Swedish Open  

Tournament Name: Swedish Open 1994
Tournament Dates: 13/03/1994-13/03/1994
Location: Sweden, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON
MS Jens OLSSON Tiong Ping LIOE
WD CHUNG So Young / GIL Young Ah JANG Hye Ock / SHIM Eun Jung
WS BANG Soo Hyun Marr JIHYUN
XD YOO Yong Sung / JANG Hye Ock Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (8*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-5 / 15-4 Christian LJUNGMARK / Rikard MAGNUSSON - 0
Round 1 - Max GANDRUP / Robert LARSSON 13-15 / 15-12 / 15-11 Ron MICHELS / Quinten VAN DALM (47*) 0
Round 1 (11*) Kim Her TAN / Kim Hock YAP 15-3 / 15-2 Daniel ERIKSSON / Rasmus WENGBERG (490*) 0
Round 1 - Claus SIMONSEN / Thomas SOGAARD 15-1 / 15-0 Magnus GUSTAFSSON / Daniel HEANDER - 0
Round 1 (34*) Thomas DAMGAARD / András PILISZKY 15-4 / 15-12 Paul OTTOSON / Erik SYLVANDER - 0
Round 1 (250*) Magnus JANSSON / Claes UDDEMAR W.O. Erik LIA / Trond WAALAND (43*) 0
Round 2 (6*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-8 / 15-10 Jan-Eric ANTONSSON / Mikael ROSEN (16*) 0
Round 2 (75*) Kenneth JONASSEN / Peter RASMUSSEN 12-15 / 15-3 / 15-8 Magnus JANSSON / Claes UDDEMAR (250*) 0
Round 2 - Max GANDRUP / Robert LARSSON 15-5 / 15-8 Henrik SORENSEN / Thomas STAVNGAARD (308*) 0
Round 2 (11*) Kim Her TAN / Kim Hock YAP 15-10 / 15-12 LEE Kwang Jin / LEE Suk Ho (41*) 0
Round 2 (9*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-8 / 15-5 Claus SIMONSEN / Thomas SOGAARD - 0
Round 2 (13*) Imay HENDRA / Dicky PURWOTJUGIONO 15-11 / 15-8 Thomas DAMGAARD / András PILISZKY (34*) 0
Round 2 (2*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-1 / 15-1 Christian FISHER / Stefan SJOO (106*) 0
Round 2 (8*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung W.O. Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO - 0
Quarter-final (6*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-3 / 15-3 Kenneth JONASSEN / Peter RASMUSSEN (75*) 0
Quarter-final (8*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-9 / 15-8 Max GANDRUP / Robert LARSSON - 0
Quarter-final (11*) Kim Her TAN / Kim Hock YAP 10-15 / 15-11 / 15-5 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (9*) 0
Quarter-final (2*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 17-18 / 15-5 / 15-8 Imay HENDRA / Dicky PURWOTJUGIONO (13*) 0
Semi-final (6*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-9 / 15-8 HA Tae Kwon / YOO Yong Sung (8*) 0
Semi-final (2*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-6 / 15-11 Kim Her TAN / Kim Hock YAP (11*) 0
Final (6*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-11 / 15-12 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (2*) 0
MS
Round 1 (7*) Jens OLSSON 15-10 / 15-2 Tiong Ping LIOE (29*) 0
Round 1 (270*) Aivaras KVEDARAUSKAS 14-18 / 15-12 / 15-5 Magnus GUSTAFSSON - 0
Round 1 (48*) Peter RASMUSSEN 15-11 / 17-18 / 15-13 Thomas JOHANSSON (17*) 0
Round 1 (840*) Lasse LINDELOF 15-10 / 15-5 Erik SYLVANDER (429*) 0
Round 1 (44*) Chen PANG 5-17 / 15-7 / 15-10 KIM Chul Joong (71*) 0
Round 1 (27*) Pontus JANTTI 15-8 / 15-8 Jan Jorgensen (69*) 0
Round 1 (715*) Rasmus WENGBERG 15-9 / 15-10 Kantharoopan PONNIAH (57*) 0
Round 1 (29*) Tiong Ping LIOE 17-14 / 15-9 Rikard MAGNUSSON (56*) 0
Round 1 (278*) Jaimie DAWSON 10-15 / 15-12 / 15-11 Michael SOGAARD (36*) 0
Round 1 (60*) AHN Jae Chang 15-5 / 15-6 Rikard GRUVBERG (290*) 0
Round 1 (52*) Kenneth JONASSEN 15-3 / 15-3 Deepankar BHATTACHARYA (58*) 0
Round 1 (118*) Henrik SORENSEN 12-15 / 15-2 / 15-12 Christian LJUNGMARK (169*) 0
Round 1 (41*) Hock Kin YONG 15-7 / 15-10 Mats SVENSSON (375*) 0
Round 1 (20*) Soren B NIELSEN 15-11 / 15-18 / 15-6 Tomas WIBORG - 0
Round 1 (26*) Chris BRUIL W.O. Martin LUNDGAARD HANSEN (49*) 0
Round 1 (289*) Stefan SJOO W.O. Hannes FUCHS (31*) 0
Round 1 (43*) Robert LILJEQUIST W.O. HENDRAWAN (18*) 0
Round 2 (10*) Allan BUDI KUSUMA 15-9 / 15-11 Henrik BENGTSSON (37*) 0
Round 2 (48*) Peter RASMUSSEN 15-9 / 15-5 Aivaras KVEDARAUSKAS (270*) 0
Round 2 (13*) Peter ESPERSEN 15-7 / 15-0 Daniel ERIKSSON (190*) 0
Round 2 (44*) Chen PANG 15-4 / 15-1 Lasse LINDELOF (840*) 0
Round 2 (9*) KIM Hak Kyun 15-8 / 15-8 Thomas LUNDQVIST (279*) 0
Round 2 (27*) Pontus JANTTI 15-7 / 15-3 Rasmus WENGBERG (715*) 0
Round 2 (60*) AHN Jae Chang 15-2 / 15-9 Jaimie DAWSON (278*) 0
Round 2 (59*) Jesper OLSSON 10-15 / 15-10 / 15-9 Marleve MAINAKY (12*) 0
Round 2 (52*) Kenneth JONASSEN 15-0 / 15-8 Stefan SJOO (289*) 0
Round 2 (7*) Jens OLSSON 15-11 / 15-2 Thomas SOGAARD (96*) 0
Round 2 (118*) Henrik SORENSEN 11-15 / 18-15 / 15-5 Robert LILJEQUIST (43*) 0
Round 2 (14*) PARK Sung Woo 15-2 / 16-18 / 15-3 Patrik ANDREASSON (39*) 0
Round 2 (20*) Soren B NIELSEN 15-13 / 15-10 Hock Kin YONG (41*) 0
Round 2 (8*) PERMADI Fung 15-3 / 15-0 Kin Meng Horatius HWANG (245*) 0
Round 2 (218*) Claus SIMONSEN W.O. Darren J HALL (15*) 0
Round 2 (29*) Tiong Ping LIOE W.O. Chris BRUIL (26*) 0
Round 3 (10*) Allan BUDI KUSUMA 18-17 / 5-15 / 15-9 Peter RASMUSSEN (48*) 0
Round 3 (13*) Peter ESPERSEN 15-8 / 15-7 Chen PANG (44*) 0
Round 3 (9*) KIM Hak Kyun 15-10 / 15-2 Pontus JANTTI (27*) 0
Round 3 (29*) Tiong Ping LIOE 9-15 / 15-10 / 15-5 Claus SIMONSEN (218*) 0
Round 3 (60*) AHN Jae Chang 15-8 / 15-3 Jesper OLSSON (59*) 0
Round 3 (7*) Jens OLSSON 15-3 / 15-6 Kenneth JONASSEN (52*) 0
Round 3 (14*) PARK Sung Woo 15-8 / 15-7 Henrik SORENSEN (118*) 0
Round 3 (8*) PERMADI Fung 15-9 / 15-1 Soren B NIELSEN (20*) 0
Quarter-final (13*) Peter ESPERSEN 15-8 / 11-15 / 15-6 Allan BUDI KUSUMA (10*) 0
Quarter-final (29*) Tiong Ping LIOE 15-12 / 15-11 KIM Hak Kyun (9*) 0
Quarter-final (7*) Jens OLSSON 15-5 / 15-9 AHN Jae Chang (60*) 0
Quarter-final (8*) PERMADI Fung 15-4 / 15-4 PARK Sung Woo (14*) 0
Semi-final (29*) Tiong Ping LIOE 15-4 / 15-10 Peter ESPERSEN (13*) 0
Semi-final (7*) Jens OLSSON 15-11 / 15-12 PERMADI Fung (8*) 0
Final (7*) Jens OLSSON 15-10 / 15-2 Tiong Ping LIOE (29*) 0
WD
Round 1 - Zelin RESIANA / Rosiana TENDEAN 15-10 / 15-9 Ann JORGENSEN / Mette SORENSEN - 0
Round 1 - Tanja BERG / Mette PEDERSEN 14-17 / 18-14 / 15-5 Nicole VAN HOOREN / Georgy VAN SOERLAND (345*) 0
Round 1 (37*) Maria BENGTSSON / Erica VAN DEN HEUVEL 15-6 / 18-16 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (21*) 0
Round 1 (16*) Anne SONDERGAARD / Lotte THOMSEN W.O. Karolina ERICSSON / Jeanette RYRMAN (460*) 0
Round 1 (86*) JANG Hye Ock / SHIM Eun Jung W.O. Emma EDBOM / Ulrika HELLMAN - 0
Quarter-final (4*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-7 / 15-5 Anne SONDERGAARD / Lotte THOMSEN (16*) 0
Quarter-final - Zelin RESIANA / Rosiana TENDEAN 15-6 / 15-10 Lotta ANDERSSON / Margit BORG (107*) 0
Quarter-final (86*) JANG Hye Ock / SHIM Eun Jung 15-3 / 15-5 Tanja BERG / Mette PEDERSEN - 0
Quarter-final (5*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-9 / 15-7 Maria BENGTSSON / Erica VAN DEN HEUVEL (37*) 0
Semi-final (4*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-10 / 15-10 Zelin RESIANA / Rosiana TENDEAN - 0
Semi-final (86*) JANG Hye Ock / SHIM Eun Jung 4-15 / 15-3 / 15-8 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM (5*) 0
Final (4*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-9 / 15-11 JANG Hye Ock / SHIM Eun Jung (86*) 0
WS
Round 1 (47*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-1 / 11-7 Mette SORENSEN (90*) 0
Round 1 (46*) Lotte THOMSEN 11-4 / 12-11 Lotta ANDERSSON (93*) 0
Round 1 (25*) MEILUAWATI 11-2 / 11-4 Ulrika PERSSON (462*) 0
Round 1 (54*) Mette PEDERSEN 11-7 / 12-10 Astrid CRABO (38*) 0
Round 1 (86*) Georgy VAN SOERLAND 11-2 / 12-10 Karolina ERICSSON (88*) 0
Round 1 (30*) Johanna Lee Joo Hyun 11-0 / 11-0 Katja WENGBERG - 0
Round 1 (26*) Yuni KARTIKA 11-8 / 11-6 Catrine BENGTSSON (23*) 0
Round 1 (11*) Zarinah ABDULLAH 11-4 / 11-7 Anne SONDERGAARD (32*) 0
Round 1 (68*) Tanja BERG W.O. Jeanette RYRMAN (528*) 0
Round 1 (169*) Margit BORG W.O. Song YANG (41*) 0
Round 1 (14*) RA Kyung Min W.O. Emma EDBOM (118*) 0
Round 1 (21*) Ika HENY W.O. Camilla WRIGHT (193*) 0
Round 2 (10*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-0 Tanja BERG (68*) 0
Round 2 (169*) Margit BORG 9-11 / 11-5 / 11-5 Mia AUDINA TJIPTAWAN (47*) 0
Round 2 (14*) RA Kyung Min 11-3 / 12-10 Christine GANDRUP (7*) 0
Round 2 (21*) Ika HENY 11-5 / 11-2 Lotte THOMSEN (46*) 0
Round 2 (25*) MEILUAWATI 11-5 / 11-6 Mette PEDERSEN (54*) 0
Round 2 (15*) Marr JIHYUN 11-5 / 11-0 Georgy VAN SOERLAND (86*) 0
Round 2 (26*) Yuni KARTIKA 8-11 / 11-4 / 11-1 Johanna Lee Joo Hyun (30*) 0
Round 2 (11*) Zarinah ABDULLAH W.O. Xiaoqing LIM (5*) 0
Quarter-final (10*) BANG Soo Hyun 11-2 / 11-5 Margit BORG (169*) 0
Quarter-final (14*) RA Kyung Min 11-8 / 11-6 Ika HENY (21*) 0
Quarter-final (15*) Marr JIHYUN 7-11 / 11-6 / 11-5 MEILUAWATI (25*) 0
Quarter-final (26*) Yuni KARTIKA 11-6 / 12-9 Zarinah ABDULLAH (11*) 0
Semi-final (10*) BANG Soo Hyun 12-9 / 12-9 RA Kyung Min (14*) 0
Semi-final (15*) Marr JIHYUN 11-8 / 11-5 Yuni KARTIKA (26*) 0
Final (10*) BANG Soo Hyun 6-11 / 11-5 / 11-3 Marr JIHYUN (15*) 0
XD
Round 1 (33*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Catrine BENGTSSON 15-1 / 15-3 Mikael ROSEN / Maria BENGTSSON (143*) 0
Round 1 (10*) YOO Yong Sung / JANG Hye Ock 15-5 / 15-8 Thomas DAMGAARD / Helene KIRKEGAARD (151*) 0
Round 1 (13*) Aryono MIRANAT / Rosalina RISEU 15-2 / 15-8 Robert LARSSON / Margit BORG (39*) 0
Round 1 (110*) LEE Kwang Jin / GIL Young Ah 14-17 / 15-7 / 15-5 Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN (34*) 0
Round 1 - Paul OTTOSON / Ulrika PERSSON 18-14 / 15-1 Christian FISHER / Ulrika HELLMAN - 0
Round 1 - HA Tae Kwon / SHIM Eun Jung 15-5 / 15-3 Tomas VIBORG / Katja WENGBERG - 0
Round 1 (5*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-8 / 17-14 Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN (569*) 0
Round 1 (19*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL W.O. Rikard GRUVBERG / Rikke OLSEN - 0
Quarter-final (10*) YOO Yong Sung / JANG Hye Ock 15-11 / 9-15 / 15-10 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Catrine BENGTSSON (33*) 0
Quarter-final (110*) LEE Kwang Jin / GIL Young Ah 15-7 / 15-3 Aryono MIRANAT / Rosalina RISEU (13*) 0
Quarter-final (19*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-7 / 15-3 Paul OTTOSON / Ulrika PERSSON - 0
Quarter-final (5*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-13 / 15-11 HA Tae Kwon / SHIM Eun Jung - 0
Semi-final (10*) YOO Yong Sung / JANG Hye Ock 15-1 / 15-2 LEE Kwang Jin / GIL Young Ah (110*) 0
Semi-final (19*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 18-14 / 15-11 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (5*) 0
Final (10*) YOO Yong Sung / JANG Hye Ock 15-9 / 10-15 / 18-17 Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL (19*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 19 42 4 21.1% 946 49.79 00:00:00 0 0 0.0%
MS 43 98 12 27.9% 2253 52.4 00:00:00 0 0 0.0%
WD 10 22 2 20.0% 519 51.9 00:00:00 0 0 0.0%
WS 22 48 4 18.2% 785 35.68 00:00:00 0 0 0.0%
XD 14 31 3 21.4% 714 51 00:00:00 0 0 0.0%
Total 108 241 25 23.2% 5217 48.31 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Chinese Taipei 3 1 75.0%
Korea 30 11 73.2%
Indonesia 18 9 66.7%
Malaysia 6 4 60.0%
U.S.A. 3 2 60.0%
Finland 3 3 50.0%
Lithuania 1 1 50.0%
Canada 1 1 50.0%
Brunei Darussalem 1 1 50.0%
Netherlands 4 5 44.4%
Denmark 20 27 42.5%
Singapore 1 2 33.3%
Sweden 17 39 30.4%
India 0 1 0.0%
Iceland 0 1 0.0%

Category: