German Open  

Tournament Name: YONEX GERMAN OPEN 2006
Tournament Dates: 09/01/2006-15/01/2006
Location: Germany, Mulheim an der Ruhr
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae Anthony CLARK / Robert BLAIR
MS CHEN Jin CHEN Hong
WD YANG Wei / ZHANG Jiewen GAO Ling / HUANG Sui
WS ZHANG Ning LU Lan
XD ZHANG Jun / GAO Ling XIE Zhongbo / ZHANG Yawen

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (444*) Inoki CAHJADI / Sebastien VINCENT 6-15 / 15-12 / 14-17 Toni GERASCH / Tim ZANDER - 0
Round 1 (112*) Arnd VETTERS / Franklin WAHAB 11-15 / 11-13 / 8-15 Hannes KAESBAUER / Rene NICHTERWITZ - 0
Round 1 (94*) Andrei KONAKH / Alexandr RUSSKIKH 2-15 / 2-15 Daniel HAMMES / Patrick KRAEMER - 0
Round 1 (339*) Daniel BENZ / Felix SCHOPPMANN 6-15 / 6-15 / 8-15 Pascal HISTEL / Sebastian KREIBICH - 0
Round 1 (206*) Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 4-15 / 1-15 Matthias BECKER / Oliver ROTH - 0
Round 1 (127*) Jan Soeren SCHULZ / Patrick NEUBACHER 8-15 / 8-7 Jorrit DE RUITER / Koen RIDDER (148*) 0
Round 1 (502*) David PAPENDICK / Matthias KUCHENBECKER 11-15 / 11-6 Dave EBERHARD / Josche ZURWONNE - 0
Round 1 (202*) Sven Eric KASTENS / Marcel REUTER 9-15 / 9-17 / 8-15 Olivier FOSSY / Simon MAUNOURY (152*) 0
MD
Round 1 (26*) HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man 15-9 / 15-7 Jurgen WOUTERS / Ruud BOSCH (61*) 0
Round 1 (32*) Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER 15-13 / 4-15 / 15-9 SANG Yang / ZHENG Bo (31*) 0
Round 1 (29*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 15-7 / 15-0 Jan FROHLICH / Jan VONDRA (62*) 0
Round 1 (44*) Erwin KEHLHOFFNER / Thomas QUERE 15-12 / 15-3 Sven Eric KASTENS / Marcel REUTER (202*) 0
Round 1 (103*) KANG Myeong Won / YOO Yeon Seong 15-11 / 9-15 / 15-1 John GORDON / Daniel A SHIRLEY (21*) 0
Round 1 (636*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 15-9 / 15-10 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (34*) 0
Round 1 (24*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 15-13 / 15-7 Shuichi NAKAO / Shuichi SAKAMOTO - 0
Round 1 (28*) Boyd COOPER / Travis DENNEY 15-4 / 15-11 Arnd VETTERS / Franklin WAHAB (112*) 0
Round 1 (60*) Simon ARCHER / David LINDLEY 15-2 / 8-15 / 15-11 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO (206*) 0
Round 1 (25*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-11 / 15-4 JUNG Tae-keuk / LEE Jae Jin (408*) 0
Round 1 (30*) Geoffrey R BELLINGHAM / Craig COOPER 15-9 / 17-14 Johannes SCHOETTLER / Tim DETTMANN (123*) 0
Round 1 (16*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 15-8 / 15-3 Ross SMITH / Glenn WARFE (48*) 0
Round 1 (38*) Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS 7-15 / 15-6 / 15-7 Andrei KONAKH / Alexandr RUSSKIKH (94*) 0
Round 1 (139*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 15-1 / 15-8 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER (36*) 0
Round 1 (27*) Roman SPITKO / Michael FUCHS 15-13 / 10-15 / 15-4 Frederic MAWET / Wouter CLAES (41*) 0
Round 1 (4*) CAI Yun / FU Haifeng 15-4 / 15-5 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (35*) 0
Round 2 (26*) HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man 14-17 / 15-7 / 15-8 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (32*) 0
Round 2 (29*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 15-9 / 15-11 Erwin KEHLHOFFNER / Thomas QUERE (44*) 0
Round 2 (636*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 4-15 / 15-11 / 15-9 KANG Myeong Won / YOO Yeon Seong (103*) 0
Round 2 (24*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 15-7 / 15-3 Boyd COOPER / Travis DENNEY (28*) 0
Round 2 (25*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-13 / 15-4 Simon ARCHER / David LINDLEY (60*) 0
Round 2 (16*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 15-4 / 15-7 Geoffrey R BELLINGHAM / Craig COOPER (30*) 0
Round 2 (139*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 15-11 / 15-3 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (38*) 0
Round 2 (4*) CAI Yun / FU Haifeng 15-2 / 15-8 Roman SPITKO / Michael FUCHS (27*) 0
Quarter-final (29*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 15-9 / 17-15 HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man (26*) 0
Quarter-final (24*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 15-5 / 15-5 Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON (636*) 0
Quarter-final (139*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 15-7 / 7-15 / 15-8 CAI Yun / FU Haifeng (4*) 0
Quarter-final (25*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA W.O. Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (16*) 0
Semi-final (29*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 15-0 / 15-5 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (24*) 0
Semi-final (139*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 15-9 / 11-15 / 15-8 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (25*) 0
Final (139*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 15-11 / 15-6 Anthony CLARK / Robert BLAIR (29*) 0
MS
Round 1 (1*) LIN Dan 12-15 / 15-2 / 15-2 Sho SASAKI (57*) 0
Round 1 (87*) Martyn LEWIS 15-10 / 15-13 Olivier FOSSY (95*) 0
Round 1 (22*) Dicky PALYAMA 15-3 / 15-11 Andreas WOELK (107*) 0
Round 1 (89*) James CHUA 15-10 / 15-6 Rene NICHTERWITZ (900*) 0
Round 1 (116*) Roman SPITKO 15-11 / 17-14 SHON Seung Mo (11*) 0
Round 1 (30*) XIA Xuanze 15-6 / 15-1 David JACO (138*) 0
Round 1 (59*) Andrew DABEKA 15-10 / 15-6 Geoffrey R BELLINGHAM (44*) 0
Round 1 (239*) WU Yunyong 13-15 / 15-11 / 15-9 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (42*) 0
Round 1 (3*) CHEN Hong 15-7 / 15-11 Petr KOUKAL (83*) 0
Round 1 (71*) Vladislav DRUZCHENKO 17-16 / 15-8 Simon MAUNOURY (102*) 0
Round 1 (135*) Kasper IPSEN 15-10 / 15-1 Koen RIDDER (172*) 0
Round 1 (79*) Yousuke NAKANISHI 15-13 / 15-6 Niels Christian KALDAU (15*) 0
Round 1 (76*) Jurgen KOCH 15-9 / 15-7 Erwin KEHLHOFFNER (86*) 0
Round 1 (120*) LU Yi 15-6 / 15-7 Wee Chung PEI (82*) 0
Round 1 (33*) CHAN Yan Kit 3-15 / 15-8 / 15-8 Dharma GUNAWI (185*) 0
Round 1 (143*) KANG Woo Kyum 15-11 / 15-9 Jan FROHLICH (70*) 0
Round 1 (19*) CHEN Jin 15-5 / 15-2 KHRISHNAN Yogendran (50*) 0
Round 1 (77*) Peter MIKKELSEN 1-15 / 15-5 / 15-9 Stuart BREHAUT (67*) 0
Round 1 (12*) NG Wei 15-6 / 15-5 Rajiv OUSEPH (80*) 0
Round 1 (94*) LI Yu 15-12 / 15-5 Ian MAYWALD - 0
Round 1 (29*) Eric PANG 15-6 / 14-17 / 15-7 Yudianto YONG (112*) 0
Round 1 (93*) Jean-Michel LEFORT 15-10 / 15-4 Kestutis NAVICKAS (128*) 0
Round 1 (4*) LEE Hyun Il 15-6 / 15-7 John MOODY (49*) 0
Round 1 (43*) HARIYANTO Agus 17-16 / 15-12 Koichi SAEKI (270*) 0
Round 1 (20*) Bjoern JOPPIEN 15-4 / 15-0 Robert KWEE (119*) 0
Round 1 (37*) Simon SANTOSO 15-7 / 15-4 Nabil LASMARI (164*) 0
Round 1 (16*) Shoji SATO 5-15 / 15-8 / 15-3 Andrew SMITH (38*) 0
Round 1 (39*) Kasper OEDUM 15-7 / 15-3 Peter ZAUNER (196*) 0
Round 1 (26*) Bobby MILROY 15-11 / 15-9 Jan VONDRA (103*) 0
Round 1 (48*) Arif RASIDI 15-11 / 15-6 Niluka KARUNARATNE (145*) 0
Round 1 (6*) BAO Chunlai 15-4 / 15-4 JANG Young Soo (58*) 0
Round 1 (24*) PARK Sung Hwan W.O. John GORDON (126*) 0
Round 2 (1*) LIN Dan 15-3 / 15-1 Martyn LEWIS (87*) 0
Round 2 (22*) Dicky PALYAMA 15-10 / 15-6 James CHUA (89*) 0
Round 2 (30*) XIA Xuanze 15-7 / 15-8 Roman SPITKO (116*) 0
Round 2 (239*) WU Yunyong 15-7 / 15-8 Andrew DABEKA (59*) 0
Round 2 (3*) CHEN Hong 15-2 / 15-2 Vladislav DRUZCHENKO (71*) 0
Round 2 (24*) PARK Sung Hwan 15-0 / 15-7 Kasper IPSEN (135*) 0
Round 2 (79*) Yousuke NAKANISHI 15-5 / 15-2 Jurgen KOCH (76*) 0
Round 2 (120*) LU Yi 15-10 / 11-15 / 15-12 CHAN Yan Kit (33*) 0
Round 2 (19*) CHEN Jin 15-1 / 15-8 KANG Woo Kyum (143*) 0
Round 2 (12*) NG Wei 15-13 / 17-14 Peter MIKKELSEN (77*) 0
Round 2 (94*) LI Yu 9-15 / 15-12 / 15-2 Eric PANG (29*) 0
Round 2 (4*) LEE Hyun Il 15-7 / 15-3 Jean-Michel LEFORT (93*) 0
Round 2 (20*) Bjoern JOPPIEN 1-15 / 15-10 / 15-12 HARIYANTO Agus (43*) 0
Round 2 (37*) Simon SANTOSO 15-8 / 15-3 Shoji SATO (16*) 0
Round 2 (39*) Kasper OEDUM 9-15 / 15-3 / 15-10 Bobby MILROY (26*) 0
Round 2 (6*) BAO Chunlai 15-7 / 15-2 Arif RASIDI (48*) 0
Round 3 (1*) LIN Dan 15-7 / 15-11 Dicky PALYAMA (22*) 0
Round 3 (30*) XIA Xuanze 15-7 / 15-6 WU Yunyong (239*) 0
Round 3 (3*) CHEN Hong 15-6 / 13-15 / 15-7 PARK Sung Hwan (24*) 0
Round 3 (120*) LU Yi 15-7 / 15-4 Yousuke NAKANISHI (79*) 0
Round 3 (19*) CHEN Jin 15-6 / 15-6 NG Wei (12*) 0
Round 3 (4*) LEE Hyun Il 15-13 / 15-5 LI Yu (94*) 0
Round 3 (37*) Simon SANTOSO 15-11 / 4-15 / 15-7 Bjoern JOPPIEN (20*) 0
Round 3 (39*) Kasper OEDUM 15-11 / 0-6 Ret. BAO Chunlai (6*) 0
Quarter-final (1*) LIN Dan 15-8 / 15-8 XIA Xuanze (30*) 0
Quarter-final (3*) CHEN Hong 15-12 / 15-8 LU Yi (120*) 0
Quarter-final (19*) CHEN Jin 11-15 / 15-3 / 15-10 LEE Hyun Il (4*) 0
Quarter-final (39*) Kasper OEDUM 9-15 / 15-12 Ret. Simon SANTOSO (37*) 0
Semi-final (3*) CHEN Hong 15-13 / 10-15 / 15-8 LIN Dan (1*) 0
Semi-final (19*) CHEN Jin 15-2 / 15-8 Kasper OEDUM (39*) 0
Final (19*) CHEN Jin 15-3 / 15-7 CHEN Hong (3*) 0
WD (qual)
Round 1 (79*) Mia AUDINA TJIPTAWAN / Lotte JONATHANS 4-15 / 3-15 Shannon POHL / Claudia RITTER - 0
Round 1 (368*) JANG(F) Soo Young / LEE Yun Hwa 3-15 / 15-10 / 4-15 Astrid HOFFMANN / Janet KOEHLER (95*) 0
Round 1 (106*) Anna LARTCHENKO FISCHER / Huwaina RAZI 0-15 / 0-15 / 0-15 Miriam MROSS / Aileen ROESSLER - 0
Round 1 (63*) Carola BOTT / Karin SCHNAASE 0-15 / 0-15 Elisa CHANTEUR / Perrine LE BUHANIC (103*) 0
Round 1 (117*) Ella DIEHL / Marina YAKUSHEVA 0-15 / 0-15 Larisa GRIGA / Olga KONON - 0
Round 1 - Katja MICHALOWSKY / Mona REICH 7-15 / 7-15 Svenja SCHUSTER / Laura UFERMANN - 0
Round 1 - Vlada CHERNJAVSKAYA / Dana KAUFBOLD 0-15 / 0-15 / 0-15 Kvetoslava SOPKOVA / Eva SLADEKOVA - 0
Round 1 (152*) Steffi STRUSCHKA / Claudia VOGELGSANG 0-15 / 0-15 Michelle DOUGLAS / Rita Yuan GAO (90*) 0
WD
Round 1 (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-1 / 15-2 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (49*) 0
Round 1 (97*) Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 15-9 / 15-7 Sandra MARINELLO / Kathrin PIOTROWSKI (34*) 0
Round 1 (14*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-4 / 15-3 Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN (42*) 0
Round 1 (152*) Steffi STRUSCHKA / Claudia VOGELGSANG 8-15 / 15-12 / 15-8 Sarah BOK / Jenny WALLWORK (55*) 0
Round 1 (233*) HA Jung Eun / HWANG Yu Mi 15-12 / 4-15 / 15-12 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (9*) 0
Round 1 (37*) Caren HUECKSTAEDT / Carina METTE 17-16 / 15-13 Carola BOTT / Karin SCHNAASE (63*) 0
Round 1 (113*) ZHANG Dan / ZHAO Tingting 15-11 / 15-1 Kellie LUCAS / Kate WILSON-SMITH (18*) 0
Round 1 (30*) Nicole GORDON / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-8 / 15-10 Ella DIEHL / Marina YAKUSHEVA (117*) 0
Round 1 (79*) Mia AUDINA TJIPTAWAN / Lotte JONATHANS 15-5 / 15-0 Rebecca BELLINGHAM / Rachel HINDLEY (19*) 0
Round 1 (32*) Birgit OVERZIER / Michaela PEIFFER 15-9 / 15-1 Imogen BANKIER / Emma MASON (44*) 0
Round 1 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-1 / 15-3 KOON Wai Chee / LI Wing Mui (29*) 0
Round 1 (357*) Natalie MUNT / Suzanne RAYAPPAN 15-12 / 15-11 CHANG Hsin Yun / CHENG Shao Chieh - 0
Round 1 - ZHANG Yawen / WEI Yili 15-7 / 15-0 Hooi Yee CHOR / Pek Siah LIM (41*) 0
Round 1 (16*) Nicole GRETHER / Juliane SCHENK 15-5 / 15-8 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (21*) 0
Round 1 (3*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-5 / 15-1 Helen NICHOL / Charmaine REID (26*) 0
Round 1 (12*) DU Jing / YU Yang (F) 15-4 / 15-12 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (13*) 0
Round 2 (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-3 / 15-2 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA (97*) 0
Round 2 (14*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-8 / 15-0 Steffi STRUSCHKA / Claudia VOGELGSANG (152*) 0
Round 2 (233*) HA Jung Eun / HWANG Yu Mi 15-5 / 15-4 Caren HUECKSTAEDT / Carina METTE (37*) 0
Round 2 (113*) ZHANG Dan / ZHAO Tingting 15-1 / 17-14 Nicole GORDON / Sara RUNESTEN-PETERSEN (30*) 0
Round 2 (12*) DU Jing / YU Yang (F) 15-4 / 15-10 Mia AUDINA TJIPTAWAN / Lotte JONATHANS (79*) 0
Round 2 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-10 / 15-0 Birgit OVERZIER / Michaela PEIFFER (32*) 0
Round 2 - ZHANG Yawen / WEI Yili 15-6 / 15-6 Natalie MUNT / Suzanne RAYAPPAN (357*) 0
Round 2 (3*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-2 / 15-2 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (16*) 0
Quarter-final (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-8 / 15-4 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (14*) 0
Quarter-final (113*) ZHANG Dan / ZHAO Tingting 15-3 / 15-2 HA Jung Eun / HWANG Yu Mi (233*) 0
Quarter-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-11 / 15-1 DU Jing / YU Yang (F) (12*) 0
Quarter-final - ZHANG Yawen / WEI Yili 15-10 / 12-15 / 15-13 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (3*) 0
Semi-final (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-1 / 15-4 ZHANG Dan / ZHAO Tingting (113*) 0
Semi-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-5 / 15-12 ZHANG Yawen / WEI Yili - 0
Final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 3-15 / 15-11 / 15-10 GAO Ling / HUANG Sui (2*) 0
WS
Round 1 (1*) ZHANG Ning 11-1 / 11-1 Fransiska RATNASARI (39*) 0
Round 1 (9*) Eriko HIROSE 11-3 / 8-11 / 11-5 Juliane SCHENK (16*) 0
Round 1 (7*) YAO Jie 9-11 / 11-2 / 11-5 YIP Pui Yin (35*) 0
Round 1 (44*) LEE Yun Hwa 11-7 / 11-6 HWANG Hye Youn (21*) 0
Round 1 (5*) PI Hongyan 11-6 / 11-3 JANG(F) Soo Young (37*) 0
Round 1 (15*) Yu HIRAYAMA 11-6 / 11-0 Simone PRUTSCH (47*) 0
Round 1 (10*) Tracey HALLAM 11-2 / 11-8 Rachel HINDLEY (40*) 0
Round 1 (20*) ZHU Lin 11-0 / 11-3 Julia MANN (54*) 0
Round 1 (51*) WANG Lin 11-3 / 11-8 JIANG Yanjiao (36*) 0
Round 1 (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-1 / 11-2 Petra REICHEL (33*) 0
Round 1 (14*) CHENG Shao Chieh 11-4 / 7-11 / 11-4 Nicole GRETHER (46*) 0
Round 1 (3*) WANG Chen 11-5 / 11-3 Rebecca BELLINGHAM (27*) 0
Round 1 (45*) LU Lan 11-8 / 11-6 SEO Yoon Hee (13*) 0
Round 1 (4*) Huaiwen XU 11-1 / 11-1 Charmaine REID (29*) 0
Round 1 (8*) Kaori MORI 11-4 / 11-9 Ella DIEHL (31*) 0
Round 1 (2*) XIE Xingfang 11-3 / 11-3 Susan EGELSTAFF (23*) 0
Round 2 (1*) ZHANG Ning 11-4 / 11-3 Eriko HIROSE (9*) 0
Round 2 (44*) LEE Yun Hwa 11-7 / 6-11 / 5-4 Ret. YAO Jie (7*) 0
Round 2 (5*) PI Hongyan 11-6 / 11-8 Yu HIRAYAMA (15*) 0
Round 2 (20*) ZHU Lin 11-2 / 11-5 Tracey HALLAM (10*) 0
Round 2 (51*) WANG Lin 3-11 / 11-5 / 11-2 Mia AUDINA TJIPTAWAN (6*) 0
Round 2 (3*) WANG Chen 11-7 / 11-8 CHENG Shao Chieh (14*) 0
Round 2 (45*) LU Lan 11-5 / 6-11 / 11-6 Huaiwen XU (4*) 0
Round 2 (2*) XIE Xingfang 9-11 / 11-3 / 11-2 Kaori MORI (8*) 0
Quarter-final (1*) ZHANG Ning 11-2 / 11-4 LEE Yun Hwa (44*) 0
Quarter-final (20*) ZHU Lin 11-5 / 11-0 PI Hongyan (5*) 0
Quarter-final (3*) WANG Chen 11-7 / 11-8 WANG Lin (51*) 0
Quarter-final (45*) LU Lan 6-11 / 11-6 / 11-5 XIE Xingfang (2*) 0
Semi-final (1*) ZHANG Ning 7-11 / 11-8 / 11-5 ZHU Lin (20*) 0
Semi-final (45*) LU Lan 10-13 / 11-6 / 11-8 WANG Chen (3*) 0
Final (1*) ZHANG Ning 11-8 / 11-3 LU Lan (45*) 0
XD (qual)
Round 1 (923*) Robert ADCOCK / Jenny WALLWORK 7-15 / 8-15 Tim ZANDER / Karin SCHNAASE (204*) 0
Round 1 (222*) Toni GERASCH / Astrid HOFFMANN 12-15 / 12-15 / 8-15 Josche ZURWONNE / Dana KAUFBOLD - 0
Round 1 - Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD 7-15 / 8-15 Franklin WAHAB / Steffi STRUSCHKA (597*) 0
Round 1 (649*) Patrick NEUBACHER / Caren HUECKSTAEDT 15-11 / 15-8 / 4-15 Dave EBERHARD / Jessica ROETHEL - 0
Round 1 - Patrick KRAEMER / Claudia RITTER 1-15 / 1-11 Michal MATEJKA / Eva SLADEKOVA (79*) 0
Round 1 (92*) Robin MIDDLETON / Sarah BOK 1-15 / 8-15 Daniel BENZ / Mona REICH (801*) 0
Round 1 (866*) Felix SCHOPPMANN / Johanna GOLISZEWSKI 15-11 / 15-13 / 7-15 Jorrit DE RUITER / Patty STOLZENBACH (656*) 0
Round 1 - Simon ARCHER / Ella TRIPP 10-15 / 11-15 Sebastien VINCENT / Hanny SETIANI - 0
XD
Round 1 (1*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-3 / 15-7 Jean-Michel LEFORT / Weny RASIDI (41*) 0
Round 1 (38*) Kristof HOPP / Birgit OVERZIER 16-17 / 17-14 / 15-10 Craig COOPER / Lianne SHIRLEY (21*) 0
Round 1 (923*) Robert ADCOCK / Jenny WALLWORK 15-8 / 11-15 / 15-12 Johannes SCHOETTLER / Gitte KOEHLER (71*) 0
Round 1 (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-9 / 15-11 LEE Yong Dae / HWANG Yu Mi (198*) 0
Round 1 (53*) Vladislav DRUZCHENKO / Elena NOZDRAN 15-5 / 15-10 Tim DETTMANN / Annekatrin LILLIE (59*) 0
Round 1 (11*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 15-3 / 15-11 Jurgen WOUTERS / Paulien VAN DOOREMALEN (47*) 0
Round 1 - Keita MASUDA / Tomomi MATSUDA 15-12 / 7-15 / 15-5 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD - 0
Round 1 (92*) Robin MIDDLETON / Sarah BOK 15-3 / 15-6 Jan Soeren SCHULZ / Michaela PEIFFER (76*) 0
Round 1 (29*) David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN 15-8 / 16-17 / 15-1 NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui (26*) 0
Round 1 (31*) Andrew BOWMAN / Kirsteen MCEWAN-MILLER 15-8 / 15-7 Michael FUCHS / Sandra MARINELLO (50*) 0
Round 1 (10*) Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-6 / 15-11 YOO Yeon Seong / HA Jung Eun (424*) 0
Round 1 - Simon ARCHER / Ella TRIPP 15-4 / 15-8 Roman SPITKO / Carina METTE (28*) 0
Round 1 (15*) Anggun NUGROHO / Yunita TETTY 15-3 / 15-6 Boyd COOPER / Kellie LUCAS (33*) 0
Round 1 (23*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 15-6 / 6-15 / 15-7 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (19*) 0
Round 1 (6*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-8 / 15-7 Shuichi NAKAO / Aki AKAO - 0
Round 1 - GUO Zhendong / YU Yang (F) 4-15 / 15-8 / 15-4 Travis DENNEY / Kate WILSON-SMITH (18*) 0
Round 2 (1*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-5 / 15-2 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (38*) 0
Round 2 (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-13 / 15-9 Vladislav DRUZCHENKO / Elena NOZDRAN (53*) 0
Round 2 (11*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 11-15 / 15-3 / 15-9 Keita MASUDA / Tomomi MATSUDA - 0
Round 2 (29*) David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN 15-6 / 15-4 Robin MIDDLETON / Sarah BOK (92*) 0
Round 2 (10*) Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-5 / 15-12 Andrew BOWMAN / Kirsteen MCEWAN-MILLER (31*) 0
Round 2 (15*) Anggun NUGROHO / Yunita TETTY 15-4 / 15-3 Simon ARCHER / Ella TRIPP - 0
Round 2 (6*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-4 / 15-6 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (23*) 0
Round 2 - GUO Zhendong / YU Yang (F) 15-5 / 15-3 Robert ADCOCK / Jenny WALLWORK (923*) 0
Quarter-final (1*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 7-15 / 15-9 / 15-12 GUO Zhendong / YU Yang (F) - 0
Quarter-final (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-7 / 15-3 Robert BLAIR / Natalie MUNT (11*) 0
Quarter-final (10*) Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-9 / 15-6 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (29*) 0
Quarter-final (6*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-5 / 15-6 Anggun NUGROHO / Yunita TETTY (15*) 0
Semi-final (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-10 / 15-9 LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung (1*) 0
Semi-final (6*) ZHANG Jun / GAO Ling 11-15 / 15-7 / 15-5 Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN (10*) 0
Final (6*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-11 / 15-12 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (5*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 69 9 30.0% 1556 51.87 00:00:00 0 0 0.0%
MS 60 134 14 23.3% 2994 49.9 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 66 4 12.9% 1406 45.35 00:00:00 0 0 0.0%
WS 30 69 9 30.0% 1090 36.33 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 71 9 29.0% 1595 51.45 00:00:00 0 0 0.0%
Total 182 409 45 24.7% 8641 47.48 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 70 19 78.6%
Macau 3 1 75.0%
Denmark 7 5 58.3%
England 15 11 57.7%
Korea 23 17 57.5%
Indonesia 5 4 55.6%
Hong Kong 10 9 52.6%
Chinese Taipei 3 3 50.0%
Poland 2 2 50.0%
Belarus 1 1 50.0%
Russia 3 4 42.9%
Japan 9 13 40.9%
Switzerland 2 3 40.0%
Ukraine 2 3 40.0%
Germany 23 39 37.1%
Netherlands 7 12 36.8%
France 7 14 33.3%
New Zealand 5 10 33.3%
Canada 3 6 33.3%
Scotland 3 6 33.3%
Wales 1 2 33.3%
Australia 3 7 30.0%
Malaysia 1 4 20.0%
Austria 1 4 20.0%
Sri Lanka 0 1 0.0%
1

Category: