Macau Open  

Tournament Name: Macau Open 2018
Tournament Dates: 30/10/2018-04/11/2018
Location: Macau, Macau City
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Gi Jung / LEE Yong Dae KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol
MS LEE Hyun Il ZHOU Zeqi
WD Vivian HOO / YAP Cheng Wen Misato ARATAMA / Akane WATANABE
WS Michelle LI HAN Yue
XD TANG Chun Man / TSE Ying Suet LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 524 CHEN Sihang / FAN Qiuyue 21-16 / 21-18 CHAN Tsz Kit / YEUNG Shing Choi 204 28
Round 1 - KIM Sa Rang / TAN Boon Heong 21-12 / 16-21 / 21-18 CHANG En Chia / CHEN Xin-Yuan 310 48
Round 1 228 CHEN Tang Jie / MAN Wei Chong 21-4 / 21-7 Jeffrey LAM / Hin Shun WONG 434 14
Round 1 750 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Charongrat NOBSAMRONG 17-21 / 21-14 / 21-14 Hua Chun LIANG / PO Li-Wei - 40
MD
Round 1 4 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-12 / 21-15 KONA Tarun / LIM Khim Wah 145 22
Round 1 228 CHEN Tang Jie / MAN Wei Chong 13-21 / 21-15 / 21-19 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Charongrat NOBSAMRONG 750 43
Round 1 50 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 21-13 / 18-21 / 21-18 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 35 47
Round 1 110 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-17 / 21-18 HO Wai Lun / Hee Chun MAK 147 36
Round 1 - KIM Sa Rang / TAN Boon Heong 21-19 / 21-13 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 11 24
Round 1 76 LEE Sheng Mu / YANG Po-Hsuan 21-11 / 21-16 LAM Wai Lok / LI Kuen Hon 172 26
Round 1 27 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-16 / 21-18 Inkarat APISUK / Nipitphon PHUANGPHUAPET - 36
Round 1 54 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-18 / 19-21 / 21-16 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 126 49
Round 1 222 KIM Jae Hwan / PARK Kyung Hoon 21-15 / 21-16 Fang-Chih LEE / Fang-Jen LEE 77 38
Round 1 39 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 21-8 / 21-7 Pui Ngai CHE / LEONG Iok Chong 775 18
Round 1 80 CHUNG Yonny / TAM Chun Hei 21-19 / 21-23 / 21-13 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 70 56
Round 1 128 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-14 / 16-21 / 21-13 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 20 49
Round 1 66 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 21-18 / 21-16 CHEN Sihang / FAN Qiuyue 524 29
Round 1 524 LIN Chia Yu / YANG Ming-Tse 21-16 / 23-21 Tinn ISRIYANET / Tanupat VIRIYANGKURA - 35
Round 1 58 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-12 / 21-14 LIN Shang Kai / TSENG Min Hao 71 25
Round 1 12 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-11 / 21-11 KAN Chao Yu / Chi-Hung LIAO 167 22
Round 2 4 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-16 / 21-13 CHEN Tang Jie / MAN Wei Chong 228 27
Round 2 110 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-18 / 19-21 / 21-18 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 50 61
Round 2 76 LEE Sheng Mu / YANG Po-Hsuan 21-15 / 24-22 KIM Sa Rang / TAN Boon Heong - 35
Round 2 27 LU Ching Yao / YANG Po Han 24-22 / 19-21 / 21-11 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 54 68
Round 2 39 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 21-19 / 21-13 KIM Jae Hwan / PARK Kyung Hoon 222 31
Round 2 128 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-12 / 21-15 CHUNG Yonny / TAM Chun Hei 80 30
Round 2 66 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 21-17 / 19-21 / 23-21 LIN Chia Yu / YANG Ming-Tse 524 66
Round 2 58 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 19-21 / 21-19 / 21-18 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 12 62
Quarter-final 110 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-16 / 21-15 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 4 45
Quarter-final 27 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-15 / 16-21 / 21-13 LEE Sheng Mu / YANG Po-Hsuan 76 57
Quarter-final 128 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-10 / 21-15 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 39 35
Quarter-final 66 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 18-21 / 21-10 / 21-15 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 58 52
Semi-final 110 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 18-21 / 21-8 / 25-23 LU Ching Yao / YANG Po Han 27 77
Semi-final 128 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-14 / 21-15 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 66 32
Final 110 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 17-21 / 21-13 / 21-19 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 128 69
MS (qual)
Round 1 209 SHIH Kuei Chun 21-11 / 21-11 Hin Shun WONG 303 25
Round 1 95 Mithun MANJUNATH 12-21 / 21-14 / 21-6 Chia Hao LEE 119 44
Round 1 134 HSUEH Hsuan Yi 21-15 / 21-17 KAN Chao Yu 240 43
Round 1 112 Chico Aura DWI WARDOYO 21-12 / 21-11 Rahul Yadav CHITTABOINA 132 30
Round 1 153 Takuma UEDA 21-11 / 18-21 / 21-19 CHI Yu Jen 238 61
Round 1 120 YANG Chih Chieh 21-16 / 21-12 CHANG En Chia 319 27
Round 1 116 Siddharth PRATAP SINGH 21-16 / 21-17 Andre MARTEEN 154 34
Round 1 100 ZHOU Zeqi 21-18 / 21-9 Vicky Angga SAPUTRA 135 38
Round 2 95 Mithun MANJUNATH 19-21 / 23-21 / 21-14 SHIH Kuei Chun 209 66
Round 2 112 Chico Aura DWI WARDOYO 21-11 / 13-21 / 21-12 HSUEH Hsuan Yi 134 54
Round 2 120 YANG Chih Chieh 21-10 / 21-8 Takuma UEDA 153 23
Round 2 100 ZHOU Zeqi 21-15 / 21-19 Siddharth PRATAP SINGH 116 37
MS
Round 1 14 NG Ka Long Angus 21-9 / 21-14 Chico Aura DWI WARDOYO 112 30
Round 1 48 LEE Cheuk Yiu 21-18 / 21-14 Panji Ahmad MAULANA 65 37
Round 1 45 Misha ZILBERMAN 21-4 / 21-12 Pang Fong PUI 322 26
Round 1 100 ZHOU Zeqi 21-15 / 21-18 Vladimir MALKOV 57 45
Round 1 67 Riichi TAKESHITA 16-21 / 21-17 / 21-12 Adulrach NAMKUL 144 68
Round 1 89 LU Chia Hung 12-21 / 21-15 / 21-18 Shesar Hiren RHUSTAVITO 68 53
Round 1 40 CHONG Wei Feng 21-16 / 21-9 YANG Chih Chieh 120 33
Round 1 58 ZHAO Junpeng 15-21 / 21-12 / 21-17 Sony Dwi KUNCORO 62 58
Round 1 46 LU Guangzu 21-11 / 21-6 Shreyansh JAISWAL 111 27
Round 1 73 Iskandar ZULKARNAIN 24-26 / 21-16 / 21-13 Yu IGARASHI 39 73
Round 1 55 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 13-21 / 21-14 / 21-16 GURUSAIDUTT R. M. V. 81 64
Round 1 36 LEE Hyun Il 21-18 / 21-11 HU Yun 63 31
Round 1 54 Sitthikom THAMMASIN 21-10 / 21-16 HEO Kwang Hee 44 35
Round 1 60 LIN Yu Hsien 21-12 / 19-21 / 21-18 Xiaodong SHENG 114 55
Round 1 56 Firman Abdul KHOLIK 21-12 / 21-15 Mithun MANJUNATH 95 34
Round 1 34 WONG Wing Ki Vincent 21-16 / 21-16 Koki WATANABE 93 34
Round 2 14 NG Ka Long Angus 21-13 / 13-21 / 21-9 LEE Cheuk Yiu 48 48
Round 2 100 ZHOU Zeqi 21-15 / 21-16 Misha ZILBERMAN 45 45
Round 2 89 LU Chia Hung 12-21 / 21-13 / 21-11 Riichi TAKESHITA 67 47
Round 2 58 ZHAO Junpeng 11-21 / 21-19 / 21-16 CHONG Wei Feng 40 57
Round 2 46 LU Guangzu 21-18 / 21-13 Iskandar ZULKARNAIN 73 47
Round 2 36 LEE Hyun Il 19-21 / 21-9 / 21-15 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 55 63
Round 2 54 Sitthikom THAMMASIN 21-14 / 15-21 / 21-16 LIN Yu Hsien 60 63
Round 2 56 Firman Abdul KHOLIK 21-17 / 21-18 WONG Wing Ki Vincent 34 47
Quarter-final 100 ZHOU Zeqi 15-21 / 21-14 / 21-19 NG Ka Long Angus 14 66
Quarter-final 89 LU Chia Hung 21-16 / 22-20 ZHAO Junpeng 58 38
Quarter-final 36 LEE Hyun Il 14-21 / 21-15 / 22-20 LU Guangzu 46 63
Quarter-final 54 Sitthikom THAMMASIN 25-23 / 21-10 Firman Abdul KHOLIK 56 49
Semi-final 100 ZHOU Zeqi 21-19 / 13-21 / 21-14 LU Chia Hung 89 66
Semi-final 36 LEE Hyun Il 18-21 / 21-17 / 21-4 Sitthikom THAMMASIN 54 52
Final 36 LEE Hyun Il 21-9 / 21-19 ZHOU Zeqi 100 39
WD
Round 1 30 Misato ARATAMA / Akane WATANABE 21-12 / 21-12 NG Shiu Yee / WU Yi Ting 162 30
Round 1 277 Suchanya KANCHANASAKA / Nannapas SUKKLAD 21-17 / 21-13 I Kuan AO / Chi Leng KUAN 652 27
Round 1 159 CHANG Hsin Tien / CHENG Chi Ya 16-21 / 21-14 / 21-19 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 22 63
Round 1 99 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 21-9 / 21-18 CHEN Su Yu / PENG Li Ting - 25
Round 1 - KUO Yu Wen / LIN Ying Chun 21-15 / 21-17 Pitha Haningtyas MENTARI / Rosyita Eka PUTRI SARI 177 34
Round 1 660 Winny Oktavina KANDOW / Virni PUTRI 21-9 / 21-18 Rawimon IAMRATANAMAETHEEKUL / Thanapim KAWEENUNTAVONG - 33
Round 1 - HSU Ya Ching / HU Ling Fang 22-20 / 25-23 XU Ya / YAN Chenxue - 42
Round 1 41 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 21-14 / 21-19 LIN Wan Ching / WU Ti Jung - 36
Round 1 16 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-5 / 21-8 FAN Ka Yan / WONG Ching Chi 339 21
Round 1 75 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-8 / 21-14 Xue Xin GONG / Weng Chi NG 139 23
Round 1 64 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 21-12 / 21-8 Emily KAN / Isabel ZHONG 71 22
Round 1 36 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 21-8 / 21-13 Lyanny Alessandra MAINAKY / Rusydina Antardayu RIODINGIN - 32
Round 1 73 Tania Oktaviani KUSUMAH / Vania Arianti SUKOCO W.O. LIM Chiew Sien / Sueh Jeou TAN 50 0
Round 1 - Sanicha CHUMNIBANNAKARN / Kittipak DUBTHUK W.O. HUNG Shih Han / YU Chien Hui - 0
Round 1 319 CHENG Yu-Pei / LIN Jhih Yun W.O. TANG Jinhua / YU Xiaohan 19 0
Round 2 10 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-16 / 21-11 Tania Oktaviani KUSUMAH / Vania Arianti SUKOCO 73 36
Round 2 30 Misato ARATAMA / Akane WATANABE 21-14 / 21-9 Suchanya KANCHANASAKA / Nannapas SUKKLAD 277 31
Round 2 99 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 21-12 / 21-16 CHANG Hsin Tien / CHENG Chi Ya 159 33
Round 2 660 Winny Oktavina KANDOW / Virni PUTRI 14-21 / 21-10 / 22-20 KUO Yu Wen / LIN Ying Chun - 48
Round 2 - HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-7 / 21-17 Sanicha CHUMNIBANNAKARN / Kittipak DUBTHUK - 33
Round 2 16 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 18-21 / 21-13 / 21-12 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 41 52
Round 2 75 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-14 / 21-15 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 64 38
Round 2 36 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 21-16 / 21-16 CHENG Yu-Pei / LIN Jhih Yun 319 32
Quarter-final 30 Misato ARATAMA / Akane WATANABE 21-13 / 21-14 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 10 34
Quarter-final 99 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 23-21 / 21-10 Winny Oktavina KANDOW / Virni PUTRI 660 48
Quarter-final 16 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 17-21 / 21-15 / 21-18 HSU Ya Ching / HU Ling Fang - 61
Quarter-final 75 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-11 / 21-13 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 36 30
Semi-final 30 Misato ARATAMA / Akane WATANABE 17-21 / 21-14 / 21-15 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 99 47
Semi-final 75 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-16 / 21-17 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 16 41
Final 75 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-15 / 22-20 Misato ARATAMA / Akane WATANABE 30 40
WS (qual)
Round 1 180 CHEUNG Ying Mei 21-19 / 21-17 Lauren LAM 155 37
Round 1 170 SIM Yu Jin 22-20 / 12-21 / 21-13 Nuntakarn AIMSAARD 163 44
Round 1 178 JI Shuting 23-21 / 14-21 / 21-12 Se Young AN 148 56
Round 1 147 LIANG Ting Yu 21-18 / 21-17 LIN Ying Chun 103 34
WS
Round 1 18 Michelle LI 21-16 / 21-19 SUNG Shuo Yun 53 34
Round 1 121 Supanida KATETHONG 21-13 / 19-21 / 21-13 Yulia Yosephin SUSANTO 52 69
Round 1 56 LI Xuerui 21-13 / 21-6 YIP Pui Yin 31 27
Round 1 92 LEE Se Yeon 21-16 / 15-21 / 21-13 CHEN Su Yu 66 48
Round 1 29 PAI Yu Po 21-19 / 21-11 Isabel ZHONG 138 29
Round 1 51 Lyanny Alessandra MAINAKY 21-14 / 21-16 Crystal PAN 82 42
Round 1 45 Ayumi MINE 21-11 / 21-11 ZHANG Yiman 39 37
Round 1 134 Haruko SUZUKI 21-12 / 21-15 KISONA Selvaduray 115 31
Round 1 170 SIM Yu Jin 21-9 / 21-17 KIM Ga Eun 63 24
Round 1 32 Soniia CHEAH 21-15 / 24-22 LIANG Ting Yu 147 40
Round 1 40 LEE Ying Ying 20-22 / 21-12 / 23-21 CHEUNG Ying Mei 180 68
Round 1 24 CHEUNG Ngan Yi 21-17 / 21-10 JEON JUI 77 36
Round 1 61 Rituparna DAS 21-13 / 21-7 CHIANG Ying Li 50 24
Round 1 34 HAN Yue 21-7 / 21-7 Weng Chi NG 281 20
Round 1 178 JI Shuting 16-21 / 21-16 / 21-13 DENG Joy Xuan - 46
Round 1 23 Minatsu MITANI 21-12 / 16-8 Ret. Sai Uttejitha Rao CHUKKA 94 26
Round 2 18 Michelle LI 21-16 / 15-21 / 21-12 Supanida KATETHONG 121 56
Round 2 56 LI Xuerui 21-19 / 10-21 / 21-10 LEE Se Yeon 92 43
Round 2 51 Lyanny Alessandra MAINAKY 11-6 Ret. PAI Yu Po 29 9
Round 2 45 Ayumi MINE 16-21 / 21-9 / 11-4 Ret. Haruko SUZUKI 134 43
Round 2 32 Soniia CHEAH 21-16 / 21-19 SIM Yu Jin 170 38
Round 2 24 CHEUNG Ngan Yi 21-9 / 21-19 LEE Ying Ying 40 40
Round 2 34 HAN Yue 21-8 / 15-21 / 21-7 Rituparna DAS 61 42
Round 2 178 JI Shuting 21-12 / 21-12 Minatsu MITANI 23 28
Quarter-final 18 Michelle LI 21-15 / 21-18 LI Xuerui 56 42
Quarter-final 45 Ayumi MINE 21-10 / 17-21 / 21-10 Lyanny Alessandra MAINAKY 51 62
Quarter-final 24 CHEUNG Ngan Yi 21-19 / 22-20 Soniia CHEAH 32 52
Quarter-final 34 HAN Yue 21-12 / 21-16 JI Shuting 178 36
Semi-final 18 Michelle LI 21-15 / 8-21 / 21-13 Ayumi MINE 45 57
Semi-final 34 HAN Yue 22-20 / 21-23 / 21-7 CHEUNG Ngan Yi 24 71
Final 18 Michelle LI 23-25 / 21-17 / 21-15 HAN Yue 34 75
XD (qual)
Round 1 261 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Rawimon IAMRATANAMAETHEEKUL 11-21 / 21-19 / 21-19 LU Chia Pin / YANG Ching Tun 274 51
Round 1 223 YEUNG Shing Choi / FAN Ka Yan 21-18 / 21-17 Mek NARONGRIT / Pacharapun CHOCHUWONG 324 31
Round 1 - Charongrat NOBSAMRONG / Thanapim KAWEENUNTAVONG 21-11 / 21-15 LEONG Iok Chong / Weng Chi NG - 24
Round 1 369 Tanupat VIRIYANGKURA / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-13 / 21-13 TAM Chun Hei / NG Shiu Yee 186 26
XD
Round 1 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-13 / 21-17 Misha ZILBERMAN / Svetlana ZILBERMAN 131 26
Round 1 - YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 21-9 / 21-17 Charongrat NOBSAMRONG / Thanapim KAWEENUNTAVONG - 25
Round 1 58 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 21-19 / 21-18 Parinyawat THONGNUAM / Kittipak DUBTHUK 94 32
Round 1 261 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Rawimon IAMRATANAMAETHEEKUL 21-10 / 17-21 / 23-21 LIN Chia Yu / LIN Wan Ching 207 49
Round 1 122 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 19-21 / 21-18 / 21-10 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 30 48
Round 1 369 Tanupat VIRIYANGKURA / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-16 / 21-15 YANG Ming-Tse / KUO Yu Wen - 24
Round 1 43 CHANG Ko-Chi / CHENG Chi Ya 18-21 / 21-16 / 21-17 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 111 51
Round 1 40 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 21-15 / 21-15 HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 86 25
Round 1 68 PO Li-Wei / CHANG Ching Hui 21-10 / 21-15 Pui Ngai CHE / Xue Xin GONG 286 24
Round 1 42 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 21-12 / 19-21 / 21-13 CHEN Sihang / YAN Chenxue - 41
Round 1 53 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 20-22 / 21-11 / 21-13 Fang-Jen LEE / CHANG Hsin Tien 200 45
Round 1 27 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 21-16 / 21-10 FAN Qiuyue / XU Ya - 27
Round 1 223 YEUNG Shing Choi / FAN Ka Yan 22-20 / 21-13 CHUNG Yonny / WU Yi Ting 253 26
Round 1 56 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-14 / 21-23 / 21-18 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 77 50
Round 1 - TSENG Min Hao / LIN Jhih Yun 21-11 / 21-9 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 74 24
Round 1 26 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 23-21 / 21-12 LIN Shang Kai / CHENG Yu-Pei - 26
Round 2 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 18-21 / 21-18 / 21-17 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang - 51
Round 2 58 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 21-10 / 21-10 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Rawimon IAMRATANAMAETHEEKUL 261 23
Round 2 122 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 22-20 / 21-17 Tanupat VIRIYANGKURA / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 369 36
Round 2 40 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 21-15 / 21-19 CHANG Ko-Chi / CHENG Chi Ya 43 36
Round 2 42 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 21-12 / 21-13 PO Li-Wei / CHANG Ching Hui 68 27
Round 2 53 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 21-8 / 21-17 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 27 24
Round 2 56 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-13 / 21-12 YEUNG Shing Choi / FAN Ka Yan 223 26
Round 2 26 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-13 / 19-21 / 21-13 TSENG Min Hao / LIN Jhih Yun - 45
Quarter-final 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-19 / 21-12 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 58 35
Quarter-final 122 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 21-16 / 21-6 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 40 27
Quarter-final 42 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 22-20 / 21-16 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 53 37
Quarter-final 26 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-16 / 16-21 / 21-13 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 56 52
Semi-final 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-16 / 19-21 / 21-11 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 122 55
Semi-final 26 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 22-20 / 21-10 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 42 30
Final 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-14 / 21-15 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 26 32

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 75 13 41.9% 2771 89.39 00:42:00 2.13 6 19.4%
MS 31 77 15 48.4% 2748 88.65 00:48:10 1.84 8 25.8%
WD 27 59 5 18.5% 2085 77.22 00:36:44 2.1 2 7.4%
WS 28 67 11 39.3% 2370 84.64 00:43:28 1.95 5 17.9%
XD 31 72 10 32.3% 2604 84 00:34:48 2.41 0 0.0%
Total 148 350 54 36.5% 12578 84.99 00:41:06 2.07 21 14.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Canada 5 2 71.4%
Korea 20 9 69.0%
Malaysia 20 12 62.5%
Japan 17 11 60.7%
China 20 13 60.6%
Hong Kong 25 24 51.0%
Indonesia 18 20 47.4%
Thailand 14 18 43.8%
Chinese Taipei 31 42 42.5%
India 4 8 33.3%
Israel 1 2 33.3%
England 0 1 0.0%
Russia 0 1 0.0%
U.S.A. 0 5 0.0%
Macau 0 7 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Sitthikom THAMMASIN SHI Yuqi 12-21 / 21-14 / 21-7
2018 LEE Hyun Il ZHOU Zeqi 21-9 / 21-19
2018 Fabricio FARIAS Giovanni TOTI 21-19 / 21-18
2017 Kento MOMOTA Ihsan Maulana MUSTOFA 21-16 / 21-10
2016 ZHAO Junpeng CHOU Tien Chen 21-11 / 21-19
2015 JEON Hyeok Jin TIAN Houwei 21-11 / 13-21 / 23-21
2014 XUE Song WONG Wing Ki Vincent 16-21 / 21-13 / 21-19
2013 SON Wan Ho HSUEH Hsuan Yi 21-11 / 21-15
2012 Yuekun CHEN GAO Huan 21-9 / 21-17
2011 LEE Hyun Il DU Pengyu 17-21 / 21-11 / 21-18
2010 LEE Chong Wei LEE Hyun Il W.O.
2009 LEE Chong Wei Choong Hann WONG 21-15 / 21-19
2008 Taufik HIDAYAT LEE Chong Wei 21-19 / 21-15
2007 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 19-21 / 21-17 / 21-18
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 18-21 / 21-18
2002 Toru MATSUMOTO Hidetaka YAMADA 15-8 / 10-15 / 17-14