Denmark Open  

Tournament Name: DENMARK SUPER SERIES 2010
Tournament Dates: 26/10/2010-31/10/2010
Location: Denmark, Odense
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MS Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT
WS WANG Yihan LIU Xin (F)
XD Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK
MD - U18 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN Markis KIDO / Hendra SETIAWAN
WD - U18 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA Shizuka MATSUO / Mami NAITO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Martin BILLE LARSEN / Jacob CHEMNITZ 21-18 / 21-16 Anders LARSEN / Nikolaj S. MORTENSEN - 27
Round 1 132 Michael FUCHS / Oliver ROTH 21-14 / 21-14 Mikkel MIKKELSEN / Nikolaj OVERGAARD - 27
Round 1 - Mats BUE / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-12 / 21-13 Maurice NIESNER / Till ZANDER 88 22
Round 1 - Morten Skroeder BOEDSKOV / Jacob STAAEL 21-17 / 21-19 Tore VILHELMSEN / Misha ZILBERMAN - 24
Round 1 - Niclas NOHR / Mads PEDERSEN 21-16 / 21-13 Ronan LABAR / Mathias QUERE 306 24
Round 1 - Rasmus FLADBERG / Kim ASTRUP 21-10 / 21-13 Soren GRAVHOLT / Christian NIELSEN 194 20
Round 1 195 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-16 / 21-10 Martin KRAGH / Rene LINDSKOW - 27
Round 1 - Peter MORK / Mark-Philip WINTHER 21-11 / 19-21 / 21-13 Frederik COLBERG / Kasper PAULSEN - 37
Round 2 132 Michael FUCHS / Oliver ROTH 21-17 / 14-21 / 21-18 Martin BILLE LARSEN / Jacob CHEMNITZ - 47
Round 2 - Morten Skroeder BOEDSKOV / Jacob STAAEL 22-20 / 18-21 / 21-13 Mats BUE / Anders Skaarup RASMUSSEN - 43
Round 2 - Rasmus FLADBERG / Kim ASTRUP 22-20 / 21-18 Niclas NOHR / Mads PEDERSEN - 29
Round 2 195 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-13 / 21-18 Peter MORK / Mark-Philip WINTHER - 27
MD
Round 1 U18 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-13 / 21-19 Kok Siang TEO / GOH V Shem 40 35
Round 1 U18 - Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 21-12 / 21-18 Chris LANGRIDGE / Robin MIDDLETON 27 35
Round 1 U18 28 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 21-17 / 21-15 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / WONG Wai Hong 23 27
Round 1 U18 56 Mikkel ELBJORN / Christian JOHN SKOVGAARD 21-14 / 21-7 Laurent CONSTANTIN / Sebastien VINCENT 45 21
Round 1 U18 12 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-14 / 21-13 Rasmus FLADBERG / Kim ASTRUP - 26
Round 1 U18 51 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 24-22 / 21-16 Baptiste CAREME / Sylvain GROSJEAN 49 32
Round 1 U18 77 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 16-21 / 21-15 / 21-13 Sam MAGEE / Tony STEPHENSON 66 37
Round 1 U18 141 Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Soon Hock ONG 21-12 / 21-10 CHEN Chung Jen / LIN Yen Jui 123 23
Round 1 U18 39 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-18 / 22-20 Songphon ANUGRITAYAWON / Michael HECTOR - 26
Round 1 U18 61 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-12 / 21-10 Kasper FAUST HENRIKSEN / Mads Pieler KOLDING - 24
Round 1 U18 36 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-8 / 21-16 Phillip CHEW / Halim Haryanto HO 59 24
Round 1 U18 11 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-16 / 21-18 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 43 27
Round 1 U18 132 Michael FUCHS / Oliver ROTH 16-21 / 22-20 / 21-13 Zvonimir DURKINJAK / Zvonimir HOELBLING 69 48
Round 1 U18 - Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 21-14 / 21-18 Flandy LIMPELE / Simon MOLLYHUS - 30
Round 1 U18 195 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-17 / 21-18 Morten Skroeder BOEDSKOV / Jacob STAAEL - 26
Round 1 U18 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-17 / 21-19 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 30 29
Round 2 U18 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-15 / 21-18 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN - 44
Round 2 U18 28 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 18-21 / 21-19 / 21-15 Mikkel ELBJORN / Christian JOHN SKOVGAARD 56 52
Round 2 U18 12 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-15 / 21-17 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 51 32
Round 2 U18 77 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 21-15 / 17-21 / 18-9 Ret. Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Soon Hock ONG 141 52
Round 2 U18 61 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-19 / 21-18 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 39 28
Round 2 U18 11 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 18-21 / 27-25 / 21-12 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 36 56
Round 2 U18 132 Michael FUCHS / Oliver ROTH 23-21 / 21-16 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN - 41
Round 2 U18 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 25-23 / 21-15 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 195 35
Quarter-final U18 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-12 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 28 43
Quarter-final U18 77 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 17-21 / 21-19 / 22-20 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 12 56
Quarter-final U18 61 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 17-21 / 21-13 / 21-19 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 11 55
Quarter-final U18 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-19 / 21-18 Michael FUCHS / Oliver ROTH 132 33
Semi-final U18 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-11 / 21-16 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 77 34
Semi-final U18 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-15 / 21-16 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 61 26
Final U18 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-13 / 21-12 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 3 31
MS (qual)
Round 1 214 Emil Vind 21-14 / 21-19 Misha ZILBERMAN 90 37
Round 1 76 Kwong Beng CHAN 21-12 / 21-16 Sune GAVNHOLT 108 32
Round 1 89 LIEW Daren 21-19 / 21-14 Soren GRAVHOLT 275 31
Round 1 81 WANG Zhengming 21-18 / 21-8 Peter MIKKELSEN 61 29
Round 1 84 Marcel REUTER 21-18 / 21-12 Kasper IPSEN 99 37
Round 1 72 Anup SRIDHAR 21-16 / 21-13 Ivan SOZONOV 62 28
Round 1 77 Shuhei HAYASAKI 21-19 / 21-15 Kristian MIDTGAARD 91 38
Round 1 83 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-17 Valeriy ATRASHCHENKOV 67 28
Round 2 214 Emil Vind 21-11 / 21-14 Kwong Beng CHAN 76 30
Round 2 89 LIEW Daren 21-16 / 11-21 / 21-18 WANG Zhengming 81 62
Round 2 84 Marcel REUTER 21-16 / 12-21 / 21-16 Anup SRIDHAR 72 47
Round 2 83 Viktor AXELSEN 21-12 / 21-15 Shuhei HAYASAKI 77 32
MS
Round 1 40 WONG Wing Ki Vincent W.O. Peter Hoeg GADE 2 0
Round 1 34 Przemyslaw WACHA 21-13 / 23-21 Christian LIND THOMSEN 46 44
Round 1 17 HU Yun 15-21 / 21-15 / 21-16 Chetan ANAND 20 48
Round 1 89 LIEW Daren 19-21 / 21-14 / 21-10 Dicky PALYAMA 23 52
Round 1 12 Jan O JORGENSEN 21-15 / 18-21 / 21-14 Dmytro ZAVADSKY 60 52
Round 1 83 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-10 Matthieu LO YING PING 47 31
Round 1 15 Marc ZWIEBLER 21-16 / 22-20 Raul MUST 49 41
Round 1 52 Anand PAWAR 16-21 / 21-17 / 24-22 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 37 57
Round 1 26 DU Pengyu 1-0 Ret. Ajay JAYARAM 48 1
Round 1 50 Kestutis NAVICKAS 17-21 / 21-14 / 21-16 Rajiv OUSEPH 16 50
Round 1 38 PARUPALLI Kashyap 21-11 / 22-20 Scott EVANS 43 38
Round 1 10 Boonsak PONSANA 21-13 / 24-26 / 21-15 Kazushi YAMADA 22 68
Round 1 30 Sho SASAKI 21-13 / 21-15 Marcel REUTER 84 34
Round 1 13 Kenichi TAGO 21-14 / 21-11 Rune ULSING 55 36
Round 1 25 Joachim PERSSON 21-16 / 21-17 Carl BAXTER 27 31
Round 1 5 Taufik HIDAYAT 21-14 / 21-14 Emil Vind 214 35
Round 2 34 Przemyslaw WACHA 17-21 / 21-11 / 21-11 WONG Wing Ki Vincent 40 44
Round 2 17 HU Yun 21-12 / 21-15 LIEW Daren 89 38
Round 2 12 Jan O JORGENSEN 21-14 / 21-16 Viktor AXELSEN 83 26
Round 2 15 Marc ZWIEBLER 21-10 / 14-21 / 21-15 Anand PAWAR 52 59
Round 2 26 DU Pengyu 21-16 / 21-19 Kestutis NAVICKAS 50 50
Round 2 38 PARUPALLI Kashyap 21-9 / 21-19 Boonsak PONSANA 10 31
Round 2 13 Kenichi TAGO 21-14 / 21-17 Sho SASAKI 30 39
Round 2 5 Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-19 Joachim PERSSON 25 42
Quarter-final 17 HU Yun 25-23 / 21-10 Przemyslaw WACHA 34 42
Quarter-final 12 Jan O JORGENSEN 21-16 / 21-19 Marc ZWIEBLER 15 37
Quarter-final 26 DU Pengyu 21-13 / 21-17 PARUPALLI Kashyap 38 41
Quarter-final 5 Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19 Kenichi TAGO 13 48
Semi-final 12 Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-17 HU Yun 17 42
Semi-final 5 Taufik HIDAYAT 21-15 / 17-21 / 21-17 DU Pengyu 26 75
Final 12 Jan O JORGENSEN 21-19 / 21-19 Taufik HIDAYAT 5 45
WD
Round 1 U18 21 Laura CHOINET / Weny RASIDI W.O. Joan CHRISTIANSEN / Lena GREBAK - 0
Round 1 U18 63 Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-10 / 21-8 Amanda MADSEN / Josephine VAN ZAANE - 19
Round 1 U18 23 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-13 / 21-8 Trine KRISTENSEN / Laerke T. SOERENSEN - 21
Round 1 U18 52 Lena FRIER KRISTIANSEN / Marie ROEPKE 21-18 / 21-10 Carola BOTT / Karin SCHNAASE 123 28
Round 1 U18 10 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-18 / 21-15 CHAU Hoi Wah / CHAN Kaka Tsz Ka 27 27
Round 1 U18 14 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-12 / 22-20 Amalie FANGEL / Karina SORENSEN - 30
Round 1 U18 22 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-11 / 21-14 Mia SEJR NIELSEN / Sara THYGESEN - 26
Round 1 U18 - Celine JUEL / Camilla MARTENS 21-18 / 21-17 Isabel HERTTRICH / Inken WIENEFELD 153 29
Round 1 U18 12 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-17 / 21-12 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN - 35
Round 1 U18 32 Line DAMKJAER KRUSE / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-18 / 21-11 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 97 30
Round 1 U18 9 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 19-21 / 21-14 / 21-17 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 28 54
Round 1 U18 41 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 21-9 / 23-21 Lene CLAUSEN / Fie S. CHRISTENSEN - 28
Round 1 U18 15 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 18-21 / 21-19 / 21-14 Sandra-Maria JENSEN / Line Højmark KJAERSFELDT - 49
Round 1 U18 25 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-9 / 21-10 Christina ANDERSEN / Louise HANSEN - 26
Round 2 U18 5 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-9 / 21-9 Vita MARISSA / Nadya MELATI 63 25
Round 2 U18 52 Lena FRIER KRISTIANSEN / Marie ROEPKE 17-21 / 21-14 / 21-18 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 23 49
Round 2 U18 10 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-13 / 21-14 Laura CHOINET / Weny RASIDI 21 27
Round 2 U18 14 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 15-21 / 21-16 / 21-14 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 22 55
Round 2 U18 12 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-5 / 21-8 Celine JUEL / Camilla MARTENS - 26
Round 2 U18 9 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 21-13 / 21-10 Line DAMKJAER KRUSE / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 32 32
Round 2 U18 15 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 12-21 / 21-16 / 21-12 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 41 50
Round 2 U18 8 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-16 / 28-26 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 25 58
Quarter-final U18 5 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 20-22 / 21-10 / 21-15 Lena FRIER KRISTIANSEN / Marie ROEPKE 52 63
Quarter-final U18 10 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 22-20 / 21-13 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 14 38
Quarter-final U18 12 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-18 / 21-13 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 9 50
Quarter-final U18 8 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-17 / 21-14 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 15 39
Semi-final U18 5 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-11 / 21-9 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 10 36
Semi-final U18 12 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 22-24 / 21-19 / 11-5 Ret. Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 8 101
Final U18 5 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-17 / 21-14 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 12 62
WS (qual)
Round 1 80 LIU Xin (F) 21-17 / 21-17 Karina JORGENSEN 60 37
Round 1 96 TSE Ying Suet 21-10 / 11-21 / 21-11 Camilla OVERGAARD 130 37
Round 1 120 ZHU Lin 21-13 / 21-14 PAI Hsiao Ma 71 28
Round 1 107 Spela SILVESTER 22-20 / 21-14 Solen PASTUREL 231 37
Round 1 310 Christina ANDERSEN 21-12 / 13-21 / 21-16 Sara B KVERNO 133 42
Round 1 110 Carola BOTT 18-21 / 21-14 / 21-14 Maria HERSKIND 362 52
Round 1 158 Camilla MARTENS 21-18 / 21-16 Nicola CERFONTYNE 137 34
Round 1 73 Simone PRUTSCH 21-13 / 21-17 Amanda MATHIASEN 224 22
Round 2 80 LIU Xin (F) 21-11 / 21-12 TSE Ying Suet 96 24
Round 2 120 ZHU Lin 21-7 / 21-11 Spela SILVESTER 107 28
Round 2 110 Carola BOTT 21-7 / 21-11 Christina ANDERSEN 310 22
Round 2 158 Camilla MARTENS 21-19 / 21-19 Simone PRUTSCH 73 30
WS
Round 1 2 WANG Yihan 18-21 / 21-12 / 21-4 Jeanine CICOGNINI 37 47
Round 1 31 Linda ZETCHIRI 21-19 / 20-22 / 21-19 Michelle CHAN KY 97 64
Round 1 9 Juliane SCHENK 15-21 / 21-15 / 21-14 Sayaka SATO 25 54
Round 1 28 LI Xuerui 21-14 / 21-13 Yu HIRAYAMA 38 28
Round 1 17 Petya NEDELCHEVA 21-18 / 21-13 PI Hongyan 7 40
Round 1 68 Kristina GAVNHOLT 21-11 / 17-21 / 21-18 Elena PRUS 70 52
Round 1 10 YAO Jie 21-16 / 21-11 Camilla MARTENS 158 29
Round 1 44 Anastasia PROKOPENKO 14-21 / 21-17 / 21-17 Elizabeth CANN 36 50
Round 1 26 TAI Tzu Ying 18-21 / 21-10 / 21-11 Carola BOTT 110 45
Round 1 13 Ella DIEHL 21-17 / 21-14 CHAN Kaka Tsz Ka 35 37
Round 1 120 ZHU Lin 21-11 / 21-12 Susan EGELSTAFF 34 31
Round 1 80 LIU Xin (F) 21-15 / 21-11 Eriko HIROSE 8 39
Round 1 19 Ai GOTO 17-21 / 21-10 / 21-16 Larisa GRIGA 33 46
Round 1 12 YIP Pui Yin 21-19 / 21-19 Karin SCHNAASE 65 38
Round 1 32 Salakjit PONSANA 18-21 / 23-21 / 21-15 Olga KONON 67 55
Round 1 4 Tine BAUN 21-15 / 21-8 Porntip BURANAPRASERTSUK 40 29
Round 2 2 WANG Yihan 21-11 / 21-9 Linda ZETCHIRI 31 33
Round 2 28 LI Xuerui 22-20 / 22-20 Juliane SCHENK 9 37
Round 2 17 Petya NEDELCHEVA 21-8 / 17-21 / 21-19 Kristina GAVNHOLT 68 53
Round 2 10 YAO Jie 21-15 / 21-17 Anastasia PROKOPENKO 44 31
Round 2 13 Ella DIEHL 21-16 / 19-21 / 21-12 TAI Tzu Ying 26 56
Round 2 80 LIU Xin (F) 18-21 / 21-18 / 21-19 ZHU Lin 120 71
Round 2 19 Ai GOTO 21-8 / 21-17 YIP Pui Yin 12 26
Round 2 32 Salakjit PONSANA 21-16 / 22-20 Tine BAUN 4 37
Quarter-final 2 WANG Yihan 13-21 / 21-16 / 21-7 LI Xuerui 28 54
Quarter-final 17 Petya NEDELCHEVA 21-7 / 14-21 / 21-14 YAO Jie 10 55
Quarter-final 80 LIU Xin (F) 21-17 / 16-21 / 21-12 Ella DIEHL 13 65
Quarter-final 32 Salakjit PONSANA 21-15 / 21-15 Ai GOTO 19 32
Semi-final 2 WANG Yihan 21-8 / 21-10 Petya NEDELCHEVA 17 31
Semi-final 80 LIU Xin (F) 21-19 / 21-18 Salakjit PONSANA 32 45
Final 2 WANG Yihan 21-14 / 21-12 LIU Xin (F) 80 41
XD (qual)
Round 1 - Mads PEDERSEN / Joan CHRISTIANSEN 21-16 / 21-16 Niclas NOHR / Lena GREBAK 196 27
Round 1 - LIN Yen Jui / PAI Hsiao Ma 21-18 / 23-21 Anders LARSEN / Kristina GAVNHOLT - 26
Round 1 - Ruud BOSCH / Lotte JONATHANS 15-21 / 21-19 / 22-20 Jacob CHEMNITZ / Karina SORENSEN - 52
Round 1 121 Anders Skaarup RASMUSSEN / Anne SKELBAEK 22-20 / 21-15 Mikkel ELBJORN / Line DAMKJAER KRUSE 218 30
Round 1 - Mats BUE / Sara THYGESEN 21-16 / 21-18 Halim Haryanto HO / Eva LEE 83 25
Round 1 - Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 21-8 / 21-11 Peter MORK / Amalie FANGEL - 23
Round 1 159 Yoshiteru HIROBE / Misaki MATSUTOMO 21-12 / 21-13 Tore VILHELMSEN / Mette SCHYTT - 22
Round 1 - Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 21-10 / 21-16 Till ZANDER / Isabel HERTTRICH - 23
Round 2 - LIN Yen Jui / PAI Hsiao Ma 21-17 / 21-18 Mads PEDERSEN / Joan CHRISTIANSEN - 25
Round 2 - Ruud BOSCH / Lotte JONATHANS 21-12 / 21-14 Anders Skaarup RASMUSSEN / Anne SKELBAEK 121 25
Round 2 - Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 22-20 / 21-16 Mats BUE / Sara THYGESEN - 30
Round 2 159 Yoshiteru HIROBE / Misaki MATSUTOMO 21-13 / 24-22 Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT - 32
XD
Round 1 15 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL W.O. Flandy LIMPELE / YAO Jie - 0
Round 1 3 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 9-21 / 21-11 / 21-17 Hendra SETIAWAN / Anastasia RUSSKIKH 117 42
Round 1 34 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-16 / 21-5 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS 21 24
Round 1 10 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-17 / 21-12 Wojciech SZKUDLARCZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA 58 29
Round 1 - Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 16-21 / 21-18 / 21-17 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 42 44
Round 1 - Michael HECTOR / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-13 / 21-14 Adam CWALINA / Malgorzata JANIACZYK 68 26
Round 1 - Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA 21-16 / 21-16 Yoshiteru HIROBE / Misaki MATSUTOMO 159 34
Round 1 23 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 23-21 / 21-19 Zvonimir DURKINJAK / Stasa POZNANOVIC 54 35
Round 1 - Noriyasu HIRATA / Mizuki FUJII 30-29 / 24-22 Kusmawardana TRI / Nadya MELATI 95 46
Round 1 45 Kenichi HAYAKAWA / Shizuka MATSUO 21-9 / 21-7 Ruud BOSCH / Lotte JONATHANS - 22
Round 1 38 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-10 / 21-14 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 52 23
Round 1 4 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-10 / 14-21 / 21-15 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 27 48
Round 1 75 Kenta KAZUNO / Reika KAKIIWA 22-20 / 21-19 Baptiste CAREME / Laura CHOINET 41 31
Round 1 31 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-11 / 21-17 LIN Yen Jui / PAI Hsiao Ma - 24
Round 1 20 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-19 / 21-13 Christian JOHN SKOVGAARD / Britta ANDERSEN - 33
Round 1 2 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 21-12 / 21-11 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / TSE Ying Suet 25 20
Round 2 3 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-12 / 21-9 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 34 26
Round 2 10 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-15 / 21-17 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN - 34
Round 2 - Michael HECTOR / Saralee THOUNGTHONGKAM 25-23 / 21-16 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA - 46
Round 2 23 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 16-21 / 21-19 Noriyasu HIRATA / Mizuki FUJII - 67
Round 2 15 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-18 / 21-16 Kenichi HAYAKAWA / Shizuka MATSUO 45 28
Round 2 4 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-15 / 21-18 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 38 36
Round 2 31 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-15 / 21-15 Kenta KAZUNO / Reika KAKIIWA 75 27
Round 2 2 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 17-21 / 21-19 / 21-12 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 20 59
Quarter-final 10 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-14 / 17-21 / 22-20 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 3 56
Quarter-final - Michael HECTOR / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-15 / 21-15 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 23 37
Quarter-final 4 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-13 / 21-10 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 15 29
Quarter-final 2 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 21-17 / 15-21 / 21-15 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 31 50
Semi-final 10 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-16 / 18-21 / 21-16 Michael HECTOR / Saralee THOUNGTHONGKAM - 64
Semi-final 4 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-19 / 21-11 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 2 36
Final 4 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-12 / 12-21 / 21-9 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 10 52
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 66 6 20.0% 2457 81.9 00:34:32 2.37 0 0.0%
MS 29 67 9 31.0% 2468 85.1 00:44:00 1.93 2 6.9%
WD 27 60 6 22.2% 2120 78.52 00:37:29 2.09 2 7.4%
WS 31 76 14 45.2% 2720 87.74 00:43:35 2.01 3 9.7%
XD 30 69 9 30.0% 2507 83.57 00:37:36 2.22 2 6.7%
Total 147 338 44 29.9% 12272 83.48 00:39:29 2.11 9 6.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 20 5 80.0%
3 1 75.0%
Bulgaria 6 3 66.7%
Indonesia 14 8 63.6%
Japan 32 21 60.4%
Netherlands 7 5 58.3%
Malaysia 4 3 57.1%
Thailand 7 6 53.8%
Russia 8 7 53.3%
England 8 7 53.3%
Germany 15 15 50.0%
Slovenia 1 1 50.0%
Lithuania 1 1 50.0%
Czech Republic 1 1 50.0%
Austria 1 1 50.0%
Denmark 50 60 45.5%
Poland 4 5 44.4%
India 4 5 44.4%
Chinese Taipei 3 4 42.9%
Hong Kong 7 10 41.2%
Jersey 1 3 25.0%
U.S.A. 1 4 20.0%
Israel 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13