European Championships  

Tournament Name: European Championship 1994
Tournament Dates: 17/04/1994-17/04/1994
Location: Denmark, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Simon ARCHER / Chris HUNT Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV
MS Poul-Erik HOYER Thomas JOHANSSON
WD Christine Gandrup (Magnusson) / Xiaoqing LIM Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN
WS Xiaoqing LIM Catrine BENGTSSON
XD Michael SOGAARD / Catrine BENGTSSON Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (151*) Jacek HANKIEWICZ / Dariusz ZIEBA 17-15 / 17-14 Richard BANHIDI / Gyula DR. SZALAI - 0
Round 1 - Sergey MELNIKOV / Alexej SIDOROV 15-2 / 15-1 Florin BALABAN / Stefan FORTON - 0
Round 1 (56*) Christian NYFFENEGGER / Thomas WAPP 15-9 / 15-11 Manuel DUBRULLE / Franck PANEL (262*) 0
Round 1 (162*) David GILMOUR / Gordon HALDANE 15-4 / 15-2 Boris KESSOV / Theodoros VELKOS - 0
Round 1 (37*) Kai MITTELDORF / Uwe OSSENBRINK 15-7 / 15-10 Harald KOCH / Jurgen KOCH (42*) 0
Round 1 (334*) Hugo RODRIGUES / Fernando SILVA 15-1 / 15-4 Ales BABNIK / Miha KOSNIK (690*) 0
Round 1 (255*) Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS 15-6 / 15-2 Jean-Frederic MASSIAS / Etienne THOBOIS (802*) 0
Round 1 (27*) Michael KECK / Stephan KUHL 15-10 / 17-16 Arni Thor HALLGRIMSSON / Broddi KRISTJANSSON (54*) 0
Round 1 (108*) Heimo GOTSCHL / Peter KREULITSCH 15-3 / 15-7 Enrico LA ROSA / Andreas PICHLER - 0
Round 1 (72*) Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV 15-9 / 15-11 Lawrence Si Hock CHEW / Jorge RODRIGUEZ (96*) 0
Round 1 (579*) Ruud KUIJTEN / Pierre PELUPESSY 15-11 / 10-15 / 15-12 Robert MATEUSIAK / Bogdan MATULA - 0
Round 1 (433*) Jim Ronny ANDERSEN / Oystein ESPEDAL LARSEN 15-17 / 15-10 / 15-2 Daniel GASPAR / Petr JANDA (472*) 0
Round 1 - Lasse LINDELOF / Mikael SEGERCRANTZ W.O. Erik LIA / Trond WAALAND (47*) 0
Round 1 (682*) Chris REES / David TONKS W.O. Silvio JURCIC / Daniel LACKO (775*) 0
Round 1 - Luigi DALLI CARDILLO / Pedro VANNESTE W.O. Gudmundur ADOLFSSON / Aivaras KVEDARAUSKAS - 0
Round 2 - Par-Gunnar JONSSON / Rikard MAGNUSSON 15-2 / 15-4 John Leung (Nigs-2002) / Geraint LEWIS (457*) 0
Round 2 (40*) Vladislav DRUZCHENKO / Valerj STRELCOV 6-15 / 15-9 / 15-4 Jacek HANKIEWICZ / Dariusz ZIEBA (151*) 0
Round 2 (15*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-1 / 15-4 Luigi DALLI CARDILLO / Jim VAN BOUWEL - 0
Round 2 - Sergey MELNIKOV / Alexej SIDOROV 4-15 / 15-12 / 15-10 Christian NYFFENEGGER / Thomas WAPP (56*) 0
Round 2 (14*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-4 / 15-6 Richard HOBZIK / Tomasz MENDREK - 0
Round 2 (34*) Ron MICHELS / Quinten VAN DALM 10-15 / 15-6 / 15-4 Michael O`MEARA / Bruce TOPPING (686*) 0
Round 2 (37*) Kai MITTELDORF / Uwe OSSENBRINK 15-10 / 18-13 Hugo RODRIGUES / Fernando SILVA (334*) 0
Round 2 (255*) Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS 15-13 / 15-2 Chris REES / David TONKS (682*) 0
Round 2 (66*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-11 / 15-3 Jyri AALTO / Jari ERIKSSON (389*) 0
Round 2 (27*) Michael KECK / Stephan KUHL 15-7 / 15-5 Heimo GOTSCHL / Peter KREULITSCH (108*) 0
Round 2 (579*) Ruud KUIJTEN / Pierre PELUPESSY 15-8 / 17-15 Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV (72*) 0
Round 2 (29*) Nick PONTING / Julian ROBERTSON 15-6 / 15-6 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (297*) 0
Round 2 (433*) Jim Ronny ANDERSEN / Oystein ESPEDAL LARSEN 15-6 / 15-8 Luigi DALLI CARDILLO / Pedro VANNESTE - 0
Round 2 (18*) Jim LAUGESEN / Henrik SVARRER 15-11 / 15-0 Konstantin TATRANOV / Alexandr TZYGANKOV (125*) 0
Round 2 - Lasse LINDELOF / Mikael SEGERCRANTZ W.O. David GILMOUR / Gordon HALDANE (162*) 0
Round 2 (21*) Jan-Eric ANTONSSON / Mikael ROSEN W.O. Robert CYPRIAN / Peter PUDELA (473*) 0
Round 3 - Par-Gunnar JONSSON / Rikard MAGNUSSON 15-5 / 15-3 Vladislav DRUZCHENKO / Valerj STRELCOV (40*) 0
Round 3 (15*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-7 / 15-1 Sergey MELNIKOV / Alexej SIDOROV - 0
Round 3 (34*) Ron MICHELS / Quinten VAN DALM 8-15 / 15-10 / 15-3 Kai MITTELDORF / Uwe OSSENBRINK (37*) 0
Round 3 (66*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-6 / 15-1 Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS (255*) 0
Round 3 (29*) Nick PONTING / Julian ROBERTSON 15-5 / 15-12 Ruud KUIJTEN / Pierre PELUPESSY (579*) 0
Round 3 (18*) Jim LAUGESEN / Henrik SVARRER 15-12 / 15-5 Jim Ronny ANDERSEN / Oystein ESPEDAL LARSEN (433*) 0
Round 3 (14*) Simon ARCHER / Chris HUNT W.O. Lasse LINDELOF / Mikael SEGERCRANTZ - 0
Round 3 (21*) Jan-Eric ANTONSSON / Mikael ROSEN W.O. Michael KECK / Stephan KUHL (27*) 0
Quarter-final (15*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-7 / 15-12 / 16-18 Par-Gunnar JONSSON / Rikard MAGNUSSON - 0
Quarter-final (14*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-2 / 15-7 Ron MICHELS / Quinten VAN DALM (34*) 0
Quarter-final (66*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-11 / 15-7 Jan-Eric ANTONSSON / Mikael ROSEN (21*) 0
Quarter-final (18*) Jim LAUGESEN / Henrik SVARRER 15-8 / 15-8 Nick PONTING / Julian ROBERTSON (29*) 0
Semi-final (14*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-12 / 7-15 / 15-12 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (15*) 0
Semi-final (66*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-11 / 6-15 / 15-7 Jim LAUGESEN / Henrik SVARRER (18*) 0
Final (14*) Simon ARCHER / Chris HUNT 18-16 / 15-4 Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (66*) 0
MS
Round 1 (28*) Soren B NIELSEN 15-10 / 15-12 Jean-Frederic MASSIAS (113*) 0
Round 1 (47*) Anders W NIELSEN 15-7 / 15-2 Alexej SIDOROV (194*) 0
Round 1 (584*) Oystein ESPEDAL LARSEN 15-5 / 15-1 Jacek HANKIEWICZ (118*) 0
Round 1 (312*) Tomasz MENDREK 15-3 / 15-0 Andreas PICHLER (1122*) 0
Round 1 (35*) Jeroen VAN DIJK 15-4 / 15-7 David GILMOUR (122*) 0
Round 1 (112*) Remy MATTHEY DE L`ETANG 15-4 / 15-3 Gyula DR. SZALAI (1086*) 0
Round 1 (147*) Volker RENZELMANN 15-0 / 15-4 Boris KESSOV (946*) 0
Round 1 (59*) Rikard MAGNUSSON 15-6 / 17-16 Lasse LINDELOF (274*) 0
Round 1 (193*) Alexandr TZYGANKOV 11-15 / 15-8 / 15-8 John Leung (Nigs-2002) (270*) 0
Round 1 (31*) Hannes FUCHS 15-7 / 15-4 Bruce TOPPING (445*) 0
Round 1 (49*) Michael SOGAARD 6-15 / 15-5 / 15-2 Broddi KRISTJANSSON (120*) 0
Round 1 (19*) Thomas JOHANSSON 15-11 / 14-18 / 15-13 Pierre PELUPESSY (85*) 0
Round 1 (45*) Robert LILJEQUIST 15-0 / 15-0 Mustafa BABACAN - 0
Round 1 (48*) Hans SPERRE 15-7 / 15-2 Detlef POSTE (76*) 0
Round 1 (65*) Sergey MELNIKOV 15-1 / 15-0 Silvio JURCIC (994*) 0
Round 1 (124*) Mikhail KORCHOUK 18-13 / 15-11 Bruce FLOCKHART (184*) 0
Round 1 (114*) Pedro VANNESTE 5-15 / 15-7 / 18-14 Fernando SILVA (103*) 0
Round 1 (224*) Jyri AALTO 9-15 / 15-9 / 18-15 Ruud KUIJTEN (92*) 0
Round 1 (13*) Peter ESPERSEN 15-2 / 15-4 Geraint LEWIS (576*) 0
Round 1 (99*) Colin HAUGHTON 18-13 / 15-4 Chris REES - 0
Round 1 (106*) Etienne THOBOIS 15-10 / 15-3 Aivaras KVEDARAUSKAS (155*) 0
Round 1 (57*) Vladislav DRUZCHENKO 15-5 / 10-15 / 15-2 Jurgen KOCH (74*) 0
Round 1 (7*) Jens OLSSON 15-3 / 15-3 Thomas BERGER (140*) 0
Round 1 (40*) Oliver PONGRATZ 15-0 / 15-1 Graham HENDERSON - 0
Round 1 (77*) Thomas WAPP 15-3 / 15-3 Florin POSTEUCA - 0
Round 1 (78*) Andreij ANTROPOV 15-1 / 15-8 Ondrej LUBAS (372*) 0
Round 1 (24*) Pontus JANTTI 15-4 / 15-2 Theodoros VELKOS (377*) 0
Round 1 (73*) Erik LIA 15-3 / 15-8 Gudmundur ADOLFSSON (829*) 0
Round 1 (44*) Stephen P BUTLER 13-18 / 15-5 / 15-10 Henrik BENGTSSON (38*) 0
Round 1 (280*) Dariusz ZIEBA 15-2 / 15-12 Miha KOSNIK (384*) 0
Round 1 (6*) Poul-Erik HOYER 15-3 / 15-3 Arni Thor HALLGRIMSSON (169*) 0
Round 1 - Luigi DALLI CARDILLO W.O. Peter KNOWLES (23*) 0
Round 2 (47*) Anders W NIELSEN 15-10 / 15-4 Soren B NIELSEN (28*) 0
Round 2 (312*) Tomasz MENDREK 14-17 / 15-8 / 15-5 Oystein ESPEDAL LARSEN (584*) 0
Round 2 (35*) Jeroen VAN DIJK 15-5 / 15-3 Remy MATTHEY DE L`ETANG (112*) 0
Round 2 (59*) Rikard MAGNUSSON 15-1 / 15-3 Volker RENZELMANN (147*) 0
Round 2 (193*) Alexandr TZYGANKOV 15-3 / 15-5 Luigi DALLI CARDILLO - 0
Round 2 (49*) Michael SOGAARD 15-11 / 15-11 Hannes FUCHS (31*) 0
Round 2 (19*) Thomas JOHANSSON 11-15 / 15-9 / 15-10 Robert LILJEQUIST (45*) 0
Round 2 (48*) Hans SPERRE 13-15 / 18-14 / 15-5 Sergey MELNIKOV (65*) 0
Round 2 (114*) Pedro VANNESTE 15-10 / 10-15 / 15-7 Mikhail KORCHOUK (124*) 0
Round 2 (224*) Jyri AALTO 15-12 / 15-2 Peter ESPERSEN (13*) 0
Round 2 (99*) Colin HAUGHTON 15-2 / 15-3 Etienne THOBOIS (106*) 0
Round 2 (7*) Jens OLSSON 15-6 / 15-6 Vladislav DRUZCHENKO (57*) 0
Round 2 (40*) Oliver PONGRATZ 15-3 / 18-13 Thomas WAPP (77*) 0
Round 2 (24*) Pontus JANTTI 12-15 / 15-8 / 15-6 Andreij ANTROPOV (78*) 0
Round 2 (44*) Stephen P BUTLER 15-5 / 15-6 Erik LIA (73*) 0
Round 2 (6*) Poul-Erik HOYER 15-4 / 15-6 Dariusz ZIEBA (280*) 0
Round 3 (47*) Anders W NIELSEN 15-10 / 15-5 Tomasz MENDREK (312*) 0
Round 3 (35*) Jeroen VAN DIJK 15-12 / 8-15 / 15-6 Rikard MAGNUSSON (59*) 0
Round 3 (49*) Michael SOGAARD 15-3 / 15-3 Alexandr TZYGANKOV (193*) 0
Round 3 (19*) Thomas JOHANSSON 15-6 / 15-3 Hans SPERRE (48*) 0
Round 3 (224*) Jyri AALTO 15-10 / 15-2 Pedro VANNESTE (114*) 0
Round 3 (7*) Jens OLSSON 15-1 / 15-5 Colin HAUGHTON (99*) 0
Round 3 (40*) Oliver PONGRATZ 15-10 / 3-0 Pontus JANTTI (24*) 0
Round 3 (6*) Poul-Erik HOYER 15-5 / 15-10 Stephen P BUTLER (44*) 0
Quarter-final (47*) Anders W NIELSEN 15-9 / 14-18 / 15-8 Jeroen VAN DIJK (35*) 0
Quarter-final (19*) Thomas JOHANSSON 18-14 / 14-17 / 15-10 Michael SOGAARD (49*) 0
Quarter-final (7*) Jens OLSSON 15-9 / 15-10 Jyri AALTO (224*) 0
Quarter-final (6*) Poul-Erik HOYER 15-4 / 15-9 Oliver PONGRATZ (40*) 0
Semi-final (19*) Thomas JOHANSSON 17-14 / 15-6 Anders W NIELSEN (47*) 0
Semi-final (6*) Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-9 Jens OLSSON (7*) 0
Final (6*) Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-5 Thomas JOHANSSON (19*) 0
WD
Round 1 (59*) Nicole VAN HOOREN / Georgy VAN SOERLAND 15-9 / 15-3 Sandra DIMBOUR / Christelle MOL (229*) 0
Round 1 (76*) Tove HOL / Camilla WRIGHT 15-4 / 15-9 Annemie BUYSE / Heidi VRANKEN (440*) 0
Round 1 (133*) Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-2 / 15-5 Dorota BOREK / Sylwia RUTKIEWICZ - 0
Round 1 (232*) Elzbieta GRZYBEK / Beata SYTA 18-13 / 15-8 Sissel LINDEROTH / Gail OSBORNE - 0
Round 1 (142*) Virginie DELVINGT / Sandrine LEFEVRE 15-9 / 15-9 Caroline PERSYN / Anetha STAMBOLIZSKA - 0
Round 1 (119*) Gudrun JULIUSDOTTIR / Birna PETERSEN 17-14 / 15-9 Emma DUGGAN / Sonya MCGINN - 0
Round 1 (452*) Elinor Middlemiss (Allen) / Jennifer WILLIAMSON 15-11 / 15-6 Jitka GASPAROVA / Eva LACINOVA (63*) 0
Round 2 (1*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-6 / 15-7 Kelly MORGAN / Rachael PHIPPS (250*) 0
Round 2 - Jayne PLUNKETT / Malin VIRTA 15-9 / 17-15 Verena FASTENBAUER / Tina RIEDL - 0
Round 2 (266*) Jillian HALDANE / Aileen TRAVERS 15-6 / 15-11 Marina ANDRIEVSKAYA / Marina YAKUSHEVA (18*) 0
Round 2 (59*) Nicole VAN HOOREN / Georgy VAN SOERLAND 15-3 / 15-1 Vigdis ASGEIRSDOTTIR / Marketa KOUDELKOVA - 0
Round 2 (17*) Joanne GOODE / Gillian C GOWERS 15-7 / 15-9 Karen NEUMANN / Nicole TUMMER (30*) 0
Round 2 (22*) Maria BENGTSSON / Erica VAN DEN HEUVEL 15-6 / 15-0 Victoria EVTOUSHENKO / Tatyana LITVINENKO (201*) 0
Round 2 (133*) Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA 11-15 / 15-5 / 15-1 Neli BOTEVA / Victoria WRIGHT (230*) 0
Round 2 (58*) Nadezhda CHERVJAKOVA / Irina YAKUSHEVA 15-5 / 15-2 Elzbieta GRZYBEK / Beata SYTA (232*) 0
Round 2 (23*) Julie BRADBURY / Gillian M. CLARK 15-1 / 15-3 Silvia ALBRECHT / Santi WIBOWO (144*) 0
Round 2 (142*) Virginie DELVINGT / Sandrine LEFEVRE 15-7 / 15-1 Beate DEJACO / Maria Luisa MUR - 0
Round 2 (7*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK (Bille) 15-2 / 15-3 Irina KOLOSKOVA / Elena NOZDRAN (49*) 0
Round 2 (119*) Gudrun JULIUSDOTTIR / Birna PETERSEN 15-10 / 15-8 Nina KOHO / Nina SARNESTO - 0
Round 2 (6*) Christine Gandrup (Magnusson) / Xiaoqing LIM 15-2 / 15-1 Cristina SAVULESCU(IONESCU) / Daniela TIMOFTE - 0
Round 2 (76*) Tove HOL / Camilla WRIGHT W.O. Andrea DAKO / Andrea HARSAGI (125*) 0
Round 2 (48*) Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN W.O. Emilia DIMITROVA / Diana KOLEVA (451*) 0
Round 2 (452*) Elinor Middlemiss (Allen) / Jennifer WILLIAMSON W.O. Ursa JOVAN / Maja POHAR (311*) 0
Round 3 (1*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-2 / 15-4 Jayne PLUNKETT / Malin VIRTA - 0
Round 3 (59*) Nicole VAN HOOREN / Georgy VAN SOERLAND 15-8 / 15-13 Jillian HALDANE / Aileen TRAVERS (266*) 0
Round 3 (17*) Joanne GOODE / Gillian C GOWERS 15-0 / 15-4 Tove HOL / Camilla WRIGHT (76*) 0
Round 3 (22*) Maria BENGTSSON / Erica VAN DEN HEUVEL 15-0 / 15-5 Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA (133*) 0
Round 3 (23*) Julie BRADBURY / Gillian M. CLARK 15-4 / 15-8 Nadezhda CHERVJAKOVA / Irina YAKUSHEVA (58*) 0
Round 3 (7*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK (Bille) 15-4 / 15-4 Virginie DELVINGT / Sandrine LEFEVRE (142*) 0
Round 3 (48*) Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN 15-4 / 15-1 Gudrun JULIUSDOTTIR / Birna PETERSEN (119*) 0
Round 3 (6*) Christine Gandrup (Magnusson) / Xiaoqing LIM W.O. Elinor Middlemiss (Allen) / Jennifer WILLIAMSON (452*) 0
Quarter-final (1*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-0 / 15-10 Nicole VAN HOOREN / Georgy VAN SOERLAND (59*) 0
Quarter-final (22*) Maria BENGTSSON / Erica VAN DEN HEUVEL 8-15 / 15-3 / 15-4 Joanne GOODE / Gillian C GOWERS (17*) 0
Quarter-final (23*) Julie BRADBURY / Gillian M. CLARK 11-15 / 15-11 / 15-5 Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK (Bille) (7*) 0
Quarter-final (6*) Christine Gandrup (Magnusson) / Xiaoqing LIM 15-10 / 15-10 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (48*) 0
Semi-final (1*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-2 / 15-8 Maria BENGTSSON / Erica VAN DEN HEUVEL (22*) 0
Semi-final (6*) Christine Gandrup (Magnusson) / Xiaoqing LIM 15-11 / 12-15 / 18-14 Julie BRADBURY / Gillian M. CLARK (23*) 0
Final (6*) Christine Gandrup (Magnusson) / Xiaoqing LIM 17-14 / 15-12 Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN (1*) 0
WS
Round 1 (4*) Camilla MARTIN 11-8 / 11-4 Carolien GLEBBEEK (69*) 0
Round 1 (134*) Sonya MCGINN 11-2 / 11-0 Mateja SLATNAR (155*) 0
Round 1 (103*) Kelly MORGAN 11-2 / 11-0 Heidi VRANKEN (402*) 0
Round 1 (648*) Vigdis ASGEIRSDOTTIR 11-8 / 3-11 / 11-4 Nina SARNESTO (587*) 0
Round 1 (25*) Catrine BENGTSSON 11-2 / 11-1 Verena FASTENBAUER (425*) 0
Round 1 (30*) Marina YAKUSHEVA 11-0 / 11-0 Christelle MOL (106*) 0
Round 1 (137*) Irina KOLOSKOVA 11-0 / 11-5 Emilia DIMITROVA (521*) 0
Round 1 (75*) Julia MANN 11-2 / 11-3 Eva LACINOVA (142*) 0
Round 1 (9*) Christine Gandrup (Magnusson) 11-0 / 11-1 Gail OSBORNE (405*) 0
Round 1 (404*) Nina KOHO 11-3 / 12-9 Daniela TIMOFTE - 0
Round 1 (170*) Katarzyna KRASOWSKA 11-7 / 11-0 Tina RIEDL (728*) 0
Round 1 (59*) Irina YAKUSHEVA 11-3 / 11-3 Tove HOL (125*) 0
Round 1 (34*) Suzanne LOUIS-LANE 11-6 / 11-0 Diana KOLEVA (403*) 0
Round 1 (44*) Anne SONDERGAARD 10-12 / 11-7 / 11-7 Vlada TCHERNIAVSKAIA (132*) 0
Round 1 (168*) Jennifer WILLIAMSON 11-2 / 11-0 Gudrun JULIUSDOTTIR (437*) 0
Round 1 (53*) Astrid VAN DER KNAAP 11-1 / 11-1 Anetha STAMBOLIZSKA (236*) 0
Round 1 (164*) Victoria WRIGHT 11-0 / 11-1 Gul SIMSEK - 0
Round 1 (68*) Anne GIBSON 12-9 / 11-7 Nicole TUMMER (62*) 0
Round 1 (67*) Georgy VAN SOERLAND 11-0 / 11-0 Diana STADNIKOVA (327*) 0
Round 1 (23*) Joanne MUGGERIDGE 11-1 / 11-4 Rachael PHIPPS (407*) 0
Round 1 (114*) Silvia ALBRECHT 11-7 / 11-8 Sissel LINDEROTH (355*) 0
Round 1 (83*) Andrea HARSAGI 11-5 / 11-3 Caroline PERSYN - 0
Round 1 (45*) Astrid CRABO 11-6 / 11-4 Sandrine LEFEVRE (80*) 0
Round 1 (15*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-1 / 11-1 Andrea JURCIC (576*) 0
Round 1 (61*) Sandra DIMBOUR 11-3 / 11-6 Marketa KOUDELKOVA (197*) 0
Round 1 (481*) Stefanie MUELLER 11-7 / 11-8 Aileen TRAVERS (326*) 0
Round 1 (275*) Malin VIRTA 10-12 / 11-9 / 11-4 Sylwia RUTKIEWICZ - 0
Round 1 (27*) Marina ANDRIEVSKAYA 7-11 / 11-1 / 11-3 Irina Serova (Rozhkova) (43*) 0
Round 1 (37*) Alison HUMBY 11-1 / 11-3 Birna PETERSEN (386*) 0
Round 1 (60*) Monique HOOGLAND 11-1 / 11-0 Beate DEJACO (232*) 0
Round 1 (74*) Elena NOZDRAN 11-2 / 11-0 Emma DUGGAN (330*) 0
Round 1 (7*) Xiaoqing LIM 11-0 / 11-0 Camilla WRIGHT (121*) 0
Round 2 (4*) Camilla MARTIN 11-3 / 11-2 Sonya MCGINN (134*) 0
Round 2 (103*) Kelly MORGAN 11-1 / 11-1 Vigdis ASGEIRSDOTTIR (648*) 0
Round 2 (25*) Catrine BENGTSSON 11-5 / 11-4 Marina YAKUSHEVA (30*) 0
Round 2 (75*) Julia MANN 5-11 / 11-0 / 11-4 Irina KOLOSKOVA (137*) 0
Round 2 (9*) Christine Gandrup (Magnusson) 11-0 / 11-2 Nina KOHO (404*) 0
Round 2 (59*) Irina YAKUSHEVA 11-4 / 3-11 / 12-9 Katarzyna KRASOWSKA (170*) 0
Round 2 (44*) Anne SONDERGAARD 11-6 / 11-4 Suzanne LOUIS-LANE (34*) 0
Round 2 (53*) Astrid VAN DER KNAAP 11-8 / 11-3 Jennifer WILLIAMSON (168*) 0
Round 2 (68*) Anne GIBSON 11-7 / 11-1 Victoria WRIGHT (164*) 0
Round 2 (23*) Joanne MUGGERIDGE 11-6 / 11-2 Georgy VAN SOERLAND (67*) 0
Round 2 (114*) Silvia ALBRECHT 11-8 / 9-4 Andrea HARSAGI (83*) 0
Round 2 (15*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-1 / 11-2 Astrid CRABO (45*) 0
Round 2 (61*) Sandra DIMBOUR 8-11 / 12-11 / 11-5 Stefanie MUELLER (481*) 0
Round 2 (27*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-2 / 11-6 Malin VIRTA (275*) 0
Round 2 (60*) Monique HOOGLAND 11-4 / 10-12 / 11-7 Alison HUMBY (37*) 0
Round 2 (7*) Xiaoqing LIM 11-8 / 11-3 Elena NOZDRAN (74*) 0
Round 3 (4*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-1 Kelly MORGAN (103*) 0
Round 3 (25*) Catrine BENGTSSON 11-8 / 11-5 Julia MANN (75*) 0
Round 3 (9*) Christine Gandrup (Magnusson) 11-1 / 11-7 Irina YAKUSHEVA (59*) 0
Round 3 (53*) Astrid VAN DER KNAAP 11-6 / 11-5 Anne SONDERGAARD (44*) 0
Round 3 (23*) Joanne MUGGERIDGE 11-6 / 11-3 Anne GIBSON (68*) 0
Round 3 (15*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-5 / 11-5 Silvia ALBRECHT (114*) 0
Round 3 (27*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-1 / 11-2 Sandra DIMBOUR (61*) 0
Round 3 (7*) Xiaoqing LIM 11-3 / 11-6 Monique HOOGLAND (60*) 0
Quarter-final (25*) Catrine BENGTSSON 3-11 / 12-10 / 11-7 Camilla MARTIN (4*) 0
Quarter-final (9*) Christine Gandrup (Magnusson) 11-2 / 11-4 Astrid VAN DER KNAAP (53*) 0
Quarter-final (15*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-7 / 11-6 Joanne MUGGERIDGE (23*) 0
Quarter-final (7*) Xiaoqing LIM 11-3 / 11-1 Marina ANDRIEVSKAYA (27*) 0
Semi-final (25*) Catrine BENGTSSON 5-11 / 11-0 / 11-4 Christine Gandrup (Magnusson) (9*) 0
Semi-final (7*) Xiaoqing LIM 11-1 / 6-11 / 11-6 Pernille NEDERGAARD JESSEN (15*) 0
Final (7*) Xiaoqing LIM 11-5 / 12-9 Catrine BENGTSSON (25*) 0
XD
Round 1 (254*) Russell HOGG / Aileen TRAVERS 15-4 / 15-12 Stefan DE RIJCKE / Annemie BUYSE - 0
Round 1 - Bruce TOPPING / Sonya MCGINN 15-8 / 15-12 Bogdan MATULA / Dorota BOREK - 0
Round 1 (31*) Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN 12-15 / 15-11 / 15-13 Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT (39*) 0
Round 1 (4*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 6-15 / 15-5 / 15-6 Julian ROBERTSON / Julie BRADBURY (52*) 0
Round 1 (92*) Valerj STRELCOV / Victoria EVTOUSHENKO 15-5 / 13-18 / 18-17 Manuel DUBRULLE / Virginie DELVINGT (61*) 0
Round 1 (416*) Sergey MELNIKOV / Nadezhda CHERVJAKOVA 15-7 / 15-7 Jorge RODRIGUEZ / Francine CARREL (432*) 0
Round 1 (135*) Daniel GASPAR / Jitka GASPAROVA 11-15 / 15-11 / 15-6 Mihail POPOV / Emilia DIMITROVA - 0
Round 1 (162*) Gordon HALDANE / Jillian HALDANE 15-11 / 3-15 / 15-10 Ruud KUIJTEN / Georgy VAN SOERLAND - 0
Round 1 (358*) Broddi KRISTJANSSON / Birna PETERSEN 15-8 / 15-10 Heimo GOTSCHL / Tina RIEDL - 0
Round 1 - Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-0 / 15-2 Enrico LA ROSA / Maria Luisa MUR (703*) 0
Round 1 - Alexej SIDOROV / Irina YAKUSHEVA 9-15 / 15-10 / 15-3 Michael O`MEARA / Emma DUGGAN - 0
Round 1 - Chris REES / Rachael PHIPPS 12-15 / 15-7 / 17-14 Stephan KUHL / Kerstin UBBEN (76*) 0
Round 1 (20*) Jens ERIKSEN / Anne Mette VAN DIJK (Bille) 15-2 / 15-0 Boris KESSOV / Victoria WRIGHT - 0
Round 1 - David TONKS / Kelly MORGAN 15-9 / 15-11 Jim VAN BOUWEL / Heidi VRANKEN (392*) 0
Round 1 - Mikael SEGERCRANTZ / Nina SARNESTO 15-6 / 8-15 / 15-8 Jim Ronny ANDERSEN / Camilla WRIGHT - 0
Round 1 (437*) Jurgen KOCH / Irina Serova (Rozhkova) 15-0 / 15-1 Nicusor VINTILA / Luminita DAN - 0
Round 1 (14*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-3 / 15-7 Konstantin TATRANOV / Irina KOLOSKOVA (117*) 0
Round 1 (351*) Richard BANHIDI / Andrea DAKO 15-12 / 15-6 Gudmundur ADOLFSSON / Vigdis ASGEIRSDOTTIR - 0
Round 1 - Vitali SHMAKOV / Tatiana GERASSIMOVITCH 7-15 / 15-8 / 15-4 Lawrence Si Hock CHEW / Santi WIBOWO (91*) 0
Round 1 (438*) Svetoslav STOYANOV / Diana KOLEVA 15-2 / 15-2 Mustafa BABACAN / Gul SIMSEK - 0
Round 1 (10*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-5 / 15-2 Petr JANDA / Diana STADNIKOVA - 0
Round 1 - Pedro VANNESTE / Caroline PERSYN 15-3 / 15-8 John Leung (Nigs-2002) / Gail OSBORNE - 0
Round 1 (32*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-5 / 18-16 Kenny MIDDLEMISS / Elinor Middlemiss (Allen) (307*) 0
Round 1 (50*) Pierre PELUPESSY / Monique HOOGLAND 11-15 / 15-7 / 15-10 Alexandr TZYGANKOV / Elena NOZDRAN - 0
Round 1 (16*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN 15-8 / 15-7 Graham HENDERSON / Jayne PLUNKETT (731*) 0
Round 1 (38*) Nikolaj ZUEV / Marina ANDRIEVSKAYA 15-4 / 15-3 Peter KREULITSCH / Verena FASTENBAUER - 0
Round 1 (15*) Simon ARCHER / Joanne DAVIES 15-0 / 15-0 Silvio JURCIC / Andrea JURCIC - 0
Round 1 (298*) Robert MATEUSIAK / Elzbieta GRZYBEK 15-8 / 4-15 / 15-6 Arni Thor HALLGRIMSSON / Gudrun JULIUSDOTTIR (256*) 0
Round 1 - Michael SOGAARD / Catrine BENGTSSON W.O. Andrej POHAR / Maja POHAR (341*) 0
Round 1 - Richard HOBZIK / Marketa KOUDELKOVA W.O. Oystein ESPEDAL LARSEN / Sissel LINDEROTH - 0
Round 2 (31*) Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN 15-3 / 15-11 Bruce TOPPING / Sonya MCGINN - 0
Round 2 (4*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-6 / 15-5 Valerj STRELCOV / Victoria EVTOUSHENKO (92*) 0
Round 2 (416*) Sergey MELNIKOV / Nadezhda CHERVJAKOVA 15-8 / 9-15 / 15-10 Daniel GASPAR / Jitka GASPAROVA (135*) 0
Round 2 - Michael SOGAARD / Catrine BENGTSSON 15-3 / 10-15 / 15-11 Gordon HALDANE / Jillian HALDANE (162*) 0
Round 2 - Richard HOBZIK / Marketa KOUDELKOVA 18-16 / 3-15 / 15-9 Broddi KRISTJANSSON / Birna PETERSEN (358*) 0
Round 2 - Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-3 / 15-3 Alexej SIDOROV / Irina YAKUSHEVA - 0
Round 2 (20*) Jens ERIKSEN / Anne Mette VAN DIJK (Bille) 15-1 / 15-2 Chris REES / Rachael PHIPPS - 0
Round 2 - Mikael SEGERCRANTZ / Nina SARNESTO 15-4 / 15-12 David TONKS / Kelly MORGAN - 0
Round 2 (437*) Jurgen KOCH / Irina Serova (Rozhkova) 15-11 / 15-6 Nick PONTING / Joanne GOODE (14*) 0
Round 2 - Vitali SHMAKOV / Tatiana GERASSIMOVITCH 15-7 / 15-10 Richard BANHIDI / Andrea DAKO (351*) 0
Round 2 (10*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-0 / 15-6 Svetoslav STOYANOV / Diana KOLEVA (438*) 0
Round 2 (32*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-7 / 15-3 Pedro VANNESTE / Caroline PERSYN - 0
Round 2 (16*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN 15-13 / 15-4 Pierre PELUPESSY / Monique HOOGLAND (50*) 0
Round 2 (15*) Simon ARCHER / Joanne DAVIES 13-18 / 15-6 / 15-11 Nikolaj ZUEV / Marina ANDRIEVSKAYA (38*) 0
Round 2 (5*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-1 / 15-11 Robert MATEUSIAK / Elzbieta GRZYBEK (298*) 0
Round 2 (254*) Russell HOGG / Aileen TRAVERS W.O. Peter AXELSSON / Marlene THOMSEN (22*) 0
Round 3 (31*) Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN 15-10 / 15-4 Russell HOGG / Aileen TRAVERS (254*) 0
Round 3 (4*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-7 / 15-8 Sergey MELNIKOV / Nadezhda CHERVJAKOVA (416*) 0
Round 3 - Michael SOGAARD / Catrine BENGTSSON 15-4 / 15-3 Richard HOBZIK / Marketa KOUDELKOVA - 0
Round 3 (20*) Jens ERIKSEN / Anne Mette VAN DIJK (Bille) 15-7 / 15-3 Chris HUNT / Gillian C GOWERS - 0
Round 3 (437*) Jurgen KOCH / Irina Serova (Rozhkova) 15-0 / 15-5 Mikael SEGERCRANTZ / Nina SARNESTO - 0
Round 3 (10*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-7 / 15-8 Vitali SHMAKOV / Tatiana GERASSIMOVITCH - 0
Round 3 (16*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN 15-3 / 15-6 Michael KECK / Karen NEUMANN (32*) 0
Round 3 (5*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-12 / 15-10 Simon ARCHER / Joanne DAVIES (15*) 0
Quarter-final (4*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-6 / 15-6 Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN (31*) 0
Quarter-final - Michael SOGAARD / Catrine BENGTSSON 15-8 / 18-16 Jens ERIKSEN / Anne Mette VAN DIJK (Bille) (20*) 0
Quarter-final (10*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 18-15 / 5-15 / 17-16 Jurgen KOCH / Irina Serova (Rozhkova) (437*) 0
Quarter-final (16*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN 15-6 / 11-15 / 15-9 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (5*) 0
Semi-final - Michael SOGAARD / Catrine BENGTSSON 15-6 / 15-6 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (4*) 0
Semi-final (16*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN 15-5 / 15-2 / 16-17 Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL (10*) 0
Final - Michael SOGAARD / Catrine BENGTSSON 15-6 / 15-9 Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN (16*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 39 87 9 23.1% 1969 50.49 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 139 15 24.2% 3035 48.95 00:00:00 0 0 0.0%
WD 34 72 4 11.8% 1551 45.62 00:00:00 0 0 0.0%
WS 63 137 11 17.5% 2043 32.43 00:00:00 0 0 0.0%
XD 58 134 18 31.0% 2988 51.52 00:00:00 0 0 0.0%
Total 256 569 57 22.3% 11586 45.26 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 51 14 78.5%
Sweden 45 14 76.3%
England 31 14 68.9%
Netherlands 16 9 64.0%
Russia 16 11 59.3%
Belarus 6 5 54.5%
Germany 12 12 50.0%
Finland 10 10 50.0%
Scotland 10 10 50.0%
Norway 7 10 41.2%
Ukraine 7 11 38.9%
France 10 16 38.5%
Switzerland 5 8 38.5%
Poland 5 10 33.3%
Hungary 2 4 33.3%
Portugal 1 2 33.3%
Austria 5 11 31.2%
Czech Republic 4 11 26.7%
Wales 4 12 25.0%
Iceland 4 12 25.0%
Ireland 3 10 23.1%
Belgium 2 10 16.7%
Lithuania 0 1 0.0%
Greece 0 1 0.0%
Slovenia 0 3 0.0%
1

Category: