US Open  

Tournament Name: 2017 YONEX US Open
Tournament Dates: 19/07/2017-23/07/2017
Location: U.S.A., Anaheim
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Takuto INOUE / Yuki KANEKO LU Ching Yao / YANG Po Han
MS PRANNOY H. S. PARUPALLI Kashyap
WD LEE So Hee / SHIN Seung Chan Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA
WS Aya OHORI Michelle LI
XD SEO Seung Jae / KIM Ha Na KIM Won Ho / SHIN Seung Chan

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 16 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-13 / 21-16 Ben LANE / Sean VENDY 64 29
Round 1 145 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 21-19 / 21-15 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 48 37
Round 1 55 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 11-21 / 21-19 / 21-18 Richard EIDESTEDT / Nico RUPONEN 50 54
Round 1 95 Tuan Duc DO / Hong Nam PHAM 21-18 / 20-22 / 21-18 Tony GUNAWAN / Meng-Yung ONG - 46
Round 1 38 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-15 / 21-19 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 116 32
Round 1 463 Hendra TANDJAYA / Androw YUNANTO 21-18 / 14-21 / 22-20 Nicholas BONKOWSKY / Mathew FOGARTY 102 43
Round 1 69 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-18 / 21-18 Dominik STIPSITS / Roman ZIRNWALD 63 30
Round 1 51 Francis ALWIN / KONA Tarun 21-3 / 21-10 Yan Tuck CHAN / Brian Chi CHENG - 18
Round 1 52 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-6 / 21-16 Ryan CHEW / Sattawat PONGNAIRAT - 23
Round 1 169 CHOI SolGyu / KIM Jae Hwan 21-11 / 21-14 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 54 25
Round 1 42 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 21-14 / 21-11 Phillip CHEW / Calvin LIN - 22
Round 1 77 Kohei GONDO / Tatsuya WATANABE 8-21 / 21-19 / 21-19 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 35 55
Round 1 227 Job CASTILLO / Lino MUNOZ 21-8 / 21-6 Musashi COHN / Dean SCHOPPE 1286 21
Round 1 112 Alexander DUNN / Adam HALL 19-21 / 21-16 / 21-18 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 58 60
Round 1 - Kwong Beng CHAN / Vinson CHIU 21-13 / 21-23 / 22-20 Minh BAO / Bao Duc DUONG 89 47
Round 1 24 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-17 / 21-7 Daniel BENZ / Andreas HEINZ 86 31
Round 2 16 LU Ching Yao / YANG Po Han 17-21 / 21-8 / 23-21 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 145 52
Round 2 95 Tuan Duc DO / Hong Nam PHAM 22-20 / 21-15 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 55 41
Round 2 38 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-16 / 21-9 Hendra TANDJAYA / Androw YUNANTO 463 22
Round 2 69 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-19 / 9-21 / 21-14 Francis ALWIN / KONA Tarun 51 50
Round 2 169 CHOI SolGyu / KIM Jae Hwan 13-21 / 21-13 / 21-12 Jelle MAAS / Robin TABELING 52 46
Round 2 77 Kohei GONDO / Tatsuya WATANABE 21-13 / 21-13 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 42 28
Round 2 112 Alexander DUNN / Adam HALL 21-13 / 21-14 Job CASTILLO / Lino MUNOZ 227 29
Round 2 24 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-10 / 21-15 Kwong Beng CHAN / Vinson CHIU - 27
Quarter-final 16 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-13 / 21-18 Tuan Duc DO / Hong Nam PHAM 95 31
Quarter-final 38 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-18 / 22-20 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 69 43
Quarter-final 169 CHOI SolGyu / KIM Jae Hwan 21-17 / 22-20 Kohei GONDO / Tatsuya WATANABE 77 37
Quarter-final 24 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-12 / 21-17 Alexander DUNN / Adam HALL 112 34
Semi-final 16 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-12 / 12-21 / 22-20 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 38 54
Semi-final 24 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 24-22 / 21-19 CHOI SolGyu / KIM Jae Hwan 169 48
Final 24 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 15-21 / 21-13 / 21-13 LU Ching Yao / YANG Po Han 16 65
MS
Round 1 59 PARUPALLI Kashyap 21-16 / 10-21 / 21-19 LEE Hyun Il 15 63
Round 1 130 Gergely KRAUSZ 21-19 / 21-9 Timothy CHIU 355 40
Round 1 83 Niluka KARUNARATNE 15-21 / 21-9 / 21-8 Toby PENTY 80 52
Round 1 122 Cao Cuong PHAM 21-12 / 21-5 Nicholas BONKOWSKY 156 20
Round 1 32 Sameer VERMA 21-5 / 21-10 Hoang Nam NGUYEN 459 20
Round 1 104 Zvonimir DURKINJAK 21-11 / 21-11 Vilson VATTANIRAPPEL 135 30
Round 1 43 Ygor COELHO 21-18 / 21-12 Phillips JAP 468 22
Round 1 288 Lino MUNOZ 21-2 / 21-12 Yan Tuck CHAN 330 22
Round 1 69 Kieran MERRILEES 21-15 / 22-20 Kazumasa SAKAI 42 39
Round 1 592 DEWANTORO Pandu 21-17 / 23-21 Meng-Yung ONG 1240 33
Round 1 60 Lucas CORVEE 21-10 / 21-9 Sheng LYU 1240 29
Round 1 93 Koki WATANABE 21-3 / 21-4 Gustavo MORALES 876 15
Round 1 31 Zulfadli ZULKIFFLI 21-9 / 21-11 Wolfgang GNEDT 237 29
Round 1 111 HEO Kwang Hee 1-0 Ret. RĂ¼diger GNEDT 362 0
Round 1 105 Scott EVANS 21-8 / 21-14 Vinson CHIU 1240 19
Round 1 614 Timothy LAM 21-2 / 21-5 Pedro Arturo GARCIA-FLORES 1003 17
Round 1 102 Harsheel DANI 21-13 / 21-9 Arturo HERNANDEZ 293 23
Round 1 66 Tien Minh NGUYEN 23-21 / 21-13 Sam PARSONS 86 41
Round 1 216 LE Duc Phat 21-10 / 21-23 / 21-14 Kyle GOLDING 1657 44
Round 1 35 Pablo ABIAN 21-10 / 21-9 Grimaldy Navirio GUNAWAN 686 18
Round 1 120 Hashiru SHIMONO 21-13 / 21-9 Job CASTILLO 157 37
Round 1 40 JEON Hyeok Jin 14-21 / 21-11 / 25-23 Howard SHU 173 59
Round 1 62 Kenta NISHIMOTO 21-16 / 21-13 Lakhanee SARANG 189 31
Round 1 29 Brice LEVERDEZ 21-17 / 16-21 / 21-13 Abhishek YELIGAR 79 48
Round 1 166 Jason Anthony HO-SHUE 21-18 / 21-12 Ratnajit TAMANG 214 29
Round 1 77 Lucas CLAERBOUT 21-8 / 21-5 Calvin LIN 1240 18
Round 1 240 Zulhelmi ZULKIFFLI 21-5 / 21-6 Dean SCHOPPE 1240 20
Round 1 37 Kanta TSUNEYAMA 21-9 / 21-18 Kwong Beng CHAN 468 35
Round 1 268 Kevin CORDON 22-24 / 21-16 / 21-19 Hock Lai LEE 367 54
Round 1 52 Mark CALJOUW 21-12 / 21-12 Androw YUNANTO 271 28
Round 1 188 Joshua MAGEE 21-9 / 21-15 Sattawat PONGNAIRAT 615 28
Round 1 23 PRANNOY H. S. 21-12 / 21-16 Luka WRABER 108 30
Round 2 59 PARUPALLI Kashyap 21-18 / 17-6 Ret. Gergely KRAUSZ 130 31
Round 2 83 Niluka KARUNARATNE 21-9 / 21-15 Cao Cuong PHAM 122 35
Round 2 32 Sameer VERMA 21-19 / 25-27 / 21-15 Zvonimir DURKINJAK 104 64
Round 2 43 Ygor COELHO 21-12 / 17-21 / 21-15 Lino MUNOZ 288 52
Round 2 69 Kieran MERRILEES 21-13 / 21-10 DEWANTORO Pandu 592 35
Round 2 93 Koki WATANABE 18-21 / 21-11 / 21-16 Lucas CORVEE 60 62
Round 2 111 HEO Kwang Hee 21-11 / 21-15 Zulfadli ZULKIFFLI 31 41
Round 2 105 Scott EVANS 21-18 / 21-15 Timothy LAM 614 28
Round 2 66 Tien Minh NGUYEN 27-25 / 21-9 Harsheel DANI 102 41
Round 2 35 Pablo ABIAN 21-17 / 18-21 / 21-19 LE Duc Phat 216 60
Round 2 40 JEON Hyeok Jin 21-14 / 21-14 Hashiru SHIMONO 120 45
Round 2 62 Kenta NISHIMOTO 21-17 / 21-17 Brice LEVERDEZ 29 47
Round 2 166 Jason Anthony HO-SHUE 21-11 / 21-14 Lucas CLAERBOUT 77 41
Round 2 37 Kanta TSUNEYAMA 21-15 / 21-17 Zulhelmi ZULKIFFLI 240 39
Round 2 52 Mark CALJOUW 15-21 / 21-14 / 21-7 Kevin CORDON 268 41
Round 2 23 PRANNOY H. S. 21-13 / 21-17 Joshua MAGEE 188 35
Round 3 59 PARUPALLI Kashyap 21-19 / 21-10 Niluka KARUNARATNE 83 39
Round 3 32 Sameer VERMA 18-21 / 21-14 / 21-18 Ygor COELHO 43 60
Round 3 93 Koki WATANABE 21-13 / 21-10 Kieran MERRILEES 69 27
Round 3 111 HEO Kwang Hee 2-0 Ret. Scott EVANS 105 0
Round 3 66 Tien Minh NGUYEN 19-21 / 21-19 / 21-11 Pablo ABIAN 35 77
Round 3 40 JEON Hyeok Jin 21-11 / 21-14 Kenta NISHIMOTO 62 41
Round 3 37 Kanta TSUNEYAMA 21-19 / 23-21 Jason Anthony HO-SHUE 166 46
Round 3 23 PRANNOY H. S. 21-8 / 14-21 / 21-16 Mark CALJOUW 52 48
Quarter-final 59 PARUPALLI Kashyap 21-13 / 21-16 Sameer VERMA 32 40
Quarter-final 111 HEO Kwang Hee 21-16 / 16-21 / 21-9 Koki WATANABE 93 53
Quarter-final 66 Tien Minh NGUYEN 21-15 / 21-15 JEON Hyeok Jin 40 43
Quarter-final 23 PRANNOY H. S. 10-21 / 21-15 / 21-18 Kanta TSUNEYAMA 37 60
Semi-final 59 PARUPALLI Kashyap 15-21 / 21-15 / 21-16 HEO Kwang Hee 111 66
Semi-final 23 PRANNOY H. S. 21-14 / 21-19 Tien Minh NGUYEN 66 40
Final 23 PRANNOY H. S. 21-15 / 20-22 / 21-12 PARUPALLI Kashyap 59 65
WD
Round 1 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-11 / 21-10 Emilie LEFEL / Anne TRAN 37 33
Round 1 56 Misato ARATAMA / Akane WATANABE 21-4 / 21-3 Rebecca NEUMANN / Isabel ZHONG - 14
Round 1 48 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-5 / 21-6 Carissa CHUNG / Natalie Jackie LEUNG 990 8
Round 1 40 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 21-16 / 14-21 / 21-14 Rira KAWASHIMA / Saori OZAKI 87 43
Round 1 17 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 21-8 / 21-18 Cheryl SEINEN / Imke VAN DER AAR 603 29
Round 1 31 Lauren SMITH / Sarah WALKER 21-16 / 21-16 Julie MACPHERSON / Eleanor O'DONNELL 64 30
Round 1 292 Arisa HIGASHINO / Kie NAKANISHI 21-4 / 21-4 Ariel LEE / Sydney LEE 385 15
Round 1 204 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-3 / 21-11 Lorraine BAUMANN / Audrey MITTELHEISSER 59 23
Round 1 557 Rachel HONDERICH / Michelle LI 21-16 / 21-19 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 249 36
Round 1 44 Chisato HOSHI / Naru SHINOYA 21-15 / 21-6 Michelle TONG / Josephine WU 76 23
Round 1 22 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 21-12 / 21-10 Kuhoo GARG / Ningshi Block HAZARIKA 101 28
Round 1 89 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 21-14 / 21-5 Daniela MACIAS / Danica NISHIMURA 66 25
Round 1 19 CHAE YuJung / KIM So Yeong 21-11 / 21-18 Sarita SUWANNAKITBORIHAN / Chanisa TEACHAVORASINSKUN 417 29
Round 1 602 Annie XU / Kerry XU 21-14 / 21-16 Clara NISTAD / Emma WENGBERG 43 35
Round 1 224 Jing Yu HONG / Beiwen ZHANG 21-10 / 21-11 Maya CHEN / Disha GUPTA 975 21
Round 1 57 Thi Sen NGUYEN / Thi Trang (B) VU 22-20 / 21-17 Celine BURKART / Judith MEULENDIJKS 603 32
Round 2 56 Misato ARATAMA / Akane WATANABE 21-18 / 13-21 / 21-19 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 12 59
Round 2 48 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-18 / 21-9 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 40 29
Round 2 17 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 21-15 / 21-16 Thi Sen NGUYEN / Thi Trang (B) VU 57 34
Round 2 292 Arisa HIGASHINO / Kie NAKANISHI 21-12 / 21-18 Lauren SMITH / Sarah WALKER 31 33
Round 2 204 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-9 / 21-14 Rachel HONDERICH / Michelle LI 557 32
Round 2 44 Chisato HOSHI / Naru SHINOYA 21-11 / 21-12 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 22 36
Round 2 19 CHAE YuJung / KIM So Yeong 21-12 / 21-18 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 89 36
Round 2 224 Jing Yu HONG / Beiwen ZHANG 21-14 / 22-20 Annie XU / Kerry XU 602 35
Quarter-final 48 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-17 / 21-9 Misato ARATAMA / Akane WATANABE 56 33
Quarter-final 292 Arisa HIGASHINO / Kie NAKANISHI 21-14 / 21-12 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 17 36
Quarter-final 204 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-18 / 21-16 Chisato HOSHI / Naru SHINOYA 44 44
Quarter-final 19 CHAE YuJung / KIM So Yeong 21-14 / 21-11 Jing Yu HONG / Beiwen ZHANG 224 29
Semi-final 48 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-19 / 23-21 Arisa HIGASHINO / Kie NAKANISHI 292 47
Semi-final 204 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 28-30 / 21-19 / 22-20 CHAE YuJung / KIM So Yeong 19 92
Final 204 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-16 / 21-13 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 48 49
WS
Round 1 10 Beiwen ZHANG 21-10 / 21-8 Agnes KOROSI 114 20
Round 1 94 Yui HASHIMOTO 21-17 / 17-21 / 21-13 Maria ULITINA 63 58
Round 1 35 LEE Jang Mi 21-12 / 21-18 Fontaine Mica WRIGHT 69 33
Round 1 74 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 21-13 / 21-16 Maya CHEN 240 24
Round 1 17 Aya OHORI 21-14 / 25-27 / 21-16 GADDE Ruthvika Shivani 78 67
Round 1 82 Gayle MAHULETTE 23-25 / 21-13 / 21-16 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 99 61
Round 1 41 Natalia Koch ROHDE 21-16 / 21-15 Brittney TAM 113 30
Round 1 47 Rituparna DAS 21-16 / 21-18 Rachel HONDERICH 61 30
Round 1 92 KIM Ga Eun 21-15 / 21-16 Natalya VOYTSEKH 100 28
Round 1 59 Michelle LI 21-18 / 21-10 Jamie SUBANDHI 126 30
Round 1 58 Sofie Holmboe DAHL 12-21 / 21-16 / 21-15 Reshma KARTHIK 105 51
Round 1 30 Linda ZETCHIRI 21-10 / 21-10 Disha GUPTA 185 22
Round 1 40 Saena KAWAKAMI 4-1 Ret. KIM Na Yeong 67 1
Round 1 28 Sayaka TAKAHASHI 21-8 / 21-8 Thi Trang (B) VU 45 29
Round 1 57 Haruko SUZUKI 21-13 / 21-11 Chloe BIRCH 87 31
Round 1 37 Kirsty GILMOUR 21-7 / 21-12 Sarita SUWANNAKITBORIHAN 149 27
Round 2 10 Beiwen ZHANG 21-16 / 21-12 Yui HASHIMOTO 94 36
Round 2 35 LEE Jang Mi 21-11 / 21-10 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 74 32
Round 2 17 Aya OHORI 21-9 / 21-12 Gayle MAHULETTE 82 27
Round 2 41 Natalia Koch ROHDE 21-15 / 22-20 Rituparna DAS 47 36
Round 2 59 Michelle LI 19-21 / 21-15 / 21-12 KIM Ga Eun 92 52
Round 2 58 Sofie Holmboe DAHL 21-13 / 21-19 Linda ZETCHIRI 30 37
Round 2 40 Saena KAWAKAMI 21-18 / 21-14 Sayaka TAKAHASHI 28 36
Round 2 37 Kirsty GILMOUR 21-17 / 24-22 Haruko SUZUKI 57 50
Quarter-final 35 LEE Jang Mi 21-18 / 24-26 / 21-19 Beiwen ZHANG 10 75
Quarter-final 17 Aya OHORI 21-15 / 21-13 Natalia Koch ROHDE 41 35
Quarter-final 59 Michelle LI 21-7 / 21-14 Sofie Holmboe DAHL 58 30
Quarter-final 37 Kirsty GILMOUR 21-14 / 24-22 Saena KAWAKAMI 40 46
Semi-final 17 Aya OHORI 14-21 / 28-26 / 21-19 LEE Jang Mi 35 87
Semi-final 59 Michelle LI 16-21 / 21-16 / 21-15 Kirsty GILMOUR 37 70
Final 17 Aya OHORI 21-11 / 21-19 Michelle LI 59 40
XD
Round 1 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-16 / 21-7 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 64 29
Round 1 285 Alexander DUNN / Eleanor O'DONNELL 21-8 / 21-12 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 319 18
Round 1 189 KIM Won Ho / SHIN Seung Chan 21-16 / 21-16 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 36 34
Round 1 58 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 21-18 / 21-11 Toby NG / Josephine WU - 26
Round 1 47 Ben LANE / Jessica PUGH 19-21 / 21-19 / 21-17 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 17 61
Round 1 - Phillips JAP / Jamie HSU 22-20 / 19-21 / 21-16 Hong Nam PHAM / Thu Huyen LE 179 41
Round 1 33 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 21-9 / 16-21 / 21-12 KIM Jae Hwan / LEE So Hee 84 50
Round 1 42 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 21-13 / 18-21 / 21-11 Tony GUNAWAN / Jamie SUBANDHI - 36
Round 1 160 Kohei GONDO / Wakana NAGAHARA 22-20 / 19-21 / 21-15 Jordan CORVEE / Anne TRAN 57 56
Round 1 38 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 21-9 / 21-14 Andreas HEINZ / Annika HORBACH 154 21
Round 1 - ATTRI Manu / MANEESHA K 21-13 / 21-15 Nyl YAKURA / Brittney TAM 97 20
Round 1 20 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-18 / 21-15 Zvonimir DURKINJAK / Jing Yu HONG - 31
Round 1 99 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 21-17 / 21-14 Jacco ARENDS / Selena PIEK 63 33
Round 1 68 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 21-15 / 21-17 KONA Tarun / JAKKAMPUDI Meghana 469 24
Round 1 13 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-7 / 21-6 Yan Tuck CHAN / Yuko KAWASAKI 76 20
Round 1 78 Jelle MAAS / Imke VAN DER AAR W.O. Matthew CHAU / Tiffany HO - 0
Round 2 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-12 / 21-18 Alexander DUNN / Eleanor O'DONNELL 285 36
Round 2 189 KIM Won Ho / SHIN Seung Chan 21-9 / 21-15 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 58 30
Round 2 47 Ben LANE / Jessica PUGH 21-15 / 21-13 Phillips JAP / Jamie HSU - 27
Round 2 33 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 21-15 / 18-21 / 21-18 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 42 60
Round 2 160 Kohei GONDO / Wakana NAGAHARA 21-17 / 21-19 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 38 30
Round 2 20 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-16 / 21-12 ATTRI Manu / MANEESHA K - 27
Round 2 99 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 21-17 / 21-16 Jelle MAAS / Imke VAN DER AAR 78 32
Round 2 13 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-18 / 21-18 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 68 34
Quarter-final 189 KIM Won Ho / SHIN Seung Chan 15-21 / 21-18 / 21-18 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 10 63
Quarter-final 47 Ben LANE / Jessica PUGH 20-22 / 21-16 / 21-9 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 33 60
Quarter-final 160 Kohei GONDO / Wakana NAGAHARA 21-11 / 8-21 / 22-20 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 20 50
Quarter-final 99 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 21-12 / 16-21 / 21-11 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 13 47
Semi-final 189 KIM Won Ho / SHIN Seung Chan 21-14 / 21-13 Ben LANE / Jessica PUGH 47 30
Semi-final 99 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 21-13 / 21-13 Kohei GONDO / Wakana NAGAHARA 160 32
Final 99 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 16-21 / 21-14 / 21-11 KIM Won Ho / SHIN Seung Chan 189 48
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 2637 85.06 00:38:04 2.23 2 6.5%
MS 60 138 18 30.0% 4807 80.12 00:39:24 2.03 9 15.0%
WD 31 65 3 9.7% 2251 72.61 00:33:48 2.15 1 3.2%
WS 30 68 8 26.7% 2470 82.33 00:41:00 2.01 5 16.7%
XD 30 71 11 36.7% 2536 84.53 00:36:52 2.29 4 13.3%
Total 182 415 51 28.0% 14701 80.77 00:38:04 2.12 21 11.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Chinese Taipei 4 1 80.0%
Korea 36 13 73.5%
Japan 43 18 70.5%
Denmark 4 2 66.7%
Sri Lanka 2 1 66.7%
Brazil 2 1 66.7%
Spain 2 1 66.7%
Scotland 9 6 60.0%
Malaysia 6 4 60.0%
India 23 18 56.1%
Vietnam 10 10 50.0%
Bulgaria 2 2 50.0%
Russia 1 1 50.0%
Guatemala 1 1 50.0%
Ireland 3 4 42.9%
France 5 7 41.7%
Indonesia 2 3 40.0%
Canada 7 11 38.9%
Netherlands 5 8 38.5%
England 5 9 35.7%
Mexico 2 4 33.3%
Hungary 1 2 33.3%
Croatia 1 2 33.3%
Australia 1 2 33.3%
Sweden 1 3 25.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LIN Chun-Yi Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-10 / 21-13
2018 LEE Dong Keun Mark CALJOUW 14-21 / 21-17 / 21-16
2017 PRANNOY H. S. PARUPALLI Kashyap 21-15 / 20-22 / 21-12
2016 LEE Hyun Il Kanta TSUNEYAMA 24-22 / 21-8
2015 LEE Chong Wei Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22-20 / 21-12
2014 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-19 / 14-21 / 21-19
2013 Tien Minh NGUYEN WONG Wing Ki Vincent 18-21 / 21-17 / 21-18
2012 Vladimir IVANOV Takuma UEDA 22-20 / 21-17
2011 Sho SASAKI Tien Minh NGUYEN 21-17 / 21-18
2010 Rajiv OUSEPH Brice LEVERDEZ 21-17 / 21-9
2009 Taufik HIDAYAT HSUEH Hsuan Yi 21-15 / 21-16
2008 Andrew DABEKA Martin BILLE LARSEN 21-14 / 21-9
2007 Tsuen Seng LEE Yousuke NAKANISHI 21-14 / 21-10
2006 Yousuke NAKANISHI Andrew DABEKA 21-16 / 21-13
2005 HSIEH Yu Hsing Tony GUNAWAN 15-2 / 15-2
2004 Yen Hui Kendrick LEE Peter RASMUSSEN 7-12
2003 CHIEN Yu-Hsiu AHN Hyun Suk 5-15 / 15-6 / 15-12
2002 Peter Hoeg GADE Peter RASMUSSEN 17-14 / 15-17 / 15-1
2001 LEE Hyun Il Kenneth JONASSEN 6-8 / 7-2 / 7-2
2000 Ardy B WIRANATA Anders BOESEN 10-15 / 15-1 / 15-5
1999 Colin HAUGHTON Nikhil KANETKAR 15-6 / 15-0
1998 PERMADI Fung Bruce FLOCKHART 15-8 / 15-5
1997 Poul-Erik HOYER Peter Hoeg GADE 15-6 / 7-15 / 15-2
1996 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 15-13 / 15-13
1995 Hermawan SUSANTO DONG Jiong 15-10 / 15-3
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Tiong Ping LIOE W.O.
1993 Marleve MAINAKY PERMADI Fung 15-8 / 15-8
1992 Poul-Erik HOYER LIU Jun 15-7 / 15-4
1991 Stephen P BUTLER KIM Hyung Jin 15-6 / 18-17
1990 PERMADI Fung Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-8