Swedish Open  

Tournament Name: Swedish Open 1997 (I)
Tournament Dates: 09/03/1997-09/03/1997
Location: Sweden, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON
MS Ardy B WIRANATA Budi SANTOSO
WD LIU Lu / QIAN Hong Julie BRADBURY / Donna KELLOGG
WS GONG Zhichao RA Kyung Min
XD Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL Jon HOLST-CHRISTENSEN / Karen NEUMANN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Andreas EHN / Oskar JOHANNESSON 15-13 / 15-11 Alexander BOOK / Jonas LUNDBERG - 0
Round 1 - Simon KNUTSSON / Tomas WIBORG 15-9 / 15-3 Stuart BREHAUT / Travis DENNEY - 0
MD
Round 1 (159*) Michal LOGOSZ / Damian PLAWECKI 15-11 / 15-6 JI Xinpeng / Zhuo YANG (501*) 0
Round 1 (55*) Nick PONTING / John QUINN 15-8 / 15-5 Anders HORNLUND / Ola MOLIN (719*) 0
Round 1 - Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-9 / 15-13 Anthony CLARK / Julian ROBERTSON - 0
Round 1 (54*) Dicky PURWOTJUGIONO / Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-6 Max GANDRUP / Rikard GRUVBERG - 0
Round 1 - Anders BOESEN / Henrik SORENSEN 15-9 / 18-15 Peter CHRISTENSSON / Martin HAGBERG (107*) 0
Round 1 (89*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-5 / 15-8 James ANDERSON / Ian J PEARSON (48*) 0
Round 1 (542*) Morten BUNDGAARD / Remy MATTHEY DE L`ETANG 15-11 / 15-5 Simon KNUTSSON / Tomas WIBORG - 0
Round 1 (112*) CHOI Ji Tae / KIM Joong Suk 15-4 / 15-9 Christian FISHER / Steve ISAAC (144*) 0
Round 2 (3*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-5 / 15-1 Michal LOGOSZ / Damian PLAWECKI (159*) 0
Round 2 (55*) Nick PONTING / John QUINN 15-8 / 15-9 Murray HOCKING / Mark NICHOLS (85*) 0
Round 2 - Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-12 / 15-8 Frederik BERGSTROM / Rasmus WENGBERG (32*) 0
Round 2 (54*) Dicky PURWOTJUGIONO / Bambang SUPRIANTO 15-3 / 15-5 Kim JOHANSSON / Robert LARSSON - 0
Round 2 (155*) David BAMFORD / Peter BLACKBURN 15-9 / 15-3 Anders BOESEN / Henrik SORENSEN - 0
Round 2 (89*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-1 / 15-6 Henrik ANDERSSON / Johan THOLINSSON (33*) 0
Round 2 - Peder NISSEN / Jonas RASMUSSEN 15-10 / 15-11 Morten BUNDGAARD / Remy MATTHEY DE L`ETANG (542*) 0
Round 2 (13*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-9 / 15-8 CHOI Ji Tae / KIM Joong Suk (112*) 0
Quarter-final (3*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-6 / 15-3 Nick PONTING / John QUINN (55*) 0
Quarter-final (54*) Dicky PURWOTJUGIONO / Bambang SUPRIANTO 15-11 / 15-9 Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN - 0
Quarter-final (89*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-4 / 15-2 David BAMFORD / Peter BLACKBURN (155*) 0
Quarter-final (13*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-11 / 15-9 Peder NISSEN / Jonas RASMUSSEN - 0
Semi-final (3*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-4 / 13-18 / 15-7 Dicky PURWOTJUGIONO / Bambang SUPRIANTO (54*) 0
Semi-final (13*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-7 / 15-11 LEE Dong Soo / YOO Yong Sung (89*) 0
Final (3*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-3 / 15-11 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (13*) 0
MS (qual)
Round 2 (587*) Oskar JOHANNESSON 15-5 / 15-1 Armen ARAKELIAN - 0
Round 2 (556*) Stuart BREHAUT 15-11 / 15-12 Jorgen WESTERBERG - 0
MS
Round 1 (81*) Hans SPERRE 6-15 / 17-15 / 15-6 Pontus JANTTI (107*) 0
Round 1 (200*) KIM Yong Ho 15-11 / 15-4 Tomas WIBORG - 0
Round 1 (64*) Thomas SOGAARD 15-12 / 9-15 / 15-8 Daniel ERIKSSON (37*) 0
Round 1 (102*) JANG Chun Woong 15-8 / 15-3 Morten BUNDGAARD (186*) 0
Round 1 (38*) LIN Liwen 15-12 / 15-2 Anders BOESEN (34*) 0
Round 1 (35*) Henrik BENGTSSON 15-6 / 15-7 Peter CHRISTENSSON - 0
Round 1 (152*) Remy MATTHEY DE L`ETANG 15-9 / 15-11 Kim JOHANSSON (178*) 0
Round 1 (67*) Oliver PONGRATZ 15-3 / 15-2 Michal LOGOSZ (286*) 0
Round 1 (166*) Zhuo YANG 15-11 / 17-16 HAN Dong Sung (72*) 0
Round 1 (94*) Muhammad Roslin HASHIM 15-9 / 15-9 Martin HAGBERG (61*) 0
Round 1 (33*) Jesper OLSSON 15-6 / 11-15 / 15-6 Steve ISAAC (170*) 0
Round 1 (75*) Henrik SORENSEN 12-15 / 15-10 / 15-6 Murray HOCKING (121*) 0
Round 1 (14*) Kenneth JONASSEN 15-8 / 15-9 Thomas WAPP (138*) 0
Round 1 (80*) Thomas JOHANSSON 15-4 / 5-15 / 15-8 KIM Chul Joong (149*) 0
Round 1 (587*) Oskar JOHANNESSON 18-17 / 15-10 Simon KNUTSSON (730*) 0
Round 1 (68*) Frederik BERGSTROM 18-15 / 15-9 Travis DENNEY (664*) 0
Round 2 (120*) JI Xinpeng 15-7 / 15-8 Alexander BOOK (863*) 0
Round 2 (200*) KIM Yong Ho 15-11 / 15-10 Hans SPERRE (81*) 0
Round 2 (45*) Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-1 Stuart BREHAUT (556*) 0
Round 2 (64*) Thomas SOGAARD 15-6 / 2-15 / 15-11 JANG Chun Woong (102*) 0
Round 2 (12*) Jeffer ROSOBIN 15-4 / 15-2 Mikael CARLSSON (420*) 0
Round 2 (38*) LIN Liwen 15-7 / 15-7 Henrik BENGTSSON (35*) 0
Round 2 (63*) Rasmus WENGBERG 17-16 / 18-13 HWANG Sun Ho (26*) 0
Round 2 (67*) Oliver PONGRATZ 15-5 / 15-2 Remy MATTHEY DE L`ETANG (152*) 0
Round 2 (94*) Muhammad Roslin HASHIM 15-5 / 16-17 / 15-1 Zhuo YANG (166*) 0
Round 2 (96*) Robert LILJEQUIST 15-10 / 15-13 SALIM (25*) 0
Round 2 (33*) Jesper OLSSON 15-4 / 12-15 / 15-9 Henrik SORENSEN (75*) 0
Round 2 (10*) PARK Sung Woo 15-2 / 15-7 Stefan LUNDSTROM (508*) 0
Round 2 (80*) Thomas JOHANSSON 15-13 / 11-15 / 18-17 Kenneth JONASSEN (14*) 0
Round 2 (9*) LUO Yigang 15-9 / 15-6 Rikard GRUVBERG - 0
Round 2 (68*) Frederik BERGSTROM 15-7 / 15-2 Oskar JOHANNESSON (587*) 0
Round 2 (8*) Budi SANTOSO 15-3 / 15-5 Chen PANG (40*) 0
Round 3 (120*) JI Xinpeng 15-12 / 15-5 KIM Yong Ho (200*) 0
Round 3 (45*) Ardy B WIRANATA 12-15 / 15-4 / 15-5 Thomas SOGAARD (64*) 0
Round 3 (38*) LIN Liwen 18-13 / 15-8 Jeffer ROSOBIN (12*) 0
Round 3 (67*) Oliver PONGRATZ 15-8 / 15-5 Rasmus WENGBERG (63*) 0
Round 3 (94*) Muhammad Roslin HASHIM 15-5 / 15-3 Robert LILJEQUIST (96*) 0
Round 3 (10*) PARK Sung Woo 15-7 / 15-5 Jesper OLSSON (33*) 0
Round 3 (9*) LUO Yigang 15-8 / 10-15 / 15-11 Thomas JOHANSSON (80*) 0
Round 3 (8*) Budi SANTOSO 15-5 / 15-12 Frederik BERGSTROM (68*) 0
Quarter-final (45*) Ardy B WIRANATA 15-7 / 15-9 JI Xinpeng (120*) 0
Quarter-final (38*) LIN Liwen 15-10 / 18-13 Oliver PONGRATZ (67*) 0
Quarter-final (10*) PARK Sung Woo 15-8 / 15-5 Muhammad Roslin HASHIM (94*) 0
Quarter-final (8*) Budi SANTOSO 18-13 / 15-5 LUO Yigang (9*) 0
Semi-final (45*) Ardy B WIRANATA 9-15 / 15-12 / 15-6 LIN Liwen (38*) 0
Semi-final (8*) Budi SANTOSO 15-8 / 15-11 PARK Sung Woo (10*) 0
Final (45*) Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-10 Budi SANTOSO (8*) 0
WD (qual)
Round 1 - Marr JIHYUN / PARK Jin Hyun 18-14 / 15-7 Ann-Lou JORGENSEN / Michelle RASMUSSEN - 0
Round 1 - Astrid CRABO / Kristin EVERNAS 16-17 / 15-7 / 15-10 Sarah HORE / Anna LUNDIN - 0
Round 1 (102*) CHOI Ma Ree / LEE Soon Deuk 15-5 / 15-8 Lotta ANDERSSON / Malin ERLANDSSON - 0
WD
Round 1 (18*) LIU Lu / QIAN Hong 15-12 / 6-15 / 15-7 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (1*) 0
Round 1 - Marr JIHYUN / PARK Jin Hyun 15-2 / 15-1 Johanna HOLGERSSON / Jenny KARLSSON (255*) 0
Round 1 - JANG Hye Ock / KIM Shin Young 15-7 / 15-9 Nichola L. BECK / Joanne DAVIES (28*) 0
Round 1 - Karen NEUMANN / Erica VAN DEN HEUVEL 15-9 / 15-12 HUANG Nanyan / LIU Zhong (63*) 0
Round 1 - Julie BRADBURY / Donna KELLOGG 15-12 / 15-2 CHOI Ma Ree / LEE Soon Deuk (102*) 0
Round 1 (50*) GONG Zhichao / ZHANG Ning 15-9 / 18-16 CHA Yoon Sook / LEE So Young - 0
Round 1 - Joo Hyun Lee / RA Kyung Min 15-6 / 14-17 / 15-6 Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER (84*) 0
Round 1 (10*) Marina ANDRIEVSKAYA / Christine GANDRUP 15-11 / 15-7 CHUNG Jae Hee / YIM Kyung Jin - 0
Quarter-final (18*) LIU Lu / QIAN Hong 13-15 / 17-15 / 15-11 Marr JIHYUN / PARK Jin Hyun - 0
Quarter-final - JANG Hye Ock / KIM Shin Young 18-14 / 15-6 Karen NEUMANN / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Quarter-final - Julie BRADBURY / Donna KELLOGG 15-5 / 15-7 GONG Zhichao / ZHANG Ning (50*) 0
Quarter-final (10*) Marina ANDRIEVSKAYA / Christine GANDRUP 15-10 / 3-15 / 18-14 Joo Hyun Lee / RA Kyung Min - 0
Semi-final (18*) LIU Lu / QIAN Hong 15-11 / 15-18 / 15-10 JANG Hye Ock / KIM Shin Young - 0
Semi-final - Julie BRADBURY / Donna KELLOGG 15-12 / 99-15 / 15-12 Marina ANDRIEVSKAYA / Christine GANDRUP (10*) 0
Final (18*) LIU Lu / QIAN Hong 15-11 / 17-18 / 15-11 Julie BRADBURY / Donna KELLOGG - 0
WS
Round 1 (2*) GONG Zhichao 12-9 / 11-3 LEE Soon Deuk (59*) 0
Round 1 (84*) Lisa CAMPBELL 11-4 / 11-5 Lotta ANDERSSON (210*) 0
Round 1 (6*) Johanna Lee Joo Hyun 11-1 / 11-2 Pernille HARDER (57*) 0
Round 1 (13*) YAO Yan 11-3 / 11-3 Sarah HORE (442*) 0
Round 1 (432*) Malin ERLANDSSON 11-1 / 11-5 Sarah HICKS (294*) 0
Round 1 (520*) PARK Jin Hyun 11-3 / 11-0 Margit BORG (20*) 0
Round 1 (58*) Katarzyna KRASOWSKA 4-11 / 11-4 / 11-4 Anna ZETTERBERG - 0
Round 1 (60*) Kristin EVERNAS 11-3 / 12-9 Rayoni HEAD (126*) 0
Round 1 (357*) Anna LUNDIN 11-5 / 11-1 Kellie LUCAS (181*) 0
Round 1 (12*) RA Kyung Min 11-1 / 11-5 Karolina ERICSSON (28*) 0
Round 1 (62*) Johanna HOLGERSSON 11-6 / 11-12 / 12-10 Anu NIEMINEN (77*) 0
Round 1 (4*) ZHANG Ning 11-8 / 11-4 CHOI Ma Ree (80*) 0
Round 1 (45*) Catrine BENGTSSON W.O. Ganiyat OLADOTUN - 0
Round 1 (203*) Donna KELLOGG W.O. Funmi ALEXANDER - 0
Round 1 (66*) Michelle RASMUSSEN W.O. DAI Yun (23*) 0
Round 1 (5*) Marr JIHYUN W.O. Marina ANDRIEVSKAYA (8*) 0
Round 2 (2*) GONG Zhichao 11-1 / 11-2 Lisa CAMPBELL (84*) 0
Round 2 (6*) Johanna Lee Joo Hyun 11-3 / 11-2 Catrine BENGTSSON (45*) 0
Round 2 (13*) YAO Yan 11-2 / 11-4 Malin ERLANDSSON (432*) 0
Round 2 (520*) PARK Jin Hyun 11-2 / 11-6 Katarzyna KRASOWSKA (58*) 0
Round 2 (203*) Donna KELLOGG 5-11 / 11-8 / 11-1 Kristin EVERNAS (60*) 0
Round 2 (5*) Marr JIHYUN 12-10 / 11-1 Michelle RASMUSSEN (66*) 0
Round 2 (12*) RA Kyung Min 11-1 / 11-1 Anna LUNDIN (357*) 0
Round 2 (4*) ZHANG Ning 11-4 / 11-0 Johanna HOLGERSSON (62*) 0
Quarter-final (2*) GONG Zhichao 11-2 / 11-1 Johanna Lee Joo Hyun (6*) 0
Quarter-final (520*) PARK Jin Hyun 11-8 / 12-11 YAO Yan (13*) 0
Quarter-final (5*) Marr JIHYUN 11-1 / 11-5 Donna KELLOGG (203*) 0
Quarter-final (12*) RA Kyung Min 11-9 / 11-7 ZHANG Ning (4*) 0
Semi-final (2*) GONG Zhichao 11-3 / 11-3 PARK Jin Hyun (520*) 0
Semi-final (12*) RA Kyung Min 11-2 / 11-3 Marr JIHYUN (5*) 0
Final (2*) GONG Zhichao 11-4 / 11-4 RA Kyung Min (12*) 0
XD
Round 1 - Jesper LARSEN / Helene KIRKEGAARD 5-15 / 15-1 / 18-15 LUO Yigang / HUANG Nanyan - 0
Round 1 - Nick PONTING / Julie BRADBURY 15-6 / 15-1 Peter BLACKBURN / Rhonda CATOR (38*) 0
Round 1 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Karen NEUMANN 16-18 / 15-7 / 15-3 Robert LARSSON / Xiaoqing LIM - 0
Round 1 - LEE Dong Soo / YIM Kyung Jin 15-5 / 15-11 Anthony CLARK / Nichola L. BECK - 0
Round 1 (123*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 15-2 / 15-5 Peder NISSEN / Mette SCHJOLDAGER (336*) 0
Round 1 - KANG Kyung Jin / CHUNG Jae Hee 15-9 / 15-1 John QUINN / Joanne DAVIES - 0
Round 1 (32*) Julian ROBERTSON / Lorraine COLE 15-5 / 15-3 Henrik ANDERSSON / Margit BORG (62*) 0
Round 1 - Jens ERIKSEN / Rikke OLSEN 15-7 / 15-4 Christian FISHER / Anna LUNDIN - 0
Round 2 - Jesper LARSEN / Helene KIRKEGAARD 15-10 / 15-7 Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON (8*) 0
Round 2 - Nick PONTING / Julie BRADBURY 15-8 / 15-2 CHOI Ji Tae / LEE So Young - 0
Round 2 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Karen NEUMANN 15-8 / 15-6 Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN (19*) 0
Round 2 - LEE Dong Soo / YIM Kyung Jin 15-4 / 15-5 Ola MOLIN / Jenny KARLSSON (360*) 0
Round 2 (123*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 15-3 / 15-7 Max GANDRUP / Christine GANDRUP - 0
Round 2 (46*) Jens OLSSON / Astrid CRABO 15-6 / 15-2 KANG Kyung Jin / CHUNG Jae Hee - 0
Round 2 (32*) Julian ROBERTSON / Lorraine COLE 15-7 / 12-15 / 15-2 Murray HOCKING / Lisa CAMPBELL (78*) 0
Round 2 (15*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 15-9 / 15-6 Jens ERIKSEN / Rikke OLSEN - 0
Quarter-final - Nick PONTING / Julie BRADBURY 15-4 / 15-2 Jesper LARSEN / Helene KIRKEGAARD - 0
Quarter-final - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Karen NEUMANN 15-8 / 15-6 LEE Dong Soo / YIM Kyung Jin - 0
Quarter-final (123*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 15-10 / 15-11 Jens OLSSON / Astrid CRABO (46*) 0
Quarter-final (15*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 15-12 / 15-5 Julian ROBERTSON / Lorraine COLE (32*) 0
Semi-final - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Karen NEUMANN 12-15 / 15-5 / 15-12 Nick PONTING / Julie BRADBURY - 0
Semi-final (123*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 15-9 / 15-8 HA Tae Kwon / KIM Shin Young (15*) 0
Final (123*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 15-17 / 15-12 / 15-12 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Karen NEUMANN - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 23 47 1 4.3% 1064 46.26 00:00:00 0 0 0.0%
MS 47 106 12 25.5% 2475 52.66 00:00:00 0 0 0.0%
WD 15 37 7 46.7% 1018 67.87 00:00:00 0 0 0.0%
WS 27 57 3 11.1% 863 31.96 00:00:00 0 0 0.0%
XD 23 51 5 21.7% 1126 48.96 00:00:00 0 0 0.0%
Total 135 298 28 20.7% 6546 48.49 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Canada 5 0 100.0%
Germany 10 3 76.9%
Singapore 3 1 75.0%
Indonesia 5 2 71.4%
China 22 9 71.0%
U.S.A. 2 1 66.7%
Malaysia 3 2 60.0%
Korea 34 23 59.7%
Norway 1 1 50.0%
England 11 13 45.8%
Denmark 16 21 43.2%
Poland 2 3 40.0%
Sweden 23 42 35.4%
Switzerland 1 3 25.0%
Australia 3 12 20.0%
Finland 1 5 16.7%
Armenia 0 1 0.0%

Category: