Badminton Asia Championships  

Tournament Name: Badminton Asia Championships 2019
Tournament Dates: 23/04/2019-28/04/2019
Location: China, Wuhan
Category: Continental Individual Championships

Winners
Category Winner Runner-up
MD Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO
MS Kento MOMOTA SHI Yuqi
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA
WS Akane YAMAGUCHI HE Bingjiao
XD WANG Yilyu / HUANG Dongping HE Jiting / DU Yue

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Group A - LAM Wai Lok / LI Kuen Hon W.O. Danny Bawa CHRISNANTA / HEE Yong Kai Terry - 0
Group B - Ahmad Mahyuddin HAJI ABAS / Jaspar Woon Chai YU W.O. Dinuka KARUNARATNA / Niluka KARUNARATNE - 0
Group C 97 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 21-7 / 21-12 Amrullo BAKHSHULLAEV / Artyom SAVATYUGIN 167 21
Group C - CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok W.O. Sumiyasuren ENKHBAT / Temuulen GOMBODORJ - 0
Group C - Amrullo BAKHSHULLAEV / Artyom SAVATYUGIN W.O. Sumiyasuren ENKHBAT / Temuulen GOMBODORJ - 0
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-12 / 21-17 Danny Bawa CHRISNANTA / HEE Yong Kai Terry 100 22
Round 1 97 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 20-13 Ret. Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 16 11
Round 1 6 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-5 / 21-11 Dipesh DHAMI / Ratnajit TAMANG 146 18
Round 1 21 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-15 / 11-21 / 21-8 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 14 49
Round 1 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-12 / 21-17 CHUNG Yonny / TAM Chun Hei 71 35
Round 1 32 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 21-14 / 21-10 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 59 26
Round 1 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 21-12 LAM Wai Lok / LI Kuen Hon 173 25
Round 1 13 HE Jiting / TAN Qiang 21-18 / 21-15 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 49 32
Round 1 41 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 21-7 / 21-7 Ahmad Mahyuddin HAJI ABAS / Jaspar Woon Chai YU 967 19
Round 1 10 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-16 / 21-14 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 11 39
Round 1 15 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-15 / 19-21 / 21-17 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 44 50
Round 1 4 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-15 / 21-16 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 12 25
Round 1 25 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-19 / 21-12 Dinuka KARUNARATNA / Niluka KARUNARATNE 125 32
Round 1 9 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-12 / 21-15 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 35 39
Round 1 24 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-12 / 21-12 LIN Shang Kai / TSENG Min Hao 62 25
Round 1 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-16 / 21-13 CHAN Tsz Kit / YEUNG Shing Choi 191 26
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 21-18 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 97 25
Round 2 6 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-16 / 21-18 LU Ching Yao / YANG Po Han 21 39
Round 2 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-16 / 21-18 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 32 35
Round 2 13 HE Jiting / TAN Qiang 21-23 / 21-19 / 21-19 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 5 61
Round 2 41 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 21-13 / 12-21 / 21-12 LIU Cheng / ZHANG Nan 10 59
Round 2 9 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-11 / 21-6 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 25 31
Round 2 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-23 / 24-22 / 21-14 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 24 61
Round 2 15 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik W.O. Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 4 0
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 19-21 / 21-16 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 6 50
Quarter-final 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-12 / 18-21 / 21-19 HE Jiting / TAN Qiang 13 50
Quarter-final 41 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 21-15 / 16-21 / 21-18 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 15 56
Quarter-final 9 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-19 / 21-18 LI Junhui / LIU Yuchen 2 49
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 15-21 / 21-17 / 21-15 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 51
Semi-final 9 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-17 / 20-22 / 27-25 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 41 83
Final 9 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-18 / 21-3 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 35
MS
Group A 197 Ratnajit TAMANG 21-15 / 19-21 / 21-12 Namboun LUANGAMATH 518 49
Group A - Ratnajit TAMANG W.O. LU Chia Hung - 0
Group A - Namboun LUANGAMATH W.O. LU Chia Hung - 0
Group B 82 CHEAM June Wei 21-13 / 21-14 Amir JABBARI 343 34
Group B 95 Niluka KARUNARATNE 21-10 / 21-12 Amir JABBARI 343 38
Group B 82 CHEAM June Wei 21-11 / 19-21 / 21-18 Niluka KARUNARATNE 95 62
Group C 113 HU Yun 21-11 / 21-13 Batdavaa MUNKHBAT 277 24
Group C - Batdavaa MUNKHBAT W.O. Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK - 0
Group C - HU Yun W.O. Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK - 0
Group D 301 Pang Fong PUI 21-12 / 21-8 Artyom SAVATYUGIN 329 26
Group D 399 Jaspar Woon Chai YU 21-16 / 21-15 Artyom SAVATYUGIN 329 30
Group D 301 Pang Fong PUI 21-6 / 21-10 Jaspar Woon Chai YU 399 21
Round 1 1 Kento MOMOTA 21-18 / 21-17 LEE Dong Keun 26 62
Round 1 35 LEE Cheuk Yiu 21-19 / 21-16 WANG Tzu Wei 32 44
Round 1 14 Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-6 HU Yun 113 19
Round 1 19 LU Guangzu 21-15 / 21-16 Khosit PHETPRADAB 17 42
Round 1 4 CHEN Long 21-19 / 21-13 Kanta TSUNEYAMA 11 50
Round 1 63 CHONG Wei Feng 14-21 / 21-13 / 21-15 Suppanyu AVIHINGSANON 28 58
Round 1 51 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-16 / 22-20 KIDAMBI Srikanth 8 44
Round 1 75 Tien Minh NGUYEN 21-23 / 21-11 / 21-9 Pang Fong PUI 301 53
Round 1 37 WONG Wing Ki Vincent 21-9 / 21-13 Ratnajit TAMANG 197 24
Round 1 10 Kenta NISHIMOTO 18-21 / 21-19 / 21-10 Jonatan CHRISTIE 9 66
Round 1 13 LIN Dan 21-11 / 21-17 LU Chia Hung 64 38
Round 1 5 CHOU Tien Chen 23-21 / 17-21 / 21-16 Kantaphon WANGCHAROEN 18 79
Round 1 15 Sameer VERMA 21-13 / 17-21 / 21-18 Kazumasa SAKAI 38 67
Round 1 16 NG Ka Long Angus 21-18 / 18-21 / 25-23 Anthony Sinisuka GINTING 7 74
Round 1 30 Sitthikom THAMMASIN 14-21 / 21-19 / 21-16 CHEAM June Wei 82 73
Round 1 2 SHI Yuqi 21-12 / 21-13 LOH Kean Yew 60 42
Round 2 1 Kento MOMOTA 21-10 / 21-11 LEE Cheuk Yiu 35 33
Round 2 19 LU Guangzu 21-18 / 21-19 Tommy SUGIARTO 14 43
Round 2 4 CHEN Long 21-16 / 21-7 CHONG Wei Feng 63 35
Round 2 75 Tien Minh NGUYEN 21-15 / 13-21 / 21-13 Shesar Hiren RHUSTAVITO 51 59
Round 2 10 Kenta NISHIMOTO 21-16 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 37 42
Round 2 5 CHOU Tien Chen 21-10 / 21-10 LIN Dan 13 36
Round 2 15 Sameer VERMA 21-12 / 21-19 NG Ka Long Angus 16 43
Round 2 2 SHI Yuqi 22-20 / 21-9 Sitthikom THAMMASIN 30 44
Quarter-final 1 Kento MOMOTA 16-21 / 21-11 / 21-14 LU Guangzu 19 69
Quarter-final 5 CHOU Tien Chen 22-20 / 24-26 / 21-15 Kenta NISHIMOTO 10 80
Quarter-final 2 SHI Yuqi 21-10 / 21-12 Sameer VERMA 15 36
Quarter-final 75 Tien Minh NGUYEN W.O. CHEN Long 4 0
Semi-final 1 Kento MOMOTA 21-18 / 21-8 Tien Minh NGUYEN 75 45
Semi-final 2 SHI Yuqi 22-20 / 21-18 CHOU Tien Chen 5 46
Final 1 Kento MOMOTA 12-21 / 21-18 / 21-8 SHI Yuqi 2 70
WD
Round 1 8 DU Yue / LI Yinhui 21-9 / 21-10 Xue Xin GONG / Weng Chi NG 94 28
Round 1 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-13 / 21-16 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 40 29
Round 1 167 Anna Ching Yik CHEONG / LIM Chiew Sien 21-10 / 21-17 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 29 36
Round 1 2 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-2 / 21-6 Gulassar BOKIEVA / Sevinch SODIKOVA 663 18
Round 1 187 Yujia JIN / Ming Hui LIM 21-12 / 21-10 Aparna BALAN / Sruthi K.P 54 25
Round 1 17 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-12 / 21-17 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 5 41
Round 1 26 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-9 / 21-10 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 38 32
Round 1 7 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-19 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 37 39
Round 1 22 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-12 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 36 34
Round 1 50 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 21-23 / 21-14 / 22-20 NG Shiu Yee / WU Yi Ting 95 69
Round 1 109 Thilini Pramodika HENDAHEWA / KAVIDI SIRIMANNAGE 21-13 / 12-21 / 21-12 Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 51 55
Round 1 27 DONG Wenjing / FENG Xueying 21-18 / 21-19 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 3 44
Round 1 21 Vivian HOO / YAP Cheng Wen W.O. Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 6 0
Round 1 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan W.O. Amita GIRI / Rasila MAHARJAN 272 0
Round 1 16 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA W.O. Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 30 0
Round 2 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-16 / 21-11 DU Yue / LI Yinhui 8 47
Round 2 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-15 / 21-18 Anna Ching Yik CHEONG / LIM Chiew Sien 167 41
Round 2 2 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-7 / 21-11 Yujia JIN / Ming Hui LIM 187 23
Round 2 17 LI Wenmei / ZHENG Yu 24-22 / 21-16 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 26 49
Round 2 7 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-8 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21 33
Round 2 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-18 / 15-21 / 21-13 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 22 63
Round 2 50 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 21-18 / 24-22 Thilini Pramodika HENDAHEWA / KAVIDI SIRIMANNAGE 109 37
Round 2 16 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-18 / 21-16 DONG Wenjing / FENG Xueying 27 36
Quarter-final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 3-2 Ret. Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 10 2
Quarter-final 2 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 22-20 / 21-19 LI Wenmei / ZHENG Yu 17 48
Quarter-final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 18-21 / 21-16 / 21-13 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 7 56
Quarter-final 16 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-12 / 21-18 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 50 38
Semi-final 2 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-16 / 26-24 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 1 57
Semi-final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 22-20 / 21-12 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 16 43
Final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 19-21 / 21-14 / 21-19 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 2 69
WS
Group C 207 KAVIDI SIRIMANNAGE 21-13 / 21-15 Sevinch SODIKOVA 691 29
Group C - Sevinch SODIKOVA W.O. THET HTAR THUZAR - 0
Group C - KAVIDI SIRIMANNAGE W.O. THET HTAR THUZAR - 0
Group D 178 CHEUNG Ying Mei 21-11 / 21-7 Soraya AGHAEIHAJIAGHA 165 26
Group D - CHEUNG Ying Mei W.O. Nangsal TAMANG - 0
Group D - Soraya AGHAEIHAJIAGHA W.O. Nangsal TAMANG - 0
Round 1 3 CHEN Yufei 21-8 / 21-12 Thi Trang (B) VU 63 28
Round 1 16 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-18 / 21-16 CHEUNG Ying Mei 178 33
Round 1 19 Aya OHORI 21-7 / 21-12 THET HTAR THUZAR 141 25
Round 1 27 CHEUNG Ngan Yi 21-12 / 21-16 PAI Yu Po 48 36
Round 1 4 Akane YAMAGUCHI 21-7 / 21-19 KAVIDI SIRIMANNAGE 207 25
Round 1 32 YEO Jia Min 21-15 / 21-13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 24 33
Round 1 9 Saina NEHWAL 12-21 / 21-11 / 21-17 HAN Yue 12 61
Round 1 36 KIM Ga Eun 21-12 / 21-19 Ruselli HARTAWAN 41 32
Round 1 37 YIP Pui Yin 21-14 / 21-6 Weng Chi NG 288 24
Round 1 17 CAI Yanyan 21-15 / 16-21 / 21-19 SUNG Ji Hyun 10 66
Round 1 68 Choirunnisa CHOIRUNNISA 21-17 / 21-15 LEE Ying Ying 86 35
Round 1 6 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-7 Sayaka TAKAHASHI 13 28
Round 1 56 Thuy Linh NGUYEN 21-12 / 21-16 YEUNG Sum Yee 233 37
Round 1 7 HE Bingjiao 21-16 / 21-12 Nitchaon JINDAPOL 28 34
Round 1 38 Soniia CHEAH 21-12 / 21-10 Fitriani FITRIANI 30 32
Round 1 2 Nozomi OKUHARA 21-12 / 21-17 KIM Hyo Min 47 42
Round 2 3 CHEN Yufei 15-21 / 21-14 / 21-15 Gregoria Mariska TUNJUNG 16 53
Round 2 19 Aya OHORI 19-21 / 21-11 / 21-16 CHEUNG Ngan Yi 27 65
Round 2 4 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 8-21 / 21-17 YEO Jia Min 32 47
Round 2 9 Saina NEHWAL 21-13 / 21-13 KIM Ga Eun 36 38
Round 2 17 CAI Yanyan 21-9 / 21-15 YIP Pui Yin 37 29
Round 2 6 PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 21-19 Choirunnisa CHOIRUNNISA 68 33
Round 2 7 HE Bingjiao 21-16 / 21-13 Thuy Linh NGUYEN 56 30
Round 2 2 Nozomi OKUHARA 17-21 / 21-12 / 21-15 Soniia CHEAH 38 54
Quarter-final 3 CHEN Yufei 21-17 / 21-19 Aya OHORI 19 48
Quarter-final 4 Akane YAMAGUCHI 21-13 / 21-23 / 21-16 Saina NEHWAL 9 69
Quarter-final 17 CAI Yanyan 21-19 / 21-9 PUSARLA V. Sindhu 6 31
Quarter-final 7 HE Bingjiao 21-16 / 23-21 Nozomi OKUHARA 2 42
Semi-final 4 Akane YAMAGUCHI 15-21 / 21-16 / 21-17 CHEN Yufei 3 60
Semi-final 7 HE Bingjiao 8-21 / 21-12 / 21-17 CAI Yanyan 17 49
Final 4 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 21-9 HE Bingjiao 7 42
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-12 / 14-21 / 21-15 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21 49
Round 1 35 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-19 / 21-17 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 10 38
Round 1 9 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-5 / 21-15 Rohan KAPOOR / Kuhoo GARG 48 22
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-19 / 22-20 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 16 44
Round 1 19 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-11 / 21-14 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 47 24
Round 1 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 13-21 / 22-20 / 21-18 Danny Bawa CHRISNANTA / TAN Wei Han 54 57
Round 1 7 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-11 / 19-21 / 25-23 ZHANG Nan / LI Yinhui 15 52
Round 1 30 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 21-19 / 13-21 / 21-18 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 33 52
Round 1 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-9 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH 50 25
Round 1 111 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 21-15 / 21-17 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 36 30
Round 1 25 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 21-15 / 21-18 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 168 36
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 20-22 / 21-18 / 21-17 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 27 60
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-6 / 21-6 Amrullo BAKHSHULLAEV / Sevinch SODIKOVA 1031 23
Round 2 35 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-18 / 21-14 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 9 30
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 17-21 / 21-17 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 19 65
Round 2 12 HE Jiting / DU Yue 23-21 / 14-21 / 21-15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 68
Round 2 7 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-10 / 21-15 Utkarsh ARORA / Karishma WADKAR 71 27
Round 2 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 22-24 / 21-16 / 21-17 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 30 75
Round 2 111 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 22-20 / 21-17 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 25 37
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-10 / 21-9 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 61 17
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 22-20 / 21-10 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 35 29
Quarter-final 12 HE Jiting / DU Yue 21-13 / 1-0 Ret. Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 25
Quarter-final 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 15-21 / 21-7 / 21-12 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 7 52
Quarter-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-14 / 21-9 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 111 24
Semi-final 12 HE Jiting / DU Yue 21-14 / 21-18 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 1 30
Semi-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 23-21 / 21-10 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 4 45
Final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-11 / 13-21 / 23-21 HE Jiting / DU Yue 12 60
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 70 10 33.3% 2518 83.93 00:38:56 2.16 3 10.0%
MS 38 89 13 34.2% 3177 83.61 00:47:22 1.77 10 26.3%
WD 26 57 5 19.2% 2050 78.85 00:41:55 1.88 3 11.5%
WS 33 75 9 27.3% 2635 79.85 00:39:53 2 5 15.2%
XD 26 62 10 38.5% 2247 86.42 00:41:12 2.1 5 19.2%
Total 153 353 47 30.7% 12627 82.53 00:42:07 1.96 26 17.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 45 17 72.6%
Japan 36 16 69.2%
Korea 7 7 50.0%
Indonesia 17 19 47.2%
Chinese Taipei 6 8 42.9%
Vietnam 3 4 42.9%
Malaysia 9 13 40.9%
Macau 2 3 40.0%
Hong Kong 11 18 37.9%
Sri Lanka 3 5 37.5%
Thailand 7 13 35.0%
India 6 12 33.3%
Nepal 1 2 33.3%
Brunei Darussalem 1 2 33.3%
Singapore 2 5 28.6%
Lao 0 1 0.0%
Myanmar 0 1 0.0%
Mongolia 0 1 0.0%
Iran 0 3 0.0%
Uzbekistan 0 6 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA SHI Yuqi 12-21 / 21-18 / 21-8
2018 Kento MOMOTA CHEN Long 21-17 / 21-13
2017 CHEN Long LIN Dan 21-23 / 21-11 / 21-10
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-17 / 15-21 / 21-13
2015 LIN Dan TIAN Houwei 21-19 / 21-8
2014 LIN Dan Sho SASAKI 14-21 / 21-9 / 21-15
2013 DU Pengyu CHEN Long 21-17 / 21-19
2012 CHEN Jin DU Pengyu 21-12 / 21-18
2011 LIN Dan BAO Chunlai 21-19 / 21-13
2010 LIN Dan WANG Zhengming 21-17 / 21-15
2009 BAO Chunlai CHEN Long 16-21 / 21-10 / 21-16
2008 PARK Sung Hwan CHEN Jin 21-18 / 21-18
2007 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 21-18 / 21-19
2006 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-12 / 21-16
2005 Sony Dwi KUNCORO Beng Hong KUAN 15-10 / 15-5
2004 Taufik HIDAYAT Sony Dwi KUNCORO 15-12 / 7-15 / 15-6
2003 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-5 / 7-15 / 15-8
2002 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-5
2001 XIA Xuanze LIN Dan 15-10 / 15-9
2000 Taufik HIDAYAT Rony AGUSTINUS 14-17 / 15-2 / 15-3
1999 CHEN Hong Ewe Hock ONG 15-11 / 15-8
1998 CHEN Gang Marleve MAINAKY 15-6 / 15-9
1997 SUN Jun . HENDRAWAN 18-14 / 8-15 / 15-9
1996 Jeffer ROSOBIN LUO Yigang 9-15 / 15-7 / 15-5
1995 PARK Sung Woo SUN Jun 15-8 / 15-8
1994 Kok Keong FOO LIU Jun 15-13 / 9-15 / 15-3