Syed Modi Memorial India Open  

Tournament Name: India Grand Prix 2010
Tournament Dates: 14/12/2010-19/12/2010
Location: India, Hyderabad
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO Teik Chai GAN / Bin Shen TAN
MS Dionysius Hayom RUMBAKA Suppanyu AVIHINGSANON
WD TANG Jinhua / XIA Huan Hui Ern NG / Hui Lin NG
WS HUI ZHOU Fransiska RATNASARI
XD Peixuan LIU / TANG Jinhua Teik Chai GAN / Hui Lin NG

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - CHEN Zhuofu / Peixuan LIU 21-18 / 17-21 / 21-19 Akshay DEWALKAR / Arun VISHNU 166 45
Round 1 206 K RIZKI YANU / SAPUTRA Albert 22-20 / 21-19 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA (451*) 28
Round 1 108 Agripinna Prima Rahmanto PUTRA / Ricky KARANDASUWARDI 21-7 / 21-14 Ankush JOSHI / Prem Singh CHOUHAN - 16
Round 1 - Enayetullah KHAN / Md Rais UDDIN 21-18 / 21-16 SHRESTHA Bimal / LAMA Ram - 23
Round 1 - Fernando KURNIAWAN / Hendra Setiyo NUGROHO 21-10 / 21-12 Ali SHAHHOSSEINI / Mohamad Reza KHANJANI (538*) 19
Round 1 174 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-4 / 21-13 K. S. Hersen / P. H. Suraj - 17
Round 1 107 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART 21-9 / 21-10 KIDAMBI Srikanth / T. Hema Nagendra Babu - 16
Round 1 - SAI PRANEETH B. / K. Nandagopal 22-20 / 21-9 Yew Loong Johnathan TANG / Zi Liang Derek WONG - 23
Round 1 58 Zhao Jiang Terry YEO / Yi LIU 21-19 / 21-16 Venkat Gaurav PRASAD / Manish GUPTA 215 21
Round 1 (342*) Ukikasah Yoga / Joko RIYADI 21-15 / 21-9 Francis ALWIN / Bennet ANTONY (283*) 19
Round 1 (340*) Jagadish YADAV / S. Sanjeeth 21-19 / 21-14 Parash Md.AHSUN HABIB / Mohammed Jabed MOSTAFA - 20
Round 1 (245*) S. D. S. Krishna / Vineeth MANUEL 21-13 / 21-13 Bikash SHRESTHA / RATNAJEET TAMANG (680*) 17
Round 1 17 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-12 / 21-18 Pranaav Jerry CHOPRA / KONA Tarun 118 22
Round 1 - PRANNOY H. S. / REDDY B. Sumeeth W.O. Didit JUANG / Praveen JORDAN - 0
Round 1 - Devendra BANDARA / Nuwan HETTIARACHCHI W.O. Dandi PRABUDITA / Jones Ralfy JANSEN 164 0
Round 2 19 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 21-17 / 21-12 CHEN Zhuofu / Peixuan LIU - 27
Round 2 - PRANNOY H. S. / REDDY B. Sumeeth 21-14 / 14-21 / 21-19 K RIZKI YANU / SAPUTRA Albert 206 34
Round 2 108 Agripinna Prima Rahmanto PUTRA / Ricky KARANDASUWARDI 21-6 / 21-7 Enayetullah KHAN / Md Rais UDDIN - 16
Round 2 - Fernando KURNIAWAN / Hendra Setiyo NUGROHO 21-9 / 21-6 Devendra BANDARA / Nuwan HETTIARACHCHI - 14
Round 2 107 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART 21-15 / 22-20 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 174 24
Round 2 - SAI PRANEETH B. / K. Nandagopal 21-14 / 21-17 Zhao Jiang Terry YEO / Yi LIU 58 26
Round 2 (342*) Ukikasah Yoga / Joko RIYADI 21-15 / 21-9 Jagadish YADAV / S. Sanjeeth (340*) 21
Round 2 17 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-9 / 21-12 S. D. S. Krishna / Vineeth MANUEL (245*) 16
Quarter-final 19 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 21-12 / 21-8 PRANNOY H. S. / REDDY B. Sumeeth - 18
Quarter-final 108 Agripinna Prima Rahmanto PUTRA / Ricky KARANDASUWARDI 21-19 / 21-17 Fernando KURNIAWAN / Hendra Setiyo NUGROHO - 24
Quarter-final 107 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART 21-14 / 21-8 SAI PRANEETH B. / K. Nandagopal - 17
Quarter-final 17 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-9 / 21-14 Ukikasah Yoga / Joko RIYADI (342*) 24
Semi-final 19 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 21-23 / 21-12 / 21-19 Agripinna Prima Rahmanto PUTRA / Ricky KARANDASUWARDI 108 53
Semi-final 17 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-18 / 25-27 / 21-13 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART 107 52
Final 17 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 19-21 / 21-15 / 21-14 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 19 49
MS
Round 1 (356*) K. Tanishak 21-9 / 21-4 Amila Chamin FERNANDO - 16
Round 1 - S. D. S. Krishna 21-16 / 21-10 Omesh FERNANDO - 23
Round 1 174 QIAO Bin 16-21 / 21-17 / 21-19 Sourabh VERMA 284 119
Round 1 72 Takuma UEDA 21-9 / 21-7 Oscar BANSAL 178 21
Round 1 107 Aditya ELANGO 21-16 / 21-9 RATNAJEET TAMANG (603*) 30
Round 1 - Sameer VERMA 21-14 / 15-21 / 21-17 Febriyan IRVANNALDY 287 110
Round 1 499 PRANNOY H. S. 21-18 / 21-18 Shesar Hiren RHUSTAVITO 329 41
Round 1 450 Tanveer GILL 21-15 / 21-10 Parash Md.AHSUN HABIB - 19
Round 1 (966*) REDDY B. Sumeeth 21-8 / 21-12 Alex PANG 159 33
Round 1 115 Ali SHAHHOSSEINI 21-12 / 21-15 Vipul SAINI (846*) 27
Round 1 57 Tommy SUGIARTO 21-5 / 21-10 Guaranshu CHOPRA 401 16
Round 1 - KIDAMBI Srikanth 15-21 / 21-13 / 21-18 Arif RAMADHAN 251 35
Round 1 (859*) Vikram SAINI 15-21 / 21-18 / 21-18 Mohammed Jabed MOSTAFA (836*) 45
Round 1 305 Aditya PRAKASH 21-18 / 21-6 Bikash SHRESTHA 562 19
Round 1 152 Yuekun CHEN 21-14 / 13-21 / 21-19 GURUSAIDUTT R. M. V. 49 55
Round 1 198 Evert SUKAMTA 21-14 / 21-9 Manish GUPTA 450 23
Round 1 (604*) K. Ajay Kumar 23-21 / 21-18 Nuwan HETTIARACHCHI 274 36
Round 1 (851*) T. Nagendra 21-12 / 21-11 Md Rais UDDIN (499*) 30
Round 1 86 Zi Liang Derek WONG 21-7 / 21-14 Pratul JOSHI - 20
Round 1 265 Sagar CHOPDA 21-12 / 21-18 Ary TRISNANTO 124 33
Round 1 (838*) Rohan CASTELINO 21-8 / 21-8 Enayetullah KHAN - 17
Round 1 48 Arvind BHAT 17-21 / 21-19 / 21-16 SAI PRANEETH B. 172 74
Round 1 155 Suppanyu AVIHINGSANON 21-8 / 21-12 Ajit WIJETILAK (835*) 23
Round 1 311 Riyanto SUBAGJA 21-11 / 21-7 Prem Singh CHOUHAN (863*) 19
Round 1 (355*) Pratik PATEL W.O. Yong Zhao Ashton CHEN 64 0
Round 1 450 K. Nandagopal W.O. Andre Kurniawan TEDJONO 38 0
Round 1 272 Mohamad Reza KHANJANI W.O. Anshuman HAZARIKA (968*) 0
Round 2 19 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-14 / 21-14 K. Tanishak (356*) 27
Round 2 174 QIAO Bin 21-7 / 21-11 S. D. S. Krishna - 23
Round 2 35 Ajay JAYARAM 21-12 / 21-16 Takuma UEDA 72 32
Round 2 23 PARUPALLI Kashyap 21-11 / 21-14 Sameer VERMA - 22
Round 2 499 PRANNOY H. S. 21-9 / 21-9 Tanveer GILL 450 18
Round 2 450 K. Nandagopal 21-13 / 21-18 REDDY B. Sumeeth (966*) 22
Round 2 57 Tommy SUGIARTO 21-9 / 21-10 Ali SHAHHOSSEINI 115 37
Round 2 - KIDAMBI Srikanth 21-11 / 21-9 Vikram SAINI (859*) 19
Round 2 152 Yuekun CHEN 21-13 / 21-14 Aditya PRAKASH 305 26
Round 2 198 Evert SUKAMTA 21-15 / 21-17 K. Ajay Kumar (604*) 29
Round 2 34 Alamsyah YUNUS 21-10 / 21-12 T. Nagendra (851*) 20
Round 2 86 Zi Liang Derek WONG 21-15 / 21-16 Sagar CHOPDA 265 26
Round 2 48 Arvind BHAT 14-21 / 21-16 / 21-17 Rohan CASTELINO (838*) 45
Round 2 155 Suppanyu AVIHINGSANON 21-16 / 19-21 / 21-6 Riyanto SUBAGJA 311 41
Round 2 28 Chetan ANAND 21-17 / 21-10 Mohamad Reza KHANJANI 272 22
Round 2 107 Aditya ELANGO W.O. Pratik PATEL (355*) 0
Round 3 19 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 21-17 QIAO Bin 174 48
Round 3 107 Aditya ELANGO 21-19 / 0-0 Ret. Ajay JAYARAM 35 12
Round 3 23 PARUPALLI Kashyap 21-15 / 21-13 PRANNOY H. S. 499 30
Round 3 57 Tommy SUGIARTO 21-13 / 19-21 / 21-14 K. Nandagopal 450 52
Round 3 152 Yuekun CHEN 21-18 / 21-10 KIDAMBI Srikanth - 26
Round 3 34 Alamsyah YUNUS 21-17 / 21-10 Evert SUKAMTA 198 35
Round 3 48 Arvind BHAT 19-21 / 21-10 / 23-21 Zi Liang Derek WONG 86 54
Round 3 155 Suppanyu AVIHINGSANON 21-15 / 21-15 Chetan ANAND 28 29
Quarter-final 19 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-13 / 21-8 Aditya ELANGO 107 25
Quarter-final 23 PARUPALLI Kashyap 18-21 / 21-17 / 21-18 Tommy SUGIARTO 57 78
Quarter-final 34 Alamsyah YUNUS 21-18 / 21-13 Yuekun CHEN 152 33
Quarter-final 155 Suppanyu AVIHINGSANON 21-18 / 21-18 Arvind BHAT 48 36
Semi-final 19 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-19 / 21-13 PARUPALLI Kashyap 23 37
Semi-final 155 Suppanyu AVIHINGSANON 21-14 / 23-21 Alamsyah YUNUS 34 34
Final 19 Dionysius Hayom RUMBAKA 14-21 / 21-15 / 21-12 Suppanyu AVIHINGSANON 155 53
WD
Round 1 31 Anneke Feinya AGUSTIN / Annisa WAHYUNI 23-21 / 21-15 Aparna BALAN / Prajakta SAWANT - 33
Round 1 (566*) Savitree AMITRAPAI / SOMSRI Nessara 21-13 / 21-17 P. C. Thulasi / PUSARLA V. Sindhu - 26
Round 1 65 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 17-21 / 21-9 / 21-10 P. Jyotshna / Pradnya GADRE (215*) 33
Round 1 88 TANG Jinhua / XIA Huan 21-3 / 21-7 Aktar SHAPLA / Alina SULTANA - 16
Round 1 49 Hui Ern NG / Hui Lin NG 21-16 / 21-9 Meenakshi NAIR / Mohita SAHDEV 162 22
Round 1 - Anjali KALITA / Dhanya NAIR 21-6 / 21-11 Rozina AKTER / Dulali HULDER - 14
Round 1 43 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 11-3 Ret. Sanyogita GHORPADE / Saili RANE - 3
Round 1 77 Jenna GOZALI / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA W.O. Sujana SHRESTHA / Sara Devi TAMANG - 0
Quarter-final 31 Anneke Feinya AGUSTIN / Annisa WAHYUNI 21-16 / 21-18 Savitree AMITRAPAI / SOMSRI Nessara (566*) 30
Quarter-final 88 TANG Jinhua / XIA Huan 21-13 / 21-10 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 65 33
Quarter-final 49 Hui Ern NG / Hui Lin NG 21-15 / 21-19 Jenna GOZALI / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 77 30
Quarter-final 43 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 21-12 / 21-11 Anjali KALITA / Dhanya NAIR - 18
Semi-final 88 TANG Jinhua / XIA Huan 13-21 / 21-18 / 21-12 Anneke Feinya AGUSTIN / Annisa WAHYUNI 31 58
Semi-final 49 Hui Ern NG / Hui Lin NG 21-14 / 21-19 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 43 33
Final 88 TANG Jinhua / XIA Huan 21-8 / 21-19 Hui Ern NG / Hui Lin NG 49 31
WS (qual)
Round 1 (429*) Mudra DHAINJE 21-6 / 21-10 Sujana SHRESTHA (1006*) 17
Round 1 (321*) Sanyogita GHORPADE 21-17 / 21-4 Aktar SHAPLA (1020*) 20
Round 2 - Tanvi LAD 21-4 / 21-4 Rozina AKTER (1019*) 14
Round 2 (429*) Mudra DHAINJE 21-14 / 21-3 Jacqueline Rose KUNNATH (939*) 20
Round 2 (321*) Sanyogita GHORPADE 21-6 / 21-14 Dulali HULDER - 18
Round 2 - Alina SULTANA 19-16 Ret. Sara Devi TAMANG - 13
WS
Round 1 196 Rawinda PRAJONGJAI 18-21 / 21-16 / 21-12 Dhanya NAIR 223 44
Round 1 44 Fransiska RATNASARI 21-12 / 21-7 Juhi DEWANGAN 300 17
Round 1 246 Maria Elfira CHRISTINA 21-17 / 21-18 Gayatri VARTAK 222 28
Round 1 272 Febby ANGGUNI 8-3 Ret. Saili RANE 300 5
Round 1 159 PUSARLA V. Sindhu 21-7 / 21-12 Alina SULTANA - 16
Round 1 - Tanvi LAD 21-19 / 21-16 Trupti MURGUNDE 96 33
Round 1 300 Anita OHLAN 21-14 / 21-19 Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE 167 25
Round 1 160 Bellaetrix MANUPUTTY 21-18 / 21-13 P. C. Thulasi 248 34
Round 1 133 Sayali GOKHALE 21-19 / 21-12 Nitchaon JINDAPOL 74 36
Round 1 52 HUI ZHOU 21-14 / 21-15 Hera DESI 282 27
Round 1 178 CHEN Xiao Jia 21-10 / 21-9 Mohita SAHDEV 223 19
Round 1 92 Ana ROVITA 21-14 / 21-14 Chitralekha . 277 24
Round 1 205 Renna SUWARNO 21-18 / 21-17 Sanyogita GHORPADE (321*) 29
Round 1 220 Neha PANDIT 21-19 / 20-22 / 21-11 Thilini JAYASINGHE 162 36
Round 1 (429*) Mudra DHAINJE 21-17 / 21-10 Sampada SAHASRABUDDHE 300 29
Round 1 216 Rizki Amelia PRADIPTA W.O. Saina NEHWAL 2 0
Round 2 196 Rawinda PRAJONGJAI 18-21 / 21-15 / 21-16 Rizki Amelia PRADIPTA 216 45
Round 2 44 Fransiska RATNASARI 21-13 / 21-17 Maria Elfira CHRISTINA 246 27
Round 2 159 PUSARLA V. Sindhu 21-16 / 21-10 Febby ANGGUNI 272 23
Round 2 300 Anita OHLAN 21-19 / 20-22 / 21-14 Tanvi LAD - 53
Round 2 160 Bellaetrix MANUPUTTY 21-11 / 21-16 Sayali GOKHALE 133 29
Round 2 52 HUI ZHOU 21-15 / 21-12 CHEN Xiao Jia 178 31
Round 2 92 Ana ROVITA 24-22 / 21-17 Renna SUWARNO 205 48
Round 2 220 Neha PANDIT 21-18 / 21-12 Mudra DHAINJE (429*) 26
Quarter-final 44 Fransiska RATNASARI 21-12 / 21-13 Rawinda PRAJONGJAI 196 26
Quarter-final 159 PUSARLA V. Sindhu 21-10 / 21-15 Anita OHLAN 300 21
Quarter-final 52 HUI ZHOU 22-24 / 21-13 / 21-13 Bellaetrix MANUPUTTY 160 54
Quarter-final 92 Ana ROVITA 21-10 / 21-9 Neha PANDIT 220 26
Semi-final 44 Fransiska RATNASARI 17-21 / 21-17 / 21-15 PUSARLA V. Sindhu 159 51
Semi-final 52 HUI ZHOU 15-21 / 21-14 / 21-14 Ana ROVITA 92 53
Final 52 HUI ZHOU 21-13 / 21-17 Fransiska RATNASARI 44 35
XD
Round 1 (727*) Devin Lahardi FITRIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-13 / 21-6 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 265 15
Round 1 192 Teik Chai GAN / Hui Lin NG 21-9 / 21-5 Mohammed Jabed MOSTAFA / Aktar SHAPLA (1171*) 14
Round 1 (331*) Nuwan HETTIARACHCHI / Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE 21-7 / 21-8 Enayetullah KHAN / Rozina AKTER - 13
Round 1 (464*) Chayut TRIYACHART / Yu Yan Vanessa NEO 21-19 / 10-21 / 21-18 CHEN Zhuofu / XIA Huan - 52
Round 1 - Tanveer GILL / Meenakshi NAIR 22-20 / 21-17 Md Rais UDDIN / Dulali HULDER - 23
Round 1 (243*) KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 21-9 / 21-12 Parash Md.AHSUN HABIB / Alina SULTANA - 17
Round 1 (242*) Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 21-17 / 21-14 Riky WIDIANTO / Rizki Amelia PRADIPTA - 41
Round 1 260 Bin Shen TAN / Hui Ern NG W.O. Bikash SHRESTHA / Sara Devi TAMANG - 0
Round 2 (727*) Devin Lahardi FITRIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 19-21 / 21-18 / 23-21 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 35 49
Round 2 192 Teik Chai GAN / Hui Lin NG 21-5 / 21-5 RATNAJEET TAMANG / Sujana SHRESTHA - 13
Round 2 190 Pranaav Jerry CHOPRA / Prajakta SAWANT 21-8 / 21-8 Nuwan HETTIARACHCHI / Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE (331*) 15
Round 2 (464*) Chayut TRIYACHART / Yu Yan Vanessa NEO 21-12 / 21-8 KIDAMBI Srikanth / P. Jyotshna - 16
Round 2 129 Peixuan LIU / TANG Jinhua 21-8 / 21-10 Tanveer GILL / Meenakshi NAIR - 14
Round 2 98 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 21-15 / 21-16 Bin Shen TAN / Hui Ern NG 260 23
Round 2 (243*) KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 21-14 / 14-21 / 21-11 Nipitphon PHUANGPHUAPET / SOMSRI Nessara 181 35
Round 2 94 Arun VISHNU / Aparna BALAN 21-17 / 21-14 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE (242*) 22
Quarter-final 192 Teik Chai GAN / Hui Lin NG 21-8 / 23-21 Devin Lahardi FITRIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI (727*) 24
Quarter-final (464*) Chayut TRIYACHART / Yu Yan Vanessa NEO 21-13 / 21-15 Pranaav Jerry CHOPRA / Prajakta SAWANT 190 24
Quarter-final 129 Peixuan LIU / TANG Jinhua 21-13 / 21-13 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 98 30
Quarter-final (243*) KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 21-16 / 21-17 Arun VISHNU / Aparna BALAN 94 29
Semi-final 192 Teik Chai GAN / Hui Lin NG 21-17 / 21-17 Chayut TRIYACHART / Yu Yan Vanessa NEO (464*) 27
Semi-final 129 Peixuan LIU / TANG Jinhua 21-12 / 21-18 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA (243*) 24
Final 129 Peixuan LIU / TANG Jinhua 21-17 / 21-17 Teik Chai GAN / Hui Lin NG 192 26
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 61 5 17.9% 2147 76.68 00:25:02 3.06 0 0.0%
MS 53 118 12 22.6% 4100 77.36 00:35:09 2.2 4 7.5%
WD 13 28 2 15.4% 961 73.92 00:29:00 2.55 0 0.0%
WS 29 65 7 24.1% 2330 80.34 00:32:35 2.47 0 0.0%
XD 22 47 3 13.6% 1613 73.32 00:24:49 2.95 0 0.0%
Total 145 319 29 20.0% 11151 76.9 00:30:34 2.52 4 2.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 20 5 80.0%
Malaysia 10 4 71.4%
Indonesia 47 25 65.3%
Singapore 9 6 60.0%
Thailand 9 7 56.2%
Japan 1 1 50.0%
India 54 70 43.5%
Iran 1 3 25.0%
Sri Lanka 1 7 12.5%
Bangladesh 2 16 11.1%
Canada 0 1 0.0%
Germany 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Nepal 0 7 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 WANG Tzu Wei Sourabh VERMA 21-15 / 21-17
2018 Sameer VERMA LU Guangzu 16-21 / 21-19 / 21-14
2017 Sameer VERMA SAI PRANEETH B. 21-19 / 21-16
2016 KIDAMBI Srikanth HUANG Yuxiang 21-13 / 14-21 / 21-14
2015 PARUPALLI Kashyap KIDAMBI Srikanth 23-21 / 23-21
2014 XUE Song KIDAMBI Srikanth 16-21 / 21-19 / 21-13
2012 PARUPALLI Kashyap Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-19 / 14-21 / 21-17
2011 Taufik HIDAYAT Sourabh VERMA 21-15 / 21-18
2010 Dionysius Hayom RUMBAKA Suppanyu AVIHINGSANON 14-21 / 21-15 / 21-12
2009 Chetan ANAND Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 19-21 / 21-16