Season Finals  

Tournament Name: HSBC BWF World Tour Finals 2021(New dates)
Tournament Dates: 01/12/2021-05/12/2021
Location: Indonesia, Bali
Category: HSBC BWF World Tour Finals

Winners
Category Winner Runner-up
MD Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO
MS Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN
WD KIM So Yeong / KONG Hee Yong Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA
WS Se Young AN PUSARLA V. Sindhu
XD Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Group A - Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-16 / 21-5 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY - 40
Group A - Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 23-21 / 21-19 LEE Yang / WANG Chi-Lin - 44
Group A - Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO W.O. Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY - 0
Group A - LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-13 / 21-12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN - 37
Group A - Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-15 / 18-21 / 21-9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN - 69
Group A - LEE Yang / WANG Chi-Lin W.O. Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY - 0
Group B - ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-16 / 21-19 Christo POPOV / Toma Junior POPOV - 46
Group B - Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-14 / 21-19 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB - 42
Group B - Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-9 / 21-15 Christo POPOV / Toma Junior POPOV - 47
Group B - ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 12-21 / 21-11 / 21-18 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB - 56
Group B - Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-19 / 12-21 / 21-10 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi - 54
Group B - Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-15 / 21-16 Christo POPOV / Toma Junior POPOV - 39
Semi-final - Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 18-21 / 23-21 / 21-17 LEE Yang / WANG Chi-Lin - 61
Semi-final - Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-18 / 21-15 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi - 39
Final - Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-16 / 13-21 / 21-17 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO - 61
MS
Group A - Viktor AXELSEN 5-1 Ret. Rasmus GEMKE - 3
Group A - Lakshya SEN 1-1 Ret. Kento MOMOTA - 1
Group A - Viktor AXELSEN 21-15 / 21-14 Lakshya SEN - 46
Group A - Lakshya SEN W.O. Rasmus GEMKE - 0
Group A - Viktor AXELSEN W.O. Kento MOMOTA - 0
Group B - KIDAMBI Srikanth 21-14 / 21-16 Toma Junior POPOV - 42
Group B - LEE Zii Jia 21-15 / 21-16 Kunlavut VITIDSARN - 51
Group B - LEE Zii Jia 21-13 / 21-19 Toma Junior POPOV - 47
Group B - Kunlavut VITIDSARN 21-18 / 21-7 KIDAMBI Srikanth - 46
Group B - LEE Zii Jia 21-19 / 21-14 KIDAMBI Srikanth - 37
Group B - Kunlavut VITIDSARN 21-12 / 20-22 / 21-5 Toma Junior POPOV - 75
Semi-final - Viktor AXELSEN 21-13 / 21-11 Lakshya SEN - 39
Semi-final - Kunlavut VITIDSARN 21-18 / 21-18 LEE Zii Jia - 44
Final - Viktor AXELSEN 21-12 / 21-8 Kunlavut VITIDSARN - 43
WD
Group A - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-14 / 21-14 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH - 45
Group A - Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-15 / 21-12 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI - 37
Group A - TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 23-21 / 21-14 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI - 59
Group A - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-15 / 21-18 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU - 55
Group A - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 18-21 / 22-20 / 21-8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI - 81
Group A - Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-18 / 21-11 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH - 46
Group B - Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-12 / 21-11 Chloe BIRCH / Lauren SMITH - 38
Group B - Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-14 / 21-18 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki - 43
Group B - Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 22-20 / 21-14 Chloe BIRCH / Lauren SMITH - 45
Group B - Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-19 / 22-20 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki - 53
Group B - Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-9 / 21-16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA - 36
Group B - Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-19 / 9-21 / 21-14 Chloe BIRCH / Lauren SMITH - 64
Semi-final - KIM So Yeong / KONG Hee Yong W.O. Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA - 0
Semi-final - Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-14 / 13-21 / 23-21 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU - 76
Final - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-14 / 21-14 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA - 44
WS
Group A - PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-16 Line CHRISTOPHERSEN - 38
Group A - Pornpawee CHOCHUWONG 21-18 / 21-18 Yvonne LI - 49
Group A - Pornpawee CHOCHUWONG 22-20 / 23-21 Line CHRISTOPHERSEN - 45
Group A - PUSARLA V. Sindhu 21-10 / 21-13 Yvonne LI - 31
Group A - Pornpawee CHOCHUWONG 21-12 / 19-21 / 21-14 PUSARLA V. Sindhu - 71
Group A - Line CHRISTOPHERSEN 21-11 / 21-14 Yvonne LI - 33
Group B - Se Young AN 21-16 / 21-5 Busanan ONGBAMRUNGPHAN - 37
Group B - Akane YAMAGUCHI 21-11 / 21-14 YEO Jia Min - 34
Group B - Akane YAMAGUCHI 21-14 / 18-21 / 21-16 Se Young AN - 56
Group B - Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-7 / 15-9 Ret. YEO Jia Min - 31
Group B - Akane YAMAGUCHI 21-18 / 21-18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN - 41
Group B - Se Young AN W.O. YEO Jia Min - 0
Semi-final - Se Young AN 25-23 / 21-17 Pornpawee CHOCHUWONG - 55
Semi-final - PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 15-21 / 21-19 Akane YAMAGUCHI - 70
Final - Se Young AN 21-16 / 21-12 PUSARLA V. Sindhu - 39
XD
Group A - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-12 / 21-15 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE - 36
Group A - CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-14 / 21-13 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing - 38
Group A - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-16 / 21-10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing - 41
Group A - CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-17 / 19-21 / 21-16 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE - 84
Group A - Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-15 / 21-17 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing - 48
Group A - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-11 / 21-12 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying - 33
Group B - TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-11 / 21-16 Marcus ELLIS / Lauren SMITH - 37
Group B - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 10-21 / 21-11 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI - 52
Group B - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 20-22 / 21-19 TANG Chun Man / TSE Ying Suet - 72
Group B - Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-16 / 21-13 Marcus ELLIS / Lauren SMITH - 33
Group B - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 21-13 Marcus ELLIS / Lauren SMITH - 40
Group B - TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-11 / 21-15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI - 30
Semi-final - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 19-21 / 21-9 / 21-19 TANG Chun Man / TSE Ying Suet - 67
Semi-final - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-8 / 21-18 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying - 42
Final - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 21-11 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO - 40
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 13 31 5 38.5% 1123 86.38 00:48:51 1.77 3 23.1%
MS 10 21 1 10.0% 739 73.9 00:47:00 1.57 1 10.0%
WD 14 31 3 21.4% 1127 80.5 00:51:34 1.56 3 21.4%
WS 13 29 3 23.1% 1063 81.77 00:46:05 1.77 2 15.4%
XD 15 34 4 26.7% 1206 80.4 00:46:12 1.74 3 20.0%
Total 65 146 16 24.6% 5258 80.89 00:47:59 1.69 12 18.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down

Biggest comeback from a set and x points down to win the match.
Players Opponents Tournament Year Round Biggest Deficit Details
KIM So Yeong / KONG Hee YongJongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAIHSBC BWF World Tour Finals 2021(New dates) 2021 Group 3 View
Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJOLEE Yang / WANG Chi-LinHSBC BWF World Tour Finals 2021(New dates) 2021 Semi-final 2 View

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 7 1 87.5%
Japan 16 4 80.0%
Bulgaria 2 1 66.7%
Thailand 12 8 60.0%
Denmark 7 7 50.0%
Indonesia 7 7 50.0%
Hong Kong 2 2 50.0%
Malaysia 8 10 44.4%
India 6 9 40.0%
Chinese Taipei 1 2 33.3%
Singapore 0 2 0.0%
Germany 0 3 0.0%
France 0 6 0.0%
England 0 6 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-12 / 21-8
2021 Anders ANTONSEN Viktor AXELSEN 21-16 / 5-21 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 17-21 / 21-17 / 21-14
2018 SHI Yuqi Kento MOMOTA 21-12 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 19-21 / 21-19 / 21-15
2016 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-14 / 6-21 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-15 / 21-12
2014 CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-10
2013 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-10 / 21-12
2012 CHEN Long DU Pengyu 21-12 / 21-13
2011 LIN Dan CHEN Long 21-12 / 21-16
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-9 / 21-14
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-17 / 21-17
2008 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-8 / 21-16
2001 XIA Xuanze Marleve MAINAKY 7-4 / 7-5 / 2-7 / 8-6
1999 Peter Hoeg GADE Marleve MAINAKY 15-11 / 15-3
1999 SUN Jun Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-8
1997 SUN Jun DONG Jiong 15-9 / 15-6
1996 PERMADI Fung SUN Jun 15-12 / 15-8