Season Finals  

Tournament Name: BWF World Superseries Finals 2013
Tournament Dates: 11/12/2013-15/12/2013
Location: Malaysia, Kuala lumpur
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN KIM Gi Jung / KIM Sa Rang
MS LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO
WD Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN MA Jin / TANG Jinhua
WS LI Xuerui TAI Tzu Ying
XD Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN ZHANG Nan / ZHAO Yunlei

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Group 6 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 23-21 / 13-21 / 21-18 LIU Xiaolong / QIU Zihan 5 68
Group 1 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-17 / 21-13 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 8 29
Group 1 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-17 / 22-20 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 6 39
Group 8 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 18-21 / 21-15 / 21-13 LIU Xiaolong / QIU Zihan 5 63
Group 5 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-13 / 11-21 / 21-12 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 1 42
Group 6 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-18 / 22-20 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 8 46
Group 4 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 19-21 / 21-19 / 21-12 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 15 18
Group 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-19 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 2 40
Group 4 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-18 / 21-15 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 38
Group 2 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-13 / 21-17 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 4 37
Semi-final 1 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-18 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 36
Semi-final 6 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-14 / 19-21 / 21-16 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 2 47
Final 1 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-14 / 21-16 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 6 31
MS
Group 4 Jan O JORGENSEN 21-19 / 13-21 / 21-11 Boonsak PONSANA 7 55
Group 1 LEE Chong Wei 21-10 / 21-18 WANG Zhengming 10 34
Group 1 LEE Chong Wei 21-6 / 21-8 Boonsak PONSANA 7 29
Group 4 Jan O JORGENSEN 21-9 / 21-10 WANG Zhengming 10 26
Group 1 LEE Chong Wei 23-21 / 24-22 Jan O JORGENSEN 4 49
Group 7 Boonsak PONSANA 21-18 / 21-15 WANG Zhengming 10 40
Group 9 Sony Dwi KUNCORO 21-19 / 21-10 Tommy SUGIARTO 5 13
Group 6 Kenichi TAGO 20-22 / 24-22 / 21-17 HU Yun 11 71
Group 6 Kenichi TAGO 12-21 / 21-19 / 21-17 Sony Dwi KUNCORO 9 64
Group 5 Tommy SUGIARTO 21-9 / 21-16 HU Yun 11 34
Group 5 Tommy SUGIARTO 21-14 / 20-22 / 21-19 Kenichi TAGO 6 56
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-14 / 21-16 Jan O JORGENSEN 4 41
Semi-final 5 Tommy SUGIARTO 21-14 / 19-21 / 21-5 Kenichi TAGO 6 65
Final 1 LEE Chong Wei 21-10 / 21-12 Tommy SUGIARTO 5 32
WD
Group 3 MA Jin / TANG Jinhua 21-3 / 22-20 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 6 19
Group 8 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 24-22 / 21-17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 4 53
Group 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-11 / 18-21 / 21-15 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 6 54
Group 3 MA Jin / TANG Jinhua 24-22 / 12-21 / 21-13 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 8 66
Group 3 MA Jin / TANG Jinhua 21-12 / 21-15 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 4 36
Group 8 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-16 / 21-16 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 6 35
Group 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-17 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 7 18
Group 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 23-21 / 21-9 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 12 35
Group 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-17 / 21-17 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 7 35
Group 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 19-21 / 21-16 / 21-16 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 12 63
Group 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-11 / 16-21 / 21-15 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 1 52
Group 12 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-19 / 16-21 / 21-12 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 7 57
Semi-final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-12 / 21-18 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 8 38
Semi-final 3 MA Jin / TANG Jinhua W.O. WANG Xiaoli / YU Yang (F) 1 0
Final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-12 MA Jin / TANG Jinhua 3 45
WS
Group 5 SUNG Ji Hyun 21-19 / 8-21 / 21-16 Porntip BURANAPRASERTSUK 10 53
Group 2 WANG Shixian 21-16 / 23-21 TAI Tzu Ying 9 51
Group 2 WANG Shixian 21-12 / 21-15 SUNG Ji Hyun 5 35
Group 9 TAI Tzu Ying 21-19 / 21-17 Porntip BURANAPRASERTSUK 10 38
Group 2 WANG Shixian 21-16 / 22-20 Porntip BURANAPRASERTSUK 10 51
Group 9 TAI Tzu Ying 10-21 / 21-12 / 21-15 SUNG Ji Hyun 5 55
Group 1 LI Xuerui 21-9 / 21-7 BAE Yeon Ju 7 26
Group 13 Minatsu MITANI 19-21 / 24-22 / 21-19 Saina NEHWAL 6 67
Group 1 LI Xuerui 21-9 / 21-14 Saina NEHWAL 6 27
Group 7 BAE Yeon Ju 21-10 / 21-18 Minatsu MITANI 13 37
Group 6 Saina NEHWAL 21-11 / 17-21 / 21-13 BAE Yeon Ju 7 60
Group 1 LI Xuerui 21-11 / 21-14 Minatsu MITANI 13 31
Semi-final 9 TAI Tzu Ying 15-21 / 21-19 / 22-20 WANG Shixian 2 77
Semi-final 1 LI Xuerui 21-15 / 21-9 BAE Yeon Ju 7 30
Final 1 LI Xuerui 21-8 / 21-14 TAI Tzu Ying 9 31
XD
Group 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 16-21 / 21-14 / 21-19 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 5 66
Group 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-9 / 21-8 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 9 25
Group 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-12 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 8 37
Group 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-10 / 21-18 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 9 28
Group 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-15 / 21-17 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 5 38
Group 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 21-19 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 9 40
Group 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-11 / 22-20 XU Chen / MA Jin 4 42
Group 6 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 9-21 / 26-24 / 21-16 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 2 53
Group 4 XU Chen / MA Jin 23-21 / 21-16 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 2 37
Group 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-9 / 21-14 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 6 34
Group 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-12 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 2 34
Group 4 XU Chen / MA Jin 21-6 / 21-13 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 6 31
Semi-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-10 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 8 42
Semi-final 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-8 / 11-3 Ret. XU Chen / MA Jin 4 25
Final 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 12-21 / 21-19 / 21-10 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 66
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 13 31 5 38.5% 1157 89 00:41:05 2.17 2 15.4%
MS 14 33 5 35.7% 1187 84.79 00:43:30 1.95 3 21.4%
WD 14 33 5 35.7% 1212 86.57 00:43:17 2 2 14.3%
WS 15 35 5 33.3% 1251 83.4 00:44:36 1.87 3 20.0%
XD 14 31 3 21.4% 1109 79.21 00:40:56 1.94 2 14.3%
Total 70 163 23 32.9% 5916 84.51 00:42:44 1.98 12 17.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 13 4 76.5%
Malaysia 8 4 66.7%
China 20 11 64.5%
Chinese Taipei 3 2 60.0%
Korea 8 11 42.1%
Japan 7 10 41.2%
Indonesia 8 13 38.1%
India 1 2 33.3%
England 1 2 33.3%
Thailand 2 10 16.7%
Hong Kong 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Anders ANTONSEN Viktor AXELSEN 21-16 / 5-21 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 17-21 / 21-17 / 21-14
2018 SHI Yuqi Kento MOMOTA 21-12 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 19-21 / 21-19 / 21-15
2016 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-14 / 6-21 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-15 / 21-12
2014 CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-10
2013 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-10 / 21-12
2012 CHEN Long DU Pengyu 21-12 / 21-13
2011 LIN Dan CHEN Long 21-12 / 21-16
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-9 / 21-14
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-17 / 21-17
2008 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-8 / 21-16
2001 XIA Xuanze Marleve MAINAKY 7-4 / 7-5 / 2-7 / 8-6
1999 Peter Hoeg GADE Marleve MAINAKY 15-11 / 15-3
1999 SUN Jun Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-8
1997 SUN Jun DONG Jiong 15-9 / 15-6
1996 PERMADI Fung SUN Jun 15-12 / 15-8