World Championships  

Tournament Name: BWF World Championships 1993
Tournament Dates: 06/06/1993-06/06/1993
Location: England, Birmingham
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rudy GUNAWAN Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO
MS Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO
WD NONG Qunhua / ZHOU Lei CHEN Ying / WU Yuhong
WS Susi SUSANTI BANG Soo Hyun
XD Thomas LUND / Catrine BENGTSSON Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Daniel GASPAR / Zdenek MUSIL 15-8 / 15-4 Bernardo MONREAL / Enrique PARRALES - 0
Round 1 - Peter KREULITSCH / Mark PEARD 15-6 / 15-3 David COLE / Kenneth VELLA - 0
Round 1 - David GILMOUR / Craig ROBERTSON 15-6 / 15-9 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (158*) 0
Round 1 (34*) Peter BLACKBURN / Mark NICHOLS 15-13 / 9-15 / 15-3 Michael KECK / Uwe OSSENBRINK (33*) 0
Round 1 (161*) Alastair GATT / Gordon HALDANE 15-9 / 15-6 Jyri AALTO / Jari ERIKSSON (499*) 0
Round 1 (138*) Michael ADAMS / Chris HUNT 18-15 / 9-15 / 15-9 Vladislav DRUZCHENKO / Valerj STRELCOV - 0
Round 1 (23*) Xin JIANG / Qi (M) YU 4-15 / 15-7 / 15-7 Chris REES / David TONKS - 0
Round 1 (308*) Jacek HANKIEWICZ / Dariusz ZIEBA 15-2 / 15-4 Ales BABNIK / Miha KOSNIK - 0
Round 1 - Thorsteinn Pall HAENGSSON / Nicholas M HALL 10-15 / 15-1 / 15-6 PULLELA Gopichand / George THOMAS - 0
Round 1 (35*) Michael HELBER / Markus KECK 15-5 / 15-9 Christophe JEANJEAN / Jean-Frederic MASSIAS (39*) 0
Round 1 (77*) Erik LIA / Trond WAALAND 15-10 / 18-15 Yves DE NEGRI / Filip VIGNERON (367*) 0
Round 1 (69*) David HUMBLE / Anil KAUL 15-4 / 15-3 Satish NARASIMHAN / Pritesh SHAH - 0
Round 1 (92*) Arni Thor HALLGRIMSSON / Broddi KRISTJANSSON 15-0 / 15-11 Hameed NASIMI / Morteza VALIDARVI - 0
Round 1 - Boris KESSOV / Quinten VAN DALM 15-6 / 15-8 Egidijus JANKAUSKAS / Aivaras KVEDARAUSKAS (733*) 0
Round 1 (17*) CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum 15-2 / 15-5 Martin FARRUGIA / Aldo POLIDANO - 0
Round 1 - Dayle BLENCOWE / Geraint LEWIS W.O. Jerzy DOLHAN / Grzegorz OLCHOWIK - 0
Round 1 (101*) Stephan KUHL / Kai MITTELDORF W.O. Prakash Doj RANA / Ramjee B SHRESTHA (208*) 0
Round 1 - Ali Reza SHAFIEE / Saed Bahador ZAKIZADEH W.O. Michal MIROWSKI / Damian PLAWECKI (525*) 0
Round 1 (206*) Manuel DUBRULLE / Etienne THOBOIS W.O. Danjuma FATAUCHI / Adewole SANYAOLU - 0
Round 1 (72*) Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS W.O. Leonid PUGACH / Sergej REPKA - 0
Round 1 (22*) Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA W.O. Mirza ALI YAR BEG / Mohammed Saqib MAJEED - 0
Round 2 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rudy GUNAWAN 15-4 / 15-3 Ricardo FERNANDES / Fernando SILVA (53*) 0
Round 2 - Ajay KANWAR / Vijaydeep SINGH 15-4 / 15-7 Daniel GASPAR / Zdenek MUSIL - 0
Round 2 (19*) Simon ARCHER / Nick PONTING 15-9 / 15-5 Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV - 0
Round 2 (202*) Dean GALT / Kerrin HARRISON 15-4 / 15-2 Dayle BLENCOWE / Geraint LEWIS - 0
Round 2 (9*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-4 / 15-3 Mario CARULLA / Jose Antonio ITURRIAGA - 0
Round 2 (114*) Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD 15-6 / 15-5 Peter KREULITSCH / Mark PEARD - 0
Round 2 (192*) HUANG Zhanzhong / LIU Di 15-5 / 15-6 Akihiro IMAI / Yasumasa TSUJITA (494*) 0
Round 2 (101*) Stephan KUHL / Kai MITTELDORF 15-11 / 15-11 David GILMOUR / Craig ROBERTSON - 0
Round 2 (692*) Bojan STRAH / Miha VILAR 15-11 / 10-15 / 15-5 Ali Reza SHAFIEE / Saed Bahador ZAKIZADEH - 0
Round 2 (28*) KANG Kyung Jin / SHON Jin Hwan 15-6 / 15-3 Paul MCADAM / Ignatius RUSLI - 0
Round 2 (34*) Peter BLACKBURN / Mark NICHOLS 13-15 / 15-11 / 15-8 Michael O`MEARA / Bruce TOPPING (503*) 0
Round 2 (6*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-8 / 15-4 Sergey MELNIKOV / Evgenij NAZARENKO - 0
Round 2 (161*) Alastair GATT / Gordon HALDANE 15-3 / 15-8 Richard BANHIDI / Tamas LABODI - 0
Round 2 (15*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 10-15 / 15-4 / 15-7 Chris BRUIL / Ron MICHELS (27*) 0
Round 2 (138*) Michael ADAMS / Chris HUNT 11-15 / 15-12 / 15-3 Manuel DUBRULLE / Etienne THOBOIS (206*) 0
Round 2 (23*) Xin JIANG / Qi (M) YU 15-6 / 15-4 Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS (72*) 0
Round 2 (16*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-4 / 15-3 Nedelcho KESSOV / Vasilios VELKOS - 0
Round 2 (18*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-7 / 15-8 Jacek HANKIEWICZ / Dariusz ZIEBA (308*) 0
Round 2 (22*) Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA 15-11 / 15-2 Thorsteinn Pall HAENGSSON / Nicholas M HALL - 0
Round 2 (70*) Jan-Eric ANTONSSON / Mikael ROSEN 15-11 / 15-4 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Luis LOPEZLLERA - 0
Round 2 (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-2 / 15-4 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (117*) 0
Round 2 (69*) David HUMBLE / Anil KAUL 15-12 / 15-9 Erik LIA / Trond WAALAND (77*) 0
Round 2 (51*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-0 / 15-3 Graham HENDERSON / Steven YATES - 0
Round 2 (92*) Arni Thor HALLGRIMSSON / Broddi KRISTJANSSON 18-14 / 15-8 HE Tim / Murray HOCKING - 0
Round 2 (7*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-1 / 15-2 Juraj BRESTOVSKY / Igor NOVAK (315*) 0
Round 2 (365*) Julian ROBERTSON / Dave WRIGHT 15-5 / 15-4 Boris KESSOV / Quinten VAN DALM - 0
Round 2 - Jan PAULSEN / Michael SOGAARD 15-4 / 15-5 Christian NYFFENEGGER / Jorge RODRIGUEZ (88*) 0
Round 2 (17*) CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum 15-1 / 15-1 Nicolas PISSIS / Evandros VOTSIS - 0
Round 2 (2*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-3 / 15-8 Andy (Weng Kai) CHONG / Kevin (Qi) HAN - 0
Round 2 (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND W.O. Serpa Pinto HORACIO / Luis Antonio TIMM - 0
Round 2 - Kai ABRAHAM / Jurgen KOCH W.O. (M) Spare 11 / (M) Spare 12 (155*) 0
Round 2 (35*) Michael HELBER / Markus KECK W.O. Tamuno GIBSON / Agarawu TUNDE - 0
Round 3 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rudy GUNAWAN 15-4 / 15-2 Ajay KANWAR / Vijaydeep SINGH - 0
Round 3 (19*) Simon ARCHER / Nick PONTING 15-1 / 15-4 Dean GALT / Kerrin HARRISON (202*) 0
Round 3 (9*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-4 / 15-8 Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD (114*) 0
Round 3 (192*) HUANG Zhanzhong / LIU Di 15-10 / 15-8 Stephan KUHL / Kai MITTELDORF (101*) 0
Round 3 (28*) KANG Kyung Jin / SHON Jin Hwan 15-5 / 15-1 Peter BLACKBURN / Mark NICHOLS (34*) 0
Round 3 (6*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-4 / 15-3 Alastair GATT / Gordon HALDANE (161*) 0
Round 3 (138*) Michael ADAMS / Chris HUNT 15-5 / 15-11 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (15*) 0
Round 3 (16*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 11-15 / 17-15 / 15-4 Xin JIANG / Qi (M) YU (23*) 0
Round 3 (18*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-10 / 7-15 / 15-12 Kai ABRAHAM / Jurgen KOCH - 0
Round 3 (22*) Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA 12-15 / 15-3 / 15-9 Jan-Eric ANTONSSON / Mikael ROSEN (70*) 0
Round 3 (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-8 / 15-4 Michael HELBER / Markus KECK (35*) 0
Round 3 (51*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-4 / 15-3 David HUMBLE / Anil KAUL (69*) 0
Round 3 (7*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-12 / 15-10 Arni Thor HALLGRIMSSON / Broddi KRISTJANSSON (92*) 0
Round 3 - Jan PAULSEN / Michael SOGAARD 9-15 / 15-10 / 15-13 Julian ROBERTSON / Dave WRIGHT (365*) 0
Round 3 (2*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-8 / 15-9 CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum (17*) 0
Round 3 (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND W.O. Bojan STRAH / Miha VILAR (692*) 0
Round 4 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rudy GUNAWAN 15-9 / 15-3 Simon ARCHER / Nick PONTING (19*) 0
Round 4 (9*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 10-15 / 15-3 / 15-7 HUANG Zhanzhong / LIU Di (192*) 0
Round 4 (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-5 / 15-6 KANG Kyung Jin / SHON Jin Hwan (28*) 0
Round 4 (6*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-2 / 15-11 Michael ADAMS / Chris HUNT (138*) 0
Round 4 (18*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 5-15 / 17-14 / 15-9 Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (16*) 0
Round 4 (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-7 / 15-5 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (22*) 0
Round 4 (51*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 10-15 / 15-9 / 15-4 Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI (7*) 0
Round 4 (2*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-12 / 18-15 Jan PAULSEN / Michael SOGAARD - 0
Quarter-final - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rudy GUNAWAN 15-5 / 5-15 / 17-14 Jalani SIDEK / Razif SIDEK (9*) 0
Quarter-final (6*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-9 / 9-15 / 15-4 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (3*) 0
Quarter-final (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-8 / 15-8 HA Tae Kwon / YOO Yong Sung (18*) 0
Quarter-final (2*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 17-15 / 16-18 / 18-16 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (51*) 0
Semi-final - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rudy GUNAWAN 15-9 / 11-15 / 15-4 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (6*) 0
Semi-final (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-6 / 15-5 CHEN Hongyong / CHEN Kang (2*) 0
Final - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rudy GUNAWAN 15-11 / 15-3 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (4*) 0
MS
Round 1 (49*) Peter J. BUSH 15-1 / 15-8 Jasen BORISOV (221*) 0
Round 1 (57*) Ewe Hock ONG 15-4 / 15-2 Petr BASA (464*) 0
Round 1 (408*) Steven YATES 15-1 / 15-2 Enrique PARRALES - 0
Round 1 (42*) CHAN Kin Ngai 10-15 / 15-1 / 15-4 Michael KECK (211*) 0
Round 1 (18*) Jens OLSSON 15-0 / 15-5 Bojan STRAH (980*) 0
Round 1 (71*) Hideaki MOTOYAMA 15-3 / 15-1 Ales BABNIK (685*) 0
Round 1 (247*) Luis LOPEZLLERA 15-1 / 15-0 Kenneth VELLA - 0
Round 1 (72*) PULLELA Gopichand 15-6 / 15-6 Theodoros VELKOS (386*) 0
Round 1 (22*) Sompol KUKASEMKIJ 15-7 / 15-10 Nicholas M HALL (85*) 0
Round 1 (109*) Thomas WAPP 15-10 / 15-11 Morteza VALIDARVI (311*) 0
Round 1 (64*) Hannes FUCHS 15-9 / 15-1 Mark PEARD (855*) 0
Round 1 (534*) David GILMOUR 15-9 / 3-15 / 15-11 Murray HOCKING (120*) 0
Round 1 - Mirza ALI YAR BEG 15-8 / 8-15 / 18-14 Kazuhiro HONDA (514*) 0
Round 1 (429*) Kerrin HARRISON 15-6 / 12-15 / 15-2 Jean-Frederic MASSIAS (126*) 0
Round 1 (54*) Thomas JOHANSSON 17-14 / 6-15 / 15-8 Rajeev BAGGA (302*) 0
Round 1 (100*) Fernando SILVA 15-6 / 15-8 Kai ABRAHAM (118*) 0
Round 1 (46*) Stephen P BUTLER 15-6 / 15-10 Kevin SCOTT (98*) 0
Round 1 (155*) Oleg MOROZEVICH 15-3 / 15-3 Boris KESSOV (469*) 0
Round 1 (21*) Andreij ANTROPOV 15-4 / 15-8 Jaimie DAWSON (170*) 0
Round 1 (63*) Peter RASMUSSEN 15-1 / 15-0 Pritesh SHAH (1025*) 0
Round 1 (15*) Anders W NIELSEN 15-1 / 15-0 Luis Antonio TIMM (532*) 0
Round 1 (116*) Broddi KRISTJANSSON 16-17 / 17-15 / 15-4 Sergey MELNIKOV (174*) 0
Round 1 (60*) Paul STEVENSON 10-15 / 15-9 / 15-2 Praveen KUMAR (119*) 0
Round 1 (28*) Oliver PONGRATZ 15-11 / 15-5 Anil KAUL (213*) 0
Round 1 (31*) DONG Jiong 15-7 / 15-6 Jyri AALTO (129*) 0
Round 1 (513*) Yasumasa TSUJITA 15-10 / 15-10 Bruce TOPPING (461*) 0
Round 1 (40*) Peter ESPERSEN 15-2 / 15-1 Miha VILAR (981*) 0
Round 1 (136*) Christian NYFFENEGGER 15-1 / 15-6 Egidijus JANKAUSKAS (269*) 0
Round 1 (87*) PAN Teng 15-1 / 15-6 Ricardo FERNANDES (125*) 0
Round 1 (139*) HE Tim 15-3 / 15-2 Mikhail KORCHOUK (150*) 0
Round 1 (58*) Fumihiko MACHIDA 15-3 / 15-7 Miha KOSNIK (467*) 0
Round 1 (43*) WONG Wai Lap 15-4 / 15-4 Michael WATT (852*) 0
Round 1 (407*) George THOMAS 15-5 / 15-7 Kevin (Qi) HAN (371*) 0
Round 1 (19*) Peter KNOWLES 12-15 / 15-7 / 17-15 David HUMBLE (207*) 0
Round 1 (79*) Erik LIA 15-6 / 15-1 Miso MATTIAS (523*) 0
Round 1 (96*) Kenneth JONASSEN 15-5 / 15-3 David COLE - 0
Round 1 (102*) Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA 15-4 / 15-7 Peter KREULITSCH (130*) 0
Round 1 (30*) Patrik ANDREASSON 18-13 / 15-11 Chen PANG (52*) 0
Round 1 (70*) LEE Yong Sun W.O. Robert MATEUSIAK (555*) 0
Round 1 (47*) Jeroen VAN DIJK W.O. Tamuno GIBSON - 0
Round 1 (267*) Yves DE NEGRI W.O. Danjuma FATAUCHI - 0
Round 1 (112*) Etienne THOBOIS W.O. Ramjee B SHRESTHA (218*) 0
Round 1 (191*) Dariusz KARCZMARCZYK W.O. Viktor SERRALDE - 0
Round 1 (351*) Mansour SHAKOORI W.O. Jacek NIEDZWIEDZKI (554*) 0
Round 2 (384*) Ignatius RUSLI 15-3 / 15-3 Evgenij NAZARENKO (320*) 0
Round 2 (57*) Ewe Hock ONG 12-15 / 15-5 / 15-8 Peter J. BUSH (49*) 0
Round 2 (13*) KIM Hak Kyun 15-10 / 15-12 Yangchun XIE (55*) 0
Round 2 (51*) Hans SPERRE 15-4 / 15-6 Craig ROBERTSON (536*) 0
Round 2 (192*) J Bryan BLANSHARD 15-6 / 15-4 Steven YATES (408*) 0
Round 2 (18*) Jens OLSSON 15-12 / 15-9 CHAN Kin Ngai (42*) 0
Round 2 (5*) Hermawan SUSANTO 15-6 / 15-6 Jacek HANKIEWICZ (203*) 0
Round 2 (222*) Vitali SHMAKOV 15-3 / 15-0 Filip VIGNERON (331*) 0
Round 2 (41*) WAN Zhengwen 15-10 / 15-7 Hideaki MOTOYAMA (71*) 0
Round 2 (72*) PULLELA Gopichand 15-7 / 15-3 Luis LOPEZLLERA (247*) 0
Round 2 (12*) Darren J HALL 15-1 / 15-1 Serpa Pinto HORACIO - 0
Round 2 (121*) Arni Thor HALLGRIMSSON 15-9 / 15-5 Igor NOVAK (490*) 0
Round 2 (22*) Sompol KUKASEMKIJ 15-3 / 15-1 Jari ERIKSSON - 0
Round 2 (64*) Hannes FUCHS 15-4 / 15-1 Thomas WAPP (109*) 0
Round 2 - Jose Antonio ITURRIAGA 15-4 / 15-11 Tamas LABODI (583*) 0
Round 2 (33*) Robert LILJEQUIST 15-2 / 15-2 Evandros VOTSIS (766*) 0
Round 2 - Mirza ALI YAR BEG 15-5 / 15-3 David GILMOUR (534*) 0
Round 2 (11*) LIU Jun 15-7 / 15-6 Vladislav DRUZCHENKO - 0
Round 2 (522*) Aivaras KVEDARAUSKAS 15-10 / 15-0 Gregor BERDEN - 0
Round 2 (54*) Thomas JOHANSSON 15-1 / 15-10 Fernando SILVA (100*) 0
Round 2 (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-0 / 15-3 Paul MCADAM - 0
Round 2 (73*) Detlef POSTE 15-5 / 15-0 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA (123*) 0
Round 2 (70*) LEE Yong Sun 15-3 / 15-6 Saed Bahador ZAKIZADEH - 0
Round 2 (46*) Stephen P BUTLER 15-5 / 15-5 Jeroen VAN DIJK (47*) 0
Round 2 (14*) Kok Keong FOO 15-1 / 15-6 Stephenson SYLVESTER - 0
Round 2 (81*) Henrik BENGTSSON 15-11 / 15-3 Thorsteinn Pall HAENGSSON (691*) 0
Round 2 (21*) Andreij ANTROPOV 15-8 / 15-10 Peter RASMUSSEN (63*) 0
Round 2 (15*) Anders W NIELSEN 15-10 / 15-7 Broddi KRISTJANSSON (116*) 0
Round 2 (349*) Bernardo MONREAL 11-15 / 15-8 / 15-2 Mihail POPOV (209*) 0
Round 2 (10*) PERMADI Fung 15-1 / 15-4 Andy (Weng Kai) CHONG (141*) 0
Round 2 (31*) DONG Jiong 18-14 / 15-7 Oliver PONGRATZ (28*) 0
Round 2 (38*) Rikard MAGNUSSON 18-14 / 11-15 / 15-13 Yasumasa TSUJITA (513*) 0
Round 2 - Sergej REPKA 15-8 / 15-0 Aldo POLIDANO - 0
Round 2 (112*) Etienne THOBOIS 15-9 / 15-7 Yves DE NEGRI (267*) 0
Round 2 (26*) Chris BRUIL 15-8 / 15-5 Peter ESPERSEN (40*) 0
Round 2 (50*) Jurgen KOCH 15-5 / 15-13 Dariusz ZIEBA (390*) 0
Round 2 (16*) PARK Sung Woo 15-4 / 15-7 Bruce FLOCKHART (286*) 0
Round 2 (87*) PAN Teng 15-7 / 15-8 Christian NYFFENEGGER (136*) 0
Round 2 (93*) Peter A SMITH 15-1 / 15-2 Hameed NASIMI (350*) 0
Round 2 - Mario CARULLA 15-2 / 15-6 Plamen DIMITROV - 0
Round 2 (1*) Ardy B WIRANATA 15-2 / 15-1 Satish NARASIMHAN - 0
Round 2 (139*) HE Tim 15-12 / 12-15 / 15-4 Fumihiko MACHIDA (58*) 0
Round 2 (9*) WU Wenkai 15-4 / 15-2 Michael HELBER (167*) 0
Round 2 (407*) George THOMAS 15-9 / 15-9 Dariusz KARCZMARCZYK (191*) 0
Round 2 (19*) Peter KNOWLES 15-0 / 15-1 Juraj BRESTOVSKY (400*) 0
Round 2 (25*) Pontus JANTTI 15-5 / 15-2 Daniel GASPAR (205*) 0
Round 2 (6*) Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1 Ali Reza SHAFIEE - 0
Round 2 (79*) Erik LIA 3-15 / 15-7 / 15-10 Kenneth JONASSEN (96*) 0
Round 2 (132*) Jim MAILER 15-3 / 15-3 Mansour SHAKOORI (351*) 0
Round 2 (122*) Pavel UVAROV 8-15 / 15-11 / 15-5 Richard BANHIDI (143*) 0
Round 2 (35*) LEE Kwang Jin 15-11 / 15-4 Kasemsak CHATUJINDA (196*) 0
Round 2 (30*) Patrik ANDREASSON 15-3 / 15-5 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (102*) 0
Round 2 (113*) Pierre PELUPESSY 15-1 / 15-3 Nicolas PISSIS (198*) 0
Round 2 (110*) Dean GALT 15-3 / 15-3 Svetoslav STOYANOV (339*) 0
Round 2 (4*) Joko SUPRIANTO 15-6 / 15-2 Geraint LEWIS (613*) 0
Round 2 (2*) Harijanto ARBI W.O. Leonid PUGACH - 0
Round 2 (77*) Martin LUNDGAARD HANSEN W.O. Adewole SANYAOLU - 0
Round 2 (3*) Thomas STUER-LAURIDSEN W.O. Pedro VANNESTE (166*) 0
Round 2 (429*) Kerrin HARRISON W.O. Mariusz BOROWIEC (547*) 0
Round 2 (155*) Oleg MOROZEVICH W.O. Prakash Doj RANA (524*) 0
Round 2 (60*) Paul STEVENSON W.O. John Leung (Nigs-2002) (843*) 0
Round 2 (8*) Rashid SIDEK W.O. Igor DMITRIEV (159*) 0
Round 2 (43*) WONG Wai Lap W.O. Agarawu TUNDE - 0
Round 2 - Mohammed Saqib MAJEED W.O. Hock Kin YONG (36*) 0
Round 3 (2*) Harijanto ARBI 15-11 / 15-9 Ignatius RUSLI (384*) 0
Round 3 (57*) Ewe Hock ONG 15-5 / 11-15 / 15-11 Martin LUNDGAARD HANSEN (77*) 0
Round 3 (13*) KIM Hak Kyun 15-7 / 15-10 Hans SPERRE (51*) 0
Round 3 (18*) Jens OLSSON 15-10 / 15-3 J Bryan BLANSHARD (192*) 0
Round 3 (5*) Hermawan SUSANTO 15-11 / 15-1 Vitali SHMAKOV (222*) 0
Round 3 (41*) WAN Zhengwen 15-5 / 15-6 PULLELA Gopichand (72*) 0
Round 3 (12*) Darren J HALL 15-5 / 15-5 Arni Thor HALLGRIMSSON (121*) 0
Round 3 (22*) Sompol KUKASEMKIJ 15-5 / 15-2 Hannes FUCHS (64*) 0
Round 3 (3*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-4 / 15-2 Jose Antonio ITURRIAGA - 0
Round 3 (33*) Robert LILJEQUIST 15-4 / 15-5 Mirza ALI YAR BEG - 0
Round 3 (11*) LIU Jun 15-7 / 15-9 Aivaras KVEDARAUSKAS (522*) 0
Round 3 (54*) Thomas JOHANSSON 15-2 / 15-6 Kerrin HARRISON (429*) 0
Round 3 (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-10 Detlef POSTE (73*) 0
Round 3 (46*) Stephen P BUTLER 15-7 / 15-4 LEE Yong Sun (70*) 0
Round 3 (14*) Kok Keong FOO 15-6 / 15-6 Henrik BENGTSSON (81*) 0
Round 3 (21*) Andreij ANTROPOV 15-5 / 15-5 Oleg MOROZEVICH (155*) 0
Round 3 (15*) Anders W NIELSEN 15-3 / 15-7 Paul STEVENSON (60*) 0
Round 3 (10*) PERMADI Fung 15-2 / 15-4 Bernardo MONREAL (349*) 0
Round 3 (31*) DONG Jiong 6-15 / 15-10 / 15-12 Rikard MAGNUSSON (38*) 0
Round 3 (8*) Rashid SIDEK 15-3 / 15-2 Sergej REPKA - 0
Round 3 (26*) Chris BRUIL 15-5 / 15-6 Etienne THOBOIS (112*) 0
Round 3 (16*) PARK Sung Woo 15-2 / 15-10 Jurgen KOCH (50*) 0
Round 3 (87*) PAN Teng 15-12 / 15-3 Peter A SMITH (93*) 0
Round 3 (1*) Ardy B WIRANATA 15-4 / 15-3 Mario CARULLA - 0
Round 3 (43*) WONG Wai Lap 5-15 / 18-13 / 18-13 HE Tim (139*) 0
Round 3 (9*) WU Wenkai 15-7 / 15-7 Mohammed Saqib MAJEED - 0
Round 3 (19*) Peter KNOWLES 15-7 / 15-9 George THOMAS (407*) 0
Round 3 (6*) Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-5 / 15-6 Pontus JANTTI (25*) 0
Round 3 (79*) Erik LIA 15-13 / 18-13 Jim MAILER (132*) 0
Round 3 (122*) Pavel UVAROV 15-12 / 15-11 LEE Kwang Jin (35*) 0
Round 3 (113*) Pierre PELUPESSY 18-13 / 15-3 Patrik ANDREASSON (30*) 0
Round 3 (4*) Joko SUPRIANTO 15-2 / 15-3 Dean GALT (110*) 0
Round 4 (2*) Harijanto ARBI 15-12 / 11-15 / 17-14 Ewe Hock ONG (57*) 0
Round 4 (18*) Jens OLSSON 15-1 / 12-15 / 15-7 KIM Hak Kyun (13*) 0
Round 4 (5*) Hermawan SUSANTO 15-7 / 15-6 WAN Zhengwen (41*) 0
Round 4 (22*) Sompol KUKASEMKIJ 8-15 / 18-15 / 15-4 Darren J HALL (12*) 0
Round 4 (3*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-8 / 15-3 Robert LILJEQUIST (33*) 0
Round 4 (11*) LIU Jun 10-15 / 15-8 / 15-3 Thomas JOHANSSON (54*) 0
Round 4 (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-18 / 15-9 / 15-0 Stephen P BUTLER (46*) 0
Round 4 (14*) Kok Keong FOO 16-6 / 15-13 Andreij ANTROPOV (21*) 0
Round 4 (10*) PERMADI Fung 15-9 / 15-10 Anders W NIELSEN (15*) 0
Round 4 (8*) Rashid SIDEK 15-11 / 15-8 DONG Jiong (31*) 0
Round 4 (16*) PARK Sung Woo 12-15 / 15-9 / 15-2 Chris BRUIL (26*) 0
Round 4 (1*) Ardy B WIRANATA 15-7 / 15-11 PAN Teng (87*) 0
Round 4 (9*) WU Wenkai 15-6 / 15-6 WONG Wai Lap (43*) 0
Round 4 (6*) Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-3 Peter KNOWLES (19*) 0
Round 4 (79*) Erik LIA 10-15 / 15-6 / 15-9 Pavel UVAROV (122*) 0
Round 4 (4*) Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-5 Pierre PELUPESSY (113*) 0
Round 5 (18*) Jens OLSSON 12-15 / 15-11 / 17-14 Harijanto ARBI (2*) 0
Round 5 (5*) Hermawan SUSANTO 15-9 / 15-6 Sompol KUKASEMKIJ (22*) 0
Round 5 (3*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-9 / 15-3 LIU Jun (11*) 0
Round 5 (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-10 / 15-8 Kok Keong FOO (14*) 0
Round 5 (10*) PERMADI Fung 15-10 / 10-15 / 15-6 Rashid SIDEK (8*) 0
Round 5 (1*) Ardy B WIRANATA 17-16 / 15-1 PARK Sung Woo (16*) 0
Round 5 (9*) WU Wenkai 15-8 / 15-6 Poul-Erik HOYER (6*) 0
Round 5 (4*) Joko SUPRIANTO 15-1 / 15-3 Erik LIA (79*) 0
Quarter-final (5*) Hermawan SUSANTO 15-9 / 15-9 Jens OLSSON (18*) 0
Quarter-final (3*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-9 Allan BUDI KUSUMA (7*) 0
Quarter-final (1*) Ardy B WIRANATA 15-12 / 15-12 PERMADI Fung (10*) 0
Quarter-final (4*) Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-5 WU Wenkai (9*) 0
Semi-final (5*) Hermawan SUSANTO 10-15 / 15-2 / 15-10 Thomas STUER-LAURIDSEN (3*) 0
Semi-final (4*) Joko SUPRIANTO 18-14 / 15-3 Ardy B WIRANATA (1*) 0
Final (4*) Joko SUPRIANTO 15-5 / 15-11 Hermawan SUSANTO (5*) 0
WD
Round 1 (111*) Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 15-3 / 15-8 Emilia DIMITROVA / Diana KOLEVA (473*) 0
Round 1 (65*) Sandra BEISSEL / Nicole GRETHER W.O. Elzbieta GRZYBEK / Beata SYTA - 0
Round 2 (7*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-8 / 15-11 Sian DENG / Denyse JULIEN (60*) 0
Round 2 (40*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 18-17 / 15-7 Lisa CAMPBELL / Amanda HARDY (90*) 0
Round 2 (3*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-6 / 15-8 Sheree JEFFERSON / Sonya MCGINN - 0
Round 2 (46*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-5 / 15-12 CHUNG Hoi Yuk / WONG Chun Fan (29*) 0
Round 2 - Sabine ABERER / Irina SEROVA 15-9 / 15-12 Irina KOLOSKOVA / Elena NOZDRAN - 0
Round 2 - Gillian MARTIN / Jennifer WILLIAMSON 15-10 / 15-10 Neli BOTEVA / Victoria WRIGHT - 0
Round 2 (106*) Francine CARREL / Bettina VILLARS 15-5 / 15-2 Maja NAGODE / Mateja SLATNAR - 0
Round 2 (17*) CHEN Ying / WU Yuhong 15-4 / 15-2 Virginie DELVINGT / Christelle MOL (41*) 0
Round 2 (50*) Joanne GOODE / Alison HUMBY 18-17 / 15-4 Tove HOL / Camilla WRIGHT (321*) 0
Round 2 (14*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-1 / 15-3 LEE Wai Leng / Lee Wai TAN (37*) 0
Round 2 (16*) Marina ANDRIEVSKAYA / Marina YAKUSHEVA 15-6 / 15-8 Sandra BEISSEL / Nicole GRETHER (65*) 0
Round 2 (111*) Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 15-0 / 15-1 Shamim AKHGAR / Zarina JAMAL - 0
Round 2 - Yue Jin LIAO / Rhona S ROBERTSON 15-1 / 15-3 Joanne CASSAR / Rachel WILLIAMS - 0
Round 2 - Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-8 / 15-8 Milaine CLOUTIER / Robbyn M HERMITAGE - 0
Round 2 (6*) NONG Qunhua / ZHOU Lei 15-1 / 15-7 Zamaliah SIDEK / Mee Hung WONG - 0
Round 2 (382*) Bozena BAK / Bozena HARACZ 15-7 / 11-15 / 15-11 Andrea ANDERSSON / Liz ARONSOHN - 0
Round 2 - Lorena BLANCO / Caroline THORN 15-9 / 15-10 Tatyana LITVINENKO / Natalia MELNIKOVA - 0
Round 2 (2*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-4 / 15-3 Manjusha KANWAR / PULLELA Lakshmi - 0
Round 2 (33*) Julie BRADBURY / Sara SANKEY 15-12 / 15-10 Karen NEUMANN / Nicole TUMMER (403*) 0
Round 2 (22*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-11 / 15-1 Rhonda CATOR / Michelle O`NEILL - 0
Round 2 (81*) Haruko MATSUDA / Aiko MIYAMURA 15-2 / 8-4 Sandra DIMBOUR / Sandrine LEFEVRE (32*) 0
Round 2 (68*) Natalja IVANOVA / Julia MARTYNENKO 15-6 / 15-5 Jillian HALDANE / Aileen TRAVERS (339*) 0
Round 2 - Susanna KAUHANEN / Nina KOHO 15-6 / 15-7 Sissel LINDEROTH / Lillian OLAVESEN - 0
Round 2 (4*) LIN Yanfen / YAO Fen 15-1 / 15-3 Gabriele KUMPFMULLER / Brigitte LANGTHALER (205*) 0
Round 2 (107*) Jitka GASPAROVA / Eva LACINOVA W.O. Bridget IBENERO / Bisi TIAMIYU - 0
Round 2 - Ann FRENCH / Linda FRENCH W.O. Monika LIPINSKA / Sylwia RUTKIEWICZ - 0
Round 2 (334*) Gudrun JULIUSDOTTIR / Birna PETERSEN W.O. Guadalupe AMBRIZ / Ana Laura DE LA TORRE SAAVEDRA - 0
Round 2 (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM W.O. Guadalupe AMBRIZ / Ana Laura DE LA TORRE SAAVEDRA - 0
Round 2 (34*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK W.O. Rachael PHIPPS / Hilary TARLETON - 0
Round 2 (5*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON W.O. Obiageli OLORUNSOLA / Dayo OYEWUSI - 0
Round 2 - Kelly MORGAN / Gail OSBORNE W.O. Veronica ESTRADA / Norma HERNANDEZ - 0
Round 2 - JANG Hye Ock / KIM Shin Young W.O. Rajani JOSHI SHRESTHA / Subha SHRESTHA - 0
Round 3 (40*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-7 / 15-7 Ann FRENCH / Linda FRENCH - 0
Round 3 (3*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-9 / 15-7 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (46*) 0
Round 3 - Sabine ABERER / Irina SEROVA 15-3 / 15-4 Gudrun JULIUSDOTTIR / Birna PETERSEN (334*) 0
Round 3 (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-1 / 15-8 Gillian MARTIN / Jennifer WILLIAMSON - 0
Round 3 (34*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-5 / 15-7 Francine CARREL / Bettina VILLARS (106*) 0
Round 3 (17*) CHEN Ying / WU Yuhong 15-7 / 15-2 Joanne GOODE / Alison HUMBY (50*) 0
Round 3 (14*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-6 / 15-4 Marina ANDRIEVSKAYA / Marina YAKUSHEVA (16*) 0
Round 3 (111*) Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 15-5 / 15-5 Yue Jin LIAO / Rhona S ROBERTSON - 0
Round 3 (6*) NONG Qunhua / ZHOU Lei 15-1 / 15-7 Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 0
Round 3 (5*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-5 / 15-6 Bozena BAK / Bozena HARACZ (382*) 0
Round 3 (2*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-4 / 15-6 Lorena BLANCO / Caroline THORN - 0
Round 3 (33*) Julie BRADBURY / Sara SANKEY 15-1 / 15-1 Kelly MORGAN / Gail OSBORNE - 0
Round 3 (22*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-8 / 15-11 JANG Hye Ock / KIM Shin Young - 0
Round 3 (81*) Haruko MATSUDA / Aiko MIYAMURA 15-6 / 15-5 Natalja IVANOVA / Julia MARTYNENKO (68*) 0
Round 3 (4*) LIN Yanfen / YAO Fen 15-0 / 15-1 Susanna KAUHANEN / Nina KOHO - 0
Round 3 (7*) CHUNG So Young / GIL Young Ah W.O. Jitka GASPAROVA / Eva LACINOVA (107*) 0
Round 4 (7*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 2-15 / 15-10 / 15-6 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (40*) 0
Round 4 (3*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-1 Sabine ABERER / Irina SEROVA - 0
Round 4 (34*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-6 / 9-15 / 15-5 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM (1*) 0
Round 4 (17*) CHEN Ying / WU Yuhong 15-10 / 15-11 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (14*) 0
Round 4 (6*) NONG Qunhua / ZHOU Lei 15-8 / 15-6 Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI (111*) 0
Round 4 (5*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 18-14 / 4-15 / 15-11 FINARSIH / Lili TAMPI (2*) 0
Round 4 (22*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-10 / 18-17 Julie BRADBURY / Sara SANKEY (33*) 0
Round 4 (4*) LIN Yanfen / YAO Fen 8-15 / 15-5 / 15-6 Haruko MATSUDA / Aiko MIYAMURA (81*) 0
Quarter-final (7*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 12-15 / 15-2 / 15-2 Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS (3*) 0
Quarter-final (17*) CHEN Ying / WU Yuhong 15-4 / 14-18 / 15-11 Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK (34*) 0
Quarter-final (6*) NONG Qunhua / ZHOU Lei 13-15 / 18-15 / 15-12 Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON (5*) 0
Quarter-final (22*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-12 / 13-15 / 17-16 LIN Yanfen / YAO Fen (4*) 0
Semi-final (17*) CHEN Ying / WU Yuhong 15-7 / 6-15 / 15-11 CHUNG So Young / GIL Young Ah (7*) 0
Semi-final (6*) NONG Qunhua / ZHOU Lei 15-2 / 15-13 Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN (22*) 0
Final (6*) NONG Qunhua / ZHOU Lei 15-5 / 15-10 CHEN Ying / WU Yuhong (17*) 0
WS
Round 1 (128*) PULLELA Lakshmi 11-0 / 11-5 Shamim AKHGAR - 0
Round 1 (177*) Wioletta SOSNOWSKA 11-6 / 12-11 Nicole GRETHER (60*) 0
Round 1 - Ann FRENCH 11-7 / 11-8 Tatyana LITVINENKO - 0
Round 1 (207*) Emilia DIMITROVA 11-1 / 11-4 Zarina JAMAL - 0
Round 1 (573*) Annemie BUYSE 5-11 / 11-6 / 11-3 Maja NAGODE (561*) 0
Round 1 (450*) Dorota GRZEJDAK W.O. Bridget IBENERO - 0
Round 1 - Indira Marta Nal BHIKA W.O. Obiageli OLORUNSOLA - 0
Round 1 - Maria Theresa MONTERO W.O. Norma HERNANDEZ - 0
Round 1 (235*) Jennifer WILLIAMSON W.O. Ana Laura DE LA TORRE SAAVEDRA (306*) 0
Round 2 (1*) Susi SUSANTI 11-4 / 11-2 Monique HOOGLAND (54*) 0
Round 2 (381*) Sonya MCGINN 12-10 / 11-3 Andrea ANDERSSON (314*) 0
Round 2 (33*) Anne SONDERGAARD 2-11 / 11-5 / 11-7 Sabine ABERER (215*) 0
Round 2 (20*) HU Ning 11-6 / 11-2 Diana KOLEVA (352*) 0
Round 2 (72*) Suzanne LOUIS-LANE 11-4 / 11-2 Lee Wai TAN (78*) 0
Round 2 (128*) PULLELA Lakshmi 11-6 / 11-3 Eva LACINOVA (135*) 0
Round 2 (6*) LEE Heung Soon 11-1 / 11-4 Irina YAKUSHEVA (270*) 0
Round 2 (94*) Sian DENG 11-4 / 11-3 Birna PETERSEN (227*) 0
Round 2 (117*) Lisa CAMPBELL 11-1 / 11-1 Nina KOHO (287*) 0
Round 2 (15*) Yuni KARTIKA 11-0 / 11-1 Kelly MORGAN - 0
Round 2 (22*) Hisako MIZUI 11-3 / 11-4 Gillian MARTIN (88*) 0
Round 2 - Elena NOZDRAN 11-3 / 11-3 Wioletta SOSNOWSKA (177*) 0
Round 2 (3*) YE Zhaoying 11-3 / 11-3 Bettina VILLARS (67*) 0
Round 2 (131*) Michelle O`NEILL 11-5 / 11-1 Takako IDA (65*) 0
Round 2 (213*) Mateja SLATNAR 11-6 / 12-10 Liz ARONSOHN (491*) 0
Round 2 (10*) Yuliani SANTOSO 11-1 / 11-2 Lillian OLAVESEN (160*) 0
Round 2 (45*) CHAN Oi Ni 11-1 / 11-3 Milaine CLOUTIER (179*) 0
Round 2 (118*) Sheree JEFFERSON 7-11 / 11-6 / 11-6 Mee Hung WONG (420*) 0
Round 2 (57*) ZHANG Ning 11-0 / 11-1 Katarzyna KRASOWSKA (122*) 0
Round 2 (48*) CHUNG Eun Hwa 11-2 / 11-0 Victoria WRIGHT (123*) 0
Round 2 (40*) Tanya L WOODWARD 11-3 / 11-7 Katie HOWELL - 0
Round 2 (9*) Somharuthai JAROENSIRI 11-7 / 11-4 Nancy TANDON - 0
Round 2 (31*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-2 / 11-6 Vlada TCHERNIAVSKAIA (433*) 0
Round 2 (437*) Aileen TRAVERS 11-4 / 11-1 Brigitte LANGTHALER (289*) 0
Round 2 (71*) Nicole TUMMER 11-1 / 11-0 Ann FRENCH - 0
Round 2 (19*) Joanne MUGGERIDGE 11-2 / 11-0 Gail OSBORNE (434*) 0
Round 2 (70*) Natalja IVANOVA 11-6 / 11-3 Astrid CRABO (34*) 0
Round 2 (64*) RA Kyung Min 11-1 / 11-8 Katrin SCHMIDT (133*) 0
Round 2 (5*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-3 / 11-8 Anne GIBSON (129*) 0
Round 2 - Maria Theresa MONTERO 9-11 / 11-5 / 11-8 Emilia DIMITROVA (207*) 0
Round 2 (68*) CHENG Yin Sat 11-4 / 11-1 Marketa KOUDELKOVA (245*) 0
Round 2 (62*) LEE Wai Leng 11-7 / 11-3 Gudrun JULIUSDOTTIR (408*) 0
Round 2 (16*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-0 / 11-2 Natalia MELNIKOVA - 0
Round 2 (52*) Astrid VAN DER KNAAP 11-6 / 11-3 Linda FRENCH (351*) 0
Round 2 (95*) Aiko MIYAMURA 11-8 / 11-1 Amanda HARDY (168*) 0
Round 2 (18*) TANG Jiuhong 11-1 / 11-1 Caroline THORN (99*) 0
Round 2 (47*) Marina YAKUSHEVA 11-4 / 11-2 Andrea HARSAGI (93*) 0
Round 2 (11*) Yuhong LIU 11-2 / 11-5 Dimitriika DIMITROVA (297*) 0
Round 2 (66*) Sarah HORE 11-3 / 12-9 Erika VON HEILAND (165*) 0
Round 2 (236*) Gabriele KUMPFMULLER 12-9 / 11-3 Tatiana GERASSIMOVITCH (214*) 0
Round 2 (8*) Minarti TIMUR 11-5 / 11-4 Christine SKROPKE (84*) 0
Round 2 (96*) Sandrine LEFEVRE 12-11 / 11-2 Annemie BUYSE (573*) 0
Round 2 (7*) Christine GANDRUP 11-3 / 12-11 Denyse JULIEN (23*) 0
Round 2 (32*) Alison HUMBY 4-11 / 11-4 / 11-5 Manjusha KANWAR (138*) 0
Round 2 (25*) Pornsawan PLUNGWECH 11-2 / 11-6 Sissel LINDEROTH (218*) 0
Round 2 (2*) BANG Soo Hyun 11-3 / 11-0 Jitka GASPAROVA (486*) 0
Round 2 - Lorena BLANCO W.O. Laura AMAYA (500*) 0
Round 2 (572*) Darja KRANJC W.O. Dayo OYEWUSI - 0
Round 2 (107*) Tove HOL W.O. Maria de la Paz LUNA (286*) 0
Round 2 - Joanne CASSAR W.O. Kalpana RANA SHRESTHA - 0
Round 2 (30*) Fiona SMITH W.O. Gabriela MELGOZA - 0
Round 2 (55*) Sandra DIMBOUR W.O. Dorota GRZEJDAK (450*) 0
Round 2 - Robbyn M HERMITAGE W.O. Xiaoqing LIM (4*) 0
Round 2 (42*) Irina SEROVA W.O. Indira Marta Nal BHIKA - 0
Round 2 (514*) Susanna KAUHANEN W.O. Zvetlana SERRALDE - 0
Round 2 (27*) GUO (A) Jing W.O. Marzena LIPINSKA (292*) 0
Round 2 (115*) Rhona S ROBERTSON W.O. Christelle MOL (87*) 0
Round 2 (147*) Bozena BAK W.O. Rajani JOSHI SHRESTHA - 0
Round 2 (235*) Jennifer WILLIAMSON W.O. Yue Jin LIAO (149*) 0
Round 2 (92*) Rhonda CATOR W.O. Rachael PHIPPS (330*) 0
Round 2 (234*) Irina GRITSENKO W.O. Rachel WILLIAMS - 0
Round 2 (37*) WONG Chun Fan W.O. Subha SHRESTHA - 0
Round 2 (82*) Neli BOTEVA W.O. Bisi TIAMIYU - 0
Round 2 - Zamaliah SIDEK W.O. Monika LIPINSKA (329*) 0
Round 3 (1*) Susi SUSANTI 11-2 / 11-1 Sonya MCGINN (381*) 0
Round 3 (33*) Anne SONDERGAARD 11-0 / 11-1 Lorena BLANCO - 0
Round 3 (20*) HU Ning 11-1 / 11-1 Darja KRANJC (572*) 0
Round 3 (72*) Suzanne LOUIS-LANE 11-0 / 11-4 PULLELA Lakshmi (128*) 0
Round 3 (6*) LEE Heung Soon 11-2 / 11-2 Tove HOL (107*) 0
Round 3 (94*) Sian DENG 11-2 / 11-2 Lisa CAMPBELL (117*) 0
Round 3 (15*) Yuni KARTIKA 11-1 / 11-1 Joanne CASSAR - 0
Round 3 (22*) Hisako MIZUI 11-1 / 11-1 Elena NOZDRAN - 0
Round 3 (3*) YE Zhaoying 11-6 / 11-3 Michelle O`NEILL (131*) 0
Round 3 (30*) Fiona SMITH 11-5 / 11-1 Mateja SLATNAR (213*) 0
Round 3 (10*) Yuliani SANTOSO 11-3 / 11-7 CHAN Oi Ni (45*) 0
Round 3 (55*) Sandra DIMBOUR 11-0 / 11-0 Sheree JEFFERSON (118*) 0
Round 3 (57*) ZHANG Ning 11-2 / 11-1 Robbyn M HERMITAGE - 0
Round 3 (48*) CHUNG Eun Hwa 8-11 / 11-6 / 11-4 Tanya L WOODWARD (40*) 0
Round 3 (9*) Somharuthai JAROENSIRI 11-4 / 11-1 Marina ANDRIEVSKAYA (31*) 0
Round 3 (71*) Nicole TUMMER 11-1 / 7-11 / 11-7 Aileen TRAVERS (437*) 0
Round 3 (42*) Irina SEROVA 11-1 / 11-0 Susanna KAUHANEN (514*) 0
Round 3 (27*) GUO (A) Jing 11-4 / 3-11 / 12-9 Joanne MUGGERIDGE (19*) 0
Round 3 (70*) Natalja IVANOVA 9-11 / 12-11 / 12-10 Rhona S ROBERTSON (115*) 0
Round 3 (5*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-7 / 12-10 RA Kyung Min (64*) 0
Round 3 (62*) LEE Wai Leng 11-6 / 11-8 Pernille NEDERGAARD JESSEN (16*) 0
Round 3 (52*) Astrid VAN DER KNAAP 11-8 / 11-1 Bozena BAK (147*) 0
Round 3 (18*) TANG Jiuhong 11-5 / 19-12 / 11-4 Aiko MIYAMURA (95*) 0
Round 3 (47*) Marina YAKUSHEVA 11-3 / 11-0 Jennifer WILLIAMSON (235*) 0
Round 3 (11*) Yuhong LIU 12-11 / 11-4 Rhonda CATOR (92*) 0
Round 3 (234*) Irina GRITSENKO 11-6 / 11-6 Sarah HORE (66*) 0
Round 3 (8*) Minarti TIMUR 11-2 / 11-0 Gabriele KUMPFMULLER (236*) 0
Round 3 (37*) WONG Chun Fan 11-3 / 11-4 Sandrine LEFEVRE (96*) 0
Round 3 (7*) Christine GANDRUP 11-3 / 11-2 Neli BOTEVA (82*) 0
Round 3 (32*) Alison HUMBY 11-1 / 11-7 Zamaliah SIDEK - 0
Round 3 (2*) BANG Soo Hyun 11-4 / 11-3 Pornsawan PLUNGWECH (25*) 0
Round 3 (68*) CHENG Yin Sat W.O. Maria Theresa MONTERO - 0
Round 4 (1*) Susi SUSANTI 11-6 / 11-0 Anne SONDERGAARD (33*) 0
Round 4 (20*) HU Ning 11-5 / 11-8 Suzanne LOUIS-LANE (72*) 0
Round 4 (6*) LEE Heung Soon 11-4 / 11-5 Sian DENG (94*) 0
Round 4 (15*) Yuni KARTIKA 12-10 / 12-11 Hisako MIZUI (22*) 0
Round 4 (3*) YE Zhaoying 11-1 / 11-6 Fiona SMITH (30*) 0
Round 4 (48*) CHUNG Eun Hwa 11-6 / 5-11 / 11-1 ZHANG Ning (57*) 0
Round 4 (9*) Somharuthai JAROENSIRI 11-1 / 11-3 Nicole TUMMER (71*) 0
Round 4 (27*) GUO (A) Jing 11-4 / 5-11 / 11-4 Irina SEROVA (42*) 0
Round 4 (5*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-2 / 11-5 Natalja IVANOVA (70*) 0
Round 4 (62*) LEE Wai Leng 11-5 / 11-2 CHENG Yin Sat (68*) 0
Round 4 (18*) TANG Jiuhong 11-3 / 11-0 Astrid VAN DER KNAAP (52*) 0
Round 4 (11*) Yuhong LIU 11-1 / 11-2 Marina YAKUSHEVA (47*) 0
Round 4 (8*) Minarti TIMUR 11-2 / 11-6 Irina GRITSENKO (234*) 0
Round 4 (7*) Christine GANDRUP 11-1 / 11-5 WONG Chun Fan (37*) 0
Round 4 (2*) BANG Soo Hyun 11-1 / 11-4 Alison HUMBY (32*) 0
Round 4 (10*) Yuliani SANTOSO W.O. Sandra DIMBOUR (55*) 0
Round 5 (1*) Susi SUSANTI 11-2 / 11-5 HU Ning (20*) 0
Round 5 (6*) LEE Heung Soon 11-5 / 9-11 / 11-0 Yuni KARTIKA (15*) 0
Round 5 (3*) YE Zhaoying 11-4 / 11-12 / 11-3 Yuliani SANTOSO (10*) 0
Round 5 (9*) Somharuthai JAROENSIRI 11-4 / 11-6 CHUNG Eun Hwa (48*) 0
Round 5 (5*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 12-11 / 11-0 GUO (A) Jing (27*) 0
Round 5 (18*) TANG Jiuhong 11-5 / 11-1 LEE Wai Leng (62*) 0
Round 5 (11*) Yuhong LIU 11-3 / 11-3 Minarti TIMUR (8*) 0
Round 5 (2*) BANG Soo Hyun 11-7 / 11-7 Christine GANDRUP (7*) 0
Quarter-final (1*) Susi SUSANTI 2-11 / 11-3 / 11-2 LEE Heung Soon (6*) 0
Quarter-final (3*) YE Zhaoying 11-5 / 11-4 Somharuthai JAROENSIRI (9*) 0
Quarter-final (18*) TANG Jiuhong 2-11 / 11-8 / 11-1 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (5*) 0
Quarter-final (2*) BANG Soo Hyun 11-8 / 11-4 Yuhong LIU (11*) 0
Semi-final (1*) Susi SUSANTI 12-10 / 12-10 YE Zhaoying (3*) 0
Semi-final (2*) BANG Soo Hyun 11-3 / 10-12 / 12-10 TANG Jiuhong (18*) 0
Final (1*) Susi SUSANTI 7-11 / 11-9 / 11-3 BANG Soo Hyun (2*) 0
XD
Round 1 - Akihiro IMAI / Haruko MATSUDA 15-7 / 15-3 David TONKS / Rachael PHIPPS - 0
Round 1 - Michael O`MEARA / Sonya MCGINN 17-16 / 2-15 / 15-12 Dean GALT / Rhona S ROBERTSON - 0
Round 1 (67*) Pierre PELUPESSY / Monique HOOGLAND 15-1 / 15-3 Aldo POLIDANO / Joanne CASSAR - 0
Round 1 - Mirza ALI YAR BEG / Zarina JAMAL 17-14 / 15-12 Miha VILAR / Maja NAGODE - 0
Round 1 (299*) J Bryan BLANSHARD / Denyse JULIEN 15-2 / 15-4 Sergey MELNIKOV / Irina YAKUSHEVA - 0
Round 1 (31*) Simon ARCHER / Joanne DAVIES 15-12 / 15-9 Mark NICHOLS / Rhonda CATOR (142*) 0
Round 1 - Kevin (Qi) HAN / Ann FRENCH 15-3 / 15-0 Plamen DIMITROV / Dimitriika DIMITROVA - 0
Round 1 (16*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-5 / 15-6 Valerj STRELCOV / Natalia MELNIKOVA - 0
Round 1 - D POPOV / Emilia DIMITROVA 15-7 / 15-4 Jose Antonio ITURRIAGA / Lorena BLANCO - 0
Round 1 - David HUMBLE / Caroline THORN 15-10 / 15-8 Paul MCADAM / Andrea ANDERSSON - 0
Round 1 (378*) Oleg MOROZEVICH / Tatiana GERASSIMOVITCH 15-11 / 5-15 / 15-6 Kenny MIDDLEMISS / Elinor MIDDLEMISS (53*) 0
Round 1 (600*) Zdenek MUSIL / Marketa KOUDELKOVA 15-11 / 10-15 / 15-9 Pavel UVAROV / Julia MARTYNENKO (632*) 0
Round 1 - YOO Yong Sung / JANG Hye Ock 15-0 / 15-1 Bruce FLOCKHART / Anne GIBSON - 0
Round 1 (27*) Trond WAALAND / Camilla WRIGHT 15-1 / 15-8 Dayle BLENCOWE / Katie HOWELL - 0
Round 1 (83*) Peter BLACKBURN / Lisa CAMPBELL 15-18 / 15-12 / 15-6 Quinten VAN DALM / Eline COENE - 0
Round 1 - Andy (Weng Kai) CHONG / Linda FRENCH 17-15 / 15-4 Arni Thor HALLGRIMSSON / Gudrun JULIUSDOTTIR - 0
Round 1 - Svetoslav STOYANOV / Diana KOLEVA 7-15 / 15-11 / 15-11 Russell HOGG / Jennifer WILLIAMSON (172*) 0
Round 1 (23*) Dave WRIGHT / Sara SANKEY 15-8 / 15-2 Jerzy DOLHAN / Bozena HARACZ (283*) 0
Round 1 - HE Tim / Amanda HARDY 15-3 / 15-0 Mohammed Saqib MAJEED / Shamim AKHGAR - 0
Round 1 - Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT 15-5 / 15-0 Richard BANHIDI / Andrea HARSAGI (134*) 0
Round 1 - Jari ERIKSSON / Susanna KAUHANEN 15-5 / 15-5 Pjuzant KASSABIAN / Neli BOTEVA - 0
Round 1 (131*) NG Pak Kum / CHAN Oi Ni 15-7 / 15-6 Sergej REPKA / Irina KOLOSKOVA - 0
Round 1 (409*) Gordon HALDANE / Jillian HALDANE 15-5 / 15-4 Ales BABNIK / Mateja SLATNAR (545*) 0
Round 1 - Murray HOCKING / Michelle O`NEILL 15-3 / 15-7 Jasen BORISOV / Victoria WRIGHT (567*) 0
Round 1 (43*) Manuel DUBRULLE / Virginie DELVINGT 15-9 / 15-7 Ignatius RUSLI / Liz ARONSOHN (238*) 0
Round 1 (82*) Julian ROBERTSON / Julie BRADBURY W.O. Luis Antonio TIMM / Indira Marta Nal BHIKA - 0
Round 1 (406*) Alastair GATT / Aileen TRAVERS W.O. Pawel WASILEWSKI / Elzbieta GRZYBEK (488*) 0
Round 1 - Nicholas M HALL / Sheree JEFFERSON W.O. Bernardo MONREAL / Laura AMAYA - 0
Round 1 - Richard MAINAKY / Erma SULISTYANINGSIH W.O. Kazuhiro HONDA / Takako IDA - 0
Round 1 (373*) Jurgen KOCH / Irina SEROVA W.O. Robert MATEUSIAK / Marzena LIPINSKA (294*) 0
Round 1 - Jaimie DAWSON / Robbyn M HERMITAGE W.O. Damian PLAWECKI / Edyta BUZIECKA (383*) 0
Round 1 - Koji MIYA / Kyoko SASAGE W.O. Miso MATTIAS / Darja KRANJC - 0
Round 1 - Kenneth VELLA / Rachel WILLIAMS W.O. Luis LOPEZLLERA / Ana Laura DE LA TORRE SAAVEDRA - 0
Round 1 - Kerrin HARRISON / Yue Jin LIAO W.O. Pedro VANNESTE / Annemie BUYSE - 0
Round 1 (168*) LIANG Qing / Yun PENG W.O. Erik LIA / Lillian OLAVESEN - 0
Round 1 (128*) Kai ABRAHAM / Sabine ABERER W.O. Prakash Doj RANA / Rajani JOSHI SHRESTHA - 0
Round 1 (312*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young W.O. Mario CARULLA / Maria Theresa MONTERO - 0
Round 1 (71*) Jorge RODRIGUEZ / Francine CARREL W.O. Igor DMITRIEV / Irina GRITSENKO - 0
Round 1 (115*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL W.O. Chris REES / Hilary TARLETON (279*) 0
Round 1 (111*) Anil KAUL / Sian DENG W.O. Marek KRAJEWSKI / Sylwia RUTKIEWICZ - 0
Round 2 (4*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-4 / 15-4 CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk (8*) 0
Round 2 (82*) Julian ROBERTSON / Julie BRADBURY 15-2 / 16-18 / 15-9 Akihiro IMAI / Haruko MATSUDA - 0
Round 2 - Denny KANTONO / Rosiana TENDEAN 15-3 / 15-5 Michael O`MEARA / Sonya MCGINN - 0
Round 2 (67*) Pierre PELUPESSY / Monique HOOGLAND 15-5 / 15-5 Mirza ALI YAR BEG / Zarina JAMAL - 0
Round 2 (299*) J Bryan BLANSHARD / Denyse JULIEN 17-15 / 15-13 Simon ARCHER / Joanne DAVIES (31*) 0
Round 2 (406*) Alastair GATT / Aileen TRAVERS 15-3 / 15-12 SHON Jin Hwan / GIL Young Ah (47*) 0
Round 2 (16*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-1 / 18-14 Kevin (Qi) HAN / Ann FRENCH - 0
Round 2 (12*) Nick PONTING / Gillian M. CLARK 15-1 / 15-10 Thorsteinn Pall HAENGSSON / Birna PETERSEN - 0
Round 2 - David HUMBLE / Caroline THORN 15-3 / 15-4 D POPOV / Emilia DIMITROVA - 0
Round 2 (7*) Jan PAULSEN / Lotte OLSEN 15-6 / 15-6 Oleg MOROZEVICH / Tatiana GERASSIMOVITCH (378*) 0
Round 2 - Nicholas M HALL / Sheree JEFFERSON 15-8 / 15-6 Zdenek MUSIL / Marketa KOUDELKOVA (600*) 0
Round 2 (11*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-11 / 15-2 Christophe JEANJEAN / Sandrine LEFEVRE (79*) 0
Round 2 - Richard MAINAKY / Erma SULISTYANINGSIH 15-5 / 15-5 Jurgen KOCH / Irina SEROVA (373*) 0
Round 2 - Jianhua ZHAO / ZHU Aihua 15-12 / 16-17 / 15-10 YOO Yong Sung / JANG Hye Ock - 0
Round 2 (83*) Peter BLACKBURN / Lisa CAMPBELL 15-4 / 15-7 Trond WAALAND / Camilla WRIGHT (27*) 0
Round 2 - Jaimie DAWSON / Robbyn M HERMITAGE 15-5 / 15-11 Andy (Weng Kai) CHONG / Linda FRENCH - 0
Round 2 (17*) Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN 15-1 / 15-5 Svetoslav STOYANOV / Diana KOLEVA - 0
Round 2 - Koji MIYA / Kyoko SASAGE 15-5 / 15-1 Kenneth VELLA / Rachel WILLIAMS - 0
Round 2 (1*) Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL 15-3 / 15-1 Stephan KUHL / Sandra BEISSEL (119*) 0
Round 2 - HE Tim / Amanda HARDY 15-5 / 15-12 KANG Kyung Jin / CHUNG So Young (90*) 0
Round 2 (168*) LIANG Qing / Yun PENG 15-7 / 5-15 / 15-12 Kai ABRAHAM / Sabine ABERER (128*) 0
Round 2 (2*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-10 / 15-2 David GILMOUR / Gillian MARTIN - 0
Round 2 (312*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 7-15 / 15-5 / 17-14 Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT - 0
Round 2 (18*) Chris HUNT / Joanne GOODE 15-3 / 15-2 Jari ERIKSSON / Susanna KAUHANEN - 0
Round 2 (131*) NG Pak Kum / CHAN Oi Ni 15-11 / 15-4 Jorge RODRIGUEZ / Francine CARREL (71*) 0
Round 2 (5*) CHEN Xingdong / SUN Man 15-5 / 15-6 Daniel GASPAR / Jitka GASPAROVA (155*) 0
Round 2 (115*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-7 / 15-8 Gordon HALDANE / Jillian HALDANE (409*) 0
Round 2 (15*) Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA 18-12 / 15-5 Anil KAUL / Sian DENG (111*) 0
Round 2 - Murray HOCKING / Michelle O`NEILL 17-14 / 7-15 / 15-12 Manuel DUBRULLE / Virginie DELVINGT (43*) 0
Round 2 (37*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-4 / 15-5 Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 0
Round 2 (34*) Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS W.O. Enrique PARRALES / Norma HERNANDEZ - 0
Round 2 (23*) Dave WRIGHT / Sara SANKEY W.O. Kerrin HARRISON / Yue Jin LIAO - 0
Round 3 (4*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-4 / 15-4 Julian ROBERTSON / Julie BRADBURY (82*) 0
Round 3 - Denny KANTONO / Rosiana TENDEAN 15-11 / 15-7 Pierre PELUPESSY / Monique HOOGLAND (67*) 0
Round 3 (34*) Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS 15-6 / 15-7 J Bryan BLANSHARD / Denyse JULIEN (299*) 0
Round 3 (16*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-10 / 15-10 Alastair GATT / Aileen TRAVERS (406*) 0
Round 3 (12*) Nick PONTING / Gillian M. CLARK 4-15 / 15-9 / 15-7 David HUMBLE / Caroline THORN - 0
Round 3 (7*) Jan PAULSEN / Lotte OLSEN 15-2 / 15-1 Nicholas M HALL / Sheree JEFFERSON - 0
Round 3 - Richard MAINAKY / Erma SULISTYANINGSIH 15-7 / 15-8 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (11*) 0
Round 3 - Jianhua ZHAO / ZHU Aihua 15-10 / 15-6 Peter BLACKBURN / Lisa CAMPBELL (83*) 0
Round 3 (17*) Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN 15-2 / 15-6 Jaimie DAWSON / Robbyn M HERMITAGE - 0
Round 3 (1*) Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL 15-2 / 15-10 Koji MIYA / Kyoko SASAGE - 0
Round 3 - HE Tim / Amanda HARDY 15-7 / 15-12 Dave WRIGHT / Sara SANKEY (23*) 0
Round 3 (2*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-5 / 15-11 LIANG Qing / Yun PENG (168*) 0
Round 3 (312*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 18-13 / 6-15 / 15-12 Chris HUNT / Joanne GOODE (18*) 0
Round 3 (5*) CHEN Xingdong / SUN Man 15-10 / 15-5 NG Pak Kum / CHAN Oi Ni (131*) 0
Round 3 (115*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 18-15 / 15-4 Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA (15*) 0
Round 3 (37*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-7 / 15-5 Murray HOCKING / Michelle O`NEILL - 0
Round 4 (4*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-7 / 15-11 Denny KANTONO / Rosiana TENDEAN - 0
Round 4 (34*) Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS 15-3 / 15-7 Michael KECK / Karen NEUMANN (16*) 0
Round 4 (12*) Nick PONTING / Gillian M. CLARK 15-12 / 11-15 / 15-13 Jan PAULSEN / Lotte OLSEN (7*) 0
Round 4 - Richard MAINAKY / Erma SULISTYANINGSIH 15-12 / 17-16 Jianhua ZHAO / ZHU Aihua - 0
Round 4 (1*) Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL 15-13 / 15-7 Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN (17*) 0
Round 4 (2*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-3 / 15-11 HE Tim / Amanda HARDY - 0
Round 4 (5*) CHEN Xingdong / SUN Man 15-9 / 15-6 HA Tae Kwon / KIM Shin Young (312*) 0
Round 4 (37*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-8 / 15-12 Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL (115*) 0
Quarter-final (4*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-6 / 15-6 Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS (34*) 0
Quarter-final (12*) Nick PONTING / Gillian M. CLARK 18-17 / 12-15 / 15-11 Richard MAINAKY / Erma SULISTYANINGSIH - 0
Quarter-final (1*) Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL 8-15 / 15-7 / 15-6 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (2*) 0
Quarter-final (37*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-10 / 15-6 CHEN Xingdong / SUN Man (5*) 0
Semi-final (4*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-8 / 18-15 Nick PONTING / Gillian M. CLARK (12*) 0
Semi-final (37*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-5 / 15-4 Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL (1*) 0
Final (4*) Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 10-15 / 15-6 / 15-12 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN (37*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 74 167 19 25.7% 3678 49.7 00:00:00 0 0 0.0%
MS 156 340 28 17.9% 7304 46.82 00:00:00 0 0 0.0%
WD 55 120 10 18.2% 2626 47.75 00:00:00 0 0 0.0%
WS 112 242 18 16.1% 3675 32.81 00:00:00 0 0 0.0%
XD 86 188 16 18.6% 4217 49.03 00:00:00 0 0 0.0%
Total 483 1057 91 18.8% 21500 44.51 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 60 13 82.2%
Chinese Taipei 4 1 80.0%
China 56 16 77.8%
Mauritius 3 1 75.0%
Thailand 14 6 70.0%
Denmark 37 18 67.3%
Korea 32 16 66.7%
Singapore 2 1 66.7%
Sweden 31 16 66.0%
Malaysia 23 13 63.9%
England 39 24 61.9%
Netherlands 11 8 57.9%
Hong Kong 15 12 55.6%
Japan 14 13 51.8%
Russia 13 13 50.0%
Australia 11 13 45.8%
Canada 16 19 45.7%
India 7 9 43.8%
Norway 7 9 43.8%
Peru 3 4 42.9%
Germany 10 16 38.5%
New Zealand 6 10 37.5%
Pakistan 3 5 37.5%
Austria 8 14 36.4%
Finland 5 9 35.7%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew KIDAMBI Srikanth 21-15 / 22-20
2019 Kento MOMOTA Anders ANTONSEN 21-9 / 21-3
2018 Kento MOMOTA SHI Yuqi 21-11 / 21-13
2017 Viktor AXELSEN LIN Dan 22-20 / 21-16
2015 CHEN Long LEE Chong Wei 21-14 / 21-17
2014 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-19
2013 LIN Dan LEE Chong Wei 16-21 / 21-13 / 20-17 Ret.
2011 LIN Dan LEE Chong Wei 20-22 / 21-14 / 23-21
2010 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-15
2009 LIN Dan CHEN Jin 21-18 / 21-16
2007 LIN Dan Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 22-20
2006 LIN Dan BAO Chunlai 18-21 / 21-17 / 21-12
2005 Taufik HIDAYAT LIN Dan 15-3 / 15-7
2003 XIA Xuanze Choong Hann WONG 15-6 / 13-15 / 15-6
2001 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-6 / 17-16
1999 SUN Jun PERMADI Fung 15-6 / 15-13
1997 Peter RASMUSSEN SUN Jun 16-17 / 18-13 / 15-10
1995 Harijanto ARBI PARK Sung Woo 15-11 / 15-8
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-11
1991 Jianhua ZHAO Allan BUDI KUSUMA 18-13 / 15-4
1989 YANG Yang Ardy B WIRANATA 15-10 / 2-15 / 15-5
1987 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-2 / 13-15 / 15-12
1985 Han Jian Morten FROST HANSEN 14-18 / 15-10 / 15-8
1983 Icuk SUGIARTO Liem Swie King 15-8 / 12-15 / 17-16
1980 Rudy Hartono Liem Swie King 15-9 / 15-9
1977 Flemming Delfs Svend Pri 15-5 / 15-6