Chinese Taipei Open  

Tournament Name: Chinese Taipei 1989
Tournament Dates: 15/01/1989-15/01/1989
Location: Chinese Taipei, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jalani SIDEK / Razif SIDEK Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON
MS Morten FROST HANSEN Eddy KURNIAWAN
WD Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP Dorte KJAER / Lotte OLSEN
WS Christine GANDRUP Susi SUSANTI
XD Henrik SVARRER / Dorte KJAER Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-4 / 15-8 CHEN Huo-Chuan / SUN Bing-Shian - 0
Round 1 - Morten FROST HANSEN / Jens Peter NIERHOFF 15-10 / 15-4 HSUI Cheng-Yi / KAO Chen-Chi - 0
Round 1 - Aryono MIRANAT / Joko SUPRIANTO 15-3 / 15-4 Koji MIYA / Koshinki SAGA - 0
Round 1 - CHOI Sang Bum / SHON Jin Hwan 15-5 / 15-5 Peter ESPERSEN / Alex MEIJER - 0
Round 1 - Nick PONTING / Dave WRIGHT 15-2 / 15-1 Abdul Hamid KHAN / Benson WONG - 0
Round 1 - LIN Chian-Chow / WANG Hsui-Lung 15-1 / 15-3 Chris JOGIS / Dean SCHOPPE - 0
Round 1 - Gustavo SALAZAR / Federico VALDEZ 15-9 / 15-0 CHAN Chi Choi / CHAN Siu Kwong - 0
Round 1 - Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 18-13 / 15-2 HORNG Shin-Jeng / LEE Mou-Chou - 0
Round 1 - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-7 / 15-2 LIN Chi-Heung / LIN Liang-Chun - 0
Round 1 - LEE Sung Yuan / YONG Shyu Jeng 15-7 / 15-6 Andy B GOODE / Anders W NIELSEN - 0
Round 1 - KO Hsin-Ming / LIAO Wei-Chieh 15-2 / 15-4 CHOW Kin Man / NG Pak Kum - 0
Round 1 - Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN 18-14 / 15-9 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA - 0
Round 1 - AHN Jae Chang / KIM Hak Kyun 15-4 / 15-4 Udaya WEERAKOON / Niroshan WIJEKOON - 0
Round 1 - Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-1 / 15-2 CHAN Wing Kit / NG Liang Hua - 0
Round 1 - Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-0 / 15-11 HUANG Kue-Cheng / LIU Han-Chia - 0
Round 2 - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-7 / 15-4 Morten FROST HANSEN / Jens Peter NIERHOFF - 0
Round 2 - CHOI Sang Bum / SHON Jin Hwan 15-10 / 7-15 / 15-6 Aryono MIRANAT / Joko SUPRIANTO - 0
Round 2 - LIN Chian-Chow / WANG Hsui-Lung 15-0 / 15-10 Nick PONTING / Dave WRIGHT - 0
Round 2 - Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-9 / 15-8 Gustavo SALAZAR / Federico VALDEZ - 0
Round 2 - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-3 / 15-5 LEE Sung Yuan / YONG Shyu Jeng - 0
Round 2 - KO Hsin-Ming / LIAO Wei-Chieh 15-3 / 15-8 Jessie ALONZO / Anthony AVE - 0
Round 2 - Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN 15-7 / 15-4 AHN Jae Chang / KIM Hak Kyun - 0
Round 2 - Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-9 / 12-15 / 17-14 Imay HENDRA / Bagus SETIADI - 0
Quarter-final - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-8 / 15-6 CHOI Sang Bum / SHON Jin Hwan - 0
Quarter-final - Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-7 / 18-15 LIN Chian-Chow / WANG Hsui-Lung - 0
Quarter-final - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-3 / 15-5 KO Hsin-Ming / LIAO Wei-Chieh - 0
Quarter-final - Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 12-15 / 15-11 / 15-5 Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN - 0
Semi-final - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-12 / 15-1 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN - 0
Semi-final - Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-11 / 1-15 / 15-12 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER - 0
Final - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-3 / 15-2 Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON - 0
MS
Round 1 - Juang JAYADI 15-8 / 15-7 CHEN Chun-Tai - 0
Round 1 - CHANG Wen-Sung 15-2 / 15-11 Tetsuaki INOUE - 0
Round 1 - LEE Mou-Chou 18-17 / 4-15 / 15-8 TSE Bun - 0
Round 1 - Torben CARLSEN 17-15 / 15-9 Surachai MAKKASASITHORN - 0
Round 1 - Chris JOGIS 15-6 / 15-1 Joaquin SALVADOR - 0
Round 1 - Joko SUPRIANTO 15-5 / 15-4 Abdul Hamid KHAN - 0
Round 1 - Karun KASAYAPANANT 18-15 / 9-15 / 17-14 CHEN Nine-Biau - 0
Round 1 - PERMADI Fung 15-4 / 15-3 Gustavo SALAZAR - 0
Round 1 - YEUNG Yik Kei 15-7 / 15-10 Alex MEIJER - 0
Round 1 - Ib FREDERIKSEN 15-18 / 15-7 / 15-7 Bram FERNARDIN - 0
Round 1 - Anders W NIELSEN 15-8 / 15-12 Par-Gunnar JONSSON - 0
Round 1 - Koji MIYA 15-5 / 15-5 Niroshan WIJEKOON - 0
Round 1 - Stephen P BUTLER 15-3 / 15-1 MAK Weng Heng - 0
Round 1 - Darren J HALL W.O. Pontus JANTTI - 0
Round 1 - Richard MAINAKY W.O. KIM Hak Kyun - 0
Round 1 - Peter ESPERSEN W.O. AHN Jae Chang - 0
Round 2 - Morten FROST HANSEN 15-3 / 15-3 Juang JAYADI - 0
Round 2 - CHOI Sang Bum 18-16 / 17-16 Darren J HALL - 0
Round 2 - CHANG Wen-Sung 15-10 / 15-7 Sompol KUKASEMKIJ - 0
Round 2 - Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-6 LEE Mou-Chou - 0
Round 2 - Stephen J. BADDELEY 15-8 / 15-5 Torben CARLSEN - 0
Round 2 - Yu SZE 15-10 / 15-9 Chris JOGIS - 0
Round 2 - Joko SUPRIANTO 15-12 / 15-5 Michael KJELDSEN - 0
Round 2 - Kok Keong FOO 15-4 / 15-5 Richard MAINAKY - 0
Round 2 - Jens Peter NIERHOFF 15-4 / 15-11 Karun KASAYAPANANT - 0
Round 2 - LIU En-Horng 15-3 / 15-6 YEUNG Yik Kei - 0
Round 2 - Poul-Erik HOYER 15-9 / 13-15 / 15-6 Anders W NIELSEN - 0
Round 2 - LIN Shyau-Hsin 15-3 / 15-5 Koji MIYA - 0
Round 2 - Stephen P BUTLER 15-6 / 9-15 / 15-10 Misbun SIDEK - 0
Round 2 - Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-10 Peter ESPERSEN - 0
Round 2 - PERMADI Fung W.O. Nicholas YATES - 0
Round 2 - Ib FREDERIKSEN W.O. Rashid SIDEK - 0
Round 3 - Morten FROST HANSEN 15-1 / 15-7 CHOI Sang Bum - 0
Round 3 - Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-12 CHANG Wen-Sung - 0
Round 3 - Stephen J. BADDELEY 15-9 / 15-5 Yu SZE - 0
Round 3 - Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-2 Kok Keong FOO - 0
Round 3 - Jens Peter NIERHOFF 15-7 / 15-12 PERMADI Fung - 0
Round 3 - Ib FREDERIKSEN 15-7 / 15-10 LIU En-Horng - 0
Round 3 - Poul-Erik HOYER 11-15 / 15-3 / 15-10 LIN Shyau-Hsin - 0
Round 3 - Eddy KURNIAWAN 17-15 / 15-7 Stephen P BUTLER - 0
Quarter-final - Morten FROST HANSEN 18-16 / 15-11 Allan BUDI KUSUMA - 0
Quarter-final - Stephen J. BADDELEY 15-7 / 15-8 Joko SUPRIANTO - 0
Quarter-final - Ib FREDERIKSEN 15-9 / 15-12 Jens Peter NIERHOFF - 0
Quarter-final - Eddy KURNIAWAN 15-9 / 15-12 Poul-Erik HOYER - 0
Semi-final - Morten FROST HANSEN 15-10 / 15-8 Stephen J. BADDELEY - 0
Semi-final - Eddy KURNIAWAN 15-13 / 15-5 Ib FREDERIKSEN - 0
Final - Morten FROST HANSEN 15-12 / 15-3 Eddy KURNIAWAN - 0
WD
Round 1 - Harumi KOHHARA / Takako SHINKI 18-14 / 9-15 / 15-5 CHEN Hsiao-Li / CHEN Yu-Chen - 0
Round 1 - Monique HOOGLAND / Astrid VAN DER KNAAP 15-6 / 15-1 CHIOU Ruey-Lin / WU Ching-Chie - 0
Round 1 - Somharuthai JAROENSIRI / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 15-2 / 15-3 CHIU Mei Yin / TONG Yee Man - 0
Round 1 - Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-2 / 15-1 CHEN Hsiou / LO Yo-Jy - 0
Round 1 - Gillian C GOWERS / Helen S TROKE 15-3 / 15-9 Kazue KANAI / Yooko KOIZUMI - 0
Round 1 - HWANG Chung-Cheng / LEE Yi-Hsia 15-9 / 8-15 / 17-14 Pernille DUPONT / Charlotte MADSEN - 0
Round 1 - Julie Anne MUNDAY / Fiona SMITH 15-5 / 15-1 CHEN Shou-Hung / TANG Mei-Chun - 0
Round 2 - CHAN Lim Chee (Amy) / Gillian M. CLARK 15-9 / 15-11 Harumi KOHHARA / Takako SHINKI - 0
Round 2 - LEE Heung Soon / LEE Jung Mi 15-8 / 15-6 Monique HOOGLAND / Astrid VAN DER KNAAP - 0
Round 2 - Somharuthai JAROENSIRI / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 15-7 / 15-9 FENG Mei-Ying / SUN Tsai-Ching - 0
Round 2 - Gillian C GOWERS / Helen S TROKE 15-7 / 15-9 KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei - 0
Round 2 - CHO Young Suk / GIL Young Ah 15-10 / 15-5 HWANG Chung-Cheng / LEE Yi-Hsia - 0
Round 2 - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-3 / 15-7 Julie Anne MUNDAY / Fiona SMITH - 0
Round 2 - Dorte KJAER / Lotte OLSEN W.O. Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN - 0
Quarter-final - CHAN Lim Chee (Amy) / Gillian M. CLARK 15-10 / 15-4 LEE Heung Soon / LEE Jung Mi - 0
Quarter-final - Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-7 / 17-16 Somharuthai JAROENSIRI / Piyathip SANSANIYAKULVILAI - 0
Quarter-final - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 9-15 / 15-10 / 15-13 Gillian C GOWERS / Helen S TROKE - 0
Quarter-final - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-12 / 15-9 CHO Young Suk / GIL Young Ah - 0
Semi-final - Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-12 / 15-8 CHAN Lim Chee (Amy) / Gillian M. CLARK - 0
Semi-final - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 18-14 / 5-15 / 15-6 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Final - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-13 / 9-15 / 15-6 Dorte KJAER / Lotte OLSEN - 0
WS
Round 1 - Kirsten FLADBERG 11-0 / 11-0 KO Hsin-Lin - 0
Round 1 - CHEN Hsiao-Li 11-6 / 11-7 Somharuthai JAROENSIRI - 0
Round 1 - Christine GANDRUP 11-5 / 11-1 Yooko KOIZUMI - 0
Round 1 - LEE Chien-Mei 11-1 / 11-1 CHIU Mei Yin - 0
Round 1 - Astrid VAN DER KNAAP 11-8 / 5-11 / 12-10 Monique HOOGLAND - 0
Round 1 - Helen S TROKE 11-3 / 11-5 SUN Tsai-Ching - 0
Round 1 - Eline COENE 11-0 / 12-10 Harumi KOHHARA - 0
Round 1 - FENG Mei-Ying 11-5 / 11-0 Piyathip SANSANIYAKULVILAI - 0
Round 1 - Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-5 / 11-0 Fiona SMITH - 0
Round 1 - Erica VAN DEN HEUVEL 11-3 / 11-3 WU Ching-Chie - 0
Round 1 - Susi SUSANTI 11-3 / 11-5 Takako SHINKI - 0
Round 1 - Julie Anne MUNDAY W.O. LEE Heung Soon - 0
Round 2 - Kirsten FLADBERG 11-3 / 11-6 CHEN Hsiao-Li - 0
Round 2 - Christine GANDRUP 11-2 / 11-7 Lilik SUDARWATI - 0
Round 2 - LEE Chien-Mei 11-5 / 11-7 Kazue KANAI - 0
Round 2 - Julie Anne MUNDAY 12-10 / 12-10 Astrid VAN DER KNAAP - 0
Round 2 - Eline COENE 11-3 / 12-10 Helen S TROKE - 0
Round 2 - FENG Mei-Ying 4-11 / 11-1 / 11-2 Christine SKROPKE - 0
Round 2 - Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-5 / 3-11 / 11-8 LEE Jung Mi - 0
Round 2 - Susi SUSANTI 11-2 / 11-12 / 11-8 Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Quarter-final - Christine GANDRUP 12-9 / 11-1 Kirsten FLADBERG - 0
Quarter-final - LEE Chien-Mei 12-11 / 11-4 Julie Anne MUNDAY - 0
Quarter-final - Eline COENE 11-4 / 11-5 FENG Mei-Ying - 0
Quarter-final - Susi SUSANTI 11-7 / 11-2 Pernille NEDERGAARD JESSEN - 0
Semi-final - Christine GANDRUP 11-8 / 11-8 LEE Chien-Mei - 0
Semi-final - Susi SUSANTI 11-2 / 11-7 Eline COENE - 0
Final - Christine GANDRUP 8-11 / 11-3 / 11-7 Susi SUSANTI - 0
XD
Round 1 - Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 10-15 / 18-14 / 15-3 LIU En-Horng / FENG Mei-Ying - 0
Round 1 - Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 15-4 / 15-2 Richard MAINAKY / Lilik SUDARWATI - 0
Round 1 - HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei 18-17 / 10-15 / 15-9 Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 1 - CHOI Sang Bum / GIL Young Ah 15-11 / 15-3 Koji MIYA / Yooko KOIZUMI - 0
Round 1 - Dave WRIGHT / Christine SKROPKE 10-15 / 15-7 / 15-4 Tetsuaki INOUE / Harumi KOHHARA - 0
Round 1 - Aryono MIRANAT / Susi SUSANTI 15-8 / 8-15 / 15-1 Nick PONTING / Julie Anne MUNDAY - 0
Round 1 - LIN Chian-Chow / SUN Tsai-Ching 15-6 / 15-2 CHAN Siu Kwong / TONG Yee Man - 0
Round 1 - Mark CHRISTIANSEN / Charlotte MADSEN W.O. Karun KASAYAPANANT / Somharuthai JAROENSIRI - 0
Round 2 - Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-4 / 15-11 Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON - 0
Round 2 - Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 15-13 / 15-8 Siripong SIRIPOOL / Piyathip SANSANIYAKULVILAI - 0
Round 2 - HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei 15-10 / 9-15 / 15-9 Andy B GOODE / Gillian M. CLARK - 0
Round 2 - Max GANDRUP / Pernille DUPONT 15-12 / 15-3 CHOI Sang Bum / GIL Young Ah - 0
Round 2 - Dave WRIGHT / Christine SKROPKE 15-5 / 15-11 WANG Hsui-Lung / KANG Chia Yi - 0
Round 2 - Aryono MIRANAT / Susi SUSANTI 15-11 / 15-11 SHON Jin Hwan / CHO Young Suk - 0
Round 2 - Henrik SVARRER / Dorte KJAER 12-15 / 18-13 / 15-9 LIN Chian-Chow / SUN Tsai-Ching - 0
Round 2 - Mark CHRISTIANSEN / Charlotte MADSEN W.O. CHAN Chi Choi / CHAN Lim Chee (Amy) - 0
Quarter-final - Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-13 / 11-15 / 15-9 Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN - 0
Quarter-final - Max GANDRUP / Pernille DUPONT 15-8 / 18-14 HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei - 0
Quarter-final - Henrik SVARRER / Dorte KJAER 15-2 / 15-7 Aryono MIRANAT / Susi SUSANTI - 0
Quarter-final - Mark CHRISTIANSEN / Charlotte MADSEN W.O. Dave WRIGHT / Christine SKROPKE - 0
Semi-final - Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-8 / 15-2 Max GANDRUP / Pernille DUPONT - 0
Semi-final - Henrik SVARRER / Dorte KJAER 15-3 / 15-11 Mark CHRISTIANSEN / Charlotte MADSEN - 0
Final - Henrik SVARRER / Dorte KJAER 15-8 / 15-6 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 64 4 13.3% 1358 45.27 00:00:00 0 0 0.0%
MS 42 90 6 14.3% 2090 49.76 00:00:00 0 0 0.0%
WD 20 45 5 25.0% 1031 51.55 00:00:00 0 0 0.0%
WS 26 57 5 19.2% 914 35.15 00:00:00 0 0 0.0%
XD 20 47 7 35.0% 1099 54.95 00:00:00 0 0 0.0%
Total 138 303 27 19.6% 6492 47.04 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Sweden 13 3 81.2%
Malaysia 6 2 75.0%
Denmark 41 19 68.3%
Indonesia 17 10 63.0%
England 14 13 51.8%
Australia 1 1 50.0%
Brunei Darussalem 1 1 50.0%
Korea 7 8 46.7%
Netherlands 7 8 46.7%
Chinese Taipei 21 32 39.6%
U.S.A. 1 2 33.3%
Peru 1 2 33.3%
Thailand 3 8 27.3%
Hong Kong 3 9 25.0%
Japan 2 11 15.4%
Guatemala 0 1 0.0%
Macau 0 1 0.0%
Philippines 0 1 0.0%
Sri Lanka 0 2 0.0%
Singapore 0 2 0.0%
Germany 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 CHOU Tien Chen Kodai NARAOKA 14-21 / 21-10 / 21-6
2019 CHOU Tien Chen HEO Kwang Hee 21-12 / 21-13
2018 LEE Zii Jia Riichi TAKESHITA 21-17 / 16-21 / 21-11
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 18-21 / 21-19 / 21-15
2016 CHOU Tien Chen QIAO Bin 21-18 / 21-17
2015 CHEN Long CHOU Tien Chen 15-21 / 21-9 / 21-6
2014 LIN Dan WANG Zhengming 21-19 / 21-14
2013 SON Wan Ho Tien Minh NGUYEN 19-21 / 21-9 / 21-18
2012 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-11 / 21-17
2011 Tommy SUGIARTO Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 15-21 / 21-17
2010 Simon SANTOSO SON Wan Ho 21-14 / 21-11
2009 Tien Minh NGUYEN Choong Hann WONG 21-11 / 21-14
2008 Simon SANTOSO Muhammad Roslin HASHIM 21-18 / 13-21 / 21-10
2007 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 18-21 / 21-6 / 21-13
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 12-21 / 21-11
2005 LEE Hyun Il SHON Seung Mo 15-13 / 15-6
2004 LEE Chong Wei Beng Hong KUAN 15-4 / 15-10
2003 Choong Hann WONG Sony Dwi KUNCORO 3-15 / 15-7 / 15-4
2002 Taufik HIDAYAT HARIYANTO Agus 15-10 / 15-8
2000 Peter Hoeg GADE Choong Hann WONG 15-9 / 15-5
1999 PERMADI Fung Rashid SIDEK 17-16 / 5-15 / 15-6
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 15-10 / 18-15
1996 DONG Jiong Rashid SIDEK 15-11 / 15-4
1995 Hermawan SUSANTO LEE Kwang Jin 15-2 / 18-13
1994 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-2
1993 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-18 / 15-6 / 15-5
1992 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 8-15 / 15-0 / 15-7
1991 Hermawan SUSANTO Ardy B WIRANATA 15-18 / 15-11 / 15-7
1990 WU Chun-Sheng LIAO Gwo-Hwa 18-17 / 7-15 / 15-11
1989 Morten FROST HANSEN Eddy KURNIAWAN 15-12 / 15-3