Croatian International  

Tournament Name: Croatia Open 2022
Tournament Dates: 20/06/2022-23/06/2022
Location: Croatia, Dubrovnik
Category: Future Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Donovan Willard WEE / Jia Hao Howin WONG CHOW Hin Long / LUI Chun Wai
MS JUSTIN HOH Shou Wei NGUYEN Hai Dang
WD LUI Lok Lok / NG Shiu Yee Anna KUPCA / Jekaterina ROMANOVA
WS Thi Anh Thu VU Saloni Samirbhai MEHTA
XD Jonty RUSS / Sian KELLY Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 1393 Tadeáš BRÁZDA / Jan JANOŠTÍK 21-16 / 21-13 Yannick FELTES / Leo HÖLZMER 1435 25
Round 1 771 Jaka IVANCIC / Miha IVANCIC 21-8 / 21-18 Nils IHSE / Lucas NILSSON - 23
Round 1 - Daniel STRATENKO / Moritz UNZ 21-12 / 21-9 Muath ALGHAMDI / Abdullah ALHARTHI 721 23
Round 1 - Richard KUHL / Joshua RYLAND-LANGLEY 21-16 / 21-7 Marcell CSOBOD / Zoltan SZELE - 26
Round 1 1368 Giovanni GRECO / David SALUTT 21-18 / 21-11 Toby DILLINGHAM / Harry GOODE 2035 28
Round 1 586 M FAZRIQ Mohamad Razif / Vin Sean WONG 21-7 / 21-9 Christos HAILIS / Vito SAGANIC - 19
Round 1 534 Nicolas HOAREAU / Aymeric TORES 21-16 / 21-19 Jahid ALHASANOV / Muhammad Khadafi AMRI 1407 35
Round 1 - Michael SCHAUSBERGER / Christian TOMIC 21-19 / 21-10 Gabriel Ingi HELGASON / Robert Ingi HULDARSSON - 31
Round 2 771 Jaka IVANCIC / Miha IVANCIC 21-15 / 21-17 Tadeáš BRÁZDA / Jan JANOŠTÍK 1393 24
Round 2 - Daniel STRATENKO / Moritz UNZ 19-21 / 26-24 / 21-17 Richard KUHL / Joshua RYLAND-LANGLEY - 50
Round 2 586 M FAZRIQ Mohamad Razif / Vin Sean WONG 21-12 / 21-17 Giovanni GRECO / David SALUTT 1368 28
Round 2 534 Nicolas HOAREAU / Aymeric TORES 21-16 / 21-16 Michael SCHAUSBERGER / Christian TOMIC - 36
MD
Round 1 1054 Donovan Willard WEE / Jia Hao Howin WONG 21-15 / 21-18 Iikka HEINO / Robin JÄNTTI - 28
Round 1 534 Nicolas HOAREAU / Aymeric TORES 21-18 / 21-14 Gianmarco BAILETTI / Matteo MASSETTI - 30
Round 1 658 Philip BIRKER / Philipp DREXLER 21-10 / 13-21 / 21-19 JUSTIN HOH Shou Wei / Velayutham POOPATHI 1786 47
Round 1 630 Rasindu HENDAHEWA / Viren NETTASINGHE 13-21 / 22-20 / 21-17 M FAZRIQ Mohamad Razif / Vin Sean WONG 586 54
Round 1 1786 Volodymyr KOLUZAIEV / Nikita YEROMENKO 21-18 / 20-22 / 21-14 Declan BENNETT / Sean LAURETA 1786 47
Round 1 771 Jaka IVANCIC / Miha IVANCIC 21-14 / 21-12 Jonas BALDURSSON / Daniel JOHANNESSON 477 24
Round 1 684 Kevin STROBL / Tonni ZHOU 21-11 / 15-21 / 21-15 Agil GABILOV / Dicky Dwi PANGESTU 1407 34
Round 1 529 Mael CATTOEN / Lucas RENOIR 21-16 / 13-21 / 21-13 Jesper BORGSTEDT / Ludvig Petre OLSSON - 56
Round 2 1054 Donovan Willard WEE / Jia Hao Howin WONG 21-15 / 24-22 Marvin DATKO / Patrick SCHEIEL 119 41
Round 2 534 Nicolas HOAREAU / Aymeric TORES W.O. SANJAI SRIVATSA DHANRAJ / Sai Pavan KARRI - 0
Round 2 356 Alex GREEN / Jonty RUSS 21-17 / 17-21 / 21-12 Philip BIRKER / Philipp DREXLER 658 57
Round 2 630 Rasindu HENDAHEWA / Viren NETTASINGHE 21-14 / 21-14 David Bjarni BJORNSSON / Kristofer Darri FINNSSON 421 33
Round 2 - Rafael GAVOIS / Kimi LOVANG 21-18 / 21-18 Volodymyr KOLUZAIEV / Nikita YEROMENKO 1786 36
Round 2 222 CHOW Hin Long / LUI Chun Wai 17-21 / 21-16 / 21-17 Jaka IVANCIC / Miha IVANCIC 771 52
Round 2 684 Kevin STROBL / Tonni ZHOU 21-14 / 21-19 Daniel STRATENKO / Moritz UNZ - 29
Round 2 529 Mael CATTOEN / Lucas RENOIR 21-12 / 22-24 / 21-15 Luka BAN / Filip SPOLJAREC 175 52
Quarter-final 1054 Donovan Willard WEE / Jia Hao Howin WONG 21-10 / 21-12 Nicolas HOAREAU / Aymeric TORES 534 26
Quarter-final 356 Alex GREEN / Jonty RUSS 21-16 / 21-16 Rasindu HENDAHEWA / Viren NETTASINGHE 630 36
Quarter-final 222 CHOW Hin Long / LUI Chun Wai 21-11 / 21-16 Rafael GAVOIS / Kimi LOVANG - 27
Quarter-final 529 Mael CATTOEN / Lucas RENOIR 21-8 / 22-24 / 21-19 Kevin STROBL / Tonni ZHOU 684 57
Semi-final 1054 Donovan Willard WEE / Jia Hao Howin WONG 21-23 / 21-9 / 21-8 Alex GREEN / Jonty RUSS 356 41
Semi-final 222 CHOW Hin Long / LUI Chun Wai 17-21 / 21-16 / 21-13 Mael CATTOEN / Lucas RENOIR 529 55
Final 1054 Donovan Willard WEE / Jia Hao Howin WONG 23-25 / 21-11 / 21-18 CHOW Hin Long / LUI Chun Wai 222 54
MS (qual)
Round 1 1929 Bennet PETERS 19-21 / 21-17 / 21-10 Tadeáš BRÁZDA 1367 48
Round 1 480 JUSTIN HOH Shou Wei 21-10 / 21-4 Marcell CSOBOD 2213 20
Round 1 823 Filip KARLBORG 22-20 / 21-18 Yohan BARBIERI 1033 42
Round 1 1372 Robert Thor HENN 21-19 / 21-12 Sean LAURETA 1598 36
Round 1 - Velayutham POOPATHI 21-12 / 21-8 Jan JANOŠTÍK 715 25
Round 1 - Arthur WAKHEVITSCH 21-10 / 21-14 Eidur Isak BRODDASON 2198 27
Round 1 1809 Agil GABILOV 21-18 / 21-19 Gabriel Ingi HELGASON 2465 32
Round 1 - Eon EOGENE EWE 21-14 / 21-3 Zafir EMRAN - 18
Round 1 788 Neil BHABUTA 21-9 / 15-21 / 21-10 Viktor PETROVIC - 40
Round 1 - Paul TOURNEFIER 21-13 / 21-12 Gregor ALIC 1357 31
Round 1 683 Dumindu ABEYWICKRAMA 21-11 / 21-14 Christos HAILIS 920 27
Round 1 584 Rohan MIDHA 21-13 / 21-14 Nicolas FRANCONVILLE - 31
Round 1 1950 Ming Hong LIM 21-6 / 21-5 Vito SAGANIC 2285 23
Round 1 1630 Justin SEIBEL 21-10 / 21-12 David SMUTNÝ 2350 29
Round 1 1618 Mitchell MAYNARD 21-15 / 21-9 Nawaf ALGHAMDI 1667 25
Round 1 2356 Hector REBETZ 9-21 / 21-19 / 21-19 Ziga PODGORŠEK 2356 43
Round 1 1356 Leo HÖLZMER 21-14 / 21-10 Jan KRUMPAK - 26
Round 1 2285 Saurya SINGH 21-12 / 21-15 Joseph WAUGH 1368 24
Round 1 2356 Eliel MELLERI 21-15 / 10-21 / 21-17 Gal BIZJAK 1304 53
Round 1 1103 Johan AZELIUS 21-8 / 21-6 Ivan PEJOSKI 1110 23
Round 1 1035 Tonni ZHOU 21-19 / 21-13 Anel HAC GYORKOS 2465 29
Round 1 1661 Jerome PAUQUET W.O. Maksymilian DANIELAK 1113 0
Round 1 671 Oleksii TITOV 21-13 / 21-11 Archie BULT 1293 30
Round 1 701 Finn ACHTHOVEN 21-16 / 16-21 / 21-9 Dominik KOPRIVA 1027 49
Round 1 1592 Michael TOMIC 21-12 / 21-15 Moritz UNZ - 30
Round 1 1660 Daniel JOHANNESSON 18-21 / 21-15 / 21-10 Maj POBOLJŠAJ 1793 40
Round 1 893 Jason GUNAWAN 21-7 / 21-6 Hendrik STAGGE 2465 27
Round 1 1323 Volodymyr KOLUZAIEV 21-5 / 21-6 Muath ALGHAMDI 1831 21
Round 1 2465 Ilija NICOLUSSI 21-17 / 21-19 Niilo NYQVIST 2356 33
Round 1 2018 Christian TOMIC 21-9 / 21-10 Tamino PROCIDA 2465 25
Round 1 1107 Jahid ALHASANOV W.O. Sam YUAN - 0
Round 1 - LAU Jun Hui Marcus 21-14 / 15-21 / 21-13 Venkata Uneeth Krishna BHIMAVARAPU 2306 56
Round 2 - LEE Jan Jireh 21-10 / 21-15 Bennet PETERS 1929 30
Round 2 480 JUSTIN HOH Shou Wei 21-12 / 21-13 Patrick ZBINDEN 2049 28
Round 2 823 Filip KARLBORG 22-20 / 19-21 / 21-17 Ludvig Petre OLSSON 558 67
Round 2 1372 Robert Thor HENN 21-13 / 21-18 Maxim GRINBLAT 773 29
Round 2 - Velayutham POOPATHI 21-17 / 21-6 Ivan MEDYNSKIY 458 25
Round 2 - Arthur WAKHEVITSCH 21-8 / 21-8 Shawn GRINBLAT - 19
Round 2 539 Heng Lin NGAN 21-14 / 21-8 Agil GABILOV 1809 29
Round 2 - Eon EOGENE EWE 21-13 / 21-7 Tino DAOUDAL 2021 35
Round 2 788 Neil BHABUTA 18-21 / 21-19 / 21-18 Viren NETTASINGHE 437 49
Round 2 - Paul TOURNEFIER 21-13 / 21-12 Michael SCHAUSBERGER 1345 29
Round 2 683 Dumindu ABEYWICKRAMA 14-21 / 21-15 / 21-12 Jaka IVANCIC 619 55
Round 2 584 Rohan MIDHA 21-10 / 21-5 Mykhailo VYSHNEVYI 774 29
Round 2 1950 Ming Hong LIM 21-11 / 21-15 Kian-Yu OEI 443 33
Round 2 1630 Justin SEIBEL 21-13 / 21-16 Jonas BALDURSSON 1928 28
Round 2 1618 Mitchell MAYNARD 21-18 / 21-19 Rasindu HENDAHEWA 644 44
Round 2 839 Aaron BAI 21-15 / 21-5 Hector REBETZ 2356 24
Round 2 1956 Robert Ingi HULDARSSON 20-22 / 21-17 / 21-17 Leo HÖLZMER 1356 54
Round 2 460 Cholan KAYAN 21-16 / 21-7 Saurya SINGH 2285 23
Round 2 2356 Eliel MELLERI 21-12 / 21-11 Tony CROWLEY 2026 28
Round 2 1103 Johan AZELIUS 10-21 / 21-16 / 21-13 Shaun EKENGREN 453 50
Round 2 1035 Tonni ZHOU 21-8 / 21-13 Stefan Arni ARNARSSON 2306 29
Round 2 1661 Jerome PAUQUET 21-16 / 21-15 Samuel CASSAR 466 29
Round 2 671 Oleksii TITOV 21-13 / 21-15 Gustav NILSSON 2306 27
Round 2 423 Amaury LIEVRE 21-9 / 21-18 Finn ACHTHOVEN 701 35
Round 2 1330 Dominik STIPSITS 21-15 / 21-17 Michael TOMIC 1592 34
Round 2 520 Sai Charan KOYA 21-8 / 21-8 Daniel JOHANNESSON 1660 23
Round 2 893 Jason GUNAWAN 21-6 / 21-3 Elias NICOLAOU 1806 26
Round 2 461 Matthias KICKLITZ 21-16 / 21-17 Volodymyr KOLUZAIEV 1323 35
Round 2 1295 Alden Lefilson Putra MAINAKY 21-15 / 21-14 Ilija NICOLUSSI 2465 26
Round 2 651 Aaron SONNENSCHEIN 13-21 / 21-15 / 21-17 Christian TOMIC 2018 56
Round 2 1107 Jahid ALHASANOV 21-18 / 23-21 Safin EMRAN - 38
Round 2 - LAU Jun Hui Marcus 21-12 / 21-12 Martin BOIVEAU - 21
Round 3 480 JUSTIN HOH Shou Wei 21-15 / 21-12 LEE Jan Jireh - 32
Round 3 1372 Robert Thor HENN 22-20 / 6-21 / 21-18 Filip KARLBORG 823 44
Round 3 - Velayutham POOPATHI 21-19 / 23-21 Arthur WAKHEVITSCH - 47
Round 3 - Eon EOGENE EWE 21-12 / 24-22 Heng Lin NGAN 539 47
Round 3 - Paul TOURNEFIER 21-19 / 25-23 Neil BHABUTA 788 37
Round 3 683 Dumindu ABEYWICKRAMA 22-20 / 21-17 Rohan MIDHA 584 50
Round 3 1950 Ming Hong LIM 21-11 / 21-9 Justin SEIBEL 1630 26
Round 3 839 Aaron BAI 21-12 / 15-21 / 21-16 Mitchell MAYNARD 1618 49
Round 3 460 Cholan KAYAN 21-5 / 21-4 Robert Ingi HULDARSSON 1956 22
Round 3 1103 Johan AZELIUS 21-18 / 21-14 Eliel MELLERI 2356 37
Round 3 1035 Tonni ZHOU 15-21 / 21-10 / 21-16 Jerome PAUQUET 1661 41
Round 3 423 Amaury LIEVRE 21-16 / 21-11 Oleksii TITOV 671 32
Round 3 520 Sai Charan KOYA 21-16 / 21-6 Dominik STIPSITS 1330 33
Round 3 893 Jason GUNAWAN 20-22 / 21-9 / 21-15 Matthias KICKLITZ 461 66
Round 3 651 Aaron SONNENSCHEIN 15-21 / 21-14 / 21-13 Alden Lefilson Putra MAINAKY 1295 45
Round 3 - LAU Jun Hui Marcus 21-15 / 21-8 Jahid ALHASANOV 1107 27
Round 4 480 JUSTIN HOH Shou Wei 21-11 / 21-12 Robert Thor HENN 1372 24
Round 4 - Eon EOGENE EWE 21-13 / 21-12 Velayutham POOPATHI - 37
Round 4 683 Dumindu ABEYWICKRAMA 21-14 / 21-15 Paul TOURNEFIER - 35
Round 4 1950 Ming Hong LIM 21-10 / 21-13 Aaron BAI 839 27
Round 4 460 Cholan KAYAN 13-21 / 21-19 / 21-12 Johan AZELIUS 1103 59
Round 4 423 Amaury LIEVRE 21-12 / 21-13 Tonni ZHOU 1035 35
Round 4 893 Jason GUNAWAN 18-21 / 21-12 / 21-14 Sai Charan KOYA 520 57
Round 4 651 Aaron SONNENSCHEIN 19-21 / 21-19 / 21-17 LAU Jun Hui Marcus - 60
MS
Round 1 144 Milan DRATVA 21-15 / 21-11 Richard KUHL 433 33
Round 1 280 Victor LAI 20-22 / 21-16 / 25-23 Joonas KORHONEN 259 68
Round 1 460 Cholan KAYAN 21-11 / 22-20 Joel KÖNIG 219 38
Round 1 683 Dumindu ABEYWICKRAMA 21-11 / 21-18 Brian HOLTSCHKE 255 36
Round 1 651 Aaron SONNENSCHEIN 21-13 / 21-11 Siddharath THAKUR 203 31
Round 1 296 NGUYEN Hai Dang 21-9 / 21-8 Miha IVANCIC 434 23
Round 1 1950 Ming Hong LIM 21-12 / 21-15 Luka BAN 235 34
Round 1 423 Amaury LIEVRE 21-18 / 21-15 Gustav BJORKLER 321 36
Round 1 325 Valentin SINGER 21-5 / 16-6 Ret. Adam DOLMAN 283 24
Round 1 207 Johnnie TORJUSSEN 15-21 / 21-11 / 21-14 Eon EOGENE EWE - 54
Round 1 893 Jason GUNAWAN 21-10 / 21-12 Justin MA 240 28
Round 1 200 Samuel HSIAO 17-21 / 21-18 / 21-9 Jirí KRÁL 349 61
Round 1 480 JUSTIN HOH Shou Wei 19-21 / 21-16 / 21-15 Julien SCHEIWILLER 364 69
Round 1 241 Iikka HEINO 21-13 / 21-17 Filip SPOLJAREC 350 30
Round 1 356 Nicolas A. MUELLER 21-18 / 14-10 Ret. LE Duc Phat 218 33
Round 1 368 Christopher VITTORIANI 19-21 / 21-17 / 21-15 Harsheel DANI 177 57
Round 2 280 Victor LAI 21-16 / 1-3 Ret. Milan DRATVA 144 30
Round 2 460 Cholan KAYAN 21-14 / 14-21 / 21-13 Dumindu ABEYWICKRAMA 683 56
Round 2 296 NGUYEN Hai Dang 21-10 / 21-18 Aaron SONNENSCHEIN 651 40
Round 2 1950 Ming Hong LIM 21-10 / 23-21 Amaury LIEVRE 423 49
Round 2 207 Johnnie TORJUSSEN 21-16 / 21-15 Valentin SINGER 325 34
Round 2 893 Jason GUNAWAN 17-21 / 21-18 / 21-14 Samuel HSIAO 200 81
Round 2 480 JUSTIN HOH Shou Wei 21-15 / 21-14 Iikka HEINO 241 32
Round 2 368 Christopher VITTORIANI 21-17 / 22-20 Nicolas A. MUELLER 356 42
Quarter-final 460 Cholan KAYAN 13-21 / 21-19 / 21-17 Victor LAI 280 67
Quarter-final 296 NGUYEN Hai Dang 21-14 / 13-21 / 21-18 Ming Hong LIM 1950 68
Quarter-final 893 Jason GUNAWAN 21-7 / 21-18 Johnnie TORJUSSEN 207 36
Quarter-final 480 JUSTIN HOH Shou Wei 12-21 / 21-10 / 21-16 Christopher VITTORIANI 368 58
Semi-final 296 NGUYEN Hai Dang 21-17 / 23-21 Cholan KAYAN 460 56
Semi-final 480 JUSTIN HOH Shou Wei 21-12 / 17-21 / 21-17 Jason GUNAWAN 893 77
Final 480 JUSTIN HOH Shou Wei 21-15 / 16-21 / 21-18 NGUYEN Hai Dang 296 80
WD (qual)
Round 1 - Barbara JANICIC / Natalia SLOBODOVA W.O. Kelly BANCHONPANITH / Anouk NAMBOT 1399 0
Round 1 - Wen Tse CHAN / Muhammad Azmi Tan SITI ZULAIKHA 21-12 / 21-6 Solrun Anna INGVARSDOTTIR / Una Hrund ORVAR 1399 23
Round 2 - Wen Tse CHAN / Muhammad Azmi Tan SITI ZULAIKHA 21-10 / 21-7 Barbara JANICIC / Natalia SLOBODOVA - 19
WD
Round 1 637 FU Chi Yan / LEUNG Yuet Yee 21-8 / 21-6 Sanja PERIC / Andjela VITMAN - 20
Round 1 954 Eleni CHRISTODOULOU / Eva KATTIRTZI 21-13 / 21-14 Rosemary ALLEN / Anne CORBETT 1225 29
Round 1 - Wen Tse CHAN / Muhammad Azmi Tan SITI ZULAIKHA 21-18 / 21-18 Romina OLYAEE / Nathalie WANG 951 33
Round 1 1196 Lucie AMIGUET / Vera APPENZELLER 21-17 / 21-19 Kelly BANCHONPANITH / Anouk NAMBOT 1399 41
Round 1 928 LUI Lok Lok / NG Shiu Yee 21-10 / 21-13 Lina SCHADEGG / Anja STRAUSAK - 25
Round 1 - Sian KELLY / Alexandra OPRISAN 21-19 / 21-16 Cara COLLINS / Aimie WHITEMAN 917 34
Round 1 1225 Orla FLYNN / Rebecca VAN DEN BERG W.O. Nina BECKER / Anna MEJIKOVSKIY - 0
Round 1 927 Chloe MAYER / Diede ODIJK 21-16 / 25-23 Spela ALIC / Lena RUMPOLD - 33
Round 2 637 FU Chi Yan / LEUNG Yuet Yee 21-16 / 21-9 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR 112 27
Round 2 954 Eleni CHRISTODOULOU / Eva KATTIRTZI 21-17 / 21-16 Jacqueline CHEUNG / NONG Sophia - 38
Round 2 390 Anna KUPCA / Jekaterina ROMANOVA 17-21 / 21-19 / 21-18 Wen Tse CHAN / Muhammad Azmi Tan SITI ZULAIKHA - 58
Round 2 538 Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ 19-21 / 22-20 / 21-18 Lucie AMIGUET / Vera APPENZELLER 1196 57
Round 2 928 LUI Lok Lok / NG Shiu Yee 21-16 / 2-1 Ret. Clemence GAUDREAU / Elsa JACOB 642 22
Round 2 - Sian KELLY / Alexandra OPRISAN 22-20 / 14-21 / 21-17 Malena NORRMAN / Ronak OLYAEE 381 47
Round 2 1225 Orla FLYNN / Rebecca VAN DEN BERG 21-13 / 18-21 / 24-22 Lena KRUG / Chiara RUDOLF 950 51
Round 2 927 Chloe MAYER / Diede ODIJK 22-20 / 21-16 Kim SCHMIDT / Zoé SINICO 217 30
Quarter-final 954 Eleni CHRISTODOULOU / Eva KATTIRTZI 22-20 / 21-18 FU Chi Yan / LEUNG Yuet Yee 637 38
Quarter-final 390 Anna KUPCA / Jekaterina ROMANOVA 21-17 / 17-21 / 21-14 Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ 538 36
Quarter-final 928 LUI Lok Lok / NG Shiu Yee 21-9 / 21-6 Sian KELLY / Alexandra OPRISAN - 25
Quarter-final 927 Chloe MAYER / Diede ODIJK 16-21 / 21-9 / 21-15 Orla FLYNN / Rebecca VAN DEN BERG 1225 37
Semi-final 390 Anna KUPCA / Jekaterina ROMANOVA W.O. Eleni CHRISTODOULOU / Eva KATTIRTZI 954 0
Semi-final 928 LUI Lok Lok / NG Shiu Yee 21-13 / 21-10 Chloe MAYER / Diede ODIJK 927 29
Final 928 LUI Lok Lok / NG Shiu Yee 21-11 / 21-8 Anna KUPCA / Jekaterina ROMANOVA 390 27
WS (qual)
Round 1 1531 Wen Tse CHAN 25-23 / 21-18 Petra MAIXNEROVÁ 1319 40
Round 1 766 Orla FLYNN 21-14 / 21-15 Chiara RUDOLF 1437 27
Round 1 779 Jacqueline CHEUNG 21-13 / 21-13 Vera APPENZELLER 989 26
Round 1 1184 Devika SIHAG 21-11 / 21-12 Lucie KRULOVÁ 780 26
Round 1 1465 Sanja PERIC 21-18 / 21-15 Rebecca VAN DEN BERG 1154 24
Round 1 818 Diede ODIJK 21-12 / 21-14 Anja STRAUSAK 1444 18
Round 1 608 NONG Sophia 21-19 / 21-19 Anastasiia PROKOPOVYCH 816 33
Round 1 943 Florentine SCHÖFFSKI 21-12 / 21-11 Sigridur ARNADOTTIR 980 30
Round 1 996 CHENG Sin Yan Happy Serena 21-13 / 21-5 Aimie WHITEMAN 1017 24
Round 1 756 Cecilia WANG 21-14 / 21-13 Anouk VAN WIJK 1138 23
Round 1 941 Saloni Samirbhai MEHTA 21-13 / 21-9 Spela ALIC 1329 25
Round 1 1549 Kelly BANCHONPANITH 21-9 / 21-13 Nina BECKER 1169 28
Round 1 961 Nina KOTAR 21-14 / 19-21 / 21-16 Natalia SLOBODOVA 993 53
Round 1 1437 Barbara JANICIC 21-17 / 13-21 / 21-17 Eva KATTIRTZI 707 47
Round 1 939 Novi WIELAND 21-12 / 21-14 Solrun Anna INGVARSDOTTIR 995 25
Round 1 1184 Hrissha DUBEY 21-12 / 19-21 / 21-11 Juliette LE CORRE 1549 50
Round 2 1531 Wen Tse CHAN 21-12 / 21-17 Orla FLYNN 766 28
Round 2 1184 Devika SIHAG 21-15 / 21-16 Jacqueline CHEUNG 779 35
Round 2 818 Diede ODIJK 21-10 / 14-21 / 21-18 Sanja PERIC 1465 39
Round 2 608 NONG Sophia 21-12 / 22-20 Florentine SCHÖFFSKI 943 35
Round 2 996 CHENG Sin Yan Happy Serena 21-14 / 21-11 Cecilia WANG 756 24
Round 2 941 Saloni Samirbhai MEHTA 21-15 / 21-19 Kelly BANCHONPANITH 1549 33
Round 2 961 Nina KOTAR 21-18 / 21-12 Barbara JANICIC 1437 37
Round 2 1184 Hrissha DUBEY 21-10 / 19-21 / 21-10 Novi WIELAND 939 37
WS
Round 1 146 Freya REDFEARN 21-12 / 21-18 Nadia CHOUKRI 529 32
Round 1 941 Saloni Samirbhai MEHTA 21-5 / 21-8 Nina KOTAR 961 21
Round 1 378 Elena-Alexandra DIORDIEV 21-18 / 21-10 Anna KUPCA 657 26
Round 1 818 Diede ODIJK 21-19 / 21-14 Rosemary ALLEN 598 24
Round 1 1184 Devika SIHAG 21-10 / 21-18 Dounia PELUPESSY 250 33
Round 1 608 NONG Sophia 21-12 / 21-15 Kim SCHMIDT 455 29
Round 1 996 CHENG Sin Yan Happy Serena 21-6 / 21-6 Zofia TOMCZAK 611 20
Round 1 446 KaterIna MIKELOVÁ 21-19 / 16-21 / 21-14 Chloe MAYER 440 59
Round 1 1184 Hrissha DUBEY 22-20 / 21-13 Wen Tse CHAN 1531 35
Round 1 305 Eleni CHRISTODOULOU 13-21 / 22-20 Ret. Pamela REYES 338 44
Round 1 297 Jaymie LAURENS 13-21 / 21-11 / 21-13 Alexandra OPRISAN 542 43
Round 1 222 Anna MIKHALKOVA 21-9 / 21-14 Zoé SINICO 624 24
Round 1 386 Thi Anh Thu VU 21-13 / 21-16 Era MAFTUHA 505 32
Round 1 701 Lucie AMIGUET 21-6 / 21-4 Helis PAJUSTE 264 23
Round 1 481 Jekaterina ROMANOVA 22-20 / 21-15 Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 565 29
Round 1 186 Miranda WILSON 21-14 / 21-6 Ruhi RAJU 573 27
Round 2 941 Saloni Samirbhai MEHTA 21-18 / 21-16 Freya REDFEARN 146 34
Round 2 818 Diede ODIJK 21-12 / 21-16 Elena-Alexandra DIORDIEV 378 26
Round 2 1184 Devika SIHAG 21-15 / 21-12 NONG Sophia 608 32
Round 2 996 CHENG Sin Yan Happy Serena 21-9 / 22-20 KaterIna MIKELOVÁ 446 29
Round 2 1184 Hrissha DUBEY 21-18 / 21-11 Eleni CHRISTODOULOU 305 40
Round 2 297 Jaymie LAURENS 21-16 / 21-11 Anna MIKHALKOVA 222 27
Round 2 386 Thi Anh Thu VU 21-13 / 21-17 Lucie AMIGUET 701 39
Round 2 186 Miranda WILSON 21-18 / 21-7 Jekaterina ROMANOVA 481 27
Quarter-final 941 Saloni Samirbhai MEHTA 21-8 / 21-9 Diede ODIJK 818 24
Quarter-final 996 CHENG Sin Yan Happy Serena 16-21 / 21-17 / 21-14 Devika SIHAG 1184 50
Quarter-final 297 Jaymie LAURENS 17-21 / 21-11 / 21-16 Hrissha DUBEY 1184 47
Quarter-final 386 Thi Anh Thu VU 21-15 / 21-16 Miranda WILSON 186 35
Semi-final 941 Saloni Samirbhai MEHTA 24-22 / 21-12 CHENG Sin Yan Happy Serena 996 33
Semi-final 386 Thi Anh Thu VU 21-17 / 21-7 Jaymie LAURENS 297 23
Final 386 Thi Anh Thu VU 21-9 / 16-21 / 21-14 Saloni Samirbhai MEHTA 941 43
XD (qual)
Round 1 - Til GATZSCHE / Anna MEJIKOVSKIY 21-16 / 21-16 Robert Ingi HULDARSSON / Una Hrund ORVAR 1968 30
Round 1 - Maxim GRINBLAT / Anna KIRILLOVA 21-16 / 21-12 Aleksandar JOVICIC / Nina BOGDANOVIC - 24
Round 1 2235 Erik ANGERVALL / Thyra HULTMAN 22-20 / 21-12 Toby DILLINGHAM / Aimie WHITEMAN 1968 27
Round 1 2235 Nicolas FRANCONVILLE / Vera APPENZELLER 17-21 / 21-18 / 22-20 Harry GOODE / Cara COLLINS 2135 44
Round 1 1968 Jesper BORGSTEDT / Nathalie WANG 24-22 / 21-19 Yannick FELTES / Zoé SINICO 1638 34
Round 1 - Natan BEGGA / Kelly BANCHONPANITH 23-21 / 21-19 Christian TOMIC / Lena KRUG 1638 37
Round 1 2135 Daniel STRATENKO / Nina BECKER 21-12 / 23-21 Finn BUSCH / Barbara JANICIC - 29
Round 1 840 Gustav ANDREE / Serena AU YEONG 21-16 / 23-21 Martin BOIVEAU / Juliette LE CORRE - 34
Round 2 - Til GATZSCHE / Anna MEJIKOVSKIY 22-20 / 17-21 / 21-9 Maxim GRINBLAT / Anna KIRILLOVA - 39
Round 2 2235 Erik ANGERVALL / Thyra HULTMAN 21-15 / 21-14 Nicolas FRANCONVILLE / Vera APPENZELLER 2235 25
Round 2 1968 Jesper BORGSTEDT / Nathalie WANG 21-16 / 17-21 / 21-14 Natan BEGGA / Kelly BANCHONPANITH - 45
Round 2 840 Gustav ANDREE / Serena AU YEONG W.O. Daniel STRATENKO / Nina BECKER 2135 0
XD
Round 1 764 LUI Chun Wai / FU Chi Yan 21-10 / 21-11 Ivan MEDYNSKIY / Anastasiia PROKOPOVYCH 543 18
Round 1 1968 Aymeric TORES / Anouk NAMBOT 21-16 / 21-14 Maj POBOLJŠAJ / Nina KOTAR - 29
Round 1 497 Simon BAILONI / Lena RUMPOLD 21-18 / 21-10 Jahid ALHASANOV / Era MAFTUHA 1543 28
Round 1 - Nils IHSE / Malena NORRMAN 21-15 / 25-27 / 21-9 Erik ANGERVALL / Thyra HULTMAN 2235 49
Round 1 320 Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 21-17 / 21-11 Gustav ANDREE / Serena AU YEONG 840 33
Round 1 728 Yohan BARBIERI / Elsa JACOB 21-16 / 21-12 Til GATZSCHE / Anna MEJIKOVSKIY - 28
Round 1 - Viktor PETROVIC / Andjela VITMAN 21-11 / 21-10 Gregor ALIC / Spela ALIC 813 28
Round 1 1968 Jesper BORGSTEDT / Nathalie WANG 21-13 / 21-12 Gabriel Ingi HELGASON / Solrun Anna INGVARSDOTTIR - 27
Round 2 71 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 13-21 / 21-14 / 21-19 LUI Chun Wai / FU Chi Yan 764 48
Round 2 1968 Aymeric TORES / Anouk NAMBOT 21-19 / 21-13 Kimi LOVANG / Clemence GAUDREAU - 33
Round 2 497 Simon BAILONI / Lena RUMPOLD 24-22 / 21-19 Daniel JOHANNESSON / Sigridur ARNADOTTIR 280 32
Round 2 - Nils IHSE / Malena NORRMAN 21-13 / 21-14 Declan BENNETT / Orla FLYNN 1869 23
Round 2 320 Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 21-14 / 21-13 Elias NICOLAOU / Eva KATTIRTZI - 27
Round 2 728 Yohan BARBIERI / Elsa JACOB 21-19 / 21-7 Gianmarco BAILETTI / Martina CORSINI 399 27
Round 2 1198 Jonty RUSS / Sian KELLY 21-19 / 20-22 / 21-14 Viktor PETROVIC / Andjela VITMAN - 46
Round 2 95 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 21-11 / 21-13 Jesper BORGSTEDT / Nathalie WANG 1968 29
Quarter-final 71 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 21-16 / 21-11 Aymeric TORES / Anouk NAMBOT 1968 30
Quarter-final - Nils IHSE / Malena NORRMAN 21-17 / 16-21 / 21-16 Simon BAILONI / Lena RUMPOLD 497 45
Quarter-final 320 Mael CATTOEN / Camille POGNANTE W.O. Yohan BARBIERI / Elsa JACOB 728 0
Quarter-final 1198 Jonty RUSS / Sian KELLY 24-22 / 22-20 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 95 41
Semi-final 71 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 21-12 / 21-17 Nils IHSE / Malena NORRMAN - 30
Semi-final 1198 Jonty RUSS / Sian KELLY 7-21 / 21-13 / 21-16 Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 320 39
Final 1198 Jonty RUSS / Sian KELLY 18-21 / 22-20 / 21-16 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 71 55
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 22 56 12 54.5% 2056 93.45 00:41:38 2.24 0 0.0%
MS 28 68 12 42.9% 2458 87.79 00:49:04 1.79 8 28.6%
WD 20 46 6 30.0% 1679 83.95 00:35:45 2.35 0 0.0%
WS 30 65 5 16.7% 2243 74.77 00:32:12 2.32 0 0.0%
XD 22 50 6 27.3% 1808 82.18 00:33:52 2.43 0 0.0%
Total 122 285 41 33.6% 10244 83.97 00:38:39 2.17 8 6.6%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Singapore 14 2 87.5%
Hong Kong 29 6 82.9%
Vietnam 9 2 81.8%
Malaysia 24 7 77.4%
Denmark 2 1 66.7%
Sri Lanka 7 4 63.6%
India 10 6 62.5%
Canada 6 4 60.0%
France 25 17 59.5%
Netherlands 12 9 57.1%
England 22 17 56.4%
Germany 21 17 55.3%
Italy 6 5 54.5%
Sweden 18 16 52.9%
Latvia 3 3 50.0%
Moldova 1 1 50.0%
Austria 10 14 41.7%
Cyprus 4 6 40.0%
U.S.A. 2 3 40.0%
Ukraine 5 8 38.5%
Finland 3 6 33.3%
Slovakia 1 2 33.3%
Indonesia 1 2 33.3%
Serbia 2 5 28.6%
Azerbaijan 2 5 28.6%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 JUSTIN HOH Shou Wei NGUYEN Hai Dang 21-15 / 16-21 / 21-18
2019 RAHUL BHARADWAJ B.M Max WEISSKIRCHEN 12-21 / 22-20 / 21-14
2018 Daniel NIKOLOV Georgii KARPOV 21-12 / 21-12
2017 Kasper LEHIKOINEN Zvonimir DURKINJAK 21-14 / 21-16
2016 Marius MYHRE Wisnu Haryo PUTRO 14-21 / 22-20 / 21-13
2015 Eric PANG Nick FRANSMAN 21-16 / 21-12
2014 Lukas SCHMIDT David OBERNOSTERER 21-14 / 21-9
2013 Wisnu Haryo PUTRO Mattias BORG 19-21 / 21-18 / 25-23
2012 Lukas SCHMIDT Emil HOLST 21-18 / 11-21 / 21-19
2011 Dieter DOMKE Raul MUST 21-16 / 21-7
2010 Ben BECKMAN Vladimir MALKOV 15-21 / 21-16 / 21-10
2009 Peter MIKKELSEN Jan VONDRA 23-21 / 21-6
2008 Ville LANG Erwin KEHLHOFFNER 21-17 / 21-6
2007 Carl BAXTER Scott EVANS 21-13 / 21-14
2006 Andrew SMITH Andrew DABEKA 21-7 / 22-24 / 21-19
2004 Hidetaka YAMADA Joachim PERSSON 4-15 / 15-8 / 15-13
2003 Hendra WIJAYA Sho SASAKI 12-15 / 17-14 / 15-10
2002 Przemyslaw WACHA Zhiyuan LIU 7-2 / 7-3 / 7-3
2001 Oliver PONGRATZ Niels Christian KALDAU 15-11 / 15-5
2000 Richard VAUGHAN Jyri AALTO 15-10 / 15-13
1999 Steve Junior MARVIN Valerj STRELCOV 17-16 / 15-10