Spain Masters  

Tournament Name: Barcelona Spain Masters 2019
Tournament Dates: 19/02/2019-24/02/2019
Location: Spain, Barcelona
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Yang / WANG Chi-Lin KIM Won Ho / SEO Seung Jae
MS Viktor AXELSEN Anders ANTONSEN
WD KIM So Yeong / KONG Hee Yong Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA
WS Mia BLICHFELDT Line Højmark KJAERSFELDT
XD SEO Seung Jae / CHAE YuJung WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 6 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-14 / 21-11 CHANG Ko-Chi / PO Li-Wei - 34
Round 1 35 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-9 / 21-10 BERNAT AMAYA / Marc GALLARDO 247 20
Round 1 - LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-10 / 21-14 Phillip CHEW / Ryan CHEW 47 21
Round 1 20 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-9 / 21-4 Pablo ALFAYATE / Jose MOLARES - 22
Round 1 117 Krishna Prasad GARAGA / DHRUV KAPILA 21-19 / 21-19 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 122 47
Round 1 157 LIN Chia Yu / YANG Ming-Tse 21-9 / 21-9 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 276 19
Round 1 52 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 15-21 / 21-18 / 21-13 Peter BRIGGS / Gregory MAIRS 128 51
Round 1 228 Mads Pieler KOLDING / Niclas NOHR 20-22 / 23-21 / 22-20 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 245 60
Round 1 45 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 21-19 / 21-16 Ben LANE / Sean VENDY 46 38
Round 1 25 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-12 / 21-14 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 78 27
Round 1 150 Rodion ALIMOV / Rodion KARGAEV 21-17 / 21-17 Hauke GRAALMANN / Jones Ralfy JANSEN - 32
Round 1 76 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 21-14 / 21-15 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 41 33
Round 1 44 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 21-15 / 21-15 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 48 33
Round 1 17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-10 / 21-16 Denis GRACHEV / Pavel KOTSARENKO 90 31
Round 1 29 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL W.O. Mathias BAY-SMIDT / Lasse MØLHEDE 66 0
Round 2 6 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-11 / 21-8 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 35 25
Round 2 - LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-10 / 17-21 / 21-14 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 65 47
Round 2 20 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-17 / 21-14 Krishna Prasad GARAGA / DHRUV KAPILA 117 38
Round 2 52 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 19-21 / 21-18 / 21-9 LIN Chia Yu / YANG Ming-Tse 157 46
Round 2 29 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-15 / 12-21 / 21-16 Mads Pieler KOLDING / Niclas NOHR 228 49
Round 2 25 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-12 / 21-18 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 45 38
Round 2 76 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 21-9 / 21-13 Rodion ALIMOV / Rodion KARGAEV 150 28
Round 2 17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-18 / 21-10 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 44 46
Quarter-final - LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-15 / 21-15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 6 36
Quarter-final 20 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 22-20 / 18-21 / 21-19 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 52 78
Quarter-final 25 LU Ching Yao / YANG Po Han 17-21 / 21-18 / 21-17 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 29 58
Quarter-final 76 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 21-18 / 21-12 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 17 46
Semi-final - LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-16 / 26-24 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 20 49
Semi-final 76 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 21-8 / 18-21 / 22-20 LU Ching Yao / YANG Po Han 25 57
Final - LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-8 / 23-21 KIM Won Ho / SEO Seung Jae 76 36
MS (qual)
Round 1 137 Joshua MAGEE 21-8 / 21-10 Pavel KOTSARENKO 388 17
Round 1 341 Christo POPOV 21-9 / 21-19 WANG Yuehang 285 29
Round 1 749 Mohamed Abderrahime BELARBI 21-11 / 20-22 / 21-18 Armand RODRIGUEZ 1217 45
Round 1 116 Iikka HEINO 19-21 / 21-13 / 21-11 Milan LUDIK 85 55
Round 1 88 Kim BRUUN 21-18 / 21-13 Eetu HEINO 83 40
Round 1 103 Kai SCHAEFER 21-11 / 21-15 BERNAT AMAYA 1375 27
Round 1 172 REN Pengbo 21-8 / 21-12 Lakshya SEN 105 35
Round 1 117 SUN Feixiang 21-12 / 21-14 Adel HAMEK 612 29
Round 2 341 Christo POPOV 21-11 / 16-21 / 21-16 Joshua MAGEE 137 53
Round 2 116 Iikka HEINO 21-17 / 21-10 Mohamed Abderrahime BELARBI 749 31
Round 2 103 Kai SCHAEFER 8-21 / 24-22 / 21-15 Kim BRUUN 88 60
Round 2 172 REN Pengbo 21-8 / 21-10 SUN Feixiang 117 35
MS
Round 1 6 Viktor AXELSEN 21-11 / 21-11 LU Chia Hung 68 29
Round 1 60 Ajay JAYARAM 18-21 / 21-16 / 21-17 CHEAM June Wei 72 52
Round 1 69 LOH Kean Yew 21-17 / 21-19 Jan O JORGENSEN 22 29
Round 1 50 PARUPALLI Kashyap 27-25 / 21-18 WONG Wing Ki Vincent 37 53
Round 1 56 Sourabh VERMA 21-15 / 21-16 Luís Enrique PEÑALVER 76 33
Round 1 172 REN Pengbo 21-12 / 21-10 Ygor COELHO 46 35
Round 1 32 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-14 / 17-21 / 21-16 Christo POPOV 341 62
Round 1 62 Pablo ABIAN 21-13 / 21-14 Kai SCHAEFER 103 39
Round 1 58 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 25-23 / 21-17 Toma Junior POPOV 57 45
Round 1 35 Rajiv OUSEPH 17-21 / 21-11 / 21-15 Misha ZILBERMAN 49 53
Round 1 61 Vladimir MALKOV 21-16 / 21-13 Iskandar ZULKARNAIN 123 45
Round 1 14 Anders ANTONSEN 21-13 / 21-18 LEE Cheuk Yiu 36 42
Round 1 116 Iikka HEINO 21-23 / 21-15 / 21-19 Subhankar DEY 48 63
Round 1 30 WANG Tzu Wei 17-21 / 21-10 / 21-17 Thomas ROUXEL 59 64
Round 1 51 ZHOU Zeqi 13-21 / 21-17 / 21-10 Jason Anthony HO-SHUE 67 65
Round 1 43 ZHAO Junpeng 21-15 / 21-11 Lucas CLAERBOUT 92 33
Round 2 6 Viktor AXELSEN 21-19 / 21-16 Ajay JAYARAM 60 37
Round 2 69 LOH Kean Yew 21-12 / 18-21 / 21-15 PARUPALLI Kashyap 50 57
Round 2 172 REN Pengbo 21-17 / 21-13 Sourabh VERMA 56 44
Round 2 62 Pablo ABIAN 21-19 / 14-21 / 21-18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 32 73
Round 2 35 Rajiv OUSEPH 19-21 / 21-18 / 21-17 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 58 71
Round 2 14 Anders ANTONSEN 21-17 / 21-14 Vladimir MALKOV 61 44
Round 2 30 WANG Tzu Wei 21-14 / 21-13 Iikka HEINO 116 33
Round 2 43 ZHAO Junpeng 15-21 / 21-12 / 21-14 ZHOU Zeqi 51 56
Quarter-final 6 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-10 LOH Kean Yew 69 31
Quarter-final 172 REN Pengbo 18-21 / 21-14 / 21-18 Pablo ABIAN 62 84
Quarter-final 14 Anders ANTONSEN 21-15 / 21-16 Rajiv OUSEPH 35 45
Quarter-final 43 ZHAO Junpeng 22-20 / 22-20 WANG Tzu Wei 30 45
Semi-final 6 Viktor AXELSEN 21-9 / 17-21 / 5-4 Ret. REN Pengbo 172 47
Semi-final 14 Anders ANTONSEN 21-7 / 9-21 / 21-17 ZHAO Junpeng 43 67
Final 6 Viktor AXELSEN 21-14 / 21-11 Anders ANTONSEN 14 48
WD
Round 1 8 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-13 / 21-12 Della Destiara HARIS / Tania Oktaviani KUSUMAH - 31
Round 1 59 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 21-15 / 17-21 / 25-23 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 46 68
Round 1 22 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21-10 / 21-16 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 32 33
Round 1 36 DONG Wenjing / FENG Xueying 21-9 / 21-6 Blanca LUCAS / Lara LUCAS - 25
Round 1 17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-13 / 21-15 Maryna ILYINSKAYA / Yelyzaveta ZHARKA 66 33
Round 1 31 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-14 / 21-15 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 27 51
Round 1 - CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 21-14 / 21-18 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 29 41
Round 1 84 BAEK Ha Na / KIM Hye Rin 21-8 / 21-12 Annabella JÄGER / Judith PETRIKOWSKI - 29
Round 1 - Alexandra BØJE / Rikke SØBY 22-20 / 21-10 CHEN Su Yu / SUNG Shuo Yun 175 32
Round 1 - CAO Tongwei / YU Xiaohan 21-15 / 15-21 / 21-16 Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 81 54
Round 1 75 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-18 / 16-21 / 21-17 Eva JANSSENS / Kilasu OSTERMEYER 219 58
Round 1 173 PAI Yu Po / WU Ti Jung 21-9 / 21-6 Liana LENCEVICA / Jekaterina ROMANOVA 242 20
Round 1 19 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-17 / 21-13 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 145 31
Round 1 23 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-6 / 21-8 Silvia GARINO / Lisa IVERSEN 78 21
Round 1 13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 17-21 / 21-16 / 21-10 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 35 57
Round 2 8 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 18-21 / 21-12 / 21-10 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 59 57
Round 2 36 DONG Wenjing / FENG Xueying 21-15 / 21-12 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 22 39
Round 2 17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-6 / 21-9 Paula LOPEZ / Laura SANTOS 469 20
Round 2 31 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-10 / 21-12 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen - 39
Round 2 84 BAEK Ha Na / KIM Hye Rin 21-11 / 21-6 Alexandra BØJE / Rikke SØBY - 27
Round 2 75 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 25-23 / 21-12 CAO Tongwei / YU Xiaohan - 45
Round 2 19 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-10 / 21-16 PAI Yu Po / WU Ti Jung 173 37
Round 2 13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-11 / 18-21 / 21-14 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 23 54
Quarter-final 8 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 14-21 / 21-13 / 21-13 DONG Wenjing / FENG Xueying 36 56
Quarter-final 31 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-6 / 19-21 / 21-12 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 17 61
Quarter-final 84 BAEK Ha Na / KIM Hye Rin 21-15 / 18-21 / 21-15 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 75 72
Quarter-final 13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-16 / 21-18 Emilie LEFEL / Anne TRAN 19 42
Semi-final 31 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-19 / 18-21 / 21-17 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 8 77
Semi-final 13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-13 / 24-22 BAEK Ha Na / KIM Hye Rin 84 52
Final 31 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 23-21 / 15-21 / 21-17 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 13 75
WS (qual)
Round 1 89 Kate FOO KUNE 21-7 / 21-5 Liana LENCEVICA 555 18
Round 1 560 Natalie CHI 21-12 / 21-7 Jekaterina ROMANOVA 368 24
Round 1 226 Viktoriia VOROBEVA 21-17 / 15-21 / 21-13 Blanca LUCAS - 35
Round 1 76 CHEN Su Yu 21-8 / 21-1 Lara LUCAS - 18
WS
Round 1 16 HAN Yue 21-12 / 21-9 Viktoriia VOROBEVA 226 20
Round 1 45 Ruselli HARTAWAN 18-21 / 21-16 / 21-8 Brittney TAM 65 45
Round 1 82 Mugdha AGREY 21-19 / 21-16 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 70 34
Round 1 560 Natalie CHI 21-10 / 21-16 PAI Yu Po 46 30
Round 1 19 Line Højmark KJAERSFELDT 23-21 / 21-16 Evgeniya KOSETSKAYA 32 34
Round 1 52 CHIANG Ying Li 21-16 / 21-13 Linda ZETCHIRI 56 31
Round 1 22 LI Xuerui 21-14 / 21-7 Ksenia POLIKARPOVA 64 24
Round 1 42 YEO Jia Min 21-17 / 21-18 KIM Ga Eun 41 40
Round 1 71 SUNG Shuo Yun 21-13 / 12-21 / 21-10 QI Xuefei 63 50
Round 1 - DENG Joy Xuan 21-18 / 21-23 / 21-11 Kirsty GILMOUR 28 57
Round 1 30 Fitriani FITRIANI 21-13 / 18-21 / 21-8 KIM Hyo Min 55 60
Round 1 20 CAI Yanyan 21-14 / 21-11 Kate FOO KUNE 89 25
Round 1 47 LEE Chia Hsin 21-14 / 21-11 Chloe BIRCH 43 25
Round 1 49 Lyanny Alessandra MAINAKY 4-1 Ret. CHEN Xiaoxin 26 3
Round 1 76 CHEN Su Yu 22-20 / 8-21 / 21-10 Yvonne LI 44 45
Round 1 18 Mia BLICHFELDT 21-8 / 21-15 Sabrina JAQUET 53 30
Round 2 16 HAN Yue 21-23 / 21-18 / 21-15 Ruselli HARTAWAN 45 63
Round 2 82 Mugdha AGREY 21-14 / 13-21 / 21-16 Natalie CHI 560 50
Round 2 19 Line Højmark KJAERSFELDT 21-15 / 21-15 CHIANG Ying Li 52 32
Round 2 42 YEO Jia Min 21-16 / 21-17 LI Xuerui 22 35
Round 2 - DENG Joy Xuan 21-14 / 21-12 SUNG Shuo Yun 71 35
Round 2 20 CAI Yanyan 21-14 / 21-19 Fitriani FITRIANI 30 39
Round 2 49 Lyanny Alessandra MAINAKY 21-17 / 21-19 LEE Chia Hsin 47 42
Round 2 18 Mia BLICHFELDT 21-14 / 21-15 CHEN Su Yu 76 34
Quarter-final 16 HAN Yue 21-12 / 21-4 Mugdha AGREY 82 24
Quarter-final 19 Line Højmark KJAERSFELDT 21-10 / 21-18 YEO Jia Min 42 31
Quarter-final 20 CAI Yanyan 21-18 / 17-21 / 21-19 DENG Joy Xuan - 64
Quarter-final 18 Mia BLICHFELDT 21-15 / 21-13 Lyanny Alessandra MAINAKY 49 40
Semi-final 19 Line Højmark KJAERSFELDT 18-21 / 21-15 / 22-20 HAN Yue 16 62
Semi-final 18 Mia BLICHFELDT 21-16 / 13-21 / 21-13 CAI Yanyan 20 61
Final 18 Mia BLICHFELDT 21-14 / 21-14 Line Højmark KJAERSFELDT 19 38
XD (qual)
Round 1 280 YANG Ming-Tse / WU Ti Jung 21-13 / 21-11 Hauke GRAALMANN / Annabella JÄGER 277 27
Round 1 298 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 21-9 / 21-16 Alberto ZAPICO / Lorena USLE 119 25
Round 1 166 Hee Chun MAK / CHAU Hoi Wah 20-22 / 21-15 / 30-28 LIN Chia Yu / HSU Ya Ching 256 67
Round 1 - Jan Colin VÖLKER / Eva JANSSENS 21-10 / 21-9 BERNAT AMAYA / Lara LUCAS 513 19
XD
Round 1 48 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-14 / 21-14 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 9 36
Round 1 37 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 17-21 / 21-11 / 21-18 CHANG Ko-Chi / LEE Chih Chen - 52
Round 1 - WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 21-18 / 21-12 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21 35
Round 1 280 YANG Ming-Tse / WU Ti Jung 22-20 / 21-14 Rodion KARGAEV / Viktoriia VOROBEVA 64 33
Round 1 - CHOI SolGyu / KIM So Yeong 21-16 / 13-21 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 17 61
Round 1 - WANG Zekang / CAO Tongwei 21-17 / 21-17 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 30 29
Round 1 - Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 21-19 / 21-18 Jones Ralfy JANSEN / Kilasu OSTERMEYER - 32
Round 1 166 Hee Chun MAK / CHAU Hoi Wah 21-13 / 22-20 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 224 33
Round 1 23 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-9 / 21-12 Misha ZILBERMAN / Svetlana ZILBERMAN 76 21
Round 1 101 Nyl YAKURA / Kristen TSAI 21-15 / 21-19 Valeriy ATRASHCHENKOV / Yelyzaveta ZHARKA 81 33
Round 1 33 Ben LANE / Jessica PUGH 19-21 / 21-15 / 21-13 Denis GRACHEV / Ekaterina BOLOTOVA 75 48
Round 1 14 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-16 / 23-21 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 26 38
Round 1 298 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 21-18 / 21-11 PO Li-Wei / CHANG Ching Hui 66 30
Round 1 19 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-16 / 21-13 Jan Colin VÖLKER / Eva JANSSENS - 32
Round 1 41 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-15 / 21-18 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 90 37
Round 1 10 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-15 / 21-14 LEE Yang / YANG Ching Tun - 36
Round 2 37 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-11 / 21-11 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 48 31
Round 2 - WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 21-9 / 21-14 YANG Ming-Tse / WU Ti Jung 280 22
Round 2 - CHOI SolGyu / KIM So Yeong 12-21 / 21-18 / 21-19 WANG Zekang / CAO Tongwei - 58
Round 2 - Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 13-21 / 21-14 / 21-17 Hee Chun MAK / CHAU Hoi Wah 166 48
Round 2 14 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-19 / 21-17 Ben LANE / Jessica PUGH 33 42
Round 2 298 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 21-12 / 21-18 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 19 34
Round 2 10 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-18 / 21-12 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 41 38
Round 2 23 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI W.O. Nyl YAKURA / Kristen TSAI 101 0
Quarter-final - WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 21-15 / 21-12 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 37 29
Quarter-final - CHOI SolGyu / KIM So Yeong 21-17 / 22-20 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW - 41
Quarter-final 14 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-15 / 16-21 / 21-15 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 23 56
Quarter-final 10 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-18 / 21-12 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 298 39
Semi-final - WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 21-18 / 21-14 CHOI SolGyu / KIM So Yeong - 35
Semi-final 14 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 14-21 / 21-13 / 21-19 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 10 69
Final 14 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-18 / 21-15 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya - 40
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 66 8 27.6% 2367 81.62 00:39:29 2.07 2 6.9%
MS 30 72 12 40.0% 2629 87.63 00:49:14 1.78 8 26.7%
WD 30 71 11 36.7% 2490 83 00:44:34 1.86 5 16.7%
WS 30 70 10 33.3% 2492 83.07 00:40:00 2.08 5 16.7%
XD 30 67 7 23.3% 2446 81.53 00:38:56 2.09 2 6.7%
Total 149 346 48 32.2% 12424 83.38 00:42:28 1.96 22 14.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 20 5 80.0%
Japan 4 1 80.0%
Denmark 28 12 70.0%
Singapore 4 2 66.7%
China 23 13 63.9%
Bulgaria 3 2 60.0%
Finland 3 2 60.0%
Chinese Taipei 30 24 55.6%
Indonesia 8 8 50.0%
Malaysia 5 5 50.0%
U.S.A. 2 2 50.0%
Mauritius 1 1 50.0%
England 8 9 47.1%
India 6 9 40.0%
Thailand 2 3 40.0%
Ireland 2 3 40.0%
Hong Kong 2 3 40.0%
France 5 9 35.7%
Russia 6 11 35.3%
Canada 2 4 33.3%
Algeria 1 3 25.0%
Germany 4 13 23.5%
Spain 2 12 14.3%
Czech Republic 0 1 0.0%
Brazil 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Toma Junior POPOV Chico Aura DWI WARDOYO 21-15 / 21-17
2020 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-16 / 21-13
2019 Viktor AXELSEN Anders ANTONSEN 21-14 / 21-11
2018 Rasmus GEMKE Suppanyu AVIHINGSANON 15-21 / 21-6 / 21-14