Season Finals  

Tournament Name: Dubai World Superseries Finals 2017
Tournament Dates: 13/12/2017-17/12/2017
Location: United Arab Emirates, Dubai
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO LIU Cheng / ZHANG Nan
MS Viktor AXELSEN LEE Chong Wei
WD Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA
WS Akane YAMAGUCHI PUSARLA V. Sindhu
XD ZHENG Siwei / CHEN Qingchen TANG Chun Man / TSE Ying Suet

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Group A 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-17 / 21-17 LI Junhui / LIU Yuchen 3 42
Group A 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-6 / 21-16 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 6 29
Group A 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-17 / 21-17 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 39
Group A 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-14 / 21-13 LI Junhui / LIU Yuchen 3 36
Group A 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 19-21 / 21-16 / 21-18 LI Junhui / LIU Yuchen 3 62
Group A 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-9 / 21-19 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 6 40
Group B 4 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-19 / 24-26 / 21-14 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 8 67
Group B 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-18 / 21-14 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 19 45
Group B 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-14 / 21-19 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 8 45
Group B 4 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-18 / 21-15 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 19 42
Group B 4 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-18 / 21-13 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 2 35
Group B 8 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 15-21 / 21-15 / 21-16 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 19 46
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-10 / 18-21 / 21-16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 5 63
Semi-final 4 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-17 / 21-16 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 2 52
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-15 LIU Cheng / ZHANG Nan 4 39
MS
Group A 2 LEE Chong Wei 21-14 / 21-13 NG Ka Long Angus 9 40
Group A 9 NG Ka Long Angus 21-15 / 13-21 / 21-16 SON Wan Ho 5 80
Group A 5 SON Wan Ho 13-21 / 22-20 / 21-15 LEE Chong Wei 2 75
Group A - SON Wan Ho W.O. CHEN Long - 0
Group A - LEE Chong Wei W.O. CHEN Long - 0
Group A - NG Ka Long Angus W.O. CHEN Long - 0
Group B 8 SHI Yuqi 21-19 / 21-17 CHOU Tien Chen 7 45
Group B 1 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-17 KIDAMBI Srikanth 4 38
Group B 7 CHOU Tien Chen 21-18 / 21-18 KIDAMBI Srikanth 4 43
Group B 8 SHI Yuqi 13-21 / 21-18 / 21-17 Viktor AXELSEN 1 73
Group B 8 SHI Yuqi 21-17 / 19-21 / 21-14 KIDAMBI Srikanth 4 67
Group B 1 Viktor AXELSEN 21-16 / 14-21 / 21-15 CHOU Tien Chen 7 67
Semi-final 1 Viktor AXELSEN 21-12 / 21-8 SHI Yuqi 8 41
Semi-final 2 LEE Chong Wei 21-17 / 21-11 SON Wan Ho 5 49
Final 1 Viktor AXELSEN 19-21 / 21-19 / 21-15 LEE Chong Wei 2 84
WD
Group A 4 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-16 / 21-10 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 6 44
Group A 14 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-14 / 16-21 / 21-19 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 60
Group A 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-14 / 21-17 CHANG Ye Na / LEE So Hee 4 39
Group A 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-16 / 21-16 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 14 47
Group A 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-15 / 21-15 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 48
Group A 14 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-12 / 21-14 CHANG Ye Na / LEE So Hee 4 41
Group B 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-18 / 21-10 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 8 45
Group B 5 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-13 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21 43
Group B 5 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-18 / 21-13 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 8 43
Group B 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 20-22 / 21-13 / 21-17 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21 72
Group B 5 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-12 / 21-12 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 3 37
Group B 8 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-9 / 17-21 / 21-11 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21 46
Semi-final 5 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-14 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 14 48
Semi-final 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-19 / 21-19 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 3 49
Final 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-16 / 21-15 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 5 57
WS
Group A 3 PUSARLA V. Sindhu 21-11 / 16-21 / 21-18 HE Bingjiao 9 64
Group A 2 Akane YAMAGUCHI 21-12 / 21-19 Sayaka SATO 15 31
Group A 2 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 13-21 / 21-8 HE Bingjiao 9 49
Group A 3 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 21-12 Sayaka SATO 15 36
Group A 3 PUSARLA V. Sindhu 21-9 / 21-13 Akane YAMAGUCHI 2 36
Group A 15 Sayaka SATO 21-18 / 21-16 HE Bingjiao 9 32
Group B 6 Ratchanok INTANON 21-19 / 21-16 SUNG Ji Hyun 5 47
Group B 1 TAI Tzu Ying 15-21 / 21-12 / 21-17 CHEN Yufei 8 64
Group B 6 Ratchanok INTANON 21-18 / 21-17 TAI Tzu Ying 1 45
Group B 8 CHEN Yufei 21-16 / 21-13 SUNG Ji Hyun 5 39
Group B 1 TAI Tzu Ying 21-17 / 21-11 SUNG Ji Hyun 5 33
Group B 8 CHEN Yufei 21-18 / 13-21 / 21-18 Ratchanok INTANON 6 74
Semi-final 3 PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 21-18 CHEN Yufei 8 59
Semi-final 2 Akane YAMAGUCHI 17-21 / 21-12 / 21-19 Ratchanok INTANON 6 72
Final 2 Akane YAMAGUCHI 15-21 / 21-12 / 21-19 PUSARLA V. Sindhu 3 94
XD
Group A 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-13 / 14-21 / 21-16 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 6 54
Group A 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-16 / 21-12 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 16 33
Group A 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-12 / 19-21 / 21-16 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 6 51
Group A 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-16 / 16-21 / 21-6 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 16 53
Group A 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-10 / 21-18 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 10 29
Group A 16 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-13 / 21-17 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 6 37
Group B 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-18 / 18-21 / 21-14 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 5 62
Group B 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-12 / 21-11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 11 36
Group B 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-14 / 21-17 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 5 44
Group B 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-17 / 21-19 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 11 50
Group B 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-9 / 11-21 / 21-11 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 46
Group B 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-13 / 21-16 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 11 36
Semi-final 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 18-21 / 21-18 / 21-17 WANG Yilyu / HUANG Dongping 4 74
Semi-final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-12 / 21-17 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 38
Final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-15 / 22-20 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 10 40

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 15 34 4 26.7% 1257 83.8 00:45:28 1.84 3 20.0%
MS 12 30 6 50.0% 1096 91.33 00:58:30 1.56 6 50.0%
WD 15 33 3 20.0% 1180 78.67 00:47:56 1.64 2 13.3%
WS 15 36 6 40.0% 1295 86.33 00:51:40 1.67 5 33.3%
XD 15 36 6 40.0% 1288 85.87 00:45:32 1.89 2 13.3%
Total 72 169 25 34.7% 6116 84.94 00:49:27 1.72 18 25.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 17 11 60.7%
China 20 15 57.1%
Hong Kong 4 3 57.1%
Denmark 9 7 56.2%
Indonesia 6 6 50.0%
India 4 4 50.0%
Thailand 2 2 50.0%
Chinese Taipei 4 8 33.3%
England 1 2 33.3%
Malaysia 2 5 28.6%
Korea 3 9 25.0%

Category: