Polish U17 International  

Tournament Name: YONEX Polish U17 International 2022
Tournament Dates: 18/03/2022-20/03/2022
Location: Poland, Bierun
Category: Junior

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U17 Mikolaj MORAWSKI / Krzysztof PODKOWINSKI Danial Iman MARZUAN / Bruno STEFFEN-SANCHEZ
MS - U17 Mateusz GOLAS Sebastian PINKOWICZ
WD - U17 Maja JANKO / Julia WOJCIK Emilia JOCHACY / Kinga STOKFISZ
WS - U17 Jelena BUCHBERGER Kinga STOKFISZ
XD - U17 Mateusz GOLAS / Julia WOJCIK Adam BURGET / Barbora KULHÁNKOVÁ

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U17 - Jakub RAŠKA / Libor RAŠKA W.O. Yegor ROMANIUK / Ivan TSAREGOROTSEV - 0
Round 1 U17 - Adam BURGET / OndrEj ŠOLAR 21-13 / 21-11 Dominik ANDRAS / Gregor ONDREJCAK - 20
Round 1 U17 - Yuri CHO / Aditya PATIL 21-12 / 21-10 Rokas LESINSKAS / Dominik TANKEVIC - 23
Round 1 U17 - Mikolaj MORAWSKI / Krzysztof PODKOWINSKI 21-16 / 21-10 Tadej JELENC / Vid KOŠCAK - 25
Round 1 U17 - Tristan INHOVEN / Alexander Philipp ZHANG 21-16 / 21-13 Damian ZIMNOL / Maciej ZMARZ - 24
Round 1 U17 - Tom FELTES / Sam REINERT W.O. VojteCh MATUŠ / Marek WALISZEWSKI - 0
Round 1 U17 - Rafael CRESDEE / Filip ZIOLA W.O. Gaspard DELABROSSE / Swann HARDI - 0
Round 1 U17 - Kamil MARKUS / Igor SKOLIMOWSKI W.O. Nathan BOUILLOT / Alexis MINEZ - 0
Round 1 U17 - Michael HAVLÍCEK / Dennis KERPL 12-21 / 21-12 / 21-17 Thomas MABBE / Roel PIPELEERS - 37
Round 1 U17 - Adam BALOGH / Vince Felix BOROS 21-15 / 21-13 Brajan PLOSZCZYCA / Mateusz POHL - 18
Round 1 U17 - Sylvester DECKER / Noah WARNING 18-21 / 21-17 / 21-14 VojteCh HAVLÍCEK / Adam SRNEC - 42
Round 1 U17 - Wojciech BUDNY / Sebastian PINKOWICZ W.O. Danil SEDOV / Fedir TIURIN - 0
Round 1 U17 - Ruben FELLIN / Mark NIEMANN W.O. Ethan BISSAY / Erwan HAMEL - 0
Round 1 U17 - KryšTof COUFAL / Filip TITERA 21-17 / 21-17 Matus POLACEK / Andrej SUCHY - 22
Round 1 U17 - Danial Iman MARZUAN / Bruno STEFFEN-SANCHEZ W.O. Thibault GARDON / Timeo LACOUR - 0
Round 2 U17 - Adam BURGET / OndrEj ŠOLAR 21-11 / 21-16 Jakub RAŠKA / Libor RAŠKA - 21
Round 2 U17 - Mikolaj MORAWSKI / Krzysztof PODKOWINSKI 21-14 / 21-8 Yuri CHO / Aditya PATIL - 18
Round 2 U17 - Tristan INHOVEN / Alexander Philipp ZHANG 21-10 / 21-7 Tom FELTES / Sam REINERT - 15
Round 2 U17 - Kamil MARKUS / Igor SKOLIMOWSKI 21-16 / 21-19 Rafael CRESDEE / Filip ZIOLA - 27
Round 2 U17 - Hrvoje MAVRICEK / Roko PIPUNIC 20-22 / 21-13 / 21-14 Michael HAVLÍCEK / Dennis KERPL - 35
Round 2 U17 - Sylvester DECKER / Noah WARNING 21-11 / 21-17 Adam BALOGH / Vince Felix BOROS - 20
Round 2 U17 - Wojciech BUDNY / Sebastian PINKOWICZ 21-16 / 12-21 / 21-15 Ruben FELLIN / Mark NIEMANN - 38
Round 2 U17 - Danial Iman MARZUAN / Bruno STEFFEN-SANCHEZ 21-12 / 21-12 KryšTof COUFAL / Filip TITERA - 25
Quarter-final U17 - Mikolaj MORAWSKI / Krzysztof PODKOWINSKI 21-14 / 21-17 Adam BURGET / OndrEj ŠOLAR - 24
Quarter-final U17 - Tristan INHOVEN / Alexander Philipp ZHANG 28-26 / 19-21 / 21-19 Kamil MARKUS / Igor SKOLIMOWSKI - 48
Quarter-final U17 - Hrvoje MAVRICEK / Roko PIPUNIC 13-21 / 22-20 / 21-16 Sylvester DECKER / Noah WARNING - 35
Quarter-final U17 - Danial Iman MARZUAN / Bruno STEFFEN-SANCHEZ 21-18 / 24-22 Wojciech BUDNY / Sebastian PINKOWICZ - 35
Semi-final U17 - Mikolaj MORAWSKI / Krzysztof PODKOWINSKI 21-9 / 21-14 Tristan INHOVEN / Alexander Philipp ZHANG - 20
Semi-final U17 - Danial Iman MARZUAN / Bruno STEFFEN-SANCHEZ 21-12 / 21-17 Hrvoje MAVRICEK / Roko PIPUNIC - 22
Final U17 - Mikolaj MORAWSKI / Krzysztof PODKOWINSKI 21-13 / 20-22 / 21-18 Danial Iman MARZUAN / Bruno STEFFEN-SANCHEZ - 40
MS
Round 1 U17 - Mateusz GOLAS 21-7 / 21-4 Libor RAŠKA - 15
Round 1 U17 - Sylvester DECKER 21-15 / 21-16 Shon LEITMAN - 24
Round 1 U17 - Aldrin NELSON 21-12 / 18-21 / 21-8 Matus POLACEK - 30
Round 1 U17 - Valerian ECKERT 21-18 / 13-21 / 21-19 VojteCh MATUŠ - 32
Round 1 U17 - VojteCh HAVLÍCEK 21-12 / 21-11 Filip TITERA - 19
Round 1 U17 - Bartosz PUNKO 21-12 / 21-9 Tristan INHOVEN - 22
Round 1 U17 - Roko PIPUNIC 21-15 / 24-22 OndrEj ŠOLAR - 23
Round 1 U17 - Aditya PATIL 16-21 / 21-15 / 21-14 Alexander Philipp ZHANG - 35
Round 1 U17 - Vid KOŠCAK 21-17 / 21-11 Jakub DULEMBA - 21
Round 1 U17 - OndrEj KAPLAN 21-18 / 13-21 / 21-14 Vince Felix BOROS - 28
Round 1 U17 - Tomasz KOPERDOWSKI 21-19 / 21-23 / 21-13 Sam REINERT - 36
Round 1 U17 - Wojciech BUDNY 21-18 / 21-18 Adam BALOGH - 27
Round 1 U17 - Mark NIEMANN 21-13 / 21-9 Dennis KERPL - 22
Round 1 U17 - Igor SKOLIMOWSKI 21-11 / 21-16 Roel PIPELEERS - 22
Round 1 U17 - Rafael CRESDEE 15-21 / 21-14 / 21-17 Dominik TANKEVIC - 37
Round 1 U17 - Tymoteusz CYBULSKI 21-15 / 21-13 Thomas MABBE - 24
Round 1 U17 - Adam BURGET 21-14 / 21-11 Brajan PLOSZCZYCA - 16
Round 1 U17 - Yuri CHO 21-9 / 21-10 Maciej ZMARZ - 16
Round 1 U17 - Jonas SCHMID 21-15 / 22-20 VáClav SIMON - 22
Round 1 U17 - Sebastian PINKOWICZ 21-10 / 21-9 Jan HUTTENLOCH - 16
Round 1 U17 - Kamil MARKUS 21-10 / 21-18 Michael HAVLÍCEK - 23
Round 1 U17 - Rokas LESINSKAS 16-21 / 21-12 / 21-18 Filip ZIOLA - 39
Round 1 U17 - Danial Iman MARZUAN 21-6 / 21-11 Mateusz POHL - 19
Round 1 U17 - Gregor ONDREJCAK 21-11 / 20-22 / 21-11 Ruben FELLIN - 37
Round 1 U17 - Bruno STEFFEN-SANCHEZ 21-14 / 21-15 Jakub RAŠKA - 19
Round 1 U17 - Adam SRNEC 20-22 / 21-11 / 21-16 Hrvoje MAVRICEK - 34
Round 1 U17 - Michal WESLAWOWICZ W.O. Alexis MINEZ - 0
Round 1 U17 - Mikolaj MORAWSKI 21-16 / 14-21 / 22-20 Noah WARNING - 40
Round 1 U17 - Raphael MAHO 21-12 / 21-8 Dominik ANDRAS - 18
Round 1 U17 - Andrej SUCHY W.O. Serhii MARUSHCHAK - 0
Round 1 U17 - Tadej JELENC 21-14 / 21-9 Tom FELTES - 19
Round 1 U17 - Marek CEPELA 13-21 / 21-4 / 24-22 KryšTof COUFAL - 37
Round 2 U17 - Mateusz GOLAS 21-7 / 21-9 Sylvester DECKER - 23
Round 2 U17 - Aldrin NELSON 21-19 / 21-9 Valerian ECKERT - 22
Round 2 U17 - Bartosz PUNKO 10-21 / 21-13 / 21-13 VojteCh HAVLÍCEK - 36
Round 2 U17 - Roko PIPUNIC 23-21 / 21-16 Aditya PATIL - 23
Round 2 U17 - OndrEj KAPLAN 21-15 / 18-21 / 21-18 Vid KOŠCAK - 40
Round 2 U17 - Wojciech BUDNY 21-17 / 26-24 Tomasz KOPERDOWSKI - 28
Round 2 U17 - Mark NIEMANN 21-13 / 21-12 Igor SKOLIMOWSKI - 20
Round 2 U17 - Tymoteusz CYBULSKI 18-21 / 21-15 / 21-9 Rafael CRESDEE - 38
Round 2 U17 - Adam BURGET 21-19 / 10-21 / 21-15 Yuri CHO - 36
Round 2 U17 - Sebastian PINKOWICZ 21-8 / 21-14 Jonas SCHMID - 21
Round 2 U17 - Rokas LESINSKAS 25-23 / 21-18 Kamil MARKUS - 34
Round 2 U17 - Danial Iman MARZUAN 23-21 / 21-15 Gregor ONDREJCAK - 29
Round 2 U17 - Bruno STEFFEN-SANCHEZ 14-21 / 21-17 / 21-7 Adam SRNEC - 34
Round 2 U17 - Mikolaj MORAWSKI 21-9 / 21-15 Michal WESLAWOWICZ - 24
Round 2 U17 - Raphael MAHO 12-21 / 21-11 / 21-19 Andrej SUCHY - 36
Round 2 U17 - Marek CEPELA 21-17 / 12-21 / 21-18 Tadej JELENC - 48
Round 3 U17 - Mateusz GOLAS 21-7 / 21-13 Aldrin NELSON - 23
Round 3 U17 - Roko PIPUNIC 21-19 / 13-21 / 21-18 Bartosz PUNKO - 45
Round 3 U17 - Wojciech BUDNY 21-14 / 14-21 / 21-12 OndrEj KAPLAN - 36
Round 3 U17 - Mark NIEMANN 21-19 / 21-8 Tymoteusz CYBULSKI - 20
Round 3 U17 - Sebastian PINKOWICZ 21-18 / 21-12 Adam BURGET - 27
Round 3 U17 - Danial Iman MARZUAN 21-11 / 6-1 Ret. Rokas LESINSKAS - 21
Round 3 U17 - Bruno STEFFEN-SANCHEZ 21-12 / 19-21 / 21-16 Mikolaj MORAWSKI - 39
Round 3 U17 - Raphael MAHO 21-18 / 14-21 / 21-16 Marek CEPELA - 40
Quarter-final U17 - Mateusz GOLAS 21-8 / 21-5 Roko PIPUNIC - 18
Quarter-final U17 - Wojciech BUDNY 21-17 / 12-21 / 21-17 Mark NIEMANN - 35
Quarter-final U17 - Sebastian PINKOWICZ 21-18 / 21-8 Danial Iman MARZUAN - 35
Quarter-final U17 - Raphael MAHO 18-21 / 21-17 / 21-16 Bruno STEFFEN-SANCHEZ - 42
Semi-final U17 - Mateusz GOLAS 21-7 / 21-3 Wojciech BUDNY - 19
Semi-final U17 - Sebastian PINKOWICZ 21-15 / 21-14 Raphael MAHO - 30
Final U17 - Mateusz GOLAS 21-7 / 21-10 Sebastian PINKOWICZ - 26
WD
Round 1 U17 - Maja JANKO / Julia WOJCIK W.O. Lise BREUILLAT / Carla DUBOIS - 0
Round 1 U17 - KarolíNa KALKUŠOVÁ / AdéLa TURONOVÁ 21-11 / 22-20 Katharina KÖSSLER / Alicja SYREK - 28
Round 1 U17 - Anja BLAZINA / Ariana KORENT W.O. Juliette LE CORRE / Elena PHAN - 0
Round 1 U17 - Julia KORALEWSKA / Aleksandra KURKIEWICZ W.O. Margaux LASIS / Lucie MECLOT - 0
Round 1 U17 - Tereza CZAJOVÁ / Nela FLIGLOVÁ 16-21 / 21-16 / 21-15 AméLie MAIXNEROVÁ / Erika OSICKOVÁ - 38
Round 1 U17 - Mara HAFNER / Tammi VAN WONTERGHEM 21-16 / 21-17 Karolina KOSTYRA / Amelia SOCHA - 24
Round 1 U17 - Michalina JASKIEWICZ / Aleksandra WILCZEWSKA W.O. Aurore TOUZE / Charline VANHULLE - 0
Round 1 U17 - Aurelia WULANDOKO / Meline ZEISIG 24-22 / 21-16 Dominika BARTLOMIEJCZUK / Olga SZWARNOWIECKA - 31
Round 1 U17 - Katharina NILGES / Leonie WRONNA 21-18 / 21-19 Lucy BRIERLEY / Iva KOŠA - 22
Round 1 U17 - Emilia JOCHACY / Kinga STOKFISZ 21-13 / 21-1 Sofia GALIMBERTI / Anna HELL - 21
Round 1 U17 - Lara-Sophie DREESSEN / Miya-Melayn SALARIA 21-13 / 21-15 Monika NIEDERMAYEROVÁ / MalvíNa SKRCENÁ - 23
Round 1 U17 - Marie Sophie STERN / Eva STOMMEL 21-19 / 21-17 Lena JACHIMEK / Kaja ZIOLKOWSKA - 23
Round 1 U17 - Lisa-Marie BLATTER / Sophia LEHMANN 29-27 / 17-21 / 21-15 Lea KYSELICOVA / Lucia VASATOVA - 39
Round 1 U17 - Barbora KULHÁNKOVÁ / Denisa VALENTOVÁ 21-10 / 19-21 / 21-17 Lena MAKOWSKA / Sonia ZWAN - 40
Round 1 U17 - Jelena BUCHBERGER / Ana PRANIC 20-22 / 21-11 / 21-8 Jorune SALNAITE / Goda VANCEVICIUTE - 32
Round 1 U17 - Isabel KLEBAN / Shreya SARKAR W.O. Kathell DESMOTS-CHACUN / Clemence GAUDREAU - 0
Round 2 U17 - Maja JANKO / Julia WOJCIK 21-18 / 21-16 KarolíNa KALKUŠOVÁ / AdéLa TURONOVÁ - 29
Round 2 U17 - Anja BLAZINA / Ariana KORENT 21-14 / 21-5 Julia KORALEWSKA / Aleksandra KURKIEWICZ - 18
Round 2 U17 - Mara HAFNER / Tammi VAN WONTERGHEM 21-13 / 21-11 Tereza CZAJOVÁ / Nela FLIGLOVÁ - 23
Round 2 U17 - Aurelia WULANDOKO / Meline ZEISIG 21-12 / 21-8 Michalina JASKIEWICZ / Aleksandra WILCZEWSKA - 22
Round 2 U17 - Emilia JOCHACY / Kinga STOKFISZ 21-19 / 21-13 Katharina NILGES / Leonie WRONNA - 29
Round 2 U17 - Marie Sophie STERN / Eva STOMMEL 21-19 / 21-16 Lara-Sophie DREESSEN / Miya-Melayn SALARIA - 25
Round 2 U17 - Barbora KULHÁNKOVÁ / Denisa VALENTOVÁ 21-8 / 21-9 Lisa-Marie BLATTER / Sophia LEHMANN - 21
Round 2 U17 - Jelena BUCHBERGER / Ana PRANIC 21-19 / 21-16 Isabel KLEBAN / Shreya SARKAR - 20
Quarter-final U17 - Maja JANKO / Julia WOJCIK 21-13 / 19-21 / 21-13 Anja BLAZINA / Ariana KORENT - 37
Quarter-final U17 - Mara HAFNER / Tammi VAN WONTERGHEM 21-15 / 21-18 Aurelia WULANDOKO / Meline ZEISIG - 27
Quarter-final U17 - Emilia JOCHACY / Kinga STOKFISZ 21-18 / 21-14 Marie Sophie STERN / Eva STOMMEL - 24
Quarter-final U17 - Barbora KULHÁNKOVÁ / Denisa VALENTOVÁ 19-21 / 21-18 / 21-19 Jelena BUCHBERGER / Ana PRANIC - 51
Semi-final U17 - Maja JANKO / Julia WOJCIK 21-14 / 21-10 Mara HAFNER / Tammi VAN WONTERGHEM - 25
Semi-final U17 - Emilia JOCHACY / Kinga STOKFISZ 22-20 / 21-16 Barbora KULHÁNKOVÁ / Denisa VALENTOVÁ - 29
Final U17 - Maja JANKO / Julia WOJCIK 17-21 / 21-15 / 24-22 Emilia JOCHACY / Kinga STOKFISZ - 54
WS
Round 1 U17 - Maja JANKO 21-10 / 21-9 Miya-Melayn SALARIA - 16
Round 1 U17 - Lena JACHIMEK W.O. Daria KOSHECHKINA - 0
Round 1 U17 - Meline ZEISIG 21-8 / 21-6 Michalina JASKIEWICZ - 22
Round 1 U17 - Gloria POLUEKTOV 21-13 / 21-15 Lea KYSELICOVA - 21
Round 1 U17 - Alicja SYREK 21-15 / 21-16 Natalia WITKOWSKA - 27
Round 1 U17 - KarolíNa KALKUŠOVÁ 21-5 / 21-5 Ela VOJTISKOVA - 17
Round 1 U17 - Anja BLAZINA 21-11 / 21-14 Etelka KARALYOS - 21
Round 1 U17 - Shreya SARKAR 20-22 / 21-10 / 21-14 Anna HELL - 34
Round 1 U17 - Barbora BURSOVÁ 21-4 / 21-10 Monika NIEDERMAYEROVÁ - 19
Round 1 U17 - Jorune SALNAITE 21-11 / 21-14 Lucia VASATOVA - 25
Round 1 U17 - Jelena BUCHBERGER 19-21 / 21-13 / 21-11 Lara-Sophie DREESSEN - 45
Round 1 U17 - Lena MAKOWSKA 19-21 / 21-12 / 21-18 Sonia ZWAN - 41
Round 1 U17 - Karolina KOPKA 24-22 / 21-19 MalvíNa SKRCENÁ - 29
Round 1 U17 - Leonie WRONNA 21-13 / 21-14 Katharina KÖSSLER - 21
Round 1 U17 - Aleksandra KURKIEWICZ W.O. Agathe CUEVAS - 0
Round 1 U17 - Eva STOMMEL 21-15 / 21-11 Olga SZWARNOWIECKA - 23
Round 1 U17 - Lucy BRIERLEY 16-21 / 21-14 / 21-16 Katharina NILGES - 39
Round 1 U17 - AméLie MAIXNEROVÁ 21-11 / 22-20 Agata KOZICKA - 21
Round 1 U17 - Mara HAFNER 21-9 / 21-17 Lisa-Marie BLATTER - 12
Round 1 U17 - Kinga STOKFISZ 21-8 / 21-18 Isabel KLEBAN - 23
Round 1 U17 - Tammi VAN WONTERGHEM 21-11 / 21-10 Julia KORALEWSKA - 18
Round 1 U17 - Iva KOŠA 21-14 / 21-16 Goda VANCEVICIUTE - 23
Round 1 U17 - Ana PRANIC 21-17 / 21-18 Nela FLIGLOVÁ - 26
Round 1 U17 - Tereza CZAJOVÁ 21-10 / 21-12 Aleksandra WASILEWSKA - 17
Round 1 U17 - Emilia JOCHACY 21-10 / 21-6 Lucie ŠUHAJOVÁ - 17
Round 1 U17 - Vilte PAULAUSKAITE 21-13 / 21-14 AdéLa TURONOVÁ - 25
Round 1 U17 - ŠTePáNka NÝDRLOVÁ 21-17 / 21-17 Sophia LEHMANN - 24
Round 1 U17 - Erika OSICKOVÁ 14-21 / 21-14 / 21-16 Sofia GALIMBERTI - 30
Round 1 U17 - Lisa Paula BONNEMANN 21-18 / 21-17 Amelia SOCHA - 28
Round 1 U17 - Kaja ZIOLKOWSKA 21-15 / 21-16 Aurelia WULANDOKO - 25
Round 1 U17 - Ariana KORENT 15-21 / 21-16 / 21-18 Barbora KULHÁNKOVÁ - 40
Round 1 U17 - Johanka IVANOVICOVA 21-8 / 21-5 Dominika BARTLOMIEJCZUK - 16
Round 2 U17 - Maja JANKO 21-9 / 21-18 Lena JACHIMEK - 21
Round 2 U17 - Meline ZEISIG 21-12 / 21-19 Gloria POLUEKTOV - 23
Round 2 U17 - Alicja SYREK 21-14 / 21-23 / 21-19 KarolíNa KALKUŠOVÁ - 41
Round 2 U17 - Anja BLAZINA 21-9 / 21-6 Shreya SARKAR - 19
Round 2 U17 - Barbora BURSOVÁ 21-15 / 21-12 Jorune SALNAITE - 29
Round 2 U17 - Jelena BUCHBERGER 21-18 / 21-11 Lena MAKOWSKA - 28
Round 2 U17 - Karolina KOPKA 21-15 / 21-15 Leonie WRONNA - 25
Round 2 U17 - Eva STOMMEL 21-14 / 21-11 Aleksandra KURKIEWICZ - 20
Round 2 U17 - Lucy BRIERLEY 21-15 / 18-21 / 21-19 AméLie MAIXNEROVÁ - 41
Round 2 U17 - Kinga STOKFISZ 21-14 / 21-7 Mara HAFNER - 20
Round 2 U17 - Tammi VAN WONTERGHEM 22-20 / 21-10 Iva KOŠA - 21
Round 2 U17 - Ana PRANIC 21-18 / 21-16 Tereza CZAJOVÁ - 17
Round 2 U17 - Vilte PAULAUSKAITE 21-11 / 19-21 / 21-11 Emilia JOCHACY - 38
Round 2 U17 - ŠTePáNka NÝDRLOVÁ 21-15 / 21-18 Erika OSICKOVÁ - 25
Round 2 U17 - Kaja ZIOLKOWSKA 21-18 / 18-21 / 21-12 Lisa Paula BONNEMANN - 40
Round 2 U17 - Johanka IVANOVICOVA 21-17 / 21-10 Ariana KORENT - 22
Round 3 U17 - Maja JANKO 21-15 / 21-8 Meline ZEISIG - 29
Round 3 U17 - Anja BLAZINA 21-14 / 21-15 Alicja SYREK - 25
Round 3 U17 - Jelena BUCHBERGER 21-15 / 21-18 Barbora BURSOVÁ - 33
Round 3 U17 - Eva STOMMEL 21-17 / 21-13 Karolina KOPKA - 22
Round 3 U17 - Kinga STOKFISZ 21-11 / 22-20 Lucy BRIERLEY - 30
Round 3 U17 - Ana PRANIC 22-20 / 21-16 Tammi VAN WONTERGHEM - 23
Round 3 U17 - Vilte PAULAUSKAITE 21-14 / 21-5 ŠTePáNka NÝDRLOVÁ - 25
Round 3 U17 - Johanka IVANOVICOVA 21-14 / 21-13 Kaja ZIOLKOWSKA - 27
Quarter-final U17 - Maja JANKO 21-13 / 16-21 / 21-13 Anja BLAZINA - 41
Quarter-final U17 - Jelena BUCHBERGER 22-20 / 21-16 Eva STOMMEL - 27
Quarter-final U17 - Kinga STOKFISZ 21-19 / 21-7 Ana PRANIC - 28
Quarter-final U17 - Johanka IVANOVICOVA 22-20 / 21-13 Vilte PAULAUSKAITE - 25
Semi-final U17 - Jelena BUCHBERGER 21-12 / 21-16 Maja JANKO - 28
Semi-final U17 - Kinga STOKFISZ 19-21 / 21-10 / 21-16 Johanka IVANOVICOVA - 40
Final U17 - Jelena BUCHBERGER 21-18 / 15-21 / 21-16 Kinga STOKFISZ - 50
XD
Round 1 U17 - Damian ZIMNOL / Natalia WITKOWSKA 21-16 / 18-21 / 21-14 Rafael CRESDEE / Emilia JOCHACY - 34
Round 1 U17 - Adam BURGET / Barbora KULHÁNKOVÁ 16-21 / 21-19 / 21-17 Bartosz PUNKO / Kaja ZIOLKOWSKA - 42
Round 1 U17 - Sylvester DECKER / Mara HAFNER 21-13 / 21-8 Filip ZIOLA / Amelia SOCHA - 21
Round 1 U17 - Jonas SCHMID / Katharina NILGES 21-18 / 21-14 Dennis KERPL / MalvíNa SKRCENÁ - 28
Round 1 U17 - Tymoteusz CYBULSKI / Alicja SYREK 21-18 / 18-21 / 21-10 Libor RAŠKA / Tereza CZAJOVÁ - 38
Round 1 U17 - Adam BALOGH / Etelka KARALYOS 21-13 / 19-21 / 21-13 Michael HAVLÍCEK / Monika NIEDERMAYEROVÁ - 33
Round 1 U17 - VojteCh MATUŠ / Lucie ŠUHAJOVÁ 21-17 / 21-19 Brajan PLOSZCZYCA / Agata KOZICKA - 27
Round 1 U17 - Jakub RAŠKA / Nela FLIGLOVÁ 21-19 / 12-21 / 21-15 Vid KOŠCAK / Iva KOŠA - 30
Round 1 U17 - Roko PIPUNIC / Ana PRANIC 21-15 / 21-15 Aldrin NELSON / Ariana KORENT - 20
Round 1 U17 - Shon LEITMAN / Leonie WRONNA 21-15 / 18-21 / 21-19 Dominik ANDRAS / Lucia VASATOVA - 30
Round 1 U17 - Kacper DRYMAJLO / Lena JACHIMEK 21-8 / 21-12 Mateusz POHL / Karolina KOSTYRA - 18
Round 1 U17 - Matus POLACEK / Lea KYSELICOVA W.O. Rokas LESINSKAS / Taja LEONOVIC - 0
Round 1 U17 - Ruben FELLIN / Sofia GALIMBERTI 21-17 / 16-21 / 21-16 Tristan INHOVEN / Miya-Melayn SALARIA - 35
Round 1 U17 - Raphael MAHO / Tammi VAN WONTERGHEM 21-9 / 21-17 Valerian ECKERT / Lisa-Marie BLATTER - 18
Round 1 U17 - Kamil MARKUS / Aleksandra KURKIEWICZ 21-15 / 21-11 Jakub DULEMBA / Aleksandra WASILEWSKA - 23
Round 1 U17 - Tadej JELENC / Anja BLAZINA 21-13 / 21-4 Dominik TANKEVIC / Goda VANCEVICIUTE - 18
Round 2 U17 - Andrej SUCHY / Johanka IVANOVICOVA 21-23 / 21-18 / 21-16 Damian ZIMNOL / Natalia WITKOWSKA - 36
Round 2 U17 - Adam BURGET / Barbora KULHÁNKOVÁ 21-11 / 21-14 Gregor ONDREJCAK / Ela VOJTISKOVA - 25
Round 2 U17 - Sylvester DECKER / Mara HAFNER 19-21 / 21-17 / 21-12 Filip TITERA / AméLie MAIXNEROVÁ - 36
Round 2 U17 - Jonas SCHMID / Katharina NILGES W.O. Artem LYTVYNENKO / Daria KOSHECHKINA - 0
Round 2 U17 - Tymoteusz CYBULSKI / Alicja SYREK 21-14 / 21-14 KryšTof COUFAL / ŠTePáNka NÝDRLOVÁ - 21
Round 2 U17 - Danial Iman MARZUAN / Aurelia WULANDOKO 21-10 / 21-12 VojteCh MATUŠ / Lucie ŠUHAJOVÁ - 19
Round 2 U17 - OndrEj KAPLAN / Denisa VALENTOVÁ 22-20 / 21-18 Jakub RAŠKA / Nela FLIGLOVÁ - 23
Round 2 U17 - Roko PIPUNIC / Ana PRANIC 14-21 / 21-19 / 21-12 Adam SRNEC / AdéLa TURONOVÁ - 36
Round 2 U17 - Mark NIEMANN / Marie Sophie STERN 21-9 / 21-12 Shon LEITMAN / Leonie WRONNA - 18
Round 2 U17 - Kacper DRYMAJLO / Lena JACHIMEK 22-20 / 21-18 Sebastian PINKOWICZ / Anna HELL - 23
Round 2 U17 - Tomasz KOPERDOWSKI / Karolina KOPKA 21-19 / 21-17 Matus POLACEK / Lea KYSELICOVA - 22
Round 2 U17 - Ruben FELLIN / Sofia GALIMBERTI 18-21 / 21-11 / 24-22 Vince Felix BOROS / Katharina KÖSSLER - 35
Round 2 U17 - Mateusz GOLAS / Julia WOJCIK 21-14 / 21-16 Raphael MAHO / Tammi VAN WONTERGHEM - 21
Round 2 U17 - VáClav SIMON / KarolíNa KALKUŠOVÁ 21-18 / 21-19 Kamil MARKUS / Aleksandra KURKIEWICZ - 25
Round 2 U17 - Marek CEPELA / Barbora BURSOVÁ 17-21 / 22-20 / 21-16 Tadej JELENC / Anja BLAZINA - 43
Round 3 U17 - Adam BURGET / Barbora KULHÁNKOVÁ 21-17 / 21-13 Andrej SUCHY / Johanka IVANOVICOVA - 26
Round 3 U17 - Sylvester DECKER / Mara HAFNER 18-21 / 21-16 / 21-16 Jonas SCHMID / Katharina NILGES - 37
Round 3 U17 - Tymoteusz CYBULSKI / Alicja SYREK 21-10 / 21-12 Adam BALOGH / Etelka KARALYOS - 3
Round 3 U17 - OndrEj KAPLAN / Denisa VALENTOVÁ 24-22 / 21-9 Danial Iman MARZUAN / Aurelia WULANDOKO - 24
Round 3 U17 - Mark NIEMANN / Marie Sophie STERN 21-14 / 21-14 Roko PIPUNIC / Ana PRANIC - 19
Round 3 U17 - Kacper DRYMAJLO / Lena JACHIMEK 21-17 / 21-13 Tomasz KOPERDOWSKI / Karolina KOPKA - 20
Round 3 U17 - Mateusz GOLAS / Julia WOJCIK 21-8 / 21-8 Ruben FELLIN / Sofia GALIMBERTI - 15
Round 3 U17 - Marek CEPELA / Barbora BURSOVÁ 21-18 / 21-19 VáClav SIMON / KarolíNa KALKUŠOVÁ - 29
Quarter-final U17 - Adam BURGET / Barbora KULHÁNKOVÁ 21-10 / 21-17 Sylvester DECKER / Mara HAFNER - 23
Quarter-final U17 - Tymoteusz CYBULSKI / Alicja SYREK 21-18 / 17-21 / 21-19 OndrEj KAPLAN / Denisa VALENTOVÁ - 40
Quarter-final U17 - Mark NIEMANN / Marie Sophie STERN 21-7 / 21-17 Kacper DRYMAJLO / Lena JACHIMEK - 22
Quarter-final U17 - Mateusz GOLAS / Julia WOJCIK 21-16 / 21-10 Marek CEPELA / Barbora BURSOVÁ - 25
Semi-final U17 - Adam BURGET / Barbora KULHÁNKOVÁ 21-13 / 16-21 / 21-13 Tymoteusz CYBULSKI / Alicja SYREK - 43
Semi-final U17 - Mateusz GOLAS / Julia WOJCIK 23-21 / 18-21 / 21-18 Mark NIEMANN / Marie Sophie STERN - 41
Final U17 - Mateusz GOLAS / Julia WOJCIK 21-8 / 21-4 Adam BURGET / Barbora KULHÁNKOVÁ - 19
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 23 53 7 30.4% 1909 83 00:27:34 3.01 0 0.0%
MS 60 144 24 40.0% 5053 84.22 00:28:19 2.97 0 0.0%
WD 26 59 7 26.9% 2160 83.08 00:29:02 2.86 0 0.0%
WS 61 135 13 21.3% 4740 77.7 00:26:41 2.91 0 0.0%
XD 44 104 16 36.4% 3756 85.36 00:26:55 3.17 0 0.0%
Total 214 495 67 31.3% 17618 82.33 00:27:34 2.99 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Croatia 13 3 81.2%
Belgium 5 2 71.4%
Poland 59 27 68.6%
Germany 28 18 60.9%
Luxembourg 4 3 57.1%
Czech Republic 21 16 56.8%
Slovenia 9 9 50.0%
Lithuania 5 5 50.0%
Hungary 2 3 40.0%
England 3 5 37.5%
59 105 36.0%
Israel 1 2 33.3%
Slovakia 6 15 28.6%
Italy 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Mateusz GOLAS Sebastian PINKOWICZ 21-7 / 21-10
2021 Yevhenii STOLOVOI Charles FOUYN 21-15 / 7-21 / 21-10
2019 Alexander RINGBÆK Nadeem DALVI 21-17 / 21-11
2019 Kian-Yu OEI Sergej LUKIC 21-16 / 19-21 / 21-13
2018 Artur AJUPOV Kian-Yu OEI 21-14 / 21-13
2017 Nicolas RUDOLF Lukasz CIMOSZ 21-16 / 21-6
2017 Georgii KARPOV Sergej LUKIC 21-10 / 21-11