Thailand Masters  

Tournament Name: PRINCESS SIRIVANNAVARI Thailand Masters 2019
Tournament Dates: 08/01/2019-13/01/2019
Location: Thailand, Bangkok
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD GOH V Shem / TAN Wee Kiong LU Ching Yao / YANG Po Han
MS LOH Kean Yew LIN Dan
WD Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI LI Wenmei / ZHENG Yu
WS Fitriani FITRIANI Busanan ONGBAMRUNGPHAN
XD CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 277 LIANG Weikeng / SHANG Yichen 21-14 / 21-10 Minh BAO / Bao Duc DUONG 87 19
Round 1 78 KONA Tarun / LIM Khim Wah 21-18 / 21-15 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA 85 30
Round 1 - Tuan Duc DO / Hong Nam PHAM W.O. Enrico ASUNCION / Carlo Glenn REMO - 0
Round 1 - LIN Chia Yu / YANG Ming-Tse W.O. Kenas Adi HARYANTO / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA - 0
MD
Round 1 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-13 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 38 27
Round 1 90 Masato TAKANO / Yoshiki TSUKAMOTO 21-19 / 21-16 Ben LANE / Sean VENDY 43 36
Round 1 29 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-10 / 21-7 Tuan Duc DO / Hong Nam PHAM 101 20
Round 1 - Tinn ISRIYANET / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-11 / 21-12 KONA Tarun / LIM Khim Wah 78 24
Round 1 24 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 23-21 / 21-17 Pakin KUNA-ANUVIT / Natthapat TRINKAJEE 75 38
Round 1 55 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-12 / 11-7 Ret. Hee Chun MAK / TANG Chun Man - 22
Round 1 32 Jelle MAAS / Robin TABELING 18-21 / 21-13 / 26-24 LIANG Weikeng / SHANG Yichen 277 61
Round 1 116 DI Zijian / WANG Chang 22-20 / 21-17 CHUNG Yonny / TAM Chun Hei 72 38
Round 1 59 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-15 / 21-10 KAN Chao Yu / Chi-Hung LIAO 112 28
Round 1 33 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 26-24 / 20-22 / 21-18 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan - 68
Round 1 249 LIN Chia Yu / YANG Ming-Tse 21-10 / 21-15 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 77 28
Round 1 49 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-11 / 19-21 / 21-14 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 154 51
Round 1 45 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 21-18 / 21-17 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 35 35
Round 1 26 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-11 / 21-17 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 44 36
Round 1 58 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 23-21 / 11-21 / 24-22 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 64 69
Round 1 22 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 17-21 / 21-19 / 21-15 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 47 55
Round 2 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-17 / 21-13 Masato TAKANO / Yoshiki TSUKAMOTO 90 25
Round 2 29 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-14 / 21-14 Tinn ISRIYANET / Nipitphon PHUANGPHUAPET - 34
Round 2 55 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-17 / 21-12 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 24 34
Round 2 116 DI Zijian / WANG Chang 21-19 / 21-10 Jelle MAAS / Robin TABELING 32 35
Round 2 33 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 19-21 / 21-14 / 21-16 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 59 59
Round 2 49 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-15 / 21-17 LIN Chia Yu / YANG Ming-Tse 249 28
Round 2 26 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-11 / 17-21 / 21-16 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 45 56
Round 2 58 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 28-26 / 21-16 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 22 36
Quarter-final 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-12 / 21-16 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 29 30
Quarter-final 55 Akira KOGA / Taichi SAITO 16-21 / 21-12 / 21-7 DI Zijian / WANG Chang 116 50
Quarter-final 49 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-8 / 21-14 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 33 33
Quarter-final 26 LU Ching Yao / YANG Po Han 16-21 / 21-12 / 21-14 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 58 59
Semi-final 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-12 / 21-10 Akira KOGA / Taichi SAITO 55 26
Semi-final 26 LU Ching Yao / YANG Po Han 17-21 / 21-13 / 21-11 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 49 57
Final 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-13 / 21-17 LU Ching Yao / YANG Po Han 26 32
MS (qual)
Round 1 105 Pannawit THONGNUAM 23-21 / 22-20 REN Pengbo 184 39
Round 1 139 Adulrach NAMKUL 21-13 / 21-16 KAN Chao Yu 269 24
Round 1 229 LIU Haichao 21-17 / 21-12 Maxime MOREELS 104 31
Round 1 125 LOH Kean Yew 21-16 / 21-10 SUN Feixiang 121 35
Round 1 81 Koki WATANABE 21-17 / 18-21 / 21-13 Kantawat LEELAVECHABUTR 167 56
Round 1 233 Elias BRACKE 14-21 / 23-21 / 21-18 Xiaodong SHENG 89 61
Round 1 124 Kunlavut VITIDSARN 21-11 / 21-13 Seng Zoe YEOH 217 26
Round 1 303 Saran JAMSRI 21-15 / 21-19 Andre MARTEEN 170 33
Round 2 105 Pannawit THONGNUAM 14-21 / 21-16 / 21-9 Adulrach NAMKUL 139 35
Round 2 125 LOH Kean Yew 21-7 / 21-16 LIU Haichao 229 28
Round 2 81 Koki WATANABE 21-12 / 21-12 Elias BRACKE 233 25
Round 2 124 Kunlavut VITIDSARN 21-13 / 21-10 Saran JAMSRI 303 28
MS
Round 1 13 LIN Dan 21-14 / 11-21 / 21-12 Kunlavut VITIDSARN 124 54
Round 1 36 LEE Cheuk Yiu 13-21 / 21-15 / 21-4 Vladimir MALKOV 59 52
Round 1 85 CHEAM June Wei 21-18 / 11-21 / 21-15 Ihsan Maulana MUSTOFA 39 59
Round 1 105 Pannawit THONGNUAM 17-21 / 21-18 / 21-8 Thomas ROUXEL 60 54
Round 1 41 Sitthikom THAMMASIN 21-17 / 23-21 Kantaphon WANGCHAROEN 15 54
Round 1 61 Firman Abdul KHOLIK 21-17 / 17-21 / 21-19 Yu IGARASHI 40 73
Round 1 31 LU Guangzu 21-17 / 21-8 Chico Aura DWI WARDOYO 69 39
Round 1 81 Koki WATANABE 12-21 / 21-18 / 21-13 SOONG Joo Ven 75 50
Round 1 49 Subhankar DEY 21-19 / 21-12 Misha ZILBERMAN 48 40
Round 1 30 Brice LEVERDEZ 21-19 / 21-16 Ygor COELHO 45 40
Round 1 42 LEE Zii Jia 21-17 / 21-11 Sony Dwi KUNCORO 63 31
Round 1 37 WONG Wing Ki Vincent 21-18 / 21-17 Suppanyu AVIHINGSANON 19 49
Round 1 46 Lucas CORVEE 5-1 Ret. Cao Cuong PHAM 73 4
Round 1 29 WANG Tzu Wei 21-7 / 21-12 Lucas CLAERBOUT 80 40
Round 1 125 LOH Kean Yew 21-13 / 21-17 ZHOU Zeqi 56 38
Round 1 47 ZHAO Junpeng 21-18 / 16-21 / 21-18 Khosit PHETPRADAB 16 74
Round 2 13 LIN Dan 21-19 / 15-21 / 22-20 LEE Cheuk Yiu 36 72
Round 2 85 CHEAM June Wei 14-21 / 21-17 / 21-16 Pannawit THONGNUAM 105 53
Round 2 61 Firman Abdul KHOLIK 21-16 / 22-20 Sitthikom THAMMASIN 41 48
Round 2 31 LU Guangzu 23-21 / 21-17 Koki WATANABE 81 44
Round 2 30 Brice LEVERDEZ 21-19 / 21-10 Subhankar DEY 49 30
Round 2 42 LEE Zii Jia 11-21 / 21-19 / 21-15 WONG Wing Ki Vincent 37 55
Round 2 29 WANG Tzu Wei 21-17 / 13-21 / 21-15 Lucas CORVEE 46 68
Round 2 125 LOH Kean Yew 21-10 / 21-19 ZHAO Junpeng 47 39
Quarter-final 13 LIN Dan 14-21 / 21-16 / 21-8 CHEAM June Wei 85 51
Quarter-final 31 LU Guangzu 21-15 / 21-17 Firman Abdul KHOLIK 61 42
Quarter-final 30 Brice LEVERDEZ 21-11 / 21-19 LEE Zii Jia 42 44
Quarter-final 125 LOH Kean Yew 21-19 / 20-22 / 21-11 WANG Tzu Wei 29 69
Semi-final 13 LIN Dan 21-11 / 6-21 / 21-18 LU Guangzu 31 53
Semi-final 125 LOH Kean Yew 14-21 / 21-10 / 21-14 Brice LEVERDEZ 30 57
Final 125 LOH Kean Yew 21-19 / 21-18 LIN Dan 13 46
WD (qual)
Round 1 448 CAO Tongwei / YAN Chenxue 21-11 / 21-16 Ornnicha JONGSATHAPORNPARN / Laksika KANLAHA 851 32
Round 1 - Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT W.O. Suchanya KANCHANASAKA / Nannapas SUKKLAD - 0
Round 1 - Pornpicha CHOEIKEEWONG / Pornnicha SUWATNODOM W.O. Natchpapha CHATUPORNKARNCHANA / Sanicha CHUMNIBANNAKARN - 0
Round 1 - Kunjira KHONGDEE / Nichakarn KWANDAENG W.O. Thanapim KAWEENUNTAVONG / Peeraya KHANTARUANGSAKUL - 0
WD
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-8 / 21-9 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 34 25
Round 1 80 Febriana Dwipuji KUSUMA / Ribka SUGIARTO 21-12 / 21-23 / 21-18 Kittipak DUBTHUK / Rusydina Antardayu RIODINGIN - 58
Round 1 - Della Destiara HARIS / Virni PUTRI 21-11 / 21-9 Manassiri BOWONWITTHANAKUL / Suphapich SILPRAKOB - 25
Round 1 87 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 21-15 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 85 46
Round 1 22 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-14 / 21-18 Kunjira KHONGDEE / Nichakarn KWANDAENG 544 32
Round 1 37 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 21-18 / 14-21 / 21-15 CAO Tongwei / YAN Chenxue 448 58
Round 1 26 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 23-21 / 21-18 Saranchana CHAIKITTIWAT / Supissara PAEWSAMPRAN - 35
Round 1 - CHEN Yingying / ZHANG Shuxian 21-13 / 21-10 Aparna BALAN / Sruthi K.P 54 31
Round 1 45 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 21-14 / 21-18 Pornpicha CHOEIKEEWONG / Pornnicha SUWATNODOM 650 33
Round 1 24 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 18-21 / 21-12 / 21-13 Natchpapha CHATUPORNKARNCHANA / Sanicha CHUMNIBANNAKARN 394 49
Round 1 - PAI Yu Po / WU Ti Jung 21-11 / 21-11 Pacharapun CHOCHUWONG / Alisa SAPNITI - 31
Round 1 21 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-18 / 16-21 / 21-15 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 112 62
Round 1 216 Suchanya KANCHANASAKA / Nannapas SUKKLAD 21-10 / 15-21 / 21-16 Thanapim KAWEENUNTAVONG / Peeraya KHANTARUANGSAKUL 289 52
Round 1 60 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-9 / 23-21 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 29 36
Round 1 616 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-7 / 21-9 Emily KAN / Isabel ZHONG 51 24
Round 1 13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-10 / 18-21 / 21-16 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 28 64
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 20-22 / 21-10 / 22-20 Febriana Dwipuji KUSUMA / Ribka SUGIARTO 80 60
Round 2 87 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-15 Della Destiara HARIS / Virni PUTRI - 38
Round 2 37 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 22-20 / 21-19 Emilie LEFEL / Anne TRAN 22 51
Round 2 26 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21-16 / 14-21 / 21-18 CHEN Yingying / ZHANG Shuxian - 70
Round 2 24 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-15 / 21-14 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 45 34
Round 2 21 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-18 / 21-13 PAI Yu Po / WU Ti Jung - 44
Round 2 60 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-6 / 21-8 Suchanya KANCHANASAKA / Nannapas SUKKLAD 216 25
Round 2 13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-13 / 21-7 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 616 31
Quarter-final 87 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 21-18 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 61
Quarter-final 26 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21-12 / 21-17 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 37 39
Quarter-final 24 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-12 / 21-13 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21 35
Quarter-final 60 LI Wenmei / ZHENG Yu 24-22 / 21-12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 13 50
Semi-final 87 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 18-21 / 21-12 / 21-4 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 26 53
Semi-final 60 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-18 / 21-16 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 24 41
Final 87 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 15-21 / 21-15 / 21-10 LI Wenmei / ZHENG Yu 60 72
WS (qual)
Round 1 124 JI Shuting 21-16 / 17-21 / 21-11 Muralitharan THINAAH 100 52
Round 1 90 Lianne TAN 21-15 / 17-21 / 21-13 Riya MOOKERJEE 116 46
Round 1 107 LIM Yin Fun 21-13 / 21-12 Disha GUPTA 102 27
Round 1 87 LIN Ying Chun 21-18 / 21-12 Supanida KATETHONG 115 26
WS
Round 1 14 Nitchaon JINDAPOL 21-12 / 21-15 LIN Ying Chun 87 29
Round 1 33 Fitriani FITRIANI 18-21 / 21-9 / 23-21 LEE Ying Ying 39 54
Round 1 53 YEO Jia Min 21-9 / 21-16 Phittayaporn CHAIWAN 83 26
Round 1 45 Yvonne LI 21-15 / 21-13 Julie Dawall JAKOBSEN 61 32
Round 1 13 Michelle LI 21-15 / 22-20 YIP Pui Yin 34 49
Round 1 38 Ayumi MINE 21-19 / 21-13 Sabrina JAQUET 56 42
Round 1 26 CHEUNG Ngan Yi 21-18 / 21-8 JI Shuting 124 41
Round 1 - DENG Joy Xuan 21-7 / 21-14 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 77 28
Round 1 51 Ruselli HARTAWAN 21-15 / 22-24 / 21-17 CHIANG Ying Li 54 54
Round 1 29 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-12 / 21-8 Ksenia POLIKARPOVA 63 28
Round 1 36 Saena KAWAKAMI 21-9 / 21-13 Vaishnavi Reddy JAKKA 62 26
Round 1 20 CAI Yanyan 21-14 / 21-12 PAI Yu Po 40 32
Round 1 90 Lianne TAN 21-13 / 21-11 Lyanny Alessandra MAINAKY 44 36
Round 1 22 Pornpawee CHOCHUWONG 21-14 / 21-4 LIM Yin Fun 107 27
Round 1 58 Yulia Yosephin SUSANTO 21-17 / 21-18 Chananchida JUCHAROEN 66 48
Round 1 81 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-9 / 21-19 Brittney TAM 65 29
Round 2 33 Fitriani FITRIANI 21-10 / 17-21 / 21-16 Nitchaon JINDAPOL 14 62
Round 2 53 YEO Jia Min 21-6 / 21-18 Yvonne LI 45 28
Round 2 13 Michelle LI 21-6 / 13-21 / 21-10 Ayumi MINE 38 48
Round 2 - DENG Joy Xuan 12-21 / 21-13 / 22-20 CHEUNG Ngan Yi 26 71
Round 2 29 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-14 / 21-9 Ruselli HARTAWAN 51 33
Round 2 36 Saena KAWAKAMI 21-17 / 21-17 CAI Yanyan 20 37
Round 2 22 Pornpawee CHOCHUWONG 21-18 / 21-9 Lianne TAN 90 29
Round 2 81 Porntip BURANAPRASERTSUK 19-21 / 21-5 / 21-18 Yulia Yosephin SUSANTO 58 57
Quarter-final 33 Fitriani FITRIANI 14-21 / 21-15 / 21-18 YEO Jia Min 53 60
Quarter-final - DENG Joy Xuan 21-13 / 21-19 Michelle LI 13 42
Quarter-final 29 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-17 / 10-21 / 21-13 Saena KAWAKAMI 36 62
Quarter-final 22 Pornpawee CHOCHUWONG 21-15 / 21-12 Porntip BURANAPRASERTSUK 81 36
Semi-final 33 Fitriani FITRIANI 12-21 / 21-19 / 21-16 DENG Joy Xuan - 55
Semi-final 29 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-10 / 21-4 Pornpawee CHOCHUWONG 22 30
Final 33 Fitriani FITRIANI 21-12 / 21-14 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 29 42
XD (qual)
Round 1 354 YEUNG Ming Nok / YEUNG Nga Ting 21-6 / 21-14 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 365 19
Round 1 - Yunosuke KUBOTA / Nami MATSUYAMA 19-21 / 22-20 / 21-15 Tanupat VIRIYANGKURA / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 202 48
Round 1 212 Hee Chun MAK / CHAU Hoi Wah 21-12 / 21-11 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Thanapim KAWEENUNTAVONG - 23
Round 1 161 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 16-21 / 22-20 / 21-13 SHANG Yichen / ZHANG Shuxian - 37
XD
Round 1 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 21-10 Tinn ISRIYANET / Chasinee KOREPAP - 26
Round 1 41 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-17 / 21-17 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 161 25
Round 1 34 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 16-21 / 21-12 / 21-13 LIN Chia Yu / HSU Ya Ching - 37
Round 1 40 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 21-18 / 18-21 / 21-17 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 74 50
Round 1 30 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 21-18 / 21-19 Agripinna Prima Rahmanto PUTRA / Tiara Rosalia NURAIDAH - 27
Round 1 42 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-15 / 21-13 S. Sunjith (Jr) / Sruthi K.P 159 30
Round 1 - TANG Chun Man / NG Tsz Yau 21-19 / 22-20 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 102 33
Round 1 37 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 21-17 / 21-15 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 49 30
Round 1 60 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 21-15 / 21-18 Misha ZILBERMAN / Svetlana ZILBERMAN 91 24
Round 1 32 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 22-20 / 16-21 / 21-13 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 56 65
Round 1 - YANG Ming-Tse / WU Ti Jung 21-11 / 21-9 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 45 21
Round 1 97 Parinyawat THONGNUAM / Kittipak DUBTHUK 21-19 / 21-17 CHUNG Yonny / YUEN Sin Ying - 29
Round 1 - Robin TABELING / Selena PIEK 21-19 / 21-23 / 21-17 Hee Chun MAK / CHAU Hoi Wah 212 60
Round 1 31 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 21-12 / 21-14 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 36 27
Round 1 38 Ben LANE / Jessica PUGH 21-11 / 21-9 Yunosuke KUBOTA / Nami MATSUYAMA - 28
Round 1 5 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-5 YEUNG Ming Nok / YEUNG Nga Ting 354 20
Round 2 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 21-10 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 41 32
Round 2 40 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 23-21 / 20-22 / 21-12 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 34 51
Round 2 30 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 21-15 / 21-15 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 42 31
Round 2 - TANG Chun Man / NG Tsz Yau 21-12 / 21-14 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 37 23
Round 2 32 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-16 / 21-17 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 60 26
Round 2 97 Parinyawat THONGNUAM / Kittipak DUBTHUK 21-12 / 21-12 YANG Ming-Tse / WU Ti Jung - 30
Round 2 - Robin TABELING / Selena PIEK 21-18 / 21-17 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 31 32
Round 2 5 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 23-21 / 21-13 Ben LANE / Jessica PUGH 38 40
Quarter-final 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-12 / 22-20 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 40 33
Quarter-final - TANG Chun Man / NG Tsz Yau 21-19 / 21-15 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 30 32
Quarter-final 32 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-16 / 21-19 Parinyawat THONGNUAM / Kittipak DUBTHUK 97 40
Quarter-final 5 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-14 Robin TABELING / Selena PIEK - 39
Semi-final 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 21-15 TANG Chun Man / NG Tsz Yau - 35
Semi-final 5 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 21-16 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 32 39
Final 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 5 47

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 70 10 33.3% 2556 85.2 00:40:16 2.12 3 10.0%
MS 30 75 15 50.0% 2710 90.33 00:50:36 1.79 5 16.7%
WD 31 72 10 32.3% 2551 82.29 00:44:02 1.87 6 19.4%
WS 31 71 9 29.0% 2467 79.58 00:41:04 1.94 4 12.9%
XD 31 67 5 16.1% 2454 79.16 00:34:15 2.31 2 6.5%
Total 153 355 49 32.0% 12738 83.25 00:42:00 1.98 20 13.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Singapore 9 1 90.0%
Netherlands 6 3 66.7%
Malaysia 24 15 61.5%
Japan 16 11 59.3%
China 23 16 59.0%
Russia 4 3 57.1%
Thailand 40 40 50.0%
Belgium 3 3 50.0%
Ireland 1 1 50.0%
Germany 1 1 50.0%
Indonesia 19 22 46.3%
Hong Kong 11 13 45.8%
Chinese Taipei 10 14 41.7%
Canada 2 3 40.0%
France 5 9 35.7%
England 1 2 33.3%
India 3 9 25.0%
Brazil 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Denmark 0 1 0.0%
U.S.A. 0 2 0.0%
Israel 0 3 0.0%
Vietnam 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2020 NG Ka Long Angus Kenta NISHIMOTO 16-21 / 21-13 / 21-12
2019 LOH Kean Yew LIN Dan 21-19 / 21-18
2018 Tommy SUGIARTO LEONG Jun Hao 21-16 / 21-15
2017 Tommy SUGIARTO Kantaphon WANGCHAROEN 21-17 / 21-11
2016 LEE Hyun Il HU Yun 21-18 / 21-19