Japan Open  

Tournament Name: DAIHATSU YONEX Japan Open 2022
Tournament Dates: 30/08/2022-04/09/2022
Location: Japan, Osaka
Category: HSBC BWF World Tour Super 750

Winners
Category Winner Runner-up
MD LIANG Weikeng / WANG Chang Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN
MS Kenta NISHIMOTO CHOU Tien Chen
WD JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong BAEK Ha Na / LEE Yu Lim
WS Akane YAMAGUCHI Se Young AN
XD Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 23-21 / 21-19 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 27 37
Round 1 82 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-15 / 19-21 / 21-14 Alexander DUNN / Adam HALL 30 47
Round 1 24 LIU Yuchen / OU Xuanyi 9-21 / 21-18 / 21-16 REN Xiangyu / TAN Qiang 79 54
Round 1 18 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-17 / 18-21 / 21-19 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 12 60
Round 1 4 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-12 / 28-26 LU Ching Yao / YANG Po Han 23 41
Round 1 15 Ben LANE / Sean VENDY 21-14 / 17-21 / 21-13 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 38 59
Round 1 8 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-23 / 21-13 / 21-18 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 36 60
Round 1 13 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-18 / 19-21 / 21-19 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 28 51
Round 1 31 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 21-19 / 21-15 LIM Khim Wah / GOH V Shem 460 34
Round 1 6 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 23-21 / 21-18 Akira KOGA / Taichi SAITO 22 45
Round 1 88 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-19 / 21-19 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 39 34
Round 1 3 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-15 / 22-20 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 37 34
Round 1 25 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 21-18 / 21-17 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 44 42
Round 1 9 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-17 / 21-9 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 41 28
Round 1 34 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 19-21 / 23-21 / 21-15 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 26 65
Round 1 20 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-14 / 21-17 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 2 38
Round 2 82 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 17-21 / 21-17 / 26-24 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 60
Round 2 24 LIU Yuchen / OU Xuanyi 22-20 / 21-18 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 18 35
Round 2 15 Ben LANE / Sean VENDY 21-18 / 21-18 LEE Yang / WANG Chi-Lin 4 35
Round 2 8 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-10 / 21-17 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 13 37
Round 2 6 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-9 / 17-21 / 21-12 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 31 52
Round 2 88 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-18 / 21-16 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 3 32
Round 2 9 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-13 / 21-13 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 25 33
Round 2 34 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 21-15 / 21-13 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 20 37
Quarter-final 82 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-14 / 21-19 LIU Yuchen / OU Xuanyi 24 32
Quarter-final 8 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-17 / 21-16 Ben LANE / Sean VENDY 15 46
Quarter-final 88 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-18 / 19-21 / 21-16 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 6 58
Quarter-final 34 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 17-21 / 21-17 / 21-13 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 9 72
Semi-final 8 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 13-21 / 21-18 / 21-11 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 82 58
Semi-final 88 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-16 / 21-16 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 34 35
Final 88 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-18 / 13-21 / 21-17 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 8 61
MS
Round 1 42 Brice LEVERDEZ 21-17 / 9-21 / 21-16 HEO Kwang Hee 31 58
Round 1 22 SHI Yuqi 23-21 / 18-21 / 21-14 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 20 66
Round 1 28 Kantaphon WANGCHAROEN 21-18 / 20-22 / 21-16 LI Shifeng 38 89
Round 1 6 CHOU Tien Chen 18-21 / 21-17 / 21-15 LEE Cheuk Yiu 15 75
Round 1 23 LU Guangzu 21-11 / 11-21 / 21-17 Sitthikom THAMMASIN 33 63
Round 1 7 LOH Kean Yew 21-15 / 21-9 ZHAO Junpeng 19 32
Round 1 18 PRANNOY H. S. 11-10 Ret. NG Ka Long Angus 12 7
Round 1 11 Kunlavut VITIDSARN W.O. Anthony Sinisuka GINTING 5 0
Round 1 17 Kanta TSUNEYAMA 21-15 / 21-15 WANG Tzu Wei 16 46
Round 1 14 KIDAMBI Srikanth 22-20 / 23-21 LEE Zii Jia 4 38
Round 1 30 Kodai NARAOKA 21-17 / 18-21 / 21-6 LIEW Daren 29 69
Round 1 3 Anders ANTONSEN 21-13 / 21-10 Toma Junior POPOV 25 37
Round 1 21 Kenta NISHIMOTO 18-21 / 21-14 / 21-13 Lakshya SEN 10 66
Round 1 8 Jonatan CHRISTIE 21-13 / 22-24 / 21-10 Mark CALJOUW 27 59
Round 1 13 Rasmus GEMKE 21-16 / 21-16 Nhat NGUYEN 36 50
Round 1 35 Chico Aura DWI WARDOYO 21-15 / 22-20 Kento MOMOTA 2 49
Round 2 22 SHI Yuqi 21-13 / 21-15 Brice LEVERDEZ 42 41
Round 2 28 Kantaphon WANGCHAROEN 21-19 / 21-7 Kunlavut VITIDSARN 11 39
Round 2 6 CHOU Tien Chen 21-9 / 21-11 LU Guangzu 23 30
Round 2 18 PRANNOY H. S. 22-20 / 21-19 LOH Kean Yew 7 44
Round 2 17 Kanta TSUNEYAMA 21-10 / 21-16 KIDAMBI Srikanth 14 40
Round 2 3 Anders ANTONSEN 21-17 / 16-21 / 21-19 Kodai NARAOKA 30 92
Round 2 21 Kenta NISHIMOTO 15-21 / 21-13 / 21-18 Jonatan CHRISTIE 8 79
Round 2 35 Chico Aura DWI WARDOYO 21-13 / 21-14 Rasmus GEMKE 13 41
Quarter-final 22 SHI Yuqi 21-6 / 21-13 Kantaphon WANGCHAROEN 28 42
Quarter-final 6 CHOU Tien Chen 21-17 / 15-21 / 22-20 PRANNOY H. S. 18 80
Quarter-final 3 Anders ANTONSEN 21-11 / 21-12 Kanta TSUNEYAMA 17 49
Quarter-final 21 Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-18 Chico Aura DWI WARDOYO 35 79
Semi-final 6 CHOU Tien Chen 15-21 / 21-19 / 21-12 SHI Yuqi 22 72
Semi-final 21 Kenta NISHIMOTO 22-20 / 21-19 Anders ANTONSEN 3 69
Final 21 Kenta NISHIMOTO 21-19 / 21-23 / 21-17 CHOU Tien Chen 6 92
WD
Round 1 31 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 21-17 / 23-21 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 25 56
Round 1 40 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-15 / 21-15 Catherine CHOI / Josephine WU 50 30
Round 1 22 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-9 / 21-14 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 30 32
Round 1 11 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 16-21 / 21-14 / 21-18 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 2 61
Round 1 32 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-15 / 21-9 Ashwini BHAT K. / Shikha GAUTAM 49 38
Round 1 6 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-14 / 21-11 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 19 40
Round 1 48 Margot LAMBERT / Anne TRAN 22-20 / 18-21 / 21-16 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 44 67
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-14 / 21-8 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 52 35
Round 1 12 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-15 / 21-16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 9 32
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-17 / 21-18 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 35 43
Round 1 15 DU Yue / LI Wenmei 11-21 / 21-15 / 21-16 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 29 53
Round 1 3 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-11 / 21-10 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 23 36
Round 1 87 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 21-7 / 21-13 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 45 30
Round 1 10 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 23-21 / 21-19 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 5 55
Round 1 42 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 21-16 / 22-20 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 38 51
Round 1 17 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-14 / 21-13 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 59 38
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-14 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 31 37
Round 2 40 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 22-20 / 24-22 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 22 56
Round 2 32 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 13-21 / 21-19 / 16-11 Ret. TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 11 73
Round 2 6 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-16 / 19-21 / 21-16 Margot LAMBERT / Anne TRAN 48 75
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-19 / 21-14 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 12 43
Round 2 3 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-11 / 21-19 DU Yue / LI Wenmei 15 44
Round 2 10 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-13 / 19-21 / 21-7 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 87 66
Round 2 42 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 21-9 / 22-20 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 17 49
Quarter-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 24-26 / 21-16 / 21-14 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 40 82
Quarter-final 32 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-17 / 21-17 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 6 51
Quarter-final 3 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-10 / 21-11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 37
Quarter-final 10 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 19-21 / 21-10 / 21-16 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 42 80
Semi-final 32 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 12-21 / 21-18 / 21-19 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 82
Semi-final 10 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-10 / 23-21 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 3 54
Final 10 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 23-21 / 28-26 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 32 94
WS
Round 1 9 HE Bingjiao 21-13 / 21-11 Sayaka TAKAHASHI 14 38
Round 1 11 WANG Zhiyi 21-18 / 23-21 Wen Chi HSU 35 48
Round 1 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-16 / 21-5 CHEUNG Ngan Yi 63 32
Round 1 16 Beiwen ZHANG 13-21 / 21-15 / 21-11 Saena KAWAKAMI 34 50
Round 1 38 PAI Yu Po 21-14 / 21-10 Lianne TAN 36 30
Round 1 23 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-9 / 21-7 Yvonne LI 26 21
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 21-9 / 21-17 Saina NEHWAL 28 30
Round 1 3 CHEN Yufei 21-12 / 21-15 Line Højmark KJAERSFELDT 25 33
Round 1 22 Line CHRISTOPHERSEN 22-24 / 21-11 / 21-19 Iris WANG 31 60
Round 1 5 Carolina MARIN 21-19 / 21-11 ZHANG Yiman 30 39
Round 1 29 Supanida KATETHONG 11-21 / 21-16 / 23-21 YEO Jia Min 18 57
Round 1 4 Se Young AN 21-16 / 21-15 Aya OHORI 27 42
Round 1 17 HAN Yue 21-17 / 21-14 Kirsty GILMOUR 19 39
Round 1 8 Ratchanok INTANON 22-20 / 21-17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 12 46
Round 1 21 KIM Ga Eun 21-15 / 21-11 Phittayaporn CHAIWAN 20 32
Round 1 1 TAI Tzu Ying 14-21 / 21-15 / 21-14 Mia BLICHFELDT 15 58
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 18-21 / 21-13 / 21-12 HE Bingjiao 9 61
Round 2 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-16 / 21-16 WANG Zhiyi 11 41
Round 2 3 CHEN Yufei 21-15 / 21-10 Beiwen ZHANG 16 28
Round 2 23 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-9 / 18-21 / 21-9 PAI Yu Po 38 52
Round 2 5 Carolina MARIN 21-10 / 21-18 Line CHRISTOPHERSEN 22 40
Round 2 4 Se Young AN 21-15 / 21-11 Supanida KATETHONG 29 31
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-16 / 13-21 / 21-19 HAN Yue 17 56
Round 2 1 TAI Tzu Ying 19-21 / 21-13 / 21-10 KIM Ga Eun 21 52
Quarter-final 2 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 21-18 Pornpawee CHOCHUWONG 10 41
Quarter-final 3 CHEN Yufei 21-17 / 21-6 Gregoria Mariska TUNJUNG 23 29
Quarter-final 4 Se Young AN 21-18 / 13-21 / 21-17 Carolina MARIN 5 74
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-19 / 21-18 Ratchanok INTANON 8 38
Semi-final 2 Akane YAMAGUCHI 15-21 / 21-16 / 24-22 CHEN Yufei 3 73
Semi-final 4 Se Young AN 21-12 / 14-21 / 21-13 TAI Tzu Ying 1 53
Final 2 Akane YAMAGUCHI 21-9 / 21-15 Se Young AN 4 38
XD
Round 1 19 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-16 / 22-24 / 21-7 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 33 56
Round 1 20 Robin TABELING / Selena PIEK 16-21 / 21-15 / 21-17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 9 52
Round 1 62 HOO Pang Ron / TOH Ee Wei 23-21 / 22-24 / 21-17 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 26 64
Round 1 14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 20-22 / 21-19 / 21-12 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 38 51
Round 1 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-19 / 21-16 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 30 29
Round 1 18 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 24-22 / 17-21 / 21-19 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 25 77
Round 1 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-10 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 54 23
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-5 / 21-7 Adham Hatem ELGAMAL / Doha HANY 48 26
Round 1 34 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 22-20 / 21-15 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 24 31
Round 1 12 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-10 / 21-14 CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 101 31
Round 1 16 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-9 / 19-21 / 21-17 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 36 52
Round 1 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-12 / 21-11 Adam HALL / Julie MACPHERSON 37 24
Round 1 17 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-15 / 21-15 Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 57 34
Round 1 8 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-16 / 26-24 William VILLEGER / Anne TRAN 50 50
Round 1 29 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-14 / 17-21 / 21-12 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 32 54
Round 1 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-19 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 83 34
Round 2 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-7 / 21-11 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 19 26
Round 2 62 HOO Pang Ron / TOH Ee Wei 29-30 / 21-18 / 21-11 Robin TABELING / Selena PIEK 20 67
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-13 / 21-8 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 14 27
Round 2 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-18 / 21-14 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 18 37
Round 2 12 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 14-21 / 21-11 / 21-15 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 34 49
Round 2 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-13 / 21-18 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 16 37
Round 2 17 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-14 / 21-17 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 8 39
Round 2 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-13 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 29 33
Quarter-final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-10 / 21-13 HOO Pang Ron / TOH Ee Wei 62 26
Quarter-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 21-14 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 7 41
Quarter-final 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-16 / 21-15 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 12 38
Quarter-final 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-18 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 17 36
Semi-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 12-21 / 23-21 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 2 68
Semi-final 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 21-18 WANG Yilyu / HUANG Dongping 4 42
Final 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 16-21 / 23-21 / 21-18 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 72

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 75 13 41.9% 2838 91.55 00:45:33 2.01 6 19.4%
MS 29 72 14 48.3% 2630 90.69 00:58:08 1.56 13 44.8%
WD 30 68 8 26.7% 2506 83.53 00:51:34 1.62 8 26.7%
WS 31 73 11 35.5% 2598 83.81 00:43:56 1.91 4 12.9%
XD 31 73 11 35.5% 2680 86.45 00:42:46 2.02 5 16.1%
Total 152 361 57 37.5% 13252 87.18 00:48:15 1.81 36 23.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 25 11 69.4%
England 2 1 66.7%
Spain 2 1 66.7%
China 29 18 61.7%
Indonesia 16 12 57.1%
Thailand 17 13 56.7%
Japan 20 16 55.6%
Denmark 10 10 50.0%
Chinese Taipei 10 10 50.0%
France 4 6 40.0%
Malaysia 9 14 39.1%
Singapore 2 4 33.3%
U.S.A. 1 2 33.3%
India 3 9 25.0%
Hong Kong 2 6 25.0%
Netherlands 1 4 20.0%
Germany 1 5 16.7%
Belgium 0 1 0.0%
Ukraine 0 1 0.0%
Egypt 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Sweden 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Canada 0 2 0.0%
Scotland 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Kenta NISHIMOTO CHOU Tien Chen 21-19 / 21-23 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10