Hong Kong Open  

Tournament Name: Hong Kong Open 1994
Tournament Dates: 08/11/1994-08/11/1994
Location: Hong Kong China, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO
MS Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA
WD JANG Hye Ock / SHIM Eun Jung GE Fei / GU Jun
WS BANG Soo Hyun Xiaoqing LIM
XD Thomas LUND / Marlene THOMSEN HA Tae Kwon / SHIM Eun Jung

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (3*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-8 / 15-6 Chatchai BOONMEE / Naruthum SURAKKHAKA (108*) 0
Round 1 (11*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-7 / 15-2 HUANG Yi / ZENG Qingguo (277*) 0
Round 1 (19*) Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA 15-2 / 15-9 Nick PONTING / Julian ROBERTSON (16*) 0
Round 1 (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-4 / 15-2 Soon Thoe CHEAH / Cheh Chang PANG (190*) 0
Round 1 (301*) YANG Bing / Wei (1) ZHANG 15-2 / 15-1 CHAM Ka Man / MA Chi Wai - 0
Round 1 (2*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-9 / 15-9 Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI (30*) 0
Round 1 - HE Tim / MA Che Kong 15-5 / 15-2 Kim Pong Patrick LAU / Sian Peng TAN (53*) 0
Round 1 (281*) LEUNG Kwok Fun / TAM Lok Tin 15-5 / 15-13 Oliver PONGRATZ / WONG Nam Wah - 0
Round 1 (10*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-7 / 15-11 Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO (1*) 0
Round 1 (15*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-1 / 15-4 CHE Ion Chun / LOBO Joaquim - 0
Round 1 (4*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-4 / 15-8 LUO Xilin / PAN Jienian (302*) 0
Round 1 - KANG Kyung Jin / KIM Dong Moon 15-2 / 15-2 WONG Kwok Wai / YAU Tsz Yuk (173*) 0
Round 1 (9*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-12 / 15-12 Aras RAZAK / Aman SANTOSA (17*) 0
Round 1 (1*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-1 / 15-2 Soon Kit CHEAH / Rosman A RAZAK (89*) 0
Round 1 (189*) FENG Hung-Yun / JUANG Jinn-Der W.O. CHAN Siu Kwong / TAM Kai Chuen - 0
Round 2 (3*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-7 / 15-2 HA Tae Kwon / YOO Yong Sung (11*) 0
Round 2 (6*) Kim Her TAN / Kim Hock YAP 18-15 / 10-15 / 15-12 Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA (19*) 0
Round 2 (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-1 / 15-1 YANG Bing / Wei (1) ZHANG (301*) 0
Round 2 (2*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-4 / 15-5 HE Tim / MA Che Kong - 0
Round 2 (10*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-1 / 15-8 LEUNG Kwok Fun / TAM Lok Tin (281*) 0
Round 2 (15*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-9 / 15-7 Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI (4*) 0
Round 2 (9*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-5 / 13-15 / 15-11 KANG Kyung Jin / KIM Dong Moon - 0
Round 2 (1*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-1 / 15-2 FENG Hung-Yun / JUANG Jinn-Der (189*) 0
Quarter-final (3*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-7 / 15-2 Kim Her TAN / Kim Hock YAP (6*) 0
Quarter-final (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-10 / 15-17 / 18-17 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (2*) 0
Quarter-final (10*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-7 / 15-7 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (15*) 0
Quarter-final (1*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-8 / 15-11 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (9*) 0
Semi-final (3*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-11 / 15-10 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (7*) 0
Semi-final (1*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-12 / 15-12 Simon ARCHER / Chris HUNT (10*) 0
Final (3*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-12 / 14-17 / 15-7 Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO (1*) 0
MS
Round 1 (18*) LIN Liwen 15-7 / 16-18 / 15-10 Muhammad Roslin HASHIM (87*) 0
Round 1 (174*) TAM Lok Tin 15-8 / 15-8 CHE Ion Chun - 0
Round 1 (26*) Soren B NIELSEN 15-7 / 15-8 WONG Kwok Wai (184*) 0
Round 1 (11*) Tiong Ping LIOE 15-8 / 15-6 Muralidesan KRISHNAMURTHY (68*) 0
Round 1 (159*) Vacharapan KHAMTHONG 15-8 / 15-6 FENG Hung-Yun (212*) 0
Round 1 (141*) LEE Yong Sun 15-4 / 15-1 CHAN Tsz Kin (401*) 0
Round 1 (19*) Jeroen VAN DIJK 15-8 / 15-6 CHAM Ka Man (801*) 0
Round 1 (22*) Peter ESPERSEN 15-10 / 15-7 Kantharoopan PONNIAH (41*) 0
Round 1 (74*) George RIMARCDI 15-4 / 15-8 WONG Nam Wah - 0
Round 1 (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-8 / 15-6 ZENG Qingguo (554*) 0
Round 1 (137*) TAM Kai Chuen 14-17 / 15-8 / 15-6 Teeranun CHIANGTA (50*) 0
Round 1 (123*) Sunit WELLING 15-7 / 15-5 LIU Kwok Wa (955*) 0
Round 1 (24*) AHN Jae Chang 15-12 / 15-10 Oliver PONGRATZ (25*) 0
Round 1 (32*) Marleve MAINAKY 15-1 / 15-2 MA Chi Wai (578*) 0
Round 1 (35*) WONG Wai Lap 15-3 / 15-2 Kim Pong Patrick LAU (341*) 0
Round 1 (15*) HU Zhilan 15-1 / 15-1 LOBO Joaquim (443*) 0
Round 1 (66*) Michael TEDJAKUSUMA 15-8 / 15-17 / 15-4 Hock Kin YONG (42*) 0
Round 1 (27*) Michael SOGAARD 15-3 / 15-7 YAU Tsz Yuk (794*) 0
Round 1 (21*) Ewe Hock ONG 15-2 / 15-11 LUO Xilin (277*) 0
Round 1 (23*) HENDRAWAN W.O. TENG Shih Ee - 0
Round 1 (36*) Chen PANG W.O. GE Cheng (20*) 0
Round 1 (444*) Nova ARMADA W.O. Thaweesak KOETSRIPHAN (251*) 0
Round 2 (2*) Harijanto ARBI 15-7 / 15-9 Sian Peng TAN (98*) 0
Round 2 (18*) LIN Liwen 15-2 / 15-1 TAM Lok Tin (174*) 0
Round 2 (13*) KIM Hak Kyun 15-8 / 6-15 / 15-8 Soren B NIELSEN (26*) 0
Round 2 (11*) Tiong Ping LIOE 15-8 / 15-6 Vacharapan KHAMTHONG (159*) 0
Round 2 (6*) Hermawan SUSANTO 15-4 / 15-8 LEE Yong Sun (141*) 0
Round 2 (19*) Jeroen VAN DIJK 15-11 / 15-2 Peter ESPERSEN (22*) 0
Round 2 (14*) DONG Jiong 15-0 / 15-8 George RIMARCDI (74*) 0
Round 2 (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-8 / 15-4 TAM Kai Chuen (137*) 0
Round 2 (23*) HENDRAWAN 15-8 / 15-9 Sunit WELLING (123*) 0
Round 2 (10*) SUN Jun 15-12 / 15-12 AHN Jae Chang (24*) 0
Round 2 (32*) Marleve MAINAKY 15-2 / 15-11 Chen PANG (36*) 0
Round 2 (5*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-6 / 15-5 Nova ARMADA (444*) 0
Round 2 (15*) HU Zhilan 18-13 / 11-15 / 15-2 WONG Wai Lap (35*) 0
Round 2 (66*) Michael TEDJAKUSUMA 15-6 / 8-15 / 15-4 Sompol KUKASEMKIJ (17*) 0
Round 2 (21*) Ewe Hock ONG 15-8 / 15-7 Michael SOGAARD (27*) 0
Round 2 (1*) Ardy B WIRANATA 15-7 / 15-8 LEUNG Kwok Fun (150*) 0
Round 3 (2*) Harijanto ARBI 15-1 / 15-9 LIN Liwen (18*) 0
Round 3 (13*) KIM Hak Kyun 15-7 / 9-15 / 15-12 Tiong Ping LIOE (11*) 0
Round 3 (6*) Hermawan SUSANTO 15-1 / 18-15 Jeroen VAN DIJK (19*) 0
Round 3 (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-8 / 15-9 DONG Jiong (14*) 0
Round 3 (10*) SUN Jun 15-12 / 17-18 / 18-15 HENDRAWAN (23*) 0
Round 3 (5*) Thomas STUER-LAURIDSEN 12-15 / 15-8 / 15-4 Marleve MAINAKY (32*) 0
Round 3 (15*) HU Zhilan 15-12 / 15-5 Michael TEDJAKUSUMA (66*) 0
Round 3 (1*) Ardy B WIRANATA 15-4 / 15-8 Ewe Hock ONG (21*) 0
Quarter-final (2*) Harijanto ARBI 15-8 / 15-11 KIM Hak Kyun (13*) 0
Quarter-final (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-6 / 15-9 Hermawan SUSANTO (6*) 0
Quarter-final (5*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-8 SUN Jun (10*) 0
Quarter-final (1*) Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-4 HU Zhilan (15*) 0
Semi-final (2*) Harijanto ARBI 15-10 / 6-15 / 15-4 Allan BUDI KUSUMA (7*) 0
Semi-final (1*) Ardy B WIRANATA 15-7 / 15-4 Thomas STUER-LAURIDSEN (5*) 0
Final (2*) Harijanto ARBI 15-9 / 15-11 Ardy B WIRANATA (1*) 0
WD
Round 1 (108*) QIAN Hong / WANG Li 15-5 / 18-13 (Pelita Jaya) CARMELITA / Susi SUSANTI - 0
Round 1 (27*) Plernta BOONYARIT / Pornsawan PLUNGWECH 7-15 / 15-4 / 15-10 Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI (46*) 0
Round 1 - CHUNG Hoi Yuk / WONG Chun Fan 15-9 / 15-7 CHEN Mei-Cun / JENG Shwu-Jen (63*) 0
Round 1 (169*) GUO (A) Jing / SHEN Lianfeng 15-3 / 15-0 CHAN Mei Mei / LAM Hoi Yee (183*) 0
Round 1 (103*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-8 / 15-6 LEE Wai Leng / Lee Wai TAN (19*) 0
Round 1 (39*) NGAN Fai / TUNG Chau Man 17-15 / 15-10 CHAN Ya-Lin / WU I Lun (268*) 0
Round 2 (10*) JANG Hye Ock / SHIM Eun Jung 15-0 / 15-3 JOU Yu-Lin / LEE Ming-Hwa - 0
Round 2 (72*) Gillian C GOWERS / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-8 / 15-2 QIAN Hong / WANG Li (108*) 0
Round 2 (9*) FINARSIH / Lili TAMPI 18-13 / 15-9 Plernta BOONYARIT / Pornsawan PLUNGWECH (27*) 0
Round 2 (18*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-1 / 15-7 CHUNG Hoi Yuk / WONG Chun Fan - 0
Round 2 (1*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-2 / 15-4 GUO (A) Jing / SHEN Lianfeng (169*) 0
Round 2 (103*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-7 / 15-8 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM (5*) 0
Round 2 (8*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-2 / 15-5 NGAN Fai / TUNG Chau Man (39*) 0
Round 2 (4*) GE Fei / GU Jun 15-8 / 15-8 Sarwendah KUSUMAWARDHANI / Minarti TIMUR (44*) 0
Quarter-final (10*) JANG Hye Ock / SHIM Eun Jung 15-0 / 15-11 Gillian C GOWERS / Lisbet STUER-LAURIDSEN (72*) 0
Quarter-final (9*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-5 / 15-18 / 15-5 Julie BRADBURY / Joanne GOODE (18*) 0
Quarter-final (103*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-7 / 18-17 / 8-15 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (1*) 0
Quarter-final (4*) GE Fei / GU Jun 15-17 / 15-11 / 15-1 Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK (8*) 0
Semi-final (10*) JANG Hye Ock / SHIM Eun Jung 15-5 / 15-11 FINARSIH / Lili TAMPI (9*) 0
Semi-final (4*) GE Fei / GU Jun 15-2 / 15-9 KIM Mee Hyang / KIM Shin Young (103*) 0
Final (10*) JANG Hye Ock / SHIM Eun Jung 15-11 / 18-14 GE Fei / GU Jun (4*) 0
WS
Round 1 (75*) Yasuko MIZUI 11-3 / 11-1 YANG Ching - 0
Round 1 (47*) SHEN Lianfeng 10-12 / 11-7 / 11-3 Zarinah ABDULLAH (14*) 0
Round 1 (21*) Johanna Lee Joo Hyun 11-2 / 11-7 Takako IDA (30*) 0
Round 1 (38*) CHAN Oi Ni 12-8 / 11-1 JENG Shwu-Jen (83*) 0
Round 1 (17*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-2 / 11-1 CHAN Mei Mei (205*) 0
Round 1 (63*) Reny HANDAYANI 11-7 / 11-3 CHEN Mei-Cun (99*) 0
Round 1 (27*) Kristin YUNITA 11-4 / 7-11 / 11-8 Pornsawan PLUNGWECH (22*) 0
Round 1 (12*) Marr JIHYUN 11-3 / 11-2 GUO (A) Jing (268*) 0
Round 2 (8*) BANG Soo Hyun 11-2 / 11-8 CHAN Ya-Lin (79*) 0
Round 2 (514*) (Pelita Jaya) CARMELITA 12-10 / 11-1 Yasuko MIZUI (75*) 0
Round 2 (19*) Somharuthai JAROENSIRI 11-1 / 11-3 LAM Hoi Yee (162*) 0
Round 2 (47*) SHEN Lianfeng 11-3 / 11-0 Ika HENY (13*) 0
Round 2 (3*) HAN Jingna 11-0 / 11-2 LI Sze Ka (432*) 0
Round 2 (21*) Johanna Lee Joo Hyun 11-2 / 11-2 Yuni KARTIKA (20*) 0
Round 2 (9*) Christine GANDRUP 8-11 / 11-1 / 11-8 Ita ARDWIANTINI (135*) 0
Round 2 (38*) CHAN Oi Ni 11-8 / 11-3 LIN Ying (267*) 0
Round 2 (17*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 3-11 / 11-8 / 11-4 Jian SUN (71*) 0
Round 2 (11*) Hisako MIZUI 11-3 / 11-7 WU I Lun (73*) 0
Round 2 (63*) Reny HANDAYANI 11-3 / 3-11 / 12-11 ZHANG Ning (10*) 0
Round 2 (5*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-4 JIE Elyni - 0
Round 2 (27*) Kristin YUNITA 11-2 / 11-6 CHENG Yin Sat (51*) 0
Round 2 (15*) Yuliani SANTOSO 11-7 / 12-10 YAO Yan (55*) 0
Round 2 (12*) Marr JIHYUN 11-4 / 11-2 MEILUAWATI (16*) 0
Round 2 (4*) Xiaoqing LIM 11-3 / 11-2 LEE Ming-Hwa (102*) 0
Round 3 (8*) BANG Soo Hyun 11-2 / 11-4 (Pelita Jaya) CARMELITA (514*) 0
Round 3 (47*) SHEN Lianfeng 11-0 / 8-11 / 11-2 Somharuthai JAROENSIRI (19*) 0
Round 3 (21*) Johanna Lee Joo Hyun 11-3 / 11-2 HAN Jingna (3*) 0
Round 3 (9*) Christine GANDRUP 11-2 / 11-3 CHAN Oi Ni (38*) 0
Round 3 (17*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-2 / 11-3 Hisako MIZUI (11*) 0
Round 3 (5*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-4 Reny HANDAYANI (63*) 0
Round 3 (15*) Yuliani SANTOSO 12-10 / 12-10 Kristin YUNITA (27*) 0
Round 3 (4*) Xiaoqing LIM 11-2 / 11-2 Marr JIHYUN (12*) 0
Quarter-final (8*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-4 SHEN Lianfeng (47*) 0
Quarter-final (9*) Christine GANDRUP 11-8 / 2-11 / 11-2 Johanna Lee Joo Hyun (21*) 0
Quarter-final (17*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-4 / 5-11 / 11-5 Camilla MARTIN (5*) 0
Quarter-final (4*) Xiaoqing LIM 11-2 / 11-3 Yuliani SANTOSO (15*) 0
Semi-final (8*) BANG Soo Hyun 11-8 / 8-11 / 11-2 Christine GANDRUP (9*) 0
Semi-final (4*) Xiaoqing LIM 11-2 / 12-10 Mia AUDINA TJIPTAWAN (17*) 0
Final (8*) BANG Soo Hyun 11-7 / 11-8 Xiaoqing LIM (4*) 0
XD
Round 1 (127*) SANDIARTO / S HERAWATI 15-8 / 15-8 Jenian PAN / QIAN Hong (306*) 0
Round 1 (15*) Kim Hock YAP / LEE Wai Leng 13-15 / 15-4 / 15-4 Julian ROBERTSON / ZHANG Ning - 0
Round 1 - KIM Dong Moon / KIM Shin Young 15-3 / 15-12 YANG Bing / Jian SUN (316*) 0
Round 1 - Chris HUNT / Anne Mette VAN DIJK 15-2 / 15-12 Siripong SIRIPOOL / Pornsawan PLUNGWECH (285*) 0
Round 1 (301*) HE Tim / NGAN Fai 15-7 / 15-3 JUANG Jinn-Der / JOU Yu-Lin (207*) 0
Round 1 (54*) TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan 15-9 / 15-6 Khunakorn SUDHISODHI / Plernta BOONYARIT (46*) 0
Round 1 - KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang 10-15 / 15-5 / 15-8 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (20*) 0
Round 1 (10*) CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk 15-10 / 17-14 FENG Hung-Yun / CHAN Ya-Lin (187*) 0
Round 1 (60*) Soon Kit CHEAH / Lee Wai TAN 15-4 / 15-7 Wei (1) ZHANG / WANG Li (188*) 0
Round 1 (50*) HA Tae Kwon / SHIM Eun Jung 15-2 / 15-1 MA Che Kong / TUNG Chau Man (311*) 0
Round 1 (56*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-8 / 15-12 HUANG Yi / LIN Ying (120*) 0
Round 2 (7*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 11-15 / 15-7 / 15-8 SANDIARTO / S HERAWATI (127*) 0
Round 2 (2*) YOO Yong Sung / JANG Hye Ock 15-10 / 15-9 Kim Hock YAP / LEE Wai Leng (15*) 0
Round 2 (4*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-11 / 15-8 KIM Dong Moon / KIM Shin Young - 0
Round 2 - Chris HUNT / Anne Mette VAN DIJK 17-16 / 7-15 / 15-7 HE Tim / NGAN Fai (301*) 0
Round 2 (54*) TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan 15-2 / 11-15 / 15-6 KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang - 0
Round 2 (3*) Aryono MIRANAT / Rosalina RISEU 15-2 / 18-15 CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk (10*) 0
Round 2 (50*) HA Tae Kwon / SHIM Eun Jung 15-11 / 10-15 / 15-9 Soon Kit CHEAH / Lee Wai TAN (60*) 0
Round 2 (56*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-10 / 15-8 Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS (1*) 0
Quarter-final (7*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-10 / 15-5 YOO Yong Sung / JANG Hye Ock (2*) 0
Quarter-final (4*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-9 / 15-6 Chris HUNT / Anne Mette VAN DIJK - 0
Quarter-final (3*) Aryono MIRANAT / Rosalina RISEU 18-13 / 15-8 TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan (54*) 0
Quarter-final (50*) HA Tae Kwon / SHIM Eun Jung 15-8 / 9-15 / 18-15 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (56*) 0
Semi-final (7*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-4 / 15-1 Nick PONTING / Joanne GOODE (4*) 0
Semi-final (50*) HA Tae Kwon / SHIM Eun Jung 15-2 / 15-9 Aryono MIRANAT / Rosalina RISEU (3*) 0
Final (7*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 17-14 / 15-12 HA Tae Kwon / SHIM Eun Jung (50*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 62 4 13.8% 1368 47.17 00:00:00 0 0 0.0%
MS 50 110 10 20.0% 2459 49.18 00:00:00 0 0 0.0%
WD 21 46 4 19.1% 1040 49.52 00:00:00 0 0 0.0%
WS 39 87 9 23.1% 1329 34.08 00:00:00 0 0 0.0%
XD 26 59 7 26.9% 1375 52.88 00:00:00 0 0 0.0%
Total 165 364 34 20.6% 7571 45.88 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Canada 4 1 80.0%
Netherlands 4 1 80.0%
Korea 27 11 71.0%
Indonesia 44 24 64.7%
Denmark 18 10 64.3%
Sweden 11 7 61.1%
U.S.A. 3 2 60.0%
England 11 9 55.0%
India 1 1 50.0%
China 20 22 47.6%
Japan 2 4 33.3%
Malaysia 5 12 29.4%
Hong Kong 11 28 28.2%
Thailand 4 11 26.7%
Australia 0 1 0.0%
Germany 0 2 0.0%
Macau 0 3 0.0%
Singapore 0 4 0.0%
Chinese Taipei 0 12 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11