European Championships  

Tournament Name: 2021 European Championships
Tournament Dates: 27/04/2021-02/05/2021
Location: Ukraine, Kyiv
Category: Continental Individual Championships

Winners
Category Winner Runner-up
MD Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL
MS Anders ANTONSEN Viktor AXELSEN
WD Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA Chloe BIRCH / Lauren SMITH
WS Carolina MARIN Line CHRISTOPHERSEN
XD Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA Marcus ELLIS / Lauren SMITH

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 118 Glib BEKETOV / Mykhaylo MAKHNOVSKIY W.O. Joan MONROY / Carlos PIRIS 165 0
Round 1 45 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 21-13 / 21-13 Mehmet CAPAR / Emre SONMEZ 168 30
Round 1 63 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 21-9 / 21-11 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 87 27
Round 1 132 Giovanni GRECO / Kevin STROBL 21-13 / 21-13 Igor BJELAN / Andrija DODER 205 24
Round 1 19 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-5 / 21-7 Andrew JONES / Adam STEWART 324 19
Round 1 71 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 21-11 / 21-13 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 68 30
Round 1 154 Anton MONNBERG / Jesper PAUL 21-8 / 21-6 Andreas IOANNOU / Christakis TEMEREAS 243 22
Round 1 82 Matthew CLARE / Max FLYNN 21-23 / 21-17 / 21-18 Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 56 66
Round 1 86 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS 21-10 / 25-23 Ivan DRUZCHENKO / Oleksandr KOLESNIK 144 29
Round 1 119 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM W.O. Joel EIPE / Rasmus KJÆR 60 0
Round 1 34 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 21-10 / 21-12 Maciej MATUSZ / Wiktor TRECKI 217 26
Round 1 152 Fabien DELRUE / William VILLEGER 21-9 / 21-16 Kristjan KALJURAND / Raul KÄSNER 203 36
Round 2 11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-4 / 21-9 Glib BEKETOV / Mykhaylo MAKHNOVSKIY 118 22
Round 2 45 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 12-21 / 21-12 / 21-11 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 63 51
Round 2 18 Ben LANE / Sean VENDY 21-9 / 21-13 Giovanni GRECO / Kevin STROBL 132 25
Round 2 19 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 16-21 / 21-16 / 21-14 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 71 62
Round 2 82 Matthew CLARE / Max FLYNN 21-11 / 15-21 / 21-12 Anton MONNBERG / Jesper PAUL 154 44
Round 2 16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-11 / 21-6 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS 86 26
Round 2 34 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 21-23 / 21-11 / 21-16 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM 119 63
Round 2 12 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-18 / 19-21 / 21-16 Fabien DELRUE / William VILLEGER 152 81
Quarter-final 11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-12 / 19-21 / 21-9 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 45 72
Quarter-final 19 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-15 / 17-21 / 21-19 Ben LANE / Sean VENDY 18 63
Quarter-final 16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-11 / 21-13 Matthew CLARE / Max FLYNN 82 30
Quarter-final 12 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 16-21 / 21-12 / 26-24 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 34 85
Semi-final 19 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 23-21 / 21-17 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 11 49
Semi-final 16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-15 / 21-10 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 12 44
Final 16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV W.O. Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 19 0
MS
Round 1 169 DANYLO BOSNIUK W.O. Pablo ABIAN 52 0
Round 1 117 Joran KWEEKEL 21-10 / 21-8 Cristian SAVIN 242 24
Round 1 139 Bernardo ATILANO 21-18 / 21-15 Luka MILIC 184 39
Round 1 50 Misha ZILBERMAN 21-18 / 21-17 Luís Enrique PEÑALVER 66 35
Round 1 53 Nhat NGUYEN 24-22 / 21-14 Daniel NIKOLOV 162 50
Round 1 90 Eetu HEINO 14-21 / 21-9 / 21-9 Milan DRATVA 145 47
Round 1 135 Christian KIRCHMAYR 21-11 / 21-9 Kari GUNNARSSON 141 30
Round 2 2 Viktor AXELSEN 21-11 / 21-12 Milan LUDIK 134 33
Round 2 63 Max WEISSKIRCHEN 21-8 / 21-8 Maxime MOREELS 94 23
Round 2 43 Thomas ROUXEL 21-15 / 21-13 Vladimir MALKOV 78 38
Round 2 169 DANYLO BOSNIUK 21-10 / 21-17 Miha IVANIC 155 35
Round 2 12 Rasmus GEMKE 21-13 / 21-14 Raul MUST 87 41
Round 2 117 Joran KWEEKEL 24-26 / 21-16 / 21-14 Ade Resky DWICAHYO 76 64
Round 2 42 Toma Junior POPOV 21-9 / 21-13 Alex LANE 138 37
Round 2 80 Kalle KOLJONEN 21-18 / 21-7 Bernardo ATILANO 139 40
Round 2 58 Felix BURESTEDT 22-20 / 21-16 Misha ZILBERMAN 50 49
Round 2 29 Mark CALJOUW 21-10 / 21-11 Luka WRABER 82 27
Round 2 53 Nhat NGUYEN 23-21 / 21-14 Zvonimir DURKINJAK 130 38
Round 2 20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-17 / 21-19 Fabio CAPONIO 151 37
Round 2 90 Eetu HEINO 1-0 Ret. Artem POCHTAROV 93 0
Round 2 36 Brice LEVERDEZ 17-21 / 21-19 / 21-13 Sergey SIRANT 72 65
Round 2 114 Emre LALE 19-21 / 21-19 / 21-15 Christian KIRCHMAYR 135 67
Round 2 3 Anders ANTONSEN 21-18 / 21-14 Kai SCHAEFER 69 51
Round 3 2 Viktor AXELSEN 21-12 / 21-11 Max WEISSKIRCHEN 63 33
Round 3 43 Thomas ROUXEL 21-12 / 21-11 DANYLO BOSNIUK 169 39
Round 3 12 Rasmus GEMKE 17-21 / 21-13 / 21-15 Joran KWEEKEL 117 68
Round 3 80 Kalle KOLJONEN 21-12 / 21-17 Toma Junior POPOV 42 45
Round 3 29 Mark CALJOUW 21-13 / 16-21 / 21-17 Felix BURESTEDT 58 63
Round 3 20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-11 Nhat NGUYEN 53 35
Round 3 36 Brice LEVERDEZ 21-13 / 20-22 / 21-16 Eetu HEINO 90 67
Round 3 3 Anders ANTONSEN 11-21 / 21-10 / 21-12 Emre LALE 114 52
Quarter-final 2 Viktor AXELSEN 21-14 / 21-15 Thomas ROUXEL 43 46
Quarter-final 80 Kalle KOLJONEN 21-15 / 21-19 Rasmus GEMKE 12 53
Quarter-final 20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-19 / 17-21 / 21-15 Mark CALJOUW 29 78
Quarter-final 3 Anders ANTONSEN 21-12 / 21-13 Brice LEVERDEZ 36 40
Semi-final 2 Viktor AXELSEN 21-14 / 21-14 Kalle KOLJONEN 80 44
Semi-final 3 Anders ANTONSEN 21-14 / 21-17 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 20 39
Final 3 Anders ANTONSEN W.O. Viktor AXELSEN 2 0
WD
Round 1 95 Viktoriia KOZYREVA / Mariia SUKHOVA 21-18 / 23-21 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 46 41
Round 1 31 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 21-16 / 21-13 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ / Katerina TOMALOVA 146 32
Round 1 69 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 21-9 / 21-12 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR 88 33
Round 1 75 Debora JILLE / Alyssa TIRTOSENTONO 21-13 / 21-8 Solvår flåten JØRGENSEN / Natalie SYVERTSEN 235 26
Round 1 24 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-8 / 21-10 Anastasiya PROZOROVA / Valeriya RUDAKOVA 109 26
Round 1 151 Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN 21-13 / 21-17 Julia BITSOUKOVA / Maryana VIARBITSKAYA 163 33
Round 1 1043 Polina BUHROVA / Mariia STOLIARENKO 21-17 / 21-19 Kate FROST / Moya RYAN 107 34
Round 1 29 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 21-10 / 21-6 Anastasiya CHERNIAVSKAYA / Alesia ZAITSAVA 152 25
Round 1 38 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 21-13 / 21-15 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 63 51
Round 1 39 Bengisu ERCETIN / Nazlican INCI 21-11 / 21-8 Katharina FINK / Yasmine HAMZA 209 27
Round 1 32 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-13 / 21-17 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 70 36
Round 1 98 Alzbeta BASOVA / Michaela FUCHSOVA 21-17 / 21-10 Adriana F. GONCALVES / Sonia GONCALVES 101 26
Round 2 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-5 / 21-10 Viktoriia KOZYREVA / Mariia SUKHOVA 95 24
Round 2 31 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 21-14 / 21-9 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 69 33
Round 2 16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-11 / 21-14 Debora JILLE / Alyssa TIRTOSENTONO 75 36
Round 2 151 Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN 21-16 / 7-21 / 21-19 Emilie LEFEL / Anne TRAN 24 59
Round 2 29 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 21-16 / 21-15 Polina BUHROVA / Mariia STOLIARENKO 1043 38
Round 2 18 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-6 / 21-10 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 38 38
Round 2 32 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 22-20 / 16-21 / 21-16 Bengisu ERCETIN / Nazlican INCI 39 72
Round 2 14 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-4 / 21-6 Alzbeta BASOVA / Michaela FUCHSOVA 98 24
Quarter-final 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-12 / 21-17 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 31 40
Quarter-final 16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-16 / 21-14 Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN 151 39
Quarter-final 18 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 17-21 / 21-19 / 21-12 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 29 80
Quarter-final 14 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-10 / 21-14 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 32 33
Semi-final 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-16 / 21-10 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 44
Semi-final 14 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-18 / 21-16 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 18 48
Final 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-14 / 21-19 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 14 45
WS
Round 1 273 Vytaute FOMKINAITE W.O. Kristin KUUBA 51 0
Round 1 125 Natalya VOYTSEKH 19-21 / 21-15 / 21-17 Jenjira STADELMANN 143 58
Round 1 204 Freya REDFEARN 21-18 / 21-9 Petra POLANC 178 30
Round 1 148 Agnes KOROSI 15-21 / 21-17 / 21-14 Natalia PERMINOVA 63 57
Round 1 157 Rebecca KUHL W.O. Clara AZURMENDI 75 0
Round 1 68 Martina REPISKA W.O. Aliye DEMIRBAG 61 0
Round 1 153 Rachael DARRAGH 13-21 / 21-17 / 21-8 Marija SUDIMAC 265 49
Round 1 65 Marie BATOMENE 21-15 / 21-12 Katerina TOMALOVA 101 36
Round 2 4 Carolina MARIN 21-2 / 21-11 Anastasiya CHERNIAVSKAYA 227 22
Round 2 71 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 21-11 / 21-5 Vytaute FOMKINAITE 273 27
Round 2 35 Line Højmark KJAERSFELDT 21-12 / 21-13 Vlada GINGA 250 39
Round 2 125 Natalya VOYTSEKH 21-13 / 21-7 Sonia GONCALVES 141 27
Round 2 23 Yvonne LI W.O. QI Xuefei 40 0
Round 2 204 Freya REDFEARN 16-21 / 22-20 / 21-14 Ashwathi PILLAI 149 60
Round 2 30 Neslihan YIGIT 21-13 / 21-13 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ 132 33
Round 2 148 Agnes KOROSI 21-16 / 21-14 Mariya MITSOVA 70 30
Round 2 111 Gayle MAHULETTE 21-6 / 21-12 Rebecca KUHL 157 27
Round 2 39 Lianne TAN 21-6 / 21-10 Anna MIKHALKOVA 220 26
Round 2 56 Linda ZETCHIRI 21-10 / 21-14 Martina REPISKA 68 32
Round 2 28 Kirsty GILMOUR 21-10 / 21-15 Sabrina JAQUET 46 32
Round 2 58 Ksenia POLIKARPOVA 21-14 / 21-18 Rachael DARRAGH 153 39
Round 2 37 Line CHRISTOPHERSEN 21-12 / 21-13 Maria ULITINA 91 26
Round 2 65 Marie BATOMENE 21-11 / 21-11 Miranda WILSON 142 28
Round 2 43 Julie Dawall JAKOBSEN W.O. Mia BLICHFELDT 12 0
Round 3 4 Carolina MARIN 21-12 / 21-11 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 71 26
Round 3 35 Line Højmark KJAERSFELDT 21-12 / 16-21 / 21-11 Natalya VOYTSEKH 125 48
Round 3 23 Yvonne LI 21-19 / 21-8 Freya REDFEARN 204 32
Round 3 30 Neslihan YIGIT 21-18 / 21-10 Agnes KOROSI 148 36
Round 3 39 Lianne TAN 24-22 / 21-9 Gayle MAHULETTE 111 38
Round 3 28 Kirsty GILMOUR 21-8 / 21-9 Linda ZETCHIRI 56 28
Round 3 37 Line CHRISTOPHERSEN 21-10 / 21-11 Ksenia POLIKARPOVA 58 27
Round 3 43 Julie Dawall JAKOBSEN 21-17 / 21-11 Marie BATOMENE 65 36
Quarter-final 4 Carolina MARIN W.O. Line Højmark KJAERSFELDT 35 0
Quarter-final 30 Neslihan YIGIT 21-16 / 21-16 Yvonne LI 23 46
Quarter-final 28 Kirsty GILMOUR 18-21 / 21-13 / 21-14 Lianne TAN 39 63
Quarter-final 37 Line CHRISTOPHERSEN 21-9 / 21-8 Julie Dawall JAKOBSEN 43 49
Semi-final 4 Carolina MARIN 21-18 / 21-9 Neslihan YIGIT 30 40
Semi-final 37 Line CHRISTOPHERSEN 21-13 / 7-21 / 21-10 Kirsty GILMOUR 28 44
Final 4 Carolina MARIN 21-13 / 21-18 Line CHRISTOPHERSEN 37 37
XD
Round 1 159 Anton KAISTI / Alzbeta BASOVA 21-16 / 21-16 Dominik STIPSITS / Serena AU YEONG 117 30
Round 1 30 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-14 / 19-21 / 21-14 Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE 84 66
Round 1 98 Christopher GRIMLEY / Eleanor O'DONNELL 21-17 / 21-17 Carl Christian MORK / Solvår flåten JØRGENSEN 171 29
Round 1 72 Pawel SMILOWSKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 21-16 / 21-19 Mihkel LAANES / Helina RÜÜTEL 121 32
Round 1 39 Ronan LABAR / Anne TRAN 21-13 / 22-20 Valeriy ATRASHCHENKOV / Yelyzaveta ZHARKA 152 35
Round 1 48 Jones Ralfy JANSEN / Kilasu OSTERMEYER 16-21 / 23-21 / 21-10 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 51 59
Round 1 45 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-19 / 21-18 Adam HALL / Julie MACPHERSON 54 37
Round 1 18 Robin TABELING / Selena PIEK 21-12 / 21-11 Miha IVANCIC / Petra POLANC 126 23
Round 1 176 Emre SONMEZ / Zehra ERDEM 18-21 / 21-19 / 21-10 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 106 46
Round 1 96 Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES 21-11 / 21-11 Mykhaylo MAKHNOVSKIY / Anastasiya PROZOROVA 127 27
Round 1 21 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-15 / 21-8 Melker Z-BEXELL / Tilda SJOO 135 27
Round 1 59 Eloi ADAM / Margot LAMBERT 21-17 / 21-16 Paul REYNOLDS / Rachael DARRAGH 107 33
Round 2 8 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-17 / 21-18 Anton KAISTI / Alzbeta BASOVA 159 34
Round 2 30 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-16 / 21-15 Christopher GRIMLEY / Eleanor O'DONNELL 98 38
Round 2 17 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-17 / 21-13 Pawel SMILOWSKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 72 34
Round 2 39 Ronan LABAR / Anne TRAN 13-21 / 21-13 / 21-19 Jones Ralfy JANSEN / Kilasu OSTERMEYER 48 62
Round 2 18 Robin TABELING / Selena PIEK 21-11 / 16-21 / 21-19 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 45 56
Round 2 15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-9 / 21-10 Emre SONMEZ / Zehra ERDEM 176 22
Round 2 21 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-7 / 21-16 Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES 96 27
Round 2 10 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-9 / 21-12 Eloi ADAM / Margot LAMBERT 59 32
Quarter-final 8 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-7 / 21-11 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 30 38
Quarter-final 17 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 12-21 / 21-16 / 21-12 Ronan LABAR / Anne TRAN 39 60
Quarter-final 15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-8 / 21-12 Robin TABELING / Selena PIEK 18 30
Quarter-final 21 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-18 / 21-18 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 10 44
Semi-final 8 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-17 / 21-19 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 17 49
Semi-final 21 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 20-22 / 21-14 / 24-22 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 15 78
Final 21 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 11-21 / 21-16 / 21-15 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 8 65
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 24 57 9 37.5% 1972 82.17 00:42:45 1.92 7 29.2%
MS 35 79 9 25.7% 2797 79.91 00:44:55 1.78 7 20.0%
WD 27 57 3 11.1% 1952 72.3 00:38:38 1.87 2 7.4%
WS 33 73 7 21.2% 2464 74.67 00:37:13 2.01 2 6.1%
XD 27 62 8 29.6% 2220 82.22 00:41:13 1.99 5 18.5%
Total 146 328 36 24.7% 11405 78.12 00:40:58 1.91 23 15.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 4 1 80.0%
Denmark 31 11 73.8%
Hungary 2 1 66.7%
England 13 7 65.0%
Finland 7 4 63.6%
Russia 10 6 62.5%
Bulgaria 5 3 62.5%
Germany 14 9 60.9%
France 15 10 60.0%
Netherlands 12 9 57.1%
Turkey 6 5 54.5%
Scotland 5 5 50.0%
Belgium 3 3 50.0%
Israel 2 2 50.0%
Ireland 5 6 45.5%
Switzerland 3 5 37.5%
Poland 1 2 33.3%
Ukraine 4 11 26.7%
Portugal 1 3 25.0%
Italy 1 3 25.0%
Sweden 1 4 20.0%
Austria 1 5 16.7%
Czech Republic 1 6 14.3%
Croatia 0 1 0.0%
Lithuania 0 1 0.0%
1

Category: