Dutch Open  

Tournament Name: Dutch Open 1998 (I)
Tournament Dates: 11/10/1998-11/10/1998
Location: Netherlands, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Soon Kit CHEAH / Tan Fook CHOONG Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON
MS Muhammad Roslin HASHIM Thomas JOHANSSON
WD HUANG Nanyan / YANG Wei Naomi MURAKAMI / Hiromi YAMADA
WS ZHOU Mi YAO Jie
XD Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN CHEN Qiqiu / YANG Wei

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (411*) Martin BRUUN / Thomas HOVGAARD 15-6 / 15-3 Stoil JILEV / Ivan SOTIROV (676*) 0
Round 1 - Mike JOPPIEN / Andreas WOELK 15-8 / 15-8 Paul KATTESTAART / Joely RESIDAY (896*) 0
Round 1 - Boris REICHEL / Thomas TESCHE 15-8 / 15-3 Gert POESEN / Wilfried VRANKEN - 0
Round 1 - CHEN Qiqiu / CHENG Rui 15-0 / 15-7 Jan VAN ESCH / Jurgen WOUTERS - 0
Round 1 - Sebastian OTTREMBKA / Joachim TESCHE 15-3 / 15-8 Nikolay ANGELOV / Georgi PETROV (675*) 0
Round 1 (209*) Alexander BOOK / Antti VIITIKKO 15-9 / 15-8 Arthur VAN HAMEL / Raymond VAN HAMEL - 0
Round 1 (303*) Joachim FISCHER NIELSEN / Kasper OEDUM 15-2 / 15-3 Roy LOEVEN / Peter VAN DE BERG - 0
Round 1 (241*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 7-15 / 15-8 / 15-2 Jasper VAN AARLE / Stephan VAN HOUTEM - 0
MD
Round 1 (3*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-4 / 15-6 Chris DAVIES / Matthew HUGHES (81*) 0
Round 1 (51*) Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM 15-9 / 15-8 Norman EBY / Franklin WAHAB (872*) 0
Round 1 - Soon Kit CHEAH / Tan Fook CHOONG 15-5 / 15-4 Harald KOCH / Jurgen KOCH (32*) 0
Round 1 - Michael LAMP / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-13 / 15-9 CHEN Qiqiu / CHENG Rui - 0
Round 1 - Ian J PEARSON / John QUINN 15-12 / 8-15 / 15-12 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (18*) 0
Round 1 (57*) Michael KECK / Christian MOHR 15-5 / 15-11 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (241*) 0
Round 1 - Jonas RASMUSSEN / Janek ROOS 15-9 / 15-5 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (48*) 0
Round 1 (411*) Martin BRUUN / Thomas HOVGAARD 15-13 / 4-15 / 15-2 Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA (42*) 0
Round 1 (39*) CHEN Wei / JI Xinpeng 15-10 / 15-3 Sebastian OTTREMBKA / Joachim TESCHE - 0
Round 1 - Kim Wai CHANG / Rosman A RAZAK 13-15 / 15-7 / 15-13 Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND (65*) 0
Round 1 (99*) Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV 15-9 / 15-13 Fumihiko MACHIDA / Seiichi WATANABE (69*) 0
Round 1 (14*) Jesper MIKLA / Lars PAASKE 15-8 / 15-8 Julian ROBERTSON / Nathan ROBERTSON (21*) 0
Round 1 - James ANDERSON / Neil WATERMAN 15-10 / 15-11 Norbert VAN BARNEVELD / Jurgen VAN LEEUWEN (68*) 0
Round 1 (52*) Ville KINNUNEN / Ilkka NYQVIST 15-12 / 15-12 Patrick BOONEN / David VANDEWINKEL (63*) 0
Round 1 (55*) Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE 15-8 / 11-15 / 15-11 Peder NISSEN / Ove SVEJSTRUP - 0
Round 1 (41*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-4 / 15-7 Bjoern DECKER / Conrad HUECKSTAEDT (109*) 0
Round 2 (3*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-9 / 15-5 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (51*) 0
Round 2 - Soon Kit CHEAH / Tan Fook CHOONG 15-11 / 15-8 Michael LAMP / Martin LUNDGAARD HANSEN - 0
Round 2 (57*) Michael KECK / Christian MOHR 15-3 / 15-9 Ian J PEARSON / John QUINN - 0
Round 2 - Jonas RASMUSSEN / Janek ROOS 15-12 / 15-0 Martin BRUUN / Thomas HOVGAARD (411*) 0
Round 2 (39*) CHEN Wei / JI Xinpeng 11-15 / 15-1 / 15-10 Kim Wai CHANG / Rosman A RAZAK - 0
Round 2 (14*) Jesper MIKLA / Lars PAASKE 15-4 / 15-4 Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV (99*) 0
Round 2 - James ANDERSON / Neil WATERMAN 15-10 / 17-14 Ville KINNUNEN / Ilkka NYQVIST (52*) 0
Round 2 (41*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 12-15 / 15-1 / 15-10 Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE (55*) 0
Quarter-final - Soon Kit CHEAH / Tan Fook CHOONG 15-13 / 15-3 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (3*) 0
Quarter-final (14*) Jesper MIKLA / Lars PAASKE 12-15 / 15-6 / 15-3 CHEN Wei / JI Xinpeng (39*) 0
Quarter-final (41*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-12 / 15-5 James ANDERSON / Neil WATERMAN - 0
Quarter-final - Jonas RASMUSSEN / Janek ROOS W.O. Michael KECK / Christian MOHR (57*) 0
Semi-final - Soon Kit CHEAH / Tan Fook CHOONG 15-5 / 15-11 Jonas RASMUSSEN / Janek ROOS - 0
Semi-final (41*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 6-15 / 15-7 / 15-9 Jesper MIKLA / Lars PAASKE (14*) 0
Final - Soon Kit CHEAH / Tan Fook CHOONG 15-11 / 15-9 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (41*) 0
MS (qual)
Round 1 (520*) Stacey BOUWMAN 15-7 / 15-3 Martin DE JONGE - 0
Round 1 (664*) Ian MAYWALD 15-11 / 15-10 Martin BRUUN - 0
Round 1 (198*) Kasper OEDUM 15-0 / 15-1 Stoil JILEV (394*) 0
Round 1 - Ingo KINDERVATER 15-7 / 15-10 Gert POESEN - 0
Round 1 (129*) Bjoern DECKER 15-5 / 15-6 Takuya TAKEHANA (532*) 0
Round 1 - Rolf MONTEIRO 15-9 / 15-6 Wilfried VRANKEN (610*) 0
Round 1 (229*) Ville KINNUNEN 15-0 / 15-10 Robert KWEE - 0
Round 1 (171*) Kasper FANGEL 15-8 / 15-9 Rehan KHAN (211*) 0
Round 1 (439*) Henrik HANSEN 15-6 / 15-1 Thomas KWEE - 0
Round 1 (302*) Matthew HUGHES 15-7 / 15-5 Norman EBY (701*) 0
Round 1 (818*) Jens ROCH 15-3 / 15-7 Sven VAN DELSEN (1191*) 0
Round 1 (644*) Tomas VIBORG 15-2 / 15-3 Ivan SOTIROV (338*) 0
Round 1 - Arthur VAN HAMEL 5-15 / 15-8 / 15-2 Seiichi WATANABE (419*) 0
Round 1 - Patrick BOONEN 13-15 / 15-6 / 15-3 Georgi PETROV - 0
Round 1 (309*) Alexander BOOK 12-15 / 15-4 / 15-10 Thomas HOVGAARD (205*) 0
Round 1 (141*) Peter KNOWLES 15-7 / 15-4 Franklin WAHAB (564*) 0
Round 1 - Andreas WOELK 17-14 / 15-1 Joost KOOL (196*) 0
Round 1 (308*) Joachim FISCHER NIELSEN 15-0 / 15-3 Nikolay ANGELOV - 0
Round 1 (433*) Frederik KOHLER 15-9 / 15-11 Mike JOPPIEN (252*) 0
Round 1 - Hans WILLEMS 9-15 / 15-12 / 15-6 Chris DAVIES (122*) 0
Round 2 (664*) Ian MAYWALD 17-14 / 9-15 / 15-12 Stacey BOUWMAN (520*) 0
Round 2 (198*) Kasper OEDUM 15-0 / 15-1 Ingo KINDERVATER - 0
Round 2 (129*) Bjoern DECKER 15-11 / 15-6 Rolf MONTEIRO - 0
Round 2 (229*) Ville KINNUNEN 10-15 / 15-4 / 15-13 Kasper FANGEL (171*) 0
Round 2 (439*) Henrik HANSEN 15-12 / 15-4 Matthew HUGHES (302*) 0
Round 2 (818*) Jens ROCH 15-8 / 15-9 Tomas VIBORG (644*) 0
Round 2 - Patrick BOONEN 11-15 / 15-12 / 15-1 Arthur VAN HAMEL - 0
Round 2 (141*) Peter KNOWLES 15-0 / 15-12 Alexander BOOK (309*) 0
Round 2 (308*) Joachim FISCHER NIELSEN 15-11 / 1-15 / 15-11 Andreas WOELK - 0
Round 2 (433*) Frederik KOHLER 15-5 / 15-0 Hans WILLEMS - 0
MS
Round 1 (433*) Frederik KOHLER 15-8 / 15-10 Jurgen KOCH (60*) 0
Round 1 (12*) Tsuen Seng LEE 15-2 / 15-6 Shinji OHTA (108*) 0
Round 1 (32*) ismail SAMAN 15-11 / 15-14 Antti VIITIKKO (146*) 0
Round 1 (143*) Konstantin TATRANOV 15-6 / 9-15 / 15-9 Bjoern DECKER (129*) 0
Round 1 (33*) Daniel ERIKSSON 15-9 / 15-6 Andrej POHAR (84*) 0
Round 1 (18*) Niels Christian KALDAU 15-4 / 15-8 Mihail POPOV (159*) 0
Round 1 (49*) PULLELA Gopichand 4-15 / 15-11 / 15-9 CHEN Hong (27*) 0
Round 1 (93*) Martin HAGBERG 13-15 / 15-11 / 15-5 Tjitte WEISTRA (28*) 0
Round 1 (40*) Robert NOCK 15-7 / 15-2 Boris KESSOV (62*) 0
Round 1 (45*) Anders BOESEN 8-15 / 15-1 / 15-12 CHEN Wei (47*) 0
Round 1 (307*) Vladislav DRUZCHENKO 7-15 / 15-2 / 15-7 Ilkka NYQVIST (109*) 0
Round 1 (56*) Dicky PALYAMA 15-7 / 15-3 Bertrand GALLET (113*) 0
Round 1 (29*) Ruud KUIJTEN 15-7 / 15-2 Michal LOGOSZ (158*) 0
Round 1 (59*) Colin HAUGHTON 15-9 / 15-0 Conrad HUECKSTAEDT (115*) 0
Round 1 (72*) JI Xinpeng 15-9 / 15-11 Fumihiko MACHIDA (153*) 0
Round 1 (92*) Rasmus WENGBERG 15-4 / 15-7 Gerben BRUIJSTENS (43*) 0
Round 2 (39*) Jeroen VAN DIJK 15-6 / 15-12 Darren J HALL (31*) 0
Round 2 (12*) Tsuen Seng LEE 15-12 / 15-6 Frederik KOHLER (433*) 0
Round 2 (23*) Rikard MAGNUSSON 15-9 / 11-15 / 15-11 Jacek NIEDZWIEDZKI (135*) 0
Round 2 (32*) ismail SAMAN 15-9 / 13-15 / 15-13 Konstantin TATRANOV (143*) 0
Round 2 (14*) Muhammad Roslin HASHIM 15-5 / 15-12 Jens ROCH (818*) 0
Round 2 (18*) Niels Christian KALDAU 15-7 / 16-17 / 15-9 Daniel ERIKSSON (33*) 0
Round 2 (79*) Oliver PONGRATZ 15-5 / 15-1 Jean-Frederic MASSIAS (86*) 0
Round 2 (49*) PULLELA Gopichand 15-10 / 17-14 Martin HAGBERG (93*) 0
Round 2 (45*) Anders BOESEN 15-8 / 15-1 Robert NOCK (40*) 0
Round 2 (13*) Choong Hann WONG 15-10 / 15-10 Kasper OEDUM (198*) 0
Round 2 (307*) Vladislav DRUZCHENKO 15-8 / 17-14 Dicky PALYAMA (56*) 0
Round 2 (24*) Thomas JOHANSSON 15-4 / 15-3 Kevin (Qi) HAN (85*) 0
Round 2 (59*) Colin HAUGHTON 15-5 / 15-6 Ruud KUIJTEN (29*) 0
Round 2 (68*) Peter JANUM 15-2 / 15-6 Henrik BENGTSSON (19*) 0
Round 2 (72*) JI Xinpeng 15-7 / 14-17 / 15-8 Rasmus WENGBERG (92*) 0
Round 2 (141*) Peter KNOWLES 4-15 / 15-10 / 15-6 Rashid SIDEK (17*) 0
Round 3 (39*) Jeroen VAN DIJK 17-15 / 15-1 Tsuen Seng LEE (12*) 0
Round 3 (23*) Rikard MAGNUSSON 15-12 / 15-13 ismail SAMAN (32*) 0
Round 3 (14*) Muhammad Roslin HASHIM 15-7 / 15-1 Niels Christian KALDAU (18*) 0
Round 3 (49*) PULLELA Gopichand 11-15 / 15-10 / 15-7 Oliver PONGRATZ (79*) 0
Round 3 (13*) Choong Hann WONG 17-14 / 12-15 / 15-6 Anders BOESEN (45*) 0
Round 3 (24*) Thomas JOHANSSON 15-5 / 8-15 / 15-0 Vladislav DRUZCHENKO (307*) 0
Round 3 (68*) Peter JANUM 15-12 / 15-1 Colin HAUGHTON (59*) 0
Round 3 (72*) JI Xinpeng 8-15 / 15-3 / 15-10 Peter KNOWLES (141*) 0
Quarter-final (23*) Rikard MAGNUSSON 15-8 / 15-12 Jeroen VAN DIJK (39*) 0
Quarter-final (14*) Muhammad Roslin HASHIM 15-9 / 15-9 PULLELA Gopichand (49*) 0
Quarter-final (24*) Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-6 Choong Hann WONG (13*) 0
Quarter-final (72*) JI Xinpeng 15-10 / 15-6 Peter JANUM (68*) 0
Semi-final (14*) Muhammad Roslin HASHIM 15-9 / 15-6 Rikard MAGNUSSON (23*) 0
Semi-final (24*) Thomas JOHANSSON 15-5 / 15-2 JI Xinpeng (72*) 0
Final (14*) Muhammad Roslin HASHIM 15-12 / 15-6 Thomas JOHANSSON (24*) 0
WD (qual)
Round 1 - Sandra BEISSEL / Katja MICHALOWSKY 15-11 / 9-12 / 15-12 Pascalle JANSSEN / Jeannette VAN DER WERFF - 0
Round 1 - Janneke AALBERS / Neeltje WILLEMS 15-8 / 15-12 Manon ALBINUS / Peggy MAMPAEY - 0
Round 1 - Ginny SEVERIEN / Melissa TROUERBACH 11-15 / 15-4 / 15-6 Victoria WRIGHT / Lilas LEFORT - 0
Round 1 - Michaela PEIFFER / Katrin SCHMIDT 15-3 / 15-8 Petia PODOROVA / Dobrinka SMILIANOVA (403*) 0
Round 1 - Andrea DAKO / Andrea ODOR 16-17 / 15-11 / 15-11 Kristel JONATHANS / Manon VAN DE BOSCH - 0
Round 1 - YAO Jie / ZHOU Mi 15-4 / 15-5 Heike SCHOENHARTING / Wiebke SCHREMPF - 0
WD
Round 1 (32*) Nicol PITRO / Anika SIETZ 15-2 / 15-4 Christelle MOL / Christelle SZYNAL - 0
Round 1 (54*) Marina ANDRIEVSKAYA / Catrine BENGTSSON 15-4 / 15-10 Katarzyna KRASOWSKA / Joanna SZLESZYNSKA (176*) 0
Round 1 (71*) Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN 15-11 / 15-10 Michaela PEIFFER / Katrin SCHMIDT - 0
Round 1 - Margit BORG / Jenny KARLSSON 15-11 / 15-7 Sandra DIMBOUR / Tatiana VERGE (475*) 0
Round 2 (56*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-0 / 15-12 Sandra BEISSEL / Katja MICHALOWSKY - 0
Round 2 (59*) Pernille HARDER / Helene KIRKEGAARD 15-9 / 15-5 Nicol PITRO / Anika SIETZ (32*) 0
Round 2 (37*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-7 / 15-9 Jane JACOBY / Christina B SORENSEN - 0
Round 2 (13*) Ella TRIPP / Sara SANKEY 15-5 / 15-3 Marina ANDRIEVSKAYA / Catrine BENGTSSON (54*) 0
Round 2 (71*) Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN 15-12 / 1-15 / 15-11 Jane BRAMSEN / Mette SCHJOLDAGER - 0
Round 2 (30*) Naomi MURAKAMI / Hiromi YAMADA 11-15 / 15-4 / 15-10 Nicole GRETHER / Karen NEUMANN - 0
Round 2 - YAO Jie / ZHOU Mi 15-4 / 15-7 Margit BORG / Jenny KARLSSON - 0
Round 2 (16*) Ann-Lou JORGENSEN / Tine BAUN 16-17 / 15-8 / 15-2 Joanne DAVIES / Sarah HARDAKER (386*) 0
Quarter-final (56*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-9 / 15-2 Pernille HARDER / Helene KIRKEGAARD (59*) 0
Quarter-final (37*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-12 / 15-5 Ella TRIPP / Sara SANKEY (13*) 0
Quarter-final (30*) Naomi MURAKAMI / Hiromi YAMADA 15-5 / 15-3 Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN (71*) 0
Quarter-final (16*) Ann-Lou JORGENSEN / Tine BAUN 15-12 / 15-7 YAO Jie / ZHOU Mi - 0
Semi-final (56*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-8 / 15-0 Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN (37*) 0
Semi-final (30*) Naomi MURAKAMI / Hiromi YAMADA 15-8 / 12-15 / 15-11 Ann-Lou JORGENSEN / Tine BAUN (16*) 0
Final (56*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-7 / 15-4 Naomi MURAKAMI / Hiromi YAMADA (30*) 0
WS (qual)
Round 1 - Marielle VAN DER WOERDT 11-7 / 11-0 Peggy MAMPAEY (697*) 0
Round 1 - Jane JACOBY 11-8 / 11-7 Joanna SZLESZYNSKA (123*) 0
Round 1 (178*) Dobrinka SMILIANOVA 11-5 / 11-6 Maartje VANDEWALL - 0
Round 1 (212*) Hanny SETIANI 11-9 / 11-6 Andrea DAKO (456*) 0
Round 1 (154*) Kyoko KOMURO 11-6 / 11-6 Karina DE WIT (105*) 0
Round 1 - Neeltje WILLEMS 11-2 / 11-2 Katrien CLAES - 0
Round 1 - Michaela PEIFFER 11-4 / 11-9 Petia PODOROVA - 0
Round 1 (99*) Kristin EVERNAS 11-1 / 11-1 Lilas LEFORT (131*) 0
Round 1 (313*) Ginny SEVERIEN 11-7 / 11-6 Tanja BERG (188*) 0
Round 2 (96*) Tatiana VERGE 11-6 / 11-5 Marielle VAN DER WOERDT - 0
Round 2 - Jane JACOBY 11-0 / 11-9 Dobrinka SMILIANOVA (178*) 0
Round 2 (154*) Kyoko KOMURO 11-7 / 11-3 Hanny SETIANI (212*) 0
Round 2 (63*) Heike SCHOENHARTING 6-11 / 13-10 / 11-2 Neeltje WILLEMS - 0
Round 2 (99*) Kristin EVERNAS 11-2 / 11-3 Michaela PEIFFER - 0
WS
Round 1 (30*) Yasuko MIZUI 11-5 / 11-2 Lonneke JANSSEN (81*) 0
Round 1 (93*) Nicole GRETHER 11-9 / 7-11 / 11-2 Maja POHAR (27*) 0
Round 1 (26*) Karolina ERICSSON 11-7 / 11-4 Pei Pei LAW (90*) 0
Round 1 (20*) Katarzyna KRASOWSKA 6-11 / 11-4 / 11-1 Sissel LINDEROTH (112*) 0
Round 1 (28*) Julia MANN 7-11 / 11-9 / 11-5 Sandra DIMBOUR (36*) 0
Round 1 (61*) YAO Jie 11-4 / 11-0 Kyoko KOMURO (154*) 0
Round 1 (16*) Judith MEULENDIJKS 11-8 / 13-10 Tine BAUN (59*) 0
Round 1 (99*) Kristin EVERNAS 11-13 / 11-8 / 11-5 Anu NIEMINEN (25*) 0
Round 1 (35*) Tracey HALLAM 13-12 / 11-7 Christina B SORENSEN (44*) 0
Round 1 (43*) ZHOU Mi 11-1 / 11-1 Sze Mei WOON (29*) 0
Round 1 - Jane JACOBY 11-6 / 7-11 / 11-5 Katja MICHALOWSKY (22*) 0
Round 1 (18*) Margit BORG 11-5 / 11-1 Carolien GLEBBEEK (60*) 0
Round 1 (53*) Marina ANDRIEVSKAYA 13-11 / 11-0 Anika SIETZ (116*) 0
Round 1 (19*) Brenda BEENHAKKER 11-4 / 11-4 Victoria WRIGHT (126*) 0
Round 1 (104*) HAN Jingna 11-4 / 11-2 Rebecca PANTANEY (54*) 0
Round 1 (11*) Kelly MORGAN 11-4 / 11-4 Elena NOZDRAN (120*) 0
Round 2 (30*) Yasuko MIZUI 11-9 / 11-1 Nicole GRETHER (93*) 0
Round 2 (26*) Karolina ERICSSON 11-2 / 11-7 Katarzyna KRASOWSKA (20*) 0
Round 2 (61*) YAO Jie 11-4 / 11-0 Julia MANN (28*) 0
Round 2 (16*) Judith MEULENDIJKS 13-10 / 11-3 Kristin EVERNAS (99*) 0
Round 2 (43*) ZHOU Mi 11-6 / 11-6 Tracey HALLAM (35*) 0
Round 2 (18*) Margit BORG 11-0 / 11-0 Jane JACOBY - 0
Round 2 (19*) Brenda BEENHAKKER 7-11 / 11-7 / 11-7 Marina ANDRIEVSKAYA (53*) 0
Round 2 (104*) HAN Jingna 11-4 / 11-7 Kelly MORGAN (11*) 0
Quarter-final (30*) Yasuko MIZUI 11-7 / 8-11 / 11-2 Karolina ERICSSON (26*) 0
Quarter-final (61*) YAO Jie 11-7 / 11-2 Judith MEULENDIJKS (16*) 0
Quarter-final (43*) ZHOU Mi 11-9 / 11-9 Margit BORG (18*) 0
Quarter-final (104*) HAN Jingna 11-7 / 7-11 / 11-0 Brenda BEENHAKKER (19*) 0
Semi-final (61*) YAO Jie 13-11 / 11-3 Yasuko MIZUI (30*) 0
Semi-final (43*) ZHOU Mi 7-11 / 11-7 / 11-6 HAN Jingna (104*) 0
Final (43*) ZHOU Mi 10-13 / 13-11 / 11-4 YAO Jie (61*) 0
XD
Round 1 (103*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 7-15 / 15-5 / 15-10 Boris REICHEL / Sandra BEISSEL (57*) 0
Round 1 (100*) Nathan ROBERTSON / Joanne DAVIES 9-15 / 15-10 / 15-9 Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO (181*) 0
Round 1 (556*) Joachim TESCHE / Wiebke SCHREMPF 15-7 / 15-6 David VANDEWINKEL / Hanny SETIANI - 0
Round 1 - Michael KECK / Nicol PITRO 15-5 / 15-12 Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD (25*) 0
Round 1 - Martin LUNDGAARD HANSEN / Pernille HARDER 15-13 / 12-15 / 15-8 Ian J PEARSON / Sarah HARDAKER (22*) 0
Round 1 (38*) Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN 15-5 / 15-6 Manuel DUBRULLE / Christelle SZYNAL (30*) 0
Round 1 (31*) Peder NISSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-10 / 15-9 Fumihiko MACHIDA / Yasuko MIZUI (34*) 0
Round 1 (15*) Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN 15-10 / 15-13 Henrik ANDERSSON / Catrine BENGTSSON - 0
Round 2 (8*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-6 / 15-2 Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (103*) 0
Round 2 (100*) Nathan ROBERTSON / Joanne DAVIES 15-6 / 15-10 Norbert VAN BARNEVELD / Lotte JONATHANS (14*) 0
Round 2 (60*) Ruud KUIJTEN / Manon ALBINUS 15-6 / 10-15 / 15-11 Joachim TESCHE / Wiebke SCHREMPF (556*) 0
Round 2 - Michael KECK / Nicol PITRO 15-10 / 15-4 Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 2 - Martin LUNDGAARD HANSEN / Pernille HARDER 17-15 / 17-15 Andrej POHAR / Maja POHAR (21*) 0
Round 2 (38*) Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN 15-11 / 15-11 Lars PAASKE / Jane BRAMSEN (29*) 0
Round 2 - CHEN Qiqiu / YANG Wei 17-15 / 17-14 Peder NISSEN / Mette SCHJOLDAGER (31*) 0
Round 2 (15*) Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN 15-12 / 15-9 Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN (10*) 0
Quarter-final (8*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-12 / 15-7 Nathan ROBERTSON / Joanne DAVIES (100*) 0
Quarter-final - Michael KECK / Nicol PITRO 15-6 / 15-12 Ruud KUIJTEN / Manon ALBINUS (60*) 0
Quarter-final - Martin LUNDGAARD HANSEN / Pernille HARDER 15-4 / 15-9 Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN (38*) 0
Quarter-final - CHEN Qiqiu / YANG Wei 13-15 / 15-12 / 15-9 Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN (15*) 0
Semi-final - CHEN Qiqiu / YANG Wei 15-10 / 15-5 Martin LUNDGAARD HANSEN / Pernille HARDER - 0
Semi-final (8*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN W.O. Michael KECK / Nicol PITRO - 0
Final (8*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-7 / 15-6 CHEN Qiqiu / YANG Wei - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 68 8 26.7% 1577 52.57 00:00:00 0 0 0.0%
MS 47 108 14 29.8% 2467 52.49 00:00:00 0 0 0.0%
WD 19 42 4 21.1% 932 49.05 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 72 10 32.3% 1197 38.61 00:00:00 0 0 0.0%
XD 22 49 5 22.7% 1188 54 00:00:00 0 0 0.0%
Total 149 339 41 27.5% 7361 49.4 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Hong Kong 5 0 100.0%
India 3 1 75.0%
Malaysia 17 7 70.8%
China 17 7 70.8%
Indonesia 2 1 66.7%
Sweden 26 16 61.9%
Denmark 42 28 60.0%
Germany 25 23 52.1%
England 14 14 50.0%
Ukraine 6 6 50.0%
Finland 5 5 50.0%
Hungary 1 1 50.0%
Iceland 1 1 50.0%
Japan 8 10 44.4%
Netherlands 21 31 40.4%
Wales 2 4 33.3%
Canada 1 2 33.3%
Belgium 5 12 29.4%
Poland 2 6 25.0%
France 3 13 18.8%
Bulgaria 1 10 9.1%
Norway 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Austria 0 3 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew Lakshya SEN 21-12 / 21-16
2019 Lakshya SEN Yusuke ONODERA 15-21 / 21-14 / 21-15
2018 Sourabh VERMA CHEAM June Wei 21-19 / 21-13
2017 Kento MOMOTA Yu IGARASHI 21-10 / 21-12
2016 WANG Tzu Wei Ajay JAYARAM 21-10 / 17-21 / 21-18
2015 Ajay JAYARAM Raul MUST 21-12 / 21-18
2014 Ajay JAYARAM Ihsan Maulana MUSTOFA 10-11 / 11-6 / 11-7 / 1-11 / 11-9
2013 WEI Nan CHAN Yan Kit 21-15 / 21-18
2012 Eric PANG Dicky PALYAMA 21-14 / 21-10
2011 HSUEH Hsuan Yi CHOU Tien Chen 18-21 / 21-15 / 21-16
2010 Sho SASAKI Ajay JAYARAM 21-16 / 21-19
2009 Chetan ANAND Eric PANG 21-12 / 21-15
2008 Andre Kurniawan TEDJONO Chetan ANAND 21-15 / 11-21 / 21-19
2007 Yen Hui Kendrick LEE Przemyslaw WACHA 20-22 / 21-11 / 21-18
2006 Sairul Amar AYOB WU Yunyong 22-20 / 14-21 / 21-9
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Shoji SATO 15-4 / 15-12
2004 Kenneth JONASSEN Anders BOESEN 15-6 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Muhammad Hafiz HASHIM 5-15 / 15-8 / 15-6
2002 Choong Hann WONG Tsuen Seng LEE 15-6 / 15-6
2001 Tsuen Seng LEE BAO Chunlai 7-1 / 1-7 / 7-5
2000 CHEN Hong Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-17 / 15-7
1999 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-10 / 15-13
1998 Muhammad Roslin HASHIM Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-6
1997 Choong Hann WONG Oliver PONGRATZ 15-10 / 15-11
1996 SUN Jun Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1
1994 Poul-Erik HOYER Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-7
1993 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 11-15 / 15-5 / 15-11
1992 Hermawan SUSANTO Jeroen VAN DIJK 15-6 / 15-6
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 18-17 / 6-15 / 15-10
1990 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-6
1989 Allan BUDI KUSUMA Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-12