Thailand Open  

Tournament Name: Thailand Open 1989
Tournament Dates: 16/07/1989-16/07/1989
Location: Thailand, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Moon Soo / PARK Joo Bong Soon Kit CHEAH / Razif SIDEK
MS Allan BUDI KUSUMA Sompol KUKASEMKIJ
WD LIN Ying / GUAN Weizhen CHUNG So Young / HWANG Hye Young
WS TANG Jiuhong LUO Yun
XD PARK Joo Bong / CHUNG So Young KIM Moon Soo / HWANG Hye Young

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - CHEN Hongyong / HUANG Zhen 15-4 / 15-3 Patrik ANDREASSON / Jorgen TUVESSON - 0
Round 1 - Maung Naing MYINT / Tun Htein WIN 15-7 / 15-9 Monthon BUMPHENKEITIKUL / Vorapot PROMSARIN - 0
Round 1 - Abdul Rahman SIDEK / Beng Kiang SOO 15-7 / 15-3 Suthep BANJERDTHANA / Kasemsak CHATUJINDA - 0
Round 1 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Jan PAULSEN 15-11 / 15-8 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Aras RAZAK - 0
Round 1 - KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-4 / 15-2 LIN Liwen / YU Lizhi - 0
Round 1 - Vikram SINGH / George THOMAS 15-1 / 15-10 Chaiyuth HUYAKORN / Abhichat KHONGCHAN - 0
Round 1 - Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Mongkol GUMLAITONG 15-9 / 15-4 Azahan OTHMAN / Chen PANG - 0
Round 1 - Jesper KNUDSEN / Nils SKEBY 15-11 / 15-10 Tje Djang KHO / Yu Ming KWAN - 0
Round 1 - TSE Bun / YEUNG Yik Kei 15-5 / 18-13 Yodchai LAOTHERDPONG / Thanakorn SINGKAEW - 0
Round 1 - Peter AXELSSON / Mikael ROSEN 15-5 / 15-6 Eishi KIBUNE / Fumiaki SAGA - 0
Round 1 - CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum 15-10 / 15-6 Duminda JAYAKODY / Niroshan WIJEKOON - 0
Round 1 - Eng Seng LOW / Cheh Seng PANG 15-8 / 17-14 Khunakorn SUDHISODHI / Kraiwal YUSAKUL - 0
Round 1 - Max GANDRUP / Thomas LUND 11-15 / 15-6 / 18-15 Reony MAINAKY / George THOMAS - 0
Round 1 - CHAN Wing Kit / NG Liang Hua W.O. Viroj ASAWANAPAKAS / Kijja THONGKWAN - 0
Round 1 - ZHANG Qiang / Jincan ZHOU W.O. Alex MEIJER / Pierre PELUPESSY - 0
Round 1 - Sawai CHANSEORASMEE / Siripong SIRIPOOL W.O. Hamdan Hj Abu BAKAR / Asri Hj GHAFAR - 0
Round 2 - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-5 / 15-2 LIN Chian-Chow / LIN Shyau-Hsin - 0
Round 2 - Didit Suluh PATRIA / . UWIN 15-7 / 15-8 Teeranun CHIANGTA / Thaweesak KOETSRIPHAN - 0
Round 2 - Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-7 / 8-15 / 15-7 KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng - 0
Round 2 - Surachai MAKKASASITHORN / Pramote TEERAWIWATANA 15-4 / 7-15 / 15-9 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP - 0
Round 2 - CHEN Hongyong / HUANG Zhen 15-2 / 15-6 Maung Naing MYINT / Tun Htein WIN - 0
Round 2 - Abdul Rahman SIDEK / Beng Kiang SOO 15-11 / 18-17 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Jan PAULSEN - 0
Round 2 - KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-2 / 15-7 Vikram SINGH / George THOMAS - 0
Round 2 - Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Mongkol GUMLAITONG 15-6 / 15-6 CHAN Wing Kit / NG Liang Hua - 0
Round 2 - Jesper KNUDSEN / Nils SKEBY 15-3 / 15-2 TSE Bun / YEUNG Yik Kei - 0
Round 2 - ZHANG Qiang / Jincan ZHOU 18-17 / 15-10 Peter AXELSSON / Mikael ROSEN - 0
Round 2 - Sawai CHANSEORASMEE / Siripong SIRIPOOL 15-5 / 15-11 CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum - 0
Round 2 - Max GANDRUP / Thomas LUND 15-4 / 15-3 Eng Seng LOW / Cheh Seng PANG - 0
Round 2 - Narin RUNGBANAPAN / Narong RUNGBANAPAN 15-3 / 15-13 Thomas ALTHAUS / WANG Hsui-Lung - 0
Round 2 - JIANG Guoliang / WANG Pengren 15-7 / 15-8 CHAN Kin Ngai / CHOW Kin Man - 0
Round 2 - Richard MAINAKY / Bambang SUPRIANTO 5-15 / 15-5 / 15-8 AHN Jae Chang / LEE Kwang Jin - 0
Round 2 - Soon Kit CHEAH / Razif SIDEK 15-3 / 15-6 CHEN Rong / YAO Jun - 0
Round 3 - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-4 / 15-4 Didit Suluh PATRIA / . UWIN - 0
Round 3 - Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 8-15 / 17-14 / 15-6 Surachai MAKKASASITHORN / Pramote TEERAWIWATANA - 0
Round 3 - Abdul Rahman SIDEK / Beng Kiang SOO 15-6 / 15-12 CHEN Hongyong / HUANG Zhen - 0
Round 3 - KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-0 / 15-3 Chaiwat CHALERMPUSITARAK / Mongkol GUMLAITONG - 0
Round 3 - ZHANG Qiang / Jincan ZHOU 15-4 / 15-10 Jesper KNUDSEN / Nils SKEBY - 0
Round 3 - Max GANDRUP / Thomas LUND 15-10 / 15-6 Sawai CHANSEORASMEE / Siripong SIRIPOOL - 0
Round 3 - JIANG Guoliang / WANG Pengren 15-2 / 15-2 Narin RUNGBANAPAN / Narong RUNGBANAPAN - 0
Round 3 - Soon Kit CHEAH / Razif SIDEK 15-7 / 15-6 Richard MAINAKY / Bambang SUPRIANTO - 0
Quarter-final - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-10 / 15-5 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA - 0
Quarter-final - KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-8 / 15-6 Abdul Rahman SIDEK / Beng Kiang SOO - 0
Quarter-final - Max GANDRUP / Thomas LUND 15-9 / 17-14 ZHANG Qiang / Jincan ZHOU - 0
Quarter-final - Soon Kit CHEAH / Razif SIDEK 15-10 / 15-2 JIANG Guoliang / WANG Pengren - 0
Semi-final - KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 18-14 / 10-15 / 15-6 LI Yongbo / TIAN Bingyi - 0
Semi-final - Soon Kit CHEAH / Razif SIDEK 17-16 / 15-2 Max GANDRUP / Thomas LUND - 0
Final - KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-11 / 15-3 Soon Kit CHEAH / Razif SIDEK - 0
MS
Round 1 - XIONG Guobao 15-2 / 15-1 Paul STEVENSON - 0
Round 1 - LIN Liwen 15-4 / 15-4 Pierre PELUPESSY - 0
Round 1 - Anders W NIELSEN 15-10 / 5-15 / 17-16 Didit Suluh PATRIA - 0
Round 1 - Ewe Chye ONG 15-3 / 15-7 AHN Jae Chang - 0
Round 1 - Allan BUDI KUSUMA 15-3 / 15-3 YEUNG Yik Kei - 0
Round 1 - Jorgen TUVESSON 10-15 / 18-16 / 15-4 LIU Jun - 0
Round 1 - Tun Htein WIN 15-7 / 15-5 CHAN Kin Ngai - 0
Round 1 - Karun KASAYAPANANT 15-4 / 18-13 Sushant BORA (deceased) - 0
Round 1 - ZHANG Qingwu 15-7 / 15-7 Nicholas YATES - 0
Round 1 - Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-5 LIN Shyau-Hsin - 0
Round 1 - Patrik ANDREASSON 10-15 / 15-11 / 15-5 LEE Mou-Chou - 0
Round 1 - . RUSMANTO 15-11 / 15-11 Madhujya BARUA - 0
Round 1 - Poul-Erik HOYER 15-11 / 15-9 YU Lizhi - 0
Round 1 - CHEN Rong 15-4 / 15-12 Mustaffa ALI - 0
Round 1 - Aras RAZAK 15-8 / 15-8 Niroshan WIJEKOON - 0
Round 1 - Chen PANG 15-11 / 15-2 Mongkol GUMLAITONG - 0
Round 1 - Jianhua ZHAO 15-10 / 15-8 Pontus JANTTI - 0
Round 1 - Harijanto ARBI 15-9 / 15-6 Nils SKEBY - 0
Round 1 - LIU En-Horng 15-6 / 15-9 Eishi KIBUNE - 0
Round 1 - Pramote TEERAWIWATANA 15-1 / 9-15 / 15-8 Maung Naing MYINT - 0
Round 1 - Kok Keong FOO 18-17 / 15-11 Mikael ROSEN - 0
Round 1 - Sompol KUKASEMKIJ 15-5 / 15-5 Indrajit MUKHERJEE - 0
Round 1 - George THOMAS 15-4 / 15-8 TSE Bun - 0
Round 1 - Bambang SUPRIANTO 15-9 / 17-15 Abdul Hamid KHAN - 0
Round 1 - Peter AXELSSON 18-14 / 17-15 Stephen P BUTLER - 0
Round 1 - Surachai MAKKASASITHORN 15-0 / 15-9 Thomas ALTHAUS - 0
Round 1 - Rob STALENHOEF 6-15 / 15-2 / 17-16 YAO Jun - 0
Round 1 - U. Vimal Kumar 15-8 / 15-12 LEE Kwang Jin - 0
Round 1 - Ardy B WIRANATA 15-1 / 15-4 JIN Feng - 0
Round 1 - Eng Seng LOW W.O. Hwang FUNG - 0
Round 1 - Vacharapan KHAMTHONG W.O. Wahab MOKSIN - 0
Round 1 - Rexy MAINAKY W.O. Alex MEIJER - 0
Round 2 - XIONG Guobao 15-10 / 15-4 LIN Liwen - 0
Round 2 - Ewe Chye ONG 15-13 / 2-15 / 15-12 Anders W NIELSEN - 0
Round 2 - Allan BUDI KUSUMA 15-7 / 15-7 Jorgen TUVESSON - 0
Round 2 - Karun KASAYAPANANT 15-1 / 15-6 Tun Htein WIN - 0
Round 2 - Joko SUPRIANTO 15-12 / 15-5 ZHANG Qingwu - 0
Round 2 - Patrik ANDREASSON 15-4 / 15-11 . RUSMANTO - 0
Round 2 - Poul-Erik HOYER 15-0 / 15-4 Eng Seng LOW - 0
Round 2 - Rexy MAINAKY 15-9 / 15-7 Vacharapan KHAMTHONG - 0
Round 2 - Aras RAZAK 15-13 / 15-4 CHEN Rong - 0
Round 2 - Jianhua ZHAO 15-7 / 15-10 Chen PANG - 0
Round 2 - Harijanto ARBI 15-10 / 15-12 LIU En-Horng - 0
Round 2 - Kok Keong FOO 15-12 / 18-17 Pramote TEERAWIWATANA - 0
Round 2 - Sompol KUKASEMKIJ 15-9 / 15-0 George THOMAS - 0
Round 2 - Bambang SUPRIANTO 15-5 / 8-15 / 18-15 Peter AXELSSON - 0
Round 2 - Surachai MAKKASASITHORN 8-15 / 15-6 / 15-8 Rob STALENHOEF - 0
Round 2 - Ardy B WIRANATA 15-12 / 15-6 U. Vimal Kumar - 0
Round 3 - XIONG Guobao 15-2 / 15-8 Ewe Chye ONG - 0
Round 3 - Allan BUDI KUSUMA 15-6 / 15-12 Karun KASAYAPANANT - 0
Round 3 - Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-3 Patrik ANDREASSON - 0
Round 3 - Poul-Erik HOYER 16-18 / 15-7 / 15-8 Rexy MAINAKY - 0
Round 3 - Jianhua ZHAO 15-5 / 15-9 Aras RAZAK - 0
Round 3 - Kok Keong FOO 15-11 / 13-15 / 15-5 Harijanto ARBI - 0
Round 3 - Sompol KUKASEMKIJ 15-6 / 17-18 / 15-12 Bambang SUPRIANTO - 0
Round 3 - Ardy B WIRANATA 15-6 / 15-9 Surachai MAKKASASITHORN - 0
Quarter-final - Allan BUDI KUSUMA 15-13 / 15-3 XIONG Guobao - 0
Quarter-final - Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-12 Joko SUPRIANTO - 0
Quarter-final - Kok Keong FOO 15-7 / 7-15 / 15-12 Jianhua ZHAO - 0
Quarter-final - Sompol KUKASEMKIJ 15-7 / 15-0 Ardy B WIRANATA - 0
Semi-final - Allan BUDI KUSUMA 15-12 / 5-15 / 15-5 Poul-Erik HOYER - 0
Semi-final - Sompol KUKASEMKIJ 15-12 / 15-11 Kok Keong FOO - 0
Final - Allan BUDI KUSUMA 17-14 / 15-8 Sompol KUKASEMKIJ - 0
WD
Round 1 - LIN Ying / GUAN Weizhen 15-8 / 15-0 Titik ENDANG / Emma ERNAWATY - 0
Round 1 - BANG Soo Hyun / GIL Young Ah 15-13 / 15-5 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE - 0
Round 1 - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 8-15 / 15-11 / 15-11 FENG Mei-Ying / LEE I-Hsia - 0
Round 1 - Penpanor KLANGTHAMNIUM / Ladawan MULASARTSATHORN 7-15 / 15-5 / 15-12 Lee Wai TAN / Sui Hoon TAN - 0
Round 1 - LAI Caiqin / YAO Fen 13-15 / 15-8 / 15-11 Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN - 0
Round 1 - Claire E. PALMER / Jillian M WALLWORK 15-12 / 15-13 SHEN Lianfeng / WU Yuhong - 0
Round 1 - Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-9 / 10-15 / 17-14 NONG Qunhua / PAN Li - 0
Round 1 - Lisa CAMPBELL / Tracey SMALL 14-17 / 15-11 / 17-15 Akiko MICHIUE / Takako SHINKI - 0
Round 1 - Plernta BOONYARIT / Sasithorn MANEERATANAPORN 15-8 / 8-15 / 15-7 CHAN Lim Chee (Amy) / CHAN Man Wa - 0
Round 1 - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-11 / 15-2 Suzanne LOUIS-LANE / Joanne MUGGERIDGE - 0
Round 1 - Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-3 / 15-5 LEE Wai Leng / Siew Choon LIM - 0
Round 1 - Eny OKTAVIANI / Lili TAMPI 15-7 / 15-5 Kazue KANAI / Bettina VILLARS - 0
Round 1 - LUO Yun / SHI Fangjing 15-10 / 15-4 Lotte OLSEN / Anne Mette VAN DIJK - 0
Round 1 - KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei 15-10 / 15-5 Monique HOOGLAND / Pornsawan PLUNGWECH - 0
Round 1 - CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-7 / 15-2 ZANG Ling / ZHENG Baojun - 0
Round 2 - LIN Ying / GUAN Weizhen 15-3 / 15-5 BANG Soo Hyun / GIL Young Ah - 0
Round 2 - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-8 / 15-1 Penpanor KLANGTHAMNIUM / Ladawan MULASARTSATHORN - 0
Round 2 - LAI Caiqin / YAO Fen 15-8 / 15-11 Claire E. PALMER / Jillian M WALLWORK - 0
Round 2 - Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-7 / 15-12 Lisa CAMPBELL / Tracey SMALL - 0
Round 2 - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-6 / 15-1 Plernta BOONYARIT / Sasithorn MANEERATANAPORN - 0
Round 2 - Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-5 / 15-8 Somharuthai JAROENSIRI / Piyathip SANSANIYAKULVILAI - 0
Round 2 - LUO Yun / SHI Fangjing 18-13 / 15-1 Eny OKTAVIANI / Lili TAMPI - 0
Round 2 - CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-8 / 15-4 KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei - 0
Quarter-final - LIN Ying / GUAN Weizhen 15-3 / 15-2 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Quarter-final - LAI Caiqin / YAO Fen 15-7 / 7-15 / 15-12 Dorte KJAER / Nettie NIELSEN - 0
Quarter-final - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 7-15 / 15-9 / 15-12 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN - 0
Quarter-final - CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-3 / 15-0 LUO Yun / SHI Fangjing - 0
Semi-final - LIN Ying / GUAN Weizhen 15-3 / 15-10 LAI Caiqin / YAO Fen - 0
Semi-final - CHUNG So Young / HWANG Hye Young 17-14 / 15-4 Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP - 0
Final - LIN Ying / GUAN Weizhen 5-15 / 18-17 / 15-9 CHUNG So Young / HWANG Hye Young - 0
WS
Round 1 - Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-4 / 11-9 Sui Hoon TAN - 0
Round 1 - Monique HOOGLAND 8-11 / 11-6 / 11-3 Siew Choon LIM - 0
Round 1 - Pornsawan PLUNGWECH 11-6 / 11-7 Tracey SMALL - 0
Round 1 - HUANG Ying 11-8 / 6-11 / 12-11 Tomomi MATSUO - 0
Round 1 - TANG Jiuhong 11-1 / 11-7 Takako SHINKI - 0
Round 1 - BANG Soo Hyun 11-4 / 11-3 Joanne MUGGERIDGE - 0
Round 1 - Yuliani SANTOSO 11-3 / 11-7 LEE Chien-Mei - 0
Round 1 - Lisa CAMPBELL 11-8 / 11-0 Plernta BOONYARIT - 0
Round 1 - LEE Wai Leng 11-2 / 9-12 / 11-7 Natawan YUSAKUL - 0
Round 1 - Akiko MICHIUE 4-11 / 11-5 / 11-7 Ladawan MULASARTSATHORN - 0
Round 1 - GIL Young Ah 6-11 / 11-3 / 12-10 Christine GANDRUP - 0
Round 1 - Eny OKTAVIANI 12-9 / 11-7 Christina BOSTOFTE - 0
Round 1 - Fiona SMITH 11-0 / 11-4 Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 1 - Lilik SUDARWATI 11-3 / 11-7 FENG Mei-Ying - 0
Round 1 - LUO Yun 11-0 / 11-1 Saite Kim TAN - 0
Round 1 - Rhonda CATOR W.O. CHAN Man Wa - 0
Round 2 - HAN Aiping 11-8 / 11-2 Lotte OLSEN - 0
Round 2 - Mei Chuan TAN 11-2 / 11-2 Runglawan S-VORAKARN - 0
Round 2 - Pernille NEDERGAARD JESSEN 12-10 / 11-7 Suzanne LOUIS-LANE - 0
Round 2 - ZHENG Baojun 11-7 / 11-6 Somharuthai JAROENSIRI - 0
Round 2 - Sarwendah KUSUMAWARDHANI 6-11 / 12-11 / 11-5 Monique HOOGLAND - 0
Round 2 - HUANG Ying 11-4 / 11-1 Pornsawan PLUNGWECH - 0
Round 2 - TANG Jiuhong 11-7 / 11-2 BANG Soo Hyun - 0
Round 2 - Yuliani SANTOSO 11-1 / 11-3 Lisa CAMPBELL - 0
Round 2 - LEE Wai Leng 11-4 / 11-5 Akiko MICHIUE - 0
Round 2 - GIL Young Ah 11-3 / 11-0 Rhonda CATOR - 0
Round 2 - Fiona SMITH 11-3 / 11-6 Eny OKTAVIANI - 0
Round 2 - LUO Yun 12-2 / 11-3 Lilik SUDARWATI - 0
Round 2 - Penpanor KLANGTHAMNIUM 11-4 / 11-7 Bettina VILLARS - 0
Round 2 - Eline COENE 11-4 / 12-10 Kazue KANAI - 0
Round 2 - HUANG Hua 11-5 / 11-1 Claire E. PALMER - 0
Round 2 - SHEN Lianfeng W.O. Charlotte HATTENS - 0
Round 3 - HAN Aiping 11-9 / 11-7 Mei Chuan TAN - 0
Round 3 - ZHENG Baojun 11-5 / 11-7 Pernille NEDERGAARD JESSEN - 0
Round 3 - Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-4 / 11-5 HUANG Ying - 0
Round 3 - TANG Jiuhong 12-10 / 11-2 Yuliani SANTOSO - 0
Round 3 - GIL Young Ah 11-3 / 11-3 LEE Wai Leng - 0
Round 3 - LUO Yun 11-4 / 11-2 Fiona SMITH - 0
Round 3 - Eline COENE 11-6 / 11-3 Penpanor KLANGTHAMNIUM - 0
Round 3 - HUANG Hua 11-3 / 11-2 SHEN Lianfeng - 0
Quarter-final - HAN Aiping 11-8 / 11-6 ZHENG Baojun - 0
Quarter-final - TANG Jiuhong 11-5 / 5-11 / 11-5 Sarwendah KUSUMAWARDHANI - 0
Quarter-final - LUO Yun 12-10 / 11-5 GIL Young Ah - 0
Quarter-final - HUANG Hua 11-9 / 11-3 Eline COENE - 0
Semi-final - TANG Jiuhong 12-9 / 11-4 HAN Aiping - 0
Semi-final - LUO Yun 12-10 / 11-6 HUANG Hua - 0
Final - TANG Jiuhong 0-11 / 11-3 / 11-6 LUO Yun - 0
XD
Round 1 - WANG Pengren / SHI Fangjing 15-14 / 10-15 / 15-10 Max GANDRUP / Grete MOGENSEN - 0
Round 1 - AHN Jae Chang / BANG Soo Hyun 15-9 / 15-8 Paul STEVENSON / Lisa CAMPBELL - 0
Round 1 - Pierre PELUPESSY / Erica VAN DEN HEUVEL 9-15 / 15-4 / 15-10 Jincan ZHOU / WU Yuhong - 0
Round 1 - Siripong SIRIPOOL / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 15-12 / 15-6 Beng Kiang SOO / Siew Choon LIM - 0
Round 1 - LIN Chian-Chow / KANG Chia Yi 15-8 / 15-7 KO Hsin-Ming / LEE Chien-Mei - 0
Round 1 - Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 17-16 / 15-4 CHAN Siu Kwong / CHAN Lim Chee (Amy) - 0
Round 1 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Lilik SUDARWATI 15-9 / 15-11 Peter AXELSSON / Maria BENGTSSON - 0
Round 1 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Dorte KJAER 15-8 / 15-11 Cheh Seng PANG / Lee Wai TAN - 0
Round 1 - Richard MAINAKY / Rosiana TENDEAN 15-8 / 15-7 JIANG Guoliang / NONG Qunhua - 0
Round 1 - Sawai CHANSEORASMEE / Ladawan MULASARTSATHORN 15-3 / 15-11 Thomas ALTHAUS / Bettina VILLARS - 0
Round 1 - Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-7 / 15-6 LEE Kwang Jin / GIL Young Ah - 0
Round 1 - Jan PAULSEN / Lotte OLSEN 10-15 / 15-9 / 15-6 JIN Feng / HUANG Ying - 0
Round 1 - CHEN Rong / PAN Li 15-10 / 13-18 / 15-7 WANG Hsui-Lung / FENG Mei-Ying - 0
Round 1 - ZHANG Qiang / ZHENG Baojun 15-7 / 8-15 / 15-10 Rob STALENHOEF / Monique HOOGLAND - 0
Round 1 - PARK Joo Bong / CHUNG So Young 15-3 / 15-4 Stephen P BUTLER / Suzanne LOUIS-LANE - 0
Round 1 - KIM Moon Soo / HWANG Hye Young 15-1 / 15-11 Anders (1) Nielsen / Fiona SMITH - 0
Round 2 - WANG Pengren / SHI Fangjing 15-8 / 15-5 AHN Jae Chang / BANG Soo Hyun - 0
Round 2 - Pierre PELUPESSY / Erica VAN DEN HEUVEL 15-13 / 15-9 Siripong SIRIPOOL / Piyathip SANSANIYAKULVILAI - 0
Round 2 - KIM Moon Soo / HWANG Hye Young 15-9 / 15-9 LIN Chian-Chow / KANG Chia Yi - 0
Round 2 - Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-7 / 12-15 / 18-15 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Lilik SUDARWATI - 0
Round 2 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Dorte KJAER 15-12 / 15-10 Richard MAINAKY / Rosiana TENDEAN - 0
Round 2 - Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-4 / 15-7 Sawai CHANSEORASMEE / Ladawan MULASARTSATHORN - 0
Round 2 - Jan PAULSEN / Lotte OLSEN 15-10 / 17-14 CHEN Rong / PAN Li - 0
Round 2 - PARK Joo Bong / CHUNG So Young 18-13 / 15-5 ZHANG Qiang / ZHENG Baojun - 0
Quarter-final - WANG Pengren / SHI Fangjing 15-9 / 15-4 Pierre PELUPESSY / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Quarter-final - KIM Moon Soo / HWANG Hye Young 15-10 / 15-4 Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN - 0
Quarter-final - Thomas LUND / Pernille DUPONT 9-15 / 15-6 / 15-13 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Dorte KJAER - 0
Quarter-final - PARK Joo Bong / CHUNG So Young 15-4 / 15-10 Jan PAULSEN / Lotte OLSEN - 0
Semi-final - KIM Moon Soo / HWANG Hye Young 15-8 / 9-15 / 15-8 WANG Pengren / SHI Fangjing - 0
Semi-final - PARK Joo Bong / CHUNG So Young 15-4 / 15-2 Thomas LUND / Pernille DUPONT - 0
Final - PARK Joo Bong / CHUNG So Young 15-4 / 15-2 KIM Moon Soo / HWANG Hye Young - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 44 94 6 13.6% 2099 47.7 00:00:00 0 0 0.0%
MS 60 133 13 21.7% 3073 51.22 00:00:00 0 0 0.0%
WD 30 69 9 30.0% 1578 52.6 00:00:00 0 0 0.0%
WS 45 98 8 17.8% 1585 35.22 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 70 8 25.8% 1638 52.84 00:00:00 0 0 0.0%
Total 210 464 44 20.9% 9973 47.49 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Canada 3 1 75.0%
Korea 25 10 71.4%
China 48 29 62.3%
U.S.A. 3 2 60.0%
Singapore 3 2 60.0%
Indonesia 31 21 59.6%
Denmark 23 17 57.5%
Malaysia 18 18 50.0%
Netherlands 7 7 50.0%
Myanmar 1 1 50.0%
Sweden 8 9 47.1%
Thailand 21 28 42.9%
India 3 6 33.3%
Germany 1 2 33.3%
England 5 13 27.8%
Australia 2 6 25.0%
Japan 3 10 23.1%
Chinese Taipei 3 12 20.0%
Hong Kong 2 9 18.2%
Finland 0 1 0.0%
Sri Lanka 0 2 0.0%
Switzerland 0 4 0.0%

Category: