Russian U17 White Nights  

Tournament Name: Russian U17 International White Nights 2021
Tournament Dates: 01/07/2021-04/07/2021
Location: Russia, Gatchina
Category: Junior

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U17 Anton PCHELINTSEV / Aleksandr PUZYREV Ivan APOSTOLIUK / Nikita ZIBROV
MS - U17 Aleksandr PUZYREV Anton PCHELINTSEV
WD - U17 Daria RUSINA / Anastasiia VASHLANOVA Anna BELOPOLSKAYA / Anisia MASUNOVA
WS - U17 Vasilisa GOGOL Uliana GUBANOVA
XD - U17 Dmitrii BELYKH / Mariia SEREGINA Aleksandr PUZYREV / Daria RUSINA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Quarter-final U17 - Anton PCHELINTSEV / Aleksandr PUZYREV 21-14 / 21-4 Dmitrii BELYKH / Niyaz GALIKHANOV - 25
Quarter-final U17 - Ilia KOZLOVSKII / Valentin SEMENOV 21-17 / 17-21 / 21-16 Rodion SAVALIN / Igor TELEPOV - 33
Quarter-final U17 - Ivan APOSTOLIUK / Nikita ZIBROV 21-12 / 21-10 Vsevolod CHERKASOV / Georgii SIVTSEV - 25
Quarter-final U17 - Timur KISELEV / Pavel PILSHCHIKOV 21-15 / 21-18 Matvei KARPOV / Aleksei MORDOVIN - 26
Semi-final U17 - Anton PCHELINTSEV / Aleksandr PUZYREV 21-7 / 21-10 Ilia KOZLOVSKII / Valentin SEMENOV - 25
Semi-final U17 - Ivan APOSTOLIUK / Nikita ZIBROV 21-19 / 21-14 Timur KISELEV / Pavel PILSHCHIKOV - 30
Final U17 - Anton PCHELINTSEV / Aleksandr PUZYREV 21-11 / 21-7 Ivan APOSTOLIUK / Nikita ZIBROV - 23
MS
Round 1 U17 - Viacheslav SELEZNEV 14-21 / 21-12 / 21-13 Igor TELEPOV - 30
Round 1 U17 - Valentin SEMENOV 21-18 / 21-17 Georgii SIVTSEV - 22
Round 1 U17 - Ivan APOSTOLIUK 21-13 / 18-21 / 21-17 Aleksei MORDOVIN - 48
Round 2 U17 - Roman KOLESOV 21-17 / 21-16 Vsevolod CHERKASOV - 20
Round 2 U17 - Nikita ZIBROV 21-10 / 21-7 Matvei KARPOV - 15
Round 2 U17 - Aleksandr PUZYREV 21-14 / 21-6 Niyaz GALIKHANOV - 17
Round 2 U17 - Viacheslav SELEZNEV 13-21 / 21-14 / 21-17 Semen MALYI - 35
Round 2 U17 - Timur KISELEV 21-19 / 13-21 / 21-16 Valentin SEMENOV - 40
Round 2 U17 - Dmitrii BELYKH 21-10 / 21-15 Ilia KOZLOVSKII - 20
Round 2 U17 - Ivan APOSTOLIUK 21-14 / 18-21 / 21-14 Pavel PILSHCHIKOV - 50
Round 2 U17 - Anton PCHELINTSEV 21-12 / 21-13 Rodion SAVALIN - 25
Quarter-final U17 - Nikita ZIBROV 18-21 / 24-22 / 21-15 Roman KOLESOV - 45
Quarter-final U17 - Aleksandr PUZYREV 21-15 / 21-11 Viacheslav SELEZNEV - 22
Quarter-final U17 - Dmitrii BELYKH 16-21 / 21-11 / 22-20 Timur KISELEV - 43
Quarter-final U17 - Anton PCHELINTSEV 21-17 / 21-14 Ivan APOSTOLIUK - 30
Semi-final U17 - Aleksandr PUZYREV 21-16 / 21-11 Nikita ZIBROV - 25
Semi-final U17 - Anton PCHELINTSEV 21-16 / 21-17 Dmitrii BELYKH - 30
Final U17 - Aleksandr PUZYREV 21-15 / 21-12 Anton PCHELINTSEV - 25
WD
Quarter-final U17 - Anastasiia FEDOROVA / Varvara KULIKOVA W.O. Varvara RIAZANTSEVA / Alena VUYTIKOVA - 0
Quarter-final U17 - Anna BELOPOLSKAYA / Anisia MASUNOVA 21-19 / 22-24 / 21-16 Mariia DMITRIEVA / Mariia KOMAROVA - 50
Quarter-final U17 - Uliana GUBANOVA / Anastasiia GUSKOVA 21-14 / 21-11 Vasilisa GOGOL / Daria KOKHANOVA - 31
Semi-final U17 - Daria RUSINA / Anastasiia VASHLANOVA 21-14 / 21-12 Anastasiia FEDOROVA / Varvara KULIKOVA - 20
Semi-final U17 - Anna BELOPOLSKAYA / Anisia MASUNOVA 21-18 / 14-21 / 21-13 Uliana GUBANOVA / Anastasiia GUSKOVA - 38
Final U17 - Daria RUSINA / Anastasiia VASHLANOVA 14-21 / 21-17 / 21-14 Anna BELOPOLSKAYA / Anisia MASUNOVA - 40
WS
Round 1 U17 - Mariia SEREGINA W.O. Alina BERGELSON - 0
Round 1 U17 - Vasilisa GOGOL 21-6 / 21-6 Mariia KOMAROVA - 20
Round 1 U17 - Daria KOKHANOVA W.O. Varvara RIAZANTSEVA - 0
Round 1 U17 - Anisia MASUNOVA 21-18 / 21-18 Anna BELOPOLSKAYA - 30
Round 1 U17 - Uliana GUBANOVA 21-11 / 21-5 Varvara KULIKOVA - 15
Round 1 U17 - Daria KOMZOLOVA 21-17 / 21-18 Anastasiia VASHLANOVA - 25
Round 1 U17 - Mariia DMITRIEVA W.O. Alena VUYTIKOVA - 0
Round 1 U17 - Anastasiia GUSKOVA 21-16 / 21-15 Anastasiia FEDOROVA - 1
Quarter-final U17 - Vasilisa GOGOL 17-21 / 21-16 / 21-14 Mariia SEREGINA - 48
Quarter-final U17 - Daria KOKHANOVA 22-20 / 15-21 / 21-13 Anisia MASUNOVA - 35
Quarter-final U17 - Uliana GUBANOVA 21-13 / 21-17 Daria KOMZOLOVA - 24
Quarter-final U17 - Mariia DMITRIEVA 21-14 / 21-17 Anastasiia GUSKOVA - 30
Semi-final U17 - Vasilisa GOGOL 21-5 / 21-5 Daria KOKHANOVA - 15
Semi-final U17 - Uliana GUBANOVA 21-12 / 21-10 Mariia DMITRIEVA - 25
Final U17 - Vasilisa GOGOL 19-21 / 21-12 / 21-17 Uliana GUBANOVA - 35
XD
Round 1 U17 - Viacheslav SELEZNEV / Mariia KOMAROVA 21-6 / 21-13 Valentin SEMENOV / Anna BELOPOLSKAYA - 20
Round 1 U17 - Nikita ZIBROV / Daria KOKHANOVA 21-12 / 21-18 Aleksei MORDOVIN / Anastasiia GUSKOVA - 25
Round 1 U17 - Dmitrii BELYKH / Mariia SEREGINA 21-13 / 21-11 Georgii SIVTSEV / Anastasiia FEDOROVA - 22
Round 1 U17 - Ivan APOSTOLIUK / Uliana GUBANOVA 21-13 / 21-13 Vsevolod CHERKASOV / Varvara KULIKOVA - 25
Quarter-final U17 - Aleksandr PUZYREV / Daria RUSINA 21-16 / 21-9 Viacheslav SELEZNEV / Mariia KOMAROVA - 25
Quarter-final U17 - Nikita ZIBROV / Daria KOKHANOVA 21-9 / 21-16 Matvei KARPOV / Daria KOMZOLOVA - 21
Quarter-final U17 - Dmitrii BELYKH / Mariia SEREGINA 21-12 / 21-11 Igor TELEPOV / Anisia MASUNOVA - 20
Quarter-final U17 - Ivan APOSTOLIUK / Uliana GUBANOVA 21-10 / 21-19 Roman KOLESOV / Mariia DMITRIEVA - 20
Semi-final U17 - Aleksandr PUZYREV / Daria RUSINA 21-13 / 21-11 Nikita ZIBROV / Daria KOKHANOVA - 20
Semi-final U17 - Dmitrii BELYKH / Mariia SEREGINA 23-21 / 21-16 Ivan APOSTOLIUK / Uliana GUBANOVA - 30
Final U17 - Dmitrii BELYKH / Mariia SEREGINA 11-21 / 21-17 / 21-18 Aleksandr PUZYREV / Daria RUSINA - 40
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 7 15 1 14.3% 506 72.29 00:26:43 2.71 0 0.0%
MS 18 43 7 38.9% 1533 85.17 00:30:07 2.83 0 0.0%
WD 5 13 3 60.0% 474 94.8 00:35:48 2.65 0 0.0%
WS 12 27 3 25.0% 934 77.83 00:25:15 3.08 0 0.0%
XD 11 23 1 9.1% 793 72.09 00:24:22 2.96 0 0.0%
Total 53 121 15 28.3% 4240 80 00:27:54 2.87 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Russia 53 53 50.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Aleksandr PUZYREV Anton PCHELINTSEV 21-15 / 21-12
2019 Ilya KIM Vladislav DOBYCHKIN 21-12 / 19-21 / 21-18
2018 Ilya KIM Vladislav DOBYCHKIN 20-22 / 21-10 / 21-19
2017 Georgii LEBEDEV Egor KHOLKIN 21-6 / 21-12