Dutch Open  

Tournament Name: Dutch Open 1996 (I) 5x9
Tournament Dates: 06/10/1996-06/10/1996
Location: Netherlands, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD GE Cheng / TAO Xiaoqiang LIU Yong / Wei (1) ZHANG
MS SUN Jun Poul-Erik HOYER
WD Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL Margit BORG / Christine GANDRUP
WS YAO Yan HAN Jingna
XD Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Nick PONTING / John QUINN 15-1 / 15-1 Robert FRENK / Rune MASSING - 0
Round 1 (64*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 15-1 / 15-1 Ian J PEARSON / Julian ROBERTSON - 0
Round 1 (89*) Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS 15-1 / 15-1 Arno DE JONG / Joost KOOL (212*) 0
Round 1 - Chris BRUIL / Quinten VAN DALM W.O. Luigi DALLI CARDILLO / Ruud KUIJTEN - 0
Round 2 (7*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-1 / 15-1 Rolf MONTEIRO / Norbert VAN BARNEVELD - 0
Round 2 - Nick PONTING / John QUINN 15-1 / 15-1 Mike JOPPIEN / Stephan KUHL - 0
Round 2 (61*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 15-1 / 15-1 Karl-Heinz GERBER / Rajko KLEINE - 0
Round 2 (64*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 15-1 / 15-1 Alastair GATT / Craig ROBERTSON (57*) 0
Round 2 (89*) Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS 15-1 / 15-1 Patrick BOONEN / David VANDEWINKEL (248*) 0
Round 2 (19*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 15-1 / 15-1 Sebastian OTTREMBKA / Detlef POSTE - 0
Round 2 - Chris BRUIL / Quinten VAN DALM 15-1 / 15-1 Holger KAMPEN / Shen LI - 0
Round 2 (8*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-1 / 15-1 Allan BORCH / Janek ROOS (45*) 0
Quarter-final - Nick PONTING / John QUINN 15-1 / 15-1 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (7*) 0
Quarter-final (64*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 15-1 / 15-1 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (61*) 0
Quarter-final (19*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 15-1 / 15-1 Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS (89*) 0
Quarter-final (8*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-1 / 15-1 Chris BRUIL / Quinten VAN DALM - 0
Semi-final (64*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 15-1 / 15-1 Nick PONTING / John QUINN - 0
Semi-final (19*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 15-1 / 15-1 Simon ARCHER / Chris HUNT (8*) 0
Final (19*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 15-1 / 15-1 LIU Yong / Wei (1) ZHANG (64*) 0
MS
Round 1 (22*) Rikard MAGNUSSON 15-1 / 15-1 Mihail POPOV (257*) 0
Round 1 (214*) Ruud KUIJTEN 15-1 / 15-1 Holger KAMPEN - 0
Round 1 (150*) Dicky PALYAMA 15-1 / 15-1 Robert NOCK (93*) 0
Round 1 (33*) Joris VAN SOERLAND 15-1 / 15-1 Frederic MAWET (269*) 0
Round 1 (74*) Gerben BRUIJSTENS 15-1 / 15-1 Ib FREDERIKSEN (117*) 0
Round 1 (15*) Peter Hoeg GADE 15-1 / 15-1 Luigi DALLI CARDILLO (833*) 0
Round 1 (69*) Colin HAUGHTON 15-1 / 15-1 Shen LI (443*) 0
Round 1 (740*) Stacey BOUWMAN 15-1 / 15-1 Roel BOLLEN (557*) 0
Round 2 (1*) Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1 Chris BRUIL (40*) 0
Round 2 (22*) Rikard MAGNUSSON 15-1 / 15-1 Kin Meng Horatius HWANG (165*) 0
Round 2 (12*) Kenneth JONASSEN 15-1 / 15-1 Peter KNOWLES (31*) 0
Round 2 (79*) Tjitte WEISTRA 15-1 / 15-1 Ruud KUIJTEN (214*) 0
Round 2 (36*) CHEN Gang 15-1 / 15-1 Rune MASSING (907*) 0
Round 2 (150*) Dicky PALYAMA 15-1 / 15-1 Jesper OLSSON (27*) 0
Round 2 (20*) Soren B NIELSEN 15-1 / 15-1 Oliver PONGRATZ (42*) 0
Round 2 (33*) Joris VAN SOERLAND 15-1 / 15-1 Sebastian OTTREMBKA (700*) 0
Round 2 (74*) Gerben BRUIJSTENS 15-1 / 15-1 Craig ROBERTSON (142*) 0
Round 2 (18*) Darren J HALL 15-1 / 15-1 GE Cheng (95*) 0
Round 2 (15*) Peter Hoeg GADE 15-1 / 15-1 Wouter CLAES - 0
Round 2 (25*) Jens OLSSON 15-1 / 15-1 Joost KOOL (146*) 0
Round 2 (69*) Colin HAUGHTON 15-1 / 15-1 Mike JOPPIEN - 0
Round 2 (17*) Jeroen VAN DIJK 15-1 / 15-1 Henrik BENGTSSON (41*) 0
Round 2 (91*) Detlef POSTE 15-1 / 15-1 Stacey BOUWMAN (740*) 0
Round 2 (44*) SUN Jun 15-1 / 15-1 Martin LUNDGAARD HANSEN (11*) 0
Round 3 (1*) Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1 Rikard MAGNUSSON (22*) 0
Round 3 (12*) Kenneth JONASSEN 15-1 / 15-1 Tjitte WEISTRA (79*) 0
Round 3 (36*) CHEN Gang 15-1 / 15-1 Dicky PALYAMA (150*) 0
Round 3 (20*) Soren B NIELSEN 15-1 / 15-1 Joris VAN SOERLAND (33*) 0
Round 3 (18*) Darren J HALL 15-1 / 15-1 Gerben BRUIJSTENS (74*) 0
Round 3 (15*) Peter Hoeg GADE 15-1 / 15-1 Jens OLSSON (25*) 0
Round 3 (17*) Jeroen VAN DIJK 15-1 / 15-1 Colin HAUGHTON (69*) 0
Round 3 (44*) SUN Jun 15-1 / 15-1 Detlef POSTE (91*) 0
Quarter-final (1*) Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1 Kenneth JONASSEN (12*) 0
Quarter-final (36*) CHEN Gang 15-1 / 15-1 Soren B NIELSEN (20*) 0
Quarter-final (18*) Darren J HALL 15-1 / 15-1 Peter Hoeg GADE (15*) 0
Quarter-final (44*) SUN Jun 15-1 / 15-1 Jeroen VAN DIJK (17*) 0
Semi-final (1*) Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1 CHEN Gang (36*) 0
Semi-final (44*) SUN Jun 15-1 / 15-1 Darren J HALL (18*) 0
Final (44*) SUN Jun 15-1 / 15-1 Poul-Erik HOYER (1*) 0
WD
Round 1 - Margit BORG / Christine GANDRUP 15-1 / 15-1 Emma CONSTABLE / Sarah HARDAKER (71*) 0
Round 1 (281*) Alexis BARLOW / Sandra WATT 15-1 / 15-1 Esther FLEURBAAY / Elvira VAN ELVEN - 0
Round 1 (18*) Nichola L. BECK / Joanne DAVIES 15-1 / 15-1 Anthoinette ACHTERBERG / Lotte JONATHANS - 0
Round 1 (15*) Kelly MORGAN / Joanne MUGGERIDGE W.O. Tatjana GEIBIG-KRAX / Verena NUY - 0
Round 1 (314*) Pascalle JANSSEN / Ginny SEVERIEN W.O. Jillian HALDANE / Elinor MIDDLEMISS (44*) 0
Round 1 (44*) Jillian HALDANE / Elinor MIDDLEMISS W.O. Dorota GRZEJDAK / Gillian MARTIN - 0
Quarter-final - Margit BORG / Christine GANDRUP 15-1 / 15-1 Brenda CONIJN / Nicole VAN HOOREN (34*) 0
Quarter-final (15*) Kelly MORGAN / Joanne MUGGERIDGE 15-1 / 15-1 Alexis BARLOW / Sandra WATT (281*) 0
Quarter-final (16*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-1 / 15-1 Pascalle JANSSEN / Ginny SEVERIEN (314*) 0
Quarter-final (18*) Nichola L. BECK / Joanne DAVIES 15-1 / 15-1 Jillian HALDANE / Elinor MIDDLEMISS (44*) 0
Semi-final - Margit BORG / Christine GANDRUP 15-1 / 15-1 Kelly MORGAN / Joanne MUGGERIDGE (15*) 0
Semi-final (16*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-1 / 15-1 Nichola L. BECK / Joanne DAVIES (18*) 0
Final (16*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-1 / 15-1 Margit BORG / Christine GANDRUP - 0
WS
Round 1 (66*) Monique HOOGLAND 15-1 / 15-1 Ginny SEVERIEN (335*) 0
Round 1 (47*) Tanya L WOODWARD 15-1 / 15-1 Rachel GEERTSEN (269*) 0
Round 1 (29*) Catrine BENGTSSON 15-1 / 15-1 Andrea ODOR (79*) 0
Round 1 (520*) Monique MEIJER 15-1 / 15-1 Pascalle JANSSEN (531*) 0
Round 1 (9*) HAN Jingna 15-1 / 15-1 Gillian MARTIN (201*) 0
Round 1 - Georgy VAN SOERLAND 15-1 / 15-1 Mallory GOSSET (258*) 0
Round 1 (36*) Kelly MORGAN 15-1 / 15-1 Brenda BEENHAKKER (38*) 0
Round 1 - Sandra WATT 15-1 / 15-1 Elvira VAN ELVEN - 0
Round 1 (23*) Mette PEDERSEN 15-1 / 15-1 Beate DEJACO (235*) 0
Round 1 (413*) Carolien GLEBBEEK 15-1 / 15-1 Tatjana GEIBIG-KRAX (393*) 0
Round 1 (11*) Christine GANDRUP 15-1 / 15-1 Emma CONSTABLE (130*) 0
Round 1 (92*) Judith MEULENDIJKS 15-1 / 15-1 Michelle RASMUSSEN (46*) 0
Round 1 (41*) Julia MANN 15-1 / 15-1 Lonneke JANSSEN (106*) 0
Round 1 (5*) YAO Yan 15-1 / 15-1 Maartje VANDEWALL (532*) 0
Round 1 (20*) Lotte THOMSEN W.O. Joanne MUGGERIDGE (52*) 0
Round 1 (25*) Margit BORG W.O. Dorota GRZEJDAK (514*) 0
Round 2 (47*) Tanya L WOODWARD 15-1 / 15-1 Monique HOOGLAND (66*) 0
Round 2 (29*) Catrine BENGTSSON 15-1 / 15-1 Monique MEIJER (520*) 0
Round 2 (9*) HAN Jingna 15-1 / 15-1 Georgy VAN SOERLAND - 0
Round 2 (36*) Kelly MORGAN 15-1 / 15-1 Lotte THOMSEN (20*) 0
Round 2 (23*) Mette PEDERSEN 15-1 / 15-1 Sandra WATT - 0
Round 2 (11*) Christine GANDRUP 15-1 / 15-1 Carolien GLEBBEEK (413*) 0
Round 2 (92*) Judith MEULENDIJKS 15-1 / 15-1 Margit BORG (25*) 0
Round 2 (5*) YAO Yan 15-1 / 15-1 Julia MANN (41*) 0
Quarter-final (29*) Catrine BENGTSSON 15-1 / 15-1 Tanya L WOODWARD (47*) 0
Quarter-final (9*) HAN Jingna 15-1 / 15-1 Kelly MORGAN (36*) 0
Quarter-final (23*) Mette PEDERSEN 15-1 / 15-1 Christine GANDRUP (11*) 0
Quarter-final (5*) YAO Yan 15-1 / 15-1 Judith MEULENDIJKS (92*) 0
Semi-final (9*) HAN Jingna 15-1 / 15-1 Catrine BENGTSSON (29*) 0
Semi-final (5*) YAO Yan 15-1 / 15-1 Mette PEDERSEN (23*) 0
Final (5*) YAO Yan 15-1 / 15-1 HAN Jingna (9*) 0
XD
Round 1 (8*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-1 / 15-1 TAO Xiaoqiang / HAN Jingna - 0
Round 1 - Nick PONTING / Nichola L. BECK 15-1 / 15-1 Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN (70*) 0
Round 1 - Norbert VAN BARNEVELD / Lotte JONATHANS 15-1 / 15-1 Kenny MIDDLEMISS / Elinor MIDDLEMISS (49*) 0
Round 1 - Ian J PEARSON / Sarah HARDAKER 15-1 / 15-1 Ruud KUIJTEN / Mallory GOSSET - 0
Round 1 - Rolf MONTEIRO / Anthoinette ACHTERBERG 15-1 / 15-1 Alastair GATT / Jillian HALDANE - 0
Round 1 (473*) Julian ROBERTSON / Joanne DAVIES 15-1 / 15-1 Russell HOGG / Alexis BARLOW (335*) 0
Round 1 (17*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 15-1 / 15-1 Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Quarter-final (8*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-1 / 15-1 Nick PONTING / Nichola L. BECK - 0
Quarter-final - Ian J PEARSON / Sarah HARDAKER 15-1 / 15-1 Norbert VAN BARNEVELD / Lotte JONATHANS - 0
Quarter-final (39*) Stephan KUHL / Nicol PITRO 15-1 / 15-1 Rolf MONTEIRO / Anthoinette ACHTERBERG - 0
Quarter-final (17*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 15-1 / 15-1 Julian ROBERTSON / Joanne DAVIES (473*) 0
Semi-final (8*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-1 / 15-1 Ian J PEARSON / Sarah HARDAKER - 0
Semi-final (17*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 15-1 / 15-1 Stephan KUHL / Nicol PITRO (39*) 0
Final (8*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-1 / 15-1 Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON (17*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 18 36 0 0.0% 576 32 00:00:00 0 0 0.0%
MS 39 78 0 0.0% 1248 32 00:00:00 0 0 0.0%
WD 10 20 0 0.0% 320 32 00:00:00 0 0 0.0%
WS 29 58 0 0.0% 928 32 00:00:00 0 0 0.0%
XD 14 28 0 0.0% 448 32 00:00:00 0 0 0.0%
Total 110 220 0 0.0% 3520 32 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 25 5 83.3%
Sweden 19 10 65.5%
Wales 3 2 60.0%
Denmark 16 12 57.1%
England 19 15 55.9%
Netherlands 20 31 39.2%
France 1 2 33.3%
Scotland 4 10 28.6%
Germany 2 12 14.3%
Belgium 1 7 12.5%
Singapore 0 1 0.0%
Hungary 0 1 0.0%
Italy 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew Lakshya SEN 21-12 / 21-16
2019 Lakshya SEN Yusuke ONODERA 15-21 / 21-14 / 21-15
2018 Sourabh VERMA CHEAM June Wei 21-19 / 21-13
2017 Kento MOMOTA Yu IGARASHI 21-10 / 21-12
2016 WANG Tzu Wei Ajay JAYARAM 21-10 / 17-21 / 21-18
2015 Ajay JAYARAM Raul MUST 21-12 / 21-18
2014 Ajay JAYARAM Ihsan Maulana MUSTOFA 10-11 / 11-6 / 11-7 / 1-11 / 11-9
2013 WEI Nan CHAN Yan Kit 21-15 / 21-18
2012 Eric PANG Dicky PALYAMA 21-14 / 21-10
2011 HSUEH Hsuan Yi CHOU Tien Chen 18-21 / 21-15 / 21-16
2010 Sho SASAKI Ajay JAYARAM 21-16 / 21-19
2009 Chetan ANAND Eric PANG 21-12 / 21-15
2008 Andre Kurniawan TEDJONO Chetan ANAND 21-15 / 11-21 / 21-19
2007 Yen Hui Kendrick LEE Przemyslaw WACHA 20-22 / 21-11 / 21-18
2006 Sairul Amar AYOB WU Yunyong 22-20 / 14-21 / 21-9
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Shoji SATO 15-4 / 15-12
2004 Kenneth JONASSEN Anders BOESEN 15-6 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Muhammad Hafiz HASHIM 5-15 / 15-8 / 15-6
2002 Choong Hann WONG Tsuen Seng LEE 15-6 / 15-6
2001 Tsuen Seng LEE BAO Chunlai 7-1 / 1-7 / 7-5
2000 CHEN Hong Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-17 / 15-7
1999 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-10 / 15-13
1998 Muhammad Roslin HASHIM Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-6
1997 Choong Hann WONG Oliver PONGRATZ 15-10 / 15-11
1996 SUN Jun Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1
1994 Poul-Erik HOYER Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-7
1993 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 11-15 / 15-5 / 15-11
1992 Hermawan SUSANTO Jeroen VAN DIJK 15-6 / 15-6
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 18-17 / 6-15 / 15-10
1990 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-6
1989 Allan BUDI KUSUMA Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-12