All England  

Tournament Name: Yonex All England Open Badminton Championships 2013
Tournament Dates: 05/03/2013-10/03/2013
Location: England, Birmingham
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD LIU Xiaolong / QIU Zihan Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA
MS CHEN Long LEE Chong Wei
WD WANG Xiaoli / YU Yang (F) CHENG Shu / ZHAO Yunlei
WS Tine BAUN Ratchanok INTANON
XD Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR ZHANG Nan / ZHAO Yunlei

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 55 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 18-21 / 21-17 / 21-18 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 43 50
Round 1 65 Robert BLAIR / Bin Shen TAN 21-11 / 15-21 / 21-9 Christopher COLES / Matthew NOTTINGHAM 61 44
Round 1 36 KANG Ji Wook / Sang Joon LEE 22-20 / 21-11 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 73 31
Round 1 41 Marcus ELLIS / Paul VAN RIETVELDE 21-19 / 21-12 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 53 28
Round 1 75 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 21-8 / 21-9 Kevin DENNERLY-MINTURN / Oliver LEYDON-DAVIS 88 19
Round 1 40 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 17-21 / 21-12 / 21-19 Ronan LABAR / Mathias QUERE 57 47
Round 1 51 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 21-18 / 21-15 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 76 30
Round 1 302 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 21-16 / 21-18 KONA Tarun / Arun VISHNU 42 26
Round 2 65 Robert BLAIR / Bin Shen TAN 21-12 / 21-10 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 55 23
Round 2 41 Marcus ELLIS / Paul VAN RIETVELDE 19-21 / 21-18 / 22-20 KANG Ji Wook / Sang Joon LEE 36 61
Round 2 75 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 23-21 / 18-21 / 21-19 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 40 56
Round 2 302 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 21-14 / 21-10 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 51 23
MD
Round 1 1 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-18 / 21-19 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 13 38
Round 1 12 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-13 / 18-21 / 21-16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 11 47
Round 1 19 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-11 / 20-22 / 21-10 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 75 50
Round 1 14 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 23-21 / 21-18 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 3 35
Round 1 10 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-16 / 21-12 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 17 30
Round 1 39 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 18-21 / 22-20 / 21-14 CHAI Biao / ZHANG Nan 35 50
Round 1 49 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-15 / 21-14 Marcus ELLIS / Paul VAN RIETVELDE 41 28
Round 1 9 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 12-21 / 23-21 / 21-18 LIM Khim Wah / GOH V Shem 15 58
Round 1 5 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-14 / 21-18 Rasmus BONDE / Mads CONRAD-PETERSEN 26 35
Round 1 65 Robert BLAIR / Bin Shen TAN 17-21 / 21-19 / 21-15 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 21 41
Round 1 4 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 22-20 / 23-25 / 21-14 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 302 58
Round 1 74 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 21-12 / 21-12 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 18 26
Round 1 34 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 19-21 / 21-19 / 22-20 HONG Wei / SHEN Ye 7 67
Round 1 - Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-13 / 16-21 / 21-8 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 27 47
Round 1 2 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-19 / 24-22 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 20 42
Round 1 28 Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA W.O. CAI Yun / FU Haifeng 6 0
Round 2 12 LIU Xiaolong / QIU Zihan 11-21 / 21-11 / 27-25 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 1 69
Round 2 19 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-19 / 21-15 Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA 28 30
Round 2 10 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-15 / 21-15 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 14 29
Round 2 39 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 23-21 / 21-16 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 49 27
Round 2 5 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-18 / 21-18 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 9 43
Round 2 4 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 17-21 / 21-13 / 21-14 Robert BLAIR / Bin Shen TAN 65 51
Round 2 74 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 20-22 / 23-21 / 21-18 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 34 61
Round 2 - Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-17 / 21-18 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 2 35
Quarter-final 12 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-12 / 21-10 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 19 24
Quarter-final 39 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-12 / 21-16 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 10 24
Quarter-final 4 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 16-21 / 21-12 / 21-19 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 5 60
Quarter-final - Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-11 / 21-13 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 74 23
Semi-final 12 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-12 / 13-21 / 21-17 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 39 46
Semi-final 4 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 22-20 / 21-15 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET - 40
Final 12 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-11 / 21-9 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 4 38
MS (qual)
Round 1 32 Rajiv OUSEPH 20-22 / 23-21 / 21-7 Anand PAWAR 45 50
Round 1 43 Sourabh VERMA 22-20 / 23-21 Brice LEVERDEZ 51 41
Round 1 35 Chun Seang TAN 21-18 / 15-21 / 21-15 Dieter DOMKE 58 45
Round 1 64 Zulfadli ZULKIFFLI 22-20 / 21-15 Suppanyu AVIHINGSANON 53 45
Round 1 47 Dmytro ZAVADSKY 19-21 / 21-17 / 21-18 Zi Liang Derek WONG 48 51
Round 1 37 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-17 / 13-21 / 21-10 GURUSAIDUTT R. M. V. 38 56
Round 1 42 Yuekun CHEN 21-16 / 21-11 Lukas SCHMIDT 65 30
Round 1 36 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 13-21 / 21-9 / 21-12 Scott EVANS 54 39
Round 2 43 Sourabh VERMA 21-13 / 21-18 Rajiv OUSEPH 32 32
Round 2 35 Chun Seang TAN 11-21 / 21-14 / 21-12 Zulfadli ZULKIFFLI 64 44
Round 2 37 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-11 / 21-7 Dmytro ZAVADSKY 47 23
Round 2 42 Yuekun CHEN 16-21 / 21-16 / 21-14 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 36 51
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 13-21 / 21-6 / 23-21 WONG Wing Ki Vincent 18 50
Round 1 19 WANG Zhengming 15-21 / 21-18 / 21-10 Ajay JAYARAM 31 50
Round 1 8 Tien Minh NGUYEN 21-12 / 15-21 / 21-15 Chun Seang TAN 35 45
Round 1 43 Sourabh VERMA 10-21 / 21-14 / 24-22 Dionysius Hayom RUMBAKA 25 59
Round 1 26 CHOU Tien Chen 21-17 / 10-21 / 21-18 DU Pengyu 3 64
Round 1 23 Tommy SUGIARTO 21-14 / 21-13 GAO Huan 34 37
Round 1 37 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-16 / 11-21 / 23-21 HU Yun 7 57
Round 1 12 Sho SASAKI 21-16 / 21-11 Taufik HIDAYAT 20 37
Round 1 42 Yuekun CHEN 21-16 / 12-21 / 21-11 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 14 46
Round 1 5 CHEN Jin 21-15 / 19-21 / 21-11 LIEW Daren 10 67
Round 1 13 Jan O JORGENSEN 21-11 / 21-14 CHONG Wei Feng 16 31
Round 1 4 Sony Dwi KUNCORO 20-22 / 21-17 / 21-11 Vladimir IVANOV 29 57
Round 1 9 PARUPALLI Kashyap 21-17 / 21-18 HSU Jen Hao 30 43
Round 1 6 Kenichi TAGO 22-20 / 21-15 Viktor AXELSEN 21 37
Round 1 22 Takuma UEDA 18-21 / 21-13 / 21-19 Marc ZWIEBLER 17 69
Round 1 2 CHEN Long 18-21 / 21-10 / 21-15 Boonsak PONSANA 11 65
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-17 / 21-19 WANG Zhengming 19 42
Round 2 8 Tien Minh NGUYEN 21-19 / 21-19 Sourabh VERMA 43 42
Round 2 23 Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-8 CHOU Tien Chen 26 32
Round 2 37 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-9 / 21-11 Sho SASAKI 12 32
Round 2 5 CHEN Jin 21-10 / 21-10 Yuekun CHEN 42 31
Round 2 13 Jan O JORGENSEN 11-7 Ret. Sony Dwi KUNCORO 4 8
Round 2 9 PARUPALLI Kashyap 21-18 / 21-12 Kenichi TAGO 6 37
Round 2 2 CHEN Long 21-15 / 21-10 Takuma UEDA 22 43
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-17 / 21-19 Tien Minh NGUYEN 8 34
Quarter-final 37 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-17 / 21-11 Tommy SUGIARTO 23 37
Quarter-final 13 Jan O JORGENSEN 21-7 / 21-14 CHEN Jin 5 37
Quarter-final 2 CHEN Long 21-16 / 21-10 PARUPALLI Kashyap 9 43
Semi-final 1 LEE Chong Wei 22-20 / 21-8 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 37 33
Semi-final 2 CHEN Long 21-19 / 22-20 Jan O JORGENSEN 13 54
Final 2 CHEN Long 21-17 / 21-18 LEE Chong Wei 1 62
WD (qual)
Round 1 95 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-18 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 128 29
Round 1 77 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 21-13 / 21-9 Sophie BROWN / Helena LEWCZYNSKA 90 20
Round 1 71 Pradnya GADRE / Ashwini PONNAPPA 21-8 / 21-12 Sarah THOMAS / Carissa TURNER 66 21
Round 1 35 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 21-15 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 67 32
Round 1 36 Jillie COOPER / Kirsty GILMOUR 21-18 / 21-18 Alyssa LIM / Jessica FLETCHER 74 36
Round 1 703 Imogen BANKIER / Petya NEDELCHEVA 21-6 / 21-15 Kate ROBERTSHAW / Heather OLVER 42 26
Round 1 41 Samantha BARNING / Eefje MUSKENS 21-13 / 21-9 Audrey MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 47 27
Round 2 95 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-12 / 21-7 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 77 23
Round 2 35 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 21-13 / 21-13 Pradnya GADRE / Ashwini PONNAPPA 71 27
Round 2 167 Serithammarak ARTIMA / Peeraya MUNKITAMORN 21-14 / 21-11 Jillie COOPER / Kirsty GILMOUR 36 29
Round 2 703 Imogen BANKIER / Petya NEDELCHEVA 21-14 / 21-16 Samantha BARNING / Eefje MUSKENS 41 33
WD
Round 1 2 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-15 / 21-16 Hui Ern NG / Hui Lin NG 29 28
Round 1 33 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-17 / 21-18 Narissapat LAM / Saralee THOUNGTHONGKAM 39 32
Round 1 9 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 14-21 / 21-18 / 21-15 Imogen BANKIER / Petya NEDELCHEVA 703 55
Round 1 12 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-13 / 21-18 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 22 32
Round 1 7 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-9 / 21-12 Nicole GRETHER / Charmaine REID 38 36
Round 1 28 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-11 / 21-13 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 26 29
Round 1 8 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 22-20 / 22-20 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 55 38
Round 1 18 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-17 / 21-18 WANG Rong / ZHANG Zhibo 58 33
Round 1 358 Anggia Shitta AWANDA / Greysia POLII 22-24 / 21-11 / 21-18 Serithammarak ARTIMA / Peeraya MUNKITAMORN 167 50
Round 1 15 MA Jin / TANG Jinhua 21-16 / 21-7 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 35 32
Round 1 11 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-19 / 20-22 / 21-17 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 21 61
Round 1 23 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 15-21 / 21-15 / 21-12 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 4 60
Round 1 19 CHOI Hye In / KIM So Yeong 21-17 / 21-13 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 25 36
Round 1 10 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-15 / 27-29 / 21-19 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 20 64
Round 1 95 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 9-21 / 21-16 / 21-14 Johanna GOLISZEWSKI / Birgit OVERZIER 49 46
Round 1 70 BAO Yixin / TIAN Qing 9-21 / 21-14 / 21-18 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 3 59
Round 2 2 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-14 / 21-13 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 33 25
Round 2 9 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 22-20 / 21-19 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 12 39
Round 2 28 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-13 / 17-21 / 21-17 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 7 66
Round 2 8 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 17-21 / 21-12 / 21-9 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 18 62
Round 2 15 MA Jin / TANG Jinhua 21-14 / 21-15 Anggia Shitta AWANDA / Greysia POLII 358 41
Round 2 11 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-12 / 21-17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 23 33
Round 2 10 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-18 / 21-17 CHOI Hye In / KIM So Yeong 19 38
Round 2 95 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-17 / 11-6 Ret. BAO Yixin / TIAN Qing 70 32
Quarter-final 2 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-18 / 21-14 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 9 36
Quarter-final 8 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-16 / 21-13 Vivian HOO / WOON Khe Wei 28 37
Quarter-final 15 MA Jin / TANG Jinhua 21-13 / 21-13 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 11 36
Quarter-final 95 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-19 / 21-19 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 10 41
Semi-final 2 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-11 / 21-16 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 8 37
Semi-final 95 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-18 / 21-7 MA Jin / TANG Jinhua 15 30
Final 2 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-18 / 21-10 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 95 26
WS (qual)
Round 1 30 Sayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-8 Lyddia Yi Yu CHEAH 57 26
Round 1 50 Chloe MAGEE 17-21 / 21-15 / 21-18 Karina JORGENSEN 62 50
Round 1 42 Bellaetrix MANUPUTTY 21-19 / 21-14 Simone PRUTSCH 69 27
Round 1 40 Sashina VIGNES WARAN 21-14 / 11-7 Ret. Carissa TURNER 89 22
Round 1 38 Kirsty GILMOUR 15-21 / 21-14 / 21-16 TEE Jing Yi 52 51
Round 1 68 Jamie SUBANDHI 14-11 Ret. Nicole GRETHER 59 12
Round 1 51 Michelle LI 21-9 / 21-13 Michelle CHAN KY 56 24
Round 2 30 Sayaka TAKAHASHI 21-11 / 21-17 Chloe MAGEE 50 30
Round 2 42 Bellaetrix MANUPUTTY 21-13 / 21-11 Karin SCHNAASE 47 26
Round 2 40 Sashina VIGNES WARAN 21-10 / 21-17 Kirsty GILMOUR 38 29
Round 2 51 Michelle LI 21-16 / 21-13 Jamie SUBANDHI 68 27
WS
Round 1 13 BAE Yeon Ju 21-18 / 21-18 LI Xuerui 1 41
Round 1 14 Eriko HIROSE 21-19 / 11-21 / 21-14 Michelle LI 51 59
Round 1 5 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-14 Petya NEDELCHEVA 21 32
Round 1 23 PAI Hsiao Ma 21-10 / 21-9 CHAN Kaka Tsz Ka 32 26
Round 1 20 Lindaweni FANETRI 21-12 / 21-19 WANG Yihan 2 39
Round 1 11 Porntip BURANAPRASERTSUK 25-23 / 21-18 Juan GU 22 43
Round 1 7 Tine BAUN 21-12 / 21-10 Sashina VIGNES WARAN 40 25
Round 1 15 HAN Li 21-12 / 21-9 YIP Pui Yin 25 33
Round 1 27 Nitchaon JINDAPOL 21-13 / 21-19 Adrianti FIRDASARI 29 35
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-18 / 21-13 TAI Tzu Ying 9 34
Round 1 16 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 21-18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 29
Round 1 4 Juliane SCHENK 21-19 / 21-17 Aprillia YUSWANDARI 24 41
Round 1 12 JIANG Yanjiao 18-21 / 21-19 / 21-18 Sayaka TAKAHASHI 30 55
Round 1 6 WANG Shixian 16-21 / 21-19 / 21-18 Carolina MARIN 31 64
Round 1 42 Bellaetrix MANUPUTTY 21-14 / 21-8 Minatsu MITANI 10 29
Round 1 3 Saina NEHWAL 21-8 / 18-21 / 21-16 Sapsiree TAERATTANACHAI 18 54
Round 2 14 Eriko HIROSE 20-22 / 22-20 / 21-19 BAE Yeon Ju 13 73
Round 2 5 SUNG Ji Hyun 21-12 / 21-10 PAI Hsiao Ma 23 32
Round 2 20 Lindaweni FANETRI 21-14 / 21-10 Porntip BURANAPRASERTSUK 11 36
Round 2 7 Tine BAUN 21-13 / 22-20 HAN Li 15 37
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-18 / 21-17 Nitchaon JINDAPOL 27 40
Round 2 4 Juliane SCHENK 21-17 / 21-14 PUSARLA V. Sindhu 16 38
Round 2 6 WANG Shixian 21-11 / 21-13 JIANG Yanjiao 12 30
Round 2 3 Saina NEHWAL 21-16 / 21-11 Bellaetrix MANUPUTTY 42 34
Quarter-final 5 SUNG Ji Hyun 21-13 / 21-12 Eriko HIROSE 14 43
Quarter-final 7 Tine BAUN 21-7 / 21-13 Lindaweni FANETRI 20 29
Quarter-final 8 Ratchanok INTANON 13-21 / 21-12 / 21-8 Juliane SCHENK 4 52
Quarter-final 3 Saina NEHWAL 23-21 / 19-21 / 21-16 WANG Shixian 6 73
Semi-final 7 Tine BAUN 24-22 / 19-21 / 21-19 SUNG Ji Hyun 5 76
Semi-final 8 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-19 Saina NEHWAL 3 40
Final 7 Tine BAUN 21-14 / 16-21 / 21-10 Ratchanok INTANON 8 54
XD (qual)
Round 1 66 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-16 / 21-16 KANG Ji Wook / SHIN Seung Chan 112 31
Round 1 81 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 21-12 / 21-13 LU Chia Pin / CHANG Ya Lan - 20
Round 1 80 Sang Joon LEE / KIM So Yeong 19-21 / 21-9 / 21-19 Arun VISHNU / Aparna BALAN 52 53
Round 1 82 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-15 / 22-20 Robert BLAIR / Jillie COOPER 39 27
Round 1 50 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-10 / 21-14 Max SCHWENGER / Carla NELTE 71 26
Round 1 - Vladimir IVANOV / Valeria SOROKINA 21-7 / 21-16 Ben STAWSKI / Lauren SMITH 76 22
Round 1 107 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 21-12 / 16-21 / 21-17 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 51 43
Round 1 32 Chris LANGRIDGE / Heather OLVER 21-14 / 21-11 Ronan LABAR / Laura CHOINET 44 34
Round 2 81 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 22-24 / 21-14 / 21-18 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 66 37
Round 2 82 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-19 / 21-12 Sang Joon LEE / KIM So Yeong 80 31
Round 2 50 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-8 / 21-17 Vladimir IVANOV / Valeria SOROKINA - 27
Round 2 107 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 24-22 / 21-17 Chris LANGRIDGE / Heather OLVER 32 36
XD
Round 1 1 XU Chen / MA Jin 21-14 / 21-18 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 50 40
Round 1 94 QIU Zihan / BAO Yixin 21-19 / 25-23 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 14 44
Round 1 8 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 13-21 / 21-17 / 21-14 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 10 50
Round 1 38 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 21-15 / 21-12 Baptiste CAREME / Audrey MITTELHEISSER 30 29
Round 1 3 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 12-21 / 21-15 / 21-11 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 85 42
Round 1 9 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-18 / 21-10 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 29 23
Round 1 5 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-11 / 21-9 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 28 29
Round 1 107 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 21-15 / 16-21 / 21-11 CHEN Hung Ling / PAI Hsiao Ma - 40
Round 1 25 Jian Guo ONG / LIM Yin Loo 21-8 / 21-13 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 81 24
Round 1 6 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 14-21 / 21-8 / 21-18 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 82 48
Round 1 131 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 21-15 / 21-14 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 11 32
Round 1 12 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 12-21 / 21-19 / 23-21 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 4 66
Round 1 41 V. Diju / Jwala GUTTA 21-9 / 21-17 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 61 21
Round 1 7 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-17 / 21-4 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 26 19
Round 1 53 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 21-13 / 19-21 / 21-15 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 15 43
Round 1 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-15 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 13 26
Round 2 1 XU Chen / MA Jin 21-10 / 21-17 QIU Zihan / BAO Yixin 94 21
Round 2 8 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 21-12 / 21-14 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 38 28
Round 2 9 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-15 / 21-17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 3 34
Round 2 5 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-11 / 21-16 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 107 29
Round 2 6 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-14 / 21-13 Jian Guo ONG / LIM Yin Loo 25 32
Round 2 12 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-11 / 21-18 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 131 31
Round 2 7 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-17 / 21-16 V. Diju / Jwala GUTTA 41 30
Round 2 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-5 / 21-11 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 53 22
Quarter-final 8 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 16-21 / 21-13 / 21-18 XU Chen / MA Jin 1 50
Quarter-final 5 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-15 / 20-22 / 21-16 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 9 56
Quarter-final 12 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 18-21 / 22-20 / 22-20 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 6 71
Quarter-final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 12-21 / 21-14 / 21-18 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 7 51
Semi-final 5 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-16 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 8 41
Semi-final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 18-21 / 21-15 / 21-19 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 12 58
Final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-13 / 21-17 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 5 42
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 73 13 43.3% 2724 90.8 00:41:44 2.18 4 13.3%
MS 30 71 11 36.7% 2542 84.73 00:45:46 1.85 5 16.7%
WD 30 69 9 30.0% 2520 84 00:41:16 2.04 5 16.7%
WS 31 71 9 29.0% 2571 82.94 00:42:46 1.94 4 12.9%
XD 31 73 11 35.5% 2608 84.13 00:37:48 2.23 2 6.5%
Total 152 357 53 34.9% 12965 85.3 00:41:51 2.04 20 13.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 42 18 70.0%
Vietnam 2 1 66.7%
Scotland 7 5 58.3%
Japan 15 11 57.7%
Indonesia 32 24 57.1%
Thailand 21 16 56.8%
Korea 15 13 53.6%
India 14 14 50.0%
Poland 3 3 50.0%
Belgium 1 1 50.0%
Ukraine 1 1 50.0%
Malaysia 17 18 48.6%
Denmark 10 12 45.5%
England 8 12 40.0%
Canada 2 3 40.0%
New Zealand 2 3 40.0%
Netherlands 2 3 40.0%
Chinese Taipei 5 9 35.7%
U.S.A. 2 4 33.3%
Germany 5 13 27.8%
Hong Kong 2 6 25.0%
France 2 6 25.0%
Ireland 1 3 25.0%
Russia 1 3 25.0%
Sweden 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7