Denmark Masters  

Tournament Name: VICTOR Denmark Masters 2021(New dates)
Tournament Dates: 05/08/2021-08/08/2021
Location: Denmark, Esbjerg
Category: International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI Lucas CORVEE / Ronan LABAR
MS Brian YANG Victor SVENDSEN
WD Amalie MAGELUND / Freja RAVN Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki
WS Line CHRISTOPHERSEN Julie Dawall JAKOBSEN
XD Jeppe BAY / Sara LUNDGAARD Niclas NOHR / Amalie MAGELUND

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Jakob HOUE / Mads Juel MØLLER 21-17 / 21-13 Jonas JÆGER / Loui KjæR KJELLBERG - 28
Round 1 - Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 21-14 / 25-27 / 21-17 Mads GADEGAARD / Oliver GEISLER - 57
Round 1 - Joel HANSSON / Melker Z-BEXELL 21-10 / 21-17 Oliver GRAM / Tobias SPILLEMOSE - 25
Round 1 - Kristian HøHoldt KRÆMER / Marcus RINDSHØJ 21-14 / 21-11 Oliver LAU / Nicolaj WOLF - 28
MD
Round 1 - Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 21-17 / 21-16 Anton KAISTI / Jesper PAUL - 30
Round 1 - Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD 21-9 / 21-12 Diego MINI / Bryan Rodrigo ROQUE CAYCHO - 22
Round 1 - Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 21-18 / 21-6 KONA Tarun / Shivam SHARMA - 28
Round 1 - Joel HANSSON / Melker Z-BEXELL 21-19 / 16-21 / 21-10 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA - 47
Round 1 - Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-16 / 25-23 William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR - 37
Round 1 - Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 21-16 / 23-21 Ivan RUSEV / Iliyan STOYNOV - 38
Round 1 - Mads Pieler KOLDING / Frederik SØGAARD 21-14 / 21-12 Utkarsh ARORA / Saurabh SHARMA - 32
Round 1 - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 12-21 / 21-15 / 21-15 Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT - 59
Round 2 - Alexander DUNN / Adam HALL 23-21 / 21-18 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK - 33
Round 2 - Kristian HøHoldt KRÆMER / Marcus RINDSHØJ 21-19 / 21-18 Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD - 37
Round 2 - Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 21-18 / 21-11 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS - 40
Round 2 - Joel HANSSON / Melker Z-BEXELL 23-21 / 18-21 / 21-18 Rasmus ESPERSEN / Emil HYBEL - 62
Round 2 - Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-18 / 21-18 Daniel HESS / Johannes PISTORIUS - 36
Round 2 - Joel EIPE / Rasmus KJÆR 22-20 / 21-16 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY - 43
Round 2 - Mads Pieler KOLDING / Frederik SØGAARD 21-8 / 21-12 Jakob HOUE / Mads Juel MØLLER - 23
Round 2 - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-17 / 19-21 / 21-13 Sebastian BUGTRUP / Mikkel STOFFERSEN - 59
Quarter-final - Alexander DUNN / Adam HALL 21-12 / 21-13 Kristian HøHoldt KRÆMER / Marcus RINDSHØJ - 28
Quarter-final - Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 23-21 / 21-17 Joel HANSSON / Melker Z-BEXELL - 38
Quarter-final - Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-16 / 21-14 Joel EIPE / Rasmus KJÆR - 31
Quarter-final - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 1-1 Ret. Mads Pieler KOLDING / Frederik SØGAARD - 1
Semi-final - Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 21-15 / 11-5 Ret. Alexander DUNN / Adam HALL - 21
Semi-final - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-18 / 5-21 / 22-20 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA - 56
Final - Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 24-22 / 21-19 Lucas CORVEE / Ronan LABAR - 45
MS (qual)
Round 1 - SøRen HALD 21-12 / 21-13 Joel KÖNIG - 33
Round 1 - Karan Rajan RAJARAJAN 21-15 / 21-12 S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN - 34
Round 1 - David KIM 19-21 / 21-13 / 22-20 Julien CARRAGGI - 60
Round 1 - Jan LOUDA 21-17 / 21-18 Kevin Arokia WALTER - 34
Round 1 - Joakim OLDORFF 21-17 / 21-13 Richard KUHL - 34
Round 1 - Gergo PYTEL 21-15 / 22-20 Brian HOLTSCHKE - 47
Round 1 - Jonas JÆGER 21-14 / 21-11 Samuel CASSAR - 27
Round 1 - Yanis GAUDIN 17-21 / 21-17 / 21-9 Ludvig Petre OLSSON - 57
Round 1 - Alex LANIER 21-8 / 20-22 / 21-17 Varun KAPUR - 60
Round 1 - Miha IVANIC 21-15 / 21-10 Bryan Rodrigo ROQUE CAYCHO - 27
Round 1 - Albin Carl HJELM 21-16 / 21-7 Miha IVANCIC - 27
Round 1 - Adam MENDREK 21-10 / 21-14 Alexander PEDERSEN - 27
Round 1 - Elias BRACKE 21-15 / 21-11 Christopher VITTORIANI - 32
Round 1 - Jeppe BRUUN 21-17 / 21-11 Ivan RUSEV - 34
Round 1 - Mads THØGERSEN 21-19 / 21-12 Jacob NILSSON - 35
Round 1 - Shaun EKENGREN W.O. Søren TOFT - 0
Round 2 - SøRen HALD 21-6 / 21-10 Andreas FLEISCHER - 27
Round 2 - Karan Rajan RAJARAJAN 21-11 / 21-10 Andy TSAI - 35
Round 2 - Seng Zoe YEOH 21-16 / 21-14 David KIM - 37
Round 2 - Jan LOUDA 21-5 / 21-13 Victor ØRding KAUFFMANN - 28
Round 2 - Joakim OLDORFF 21-11 / 18-21 / 21-14 Mads Juel MØLLER - 51
Round 2 - Wolfgang GNEDT 21-13 / 21-14 Gergo PYTEL - 38
Round 2 - Magnus JOHANNESEN 21-18 / 21-14 Jonas JÆGER - 34
Round 2 - Yanis GAUDIN 21-6 / 21-16 Adam DOLMAN - 34
Round 2 - Alex LANIER 21-15 / 21-16 Iliyan STOYNOV - 41
Round 2 - Miha IVANIC 21-12 / 21-19 Milan DRATVA - 39
Round 2 - Aram MAHMOUD 21-14 / 21-15 Albin Carl HJELM - 32
Round 2 - DANYLO BOSNIUK 21-11 / 21-12 Adam MENDREK - 30
Round 2 - Elias BRACKE 21-13 / 21-14 Nicolas A. MUELLER - 33
Round 2 - Jeppe BRUUN 21-13 / 22-20 Jakob HOUE - 42
Round 2 - Mads THØGERSEN 21-12 / 21-10 Axel Henrik PARKHØI - 28
Round 2 - Julien SCHEIWILLER 22-20 / 21-17 Shaun EKENGREN - 37
Round 3 - SøRen HALD 21-19 / 21-17 Karan Rajan RAJARAJAN - 47
Round 3 - Jan LOUDA 15-21 / 21-13 / 21-18 Seng Zoe YEOH - 56
Round 3 - Joakim OLDORFF 16-21 / 21-13 / 21-19 Wolfgang GNEDT - 57
Round 3 - Magnus JOHANNESEN 21-8 / 21-16 Yanis GAUDIN - 34
Round 3 - Alex LANIER 21-18 / 21-19 Miha IVANIC - 40
Round 3 - Aram MAHMOUD 21-12 / 21-15 DANYLO BOSNIUK - 31
Round 3 - Jeppe BRUUN 21-14 / 15-21 / 23-21 Elias BRACKE - 57
Round 3 - Mads THØGERSEN 21-19 / 21-18 Julien SCHEIWILLER - 40
MS
Round 1 - Lakshya SEN 10-21 / 21-6 / 21-14 Aram MAHMOUD - 44
Round 1 - Kiran GEORGE 21-16 / 21-18 Niluka KARUNARATNE - 41
Round 1 - Mads CHRISTOPHERSEN 21-13 / 21-18 Magnus JOHANNESEN - 33
Round 1 - Christo POPOV 24-22 / 21-5 Rasmus MESSERSCHMIDT - 41
Round 1 - Brian YANG 21-17 / 21-17 Kim BRUUN - 45
Round 1 - Ade Resky DWICAHYO 25-23 / 15-21 / 21-15 Alap MISHRA - 53
Round 1 - Lucas CLAERBOUT 21-18 / 23-21 Ajay JAYARAM - 40
Round 1 - Arnaud MERKLE 21-14 / 21-13 Alex LANIER - 33
Round 1 - Mads THØGERSEN 21-16 / 21-16 SøRen HALD - 37
Round 1 - Victor SVENDSEN 24-22 / 23-21 Jan LOUDA - 46
Round 1 - Michal ROGALSKI 21-17 / 21-14 Jeppe BRUUN - 34
Round 1 - Subhankar DEY 8-21 / 21-19 / 21-14 Ditlev Jaeger HOLM - 60
Round 1 - Joakim OLDORFF 21-13 / 21-11 Maxime MOREELS - 26
Round 1 - Felix BURESTEDT 21-13 / 21-4 Tobias KUENZI - 32
Round 1 - Joran KWEEKEL 21-13 / 21-14 Siddharth PRATAP SINGH - 34
Round 1 - Chirag SEN 21-10 / 16-21 / 21-18 Thomas ROUXEL - 53
Round 2 - Lakshya SEN 21-16 / 21-8 Kiran GEORGE - 26
Round 2 - Christo POPOV 18-21 / 21-14 / 21-11 Mads CHRISTOPHERSEN - 60
Round 2 - Brian YANG 18-21 / 21-15 / 21-18 Ade Resky DWICAHYO - 54
Round 2 - Arnaud MERKLE 19-21 / 21-16 / 21-18 Lucas CLAERBOUT - 79
Round 2 - Victor SVENDSEN 21-11 / 21-12 Mads THØGERSEN - 30
Round 2 - Subhankar DEY 21-17 / 21-9 Michal ROGALSKI - 35
Round 2 - Felix BURESTEDT 21-19 / 21-14 Joakim OLDORFF - 45
Round 2 - Chirag SEN 19-21 / 21-14 / 21-12 Joran KWEEKEL - 50
Quarter-final - Lakshya SEN 21-5 / 10-21 / 21-7 Christo POPOV - 55
Quarter-final - Brian YANG 21-18 / 9-6 Ret. Arnaud MERKLE - 31
Quarter-final - Victor SVENDSEN 21-9 / 21-13 Subhankar DEY - 26
Quarter-final - Felix BURESTEDT 21-18 / 14-21 / 21-17 Chirag SEN - 62
Semi-final - Brian YANG 13-21 / 21-14 / 21-18 Lakshya SEN - 61
Semi-final - Victor SVENDSEN 21-19 / 21-18 Felix BURESTEDT - 46
Final - Brian YANG 16-21 / 21-17 / 21-15 Victor SVENDSEN - 59
WD (qual)
Round 1 - Simona PILGAARD / Anna Siess RYBERG 21-17 / 15-21 / 21-13 Nika ARIH / Lia SALEHAR - 47
Round 1 - Rebecca KUHL / Julia TUVESSON 16-21 / 21-19 / 21-19 Vibse JONASSEN / Lisa KRAMER - 44
Round 1 - Susan EKELUND / Elisa MELGAARD 21-19 / 21-16 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA - 42
Round 1 - Ophelia CASIER / Yaelle HOYAUX 21-19 / 20-22 / 21-14 Clara LØBER / Mette WERGE - 61
WD
Round 1 - Simona PILGAARD / Anna Siess RYBERG 21-17 / 18-21 / 21-14 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT - 67
Round 1 - Laura FløJ THOMSEN / Sofie LøTh TOPP 21-16 / 21-13 Micaela Fernanda CASTILLO SALAZAR / Fernanda SAPONARA RIVVA - 28
Round 1 - Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 21-13 / 21-11 Dominika KWASNIK / Kornelia MARCZAK - 30
Round 1 - Sara LUNDGAARD / Mette POULSEN 21-8 / 21-10 Marie RUŽICKOVÁ / Tereza ŠVÁBÍKOVÁ - 21
Round 1 - Moa SJOO / Tilda SJOO 21-8 / 21-8 Rebecca KUHL / Julia TUVESSON - 36
Round 1 - Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 21-8 / 14-21 / 21-9 Susan EKELUND / Elisa MELGAARD - 50
Round 1 - Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN 21-11 / 21-19 Ines Lucia CASTILLO SALAZAR / Paula LA TORRE REGAL - 29
Round 1 - Debora JILLE / Alyssa TIRTOSENTONO 21-13 / 21-12 Ophelia CASIER / Yaelle HOYAUX - 28
Round 2 - Amalie MAGELUND / Freja RAVN 21-6 / 21-14 Simona PILGAARD / Anna Siess RYBERG - 27
Round 2 - Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ 21-9 / 12-21 / 23-21 Laura FløJ THOMSEN / Sofie LøTh TOPP - 49
Round 2 - Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 21-18 / 13-21 / 21-11 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ - 49
Round 2 - Sara LUNDGAARD / Mette POULSEN 21-14 / 21-14 Isabella NIELSEN / Marie Louise STEFFENSEN - 34
Round 2 - Moa SJOO / Tilda SJOO 21-14 / 21-16 Nerea IVORRA MASIA / Claudia LEAL - 37
Round 2 - Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 21-18 / 21-19 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE - 45
Round 2 - Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN 21-11 / 18-21 / 21-19 Iben BERGSTEIN / Ann-Sofie Husher RUUS - 51
Round 2 - Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-19 / 22-20 Debora JILLE / Alyssa TIRTOSENTONO - 36
Quarter-final - Amalie MAGELUND / Freja RAVN 21-10 / 21-9 Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ - 24
Quarter-final - Sara LUNDGAARD / Mette POULSEN 17-21 / 22-20 / 23-21 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD - 65
Quarter-final - Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 21-17 / 21-12 Moa SJOO / Tilda SJOO - 39
Quarter-final - Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-23 / 21-14 / 21-8 Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN - 42
Semi-final - Amalie MAGELUND / Freja RAVN 21-14 / 21-17 Sara LUNDGAARD / Mette POULSEN - 38
Semi-final - Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-17 / 21-15 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW - 34
Final - Amalie MAGELUND / Freja RAVN 15-21 / 21-19 / 21-14 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki - 59
WS (qual)
Round 1 - Frederikke ØSTERGAARD 21-18 / 21-11 Ophelia CASIER - 23
Round 1 - Frederikke LUND 21-8 / 21-14 Rebecca VAN DEN BERG - 21
Round 1 - Heli NEIMAN 21-6 / 21-14 LæRke THOMSEN - 23
Round 1 - Emilie MELGAARD 21-14 / 17-21 / 21-9 Clara PAOLI - 47
Round 1 - Sia Emilie BERG 21-18 / 21-18 Weronika GORNIAK - 32
Round 1 - Mariia STOLIARENKO 21-15 / 21-18 Laura FløJ THOMSEN - 30
Round 1 - Ann-Sofie Husher RUUS 22-20 / 17-21 / 21-18 Julia TUVESSON - 47
Round 1 - Sofie LøTh TOPP 21-11 / 21-19 Elena-Alexandra DIORDIEV - 27
Round 1 - Cathrine ROSENGREN 12-21 / 21-13 / 21-19 Sofia SLOSIARIKOVA - 40
Round 1 - Benedicte SILLASSEN 21-8 / 21-16 Karla HENRY - 29
Round 1 - TANYA HEMANTH W.O. Sofie KARMANN - 0
Round 1 - Edith URELL 21-14 / 21-15 Simona PILGAARD - 27
Round 1 - Polina BUHROVA 21-13 / 21-15 Anne FUGLSANG - 26
Round 2 - Anna Siess RYBERG W.O. Petra POLANC - 0
Round 2 - Frederikke ØSTERGAARD 21-9 / 21-14 Sarah Frederikke VISHART - 23
Round 2 - Frederikke LUND 21-16 / 21-14 Sabina MILOVA - 27
Round 2 - Heli NEIMAN 21-9 / 21-15 Sofie RøJkjæR KJØBSTED - 23
Round 2 - Clara LASSAUX 21-17 / 21-14 Sara BOYLE - 33
Round 2 - Emilie MELGAARD 21-12 / 21-4 Marie RUŽICKOVÁ - 24
Round 2 - Sia Emilie BERG W.O. SAMIYA IMAD FAROOQUI - 0
Round 2 - Mariia STOLIARENKO 21-17 / 21-18 Rachel SUGDEN - 31
Round 2 - Ronja STERN 21-14 / 17-21 / 21-14 Ann-Sofie Husher RUUS - 45
Round 2 - Nerea IVORRA MASIA 21-18 / 21-9 Sofie LøTh TOPP - 28
Round 2 - Kriti BHARADWAJ 21-8 / 21-15 Cathrine ROSENGREN - 21
Round 2 - Ann-Kathrin SPÖRI 21-14 / 21-10 Benedicte SILLASSEN - 33
Round 2 - TANYA HEMANTH 21-8 / 21-14 Frederikke TOFT - 24
Round 2 - Edith URELL 21-12 / 16-21 / 21-18 Hristomira POPOVSKA - 48
Round 2 - Polina BUHROVA 21-19 / 14-21 / 21-12 Anna BYGUM - 50
Round 2 - Josefine Redkjær JENSEN W.O. Vivien SANDORHAZI - 0
Round 3 - Frederikke ØSTERGAARD 24-22 / 23-21 Anna Siess RYBERG - 43
Round 3 - Heli NEIMAN 21-12 / 22-20 Frederikke LUND - 31
Round 3 - Clara LASSAUX 21-16 / 21-12 Emilie MELGAARD - 30
Round 3 - Mariia STOLIARENKO 21-18 / 21-18 Sia Emilie BERG - 29
Round 3 - Ronja STERN 21-19 / 21-10 Nerea IVORRA MASIA - 31
Round 3 - Kriti BHARADWAJ 21-15 / 15-21 / 21-12 Ann-Kathrin SPÖRI - 50
Round 3 - TANYA HEMANTH 21-17 / 21-18 Edith URELL - 36
Round 3 - Polina BUHROVA 21-19 / 21-18 Josefine Redkjær JENSEN - 31
WS
Round 1 - Line CHRISTOPHERSEN 21-13 / 21-14 Kriti BHARADWAJ - 27
Round 1 - Polina BUHROVA 21-13 / 21-17 Daniella GONDA - 32
Round 1 - LéOnice HUET 21-19 / 21-17 TANYA HEMANTH - 35
Round 1 - Ashwathi PILLAI 21-16 / 24-22 Natalya VOYTSEKH - 38
Round 1 - Iris WANG 21-11 / 21-6 Petra POLANC - 25
Round 1 - Rachael DARRAGH 21-13 / 21-16 Katerina TOMALOVA - 35
Round 1 - Natalia PERMINOVA 19-21 / 21-19 / 21-11 Ines Lucia CASTILLO SALAZAR - 54
Round 1 - Vivien SANDORHAZI 21-15 / 21-12 Heli NEIMAN - 29
Round 1 - Clara LASSAUX 21-8 / 21-10 Monika SZOKE - 24
Round 1 - Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 21-16 / 21-18 Yaelle HOYAUX - 36
Round 1 - Gayle MAHULETTE 21-19 / 21-17 Mariia STOLIARENKO - 33
Round 1 - Julie Dawall JAKOBSEN 21-16 / 19-21 / 21-13 Rebecca KUHL - 57
Round 1 - Amalie SCHULZ 21-16 / 21-12 Ronja STERN - 29
Round 1 - Jordan HART 21-8 / 21-10 Fernanda SAPONARA RIVVA - 19
Round 1 - AAKARSHI KASHYAP 21-5 / 21-14 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ - 27
Round 1 - Line Højmark KJAERSFELDT 21-12 / 21-11 Frederikke ØSTERGAARD - 30
Round 2 - Line CHRISTOPHERSEN 21-9 / 21-19 Polina BUHROVA - 26
Round 2 - LéOnice HUET 21-14 / 23-21 Ashwathi PILLAI - 39
Round 2 - Iris WANG 21-9 / 21-11 Rachael DARRAGH - 29
Round 2 - Vivien SANDORHAZI 13-21 / 21-19 / 21-13 Natalia PERMINOVA - 51
Round 2 - Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 21-23 / 21-18 / 21-14 Clara LASSAUX - 51
Round 2 - Julie Dawall JAKOBSEN 21-17 / 21-19 Gayle MAHULETTE - 37
Round 2 - Amalie SCHULZ 21-19 / 21-12 Jordan HART - 29
Round 2 - AAKARSHI KASHYAP 21-15 / 21-16 Line Højmark KJAERSFELDT - 38
Quarter-final - Line CHRISTOPHERSEN 21-10 / 13-21 / 21-11 LéOnice HUET - 43
Quarter-final - Iris WANG 21-17 / 21-13 Vivien SANDORHAZI - 32
Quarter-final - Julie Dawall JAKOBSEN 21-14 / 21-15 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI - 32
Quarter-final - AAKARSHI KASHYAP 23-21 / 22-20 Amalie SCHULZ - 44
Semi-final - Line CHRISTOPHERSEN 21-18 / 16-21 / 21-19 Iris WANG - 54
Semi-final - Julie Dawall JAKOBSEN 21-14 / 21-19 AAKARSHI KASHYAP - 44
Final - Line CHRISTOPHERSEN 21-11 / 21-17 Julie Dawall JAKOBSEN - 30
XD (qual)
Round 1 - Emil HYBEL / Elisa MELGAARD 21-13 / 21-15 Miha IVANIC / Nika ARIH - 32
Round 1 - Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN 21-17 / 21-15 Oscar SUNEKÆR / Mette WERGE - 26
Round 1 - Melker Z-BEXELL / Tilda SJOO 21-12 / 21-7 Oliver LAU / Ann-Sofie Husher RUUS - 24
Round 1 - Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK 21-9 / 21-14 Iliyan STOYNOV / Hristomira POPOVSKA - 28
Round 1 - Shivam SHARMA / Poorvisha S RAM 21-18 / 23-21 Jaume PEREZ / Claudia LEAL - 39
Round 1 - Andreas SØNDERGAARD / Julie FINNE-IPSEN 21-10 / 21-10 Santiago DE LA OLIVA ALZAMORA / Micaela Fernanda CASTILLO SALAZAR - 27
Round 1 - Joshua MAGEE / Sara BOYLE 21-10 / 21-12 Bryan Rodrigo ROQUE CAYCHO / Fernanda SAPONARA RIVVA - 22
Round 1 - Frederik AALESTRUP / Marie Louise STEFFENSEN 23-21 / 13-21 / 21-19 Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN - 55
Round 2 - Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN 21-16 / 21-17 Emil HYBEL / Elisa MELGAARD - 31
Round 2 - Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK 21-11 / 21-19 Melker Z-BEXELL / Tilda SJOO - 30
Round 2 - Andreas SØNDERGAARD / Julie FINNE-IPSEN 21-11 / 21-17 Shivam SHARMA / Poorvisha S RAM - 32
Round 2 - Frederik AALESTRUP / Marie Louise STEFFENSEN 21-18 / 21-13 Joshua MAGEE / Sara BOYLE - 33
XD
Round 1 - Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 23-21 / 21-17 Anton KAISTI / Alzbeta BASOVA - 36
Round 1 - Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN 21-17 / 7-21 / 21-14 Sebastian BUGTRUP / Iben BERGSTEIN - 39
Round 1 - Miha IVANCIC / Petra POLANC 17-21 / 21-18 / 21-17 Nicolas A. MUELLER / Ronja STERN - 48
Round 1 - Matthew GRIMLEY / Ciara TORRANCE 21-17 / 21-16 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN - 34
Round 1 - Andreas SØNDERGAARD / Julie FINNE-IPSEN 21-14 / 22-20 Paul REYNOLDS / Rachael DARRAGH - 39
Round 1 - Mikkel STOFFERSEN / Susan EKELUND 21-15 / 20-22 / 25-23 Diego MINI / Paula LA TORRE REGAL - 53
Round 1 - Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES 21-16 / 21-15 Frederik AALESTRUP / Marie Louise STEFFENSEN - 31
Round 1 - Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE 21-18 / 21-18 Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH - 39
Round 2 - Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-13 / 16-21 / 21-16 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY - 53
Round 2 - Dhruv RAWAT / Ashwini PONNAPPA 21-14 / 21-19 Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN - 25
Round 2 - Mathias THYRRI / Mai SURROW 20-22 / 21-15 / 21-9 Miha IVANCIC / Petra POLANC - 41
Round 2 - Matthew GRIMLEY / Ciara TORRANCE 21-15 / 9-21 / 21-17 Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK - 46
Round 2 - Andreas SØNDERGAARD / Julie FINNE-IPSEN 21-18 / 21-19 Johannes PISTORIUS / Annabella JÄGER - 40
Round 2 - Jeppe BAY / Sara LUNDGAARD 21-15 / 21-15 Mikkel STOFFERSEN / Susan EKELUND - 29
Round 2 - Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK 21-7 / 21-10 Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES - 24
Round 2 - Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-19 / 21-17 Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE - 31
Quarter-final - Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-14 / 21-16 Dhruv RAWAT / Ashwini PONNAPPA - 25
Quarter-final - Mathias THYRRI / Mai SURROW 21-12 / 21-11 Matthew GRIMLEY / Ciara TORRANCE - 27
Quarter-final - Jeppe BAY / Sara LUNDGAARD 21-13 / 21-16 Andreas SØNDERGAARD / Julie FINNE-IPSEN - 36
Quarter-final - Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK 21-16 / 14-12 Ret. Adam HALL / Julie MACPHERSON - 28
Semi-final - Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-17 / 21-12 Mathias THYRRI / Mai SURROW - 35
Semi-final - Jeppe BAY / Sara LUNDGAARD 21-19 / 21-12 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK - 36
Final - Jeppe BAY / Sara LUNDGAARD 21-15 / 21-14 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND - 34
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 21 47 5 23.8% 1751 83.38 00:39:14 2.13 1 4.8%
MS 30 72 12 40.0% 2581 86.03 00:44:40 1.93 5 16.7%
WD 23 54 8 34.8% 1910 83.04 00:39:55 2.08 2 8.7%
WS 31 68 6 19.4% 2442 78.77 00:35:46 2.2 0 0.0%
XD 22 50 6 27.3% 1833 83.32 00:36:25 2.29 0 0.0%
Total 127 291 37 29.1% 10517 82.81 00:39:18 2.11 8 6.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Canada 5 0 100.0%
Israel 3 1 75.0%
U.S.A. 3 1 75.0%
Ukraine 8 5 61.5%
France 17 12 58.6%
Finland 4 3 57.1%
India 25 20 55.6%
Denmark 97 78 55.4%
Scotland 7 6 53.8%
Sweden 16 16 50.0%
Netherlands 6 6 50.0%
Belgium 6 6 50.0%
Malaysia 1 1 50.0%
Russia 1 1 50.0%
Azerbaijan 1 1 50.0%
Austria 1 1 50.0%
Wales 1 1 50.0%
Hungary 3 4 42.9%
Czech Republic 6 9 40.0%
Ireland 3 5 37.5%
Slovenia 3 6 33.3%
Switzerland 3 6 33.3%
Spain 1 3 25.0%
Poland 1 4 20.0%
Germany 1 6 14.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Brian YANG Victor SVENDSEN 16-21 / 21-17 / 21-15
2019 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS Kai SCHAEFER 21-16 / 21-18