Swiss Open  

Tournament Name: SWISS SUPER SERIES 2010
Tournament Dates: 16/03/2010-21/03/2010
Location: Switzerland, Basel
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong Kien Keat KOO / TAN Boon Heong
MS CHEN Jin CHEN Long
WD TIAN Qing / YU Yang (F) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA
WS WANG Shixian JIANG Yanjiao
XD LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Robert GEORG / Patrick KRAEMER 21-13 / 21-10 Peter LEONHARD / Reto WETTSTEIN - 18
Round 1 57 Laurent CONSTANTIN / Sebastien VINCENT 21-10 / 24-22 Yohannes HOGIANTO / Hafiz SHAHARUDIN - 23
Round 1 71 Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY 19-21 / 21-8 / 21-11 Janic KLEINER / Simon SCHMIDLI - 30
Round 1 63 Ondrej KOPRIVA / Tomas KOPRIVA 21-12 / 22-20 Thomas HEINIGER / Florian SCHMID - 25
Round 1 111 Toby NG / Adrian LIU 21-9 / 22-20 Livio DORIZZI / Janis SCHNEIDER - 21
Round 1 77 Maurice NIESNER / Till ZANDER 21-10 / 21-14 Shane RAZI / Anthony DUMARTHERAY - 21
Round 2 - Agung RUHANDA / Titon GUSTAMAN 21-13 / 21-23 / 21-10 Robert GEORG / Patrick KRAEMER - 42
Round 2 57 Laurent CONSTANTIN / Sebastien VINCENT 21-17 / 16-21 / 21-11 Maurice NIESNER / Till ZANDER 77 37
Round 2 71 Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY 21-15 / 21-14 Ondrej KOPRIVA / Tomas KOPRIVA 63 23
Round 2 61 Hiroyuki ENDO / Yoshiteru HIROBE 21-12 / 21-11 Toby NG / Adrian LIU 111 19
MD
Round 1 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-10 / 21-19 Kasper FAUST HENRIKSEN / Anders KRISTIANSEN 24 24
Round 1 72 Rasmus BONDE / Simon MOLLYHUS 9-5 Ret. Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 11 4
Round 1 56 Baptiste CAREME / Sylvain GROSJEAN 21-14 / 21-12 Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY 71 24
Round 1 74 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 21-15 / 25-23 Kenichi HAYAKAWA / Kenta KAZUNO 23 31
Round 1 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-12 / 21-14 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 18 32
Round 1 61 Hiroyuki ENDO / Yoshiteru HIROBE 21-17 / 19-21 / 21-14 Laurent CONSTANTIN / Sebastien VINCENT 57 41
Round 1 5 GUO Zhendong / XU Chen 21-8 / 19-21 / 21-11 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 22 42
Round 1 32 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 14-21 / 21-15 / 21-16 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 13 45
Round 1 17 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-15 / 15-21 / 21-16 Kristof HOPP / Johannes SCHOETTLER 28 49
Round 1 193 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21-19 / 21-17 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 7 27
Round 1 142 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 21-19 / 21-18 CHAI Biao / ZHANG Nan 16 33
Round 1 10 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 21-19 / 21-18 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 2 26
Round 1 29 Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER 21-9 / 21-9 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 78 19
Round 1 8 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 19-21 / 21-18 / 21-11 Agung RUHANDA / Titon GUSTAMAN - 51
Round 1 30 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-16 / 21-18 Chris LANGRIDGE / Robin MIDDLETON 31 33
Round 1 3 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 16-21 / 21-18 / 21-12 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 33 55
Round 2 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-15 / 21-11 Rasmus BONDE / Simon MOLLYHUS 72 26
Round 2 74 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 21-13 / 21-16 Baptiste CAREME / Sylvain GROSJEAN 56 28
Round 2 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-15 / 21-19 Hiroyuki ENDO / Yoshiteru HIROBE 61 31
Round 2 5 GUO Zhendong / XU Chen 21-14 / 21-19 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 32 34
Round 2 10 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 21-16 / 21-10 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 142 27
Round 2 8 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-8 / 21-13 Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER 29 29
Round 2 30 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 17-21 / 22-20 / 25-23 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 3 54
Round 2 17 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA W.O. Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 193 0
Quarter-final 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-17 / 21-14 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 74 26
Quarter-final 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-12 / 14-21 / 21-17 GUO Zhendong / XU Chen 5 55
Quarter-final 17 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-17 / 29-27 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 10 39
Quarter-final 30 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 16-21 / 22-20 / 21-8 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 8 51
Semi-final 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-13 / 28-26 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 4 41
Semi-final 30 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-13 / 21-13 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 17 26
Final 30 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-18 / 21-16 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 1 40
MS (qual)
Round 1 39 Matthieu LO YING PING 21-10 / 21-12 Takahiro HIRAMATSU 243 24
Round 1 47 Dmytro ZAVADSKY 22-20 / 21-10 Henri HURSKAINEN 50 29
Round 1 66 Valeriy ATRASHCHENKOV 16-21 / 21-19 / 21-11 Robert GEORG 444 45
Round 1 104 Vitaly KONOV 21-9 / 21-17 Tomas KOPRIVA 150 26
Round 1 71 Dieter DOMKE 21-19 / 21-14 Ali SHAHHOSSEINI 100 29
Round 1 62 Kestutis NAVICKAS 21-9 / 21-8 Jon LINDHOLM 390 20
Round 1 32 SON Wan Ho 15-21 / 21-13 / 21-17 Petr KOUKAL 51 52
Round 1 98 Yuhan TAN 21-19 / 25-23 Christoph HEINIGER 570 32
Round 2 47 Dmytro ZAVADSKY 23-21 / 17-21 / 21-10 Matthieu LO YING PING 39 53
Round 2 66 Valeriy ATRASHCHENKOV 17-21 / 21-18 / 24-22 Vitaly KONOV 104 50
Round 2 62 Kestutis NAVICKAS 21-19 / 21-17 Dieter DOMKE 71 31
Round 2 32 SON Wan Ho 18-21 / 21-5 / 21-17 Yuhan TAN 98 47
MS
Round 1 20 DU Pengyu 21-16 / 21-12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 33 40
Round 1 15 Kenichi TAGO 12-21 / 21-15 / 21-18 Chetan ANAND 16 52
Round 1 23 Dicky PALYAMA 21-14 / 21-10 Jan O JORGENSEN 9 28
Round 1 17 HU Yun 21-14 / 25-23 Rajiv OUSEPH 24 33
Round 1 4 CHEN Jin 21-14 / 21-10 Marc ZWIEBLER 21 39
Round 1 25 Joachim PERSSON 21-18 / 13-21 / 21-14 CHAN Yan Kit 22 48
Round 1 7 Tien Minh NGUYEN 21-11 / 21-10 Valeriy ATRASHCHENKOV 66 27
Round 1 35 Carl BAXTER 15-21 / 22-20 / 21-16 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 30 53
Round 1 26 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-14 / 21-16 Eric PANG 28 25
Round 1 44 Kazushi YAMADA 21-11 / 11-3 Ret. HSIEH Yu Hsing 18 19
Round 1 3 Taufik HIDAYAT 21-18 / 19-21 / 21-12 Dmytro ZAVADSKY 47 48
Round 1 13 PARK Sung Hwan 21-13 / 21-13 Kestutis NAVICKAS 62 28
Round 1 5 Peter Hoeg GADE 21-12 / 21-13 Sho SASAKI 38 37
Round 1 32 SON Wan Ho 21-13 / 15-21 / 22-20 Anup SRIDHAR 40 55
Round 1 2 LIN Dan 21-10 / 21-12 Przemyslaw WACHA 37 27
Round 1 10 CHEN Long 21-11 / 21-9 Christian BOESIGER 218 0
Round 2 20 DU Pengyu 21-12 / 21-18 Kenichi TAGO 15 44
Round 2 17 HU Yun 10-21 / 21-11 / 21-13 Dicky PALYAMA 23 47
Round 2 4 CHEN Jin 21-19 / 21-11 Joachim PERSSON 25 38
Round 2 7 Tien Minh NGUYEN 21-18 / 21-13 Carl BAXTER 35 38
Round 2 10 CHEN Long 21-12 / 17-21 / 21-15 Dionysius Hayom RUMBAKA 26 60
Round 2 44 Kazushi YAMADA 21-15 / 21-12 Taufik HIDAYAT 3 33
Round 2 5 Peter Hoeg GADE 21-15 / 21-16 PARK Sung Hwan 13 48
Round 2 2 LIN Dan 21-11 / 21-14 SON Wan Ho 32 39
Quarter-final 20 DU Pengyu 24-22 / 21-17 HU Yun 17 53
Quarter-final 4 CHEN Jin 21-16 / 21-11 Tien Minh NGUYEN 7 49
Quarter-final 10 CHEN Long 21-16 / 21-11 Kazushi YAMADA 44 40
Quarter-final 5 Peter Hoeg GADE 21-16 / 21-17 LIN Dan 2 48
Semi-final 4 CHEN Jin 21-15 / 21-6 DU Pengyu 20 36
Semi-final 10 CHEN Long 22-20 / 21-17 Peter Hoeg GADE 5 58
Final 4 CHEN Jin 12-21 / 21-15 / 21-17 CHEN Long 10 61
WD
Round 1 4 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-15 / 18-21 / 21-9 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 25 41
Round 1 34 Samantha BARNING / Eefje MUSKENS 21-19 / 21-15 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 59 37
Round 1 12 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-9 / 21-10 Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN 13 42
Round 1 - He Tian TANG / Renuga VEERAN 21-10 / 21-10 Grace GAO / Joycelyn KO 176 18
Round 1 11 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 21-5 / 21-1 Nicole ANKLI / Ayla HUSER - 14
Round 1 17 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-10 / 21-12 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 40 34
Round 1 24 HA Jung Eun / LEE Kyung Won 21-17 / 21-9 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 28 45
Round 1 173 CHANG Hsin Yun / WANG Pei Rong 21-15 / 21-8 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 43 22
Round 1 36 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 21-15 / 26-24 Ennia BIEDERMANN / Sanya HERZIG - 32
Round 1 - DU Jing / PAN Pan 17-21 / 21-11 / 21-15 JUNG Kyung Eun / KIM Min Jung 239 53
Round 1 - CHANG Ye Na / YOO Hyun Young 21-3 / 21-10 Gita CUNTAPAY / Tenzin PELLING - 19
Round 1 7 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-10 / 21-16 Marion GRUBER / Sabrina JAQUET 186 21
Round 1 23 Laura CHOINET / Weny RASIDI 21-11 / 21-8 Sabrina ANGEHRN / Claudia VOGELGSANG 121 23
Round 1 - TIAN Qing / YU Yang (F) 21-7 / 21-7 Anna KOBCEVA / Elena PRUS 33 18
Round 1 27 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-11 / 21-10 Corinne JOERG / Aleksandra WALASZEK - 19
Round 1 6 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-19 / 21-11 Nicole GRETHER / Charmaine REID 30 36
Round 2 4 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-15 / 21-17 Samantha BARNING / Eefje MUSKENS 34 38
Round 2 12 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-14 / 21-17 He Tian TANG / Renuga VEERAN - 42
Round 2 11 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 23-21 / 17-21 / 21-19 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 17 97
Round 2 24 HA Jung Eun / LEE Kyung Won 17-21 / 21-16 / 21-10 CHANG Hsin Yun / WANG Pei Rong 173 58
Round 2 - DU Jing / PAN Pan 21-13 / 21-17 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 36 35
Round 2 7 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-12 / 18-21 / 21-14 CHANG Ye Na / YOO Hyun Young - 45
Round 2 - TIAN Qing / YU Yang (F) 21-5 / 21-6 Laura CHOINET / Weny RASIDI 23 24
Round 2 6 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-12 / 16-21 / 21-14 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 27 61
Quarter-final 12 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 17-21 / 21-18 / 21-10 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 4 74
Quarter-final 24 HA Jung Eun / LEE Kyung Won 21-17 / 21-11 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 11 42
Quarter-final 7 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-19 / 17-21 / 21-18 DU Jing / PAN Pan - 55
Quarter-final - TIAN Qing / YU Yang (F) 21-9 / 21-11 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 6 39
Semi-final 12 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 13-21 / 21-19 / 22-20 HA Jung Eun / LEE Kyung Won 24 94
Semi-final - TIAN Qing / YU Yang (F) 21-12 / 21-15 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 7 38
Final - TIAN Qing / YU Yang (F) 21-16 / 21-13 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 12 50
WS (qual)
Round 1 471 Marion GRUBER 21-13 / 21-19 Aleksandra WALASZEK 412 22
Round 1 408 Sabrina JAQUET 21-10 / 21-10 Claudia VOGELGSANG 128 20
Round 1 49 Elena PRUS 21-18 / 21-19 Gustiani MEGAWATI 179 31
Round 1 69 CHEN Hsiao Huan 21-15 / 21-9 Charmaine REID 56 26
Round 1 39 Yu HIRAYAMA 21-16 / 21-9 Sashina VIGNES WARAN 184 29
Round 1 101 Mariya DIPTAN 12-21 / 21-18 / 21-18 Maja TVRDY 45 44
Round 1 92 Patty STOLZENBACH 21-11 / 22-20 Joycelyn KO 123 22
Round 1 40 Anna RICE 21-15 / 21-19 Misaki MATSUTOMO 140 37
Round 2 408 Sabrina JAQUET 21-14 / 21-9 Marion GRUBER 471 23
Round 2 69 CHEN Hsiao Huan 21-11 / 15-21 / 21-7 Elena PRUS 49 39
Round 2 39 Yu HIRAYAMA 21-10 / 21-5 Mariya DIPTAN 101 18
Round 2 40 Anna RICE 21-14 / 26-24 Patty STOLZENBACH 92 37
WS
Round 1 1 WANG Yihan 21-18 / 21-12 YAO Jie 12 30
Round 1 16 YIP Pui Yin 19-21 / 21-16 / 21-17 Rachel VAN CUTSEN 37 47
Round 1 9 WANG Shixian 21-11 / 21-11 Anna RICE 40 30
Round 1 19 WANG Chen 21-16 / 21-11 Linda ZETCHIRI 36 32
Round 1 7 LU Lan 21-17 / 21-13 Yu HIRAYAMA 39 34
Round 1 14 Eriko HIROSE 21-11 / 21-10 Larisa GRIGA 42 30
Round 1 43 Jeanine CICOGNINI 22-20 / 21-18 Elizabeth CANN 52 32
Round 1 25 Ella DIEHL 17-21 / 21-17 / 21-16 Maria Febe KUSUMASTUTI 18 59
Round 1 21 KIM Moon Hi 21-14 / 21-9 Sabrina JAQUET 408 28
Round 1 32 BAE Yeon Ju 21-13 / 21-11 ZHOU Mi 8 26
Round 1 20 Ai GOTO 21-19 / 21-18 Petya NEDELCHEVA 17 35
Round 1 6 PI Hongyan 11-21 / 21-10 / 21-18 Sayaka SATO 27 52
Round 1 15 BAE Seung Hee 21-11 / 21-12 Anu NIEMINEN 41 32
Round 1 11 Juliane SCHENK 23-25 / 21-13 / 21-15 SUNG Ji Hyun 23 65
Round 1 69 CHEN Hsiao Huan 21-19 / 25-23 Nicole GRETHER 35 48
Round 1 4 JIANG Yanjiao 21-7 / 21-3 Susan EGELSTAFF 30 20
Round 2 16 YIP Pui Yin 21-17 / 24-22 WANG Yihan 1 37
Round 2 9 WANG Shixian 21-14 / 21-15 WANG Chen 19 29
Round 2 7 LU Lan 21-15 / 21-13 Eriko HIROSE 14 34
Round 2 25 Ella DIEHL 21-19 / 21-17 Jeanine CICOGNINI 43 44
Round 2 32 BAE Yeon Ju 22-20 / 21-17 KIM Moon Hi 21 42
Round 2 6 PI Hongyan 21-19 / 21-18 Ai GOTO 20 34
Round 2 11 Juliane SCHENK 16-21 / 22-20 / 21-16 BAE Seung Hee 15 70
Round 2 4 JIANG Yanjiao 21-16 / 21-5 CHEN Hsiao Huan 69 26
Quarter-final 9 WANG Shixian 21-8 / 20-22 / 21-12 YIP Pui Yin 16 58
Quarter-final 25 Ella DIEHL 22-20 / 21-15 LU Lan 7 49
Quarter-final 32 BAE Yeon Ju 21-12 / 24-22 PI Hongyan 6 41
Quarter-final 4 JIANG Yanjiao 21-7 / 21-18 Juliane SCHENK 11 28
Semi-final 9 WANG Shixian 21-13 / 21-10 Ella DIEHL 25 39
Semi-final 4 JIANG Yanjiao 21-9 / 21-8 BAE Yeon Ju 32 33
Final 9 WANG Shixian 21-15 / 21-19 JIANG Yanjiao 4 40
XD (qual)
Round 1 78 Indra Viki OKVANA / Gustiani MEGAWATI 21-9 / 21-16 Florian SCHMID / Ennia BIEDERMANN - 18
Round 1 184 Naoki KAWAMAE / Shizuka MATSUO 21-8 / 21-11 Adrian LIU / Joycelyn KO - 22
Round 1 - Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-11 / 21-11 Thomas HEINIGER / Sanya HERZIG 257 22
Round 1 86 Sylvain GROSJEAN / Weny RASIDI 8-10 Ret. KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 210 8
Round 1 - Yoshiteru HIROBE / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 17-21 / 21-17 KWON Yi Goo / CHANG Ye Na - 46
Round 1 96 Jorrit DE RUITER / Lotte JONATHANS 21-11 / 21-13 Shane RAZI / Tenzin PELLING - 21
Round 1 187 CHAI Biao / PAN Pan 21-15 / 21-12 Dmytro ZAVADSKY / Mariya DIPTAN 60 22
Round 1 - Kasper FAUST HENRIKSEN / Maria HELSBOL 19-21 / 21-13 / 21-16 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 99 39
Round 2 184 Naoki KAWAMAE / Shizuka MATSUO 21-12 / 25-23 Indra Viki OKVANA / Gustiani MEGAWATI 78 30
Round 2 - Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-13 / 21-11 Sylvain GROSJEAN / Weny RASIDI 86 23
Round 2 - Yoshiteru HIROBE / Ayaka TAKAHASHI 17-21 / 21-15 / 21-5 Jorrit DE RUITER / Lotte JONATHANS 96 46
Round 2 187 CHAI Biao / PAN Pan 21-15 / 21-11 Kasper FAUST HENRIKSEN / Maria HELSBOL - 25
XD
Round 1 3 ZHENG Bo / MA Jin 21-16 / 21-13 Yoshiteru HIROBE / Ayaka TAKAHASHI - 34
Round 1 - CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-19 / 22-20 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO - 30
Round 1 12 KO Sung Hyun / HA Jung Eun 21-15 / 21-15 Baptiste CAREME / Laura CHOINET 33 27
Round 1 59 SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young 21-15 / 21-10 Anthony CLARK / Heather OLVER 111 26
Round 1 6 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 24-22 / 21-17 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS 29 28
Round 1 45 Dave KHODABUX / Samantha BARNING 21-13 / 21-13 Toby NG / Grace GAO 38 18
Round 1 41 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 21-19 / 17-21 / 21-18 V. Diju / Jwala GUTTA 10 52
Round 1 - ZHANG Nan / TIAN Qing 21-15 / 21-15 Naoki KAWAMAE / Shizuka MATSUO 184 29
Round 1 48 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-7 / 21-13 Kenta KAZUNO / Reika KAKIIWA 95 19
Round 1 7 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-14 / 21-18 Raj VEERAN / Renuga VEERAN 63 29
Round 1 17 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 19-21 / 21-15 / 21-16 CHAI Biao / PAN Pan 187 50
Round 1 82 Ingo KINDERVATER / Birgit OVERZIER 15-21 / 21-19 / 21-19 Adam CWALINA / Malgorzata JANIACZYK 49 39
Round 1 22 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-13 / 26-24 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 35 40
Round 1 13 JIAMING Tao / ZHANG Yawen 14-21 / 21-19 / 21-17 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 25 57
Round 1 54 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 21-18 / 21-15 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 47 22
Round 1 2 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-13 / 21-9 Robin MIDDLETON / Mariana AGATHANGELOU 23 23
Round 2 - CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-14 / 21-16 ZHENG Bo / MA Jin 3 35
Round 2 59 SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young 19-21 / 21-9 / 21-19 KO Sung Hyun / HA Jung Eun 12 51
Round 2 6 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-4 / 21-8 Dave KHODABUX / Samantha BARNING 45 21
Round 2 - ZHANG Nan / TIAN Qing 21-16 / 21-11 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 41 33
Round 2 7 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-19 / 21-11 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 48 31
Round 2 17 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-15 / 21-13 Ingo KINDERVATER / Birgit OVERZIER 82 25
Round 2 13 JIAMING Tao / ZHANG Yawen 21-15 / 21-11 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 22 32
Round 2 2 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-13 / 22-20 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 54 30
Quarter-final 59 SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young 21-9 / 13-21 / 21-17 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing - 52
Quarter-final 6 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 22-20 / 21-19 ZHANG Nan / TIAN Qing - 42
Quarter-final 7 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-16 / 11-21 / 21-18 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 17 61
Quarter-final 2 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-11 / 21-16 JIAMING Tao / ZHANG Yawen 13 45
Semi-final 59 SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young 12-21 / 21-15 / 24-22 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 6 59
Semi-final 2 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung W.O. Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 7 0
Final 2 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-14 / 21-18 SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young 59 32
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 67 9 31.0% 2476 85.38 00:35:50 2.38 0 0.0%
MS 30 68 8 26.7% 2413 80.43 00:41:04 1.96 2 6.7%
WD 31 71 9 29.0% 2441 78.74 00:40:50 1.93 4 12.9%
WS 31 68 6 19.4% 2453 79.13 00:38:50 2.04 2 6.5%
XD 30 68 8 26.7% 2475 82.5 00:35:44 2.31 1 3.3%
Total 151 342 40 26.5% 12258 81.18 00:38:30 2.11 9 6.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 42 13 76.4%
Russia 3 1 75.0%
Vietnam 2 1 66.7%
Lithuania 2 1 66.7%
Korea 33 17 66.0%
Malaysia 7 5 58.3%
Chinese Taipei 12 9 57.1%
Poland 4 3 57.1%
Japan 26 22 54.2%
Denmark 14 12 53.8%
France 8 8 50.0%
Hong Kong 5 5 50.0%
Italy 1 1 50.0%
Belgium 1 1 50.0%
Ukraine 9 10 47.4%
Germany 7 10 41.2%
Bulgaria 2 3 40.0%
Netherlands 5 10 33.3%
Sweden 1 2 33.3%
Indonesia 3 7 30.0%
England 3 8 27.3%
Canada 3 9 25.0%
Czech Republic 1 3 25.0%
Australia 1 3 25.0%
Switzerland 4 23 14.8%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Jonatan CHRISTIE PRANNOY H. S. 21-12 / 21-18
2021 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-16 / 21-6
2019 SHI Yuqi SAI PRANEETH B. 19-21 / 21-18 / 21-12
2018 Sameer VERMA Jan O JORGENSEN 21-15 / 21-13
2017 LIN Dan SHI Yuqi 21-12 / 21-11
2016 PRANNOY H. S. Marc ZWIEBLER 21-18 / 21-15
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 21-15 / 12-21 / 21-14
2014 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-7 / 16-21 / 25-23
2013 WANG Zhengming DU Pengyu 21-18 / 21-18
2012 CHEN Jin LEE Hyun Il 14-21 / 21-9 / 21-17
2011 PARK Sung Hwan LEE Hyun Il 17-21 / 21-9 / 21-17
2010 CHEN Jin CHEN Long 12-21 / 21-15 / 21-17
2009 LEE Chong Wei LIN Dan 21-16 / 21-16
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-13 / 21-18
2007 CHEN Jin Simon SANTOSO 21-16 / 21-10
2006 LEE Chong Wei XIA Xuanze 15-8 / 15-0
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Peter Hoeg GADE 17-14 / 15-10
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-12 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Anders BOESEN 15-10 / 15-2
2002 Marleve MAINAKY James CHUA 2-7 / 7-5 / 7-3
2001 Muhammad Roslin HASHIM Tsuen Seng LEE 1-7 / 7-4 / 7-4
2000 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-8 / 15-6
1999 PERMADI Fung Marleve MAINAKY 15-13 / 15-0
1998 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-12 / 8-15 / 15-11
1997 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 17-15 / 15-11
1996 Poul-Erik HOYER Thomas JOHANSSON 15-9 / 16-17 / 15-10
1995 Jens OLSSON HENDRAWAN 15-9 / 15-9
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Poul-Erik HOYER 17-18 / 17-16 / 15-3
1993 PERMADI Fung Peter KNOWLES 15-11 / 15-9
1992 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 18-15
1991 Par-Gunnar JONSSON Ib FREDERIKSEN 18-17 / 3-15 / 15-7
1989 LIU Zhiheng Nils SKEBY 15-7 / 15-13