US Open  

Tournament Name: US Open 1995
Tournament Dates: 13/08/1995-13/08/1995
Location: U.S.A., -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO HUANG Zhanzhong / Xin JIANG
MS Hermawan SUSANTO DONG Jiong
WD GIL Young Ah / JANG Hye Ock KIM Mee Hyang / KIM Shin Young
WS YE Zhaoying BANG Soo Hyun
XD KIM Dong Moon / GIL Young Ah Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-5 / 15-1 Brent OLYNYK / Darryl YUNG (31*) 0
Round 1 (30*) Neil COTTRILL / John QUINN 15-7 / 14-17 / 15-11 Stephan KUHL / Bjoern SIEGEMUND (136*) 0
Round 1 (7*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-8 / 15-12 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (32*) 0
Round 1 (57*) Takaaki HAYASHI / Norio IMAI 15-1 / 15-4 Mario CARULLA / Bruce FLOCKHART - 0
Round 1 (6*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-7 / 15-11 Mike BERES / Bryan MOODY (75*) 0
Round 1 (229*) LEE Sung Yuan / YONG Shyu Jeng 15-1 / 15-10 Roy jnr PAUL / Robert RICHARDS - 0
Round 1 (20*) KIM Dong Moon / YOO Yong Sung 15-4 / 15-0 Enrico LA ROSA / Gianmarco LA ROSA - 0
Round 1 (78*) Kevin (Qi) HAN / Thomas REIDY 15-10 / 15-2 James ANDERSON / Ian J PEARSON (45*) 0
Round 1 - GOU Hsin Ming / LIN Shyau-Hsin 17-15 / 10-15 / 15-7 Jaimie DAWSON / Frederic D`AMOURS (170*) 0
Round 1 (17*) Nick PONTING / Julian ROBERTSON 15-0 / 15-0 Mike EDSTROM / Chris HALES (219*) 0
Round 1 (98*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-9 / 15-2 Kai MITTELDORF / Uwe OSSENBRINK (51*) 0
Round 1 (2*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-1 / 15-1 Andrew IBRAHIM / Mark MANHA - 0
Round 1 (62*) Shinji BITO / Fumihiko MACHIDA 15-9 / 15-3 Marco DESJARDINS / Patrice RITCHIE (340*) 0
Round 1 (12*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-6 / 15-2 Ignatius RUSLI / David SHAW - 0
Round 1 (52*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 10-15 / 15-10 / 15-13 Anil KAUL / Iain SYDIE (47*) 0
Round 1 (3*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-11 / 15-3 JANG Chun Woong / LEE Dong Soo (86*) 0
Round 2 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-8 / 15-5 Neil COTTRILL / John QUINN (30*) 0
Round 2 (7*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-8 / 15-8 Takaaki HAYASHI / Norio IMAI (57*) 0
Round 2 (6*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-8 / 15-4 LEE Sung Yuan / YONG Shyu Jeng (229*) 0
Round 2 (20*) KIM Dong Moon / YOO Yong Sung 15-4 / 15-5 Kevin (Qi) HAN / Thomas REIDY (78*) 0
Round 2 - GOU Hsin Ming / LIN Shyau-Hsin 15-11 / 1-15 / 18-17 Nick PONTING / Julian ROBERTSON (17*) 0
Round 2 (2*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-9 / 12-15 / 17-14 HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin (98*) 0
Round 2 (12*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-8 / 18-17 Shinji BITO / Fumihiko MACHIDA (62*) 0
Round 2 (3*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-11 / 15-5 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (52*) 0
Quarter-final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-1 / 15-7 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (7*) 0
Quarter-final (6*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-5 / 15-8 KIM Dong Moon / YOO Yong Sung (20*) 0
Quarter-final (2*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-11 / 15-4 GOU Hsin Ming / LIN Shyau-Hsin - 0
Quarter-final (3*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-8 / 15-8 Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (12*) 0
Semi-final (6*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 5-15 / 15-10 / 18-13 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (1*) 0
Semi-final (3*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 12-15 / 15-8 / 18-14 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (2*) 0
Final (3*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-3 / 15-10 HUANG Zhanzhong / Xin JIANG (6*) 0
MS (qual)
Round 1 - Patrice RITCHIE 15-10 / 15-10 Leandro SANTOS (334*) 0
Round 1 (603*) Howard BACH 17-14 / 15-11 Vishnu SEIXAS - 0
Round 1 (245*) Christian ERICHSEN 15-9 / 7-15 / 15-12 Bryan MOODY (706*) 0
Round 1 (605*) Chris HALES 15-4 / 15-9 Kingsley FORD - 0
Round 1 (282*) Marco DESJARDINS 15-6 / 15-8 Andrew IBRAHIM (364*) 0
Round 1 (443*) WEI Yan 15-6 / 15-4 Garth WALKER (432*) 0
MS
Round 1 (48*) Darren J HALL 15-4 / 15-7 Mario CARULLA (82*) 0
Round 1 (150*) Mike BERES 15-2 / 15-2 Andreas PICHLER (262*) 0
Round 1 (152*) Seiichi WATANABE 14-18 / 15-5 / 15-5 David SHAW (156*) 0
Round 1 (55*) Bruce FLOCKHART 9-15 / 17-14 / 15-3 JANG Chun Woong (187*) 0
Round 1 (121*) Takaaki HAYASHI 15-7 / 15-10 Marco DESJARDINS (282*) 0
Round 1 (68*) Kevin (Qi) HAN 15-9 / 15-5 Peter KREULITSCH (81*) 0
Round 1 (16*) Jeroen VAN DIJK 15-13 / 15-10 LIN Liwen (24*) 0
Round 1 (60*) Jaimie DAWSON 15-5 / 15-3 Enrico LA ROSA (213*) 0
Round 1 (25*) AHN Jae Chang 15-0 / 15-5 Gianmarco LA ROSA (285*) 0
Round 1 (87*) Iain SYDIE 15-1 / 15-2 Mark MANHA (476*) 0
Round 1 (50*) Hannes FUCHS 15-6 / 15-4 Roy jnr PAUL (321*) 0
Round 1 (96*) Shinji BITO 7-15 / 15-11 / 15-11 Chris BRUIL (221*) 0
Round 1 (120*) ismail SAMAN 15-11 / 12-15 / 15-11 Kenneth ERICHSEN (243*) 0
Round 1 (57*) Jurgen KOCH 15-7 / 0-15 / 15-8 Fumihiko MACHIDA (47*) 0
Round 1 (52*) Anders W NIELSEN 15-8 / 15-8 Thomas REIDY (102*) 0
Round 1 (84*) Detlef POSTE 15-3 / 15-11 Patrice RITCHIE - 0
Round 2 (2*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8 Christian ERICHSEN (245*) 0
Round 2 (48*) Darren J HALL 15-5 / 15-7 Mike BERES (150*) 0
Round 2 (10*) DONG Jiong 15-6 / 15-2 Robert RICHARDS (475*) 0
Round 2 (152*) Seiichi WATANABE 17-15 / 15-3 Bruce FLOCKHART (55*) 0
Round 2 (19*) LEE Kwang Jin 15-7 / 15-6 Peter KNOWLES (61*) 0
Round 2 (68*) Kevin (Qi) HAN 11-15 / 15-13 / 15-8 Takaaki HAYASHI (121*) 0
Round 2 (42*) Muhammad Roslin HASHIM 14-17 / 15-4 / 15-3 YAN Wei - 0
Round 2 (16*) Jeroen VAN DIJK 15-8 / 15-5 Jaimie DAWSON (60*) 0
Round 2 (25*) AHN Jae Chang 15-12 / 15-3 Iain SYDIE (87*) 0
Round 2 (17*) Marleve MAINAKY 15-11 / 15-12 Andreij ANTROPOV (30*) 0
Round 2 (50*) Hannes FUCHS 7-15 / 15-8 / 15-13 Shinji BITO (96*) 0
Round 2 (20*) Thomas JOHANSSON 8-15 / 15-8 / 15-3 SUN Jun (11*) 0
Round 2 (57*) Jurgen KOCH 15-7 / 16-18 / 18-13 ismail SAMAN (120*) 0
Round 2 (9*) KIM Hak Kyun 15-4 / 15-3 Frederic D`AMOURS (222*) 0
Round 2 (84*) Detlef POSTE 18-17 / 15-2 Anders W NIELSEN (52*) 0
Round 2 (7*) Hermawan SUSANTO W.O. LEE Mou-Chou (122*) 0
Round 3 (2*) Ardy B WIRANATA 15-2 / 15-3 Darren J HALL (48*) 0
Round 3 (10*) DONG Jiong 15-4 / 15-3 Seiichi WATANABE (152*) 0
Round 3 (19*) LEE Kwang Jin 18-14 / 15-5 Kevin (Qi) HAN (68*) 0
Round 3 (16*) Jeroen VAN DIJK 15-12 / 15-7 Muhammad Roslin HASHIM (42*) 0
Round 3 (25*) AHN Jae Chang 15-9 / 15-12 Marleve MAINAKY (17*) 0
Round 3 (20*) Thomas JOHANSSON 15-2 / 15-11 Hannes FUCHS (50*) 0
Round 3 (9*) KIM Hak Kyun 15-1 / 15-8 Jurgen KOCH (57*) 0
Round 3 (7*) Hermawan SUSANTO 15-17 / 15-5 / 15-5 Detlef POSTE (84*) 0
Quarter-final (10*) DONG Jiong 15-7 / 15-5 Ardy B WIRANATA (2*) 0
Quarter-final (16*) Jeroen VAN DIJK 1-15 / 15-7 / 15-13 LEE Kwang Jin (19*) 0
Quarter-final (25*) AHN Jae Chang 15-5 / 15-8 Thomas JOHANSSON (20*) 0
Quarter-final (7*) Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-8 KIM Hak Kyun (9*) 0
Semi-final (10*) DONG Jiong 15-0 / 15-9 Jeroen VAN DIJK (16*) 0
Semi-final (7*) Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-8 AHN Jae Chang (25*) 0
Final (7*) Hermawan SUSANTO 15-10 / 15-3 DONG Jiong (10*) 0
WD (qual)
Round 1 (193*) Debra O`CONNOR / Beverly TANG CHOON 15-5 / 15-6 Lorena BLANCO / Sandra JIMENO - 0
Round 1 - Doris PICHE / Kara SOLMUNDSON 15-3 / 15-9 Ngoc TRAN / Kathy ZIMMERMAN - 0
Round 1 - Ella DIEHL / Irina YAKUSHEVA 13-15 / 15-9 / 15-12 Andrea ANDERSSON / Yeping TANG - 0
Round 1 - Julia MANN / Kelly MORGAN 15-0 / 15-1 Gina GOMEZ / Meiling OKUNO - 0
WD
Round 1 (45*) Sandra BEISSEL / Nicole GRETHER 15-2 / 15-2 Christelle MOL / Tatiana VERGE (75*) 0
Round 1 (84*) JAW Hua-Ching / SHYU Yu-Ling 18-15 / 15-7 Heather POOLE / Charmaine REID (81*) 0
Round 1 (13*) Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO 15-8 / 15-8 Julia MANN / Kelly MORGAN - 0
Round 1 (5*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-12 / 15-13 Aiko MIYAMURA / Akiko MIYAMURA (20*) 0
Round 1 (33*) Milaine CLOUTIER / Robbyn M HERMITAGE 15-3 / 15-4 Nichola L. BECK / Joanne DAVIES (34*) 0
Round 1 (12*) Maria BENGTSSON / Margit BORG 15-4 / 15-3 Debra O`CONNOR / Beverly TANG CHOON (193*) 0
Round 1 (23*) Sian DENG / Denyse JULIEN 18-13 / 15-6 Monica MEMOLI / Maria Luisa MUR (58*) 0
Round 1 (6*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-9 / 15-7 Linda FRENCH / Erika VON HEILAND (52*) 0
Round 1 (28*) Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA 15-7 / 15-1 Virginie DELVINGT / Sandrine LEFEVRE (64*) 0
Round 2 (2*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-4 / 15-2 Sandra BEISSEL / Nicole GRETHER (45*) 0
Round 2 (13*) Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO 15-8 / 15-5 JAW Hua-Ching / SHYU Yu-Ling (84*) 0
Round 2 (3*) FINARSIH / Lili TAMPI 5-15 / 15-8 / 15-8 QIN Yiyuan / He Tian TANG (5*) 0
Round 2 (30*) CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun 15-7 / 15-7 Milaine CLOUTIER / Robbyn M HERMITAGE (33*) 0
Round 2 (12*) Maria BENGTSSON / Margit BORG 7-15 / 15-7 / 17-14 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (17*) 0
Round 2 (8*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-8 / 15-9 Sian DENG / Denyse JULIEN (23*) 0
Round 2 (6*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-11 / 15-5 Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI (14*) 0
Round 2 (1*) GE Fei / GU Jun 15-3 / 15-7 Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA (28*) 0
Quarter-final (2*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-9 / 15-3 Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO (13*) 0
Quarter-final (3*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-1 / 17-14 CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun (30*) 0
Quarter-final (8*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-7 / 15-11 Maria BENGTSSON / Margit BORG (12*) 0
Quarter-final (1*) GE Fei / GU Jun 9-15 / 15-2 / 15-8 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (6*) 0
Semi-final (2*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 9-15 / 15-4 / 15-5 FINARSIH / Lili TAMPI (3*) 0
Semi-final (8*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-7 / 15-10 GE Fei / GU Jun (1*) 0
Final (2*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-9 / 15-4 KIM Mee Hyang / KIM Shin Young (8*) 0
WS (qual)
Round 1 (523*) Ngoc TRAN 6-11 / 11-10 / 11-5 Beverly TANG CHOON (199*) 0
Round 1 - Doris PICHE 11-2 / 11-2 Beate DEJACO (125*) 0
Round 1 (266*) Ella DIEHL 11-5 / 11-7 Kara SOLMUNDSON (213*) 0
Round 1 - Yeping TANG 11-1 / 11-0 Maria Luisa MUR (137*) 0
Round 1 (131*) JAW Hua-Ching 11-0 / 11-5 Robbyn M HERMITAGE (103*) 0
Round 2 (75*) Charmaine REID 11-7 / 11-6 Ngoc TRAN (523*) 0
Round 2 - Doris PICHE 11-6 / 11-1 Sandra JIMENO (198*) 0
Round 2 (266*) Ella DIEHL 11-4 / 12-11 Gina GOMEZ (520*) 0
Round 2 - Yeping TANG 11-0 / 11-0 Tatiana VERGE (139*) 0
Round 2 (88*) Milaine CLOUTIER 11-8 / 11-7 Meiling OKUNO (406*) 0
Round 2 (131*) JAW Hua-Ching 11-7 / 11-0 Lorena BLANCO (308*) 0
WS
Round 1 (22*) Marina YAKUSHEVA 11-4 / 12-9 Catrine BENGTSSON (33*) 0
Round 1 (70*) Chia-Chi HUANG 11-7 / 11-3 Sandra DIMBOUR (57*) 0
Round 1 (16*) Hisako MIZUI 11-5 / 11-8 Elena RYBKHINA (50*) 0
Round 1 (14*) Johanna Lee Joo Hyun 11-2 / 11-3 Irina GRITSENKO (92*) 0
Round 1 - Doris PICHE 11-4 / 11-5 Masako SAKAMOTO (54*) 0
Round 1 (12*) YAO Yan 11-3 / 12-10 Margit BORG (24*) 0
Round 1 (11*) ZHANG Ning 11-3 / 11-4 SHYU Yu-Ling (69*) 0
Round 1 (43*) Anne GIBSON 11-4 / 3-11 / 11-8 Irina YAKUSHEVA (26*) 0
Round 2 (2*) BANG Soo Hyun 11-4 / 11-5 Denyse JULIEN (52*) 0
Round 2 (22*) Marina YAKUSHEVA 12-11 / 11-7 Yoshiko OHTA (51*) 0
Round 2 (75*) Charmaine REID 11-6 / 11-3 / 6-11 Christelle MOL (74*) 0
Round 2 (70*) Chia-Chi HUANG 3-11 / 12-11 / 11-7 Yuliani SANTOSO (10*) 0
Round 2 (16*) Hisako MIZUI 11-6 / 11-3 JAW Hua-Ching (131*) 0
Round 2 (149*) Debra O`CONNOR 11-4 / 11-1 Sandrine LEFEVRE (80*) 0
Round 2 (14*) Johanna Lee Joo Hyun 11-5 / 11-4 Julia MANN (49*) 0
Round 2 (95*) Heather POOLE 8-11 / 11-5 / 11-5 Doris PICHE - 0
Round 2 (9*) Marr JIHYUN 8-11 / 11-2 / 11-8 Kelly MORGAN (68*) 0
Round 2 (20*) Takako IDA 8-11 / 11-2 / 11-2 YAO Yan (12*) 0
Round 2 (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-1 / 11-7 CHUNG Jae Hee (155*) 0
Round 2 (11*) ZHANG Ning 11-4 / 11-3 Yeping TANG - 0
Round 2 (8*) RA Kyung Min 11-4 / 11-4 Christine GANDRUP (13*) 0
Round 2 (39*) Yasuko MIZUI 11-9 / 12-10 Anne GIBSON (43*) 0
Round 2 (4*) YE Zhaoying 11-1 / 11-2 Kathy ZIMMERMAN (108*) 0
Round 2 (97*) Nicole GRETHER W.O. Xiaoqing LIM (3*) 0
Round 3 (2*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-4 Marina YAKUSHEVA (22*) 0
Round 3 (70*) Chia-Chi HUANG 11-1 / 11-4 Charmaine REID (75*) 0
Round 3 (16*) Hisako MIZUI 11-0 / 11-4 Nicole GRETHER (97*) 0
Round 3 (14*) Johanna Lee Joo Hyun 11-3 / 11-2 Debra O`CONNOR (149*) 0
Round 3 (9*) Marr JIHYUN 11-0 / 11-2 Heather POOLE (95*) 0
Round 3 (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-9 / 11-8 Takako IDA (20*) 0
Round 3 (8*) RA Kyung Min 11-4 / 11-4 ZHANG Ning (11*) 0
Round 3 (4*) YE Zhaoying 11-4 / 11-7 Yasuko MIZUI (39*) 0
Quarter-final (2*) BANG Soo Hyun 11-1 / 11-3 Chia-Chi HUANG (70*) 0
Quarter-final (14*) Johanna Lee Joo Hyun 11-6 / 11-1 Hisako MIZUI (16*) 0
Quarter-final (9*) Marr JIHYUN 8-11 / 11-4 / 11-9 Mia AUDINA TJIPTAWAN (7*) 0
Quarter-final (4*) YE Zhaoying 11-8 / 8-11 / 11-3 RA Kyung Min (8*) 0
Semi-final (2*) BANG Soo Hyun 11-4 / 11-6 Johanna Lee Joo Hyun (14*) 0
Semi-final (4*) YE Zhaoying 11-5 / 9-12 / 11-3 Marr JIHYUN (9*) 0
Final (4*) YE Zhaoying 12-10 / 3-11 / 11-8 BANG Soo Hyun (2*) 0
XD
Round 1 (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-6 / 15-7 Par-Gunnar JONSSON / Christine GANDRUP (91*) 0
Round 1 (69*) Norio IMAI / Masako SAKAMOTO 18-16 / 15-7 Mike EDSTROM / Linda FRENCH (186*) 0
Round 1 (60*) LEE Dong Soo / PARK Soo Yun 15-1 / 15-2 Mario CARULLA / Lorena BLANCO - 0
Round 1 (502*) Ian J PEARSON / Joanne DAVIES 15-9 / 15-8 Anil KAUL / Sian DENG (58*) 0
Round 1 (223*) James ANDERSON / Nichola L. BECK 11-15 / 15-8 / 15-12 Bryan MOODY / Milaine CLOUTIER (403*) 0
Round 1 (35*) Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA 15-1 / 15-8 Mike BERES / Robbyn M HERMITAGE (102*) 0
Round 1 (39*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 15-1 / 15-0 Gianmarco LA ROSA / Monica MEMOLI (179*) 0
Round 1 (59*) Darryl YUNG / Denyse JULIEN 15-18 / 15-4 / 15-12 Thomas REIDY / Yeping TANG - 0
Round 1 (3*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-3 / 15-2 Kingsley FORD / Debra O`CONNOR - 0
Round 1 (61*) KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang 18-15 / 10-15 / 15-3 Jurgen KOCH / Virginie DELVINGT - 0
Round 1 (6*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-4 / 15-1 Enrico LA ROSA / Maria Luisa MUR (117*) 0
Round 1 - LIU Jianjun / SUN Man 15-4 / 15-7 Brent OLYNYK / Heather POOLE (72*) 0
Round 1 (89*) Seiichi WATANABE / Tomomi MATSUO 15-5 / 15-1 Andreas PICHLER / Beate DEJACO (639*) 0
Round 1 (5*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-5 / 15-8 Iain SYDIE / Doris PICHE - 0
Round 1 - Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON W.O. CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan (8*) 0
Round 1 (24*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU W.O. Stanley WO / Stephanie WO - 0
Round 2 (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-9 / 15-8 Norio IMAI / Masako SAKAMOTO (69*) 0
Round 2 (60*) LEE Dong Soo / PARK Soo Yun 15-8 / 15-10 Ian J PEARSON / Joanne DAVIES (502*) 0
Round 2 (39*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 14-18 / 15-9 / 15-10 Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA (35*) 0
Round 2 (3*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-5 / 15-11 Darryl YUNG / Denyse JULIEN (59*) 0
Round 2 (6*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-7 / 6-15 / 15-8 KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang (61*) 0
Round 2 (24*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 15-11 / 17-14 LIU Jianjun / SUN Man - 0
Round 2 (5*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-5 / 15-8 Seiichi WATANABE / Tomomi MATSUO (89*) 0
Round 2 - Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON W.O. James ANDERSON / Nichola L. BECK (223*) 0
Quarter-final (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 17-14 / 15-8 LEE Dong Soo / PARK Soo Yun (60*) 0
Quarter-final - Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 5-15 / 15-12 / 15-12 HA Tae Kwon / KIM Shin Young (39*) 0
Quarter-final (3*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-10 / 15-13 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (6*) 0
Quarter-final (5*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-10 / 15-10 Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU (24*) 0
Semi-final (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-8 / 15-4 Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON - 0
Semi-final (5*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-7 / 15-14 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (3*) 0
Final (5*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-7 / 10-15 / 15-13 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (2*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 69 7 22.6% 1555 50.16 00:00:00 0 0 0.0%
MS 46 104 12 26.1% 2328 50.61 00:00:00 0 0 0.0%
WD 24 52 4 16.7% 1151 47.96 00:00:00 0 0 0.0%
WS 38 86 10 26.3% 1372 36.11 00:00:00 0 0 0.0%
XD 28 63 7 25.0% 1457 52.04 00:00:00 0 0 0.0%
Total 167 374 40 23.9% 7863 47.08 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 4 1 80.0%
Indonesia 25 8 75.8%
Australia 3 1 75.0%
Korea 38 16 70.4%
China 20 10 66.7%
Russia 9 7 56.2%
Chinese Taipei 7 6 53.8%
England 10 10 50.0%
Sweden 9 9 50.0%
Austria 4 4 50.0%
Scotland 2 2 50.0%
Netherlands 2 2 50.0%
Japan 15 16 48.4%
Malaysia 3 4 42.9%
Germany 3 4 42.9%
Trinidad and Tobago 2 3 40.0%
Canada 18 29 38.3%
U.S.A. 12 21 36.4%
Guatemala 1 2 33.3%
Wales 1 2 33.3%
Brazil 0 1 0.0%
Spain 0 3 0.0%
Peru 0 3 0.0%
France 0 7 0.0%
Jamaica 0 7 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LIN Chun-Yi Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-10 / 21-13
2018 LEE Dong Keun Mark CALJOUW 14-21 / 21-17 / 21-16
2017 PRANNOY H. S. PARUPALLI Kashyap 21-15 / 20-22 / 21-12
2016 LEE Hyun Il Kanta TSUNEYAMA 24-22 / 21-8
2015 LEE Chong Wei Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22-20 / 21-12
2014 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-19 / 14-21 / 21-19
2013 Tien Minh NGUYEN WONG Wing Ki Vincent 18-21 / 21-17 / 21-18
2012 Vladimir IVANOV Takuma UEDA 22-20 / 21-17
2011 Sho SASAKI Tien Minh NGUYEN 21-17 / 21-18
2010 Rajiv OUSEPH Brice LEVERDEZ 21-17 / 21-9
2009 Taufik HIDAYAT HSUEH Hsuan Yi 21-15 / 21-16
2008 Andrew DABEKA Martin BILLE LARSEN 21-14 / 21-9
2007 Tsuen Seng LEE Yousuke NAKANISHI 21-14 / 21-10
2006 Yousuke NAKANISHI Andrew DABEKA 21-16 / 21-13
2005 HSIEH Yu Hsing Tony GUNAWAN 15-2 / 15-2
2004 Yen Hui Kendrick LEE Peter RASMUSSEN 7-12
2003 CHIEN Yu-Hsiu AHN Hyun Suk 5-15 / 15-6 / 15-12
2002 Peter Hoeg GADE Peter RASMUSSEN 17-14 / 15-17 / 15-1
2001 LEE Hyun Il Kenneth JONASSEN 6-8 / 7-2 / 7-2
2000 Ardy B WIRANATA Anders BOESEN 10-15 / 15-1 / 15-5
1999 Colin HAUGHTON Nikhil KANETKAR 15-6 / 15-0
1998 PERMADI Fung Bruce FLOCKHART 15-8 / 15-5
1997 Poul-Erik HOYER Peter Hoeg GADE 15-6 / 7-15 / 15-2
1996 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 15-13 / 15-13
1995 Hermawan SUSANTO DONG Jiong 15-10 / 15-3
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Tiong Ping LIOE W.O.
1993 Marleve MAINAKY PERMADI Fung 15-8 / 15-8
1992 Poul-Erik HOYER LIU Jun 15-7 / 15-4
1991 Stephen P BUTLER KIM Hyung Jin 15-6 / 18-17
1990 PERMADI Fung Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-8