New Zealand Open  

Tournament Name: SKYCITY New Zealand Open
Tournament Dates: 22/03/2016-27/03/2016
Location: New Zealand, Auckland
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI
MS HUANG Yuxiang Riichi TAKESHITA
WD Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA CHANG Ye Na / LEE So Hee
WS SUNG Ji Hyun Aya OHORI
XD CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying ZHENG Siwei / LI Yinhui

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 179 Peter Gabriel MAGNAYE / Alvin MORADA 21-9 / 21-13 Callum HARFIELD / Valens SULAIMAN 295 18
Round 1 230 SU Ching Heng / YANG Po-Hsuan 21-7 / 21-14 Shane MASINIPENI / Shyam PURUSHOTHMAN 940 19
Round 1 187 Minh BAO / Bao Duc DUONG 21-4 / 21-16 Edward LAU / Edwin Chaijing LAU - 15
Round 1 690 CHI Yu Jen / KUO Ching-Hung 21-10 / 21-12 Oscar GUO / Dacmen VONG 966 19
Round 1 690 LIU Wei Chi / SHIH Kuei Chun 21-6 / 21-3 Calvin PANG / Andrew ROUSE - 16
Round 2 179 Peter Gabriel MAGNAYE / Alvin MORADA 21-7 / 21-11 Daxxon VONG / Kevin ZHANG - 15
Round 2 230 SU Ching Heng / YANG Po-Hsuan 21-4 / 21-8 Chee Foong LIM / Kai Yi LIM - 19
Round 2 690 LIU Wei Chi / SHIH Kuei Chun 21-14 / 21-7 CHI Yu Jen / KUO Ching-Hung 690 16
MD
Round 1 7 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-6 / 21-10 Oliver LEYDON-DAVIS / Niccolo TAGLE - 21
Round 1 65 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 21-17 / 20-22 / 21-19 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 149 51
Round 1 61 HUANG Kaixiang / ZHENG Siwei 21-13 / 17-21 / 21-10 Carlos Antonie CAYANAN / Philip Joper ESCUETA - 37
Round 1 218 HE Jiting / TAN Qiang 21-9 / 21-15 Minh BAO / Bao Duc DUONG 187 20
Round 1 12 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-19 / 13-21 / 21-19 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 54 57
Round 1 51 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-17 / 22-20 Peter Gabriel MAGNAYE / Alvin MORADA 179 31
Round 1 25 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-5 / 21-6 LIU Wei Chi / SHIH Kuei Chun 690 14
Round 1 33 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 21-11 / 21-7 Joshua CURRY / Maoni HU HE - 19
Round 1 74 Wei Chen LIU / YANG Po Han 21-12 / 21-6 Jonathan SUN / Huaidong TANG 985 17
Round 1 169 Abhinav MANOTA / Dylan SOEDJASA 21-14 / 21-18 Anthony JOE / Pit Seng LOW 133 25
Round 1 85 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 21-17 / 21-14 CHANG Ko-Chi / LEE Chia-Han - 29
Round 1 20 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-12 / 21-13 Jonathan CURTIN / Dhanny OUD 274 22
Round 1 (1463*) Ronel ESTANISLAO / Paul Jefferson VIVAS 16-21 / 21-16 / 21-19 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 34 42
Round 1 19 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-11 / 17-21 / 21-16 LIN Shang Kai / LU Ching Yao 665 49
Round 1 60 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 18-21 / 21-16 / 21-17 SU Ching Heng / YANG Po-Hsuan 230 47
Round 1 8 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-19 / 18-21 / 21-17 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 212 54
Round 2 7 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-10 / 21-17 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 65 29
Round 2 61 HUANG Kaixiang / ZHENG Siwei 19-21 / 21-10 / 21-15 HE Jiting / TAN Qiang 218 36
Round 2 12 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 11-21 / 21-16 / 21-12 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 51 42
Round 2 25 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-14 / 21-17 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 33 31
Round 2 74 Wei Chen LIU / YANG Po Han 21-9 / 21-7 Abhinav MANOTA / Dylan SOEDJASA 169 19
Round 2 20 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-12 / 21-19 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 85 29
Round 2 19 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-15 / 21-16 Ronel ESTANISLAO / Paul Jefferson VIVAS (1463*) 26
Round 2 8 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-13 / 21-8 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 60 21
Quarter-final 61 HUANG Kaixiang / ZHENG Siwei 17-21 / 21-19 / 21-16 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 7 52
Quarter-final 12 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 23-21 / 21-17 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 25 33
Quarter-final 20 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 19-21 / 21-14 Wei Chen LIU / YANG Po Han 74 46
Quarter-final 8 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-10 / 22-20 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 19 27
Semi-final 12 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-19 / 24-22 HUANG Kaixiang / ZHENG Siwei 61 43
Semi-final 8 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-16 / 21-16 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 20 31
Final 8 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-18 / 21-14 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 12 37
MS
Round 1 13 SON Wan Ho 21-5 / 21-3 Xiao YANG 1283 18
Round 1 160 LIEW Daren 21-17 / 21-13 LIU Wei Chi 182 34
Round 1 52 Zi Liang Derek WONG 21-5 / 21-6 Sagar KUMAR 1173 19
Round 1 70 Misha ZILBERMAN 21-5 / 21-7 Callum HARFIELD 776 18
Round 1 96 LIN Guipu 21-5 / 21-2 Jack BOYLE 1590 19
Round 1 51 HUANG Yuxiang 21-10 / 21-7 Calvin PANG - 23
Round 1 355 Abhinav MANOTA 21-9 / 21-18 Nathaniel Ernestan SULISTYO 213 28
Round 1 25 HSU Jen Hao 21-13 / 21-12 Jaspar Woon Chai YU 599 28
Round 1 214 Henrikho KHO WIBOWO 21-7 / 21-12 Maoni HU HE 406 27
Round 1 177 Pit Seng LOW 21-18 / 22-20 Jonathan CURTIN 610 30
Round 1 181 SHIH Kuei Chun 21-11 / 21-13 Oscar GUO 609 23
Round 1 117 Kazumasa SAKAI 21-5 / 21-4 Dacmen VONG 1342 21
Round 1 66 SHI Yuqi 21-18 / 21-9 LIN Chia Hsuan 239 29
Round 1 143 Riichi TAKESHITA 21-13 / 21-12 Anthony JOE 271 29
Round 1 87 LIN Yu Hsien 21-6 / 21-9 Cham CHEN 332 21
Round 1 33 Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 21-14 KUO Ching-Hung 281 33
Round 1 211 CHI Yu Jen 21-9 / 21-9 Daxxon VONG 791 19
Round 1 62 GOH Soon Huat 21-4 / 21-8 Andrew ROUSE 675 16
Round 1 21 LEE Dong Keun 21-5 / 21-13 Ashwant GOBINATHAN 244 29
Round 1 - Kevin ZHANG 22-20 / 21-11 Joshua CURRY 802 28
Round 1 50 QIAO Bin 21-4 / 21-13 Dylan SOEDJASA 229 29
Round 1 477 Mark Shelley ALCALA 21-14 / 21-14 Niccolo TAGLE 357 28
Round 1 37 Jonatan CHRISTIE 21-4 / 21-5 Niclas BORG SIGG 1590 16
Round 1 43 Tien Minh NGUYEN 21-8 / 21-5 Chee Foong LIM 1291 19
Round 1 591 Jonathan SUN 21-6 / 21-10 Kai Yi LIM 1283 15
Round 2 13 SON Wan Ho 21-14 / 21-17 LIEW Daren 160 38
Round 2 70 Misha ZILBERMAN 21-16 / 18-21 / 13-6 Ret. Zi Liang Derek WONG 52 45
Round 2 96 LIN Guipu 21-14 / 21-11 Edward LAU 792 22
Round 2 51 HUANG Yuxiang 22-20 / 21-11 Abhinav MANOTA 355 29
Round 2 25 HSU Jen Hao 19-21 / 21-16 / 21-19 Henrikho KHO WIBOWO 214 73
Round 2 61 Teck Zhi SOO 21-8 / 21-6 Pit Seng LOW 177 26
Round 2 31 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-18 / 21-16 SHIH Kuei Chun 181 41
Round 2 66 SHI Yuqi 22-20 / 21-14 Kazumasa SAKAI 117 39
Round 2 143 Riichi TAKESHITA 21-10 / 21-14 Huaidong TANG 685 22
Round 2 33 Anthony Sinisuka GINTING 21-14 / 21-9 LIN Yu Hsien 87 30
Round 2 62 GOH Soon Huat 21-17 / 21-18 CHI Yu Jen 211 36
Round 2 21 LEE Dong Keun 21-6 / 21-9 Nathan TANG 333 25
Round 2 50 QIAO Bin 21-7 / 21-5 Kevin ZHANG - 20
Round 2 37 Jonatan CHRISTIE 21-7 / 21-11 Mark Shelley ALCALA 477 29
Round 2 43 Tien Minh NGUYEN 21-1 / 21-4 Vincent TONG 1109 16
Round 2 168 Fikri Ihsandi HADMADI 21-14 / 21-8 Jonathan SUN 591 24
Round 3 13 SON Wan Ho 21-12 / 21-8 Misha ZILBERMAN 70 37
Round 3 51 HUANG Yuxiang 21-14 / 21-12 LIN Guipu 96 37
Round 3 61 Teck Zhi SOO 21-17 / 21-10 HSU Jen Hao 25 40
Round 3 66 SHI Yuqi 21-19 / 21-16 Ihsan Maulana MUSTOFA 31 46
Round 3 143 Riichi TAKESHITA 12-21 / 21-15 / 21-16 Anthony Sinisuka GINTING 33 61
Round 3 21 LEE Dong Keun 21-16 / 21-15 GOH Soon Huat 62 56
Round 3 50 QIAO Bin 22-24 / 21-15 / 21-15 Jonatan CHRISTIE 37 79
Round 3 43 Tien Minh NGUYEN 21-13 / 21-12 Fikri Ihsandi HADMADI 168 33
Quarter-final 51 HUANG Yuxiang 21-19 / 21-19 SON Wan Ho 13 54
Quarter-final 61 Teck Zhi SOO 11-21 / 22-20 / 21-14 SHI Yuqi 66 60
Quarter-final 143 Riichi TAKESHITA 21-16 / 17-21 / 21-8 LEE Dong Keun 21 72
Quarter-final 43 Tien Minh NGUYEN 17-21 / 21-17 / 21-14 QIAO Bin 50 69
Semi-final 51 HUANG Yuxiang 21-18 / 21-17 Teck Zhi SOO 61 46
Semi-final 143 Riichi TAKESHITA 21-15 / 21-17 Tien Minh NGUYEN 43 41
Final 51 HUANG Yuxiang 21-12 / 21-17 Riichi TAKESHITA 143 43
Round 1 U39 31 Ihsan Maulana MUSTOFA W.O. Zulhelmi ZULKIFFLI 163 0
Round 1 U39 685 Huaidong TANG W.O. WANG Tzu Wei 47 0
Round 1 U39 168 Fikri Ihsandi HADMADI W.O. Christopher STEEGHS 569 0
WD
Round 1 - HUANG Dongping / ZHONG Qianxin 21-9 / 21-5 Sally FU / Christine ZHANG 149 19
Round 1 23 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-12 / 14-21 / 21-12 Nisak Puji LESTARI / Meirisa Cindy SAHPUTRI 96 64
Round 1 87 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-8 / 21-5 Maria MASINIPENI / Jasmin Chung Man NG - 18
Round 1 38 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-8 / 21-8 Tiffany HO / Jennifer TAM 424 21
Round 1 14 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-13 / 16-21 / 21-18 DU Yue / XU Ya - 64
Round 1 - Claudia LAM / Melinda SUN 21-14 / 21-11 Kelly STERN / Justine VILLEGAS 329 23
Round 1 58 EOM Hye Won / KIM Ha Na 21-10 / 21-6 Erena CALDER -HAWKINS / Selena WU 257 18
Round 1 290 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 21-11 / 21-8 Susannah LEYDON-DAVIS / Danielle TAHURI - 22
Round 1 182 CHENG Chi Ya / CHENG Yu Chieh 21-17 / 21-2 Vicki COPELAND / Anona PAK 269 21
Round 2 6 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-16 / 22-24 / 21-16 HUANG Dongping / ZHONG Qianxin - 80
Round 2 15 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 10-21 / 23-21 / 21-15 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 87 54
Round 2 46 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 12-21 / 21-17 / 23-21 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 38 61
Round 2 14 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-1 / 21-7 Claudia LAM / Melinda SUN - 21
Round 2 - Arisa HIGASHINO / Naru SHINOYA 21-18 / 21-16 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 290 37
Round 2 7 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-11 / 21-7 CHENG Chi Ya / CHENG Yu Chieh 182 29
Quarter-final 23 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-15 / 12-21 / 21-19 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 6 76
Quarter-final 46 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 24-22 / 21-8 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 15 33
Quarter-final 14 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-14 / 21-15 EOM Hye Won / KIM Ha Na 58 32
Quarter-final 7 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-14 / 21-13 Arisa HIGASHINO / Naru SHINOYA - 35
Semi-final 23 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-11 / 21-7 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 46 32
Semi-final 7 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-15 / 17-21 / 21-19 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 14 82
Final 23 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-16 CHANG Ye Na / LEE So Hee 7 46
Round 2 U39 23 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA W.O. Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 27 0
Round 2 U39 58 EOM Hye Won / KIM Ha Na W.O. Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 22 0
WS (qual)
Round 1 712 Kelly STERN 15-21 / 21-12 / 21-18 Deborah YIN 405 37
Round 1 390 Tamara OTENE 21-12 / 19-21 / 21-7 Emily BEACH 562 35
Round 1 444 Selena WU 21-19 / 21-13 Alyse DERBY 332 25
Round 1 332 Catelyn ROZARIO 17-21 / 21-14 / 22-20 Claudia LAM 590 35
Round 2 712 Kelly STERN 21-8 / 10-21 / 21-19 Tamara OTENE 390 32
Round 2 299 Vicki COPELAND 21-12 / 21-10 Catelyn ROZARIO 332 20
WS
Round 1 8 SUNG Ji Hyun 21-6 / 21-7 Sally FU 211 19
Round 1 191 GAO Fangjie 21-4 / 21-5 Kelly STERN 712 19
Round 1 31 Iris WANG 21-4 / 21-16 CHENG Yu Chieh 999 26
Round 1 44 CHEN Yufei 21-9 / 21-8 Joy LAI 98 22
Round 1 23 Lindaweni FANETRI 21-7 / 21-6 Airi MIKKELA 74 28
Round 1 145 CHIANG Ying Li 21-15 / 14-21 / 21-18 Chisato HOSHI 131 60
Round 1 40 Kaori IMABEPPU 21-15 / 21-17 Achini RATNASIRI 194 31
Round 1 93 Saena KAWAKAMI 21-13 / 21-10 Jennifer TAM 160 27
Round 1 60 Ksenia POLIKARPOVA 21-13 / 21-17 Melinda SUN 127 33
Round 1 38 Rong SCHAFER 21-8 / 21-6 Tiffany HO 214 26
Round 1 47 Thi Trang (B) VU 21-10 / 21-3 Vicki COPELAND 299 19
Round 1 16 BAE Yeon Ju 21-13 / 21-7 Christine ZHANG 302 22
Round 1 43 LIANG Xiaoyu 21-3 / 21-7 Selena WU 444 21
Round 1 36 HSU Ya Ching 13-21 / 21-15 / 21-19 HUI Xirui 156 60
Round 1 45 Aya OHORI 21-15 / 21-14 Hsuan-Yu Wendy CHEN 82 33
Round 1 15 Yui HASHIMOTO 21-13 / 21-9 CHENG Chi Ya 80 31
Round 2 8 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-16 GAO Fangjie 191 45
Round 2 44 CHEN Yufei 21-14 / 18-21 / 21-18 Iris WANG 31 73
Round 2 145 CHIANG Ying Li 21-18 / 15-21 / 21-15 Lindaweni FANETRI 23 70
Round 2 40 Kaori IMABEPPU 21-15 / 21-16 Saena KAWAKAMI 93 47
Round 2 60 Ksenia POLIKARPOVA 20-22 / 21-18 / 21-17 Rong SCHAFER 38 70
Round 2 16 BAE Yeon Ju 21-14 / 21-12 Thi Trang (B) VU 47 33
Round 2 36 HSU Ya Ching 21-18 / 21-13 LIANG Xiaoyu 43 37
Round 2 45 Aya OHORI 21-17 / 22-20 Yui HASHIMOTO 15 50
Quarter-final 8 SUNG Ji Hyun 21-23 / 21-14 / 21-14 CHEN Yufei 44 74
Quarter-final 145 CHIANG Ying Li 21-17 / 21-16 Kaori IMABEPPU 40 42
Quarter-final 16 BAE Yeon Ju 21-6 / 21-12 Ksenia POLIKARPOVA 60 29
Quarter-final 45 Aya OHORI 21-15 / 21-17 HSU Ya Ching 36 41
Semi-final 8 SUNG Ji Hyun 21-13 / 21-8 CHIANG Ying Li 145 32
Semi-final 45 Aya OHORI 21-16 / 21-17 BAE Yeon Ju 16 40
Final 8 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-17 Aya OHORI 45 52
XD (qual)
Round 1 1309 Edward LAU / Tamara OTENE 21-11 / 21-13 Callum HARFIELD / Selena WU - 18
Round 1 376 Alistair CASEY / Melinda SUN 21-14 / 21-17 Abhinav MANOTA / Justine VILLEGAS 333 24
Round 1 774 Niccolo TAGLE / Deborah YIN 21-15 / 22-20 Maoni HU HE / Alyse DERBY - 25
Round 1 533 ATTRI Manu / Ashwini PONNAPPA 1-0 Ret. Christopher STEEGHS / Erena CALDER -HAWKINS 1335 2
Round 1 425 Takuto INOUE / Naru SHINOYA 21-7 / 21-6 Shyam PURUSHOTHMAN / Kelly STERN - 17
Round 1 327 Kevin DENNERLY-MINTURN / Danielle TAHURI 24-22 / 21-13 Anthony JOE / Tiffany HO - 31
Round 1 1066 Huaidong TANG / Joy LAI 22-20 / 18-21 / 21-18 Dhanny OUD / Jasmin Chung Man NG 738 36
Round 2 376 Alistair CASEY / Melinda SUN 21-14 / 21-15 Edward LAU / Tamara OTENE 1309 23
Round 2 533 ATTRI Manu / Ashwini PONNAPPA 21-10 / 21-11 Niccolo TAGLE / Deborah YIN 774 18
Round 2 425 Takuto INOUE / Naru SHINOYA 21-13 / 21-5 Kevin DENNERLY-MINTURN / Danielle TAHURI 327 23
Round 2 1066 Huaidong TANG / Joy LAI 21-17 / 21-19 Dylan SOEDJASA / Vicki COPELAND 774 27
XD
Round 1 4 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 22-20 / 21-19 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 27 34
Round 1 159 HE Jiting / DU Yue 21-13 / 21-8 Huaidong TANG / Joy LAI 1066 19
Round 1 177 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-14 / 16-21 / 21-10 LEE Chia-Han / CHENG Chi Ya 231 40
Round 1 - Yuki KANEKO / Chisato HOSHI 21-4 / 21-7 Maika PHILLIPS / Anona PAK 308 15
Round 1 13 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 22-20 / 21-15 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 63 35
Round 1 64 Matthew CHAU / Gronya SOMERVILLE 21-15 / 21-17 Oliver LEYDON-DAVIS / Susannah LEYDON-DAVIS (1477*) 28
Round 1 26 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 21-5 / 21-3 Cham CHEN / Claudia LAM - 19
Round 1 52 Hafiz FAIZAL / Shela Devi AULIA 21-15 / 23-21 HAN Chengkai / XU Ya - 35
Round 1 163 Yugo KOBAYASHI / Yuki FUKUSHIMA 21-14 / 17-21 / 22-20 LU Chia Pin / CHENG Yu Chieh - 49
Round 1 66 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 21-17 / 19-21 / 21-17 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 24 51
Round 1 68 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 21-16 / 21-17 Alistair CASEY / Melinda SUN 376 26
Round 1 141 ZHENG Siwei / LI Yinhui 23-21 / 19-21 / 21-11 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 12 55
Round 1 425 Takuto INOUE / Naru SHINOYA 21-2 / 21-7 Shane MASINIPENI / Maria MASINIPENI 126 17
Round 1 138 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-8 / 21-9 Jonathan SUN / Jennifer TAM 774 20
Round 1 533 ATTRI Manu / Ashwini PONNAPPA 21-13 / 10-21 / 21-12 Robin MIDDLETON / Leanne CHOO 39 40
Round 1 10 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 21-18 / 13-21 / 21-14 HUANG Kaixiang / HUANG Dongping 32 51
Round 2 4 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 22-24 / 21-16 / 21-11 HE Jiting / DU Yue 159 57
Round 2 177 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-8 / 21-13 Yuki KANEKO / Chisato HOSHI - 23
Round 2 13 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 18-21 / 21-16 Matthew CHAU / Gronya SOMERVILLE 64 45
Round 2 52 Hafiz FAIZAL / Shela Devi AULIA 17-21 / 21-16 / 21-15 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 26 56
Round 2 163 Yugo KOBAYASHI / Yuki FUKUSHIMA 19-21 / 21-17 / 21-19 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 66 52
Round 2 141 ZHENG Siwei / LI Yinhui 21-17 / 21-8 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 68 25
Round 2 138 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-16 / 21-13 Takuto INOUE / Naru SHINOYA 425 31
Round 2 10 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 21-17 / 21-19 ATTRI Manu / Ashwini PONNAPPA 533 33
Quarter-final 4 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 17-21 / 21-15 / 25-23 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 177 55
Quarter-final 13 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-12 / 21-11 Hafiz FAIZAL / Shela Devi AULIA 52 30
Quarter-final 141 ZHENG Siwei / LI Yinhui 21-15 / 22-20 Yugo KOBAYASHI / Yuki FUKUSHIMA 163 31
Quarter-final 10 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 21-14 / 21-18 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 138 30
Semi-final 13 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 10-21 / 24-22 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 4 68
Semi-final 141 ZHENG Siwei / LI Yinhui 22-20 / 15-21 / 21-18 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 10 57
Final 13 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 22-20 ZHENG Siwei / LI Yinhui 141 45
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 2614 84.32 00:33:27 2.52 0 0.0%
MS 55 116 6 10.9% 3835 69.73 00:33:31 2.08 6 10.9%
WD 22 51 7 31.8% 1728 78.55 00:40:22 1.95 6 27.3%
WS 31 68 6 19.4% 2318 74.77 00:39:06 1.91 6 19.4%
XD 31 75 13 41.9% 2712 87.48 00:37:48 2.31 1 3.2%
Total 170 383 43 25.3% 13207 77.69 00:36:11 2.15 19 11.2%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
LIANG Xiaoyu Selena WUWS Round 1 1 17 View
Jonatan CHRISTIE Niclas BORG SIGGMS Round 1 1 16 View
LIN Guipu Jack BOYLEMS Round 1 2 15 View
GO Ah Ra / YOO Chae Ran Claudia LAM / Melinda SUNWD Round 2 1 15 View
Kazumasa SAKAI Dacmen VONGMS Round 1 1 15 View
Tien Minh NGUYEN Chee Foong LIMMS Round 1 2 13 View
Tien Minh NGUYEN Vincent TONGMS Round 2 1 13 View
Kazumasa SAKAI Dacmen VONGMS Round 1 2 12 View
LEE Dong Keun Ashwant GOBINATHANMS Round 1 1 12 View
SUNG Ji Hyun GAO FangjieWS Round 2 1 12 View

Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 11 3 78.6%
Korea 35 12 74.5%
Vietnam 6 3 66.7%
Israel 4 2 66.7%
Scotland 2 1 66.7%
Japan 31 17 64.6%
China 27 15 64.3%
India 9 5 64.3%
Indonesia 20 14 58.8%
U.S.A. 3 3 50.0%
Philippines 3 3 50.0%
France 1 1 50.0%
Chinese Taipei 20 24 45.5%
Singapore 2 3 40.0%
Australia 10 27 27.0%
New Zealand 12 58 17.1%
Brunei Darussalem 0 1 0.0%
Sri Lanka 0 1 0.0%
Sweden 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
England 0 1 0.0%

Category: