Austrian U17 International  

Tournament Name: Austrian U17 International 2021
Tournament Dates: 08/10/2021-10/10/2021
Location: Austria, Maria Enzersdorf
Category:

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U17 Luis PONGRATZ / Kjell WAGENER Justin DANG / Philipp EULER
MS - U17 Alexander BECSH Pascal CHENG
WD - U17 Maja JANKO / Julia WOJCIK Emilia JOCHACY / Kinga STOKFISZ
WS - U17 Johanka IVANOVICOVA Lea VYBOCHOVA
XD - U17 Pascal CHENG / Lena KRUG Ilija NICOLUSSI / Anja RUMPOLD

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U17 - Kevin BAUM / Lino DEGENKOLB 24-22 / 21-18 Vlad DEHELEAN / George Alexandru MOCAN - 27
Round 1 U17 - Rafe Kenji BRAACH / Mark NIEMANN 21-12 / 21-9 Dominik ANDRAS / Matus POLACEK - 19
Round 1 U17 - Mikolaj MORAWSKI / Sebastian PINKOWICZ 16-21 / 25-23 / 21-15 Tadej JELENC / Vid KOŠCAK - 39
Round 1 U17 - Florian OTTO / Julian STRACK 21-9 / 21-17 Adam BALOGH / Jakab FANCZI - 16
Round 1 U17 - Yuri CHO / Aditya PATIL 21-9 / 21-9 Philipp OFNER / Peter TROBEC - 15
Round 1 U17 - Danial Iman MARZUAN / Simon SCHENK 21-19 / 24-22 Nal PALE STANKOV / Gasper TROBEC - 24
Round 1 U17 - Justin DANG / Philipp EULER 21-10 / 22-20 Piotr Lew JASZCZYNSKI / Lorenz OBERNDORFER - 21
Round 2 U17 - VáClav SIMON / Adam SRNEC W.O. Ilija NICOLUSSI / Jakob RINNER - 0
Round 2 U17 - Martin GABRHEL / Gregor ONDREJCAK W.O. Kevin BAUM / Lino DEGENKOLB - 0
Round 2 U17 - Luis PONGRATZ / Kjell WAGENER 21-14 / 21-9 Rafe Kenji BRAACH / Mark NIEMANN - 20
Round 2 U17 - Mikolaj MORAWSKI / Sebastian PINKOWICZ 21-3 / 21-12 Oliver TRUCHANOWICZ SCHWARZ / Lorenz WINDAUER - 17
Round 2 U17 - Florian OTTO / Julian STRACK 17-21 / 21-18 / 21-16 Richard PAVLIK / Andrej SUCHY - 33
Round 2 U17 - Josef CIRÓK / Patrik HRAZDÍRA 21-16 / 21-15 Yuri CHO / Aditya PATIL - 23
Round 2 U17 - Danial Iman MARZUAN / Simon SCHENK 23-21 / 21-15 Liano PANZA / Noel TAPPEINER - 26
Round 2 U17 - Justin DANG / Philipp EULER 21-16 / 21-13 Igor JASEK / Maciej ZMARZ - 19
Quarter-final U17 - VáClav SIMON / Adam SRNEC 22-20 / 21-16 Martin GABRHEL / Gregor ONDREJCAK - 23
Quarter-final U17 - Luis PONGRATZ / Kjell WAGENER 21-2 / 21-12 Mikolaj MORAWSKI / Sebastian PINKOWICZ - 23
Quarter-final U17 - Josef CIRÓK / Patrik HRAZDÍRA 21-19 / 21-18 Florian OTTO / Julian STRACK - 26
Quarter-final U17 - Justin DANG / Philipp EULER 21-19 / 19-21 / 21-17 Danial Iman MARZUAN / Simon SCHENK - 45
Semi-final U17 - Luis PONGRATZ / Kjell WAGENER 21-10 / 21-17 VáClav SIMON / Adam SRNEC - 23
Semi-final U17 - Justin DANG / Philipp EULER 21-19 / 18-21 / 21-11 Josef CIRÓK / Patrik HRAZDÍRA - 37
Final U17 - Luis PONGRATZ / Kjell WAGENER 21-19 / 21-17 Justin DANG / Philipp EULER - 24
MS
Round 1 U17 - VáClav SIMON 21-14 / 18-21 / 21-15 Tadej JELENC - 35
Round 1 U17 - Vlad DEHELEAN 21-10 / 21-19 Sebastian JANÍCEK - 20
Round 1 U17 - Nal PALE STANKOV 21-8 / 21-15 Simon KALINKA - 17
Round 1 U17 - Sebastian PINKOWICZ 21-11 / 21-6 Neeraj SETTYPALLI - 19
Round 1 U17 - Simon SCHENK 10-21 / 21-15 / 21-16 Gregor ONDREJCAK - 35
Round 1 U17 - Piotr Lew JASZCZYNSKI 21-17 / 21-10 Philipp EULER - 21
Round 1 U17 - Richard PAVLIK 21-18 / 21-17 Kevin BAUM - 31
Round 1 U17 - Kjell WAGENER 21-12 / 21-9 Liano PANZA - 19
Round 1 U17 - Adam SRNEC 21-17 / 21-11 Maciej ZMARZ - 18
Round 1 U17 - Mark NIEMANN 21-6 / 21-7 Jakab FANCZI - 13
Round 1 U17 - Gasper TROBEC W.O. Bruno STEFFEN-SANCHEZ - 0
Round 1 U17 - Lino DEGENKOLB 21-16 / 21-8 Clemens Markus AUER - 14
Round 1 U17 - Martin GABRHEL 18-21 / 21-16 / 21-17 Oliver TRUCHANOWICZ SCHWARZ - 39
Round 1 U17 - Florian OTTO 21-7 / 21-16 Dominik ANDRAS - 20
Round 1 U17 - Szymon TURSKI W.O. Loris DIETRICH - 0
Round 1 U17 - Aditya PATIL 21-17 / 21-9 Adam BALOGH - 20
Round 1 U17 - Luis PONGRATZ 21-8 / 21-6 Jan TOBOLSKI - 14
Round 1 U17 - Vid KOŠCAK 21-15 / 21-11 Lorenz WINDAUER - 20
Round 1 U17 - Josef CIRÓK 21-18 / 21-19 Yuri CHO - 27
Round 1 U17 - George Alexandru MOCAN W.O. Jomi SINGAM - 0
Round 1 U17 - Noel TAPPEINER 21-14 / 21-14 Aron WESIAN - 19
Round 1 U17 - Julian STRACK W.O. Oscar ACIMOVIC - 0
Round 1 U17 - Marek CEPELA 21-19 / 19-21 / 21-16 Danial Iman MARZUAN - 49
Round 1 U17 - Patrik HRAZDÍRA W.O. Jakob RINNER - 0
Round 1 U17 - Lorenz OBERNDORFER 21-17 / 21-16 Andrej SUCHY - 34
Round 1 U17 - Rafe Kenji BRAACH 21-4 / 21-7 Philipp OFNER - 17
Round 1 U17 - Justin DANG 21-15 / 22-20 Mikolaj MORAWSKI - 24
Round 1 U17 - Matus POLACEK 13-21 / 21-8 / 21-15 Peter TROBEC - 29
Round 2 U17 - Ilija NICOLUSSI 21-7 / 23-21 VáClav SIMON - 23
Round 2 U17 - Nal PALE STANKOV 21-19 / 21-17 Vlad DEHELEAN - 21
Round 2 U17 - Sebastian PINKOWICZ 21-13 / 21-2 Simon SCHENK - 19
Round 2 U17 - Richard PAVLIK 21-15 / 21-13 Piotr Lew JASZCZYNSKI - 24
Round 2 U17 - Alexander BECSH 21-19 / 21-13 Kjell WAGENER - 23
Round 2 U17 - Mark NIEMANN 22-20 / 21-15 Adam SRNEC - 30
Round 2 U17 - Gasper TROBEC W.O. Lino DEGENKOLB - 0
Round 2 U17 - Florian OTTO 21-19 / 21-10 Martin GABRHEL - 21
Round 2 U17 - Aditya PATIL 21-15 / 21-8 Szymon TURSKI - 17
Round 2 U17 - Luis PONGRATZ 21-9 / 21-11 Vid KOŠCAK - 19
Round 2 U17 - Josef CIRÓK 21-16 / 13-21 / 21-12 George Alexandru MOCAN - 40
Round 2 U17 - Igor JASEK 21-6 / 21-16 Noel TAPPEINER - 22
Round 2 U17 - Julian STRACK 22-20 / 22-20 Marek CEPELA - 38
Round 2 U17 - Patrik HRAZDÍRA 21-11 / 21-17 Lorenz OBERNDORFER - 24
Round 2 U17 - Justin DANG 11-21 / 21-18 / 21-17 Rafe Kenji BRAACH - 39
Round 2 U17 - Pascal CHENG 21-11 / 21-10 Matus POLACEK - 18
Round 3 U17 - Ilija NICOLUSSI 21-8 / 21-13 Nal PALE STANKOV - 20
Round 3 U17 - Sebastian PINKOWICZ 21-17 / 21-15 Richard PAVLIK - 29
Round 3 U17 - Alexander BECSH 21-14 / 21-16 Mark NIEMANN - 24
Round 3 U17 - Gasper TROBEC 21-17 / 21-17 Florian OTTO - 26
Round 3 U17 - Luis PONGRATZ 21-11 / 21-19 Aditya PATIL - 24
Round 3 U17 - Igor JASEK 21-10 / 21-18 Josef CIRÓK - 19
Round 3 U17 - Patrik HRAZDÍRA 21-19 / 21-12 Julian STRACK - 26
Round 3 U17 - Pascal CHENG 21-14 / 21-8 Justin DANG - 20
Quarter-final U17 - Ilija NICOLUSSI 21-11 / 21-18 Sebastian PINKOWICZ - 37
Quarter-final U17 - Alexander BECSH 21-7 / 21-10 Gasper TROBEC - 17
Quarter-final U17 - Luis PONGRATZ 21-18 / 23-21 Igor JASEK - 36
Quarter-final U17 - Pascal CHENG 21-13 / 21-8 Patrik HRAZDÍRA - 20
Semi-final U17 - Alexander BECSH 16-21 / 21-18 / 21-18 Ilija NICOLUSSI - 58
Semi-final U17 - Pascal CHENG 21-18 / 21-16 Luis PONGRATZ - 25
Final U17 - Alexander BECSH 21-16 / 21-12 Pascal CHENG - 24
WD
Round 1 U17 - Carina KARMANN / Aurelia WULANDOKO W.O. Karin GOLDIANOVA / Alexandra PASTULOVA - 0
Round 1 U17 - Jorina JANN / Laura VÈGH 21-19 / 21-15 Lena SCHINDLER / Fiona STEURER - 24
Round 1 U17 - Sarah DLAPKA / Anja RUMPOLD W.O. Anja BLAZINA / Ariana KORENT - 0
Round 1 U17 - Ella NEVE / Marleen SCHWABE 21-7 / 21-18 Nina Milada MICHALKOVA / Lea SKORKOVSKA - 22
Round 1 U17 - Lena JACHIMEK / Kaja ZIOLKOWSKA 21-11 / 21-19 Lea KYSELICOVA / Lucia VASATOVA - 26
Round 1 U17 - Katharina NILGES / Anna-Lena ZORN 21-12 / 21-12 Iasmina BUGARSCHI / Silvia MAIER - 21
Round 2 U17 - Maja JANKO / Julia WOJCIK 21-17 / 21-18 Kata KUSTAN / Kira SZALAI - 25
Round 2 U17 - Carina KARMANN / Aurelia WULANDOKO 21-13 / 21-16 Hanna GILLESBERGER / Miranda ZHANG - 20
Round 2 U17 - Johanka IVANOVICOVA / Lea VYBOCHOVA 21-9 / 21-13 Jorina JANN / Laura VÈGH - 22
Round 2 U17 - Marie Sophie STERN / Eva STOMMEL 21-14 / 21-16 Sarah DLAPKA / Anja RUMPOLD - 24
Round 2 U17 - Sophia LEHMANN / Meline ZEISIG W.O. Ella NEVE / Marleen SCHWABE - 0
Round 2 U17 - Emilia JOCHACY / Kinga STOKFISZ 21-19 / 21-13 Lena JACHIMEK / Kaja ZIOLKOWSKA - 31
Round 2 U17 - Iva KOŠA / Manca ZUPANCIC 21-16 / 21-13 Katharina NILGES / Anna-Lena ZORN - 22
Round 2 U17 - Petra BENIŠOVÁ / Tereza CIRÓKOVÁ 21-10 / 11-21 / 21-16 Lena KRUG / Chiara RUDOLF - 45
Quarter-final U17 - Maja JANKO / Julia WOJCIK 21-18 / 21-12 Carina KARMANN / Aurelia WULANDOKO - 21
Quarter-final U17 - Marie Sophie STERN / Eva STOMMEL 21-16 / 21-16 Johanka IVANOVICOVA / Lea VYBOCHOVA - 27
Quarter-final U17 - Emilia JOCHACY / Kinga STOKFISZ 21-16 / 21-11 Sophia LEHMANN / Meline ZEISIG - 25
Quarter-final U17 - Petra BENIŠOVÁ / Tereza CIRÓKOVÁ 21-8 / 21-23 / 21-13 Iva KOŠA / Manca ZUPANCIC - 33
Semi-final U17 - Maja JANKO / Julia WOJCIK 21-14 / 21-11 Marie Sophie STERN / Eva STOMMEL - 25
Semi-final U17 - Emilia JOCHACY / Kinga STOKFISZ 21-16 / 21-17 Petra BENIŠOVÁ / Tereza CIRÓKOVÁ - 26
Final U17 - Maja JANKO / Julia WOJCIK 21-17 / 21-16 Emilia JOCHACY / Kinga STOKFISZ - 28
WS
Round 1 U17 - Chiara RUDOLF 21-8 / 21-16 Carina KARMANN - 19
Round 1 U17 - Barbora BURSOVÁ 21-7 / 21-7 Lea SKORKOVSKA - 21
Round 1 U17 - Iva KOŠA 17-21 / 21-15 / 23-21 Tereza CIRÓKOVÁ - 37
Round 1 U17 - Iasmina BUGARSCHI W.O. Alexandra PASTULOVA - 0
Round 1 U17 - Kata KUSTAN 21-11 / 21-7 Fiona STEURER - 18
Round 1 U17 - KarolíNa KALKUŠOVÁ 21-10 / 21-16 Kaja ZIOLKOWSKA - 25
Round 1 U17 - Marie Sophie STERN 21-13 / 21-12 Karin GOLDIANOVA - 18
Round 1 U17 - Meline ZEISIG 21-19 / 21-16 Lena JACHIMEK - 25
Round 1 U17 - Lena SCHINDLER 21-19 / 21-17 Anna-Lena ZORN - 24
Round 1 U17 - Laura VÈGH 21-19 / 21-14 Sarah DLAPKA - 21
Round 1 U17 - Emilia JOCHACY 18-21 / 22-20 / 21-19 AdéLa TURONOVÁ - 38
Round 1 U17 - Katharina NILGES W.O. Ariana KORENT - 0
Round 1 U17 - Marleen SCHWABE 21-7 / 21-9 Miranda ZHANG - 23
Round 1 U17 - Nina Milada MICHALKOVA 21-17 / 21-19 Lena KRUG - 26
Round 1 U17 - Silvia MAIER 18-21 / 21-16 / 21-17 Manca ZUPANCIC - 31
Round 2 U17 - Maja JANKO 21-13 / 21-13 Ella NEVE - 25
Round 2 U17 - Chiara RUDOLF 21-14 / 22-20 Eva STOMMEL - 26
Round 2 U17 - Barbora BURSOVÁ 21-18 / 15-21 / 21-17 Julia WOJCIK - 32
Round 2 U17 - Iva KOŠA 21-14 / 18-21 / 21-13 Jorina JANN - 33
Round 2 U17 - Lea VYBOCHOVA 21-7 / 21-7 Iasmina BUGARSCHI - 15
Round 2 U17 - Kata KUSTAN 17-21 / 21-15 / 21-16 Aurelia WULANDOKO - 33
Round 2 U17 - KarolíNa KALKUŠOVÁ W.O. Nika BEDIC - 0
Round 2 U17 - Marie Sophie STERN 9-21 / 21-16 / 24-22 Lea KYSELICOVA - 33
Round 2 U17 - Sophia LEHMANN 21-19 / 21-13 Meline ZEISIG - 24
Round 2 U17 - Anja RUMPOLD 21-9 / 21-17 Lena SCHINDLER - 19
Round 2 U17 - Petra BENIŠOVÁ 21-7 / 21-12 Laura VÈGH - 20
Round 2 U17 - Kinga STOKFISZ 21-10 / 21-10 Emilia JOCHACY - 17
Round 2 U17 - Katharina NILGES 21-14 / 21-17 Lucia VASATOVA - 30
Round 2 U17 - Marleen SCHWABE W.O. Anja BLAZINA - 0
Round 2 U17 - Nina Milada MICHALKOVA 21-12 / 22-20 Hanna GILLESBERGER - 21
Round 2 U17 - Johanka IVANOVICOVA 21-7 / 21-11 Silvia MAIER - 15
Round 3 U17 - Maja JANKO 21-19 / 21-9 Chiara RUDOLF - 28
Round 3 U17 - Barbora BURSOVÁ 21-5 / 21-5 Iva KOŠA - 17
Round 3 U17 - Lea VYBOCHOVA 21-12 / 21-7 Kata KUSTAN - 18
Round 3 U17 - KarolíNa KALKUŠOVÁ 25-23 / 21-11 Marie Sophie STERN - 24
Round 3 U17 - Anja RUMPOLD 21-11 / 21-16 Sophia LEHMANN - 20
Round 3 U17 - Kinga STOKFISZ 21-10 / 21-6 Petra BENIŠOVÁ - 19
Round 3 U17 - Katharina NILGES 21-19 / 21-14 Marleen SCHWABE - 32
Round 3 U17 - Johanka IVANOVICOVA 21-13 / 21-5 Nina Milada MICHALKOVA - 17
Quarter-final U17 - Maja JANKO 21-9 / 21-18 Barbora BURSOVÁ - 35
Quarter-final U17 - Lea VYBOCHOVA 21-14 / 21-19 KarolíNa KALKUŠOVÁ - 24
Quarter-final U17 - Kinga STOKFISZ 21-14 / 21-17 Anja RUMPOLD - 24
Quarter-final U17 - Johanka IVANOVICOVA 21-14 / 21-18 Katharina NILGES - 25
Semi-final U17 - Lea VYBOCHOVA 21-15 / 21-18 Maja JANKO - 30
Semi-final U17 - Johanka IVANOVICOVA 21-18 / 24-22 Kinga STOKFISZ - 31
Final U17 - Johanka IVANOVICOVA 21-19 / 21-15 Lea VYBOCHOVA - 28
XD
Round 1 U17 - Piotr Lew JASZCZYNSKI / Fiona STEURER 21-14 / 10-21 / 21-6 Gregor ONDREJCAK / Lea KYSELICOVA - 26
Round 1 U17 - Lino DEGENKOLB / Ella NEVE 21-10 / 21-12 Philipp OFNER / Lena SCHINDLER - 17
Round 1 U17 - Alexander BECSH / Eva STOMMEL 21-16 / 14-21 / 21-18 Sebastian PINKOWICZ / Emilia JOCHACY - 39
Round 1 U17 - Richard PAVLIK / Lea VYBOCHOVA 22-20 / 23-21 Danial Iman MARZUAN / Aurelia WULANDOKO - 28
Round 2 U17 - Mikolaj MORAWSKI / Julia WOJCIK 21-5 / 21-15 Martin GABRHEL / Lea SKORKOVSKA - 17
Round 2 U17 - Adam SRNEC / AdéLa TURONOVÁ 21-9 / 21-10 Gasper TROBEC / Manca ZUPANCIC - 16
Round 2 U17 - Ilija NICOLUSSI / Anja RUMPOLD 21-10 / 21-9 Matus POLACEK / Nina Milada MICHALKOVA - 17
Round 2 U17 - Piotr Lew JASZCZYNSKI / Fiona STEURER 23-25 / 21-12 / 21-19 Jakab FANCZI / Kira SZALAI - 32
Round 2 U17 - Andrej SUCHY / Johanka IVANOVICOVA 21-14 / 21-15 Dominik ANDRAS / Lucia VASATOVA - 25
Round 2 U17 - Josef CIRÓK / Tereza CIRÓKOVÁ W.O. Bruno STEFFEN-SANCHEZ / Anna-Lena ZORN - 0
Round 2 U17 - Liano PANZA / Jorina JANN W.O. Tadej JELENC / Ariana KORENT - 0
Round 2 U17 - Lino DEGENKOLB / Ella NEVE 21-9 / 21-15 Simon SCHENK / Katharina NILGES - 22
Round 2 U17 - Alexander BECSH / Eva STOMMEL 21-13 / 21-12 Noel TAPPEINER / Laura VÈGH - 19
Round 2 U17 - Igor JASEK / Kaja ZIOLKOWSKA 21-17 / 21-18 Lorenz OBERNDORFER / Sarah DLAPKA - 23
Round 2 U17 - Kjell WAGENER / Carina KARMANN 21-13 / 21-17 Adam BALOGH / Kata KUSTAN - 30
Round 2 U17 - Patrik HRAZDÍRA / Petra BENIŠOVÁ 21-8 / 21-10 Szymon TURSKI / Lena JACHIMEK - 15
Round 2 U17 - Richard PAVLIK / Lea VYBOCHOVA 21-16 / 21-18 Mark NIEMANN / Marie Sophie STERN - 23
Round 2 U17 - Marek CEPELA / Barbora BURSOVÁ 21-13 / 21-12 Vid KOŠCAK / Iva KOŠA - 22
Round 2 U17 - VáClav SIMON / KarolíNa KALKUŠOVÁ 21-4 / 21-16 Lorenz WINDAUER / Hanna GILLESBERGER - 18
Round 2 U17 - Pascal CHENG / Lena KRUG 21-6 / 21-13 Oliver TRUCHANOWICZ SCHWARZ / Miranda ZHANG - 18
Round 3 U17 - Mikolaj MORAWSKI / Julia WOJCIK 21-18 / 21-16 Adam SRNEC / AdéLa TURONOVÁ - 21
Round 3 U17 - Ilija NICOLUSSI / Anja RUMPOLD 21-12 / 21-15 Piotr Lew JASZCZYNSKI / Fiona STEURER - 17
Round 3 U17 - Josef CIRÓK / Tereza CIRÓKOVÁ 21-17 / 21-16 Andrej SUCHY / Johanka IVANOVICOVA - 31
Round 3 U17 - Liano PANZA / Jorina JANN W.O. Lino DEGENKOLB / Ella NEVE - 0
Round 3 U17 - Igor JASEK / Kaja ZIOLKOWSKA 21-14 / 21-17 Alexander BECSH / Eva STOMMEL - 20
Round 3 U17 - Patrik HRAZDÍRA / Petra BENIŠOVÁ 21-12 / 21-19 Kjell WAGENER / Carina KARMANN - 20
Round 3 U17 - Richard PAVLIK / Lea VYBOCHOVA 21-12 / 21-12 Marek CEPELA / Barbora BURSOVÁ - 22
Round 3 U17 - Pascal CHENG / Lena KRUG 21-4 / 21-11 VáClav SIMON / KarolíNa KALKUŠOVÁ - 17
Quarter-final U17 - Ilija NICOLUSSI / Anja RUMPOLD 21-14 / 21-17 Mikolaj MORAWSKI / Julia WOJCIK - 22
Quarter-final U17 - Liano PANZA / Jorina JANN 21-18 / 22-20 Josef CIRÓK / Tereza CIRÓKOVÁ - 30
Quarter-final U17 - Igor JASEK / Kaja ZIOLKOWSKA 22-20 / 19-21 / 21-17 Patrik HRAZDÍRA / Petra BENIŠOVÁ - 42
Quarter-final U17 - Pascal CHENG / Lena KRUG 21-15 / 21-15 Richard PAVLIK / Lea VYBOCHOVA - 27
Semi-final U17 - Ilija NICOLUSSI / Anja RUMPOLD 21-19 / 21-18 Liano PANZA / Jorina JANN - 25
Semi-final U17 - Pascal CHENG / Lena KRUG 21-10 / 21-16 Igor JASEK / Kaja ZIOLKOWSKA - 20
Final U17 - Pascal CHENG / Lena KRUG 21-19 / 21-17 Ilija NICOLUSSI / Anja RUMPOLD - 27
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 20 44 4 20.0% 1606 80.3 00:25:00 3.21 0 0.0%
MS 53 114 8 15.1% 3973 74.96 00:25:14 2.97 0 0.0%
WD 18 38 2 11.1% 1349 74.94 00:25:57 2.89 0 0.0%
WS 42 91 7 16.7% 3207 76.36 00:24:47 3.08 0 0.0%
XD 32 68 4 12.5% 2398 74.94 00:23:23 3.21 0 0.0%
Total 165 355 25 15.2% 12533 75.96 00:24:48 3.06 0 0.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Germany 52 33 61.2%
Poland 27 19 58.7%
Austria 25 20 55.6%
Czech Republic 22 18 55.0%
Slovakia 20 23 46.5%
Slovenia 5 8 38.5%
Switzerland 4 8 33.3%
Hungary 2 5 28.6%
7 27 20.6%
Romania 1 4 20.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Alexander BECSH Pascal CHENG 21-16 / 21-12
2019 Nadeem DALVI Luca ZHOU 21-14 / 17-21 / 21-14
2018 Jan JANOŠTÍK Artur AJUPOV 21-19 / 17-21 / 21-17