Indonesian Masters  

Tournament Name: DAIHATSU Indonesia Masters 2020
Tournament Dates: 14/01/2020-19/01/2020
Location: Indonesia, Jakarta
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN
MS Anthony Sinisuka GINTING Anders ANTONSEN
WD Greysia POLII / Apriyani RAHAYU Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN
WS Ratchanok INTANON Carolina MARIN
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong WANG Yilyu / HUANG Dongping

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 43 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 21-23 / 22-20 / 21-17 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 56 62
Round 1 38 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 21-15 / 18-21 / 21-14 KIM DukYoung / KIM Sa Rang 71 47
Round 1 36 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-19 / 21-18 Mathias BAY-SMIDT / Lasse MØLHEDE 53 39
Round 1 26 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-16 / 24-22 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 47 42
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-12 / 19-21 / 26-24 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 20 65
Round 1 15 HE Jiting / TAN Qiang 21-10 / 21-14 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 14 27
Round 1 35 DI Zijian / WANG Chang 21-13 / 21-11 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 24 30
Round 1 29 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-15 / 18-21 / 21-16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 27 47
Round 1 43 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 22-20 / 23-21 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 34 44
Round 1 23 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-18 / 21-17 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 10 31
Round 1 9 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-17 / 22-20 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 25 36
Round 1 19 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 21-14 / 22-20 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 30 39
Round 1 22 OU Xuanyi / ZHANG Nan 21-14 / 13-21 / 22-20 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 8 54
Round 1 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-19 / 16-21 / 21-13 Akira KOGA / Taichi SAITO 33 66
Round 1 12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-16 / 21-16 Jelle MAAS / Robin TABELING 36 36
Round 1 26 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-19 / 21-12 LI Junhui / LIU Yuchen 3 37
Round 1 13 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-18 / 21-17 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 16 33
Round 1 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 18-21 / 21-19 / 21-18 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 38 56
Round 1 18 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-17 / 21-18 Ben LANE / Sean VENDY 32 40
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 22-20 / 21-15 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 11 34
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-19 / 21-13 HE Jiting / TAN Qiang 15 31
Round 2 29 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-14 / 21-18 DI Zijian / WANG Chang 35 30
Round 2 23 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-17 / 21-12 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 43 31
Round 2 9 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-15 / 21-13 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 19 31
Round 2 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-10 / 12-21 / 21-19 OU Xuanyi / ZHANG Nan 22 57
Round 2 12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-14 / 21-7 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 26 36
Round 2 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-13 / 16-21 / 21-17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 13 50
Round 2 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 22-20 LU Ching Yao / YANG Po Han 18 39
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 23-21 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 29 35
Quarter-final 9 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 28-26 / 21-19 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 23 40
Quarter-final 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 18-21 / 21-13 / 21-17 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 12 69
Quarter-final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 9-21 / 21-15 / 21-19 LEE Yang / WANG Chi-Lin 7 44
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-19 / 21-19 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 9 33
Semi-final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-12 / 18-21 / 21-17 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 5 46
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-15 / 21-16 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 32
MS (qual)
Round 1 43 Koki WATANABE 22-20 / 21-18 Toby PENTY 54 41
Round 1 36 ZHAO Junpeng 21-9 / 21-16 Khosit PHETPRADAB 32 35
Round 1 38 HEO Kwang Hee 21-18 / 21-12 LIEW Daren 41 32
Round 1 47 Suppanyu AVIHINGSANON 21-16 / 21-12 Subhankar DEY 45 38
Round 1 35 Brice LEVERDEZ 21-5 / 21-18 WONG Wing Ki Vincent 40 33
Round 1 42 SUN Feixiang 21-10 / 21-16 Jason Anthony HO-SHUE 53 38
Round 1 34 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-13 / 21-12 Lakshya SEN 30 32
Round 1 33 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-19 / 21-12 Thomas ROUXEL 59 39
Round 2 36 ZHAO Junpeng 21-15 / 17-21 / 21-15 Koki WATANABE 43 57
Round 2 38 HEO Kwang Hee 21-13 / 21-10 Suppanyu AVIHINGSANON 47 30
Round 2 35 Brice LEVERDEZ 21-12 / 11-21 / 23-21 SUN Feixiang 42 67
Round 2 33 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-10 / 11-21 / 23-21 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 34 56
MS
Round 1 39 LOH Kean Yew 24-22 / 21-9 Kanta TSUNEYAMA 10 43
Round 1 36 ZHAO Junpeng 13-21 / 21-14 / 21-19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 33 51
Round 1 4 Viktor AXELSEN 21-12 / 21-14 LIN Dan 18 41
Round 1 19 Shesar Hiren RHUSTAVITO 18-21 / 21-12 / 21-14 KIDAMBI Srikanth 12 63
Round 1 21 LU Guangzu 17-21 / 21-15 / 21-10 Sourabh VERMA 28 57
Round 1 26 HUANG Yuxiang 17-21 / 23-21 / 21-12 LEE Zii Jia 13 62
Round 1 7 Anthony Sinisuka GINTING 21-14 / 21-12 PARUPALLI Kashyap 25 38
Round 1 22 Tommy SUGIARTO 21-17 / 19-21 / 21-10 Sameer VERMA 29 64
Round 1 15 WANG Tzu Wei 21-12 / 21-16 Kantaphon WANGCHAROEN 14 41
Round 1 6 Jonatan CHRISTIE 21-17 / 21-14 PRANNOY H. S. 27 38
Round 1 16 Kenta NISHIMOTO 21-15 / 21-18 Rasmus GEMKE 17 47
Round 1 3 Anders ANTONSEN 21-10 / 21-18 SON Wan Ho 79 48
Round 1 8 NG Ka Long Angus 18-21 / 21-16 / 21-18 Jan O JORGENSEN 20 58
Round 1 9 SHI Yuqi 16-21 / 21-18 / 21-10 SAI PRANEETH B. 11 52
Round 1 38 HEO Kwang Hee 21-23 / 21-15 / 21-17 Brice LEVERDEZ 35 70
Round 1 23 LEE Cheuk Yiu 21-12 / 21-17 CHOU Tien Chen 2 40
Round 2 36 ZHAO Junpeng 21-9 / 23-21 LOH Kean Yew 39 40
Round 2 4 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-14 Shesar Hiren RHUSTAVITO 19 46
Round 2 26 HUANG Yuxiang 21-18 / 23-21 LU Guangzu 21 45
Round 2 7 Anthony Sinisuka GINTING 21-16 / 21-15 Tommy SUGIARTO 22 44
Round 2 6 Jonatan CHRISTIE 21-15 / 21-15 WANG Tzu Wei 15 48
Round 2 3 Anders ANTONSEN 23-21 / 4-21 / 21-13 Kenta NISHIMOTO 16 70
Round 2 9 SHI Yuqi 27-29 / 21-10 / 21-18 NG Ka Long Angus 8 63
Round 2 23 LEE Cheuk Yiu 21-13 / 15-21 / 21-12 HEO Kwang Hee 38 58
Quarter-final 4 Viktor AXELSEN 20-22 / 21-13 / 21-7 ZHAO Junpeng 36 51
Quarter-final 7 Anthony Sinisuka GINTING 21-11 / 21-14 HUANG Yuxiang 26 42
Quarter-final 3 Anders ANTONSEN 21-14 / 10-21 / 21-12 Jonatan CHRISTIE 6 68
Quarter-final 23 LEE Cheuk Yiu 21-17 / 21-17 SHI Yuqi 9 42
Semi-final 7 Anthony Sinisuka GINTING 22-20 / 21-11 Viktor AXELSEN 4 44
Semi-final 3 Anders ANTONSEN 21-9 / 21-14 LEE Cheuk Yiu 23 37
Final 7 Anthony Sinisuka GINTING 17-21 / 21-15 / 21-9 Anders ANTONSEN 3 71
WD (qual)
Round 1 82 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Tania Oktaviani KUSUMAH 21-11 / 21-18 Anggia Shitta AWANDA / Pia Zebadiah BERNADET 66 33
Round 1 38 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 21-14 / 21-15 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 36 38
Round 1 43 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 21-16 / 21-6 Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 47 26
Round 1 35 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 21-12 / 21-12 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH 56 33
WD
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-16 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 27 35
Round 1 12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-18 / 22-20 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 33 40
Round 1 8 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 22-24 / 21-17 / 21-15 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 16 74
Round 1 22 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 21-17 / 19-21 / 21-12 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 32 74
Round 1 11 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-15 / 21-12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 14 32
Round 1 4 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-9 / 23-21 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 23 43
Round 1 82 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Tania Oktaviani KUSUMAH 21-18 / 21-18 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 43 39
Round 1 13 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-18 / 21-15 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 10 47
Round 1 6 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-18 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 38 41
Round 1 15 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-14 / 21-16 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 35 35
Round 1 5 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-13 / 17-21 / 21-9 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 25 56
Round 1 19 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-9 DONG Wenjing / FENG Xueying 20 30
Round 1 7 DU Yue / LI Yinhui 21-15 / 21-14 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 26 34
Round 1 30 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-14 / 21-14 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21 37
Round 1 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-16 / 21-16 LI Wenmei / ZHENG Yu 9 44
Round 1 2 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA W.O. Selena PIEK / Cheryl SEINEN 24 0
Round 2 12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-14 / 11-21 / 21-19 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 60
Round 2 8 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-19 / 21-10 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 22 41
Round 2 11 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-18 / 22-20 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 2 44
Round 2 4 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-13 / 21-15 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Tania Oktaviani KUSUMAH 82 43
Round 2 6 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-19 / 29-30 / 21-15 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 13 85
Round 2 5 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-12 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 15 37
Round 2 19 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-13 DU Yue / LI Yinhui 7 43
Round 2 30 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 18-21 / 23-21 / 21-10 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 3 71
Quarter-final 8 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-15 / 21-16 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 12 43
Quarter-final 4 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-14 / 16-21 / 24-22 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 11 84
Quarter-final 5 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 23-21 / 23-25 / 21-6 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 6 89
Quarter-final 30 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-15 / 22-20 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 19 50
Semi-final 8 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-19 / 21-15 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 4 52
Semi-final 30 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 22-20 / 22-20 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 5 57
Final 8 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 18-21 / 21-11 / 23-21 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 30 80
WS (qual)
Round 1 44 Lianne TAN 21-15 / 21-18 QI Xuefei 41 38
Round 1 37 Porntip BURANAPRASERTSUK 22-20 / 21-11 Yvonne LI 42 33
Round 1 35 Ruselli HARTAWAN 21-18 / 23-21 PAI Yu Po 40 45
Round 1 33 ZHANG Yiman 21-16 / 22-20 Sabrina JAQUET 51 38
WS
Round 1 29 Line Højmark KJAERSFELDT 21-18 / 21-14 CHEN Yufei 1 49
Round 1 15 Beiwen ZHANG 21-18 / 23-21 ZHANG Yiman 33 40
Round 1 7 HE Bingjiao 21-19 / 21-18 Porntip BURANAPRASERTSUK 37 36
Round 1 17 KIM Ga Eun 21-15 / 21-15 CHEUNG Ngan Yi 28 32
Round 1 4 Nozomi OKUHARA 21-16 / 21-13 Evgeniya KOSETSKAYA 27 33
Round 1 10 Carolina MARIN 21-13 / 21-15 Nitchaon JINDAPOL 22 35
Round 1 9 Se Young AN 21-17 / 12-21 / 21-15 SUNG Ji Hyun 12 62
Round 1 31 Kirsty GILMOUR 21-15 / 21-14 YEO Jia Min 26 36
Round 1 21 HAN Yue 21-6 / 21-17 Fitriani FITRIANI 32 36
Round 1 8 Michelle LI 21-14 / 21-15 Ruselli HARTAWAN 35 38
Round 1 16 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-17 / 16-21 / 21-11 Pornpawee CHOCHUWONG 18 61
Round 1 5 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-17 CAI Yanyan 23 38
Round 1 14 Sayaka TAKAHASHI 19-21 / 21-13 / 21-5 Saina NEHWAL 11 50
Round 1 6 PUSARLA V. Sindhu 14-21 / 21-15 / 21-11 Aya OHORI 20 59
Round 1 19 WANG Zhiyi 21-6 / 21-13 Lianne TAN 44 27
Round 1 3 Akane YAMAGUCHI 12-21 / 21-15 / 24-22 Gregoria Mariska TUNJUNG 24 53
Round 2 15 Beiwen ZHANG 21-11 / 21-14 Line Højmark KJAERSFELDT 29 28
Round 2 7 HE Bingjiao 21-17 / 21-17 KIM Ga Eun 17 39
Round 2 10 Carolina MARIN 21-13 / 21-15 Nozomi OKUHARA 4 49
Round 2 9 Se Young AN 21-14 / 21-15 Kirsty GILMOUR 31 39
Round 2 8 Michelle LI 21-14 / 21-17 HAN Yue 21 38
Round 2 5 Ratchanok INTANON 21-16 / 22-20 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 16 43
Round 2 14 Sayaka TAKAHASHI 16-21 / 21-16 / 21-19 PUSARLA V. Sindhu 6 66
Round 2 19 WANG Zhiyi 17-21 / 21-11 / 26-24 Akane YAMAGUCHI 3 67
Quarter-final 7 HE Bingjiao 21-16 / 22-20 Beiwen ZHANG 15 42
Quarter-final 10 Carolina MARIN 21-17 / 21-6 Se Young AN 9 46
Quarter-final 5 Ratchanok INTANON 21-14 / 21-11 Michelle LI 8 31
Quarter-final 19 WANG Zhiyi 21-19 / 21-11 Sayaka TAKAHASHI 14 39
Semi-final 10 Carolina MARIN 21-11 / 21-19 HE Bingjiao 7 50
Semi-final 5 Ratchanok INTANON 21-12 / 23-21 WANG Zhiyi 19 43
Final 5 Ratchanok INTANON 21-19 / 11-21 / 21-18 Carolina MARIN 10 80
XD (qual)
Round 1 1022 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 21-18 / 21-13 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 60 31
Round 1 41 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-18 / 20-22 / 21-7 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 45 49
Round 1 - Tontowi AHMAD / Apriyani RAHAYU 21-16 / 21-17 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 50 35
Round 1 54 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-16 / 21-16 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 81 32
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-13 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 8 28
Round 1 29 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-14 / 21-17 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 10 38
Round 1 7 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-17 / 21-17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 17 37
Round 1 27 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-15 / 21-13 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 20 25
Round 1 14 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-14 / 21-12 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 43 30
Round 1 1022 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 21-13 / 19-21 / 21-16 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 30 38
Round 1 9 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-13 / 21-6 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 54 25
Round 1 41 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-8 / 21-14 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 28 29
Round 1 36 LEE Yang / YANG Ching Tun 21-10 / 21-15 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 31 31
Round 1 21 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 14-21 / 21-17 / 21-8 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 19 53
Round 1 3 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-12 HE Jiting / DU Yue 13 26
Round 1 12 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 19-21 / 21-16 / 22-20 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 23 62
Round 1 - Tontowi AHMAD / Apriyani RAHAYU 6-1 Ret. SEO Seung Jae / CHAE YuJung 6 4
Round 1 11 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-17 / 21-10 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 25 32
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-9 / 21-15 Ricky KARANDASUWARDI / Pia Zebadiah BERNADET 61 24
Round 1 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI W.O. Robin TABELING / Selena PIEK 15 0
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-11 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 29 29
Round 2 7 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-15 / 21-17 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 27 33
Round 2 14 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-13 / 21-11 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 1022 29
Round 2 41 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-15 / 21-14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 9 30
Round 2 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 20-22 / 21-12 / 21-12 LEE Yang / YANG Ching Tun 36 61
Round 2 21 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-11 / 21-16 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 3 37
Round 2 12 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-9 / 21-12 Tontowi AHMAD / Apriyani RAHAYU - 36
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-15 / 21-12 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 11 32
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-13 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 7 32
Quarter-final 14 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-7 / 21-18 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 41 34
Quarter-final 21 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-19 / 14-21 / 21-18 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 5 63
Quarter-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 14-21 / 21-18 / 21-15 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 12 60
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-15 / 21-15 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 14 39
Semi-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-19 / 21-16 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21 41
Final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-9 / 21-9 WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 25
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 2705 87.26 00:41:15 2.11 3 9.7%
MS 31 76 14 45.2% 2752 88.77 00:51:02 1.74 8 25.8%
WD 30 69 9 30.0% 2585 86.17 00:51:20 1.68 8 26.7%
WS 31 70 8 25.8% 2536 81.81 00:44:41 1.83 5 16.1%
XD 29 64 6 20.7% 2237 77.14 00:36:31 2.11 4 13.8%
Total 152 351 47 30.9% 12815 84.31 00:45:02 1.87 28 18.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 4 1 80.0%
U.S.A. 2 1 66.7%
Indonesia 35 22 61.4%
Denmark 20 14 58.8%
Malaysia 15 11 57.7%
China 32 25 56.1%
Korea 20 16 55.6%
Thailand 12 12 50.0%
France 5 5 50.0%
Belgium 1 1 50.0%
Scotland 1 1 50.0%
Netherlands 1 1 50.0%
Japan 12 14 46.2%
Hong Kong 4 5 44.4%
Canada 3 5 37.5%
Chinese Taipei 7 14 33.3%
England 3 6 33.3%
Germany 2 4 33.3%
Singapore 1 2 33.3%
India 1 13 7.1%
Ireland 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
Russia 0 4 0.0%

Category: