Malaysia Open  

Tournament Name: Malaysia Open 2001 (I)
Tournament Dates: 22/07/2001-22/07/2001
Location: Malaysia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO
MS Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS
WD HUANG Nanyan / YANG Wei GAO Ling / HUANG Sui
WS GONG Ruina ZHOU Mi
XD Bambang SUPRIANTO / Emma ERMAWATI LIU Yong / ZHANG Jiewen

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - HSIAO Cheng Wen / LEE Sung Yuan 7-1 / 7-4 / 7-2 Chen Wet LIM / Stanley Savio MICHAEL (623*) 0
Round 1 (135*) Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 7-0 / 7-2 / 0-7 Soon Chiang ONG / Kok Seng TEO - 0
Round 1 - TSENG Chung Lin / WANG Chia Chern 4-7 / 8-6 / 5-7 Kien Keat KOO / Zhao Rong TAN (178*) 0
Round 1 - WIRATAMA Yohan Hadikusumo / Budi SANTOSO 7-4 / 7-1 / 4-7 Chi How CHONG / Nik Ahmad Faiz NIK ABDULLAH - 0
Round 2 (189*) Boon Heng KIEW / Guan Ming WONG 7-5 / 7-5 / 7-5 Mohd Malik BASRI / Lic-Kai Jack HEE - 0
Round 2 - HSIAO Cheng Wen / LEE Sung Yuan 7-1 / 7-4 / 7-4 Michael Mee Yinn NYAU / Zailani YUIN - 0
Round 2 - Markose BRISTOW / Vijaydeep SINGH 7-1 / 7-1 / 7-2 Yan Sheng LEE / Wah Sum LIEW - 0
Round 2 (135*) Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 7-3 / 7-0 / 8-6 Jack KOH / Soon Hock ONG (577*) 0
Round 2 - TSENG Chung Lin / WANG Chia Chern 4-7 / 7-3 / 1-7 Wilson Chee Nang LEONG / Eric NGEAM - 0
Round 2 (196*) Yong Joo CHUA / Kian Teck KHOO 5-7 / 5-7 / 7-0 Azrihanif AZAHAR / Mun Kid SEED - 0
Round 2 - WIRATAMA Yohan Hadikusumo / Budi SANTOSO 7-4 / 5-7 / 7-4 KHOO Kok Kheng / Cheh Chang PANG - 0
Round 2 - Hafiz HASBULLAH / Kok Hsiung MOO 4-7 / 7-3 / 7-1 Liam INGRAM / Philip LINNARD - 0
MD
Round 1 (6*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 8-6 / 7-8 / 7-0 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN (135*) 0
Round 1 - HSUAN Su Yi / TSAI Chia Hsin 7-5 / 7-3 / 7-2 KHRISHNAN Yogendran / Kean Kok NG - 0
Round 1 (29*) CHEN Qiqiu / LIU Yong 8-6 / 7-3 / 7-0 Jochen CASSEL / Ingo KINDERVATER (206*) 0
Round 1 (137*) GAN Jeremy / Chieng Hun HONG 7-2 / 7-1 / 7-1 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS - 0
Round 1 (28*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 8-6 / 7-1 / 5-7 Kim Wai CHANG / Tan Fook CHOONG - 0
Round 1 (139*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Antonius BUDI ARIANTHO 7-1 / 7-3 / 7-5 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Wandry Kurniawan SAPUTRA (35*) 0
Round 1 (10*) MA Che Kong / YAU Tsz Yuk 7-4 / 7-4 / 7-1 Boon Heng KIEW / Guan Ming WONG (189*) 0
Round 1 - Teik Chai GAN / Rosman A RAZAK 7-3 / 7-2 / 4-7 CHENG Rui / WANG Wei (33*) 0
Round 1 (20*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 7-4 / 7-1 / 7-3 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (87*) 0
Round 1 (53*) Phattapol NGENSRISUK / Khunakorn SUDHISODHI 7-1 / 4-7 / 7-5 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Chin Lee TAN - 0
Round 1 - TSENG Chung Lin / WANG Chia Chern 7-1 / 7-1 / 7-1 Ermadena Hj TALIP / Fadzli Hj MASRI (108*) 0
Round 1 (14*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 7-3 / 8-6 / 4-7 Ade LUKAS / Andreas SETIAWAN (38*) 0
Round 1 (37*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 2-7 / 7-2 / 7-2 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / Budi SANTOSO - 0
Round 1 (13*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 7-1 / 7-2 / 7-1 Teng Yung HOOI / Bin Shen TAN (112*) 0
Round 1 (95*) Sanave THOMAS / V. Diju 6-8 / 7-4 / 6-8 Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (503*) 0
Round 1 - Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 7-1 / 4-7 / 2-7 ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG (18*) 0
Round 2 (6*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 7-0 / 7-4 / 7-2 HSUAN Su Yi / TSAI Chia Hsin - 0
Round 2 (29*) CHEN Qiqiu / LIU Yong 7-4 / 8-6 / 7-0 GAN Jeremy / Chieng Hun HONG (137*) 0
Round 2 (28*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 6-8 / 7-4 / 5-7 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Antonius BUDI ARIANTHO (139*) 0
Round 2 (10*) MA Che Kong / YAU Tsz Yuk 7-1 / 1-7 / 7-2 Teik Chai GAN / Rosman A RAZAK - 0
Round 2 (20*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 7-2 / 1-7 / 7-5 Phattapol NGENSRISUK / Khunakorn SUDHISODHI (53*) 0
Round 2 (14*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 7-2 / 7-1 / 7-2 TSENG Chung Lin / WANG Chia Chern - 0
Round 2 (13*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 7-2 / 7-4 / 7-5 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (37*) 0
Round 2 - Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 7-3 / 7-4 / 7-4 Sanave THOMAS / V. Diju (95*) 0
Quarter-final (6*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 7-4 / 7-5 / 7-3 CHEN Qiqiu / LIU Yong (29*) 0
Quarter-final (28*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 7-1 / 7-1 / 7-1 MA Che Kong / YAU Tsz Yuk (10*) 0
Quarter-final (14*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 7-2 / 7-2 / 4-7 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (20*) 0
Quarter-final (13*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 4-7 / 7-4 / 8-6 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON - 0
Semi-final (6*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 7-2 / 2-7 / 7-1 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (28*) 0
Semi-final (13*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 7-1 / 7-1 / 7-2 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW (14*) 0
Final (13*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 7-4 / 4-7 / 7-2 Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO (6*) 0
MS (qual)
Round 1 (266*) LIN Dan 7-2 / 7-3 / 7-4 Salim SAMEON (287*) 0
Round 1 (281*) Noor Izwan PAINI 5-7 / 3-7 / 7-1 Wah Sum LIEW - 0
Round 1 (251*) Martyn LEWIS 7-2 / 7-1 / 7-5 Kok Hsiung MOO (346*) 0
Round 1 (300*) Thomas SOGAARD 7-0 / 7-3 / 7-0 Wilson Chee Nang LEONG - 0
Round 1 - Nik Ahmad Faiz NIK ABDULLAH 7-4 / 5-7 / 6-8 HSUAN Su Yi - 0
Round 1 - Chen Wet LIM 7-5 / 7-0 / 4-7 Liam INGRAM - 0
Round 1 - Kantharoopan PONNIAH 7-1 / 7-0 / 7-2 Mohd Malik BASRI (633*) 0
Round 1 (345*) Awang Huzaini MD SALLEH 7-2 / 7-2 / 7-4 Azrihanif AZAHAR (284*) 0
Round 1 (832*) Chi How CHONG 7-2 / 7-2 / 7-4 Marji Bn AZMAY MOHD - 0
Round 1 (315*) Hee Teck Gerald HO 7-0 / 7-1 / 7-3 Kien Keat KOO (455*) 0
Round 1 (829*) Mark Lewis ARPUTHAM 7-2 / 7-2 / 7-0 Philip LINNARD (385*) 0
Round 1 (308*) Harijanto ARBI 7-0 / 7-4 / 2-7 Huck Lee ONG (282*) 0
Round 1 (639*) BAO Chunlai 3-7 / 7-4 / 7-2 Muhamad HASHIM (227*) 0
Round 1 (208*) Gee Chang CHOO 7-0 / 7-4 / 7-0 Awang Amran KAMBAR (235*) 0
Round 2 (266*) LIN Dan 7-1 / 7-2 / 7-0 Noor Izwan PAINI (281*) 0
Round 2 (183*) KHRISHNAN Yogendran 7-2 / 7-0 / 7-2 Mohd Nazree AHMAD (994*) 0
Round 2 (300*) Thomas SOGAARD 7-2 / 7-1 / 7-0 Martyn LEWIS (251*) 0
Round 2 (207*) Salleh b Suwandi MOHD 7-0 / 8-7 / 7-1 Makhazim MOHD - 0
Round 2 - Nik Ahmad Faiz NIK ABDULLAH 3-7 / 4-7 / 7-1 Chen Wet LIM - 0
Round 2 (299*) Kazuhiro SHIMOGAMI 7-5 / 7-5 / 7-0 Hafiz HASBULLAH - 0
Round 2 - Kantharoopan PONNIAH 7-5 / 7-2 / 7-1 Awang Huzaini MD SALLEH (345*) 0
Round 2 (315*) Hee Teck Gerald HO 7-4 / 7-0 / 7-5 Chi How CHONG (832*) 0
Round 2 (838*) Chin Loon LIM 7-2 / 7-1 / 7-0 Zhao Rong TAN (246*) 0
Round 2 (308*) Harijanto ARBI 7-1 / 7-0 / 7-0 Mark Lewis ARPUTHAM (829*) 0
Round 2 (254*) Jan JUNKER 7-3 / 7-4 / 7-1 Bin Shen TAN (1086*) 0
Round 2 (639*) BAO Chunlai 7-0 / 7-0 / 7-0 Mohd Hain MAT ZAHIR (317*) 0
Round 2 (279*) CHANG Jeng-Shyuang 7-5 / 7-5 / 7-3 Mun Kid SEED - 0
Round 2 (208*) Gee Chang CHOO 2-7 / 7-3 / 2-7 Eric NGEAM - 0
MS
Round 1 (4*) CHEN Hong 7-0 / 7-2 / 8-7 Chetan ANAND (98*) 0
Round 1 (89*) James CHUA 1-7 / 7-2 / 8-6 Anupap THIRARATSAKUL (121*) 0
Round 1 (12*) Richard VAUGHAN 7-3 / 7-3 / 7-5 Michael EDGE (46*) 0
Round 1 (71*) Muhammad Hafiz HASHIM 4-7 / 7-5 / 7-3 Budi SANTOSO (39*) 0
Round 1 (3*) Muhammad Roslin HASHIM 7-1 / 7-5 / 7-5 Shinya OHTSUKA (53*) 0
Round 1 (116*) CAI Yun 7-4 / 7-2 / 7-3 Arif RASIDI (69*) 0
Round 1 - Irwan SYAH 2-7 / 5-7 / 7-4 Beng Hong KUAN (112*) 0
Round 1 (91*) NG Wei 8-6 / 5-7 / 7-0 Jochen CASSEL (164*) 0
Round 1 (9*) HENDRAWAN 8-6 / 7-2 / 7-1 ismail SAMAN (61*) 0
Round 1 (29*) TAM Kai Chuen 7-4 / 7-2 / 7-4 Colin HAUGHTON (27*) 0
Round 1 (308*) Harijanto ARBI 7-5 / 7-5 / 7-3 Tsuen Seng LEE (20*) 0
Round 1 (47*) Indra WIJAYA 7-1 / 6-8 / 7-2 Nik Ahmad Faiz NIK ABDULLAH - 0
Round 1 (7*) PULLELA Gopichand 7-5 / 7-2 / 7-2 Jim Ronny ANDERSEN (67*) 0
Round 1 (44*) Sairul Amar AYOB 7-1 / 7-0 / 7-0 Jens ROCH (54*) 0
Round 1 (118*) Shoji SATO 2-7 / 7-4 / 7-0 LIAO Sheng Shiun (295*) 0
Round 1 (36*) Rony AGUSTINUS 7-0 / 7-2 / 7-4 PARK Tae Sang (26*) 0
Round 1 (45*) Jason WONG 4-7 / 8-6 / 7-4 Wiempie MAHARDI (141*) 0
Round 1 (15*) HARIYANTO Agus 7-5 / 2-7 / 7-5 Hee Teck Gerald HO (315*) 0
Round 1 (51*) Bjoern JOPPIEN 7-2 / 5-7 / 7-2 Hendra WIJAYA (191*) 0
Round 1 (6*) XIA Xuanze 7-2 / 8-6 / 7-0 Ramesh NATHAN (33*) 0
Round 1 (19*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 7-4 / 7-5 / 7-4 Allan TAI (324*) 0
Round 1 (79*) Boonsak PONSANA 5-7 / 8-7 / 7-5 Choong Hann WONG (18*) 0
Round 1 (43*) Hidetaka YAMADA 7-5 / 7-2 / 8-6 Mark CONSTABLE (22*) 0
Round 1 (10*) LEE Hyun Il 7-0 / 7-3 / 8-6 BAO Chunlai (639*) 0
Round 1 (115*) LEE Chong Wei 7-1 / 7-1 / 7-3 Martin HAGBERG (65*) 0
Round 1 (232*) JANG Young Soo 7-5 / 5-7 / 7-4 PERMADI Fung (48*) 0
Round 1 (38*) Abhinn Shyam GUPTA 2-7 / 7-4 / 7-1 KHRISHNAN Yogendran (183*) 0
Round 1 (11*) Ewe Hock ONG 7-0 / 7-0 / 7-4 Kazuhiro SHIMOGAMI (299*) 0
Round 1 (80*) Niels Christian KALDAU 7-3 / 7-2 / 6-8 Vladislav DRUZCHENKO (40*) 0
Round 1 (266*) LIN Dan 7-5 / 7-1 / 4-7 CHEN Yu (30*) 0
Round 1 (97*) Wee Chung PEI 8-6 / 4-7 / 7-4 Sachin RATTI (174*) 0
Round 1 (63*) Kay Bin YEOH W.O. Dicky PALYAMA (42*) 0
Round 2 (4*) CHEN Hong 4-7 / 7-2 / 8-7 James CHUA (89*) 0
Round 2 (71*) Muhammad Hafiz HASHIM 7-1 / 6-8 / 7-3 Richard VAUGHAN (12*) 0
Round 2 (116*) CAI Yun 8-7 / 7-4 / 7-4 Muhammad Roslin HASHIM (3*) 0
Round 2 (91*) NG Wei 7-4 / 7-5 / 7-0 Irwan SYAH - 0
Round 2 (9*) HENDRAWAN 5-7 / 8-6 / 7-0 TAM Kai Chuen (29*) 0
Round 2 (47*) Indra WIJAYA 5-7 / 7-2 / 7-2 Harijanto ARBI (308*) 0
Round 2 (7*) PULLELA Gopichand 7-2 / 0-7 / 8-7 Sairul Amar AYOB (44*) 0
Round 2 (36*) Rony AGUSTINUS 7-4 / 7-4 / 7-0 Shoji SATO (118*) 0
Round 2 (45*) Jason WONG 7-2 / 7-4 / 8-6 HARIYANTO Agus (15*) 0
Round 2 (6*) XIA Xuanze 7-2 / 7-1 / 7-0 Bjoern JOPPIEN (51*) 0
Round 2 (19*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 8-7 / 7-0 / 7-1 Boonsak PONSANA (79*) 0
Round 2 (10*) LEE Hyun Il 7-1 / 7-1 / 7-2 Hidetaka YAMADA (43*) 0
Round 2 (115*) LEE Chong Wei 4-7 / 6-8 / 7-5 JANG Young Soo (232*) 0
Round 2 (11*) Ewe Hock ONG 7-1 / 7-2 / 7-2 Abhinn Shyam GUPTA (38*) 0
Round 2 (80*) Niels Christian KALDAU 7-4 / 7-5 / 7-0 Kay Bin YEOH (63*) 0
Round 2 (266*) LIN Dan 8-7 / 7-4 / 7-0 Wee Chung PEI (97*) 0
Round 3 (4*) CHEN Hong 7-3 / 2-7 / 7-3 Muhammad Hafiz HASHIM (71*) 0
Round 3 (91*) NG Wei 7-4 / 7-5 / 3-7 Ret. CAI Yun (116*) 0
Round 3 (9*) HENDRAWAN 7-1 / 7-4 / 7-3 Indra WIJAYA (47*) 0
Round 3 (36*) Rony AGUSTINUS 8-6 / 7-5 / 7-5 PULLELA Gopichand (7*) 0
Round 3 (6*) XIA Xuanze 7-3 / 7-4 / 7-3 Jason WONG (45*) 0
Round 3 (10*) LEE Hyun Il 7-5 / 7-3 / 7-2 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (19*) 0
Round 3 (11*) Ewe Hock ONG 8-7 / 7-5 / 7-2 LEE Chong Wei (115*) 0
Round 3 (266*) LIN Dan 8-6 / 5-7 / 8-6 Niels Christian KALDAU (80*) 0
Quarter-final (4*) CHEN Hong 7-4 / 7-0 / 7-4 NG Wei (91*) 0
Quarter-final (36*) Rony AGUSTINUS 8-6 / 7-2 / 7-3 HENDRAWAN (9*) 0
Quarter-final (6*) XIA Xuanze 7-4 / 7-1 / 7-4 LEE Hyun Il (10*) 0
Quarter-final (11*) Ewe Hock ONG 7-0 / 8-6 / 7-0 LIN Dan (266*) 0
Semi-final (36*) Rony AGUSTINUS 7-3 / 5-7 / 7-4 CHEN Hong (4*) 0
Semi-final (11*) Ewe Hock ONG 3-7 / 7-0 / 5-7 XIA Xuanze (6*) 0
Final (11*) Ewe Hock ONG 3-7 / 7-2 / 7-0 Rony AGUSTINUS (36*) 0
WD
Round 1 (70*) Eny ERLANGGA / Jo NOVITA 7-3 / 7-0 / 7-1 Nadia Syamsudin CHE / Yu Hang OOI - 0
Round 1 - Norhasikin AMIN / Pek Siah LIM 5-7 / 8-7 / 7-1 Kathrin PIOTROWSKI / Juliane SCHENK - 0
Round 1 - Chew Yen FONG / Yin Yin LEE 7-4 / 7-2 / 7-4 Manjusha KANWAR / B. R. Meenakshi - 0
Round 1 - Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN 7-2 / 7-0 / 7-2 Jing Jing FAN / Shui Yen FOO (137*) 0
Round 1 - Birgit OVERZIER / Petra REICHEL 7-4 / 7-4 / 5-7 Phui Leng SEE / Wai See WONG (98*) 0
Round 1 - Joanne Swee Ling QUAY / Mew Choo WONG 7-4 / 6-8 / 6-8 Li LI / Fan Frances LIU (135*) 0
Round 1 - Eei Hui CHIN / Sze Mei WOON 7-3 / 7-3 / 7-2 Nina WECKSTROM / Anu NIEMINEN (103*) 0
Round 1 - Emma ERNAWATY / Vita MARISSA 7-1 / 7-1 / 7-0 Mee Fen NG / Kate RIDLER - 0
Round 1 (99*) Yanmei JIANG / Fatimah KUMIN LIM 7-4 / 8-7 / 7-0 Corina HERRLE / Caren HUECKSTAEDT (42*) 0
Round 1 (19*) Diah NOVITA / Rosie RIANI W.O. ZHAO Tingting / ZHANG Yawen - 0
Round 2 (4*) GAO Ling / HUANG Sui 7-2 / 7-4 / 7-5 Eny ERLANGGA / Jo NOVITA (70*) 0
Round 2 - Norhasikin AMIN / Pek Siah LIM 7-3 / 7-5 / 8-7 Zhen LIU / Luxi XIAO (38*) 0
Round 2 (3*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 7-2 / 7-1 / 7-4 Chew Yen FONG / Yin Yin LEE - 0
Round 2 - Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN 7-0 / 7-0 / 7-0 Birgit OVERZIER / Petra REICHEL - 0
Round 2 - Joanne Swee Ling QUAY / Mew Choo WONG 7-4 / 6-8 / 2-7 Diah NOVITA / Rosie RIANI (19*) 0
Round 2 (6*) Pernille HARDER / Majken VANGE 7-0 / 7-4 / 7-4 Eei Hui CHIN / Sze Mei WOON - 0
Round 2 - Emma ERNAWATY / Vita MARISSA 4-7 / 6-8 / 7-0 ANG Li Peng / Pei Tty WONG (417*) 0
Round 2 (1*) HUANG Nanyan / YANG Wei 8-6 / 7-2 / 7-0 Yanmei JIANG / Fatimah KUMIN LIM (99*) 0
Quarter-final (4*) GAO Ling / HUANG Sui 6-8 / 7-2 / 7-2 Norhasikin AMIN / Pek Siah LIM - 0
Quarter-final (3*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 2-7 / 7-2 / 7-5 Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN - 0
Quarter-final (6*) Pernille HARDER / Majken VANGE 7-2 / 7-0 / 7-5 Joanne Swee Ling QUAY / Mew Choo WONG - 0
Quarter-final (1*) HUANG Nanyan / YANG Wei 3-7 / 7-2 / 5-7 Emma ERNAWATY / Vita MARISSA - 0
Semi-final (4*) GAO Ling / HUANG Sui 8-7 / 5-7 / 7-5 WEI Yili / ZHANG Jiewen (3*) 0
Semi-final (1*) HUANG Nanyan / YANG Wei 7-5 / 7-0 / 7-5 Pernille HARDER / Majken VANGE (6*) 0
Final (1*) HUANG Nanyan / YANG Wei 7-1 / 4-7 / 7-3 GAO Ling / HUANG Sui (4*) 0
WS (qual)
Round 1 (154*) Dian Novita SARI 7-0 / 7-1 / 5-7 Jen Yee AU (209*) 0
Round 1 - Mew Choo WONG 7-5 / 8-6 / 7-1 Yanmei JIANG (124*) 0
Round 1 (243*) YU Jin 7-0 / 7-5 / 7-0 Wai See WONG (204*) 0
Round 1 (132*) Juliane SCHENK 7-0 / 7-4 / 7-3 Sugina A/P KUNALAN (255*) 0
Round 1 (248*) Fatimah KUMIN LIM 7-2 / 7-1 / 7-1 Yu Hang OOI - 0
Round 1 (81*) Fan Frances LIU 7-3 / 7-0 / 7-0 Nadia Syamsudin CHE - 0
Round 1 (150*) Sze Mei WOON 2-7 / 7-5 / 1-7 LI Wenyan - 0
Round 1 (292*) Manjusha KANWAR 7-2 / 7-1 / 7-2 Phui Leng SEE (268*) 0
Round 2 - Mew Choo WONG 8-6 / 7-1 / 7-3 PULLELA Lakshmi - 0
Round 2 (243*) YU Jin 7-2 / 3-7 / 7-5 Luxi XIAO (92*) 0
Round 2 (132*) Juliane SCHENK 3-7 / 7-2 / 7-3 Sugita KUNALAN (122*) 0
Round 2 (248*) Fatimah KUMIN LIM 3-7 / 8-6 / 7-3 Sutheaswari MUDUKASAN (190*) 0
Round 2 (81*) Fan Frances LIU 7-3 / 7-4 / 7-5 Kate RIDLER (123*) 0
Round 2 (150*) Sze Mei WOON 7-2 / 7-1 / 7-1 Jing Jing FAN (189*) 0
Round 2 (83*) Cindana HARTONO KUSUMA 7-3 / 7-1 / 7-4 Manjusha KANWAR (292*) 0
WS
Round 1 (3*) ZHOU Mi 7-2 / 7-1 / 7-2 Anu NIEMINEN (30*) 0
Round 1 (55*) Ellen ANGELINA 8-6 / 7-2 / 7-0 Li LI (69*) 0
Round 1 (10*) LING Wan Ting 7-4 / 6-8 / 7-4 Yin Yin LEE (88*) 0
Round 1 (75*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 7-0 / 7-2 / 7-4 Elena NOZDRAN (46*) 0
Round 1 (16*) Kanako YONEKURA 7-0 / 6-8 / 4-7 Sze Mei WOON (150*) 0
Round 1 (85*) HU Ting 7-4 / 1-7 / 8-6 Mew Choo WONG - 0
Round 1 (19*) Lidya DJAELAWIJAYA 7-1 / 5-7 / 7-0 Miew Kheng WONG (27*) 0
Round 1 (243*) YU Jin 7-0 / 7-3 / 7-0 Corina HERRLE (87*) 0
Round 1 (81*) Fan Frances LIU 7-2 / 7-2 / 7-0 Fumi IWAWAKI (49*) 0
Round 1 (8*) DAI Yun 7-5 / 7-3 / 7-0 Zhen LIU (63*) 0
Round 1 (29*) Atu ROSALINA 7-3 / 8-6 / 7-2 WANG Rong (65*) 0
Round 1 (9*) WANG Chen 7-0 / 7-1 / 5-7 Petra REICHEL (62*) 0
Round 1 (21*) KOON Wai Chee 7-5 / 7-0 / 7-0 Nina WECKSTROM (48*) 0
Round 1 (6*) Kelly MORGAN 7-3 / 8-6 / 7-0 Kyoko KOMURO (61*) 0
Round 1 (31*) Yuli MARFUAH 7-1 / 7-8 / 7-5 B. R. Meenakshi (86*) 0
Round 1 (2*) GONG Ruina 7-2 / 5-7 / 7-3 Mee Fen NG (37*) 0
Round 2 (3*) ZHOU Mi 8-7 / 7-2 / 7-0 Ellen ANGELINA (55*) 0
Round 2 (75*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 7-4 / 4-7 / 7-3 LING Wan Ting (10*) 0
Round 2 (85*) HU Ting 7-2 / 7-5 / 3-7 Kanako YONEKURA (16*) 0
Round 2 (243*) YU Jin 7-3 / 7-0 / 7-3 Lidya DJAELAWIJAYA (19*) 0
Round 2 (8*) DAI Yun 7-2 / 7-0 / 7-3 Fan Frances LIU (81*) 0
Round 2 (9*) WANG Chen 7-0 / 7-3 / 6-8 Atu ROSALINA (29*) 0
Round 2 (6*) Kelly MORGAN 7-5 / 7-4 / 7-2 KOON Wai Chee (21*) 0
Round 2 (2*) GONG Ruina 7-4 / 7-2 / 7-1 Yuli MARFUAH (31*) 0
Quarter-final (3*) ZHOU Mi 7-3 / 5-7 / 3-7 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN (75*) 0
Quarter-final (243*) YU Jin 7-4 / 7-2 / 7-4 HU Ting (85*) 0
Quarter-final (9*) WANG Chen 7-4 / 8-6 / 0-7 DAI Yun (8*) 0
Quarter-final (2*) GONG Ruina 7-5 / 4-7 / 7-4 Kelly MORGAN (6*) 0
Semi-final (3*) ZHOU Mi 7-2 / 8-6 / 7-2 YU Jin (243*) 0
Semi-final (2*) GONG Ruina 7-5 / 7-1 / 6-8 WANG Chen (9*) 0
Final (2*) GONG Ruina 7-3 / 7-2 / 7-4 ZHOU Mi (3*) 0
XD
Round 1 (53*) Kim Wai CHANG / ANG Li Peng 7-3 / 8-6 / 7-0 Jochen CASSEL / Kathrin PIOTROWSKI - 0
Round 1 (98*) NJOTO Albertus Susanto / KOON Wai Chee 0-7 / 7-5 / 7-2 V. Diju / Manjusha KANWAR - 0
Round 1 (211*) DENG Chuanhai / WEI Yili 7-2 / 8-6 / 7-3 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Eei Hui CHIN (87*) 0
Round 1 - Chetan ANAND / PULLELA Lakshmi 7-3 / 7-0 / 7-3 Jan JUNKER / Birgit OVERZIER - 0
Round 1 (205*) Chong Ming CHAN / Pek Siah LIM 7-2 / 8-6 / 7-1 Kian Teck KHOO / Shui Yen FOO (331*) 0
Round 1 (32*) Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN 7-4 / 7-1 / 7-4 Sanave THOMAS / B. R. Meenakshi - 0
Round 1 - LIU Yong / ZHANG Jiewen 7-3 / 7-4 / 7-1 Kean Kok NG / Chew Yen FONG (54*) 0
Round 1 - Choon Eng CHEW / Joanne Swee Ling QUAY 7-3 / 7-1 / 7-2 Martyn LEWIS / Kate RIDLER (76*) 0
Round 1 - Alvent Yulianto CHANDRA / Eny ERLANGGA 7-2 / 7-1 / 3-7 YAU Tsz Yuk / LING Wan Ting (40*) 0
Round 1 (115*) Teik Chai GAN / Pei Tty WONG 7-8 / 7-3 / 7-4 Ingo KINDERVATER / Caren HUECKSTAEDT (72*) 0
Round 1 (59*) Rosman A RAZAK / Norhasikin AMIN 7-1 / 7-5 / 7-2 Vladislav DRUZCHENKO / Elena NOZDRAN (401*) 0
Round 1 - Hendra Aprida GUNAWAN / Jo NOVITA W.O. CHENG Rui / ZHANG Yawen - 0
Round 1 - Nathan ROBERTSON / Gail EMMS W.O. (M) Spare 27 / (F) Spare 01 (664*) 0
Round 2 - Bambang SUPRIANTO / Emma ERMAWATI 7-5 / 3-7 / 8-7 Kim Wai CHANG / ANG Li Peng (53*) 0
Round 2 (211*) DENG Chuanhai / WEI Yili 7-4 / 7-3 / 7-0 NJOTO Albertus Susanto / KOON Wai Chee (98*) 0
Round 2 (29*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 7-0 / 7-0 / 7-5 Chetan ANAND / PULLELA Lakshmi - 0
Round 2 - Hendra Aprida GUNAWAN / Jo NOVITA 1-7 / 5-7 / 7-4 Chong Ming CHAN / Pek Siah LIM (205*) 0
Round 2 - LIU Yong / ZHANG Jiewen 7-3 / 5-7 / 8-7 Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN (32*) 0
Round 2 - Alvent Yulianto CHANDRA / Eny ERLANGGA 2-7 / 2-7 / 8-6 Choon Eng CHEW / Joanne Swee Ling QUAY - 0
Round 2 - Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 7-1 / 7-2 / 7-1 Teik Chai GAN / Pei Tty WONG (115*) 0
Round 2 (9*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 7-4 / 7-2 / 7-4 Rosman A RAZAK / Norhasikin AMIN (59*) 0
Quarter-final - Bambang SUPRIANTO / Emma ERMAWATI 7-1 / 4-7 / 7-0 DENG Chuanhai / WEI Yili (211*) 0
Quarter-final (29*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 8-6 / 7-0 / 7-3 Hendra Aprida GUNAWAN / Jo NOVITA - 0
Quarter-final - LIU Yong / ZHANG Jiewen 7-2 / 7-2 / 5-7 Alvent Yulianto CHANDRA / Eny ERLANGGA - 0
Quarter-final - Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 7-1 / 7-4 / 1-7 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA (9*) 0
Semi-final - Bambang SUPRIANTO / Emma ERMAWATI 7-4 / 7-2 / 7-2 Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN (29*) 0
Semi-final - LIU Yong / ZHANG Jiewen 7-4 / 7-1 / 2-7 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS - 0
Final - Bambang SUPRIANTO / Emma ERMAWATI 7-8 / 6-8 / 7-2 LIU Yong / ZHANG Jiewen - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 93 31 100.0% 929 29.97 00:00:00 0 0 0.0%
MS 61 183 61 100.0% 1907 31.26 00:00:00 0 0 0.0%
WD 24 72 24 100.0% 737 30.71 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 93 31 100.0% 935 30.16 00:00:00 0 0 0.0%
XD 26 78 26 100.0% 784 30.15 00:00:00 0 0 0.0%
Total 173 519 173 100.0% 5292 30.59 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
U.S.A. 4 1 80.0%
China 48 17 73.9%
Denmark 11 5 68.8%
Indonesia 36 17 67.9%
Hong Kong 23 13 63.9%
Thailand 7 5 58.3%
Korea 4 3 57.1%
Chinese Taipei 7 6 53.8%
England 5 5 50.0%
Singapore 12 19 38.7%
Japan 5 8 38.5%
Malaysia 50 81 38.2%
India 7 12 36.8%
Germany 5 10 33.3%
Wales 4 9 30.8%
Brunei Darussalem 1 5 16.7%
Norway 0 1 0.0%
Jersey 0 1 0.0%
Sweden 0 1 0.0%
Macau 0 1 0.0%
France 0 1 0.0%
Belgium 0 2 0.0%
Ukraine 0 3 0.0%
Finland 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 21-4 / 21-7
2019 LIN Dan CHEN Long 9-21 / 21-17 / 21-11
2018 LEE Chong Wei Kento MOMOTA 21-17 / 23-21
2017 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-14
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-8
2015 CHEN Long LIN Dan 20-22 / 21-13 / 21-11
2014 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-9
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-7 / 21-8
2012 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-6 / 21-13
2011 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-13 / 21-7
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-14 / 21-13
2008 LEE Chong Wei LEE Hyun Il 21-15 / 11-21 / 21-17
2007 Peter Hoeg GADE BAO Chunlai 21-15 / 17-21 / 21-14
2006 LEE Chong Wei LIN Dan 21-18 / 18-21 / 23-21
2005 LEE Chong Wei LIN Dan 17-15 / 9-15 / 15-9
2004 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 15-3 / 15-12
2003 CHEN Hong LEE Chong Wei 15-9 / 15-5
2002 James CHUA Ewe Hock ONG 15-10 / 15-6
2001 Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS 3-7 / 7-2 / 7-0
2000 Taufik HIDAYAT XIA Xuanze 15-10 / 17-14
1999 LUO Yigang Choong Hann WONG 17-16 / 17-15
1998 Peter Hoeg GADE Jeffer ROSOBIN 15-5 / 15-12
1997 Hermawan SUSANTO Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-11
1996 Ewe Hock ONG Indra WIJAYA 1-15 / 15-1 / 15-7
1995 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8
1994 Joko SUPRIANTO Rashid SIDEK 15-3 / 15-5
1993 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 17-14
1992 Rashid SIDEK Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-7
1991 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 15-4 / 15-5
1990 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 18-17 / 15-6
1989 XIONG Guobao Jianhua ZHAO 15-11 / 15-8