Swedish Open  

Tournament Name: Swedish Open 1995
Tournament Dates: 08/03/1995-08/03/1995
Location: Sweden, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON KANG Kyung Jin / KIM Dong Moon
MS PARK Sung Woo KIM Hak Kyun
WD KIM Mee Hyang / KIM Shin Young HAN Jingna / YE Zhaoying
WS YE Zhaoying Xiaoqing LIM
XD CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan KIM Dong Moon / GIL Young Ah

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - LIANG Qing / LIU Yong 17-16 / 9-15 / 15-12 Michael SOGAARD / Henrik SVARRER (36*) 0
Round 1 (64*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Thomas STAVNGAARD 15-4 / 15-2 Peter CHRISTENSSON / Martin HAGBERG (428*) 0
Round 1 (12*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-4 / 15-1 Martin EK / Erik SYLVANDER (640*) 0
Round 1 (48*) HA Tae Kwon / LEE Dong Soo 15-13 / 15-3 Max GANDRUP / Robert LARSSON (42*) 0
Round 1 - Jesper LARSEN / Paul OTTOSON 15-5 / 15-9 Thomas HOVGAARD / Brent OLYNYK - 0
Round 1 (56*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA W.O. Andrea CHIAPPINI / Andreas PICHLER (553*) 0
Round 1 (73*) Thomas DAMGAARD / Jim LAUGESEN W.O. Christian HINTEREGGER / Enrico LA ROSA (157*) 0
Round 2 (13*) Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA 14-18 / 17-15 / 15-9 Beng Kiang SOO / Kim Her TAN (40*) 0
Round 2 - LIANG Qing / LIU Yong 15-2 / 15-13 Frederik BERGSTROM / Rasmus WENGBERG (219*) 0
Round 2 (23*) KANG Kyung Jin / KIM Dong Moon 15-4 / 15-3 Martin LUNDGAARD HANSEN / Thomas STAVNGAARD (64*) 0
Round 2 (56*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-5 / 15-6 Jan-Eric ANTONSSON / Mikael ROSEN (47*) 0
Round 2 (12*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-1 / 15-4 Erik LIA / Trond WAALAND (94*) 0
Round 2 (11*) Aras RAZAK / Aman SANTOSA 15-6 / 15-7 HA Tae Kwon / LEE Dong Soo (48*) 0
Round 2 (73*) Thomas DAMGAARD / Jim LAUGESEN 18-15 / 15-12 Cun CUN / VICTO (129*) 0
Round 2 (9*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-8 / 15-9 Jesper LARSEN / Paul OTTOSON - 0
Quarter-final (13*) Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA 15-8 / 15-12 LIANG Qing / LIU Yong - 0
Quarter-final (23*) KANG Kyung Jin / KIM Dong Moon 17-14 / 15-11 Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA (56*) 0
Quarter-final (11*) Aras RAZAK / Aman SANTOSA 15-10 / 5-15 / 15-12 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (12*) 0
Quarter-final (9*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-11 / 17-14 Thomas DAMGAARD / Jim LAUGESEN (73*) 0
Semi-final (23*) KANG Kyung Jin / KIM Dong Moon 15-10 / 15-3 Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA (13*) 0
Semi-final (9*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-10 / 15-13 Aras RAZAK / Aman SANTOSA (11*) 0
Final (9*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-5 / 15-9 KANG Kyung Jin / KIM Dong Moon (23*) 0
MS
Round 1 (30*) AHN Jae Chang 15-0 / 15-9 Martin LUNDGAARD HANSEN (27*) 0
Round 1 (36*) CHEN Gang 15-7 / 15-5 Christian LJUNGMARK (154*) 0
Round 1 (83*) Hans SPERRE 13-15 / 15-10 / 15-7 Anders BOESEN (151*) 0
Round 1 (67*) Indra WIJAYA 15-4 / 15-1 Pontus JANTTI (47*) 0
Round 1 (41*) Kok Keong FOO 15-0 / 15-9 Jesper OLSSON (43*) 0
Round 1 (86*) TAM Kai Chuen 18-16 / 15-7 Rikard GRUVBERG (325*) 0
Round 1 (17*) Thomas JOHANSSON 15-11 / 15-5 Tomas VIBORG - 0
Round 1 (29*) Peter RASMUSSEN 15-10 / 17-14 Michael TEDJAKUSUMA (34*) 0
Round 1 - Nicklas JOHANSSON 15-6 / 15-11 Brent OLYNYK - 0
Round 1 (21*) PARK Sung Woo 15-8 / 15-2 Erik SYLVANDER (395*) 0
Round 1 (25*) GE Cheng 5-15 / 15-5 / 15-4 WONG Wai Lap (32*) 0
Round 1 (37*) Robert LILJEQUIST 12-15 / 15-3 / 15-6 Jim LAUGESEN (223*) 0
Round 1 (399*) Thomas HOVGAARD 15-3 / 16-17 / 15-4 Peter CHRISTENSEN (505*) 0
Round 1 (53*) Henrik SORENSEN 17-16 / 4-15 / 15-7 Dwi ARYANTO (99*) 0
Round 1 (145*) Rasmus WENGBERG 15-7 / 15-10 Martin EK (889*) 0
Round 1 (48*) Lasse LINDELOF W.O. Rikard MAGNUSSON (26*) 0
Round 2 (886*) Martin HAGBERG 15-8 / 15-8 Jim Ronny ANDERSEN (351*) 0
Round 2 (36*) CHEN Gang 15-10 / 6-15 / 15-3 AHN Jae Chang (30*) 0
Round 2 (19*) Ewe Hock ONG 15-3 / 15-6 Antonio MIRANDA - 0
Round 2 (83*) Hans SPERRE 15-9 / 10-15 / 15-10 Lasse LINDELOF (48*) 0
Round 2 (13*) HU Zhilan 15-5 / 18-13 Thomas SOGAARD (64*) 0
Round 2 (67*) Indra WIJAYA 17-16 / 15-4 Kok Keong FOO (41*) 0
Round 2 (20*) KIM Hak Kyun 15-10 / 15-1 Frederik BERGSTROM (388*) 0
Round 2 (86*) TAM Kai Chuen 15-9 / 18-14 Thomas JOHANSSON (17*) 0
Round 2 (29*) Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-10 Nicklas JOHANSSON - 0
Round 2 (12*) Jens OLSSON 15-9 / 18-16 Erik LIA (100*) 0
Round 2 (21*) PARK Sung Woo 15-9 / 15-4 GE Cheng (25*) 0
Round 2 (28*) Rashid SIDEK 15-2 / 15-4 Stefan LUNDSTROM - 0
Round 2 (399*) Thomas HOVGAARD 15-12 / 7-15 / 15-10 Robert LILJEQUIST (37*) 0
Round 2 (45*) LEE Kwang Jin 16-17 / 15-5 / 15-5 Thomas LUNDQVIST (149*) 0
Round 2 (53*) Henrik SORENSEN 15-3 / 15-1 Rasmus WENGBERG (145*) 0
Round 2 (11*) DONG Jiong 15-4 / 15-6 Aivaras KVEDARAUSKAS (108*) 0
Round 3 (36*) CHEN Gang 15-2 / 15-6 Martin HAGBERG (886*) 0
Round 3 (19*) Ewe Hock ONG 15-11 / 16-17 / 15-4 Hans SPERRE (83*) 0
Round 3 (67*) Indra WIJAYA 15-9 / 15-3 HU Zhilan (13*) 0
Round 3 (20*) KIM Hak Kyun 15-7 / 15-6 TAM Kai Chuen (86*) 0
Round 3 (12*) Jens OLSSON 15-13 / 15-11 Peter RASMUSSEN (29*) 0
Round 3 (21*) PARK Sung Woo 15-10 / 15-11 Rashid SIDEK (28*) 0
Round 3 (45*) LEE Kwang Jin 15-10 / 15-1 Thomas HOVGAARD (399*) 0
Round 3 (11*) DONG Jiong 18-14 / 15-3 Henrik SORENSEN (53*) 0
Quarter-final (36*) CHEN Gang 18-15 / 15-3 Ewe Hock ONG (19*) 0
Quarter-final (20*) KIM Hak Kyun 15-12 / 15-8 Indra WIJAYA (67*) 0
Quarter-final (21*) PARK Sung Woo 2-15 / 15-11 / 15-8 Jens OLSSON (12*) 0
Quarter-final (45*) LEE Kwang Jin 17-16 / 12-15 / 15-11 DONG Jiong (11*) 0
Semi-final (20*) KIM Hak Kyun 15-8 / 14-18 / 18-13 CHEN Gang (36*) 0
Semi-final (21*) PARK Sung Woo 15-10 / 15-3 LEE Kwang Jin (45*) 0
Final (21*) PARK Sung Woo 17-18 / 15-3 / 15-4 KIM Hak Kyun (20*) 0
WD
Round 1 (166*) HAN Jingna / YE Zhaoying 15-0 / 15-1 Charmaine REID / Katja WENGBERG - 0
Round 1 (33*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-11 / 15-7 Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN (48*) 0
Round 1 (15*) Maria BENGTSSON / Margit BORG 15-8 / 12-15 / 15-6 NGAN Fai / TUNG Chau Man (30*) 0
Round 1 - Mette SORENSEN / Majken VANGE 15-11 / 15-10 Tove HOL / Camilla WRIGHT (154*) 0
Round 1 (40*) Catrine BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-6 / 15-4 CHAN Oi Ni / NG Ching (336*) 0
Round 1 (14*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-4 / 15-4 Anne SONDERGAARD / Lotte THOMSEN (22*) 0
Round 1 (43*) Tanja BERG / Mette PEDERSEN 15-6 / 15-9 Kristin EVERNAS / Ulrika PERSSON - 0
Round 1 (17*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-4 / 15-10 Eny OKTAVIANI / Nonong Denis ZANATI (13*) 0
Quarter-final (166*) HAN Jingna / YE Zhaoying 15-9 / 15-7 GIL Young Ah / JANG Hye Ock (33*) 0
Quarter-final (15*) Maria BENGTSSON / Margit BORG 15-12 / 15-10 Mette SORENSEN / Majken VANGE - 0
Quarter-final (14*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-3 / 15-3 Catrine BENGTSSON / Christine GANDRUP (40*) 0
Quarter-final (17*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-5 / 15-3 Tanja BERG / Mette PEDERSEN (43*) 0
Semi-final (166*) HAN Jingna / YE Zhaoying 12-15 / 15-12 / 15-2 Maria BENGTSSON / Margit BORG (15*) 0
Semi-final (17*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-8 / 13-15 / 15-2 QIN Yiyuan / He Tian TANG (14*) 0
Final (17*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 12-15 / 15-12 / 15-8 HAN Jingna / YE Zhaoying (166*) 0
WS (qual)
Round 1 (87*) Tanja BERG 3-11 / 11-8 / 12-10 Ulrika PERSSON (107*) 0
WS
Round 1 (1*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-0 Tanja BERG (87*) 0
Round 1 (16*) MEILUAWATI 11-7 / 12-10 ZHANG Ning (13*) 0
Round 1 (27*) Catrine BENGTSSON 12-10 / 6-11 / 11-2 Mette PEDERSEN (47*) 0
Round 1 (3*) YE Zhaoying 11-3 / 11-2 Astrid CRABO (49*) 0
Round 1 (7*) Christine GANDRUP 11-1 / 11-6 Anne SONDERGAARD (28*) 0
Round 1 (33*) Silvia ANGGRAINI 11-3 / 11-0 Camilla WRIGHT (141*) 0
Round 1 (56*) Karolina ERICSSON 1-11 / 11-5 / 11-8 Michelle RASMUSSEN (74*) 0
Round 1 (6*) HAN Jingna 6-11 / 11-1 / 11-6 Ika HENY (14*) 0
Round 1 (19*) Margit BORG 7-11 / 12-10 / 11-6 Lotte THOMSEN (20*) 0
Round 1 (9*) RA Kyung Min 11-4 / 11-7 NG Ching (298*) 0
Round 1 (55*) YAO Yan 12-10 / 11-6 Yuni KARTIKA (26*) 0
Round 1 (17*) Johanna Lee Joo Hyun 11-0 / 11-1 Kristin EVERNAS (139*) 0
Round 1 (68*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-0 / 11-4 Charmaine REID (111*) 0
Round 1 (4*) Xiaoqing LIM 11-2 / 11-1 Mette SORENSEN (48*) 0
Round 1 (225*) Tove HOL W.O. Susanne JACOBSSON - 0
Round 1 (21*) Marr JIHYUN W.O. Kristin YUNITA (22*) 0
Round 2 (1*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-1 Tove HOL (225*) 0
Round 2 (16*) MEILUAWATI 11-1 / 12-10 Catrine BENGTSSON (27*) 0
Round 2 (3*) YE Zhaoying 11-1 / 10-12 / 11-0 Marr JIHYUN (21*) 0
Round 2 (33*) Silvia ANGGRAINI 12-11 / 10-12 / 12-11 Christine GANDRUP (7*) 0
Round 2 (6*) HAN Jingna 11-3 / 11-3 Karolina ERICSSON (56*) 0
Round 2 (9*) RA Kyung Min 12-9 / 11-1 Margit BORG (19*) 0
Round 2 (55*) YAO Yan 12-10 / 11-6 Johanna Lee Joo Hyun (17*) 0
Round 2 (4*) Xiaoqing LIM 11-5 / 11-4 Marina ANDRIEVSKAYA (68*) 0
Quarter-final (1*) BANG Soo Hyun 12-9 / 11-8 MEILUAWATI (16*) 0
Quarter-final (3*) YE Zhaoying 11-3 / 11-3 Silvia ANGGRAINI (33*) 0
Quarter-final (9*) RA Kyung Min 12-9 / 11-8 HAN Jingna (6*) 0
Quarter-final (4*) Xiaoqing LIM 11-2 / 11-6 YAO Yan (55*) 0
Semi-final (3*) YE Zhaoying 11-2 / 6-11 / 11-1 BANG Soo Hyun (1*) 0
Semi-final (4*) Xiaoqing LIM 11-7 / 11-7 RA Kyung Min (9*) 0
Final (3*) YE Zhaoying 11-6 / 11-6 Xiaoqing LIM (4*) 0
XD
Round 1 (3*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-10 / 15-8 SANDIARTO / Rosalina RISEU (380*) 0
Round 1 - Jesper LARSEN / Catrine BENGTSSON 10-15 / 15-11 / 15-11 M ARYONO / Sri UNTARI (254*) 0
Round 1 - KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-5 / 15-3 Flandy LIMPELE / Dede HASANAH (8*) 0
Round 1 (242*) Michael SOGAARD / Ann JORGENSEN 9-15 / 18-14 / 15-8 LEE Dong Soo / KIM Mee Hyang (198*) 0
Round 1 (150*) Robert LARSSON / Maria BENGTSSON 18-13 / 15-13 Trond WAALAND / Camilla WRIGHT (167*) 0
Round 1 (25*) CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan 15-12 / 15-11 KANG Kyung Jin / JANG Hye Ock (24*) 0
Round 1 (15*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-10 / 15-9 HA Tae Kwon / KIM Shin Young - 0
Round 1 (12*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN W.O. Christian LJUNGMARK / Marina ANDRIEVSKAYA - 0
Quarter-final (3*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-5 / 15-12 Jesper LARSEN / Catrine BENGTSSON - 0
Quarter-final - KIM Dong Moon / GIL Young Ah 10-15 / 15-10 / 15-10 Michael SOGAARD / Ann JORGENSEN (242*) 0
Quarter-final (25*) CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan 15-12 / 15-9 Robert LARSSON / Maria BENGTSSON (150*) 0
Quarter-final (15*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-11 / 17-15 Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN (12*) 0
Semi-final - KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-12 / 15-0 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (3*) 0
Semi-final (25*) CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan 18-14 / 15-13 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (15*) 0
Final (25*) CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan 18-13 / 5-15 / 15-9 KIM Dong Moon / GIL Young Ah - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 20 43 3 15.0% 1017 50.85 00:00:00 0 0 0.0%
MS 46 106 14 30.4% 2470 53.7 00:00:00 0 0 0.0%
WD 15 34 4 26.7% 756 50.4 00:00:00 0 0 0.0%
WS 29 65 7 24.1% 1042 35.93 00:00:00 0 0 0.0%
XD 14 32 4 28.6% 811 57.93 00:00:00 0 0 0.0%
Total 124 280 32 25.8% 6096 49.16 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Singapore 3 1 75.0%
China 28 10 73.7%
Korea 32 13 71.1%
U.S.A. 4 3 57.1%
Malaysia 4 4 50.0%
Sweden 25 31 44.6%
Indonesia 8 12 40.0%
Denmark 16 28 36.4%
Hong Kong 2 5 28.6%
Finland 1 3 25.0%
Norway 2 8 20.0%
Iceland 0 1 0.0%
Spain 0 1 0.0%
Lithuania 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Canada 0 3 0.0%

Category: