All England  

Tournament Name: YONEX All England Open Badminton Championships 2012
Tournament Dates: 06/03/2012-11/03/2012
Location: England, Birmingham
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae CAI Yun / FU Haifeng
MS LIN Dan LEE Chong Wei
WD TIAN Qing / ZHAO Yunlei WANG Xiaoli / YU Yang (F)
WS LI Xuerui WANG Yihan
XD Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 27 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 13-21 / 21-17 / 21-19 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 214 56
Round 1 90 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 21-11 / 21-14 Bang Duc BUI / Manh Thang DAO 53 19
Round 1 42 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 19-21 / 21-16 / 11-10 Ret. Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 114 49
Round 1 93 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-12 / 21-18 Marcus ELLIS / Paul VAN RIETVELDE 303 30
Round 1 - Kok Siang TEO / GOH V Shem 21-16 / 21-18 Kevin DENNERLY-MINTURN / Oliver LEYDON-DAVIS 73 27
Round 1 38 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 21-16 / 21-15 Ronan LABAR / Mathias QUERE 77 34
Round 1 37 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-13 / 21-12 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 39 26
Round 1 34 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-13 / 21-12 Mikkel ELBJORN / Sam MAGEE 82 24
Round 2 27 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-12 / 22-20 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 90 25
Round 2 93 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-15 / 21-17 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 42 36
Round 2 - Kok Siang TEO / GOH V Shem 19-21 / 21-13 / 22-20 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 38 43
Round 2 34 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 18-21 / 21-19 / 21-15 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 37 54
MD
Round 1 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-9 / 21-15 Adrian LIU / Derrick NG 29 22
Round 1 13 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-12 / 17-21 / 21-14 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 18 47
Round 1 7 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-19 / 17-21 / 21-14 Howard BACH / Tony GUNAWAN 20 40
Round 1 93 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-19 / 21-11 Michael FUCHS / Oliver ROTH 25 30
Round 1 12 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-18 / 21-16 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 4 31
Round 1 15 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 21-14 / 21-11 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 27 33
Round 1 8 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-9 / 21-17 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 34 29
Round 1 17 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 24-22 / 21-17 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 24 41
Round 1 16 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-17 / 21-13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 22 34
Round 1 5 CHAI Biao / GUO Zhendong 21-18 / 18-21 / 26-24 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 31 75
Round 1 9 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-15 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 28 26
Round 1 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-11 / 21-14 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 23 32
Round 1 14 HONG Wei / SHEN Ye 21-6 / 21-11 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21 26
Round 1 6 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-11 / 21-18 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 11 31
Round 1 26 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 13-21 / 21-17 / 21-13 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 10 50
Round 1 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-10 / 21-11 Kok Siang TEO / GOH V Shem - 27
Round 2 1 CAI Yun / FU Haifeng 22-20 / 21-17 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 13 39
Round 2 7 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 24-22 / 21-13 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 93 31
Round 2 12 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-15 / 17-21 / 21-11 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 15 55
Round 2 8 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-13 / 13-21 / 21-7 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 17 44
Round 2 5 CHAI Biao / GUO Zhendong 21-16 / 21-19 LIU Xiaolong / QIU Zihan 16 27
Round 2 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-18 / 21-17 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 9 33
Round 2 14 HONG Wei / SHEN Ye 12-21 / 21-17 / 22-20 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 6 60
Round 2 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-13 / 21-15 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 26 42
Quarter-final 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-19 / 21-8 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 7 31
Quarter-final 8 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-15 / 17-21 / 21-12 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 12 54
Quarter-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-12 / 21-19 CHAI Biao / GUO Zhendong 5 42
Quarter-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-15 / 21-15 HONG Wei / SHEN Ye 14 43
Semi-final 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-10 / 21-15 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 8 35
Semi-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-14 / 21-13 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 37
Final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-23 / 21-9 / 21-14 CAI Yun / FU Haifeng 1 67
MS (qual)
Round 1 41 Eric PANG 21-11 / 21-14 Brice LEVERDEZ 36 27
Round 1 30 Viktor AXELSEN 21-9 / 21-23 / 21-11 Suppanyu AVIHINGSANON 50 55
Round 1 32 Muhammad Hafiz HASHIM 21-11 / 21-15 CHAN Yan Kit 35 29
Round 1 56 CHOU Tien Chen 21-9 / 21-12 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 42 24
Round 1 43 LIEW Daren 21-16 / 21-17 Zi Liang Derek WONG 49 32
Round 1 34 HSUEH Hsuan Yi 22-20 / 20-22 / 21-16 Sourabh VERMA 44 59
Round 1 40 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-19 / 21-17 Vladimir IVANOV 53 34
Round 1 57 CHONG Wei Feng 22-20 / 21-12 HSU Jen Hao 39 40
Round 2 30 Viktor AXELSEN 21-19 / 13-21 / 21-17 Eric PANG 41 52
Round 2 56 CHOU Tien Chen 11-21 / 21-15 / 21-12 Muhammad Hafiz HASHIM 32 49
Round 2 43 LIEW Daren 21-19 / 19-21 / 21-19 HSUEH Hsuan Yi 34 73
Round 2 57 CHONG Wei Feng 21-16 / 20-22 / 21-8 GURUSAIDUTT R. M. V. 40 57
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-16 / 21-11 WANG Zhengming 15 38
Round 1 17 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-14 / 8-21 / 21-7 Simon SANTOSO 9 54
Round 1 6 Sho SASAKI 21-18 / 21-19 Jan O JORGENSEN 13 41
Round 1 28 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-16 / 15-21 / 21-19 DU Pengyu 11 69
Round 1 26 Rajiv OUSEPH 17-21 / 21-16 / 21-14 Peter Hoeg GADE 4 64
Round 1 43 LIEW Daren 21-19 / 23-21 Boonsak PONSANA 22 49
Round 1 7 LEE Hyun Il 21-11 / 21-13 CHOU Tien Chen 56 30
Round 1 14 Marc ZWIEBLER 21-13 / 15-21 / 21-9 PARUPALLI Kashyap 29 65
Round 1 27 Kazushi YAMADA 14-21 / 21-12 / 21-15 SON Wan Ho 18 61
Round 1 8 Kenichi TAGO 21-12 / 24-22 Viktor AXELSEN 30 44
Round 1 10 Tien Minh NGUYEN 21-12 / 21-18 HU Yun 23 35
Round 1 3 CHEN Long 18-21 / 21-16 / 0-0 Ret. Tommy SUGIARTO 16 50
Round 1 12 Taufik HIDAYAT 25-23 / 21-17 Kevin CORDON 24 46
Round 1 5 CHEN Jin 21-13 / 21-11 WONG Wing Ki Vincent 20 42
Round 1 57 CHONG Wei Feng 21-14 / 21-18 Pablo ABIAN 21 37
Round 1 2 LIN Dan 21-18 / 21-15 Ajay JAYARAM 25 43
Round 2 1 LEE Chong Wei 23-21 / 21-18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 17 46
Round 2 28 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 21-17 Sho SASAKI 6 32
Round 2 43 LIEW Daren 21-15 / 21-10 Rajiv OUSEPH 26 32
Round 2 7 LEE Hyun Il 21-17 / 21-6 Marc ZWIEBLER 14 30
Round 2 8 Kenichi TAGO 21-17 / 21-14 Kazushi YAMADA 27 35
Round 2 3 CHEN Long 19-21 / 21-9 / 21-16 Tien Minh NGUYEN 10 76
Round 2 12 Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19 CHEN Jin 5 62
Round 2 2 LIN Dan 21-13 / 21-16 CHONG Wei Feng 57 35
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-9 / 21-11 Dionysius Hayom RUMBAKA 28 28
Quarter-final 7 LEE Hyun Il 21-15 / 21-13 LIEW Daren 43 34
Quarter-final 8 Kenichi TAGO 22-24 / 21-12 / 21-14 CHEN Long 3 77
Quarter-final 2 LIN Dan 21-18 / 21-8 Taufik HIDAYAT 12 44
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-19 / 21-18 LEE Hyun Il 7 44
Semi-final 2 LIN Dan 21-18 / 21-17 Kenichi TAGO 8 48
Final 2 LIN Dan 21-19 / 6-2 Ret. LEE Chong Wei 1 31
WD (qual)
Round 1 38 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-19 / 22-20 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 50 51
Round 1 37 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 23-21 / 21-13 CHOI Hye In / KIM So Yeong 100 37
Round 1 88 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 21-7 / 21-13 Sarah THOMAS / Carissa TURNER 75 23
Round 1 36 Hui Ern NG / Hui Lin NG 21-19 / 21-18 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 31 35
Round 2 38 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-15 / 21-17 Alex BRUCE / Michelle LI 27 30
Round 2 37 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 21-8 / 21-11 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 33 25
Round 2 88 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 21-16 / 21-16 Iris WANG / Rena WANG 32 31
Round 2 36 Hui Ern NG / Hui Lin NG 21-18 / 22-20 Nicole GRETHER / Charmaine REID 30 39
WD
Round 1 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-16 / 21-10 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 38 26
Round 1 10 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-11 / 21-10 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 25 31
Round 1 6 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 22-20 / 21-11 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 17 42
Round 1 26 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-11 / 21-6 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 16 27
Round 1 213 MA Jin / ZHONG Qianxin 21-17 / 19-21 / 22-20 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 4 87
Round 1 20 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 19-21 / 23-21 / 21-15 Hui Ern NG / Hui Lin NG 36 63
Round 1 8 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-23 / 21-14 / 21-11 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 37 43
Round 1 29 TANG Jinhua / XIA Huan 21-18 / 9-21 / 21-16 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 23 58
Round 1 11 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 16-21 / 21-19 / 21-18 Vivian HOO / WOON Khe Wei 18 59
Round 1 5 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-10 / 21-10 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 28 36
Round 1 24 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-17 / 21-13 Vita MARISSA / Nadya MELATI 13 35
Round 1 3 HA Jung Eun / KIM Min Jung 17-21 / 21-19 / 21-16 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 12 71
Round 1 9 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-15 / 21-14 CHENG Shu / PAN Pan 22 38
Round 1 7 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-16 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 88 33
Round 1 19 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-16 / 21-16 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 15 34
Round 1 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-14 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 14 36
Round 2 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-16 / 21-12 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 10 30
Round 2 26 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 22-20 / 21-18 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 6 57
Round 2 213 MA Jin / ZHONG Qianxin 21-18 / 16-21 / 21-17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 20 70
Round 2 29 TANG Jinhua / XIA Huan 21-17 / 21-18 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 8 32
Round 2 11 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 22-20 / 22-20 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 5 49
Round 2 3 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-13 / 13-7 Ret. Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 24 26
Round 2 7 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-10 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 9 32
Round 2 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-10 / 21-15 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 19 31
Quarter-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-14 / 21-16 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 26 33
Quarter-final 29 TANG Jinhua / XIA Huan 21-12 / 21-4 MA Jin / ZHONG Qianxin 213 22
Quarter-final 3 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-16 / 23-21 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 11 44
Quarter-final 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-13 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 7 37
Semi-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-13 / 21-18 TANG Jinhua / XIA Huan 29 27
Semi-final 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-19 / 21-19 HA Jung Eun / KIM Min Jung 3 53
Final 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-12 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 1 39
WS (qual)
Round 1 29 PUSARLA V. Sindhu 21-19 / 21-14 Rena WANG 58 34
Round 1 38 Lindaweni FANETRI 21-16 / 18-21 / 21-16 Lianne TAN 53 49
Round 1 34 Adrianti FIRDASARI 21-19 / 15-21 / 21-19 TEE Jing Yi 48 53
Round 1 45 Chloe MAGEE 21-18 / 17-21 / 21-11 Jeanine CICOGNINI 43 44
Round 1 42 Anastasia PROKOPENKO 21-16 / 21-16 Karina JORGENSEN 54 36
Round 1 55 Elizabeth CANN 17-21 / 21-14 / 21-17 Agnese ALLEGRINI 35 63
Round 1 41 Maria Febe KUSUMASTUTI 21-17 / 21-8 Susan EGELSTAFF 37 30
Round 2 29 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-18 Lindaweni FANETRI 38 38
Round 2 34 Adrianti FIRDASARI 21-5 / 21-16 Chloe MAGEE 45 29
Round 2 31 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-8 Anastasia PROKOPENKO 42 29
Round 2 41 Maria Febe KUSUMASTUTI 21-11 / 21-10 Elizabeth CANN 55 29
WS
Round 1 1 WANG Yihan 21-10 / 21-8 PAI Hsiao Ma 25 35
Round 1 13 LIU Xin (F) 24-22 / 19-21 / 21-11 Michelle LI 24 65
Round 1 7 Tine BAUN 21-15 / 21-15 Mingtian FU 28 32
Round 1 22 Ai GOTO 21-11 / 21-19 YAO Jie 21 33
Round 1 3 WANG Shixian 21-9 / 21-15 CHENG Shao Chieh 9 32
Round 1 19 Eriko HIROSE 17-21 / 21-8 / 21-19 Adrianti FIRDASARI 34 64
Round 1 6 JIANG Yanjiao 21-10 / 21-10 Porntip BURANAPRASERTSUK 14 26
Round 1 15 Sayaka SATO 21-17 / 21-8 Petya NEDELCHEVA 18 30
Round 1 41 Maria Febe KUSUMASTUTI 21-19 / 21-9 Juan GU 17 31
Round 1 5 LI Xuerui 8-21 / 21-4 / 21-10 Linda ZETCHIRI 30 40
Round 1 23 PI Hongyan 21-16 / 21-16 Carolina MARIN 26 36
Round 1 4 Saina NEHWAL 21-11 / 13-21 / 21-13 Sapsiree TAERATTANACHAI 31 57
Round 1 16 TAI Tzu Ying 14-21 / 21-16 / 21-19 PUSARLA V. Sindhu 29 53
Round 1 8 Juliane SCHENK 18-21 / 21-13 / 21-14 BAE Yeon Ju 12 62
Round 1 10 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-13 YIP Pui Yin 20 30
Round 1 11 SUNG Ji Hyun 21-8 / 21-13 WANG Xin 2 31
Round 2 1 WANG Yihan 21-13 / 21-12 LIU Xin (F) 13 27
Round 2 7 Tine BAUN 21-9 / 21-17 Ai GOTO 22 30
Round 2 3 WANG Shixian 21-10 / 21-19 Eriko HIROSE 19 43
Round 2 6 JIANG Yanjiao 21-17 / 21-17 Sayaka SATO 15 40
Round 2 5 LI Xuerui 21-11 / 21-19 Maria Febe KUSUMASTUTI 41 31
Round 2 4 Saina NEHWAL 21-10 / 21-17 PI Hongyan 23 34
Round 2 16 TAI Tzu Ying 21-12 / 21-11 Juliane SCHENK 8 25
Round 2 11 SUNG Ji Hyun 17-21 / 24-22 / 21-15 Ratchanok INTANON 10 66
Quarter-final 1 WANG Yihan 19-21 / 25-23 / 21-9 Tine BAUN 7 65
Quarter-final 3 WANG Shixian 21-18 / 21-10 JIANG Yanjiao 6 34
Quarter-final 5 LI Xuerui 21-13 / 23-21 Saina NEHWAL 4 39
Quarter-final 16 TAI Tzu Ying 20-22 / 21-14 / 21-14 SUNG Ji Hyun 11 56
Semi-final 1 WANG Yihan 20-22 / 21-18 / 21-18 WANG Shixian 3 86
Semi-final 5 LI Xuerui 19-21 / 21-16 / 21-10 TAI Tzu Ying 16 52
Final 5 LI Xuerui 21-13 / 21-19 WANG Yihan 1 44
XD (qual)
Round 1 - Jian Guo ONG / LIM Yin Loo 20-22 / 21-19 / 21-12 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 62 52
Round 1 54 Marcus ELLIS / Heather OLVER 22-20 / 21-23 / 21-14 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 42 55
Round 1 242 KIM Sa Rang / CHOI Hye In 21-15 / 21-12 Derrick NG / Alex BRUCE 72 23
Round 1 - Hendra SETIAWAN / Vita MARISSA 23-21 / 21-9 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 40 24
Round 1 - Robert BLAIR / Jillie COOPER 21-16 / 21-16 HONG Wei / PAN Pan 30 28
Round 2 46 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 16-21 / 23-21 / 22-20 Marcus ELLIS / Heather OLVER 54 65
Round 2 - Hendra SETIAWAN / Vita MARISSA 21-19 / 21-19 KIM Sa Rang / CHOI Hye In 242 26
Round 2 - Robert BLAIR / Jillie COOPER 21-17 / 19-21 / 21-8 LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen 66 38
XD
Round 1 17 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 16-21 / 21-19 / 21-19 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 66
Round 1 23 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 23-21 / 21-17 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 27 37
Round 1 15 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 22-20 / 21-16 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 7 42
Round 1 9 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-14 / 21-12 V. Diju / Jwala GUTTA 12 26
Round 1 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 18-21 / 21-8 / 21-19 Jian Guo ONG / LIM Yin Loo - 53
Round 1 26 HE Hanbin / BAO Yixin 14-21 / 21-19 / 21-12 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 11 55
Round 1 5 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 2-0 Ret. Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 22 0
Round 1 19 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-18 / 21-18 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 13 37
Round 1 16 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 21-15 / 21-17 Robert BLAIR / Jillie COOPER - 32
Round 1 6 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-11 / 21-16 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 46 31
Round 1 - Hendra SETIAWAN / Vita MARISSA 21-15 / 14-21 / 21-13 Toby NG / Grace GAO 29 33
Round 1 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-16 JIAMING Tao / XIA Huan 55 49
Round 1 14 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-13 / 21-9 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 18 25
Round 1 25 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-16 / 21-16 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 8 31
Round 1 33 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 17-21 / 21-15 / 21-16 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 10 64
Round 1 2 XU Chen / MA Jin 21-13 / 21-4 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 28 26
Round 2 17 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 15-21 / 21-19 / 21-19 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 23 59
Round 2 9 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 21-9 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 15 34
Round 2 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-18 HE Hanbin / BAO Yixin 26 35
Round 2 19 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-13 / 21-13 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 5 33
Round 2 6 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-18 / 21-17 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 16 41
Round 2 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-7 / 21-9 Hendra SETIAWAN / Vita MARISSA - 28
Round 2 14 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 16-21 / 21-15 / 21-13 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 25 49
Round 2 2 XU Chen / MA Jin 20-22 / 21-15 / 21-11 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 33 51
Quarter-final 9 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 15-21 / 21-17 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 17 56
Quarter-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-19 / 14-21 / 21-6 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 19 59
Quarter-final 6 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-15 / 21-16 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 3 38
Quarter-final 2 XU Chen / MA Jin 21-18 / 21-19 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 14 39
Semi-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 27-25 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 9 47
Semi-final 6 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-16 / 21-18 XU Chen / MA Jin 2 44
Final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-17 / 21-19 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 6 43
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 2556 82.45 00:39:10 2.11 3 9.7%
MS 29 65 7 24.1% 2361 81.41 00:46:14 1.76 7 24.1%
WD 30 67 7 23.3% 2443 81.43 00:42:30 1.92 4 13.3%
WS 31 73 11 35.5% 2594 83.68 00:42:52 1.95 6 19.4%
XD 30 70 10 33.3% 2557 85.23 00:42:06 2.02 2 6.7%
Total 151 346 44 29.1% 12511 82.85 00:42:32 1.95 22 14.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 50 22 69.4%
Malaysia 27 16 62.8%
Indonesia 23 16 59.0%
Denmark 18 14 56.2%
Korea 19 15 55.9%
England 9 8 52.9%
Japan 17 16 51.5%
Chinese Taipei 12 12 50.0%
Scotland 2 2 50.0%
Austria 1 1 50.0%
Russia 5 6 45.5%
India 6 9 40.0%
Germany 4 7 36.4%
Ireland 1 2 33.3%
Vietnam 1 2 33.3%
Jersey 1 2 33.3%
Hong Kong 2 6 25.0%
France 1 3 25.0%
Thailand 4 13 23.5%
Singapore 2 7 22.2%
Netherlands 1 4 20.0%
Belgium 0 1 0.0%
Sweden 0 1 0.0%
Wales 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Lakshya SEN 21-10 / 21-15
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7
1988 Ib FREDERIKSEN Morten FROST HANSEN 8-15 / 15-7 / 15-10