All England  

Tournament Name: YONEX ALL ENGLAND OPEN 2006
Tournament Dates: 17/01/2006-22/01/2006
Location: England, Birmingham
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE
MS LIN Dan LEE Hyun Il
WD GAO Ling / HUANG Sui YANG Wei / ZHANG Jiewen
WS XIE Xingfang ZHANG Ning
XD ZHANG Jun / GAO Ling Nathan ROBERTSON / Gail EMMS

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (142*) Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 15-3 / 15-7 Mark JAMES / Mark SELLWOOD (934*) 0
Round 1 - Christian DALSGAARD / Rachel HOWARD 15-7 / 15-8 Thomas BETHELL / Watson BRIGGS (442*) 0
Round 1 - Kasper MADSEN / Kristian NIELSEN 15-8 / 15-13 / 17-15 Matthew HANSON / Adam SMITH - 0
Round 1 - Christoffel Cornelius DEDNAM / Dorian Lance JAMES 15-6 / 15-12 Liam INGRAM / Michael LEWIS (296*) 0
Round 2 (142*) Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 15-1 / 15-3 Christian DALSGAARD / Rachel HOWARD - 0
Round 2 - Kasper MADSEN / Kristian NIELSEN 17-14 / 15-13 / 17-15 Christoffel Cornelius DEDNAM / Dorian Lance JAMES - 0
MD
Round 1 (24*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-4 / 15-0 Jurgen WOUTERS / Ruud BOSCH (59*) 0
Round 1 (55*) Ian PALETHORPE / Kristian ROEBUCK 15-2 / 15-4 Vladimir IVANOV / Vladimir MALKOV (628*) 0
Round 1 (63*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 15-9 / 15-13 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (23*) 0
Round 1 (85*) Songphon ANUGRITAYAWON / Nitipong SAENGSILA 15-4 / 15-13 Jean-Michel LEFORT / Sebastien VINCENT - 0
Round 1 (12*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-4 / 15-6 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (35*) 0
Round 1 (147*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 15-7 / 15-7 Joe MORGAN / James PHILLIPS (62*) 0
Round 1 (171*) Thomas LAYBOURN / Lars PAASKE 15-9 / 15-10 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO (142*) 0
Round 1 (28*) Roman SPITKO / Michael FUCHS 11-15 / 15-8 / 15-8 Matthew HONEY / Edward FOSTER (136*) 0
Round 1 (15*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN 15-4 / 15-5 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (34*) 0
Round 1 (99*) Rasmus BONDE / Kasper FAUST HENRIKSEN 15-3 / 15-7 Christoffel Cornelius DEDNAM / Dorian Lance JAMES - 0
Round 1 (75*) KANG Myeong Won / YOO Yeon Seong 15-8 / 16-17 / 15-12 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (32*) 0
Round 1 (25*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 17-14 / 17-15 HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man (26*) 0
Round 1 (19*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 15-13 / 15-10 John GORDON / Daniel A SHIRLEY (21*) 0
Round 1 (203*) JUNG Tae-keuk / LEE Jae Jin 15-8 / 15-7 Shuichi NAKAO / Shuichi SAKAMOTO (360*) 0
Round 1 (53*) Chris LANGRIDGE / Chris TONKS 12-15 / 15-9 / 15-3 Sergey LUNEV / Alexej VASILJEV (407*) 0
Round 1 (36*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 15-6 / 15-4 Eric PANG / Koen RIDDER (107*) 0
Round 2 (18*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 9-15 / 15-8 / 15-10 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (1*) 0
Round 2 (24*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-1 / 15-12 Ian PALETHORPE / Kristian ROEBUCK (55*) 0
Round 2 (8*) Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO 15-3 / 15-4 David T FORBES / Stewart KERR (121*) 0
Round 2 (63*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 15-1 / 15-1 Songphon ANUGRITAYAWON / Nitipong SAENGSILA (85*) 0
Round 2 (4*) CAI Yun / FU Haifeng 15-9 / 15-3 Geoffrey R BELLINGHAM / Craig COOPER (30*) 0
Round 2 (12*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-8 / 15-6 Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON (147*) 0
Round 2 (7*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 15-1 / 15-5 Michael ANDREY / Christian BOESIGER (86*) 0
Round 2 (171*) Thomas LAYBOURN / Lars PAASKE 15-8 / 15-11 Roman SPITKO / Michael FUCHS (28*) 0
Round 2 (15*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN 15-11 / 15-3 Rasmus BONDE / Kasper FAUST HENRIKSEN (99*) 0
Round 2 (170*) Jonas RASMUSSEN / Peter BUUR STEFFENSEN 15-0 / 15-0 Keith TURNBULL / Colin HILL (185*) 0
Round 2 (25*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 15-8 / 2-15 / 15-5 KANG Myeong Won / YOO Yeon Seong (75*) 0
Round 2 (5*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 11-15 / 15-13 / 15-9 Simon ARCHER / David LINDLEY (52*) 0
Round 2 (19*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 15-12 / 16-17 / 15-8 JUNG Tae-keuk / LEE Jae Jin (203*) 0
Round 2 (22*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 15-11 / 15-8 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (9*) 0
Round 2 (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-9 / 15-8 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (14*) 0
Round 2 (36*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 15-7 / 15-12 Chris LANGRIDGE / Chris TONKS (53*) 0
Round 3 (18*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-11 / 15-12 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (24*) 0
Round 3 (63*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 10-0 Ret. Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO (8*) 0
Round 3 (12*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-3 / 15-6 CAI Yun / FU Haifeng (4*) 0
Round 3 (171*) Thomas LAYBOURN / Lars PAASKE 12-15 / 15-9 / 15-11 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (7*) 0
Round 3 (15*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN 15-13 / 15-8 / 7-15 Jonas RASMUSSEN / Peter BUUR STEFFENSEN (170*) 0
Round 3 (5*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-13 / 15-6 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (25*) 0
Round 3 (19*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 15-7 / 15-3 Anthony CLARK / Robert BLAIR (22*) 0
Round 3 (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-3 / 15-3 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (36*) 0
Quarter-final (18*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-6 / 15-4 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae (63*) 0
Quarter-final (12*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-13 / 12-15 / 15-7 Thomas LAYBOURN / Lars PAASKE (171*) 0
Quarter-final (15*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN 15-13 / 13-17 / 15-3 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (5*) 0
Quarter-final (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-12 / 15-8 GUO Zhendong / XIE Zhongbo (19*) 0
Semi-final (18*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-8 / 15-7 Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (12*) 0
Semi-final (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 17-14 / 15-9 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN (15*) 0
Final (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-6 / 14-17 / 15-2 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (18*) 0
MS (qual)
Round 1 (1356*) Richard WRINGLEY 15-0 / 15-0 / 15-0 Paul FAGBEMI - 0
Round 1 (326*) Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 15-13 / 15-9 Magnus SAHLBERG (161*) 0
Round 1 (1025*) Ben WITHAM 15-0 / 15-0 Paul BUTLER (1260*) 0
Round 1 (772*) Michael EDGE 15-0 / 15-0 / 15-0 Kayode OLATUNJI (852*) 0
Round 1 - James ALLINSON 15-0 / 15-0 / 15-0 Greg Orobosa OKUONGHAE (598*) 0
Round 1 (1019*) Tom DUNLOP 15-8 / 17-15 Vladimir MALKOV (403*) 0
Round 1 (535*) Sergey LUNEV 15-6 / 15-2 Lee POWER (1021*) 0
Round 1 (618*) Vladimir IVANOV 9-15 / 15-11 / 15-8 Steve SMITH (620*) 0
MS
Round 1 (1*) LIN Dan 15-5 / 9-15 / 15-9 JANG Young Soo (59*) 0
Round 1 (31*) Kasper OEDUM 9-15 / 15-4 / 15-2 Eric PANG (30*) 0
Round 1 (9*) Choong Hann WONG 15-9 / 15-9 Arvind BHAT (36*) 0
Round 1 (40*) Aamir GHAFFAR 15-5 / 15-1 ZHANG Yi (234*) 0
Round 1 (7*) Kenneth JONASSEN 15-6 / 15-11 Sho SASAKI (58*) 0
Round 1 (98*) Toby HONEY 15-3 / 15-1 Scott EVANS (90*) 0
Round 1 (18*) Sairul Amar AYOB 15-5 / 15-11 Jean-Michel LEFORT (86*) 0
Round 1 (118*) Vidre WIBOWO 15-13 / 15-11 Peter MIKKELSEN (73*) 0
Round 1 (2*) LEE Chong Wei 15-3 / 15-2 Geoffrey R BELLINGHAM (44*) 0
Round 1 (20*) Bjoern JOPPIEN 15-9 / 15-7 Bo RAFN (115*) 0
Round 1 (16*) Niels Christian KALDAU 17-16 / 15-12 Poompat SAPKULCHANANART (60*) 0
Round 1 (164*) WU Yunyong 15-9 / 15-6 Nicholas KIDD (75*) 0
Round 1 (3*) CHEN Hong 15-8 / 15-7 Yousuke NAKANISHI (78*) 0
Round 1 (170*) Stanislav PUKHOV 15-5 / 15-11 Jens-Kristian LETH (64*) 0
Round 1 (11*) SHON Seung Mo 15-10 / 15-12 Andrew DABEKA (52*) 0
Round 1 (42*) Kay Bin YEOH 15-7 / 15-7 Vladislav DRUZCHENKO (69*) 0
Round 1 (125*) Carl BAXTER 15-9 / 15-11 Nathan RICE (79*) 0
Round 1 (13*) Boonsak PONSANA 15-9 / 15-13 Rajiv OUSEPH (89*) 0
Round 1 (65*) Joachim FISCHER NIELSEN 15-4 / 15-2 Pedro YANG (57*) 0
Round 1 (14*) CHEN Jin 17-14 / 15-5 Muhammad Hafiz HASHIM (8*) 0
Round 1 (244*) Koichi SAEKI 15-8 / 15-10 Kasper IPSEN (113*) 0
Round 1 (12*) NG Wei 15-9 / 15-3 John GORDON (129*) 0
Round 1 (84*) Wee Chung PEI 15-6 / 15-7 Martyn LEWIS (83*) 0
Round 1 (5*) Peter Hoeg GADE 15-4 / 15-9 PARK Sung Hwan (24*) 0
Round 1 (145*) Christian LIND THOMSEN 15-6 / 5-15 / 15-11 Andrew SMITH (38*) 0
Round 1 (15*) Beng Hong KUAN 15-10 / 15-8 Bobby MILROY (26*) 0
Round 1 (54*) Michael CHRISTENSEN 15-12 / 15-11 Petr KOUKAL (85*) 0
Round 1 (4*) LEE Hyun Il 15-0 / 15-3 Chetan ANAND (25*) 0
Round 1 (45*) Tsuen Seng LEE 15-5 / 15-8 Sony Dwi KUNCORO (19*) 0
Round 1 (17*) Shoji SATO 15-2 / 15-3 Arif RASIDI (47*) 0
Round 1 (35*) Joachim PERSSON 12-15 / 15-4 / 15-7 Dicky PALYAMA (22*) 0
Round 1 (6*) BAO Chunlai 15-9 / 15-11 John MOODY (49*) 0
Round 2 (1*) LIN Dan 5-15 / 15-6 / 15-4 Kasper OEDUM (31*) 0
Round 2 (9*) Choong Hann WONG 15-10 / 15-5 Aamir GHAFFAR (40*) 0
Round 2 (7*) Kenneth JONASSEN 15-4 / 15-3 Toby HONEY (98*) 0
Round 2 (18*) Sairul Amar AYOB 15-9 / 9-15 / 15-4 Vidre WIBOWO (118*) 0
Round 2 (2*) LEE Chong Wei 15-6 / 7-15 / 15-3 Bjoern JOPPIEN (20*) 0
Round 2 (164*) WU Yunyong 15-11 / 6-0 Ret. Niels Christian KALDAU (16*) 0
Round 2 (3*) CHEN Hong 15-7 / 15-4 Stanislav PUKHOV (170*) 0
Round 2 (42*) Kay Bin YEOH 15-8 / 17-16 SHON Seung Mo (11*) 0
Round 2 (13*) Boonsak PONSANA 15-8 / 15-8 Carl BAXTER (125*) 0
Round 2 (14*) CHEN Jin 15-5 / 15-8 Joachim FISCHER NIELSEN (65*) 0
Round 2 (12*) NG Wei 9-15 / 15-6 / 15-0 Koichi SAEKI (244*) 0
Round 2 (5*) Peter Hoeg GADE 15-1 / 15-4 Wee Chung PEI (84*) 0
Round 2 (15*) Beng Hong KUAN 15-12 / 15-9 Christian LIND THOMSEN (145*) 0
Round 2 (4*) LEE Hyun Il 15-7 / 15-1 Michael CHRISTENSEN (54*) 0
Round 2 (17*) Shoji SATO 15-12 / 15-5 Tsuen Seng LEE (45*) 0
Round 2 (35*) Joachim PERSSON 17-15 / 10-5 Ret. BAO Chunlai (6*) 0
Round 3 (1*) LIN Dan 15-6 / 15-5 Choong Hann WONG (9*) 0
Round 3 (7*) Kenneth JONASSEN 15-3 / 15-7 Sairul Amar AYOB (18*) 0
Round 3 (2*) LEE Chong Wei 15-8 / 15-0 WU Yunyong (164*) 0
Round 3 (3*) CHEN Hong 15-11 / 15-11 Kay Bin YEOH (42*) 0
Round 3 (14*) CHEN Jin 17-14 / 17-14 Boonsak PONSANA (13*) 0
Round 3 (5*) Peter Hoeg GADE 15-8 / 15-5 NG Wei (12*) 0
Round 3 (4*) LEE Hyun Il 15-1 / 15-5 Beng Hong KUAN (15*) 0
Round 3 (17*) Shoji SATO 15-1 / 3-1 Ret. Joachim PERSSON (35*) 0
Quarter-final (1*) LIN Dan 15-10 / 15-3 Kenneth JONASSEN (7*) 0
Quarter-final (2*) LEE Chong Wei 9-15 / 17-14 / 15-2 CHEN Hong (3*) 0
Quarter-final (5*) Peter Hoeg GADE 15-6 / 15-13 CHEN Jin (14*) 0
Quarter-final (4*) LEE Hyun Il 15-7 / 15-11 Shoji SATO (17*) 0
Semi-final (1*) LIN Dan 15-9 / 10-15 / 17-14 LEE Chong Wei (2*) 0
Semi-final (4*) LEE Hyun Il 3-15 / 15-8 / 15-1 Peter Hoeg GADE (5*) 0
Final (1*) LIN Dan 15-7 / 15-7 LEE Hyun Il (4*) 0
WD (qual)
Round 1 (56*) Sarah BOK / Jenny WALLWORK 15-9 / 15-10 / 14-17 CHANG Hsin Yun / CHENG Shao Chieh (362*) 0
Round 1 (42*) Imogen BANKIER / Emma MASON 3-15 / 3-15 / 9-15 Nina WECKSTROM / Anu NIEMINEN (72*) 0
Round 1 (47*) Elodie EYMARD / Weny RASIDI 5-15 / 17-16 / 4-15 Hayley CONNOR / Heather OLVER (78*) 0
Round 1 (89*) Michelle DOUGLAS / Rita Yuan GAO 9-15 / 17-14 / 10-15 Jenny DAY / Liza SMITH - 0
Round 2 (56*) Sarah BOK / Jenny WALLWORK 17-14 / 17-13 / 10-15 Imogen BANKIER / Emma MASON (42*) 0
Round 2 (47*) Elodie EYMARD / Weny RASIDI 6-15 / 6-15 Michelle DOUGLAS / Rita Yuan GAO (89*) 0
WD
Round 1 (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-4 / 15-4 Natalie MUNT / Suzanne RAYAPPAN (142*) 0
Round 1 (15*) Pernille HARDER / Helle NIELSEN 15-6 / 15-9 Helen NICHOL / Charmaine REID (27*) 0
Round 1 (9*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 15-4 / 15-1 Evgenia DIMOVA / Anna EFREMOVA (82*) 0
Round 1 (103*) HA Jung Eun / HWANG Yu Mi 15-11 / 15-6 Birgit OVERZIER / Michaela PEIFFER (31*) 0
Round 1 (6*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-6 / 15-9 Nicole GORDON / Sara RUNESTEN-PETERSEN (30*) 0
Round 1 (33*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 15-9 / 9-15 / 15-12 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (16*) 0
Round 1 (128*) ZHANG Yawen / WEI Yili 15-3 / 15-5 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (24*) 0
Round 1 (29*) Hing Yau MOOI / Sock Ai OOI 15-7 / 15-2 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (47*) 0
Round 1 (13*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-11 / 15-8 Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS (12*) 0
Round 1 (8*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 15-3 / 15-9 Molthila KITJANON / Salakjit PONSANA - 0
Round 1 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-3 / 15-1 Rebecca BELLINGHAM / Rachel HINDLEY (19*) 0
Round 1 (14*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 15-0 / 15-0 Sandra MARINELLO / Kathrin PIOTROWSKI (34*) 0
Round 1 (7*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 17-15 / 15-7 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA (110*) 0
Round 1 (23*) Britta ANDERSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-2 / 15-11 Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN (41*) 0
Round 1 (3*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-5 / 15-6 ANG Li Peng / Pek Siah LIM (68*) 0
Round 1 (20*) Jo NOVITA / Greysia POLII 15-7 / 15-12 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (32*) 0
Round 2 (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-2 / 15-0 Pernille HARDER / Helle NIELSEN (15*) 0
Round 2 (9*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 15-3 / 3-15 / 17-15 HA Jung Eun / HWANG Yu Mi (103*) 0
Round 2 (6*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-10 / 15-9 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (33*) 0
Round 2 (128*) ZHANG Yawen / WEI Yili 15-5 / 15-3 Hing Yau MOOI / Sock Ai OOI (29*) 0
Round 2 (13*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 15-12 / 15-10 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (8*) 0
Round 2 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-8 / 15-9 Jo NOVITA / Greysia POLII (20*) 0
Round 2 (14*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 15-9 / 15-8 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (7*) 0
Round 2 (3*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-0 / 15-2 Britta ANDERSEN / Mette SCHJOLDAGER (23*) 0
Quarter-final (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-8 / 15-6 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (9*) 0
Quarter-final (128*) ZHANG Yawen / WEI Yili 15-9 / 15-1 Gail EMMS / Donna KELLOGG (6*) 0
Quarter-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-5 / 15-3 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (13*) 0
Quarter-final (3*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-8 / 15-9 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (14*) 0
Semi-final (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-11 / 15-9 ZHANG Yawen / WEI Yili (128*) 0
Semi-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-4 / 15-9 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (3*) 0
Final (2*) GAO Ling / HUANG Sui 6-15 / 15-11 / 15-2 YANG Wei / ZHANG Jiewen (1*) 0
WS (qual)
Round 1 (194*) Nicola CERFONTYNE 11-5 / 9-11 / 11-7 Fontaine Mica WRIGHT - 0
Round 1 (99*) Weny RASIDI 11-2 / 11-0 Caroline WESTLEY (466*) 0
Round 1 (78*) LEE Seung Ah 11-0 / 11-0 Elena C JOHNSON (309*) 0
Round 1 (59*) Judith MEULENDIJKS 11-7 / 11-6 Michelle CHEUNG - 0
WS
Round 1 (17*) Juliane SCHENK 11-4 / 11-1 Tine HOY (70*) 0
Round 1 (51*) Jill PITTARD 9-11 / 11-8 / 11-9 Linda ZETCHIRI (65*) 0
Round 1 (24*) Anna RICE 11-5 / 11-9 JANG(F) Soo Young (40*) 0
Round 1 (9*) Eriko HIROSE 11-1 / 11-2 Judith MEULENDIJKS (59*) 0
Round 1 (21*) HWANG Hye Youn 11-3 / 11-5 Salakjit PONSANA (22*) 0
Round 1 (28*) LU Lan 11-2 / 11-5 Ella DIEHL (36*) 0
Round 1 (35*) Petra REICHEL 11-9 / 11-5 Rita Yuan GAO (43*) 0
Round 1 (179*) CHIEN Yu Chin 11-5 / 13-11 Rachel VAN CUTSEN (61*) 0
Round 1 (33*) LEE Yun Hwa 11-3 / 11-8 Nanna BROSOLAT JENSEN (123*) 0
Round 1 (30*) JIANG Yanjiao 11-1 / 11-4 Camilla SORENSEN (76*) 0
Round 1 (47*) Nicole GRETHER 11-4 / 11-8 Anu NIEMINEN (34*) 0
Round 1 (16*) Yu HIRAYAMA 11-3 / 11-1 Elizabeth CANN (32*) 0
Round 1 (57*) Tine BAUN 11-7 / 11-9 LEE Seung Ah (78*) 0
Round 1 (12*) Mew Choo WONG 11-5 / 11-1 Julia MANN (52*) 0
Round 1 (8*) Kaori MORI 11-8 / 11-2 Jeanine CICOGNINI (69*) 0
Round 1 (13*) SEO Yoon Hee 9-11 / 11-6 / 11-9 Susan EGELSTAFF (23*) 0
Round 2 (1*) ZHANG Ning 11-4 / 11-2 YIP Pui Yin (31*) 0
Round 2 (17*) Juliane SCHENK 11-3 / 11-3 Jill PITTARD (51*) 0
Round 2 (42*) Rachel HINDLEY 11-7 / 11-5 Nina WECKSTROM (94*) 0
Round 2 (9*) Eriko HIROSE 11-6 / 11-0 Anna RICE (24*) 0
Round 2 (5*) PI Hongyan 11-1 / 11-0 Sutheaswari MUDUKASAN (37*) 0
Round 2 (28*) LU Lan 4-11 / 11-9 / 11-2 HWANG Hye Youn (21*) 0
Round 2 (14*) CHENG Shao Chieh 11-9 / 13-10 Tracey HALLAM (10*) 0
Round 2 (179*) CHIEN Yu Chin 5-11 / 11-7 / 11-4 Petra REICHEL (35*) 0
Round 2 (30*) JIANG Yanjiao 11-3 / 11-7 LEE Yun Hwa (33*) 0
Round 2 (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-6 / 11-6 Kati TOLMOFF (58*) 0
Round 2 (16*) Yu HIRAYAMA 11-9 / 11-7 Nicole GRETHER (47*) 0
Round 2 (3*) WANG Chen 11-7 / 11-6 Molthila KITJANON (27*) 0
Round 2 (12*) Mew Choo WONG 11-2 / 11-6 Tine BAUN (57*) 0
Round 2 (4*) Huaiwen XU 11-1 / 11-1 Charmaine REID (29*) 0
Round 2 (8*) Kaori MORI 11-3 / 11-3 SEO Yoon Hee (13*) 0
Round 2 (2*) XIE Xingfang 11-1 / 11-4 Rebecca BELLINGHAM (26*) 0
Round 3 (1*) ZHANG Ning 11-4 / 11-3 Juliane SCHENK (17*) 0
Round 3 (9*) Eriko HIROSE 11-4 / 11-1 Rachel HINDLEY (42*) 0
Round 3 (5*) PI Hongyan 11-6 / 11-4 LU Lan (28*) 0
Round 3 (14*) CHENG Shao Chieh 11-8 / 11-9 CHIEN Yu Chin (179*) 0
Round 3 (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-5 / 6-11 / 11-6 JIANG Yanjiao (30*) 0
Round 3 (3*) WANG Chen 11-7 / 11-7 Yu HIRAYAMA (16*) 0
Round 3 (4*) Huaiwen XU 11-5 / 11-9 Mew Choo WONG (12*) 0
Round 3 (2*) XIE Xingfang 11-6 / 11-0 Kaori MORI (8*) 0
Quarter-final (1*) ZHANG Ning 11-8 / 11-6 Eriko HIROSE (9*) 0
Quarter-final (5*) PI Hongyan 11-1 / 11-1 CHENG Shao Chieh (14*) 0
Quarter-final (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 9-11 / 11-7 / 11-7 WANG Chen (3*) 0
Quarter-final (2*) XIE Xingfang 11-2 / 11-5 Huaiwen XU (4*) 0
Semi-final (1*) ZHANG Ning 11-3 / 9-11 / 11-3 PI Hongyan (5*) 0
Semi-final (2*) XIE Xingfang 11-13 / 11-0 / 11-7 Mia AUDINA TJIPTAWAN (6*) 0
Final (2*) XIE Xingfang 11-6 / 4-11 / 11-2 ZHANG Ning (1*) 0
XD (qual)
Round 1 (264*) Simon ARCHER / Ella TRIPP 5-15 / 5-5 Keith TURNBULL / Emma MASON (169*) 0
Round 1 (42*) Jurgen WOUTERS / Paulien VAN DOOREMALEN 12-15 / 1-15 Edward FOSTER / Rachel HOWARD (666*) 0
Round 1 (130*) Ian PALETHORPE / Joanne NICHOLAS 3-15 / 3-7 Alexandre PAIXAO / Filipa LAMY (577*) 0
Round 1 (52*) Kristian ROEBUCK / Jenny WALLWORK 3-15 / 3-0 Dorian Lance JAMES / Kerry-Lee HARRINGTON - 0
Round 1 (93*) Carsten MOGENSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 15-10 / 4-15 / 4-15 Chris LANGRIDGE / Jenny DAY (175*) 0
Round 1 (119*) Vitalij DURKIN / Marina YAKUSHEVA 11-15 / 11-10 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (408*) 0
Round 1 (222*) Mark JAMES / Elizabeth BRETT 4-15 / 4-8 Michal MATEJKA / Eva SLADEKOVA (77*) 0
Round 1 (66*) Watson BRIGGS / Imogen BANKIER 12-15 / 10-15 Robin MIDDLETON / Sarah BOK (74*) 0
Round 1 - JUNG Tae-keuk / LEE Seung Ah 17-16 / 6-15 / 9-15 Matthew HONEY / Heather OLVER - 0
Round 1 (69*) Vladislav DRUZCHENKO / Johanna PERSSON 4-15 / 5-15 Alexej VASILJEV / Anna EFREMOVA (177*) 0
Round 1 (710*) Sergey LUNEV / Evgenia DIMOVA 13-15 / 11-15 Robert ADCOCK / Hayley CONNOR (552*) 0
Round 1 - Chris TONKS / Liza SMITH 7-15 / 7-15 / 13-15 Christoffel Cornelius DEDNAM / Annari VILJOEN (401*) 0
Round 2 (264*) Simon ARCHER / Ella TRIPP 0-15 / 0-15 Jurgen WOUTERS / Paulien VAN DOOREMALEN (42*) 0
Round 2 (52*) Kristian ROEBUCK / Jenny WALLWORK 9-15 / 13-15 Ian PALETHORPE / Joanne NICHOLAS (130*) 0
Round 2 (93*) Carsten MOGENSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 10-15 / 10-6 Vitalij DURKIN / Marina YAKUSHEVA (119*) 0
Round 2 (66*) Watson BRIGGS / Imogen BANKIER 6-15 / 9-15 Mark JAMES / Elizabeth BRETT (222*) 0
Round 2 (69*) Vladislav DRUZCHENKO / Johanna PERSSON 12-15 / 9-15 JUNG Tae-keuk / LEE Seung Ah - 0
Round 2 (710*) Sergey LUNEV / Evgenia DIMOVA 12-15 / 12-17 / 10-15 Chris TONKS / Liza SMITH - 0
XD
Round 1 (1*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-5 / 15-6 Keita MASUDA / Tomomi MATSUDA (268*) 0
Round 1 (10*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 15-2 / 15-6 Nitipong SAENGSILA / Duanganong AROONKESORN (57*) 0
Round 1 (7*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-4 / 15-9 Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN (9*) 0
Round 1 (93*) Carsten MOGENSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 15-4 / 15-13 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (30*) 0
Round 1 (6*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-1 / 15-10 YOO Yeon Seong / HA Jung Eun (223*) 0
Round 1 (46*) Jean-Michel LEFORT / Weny RASIDI 15-3 / 15-17 / 15-7 Jurgen WOUTERS / Paulien VAN DOOREMALEN (42*) 0
Round 1 (4*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-0 / 15-9 Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Sock Ai OOI (62*) 0
Round 1 (26*) David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN 15-12 / 5-15 / 15-11 Simon ARCHER / Ella TRIPP (264*) 0
Round 1 (20*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 15-10 / 9-15 / 15-2 Vladislav DRUZCHENKO / Johanna PERSSON (69*) 0
Round 1 (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-4 / 15-2 Craig COOPER / Lianne SHIRLEY (22*) 0
Round 1 (40*) Jonas RASMUSSEN / Britta ANDERSEN 15-17 / 15-5 / 15-12 Andrew BOWMAN / Kirsteen MCEWAN-MILLER (29*) 0
Round 1 (2*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-4 / 15-3 Shuichi NAKAO / Aki AKAO (413*) 0
Round 1 (16*) Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 15-13 / 15-5 Robert BLAIR / Natalie MUNT (11*) 0
Round 1 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 15-13 / 17-15 LEE Yong Dae / HWANG Yu Mi (136*) 0
Round 1 (13*) Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 15-9 / 15-13 Peter BUUR STEFFENSEN / Pernille HARDER (170*) 0
Round 1 (3*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-7 / 15-4 Michael FUCHS / Sandra MARINELLO (49*) 0
Round 2 (1*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-9 / 15-9 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (10*) 0
Round 2 (7*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-6 / 15-7 Carsten MOGENSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (93*) 0
Round 2 (6*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-9 / 15-3 Jean-Michel LEFORT / Weny RASIDI (46*) 0
Round 2 (4*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-7 / 15-13 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (26*) 0
Round 2 (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-4 / 15-6 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (20*) 0
Round 2 (2*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-5 / 15-3 Jonas RASMUSSEN / Britta ANDERSEN (40*) 0
Round 2 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 3-15 / 15-11 / 15-8 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG (16*) 0
Round 2 (3*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-2 / 15-12 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (13*) 0
Quarter-final (1*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-12 / 15-5 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (7*) 0
Quarter-final (6*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-7 / 15-4 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (4*) 0
Quarter-final (2*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-5 / 8-15 / 15-13 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (5*) 0
Quarter-final (3*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 13-15 / 15-9 / 15-11 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (8*) 0
Semi-final (6*) ZHANG Jun / GAO Ling 17-16 / 15-11 LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung (1*) 0
Semi-final (2*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-12 / 15-4 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (3*) 0
Final (6*) ZHANG Jun / GAO Ling 12-15 / 17-14 / 15-1 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (2*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 46 104 12 26.1% 2380 51.74 00:00:00 0 0 0.0%
MS 60 131 11 18.3% 2920 48.67 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 65 3 9.7% 1395 45 00:00:00 0 0 0.0%
WS 47 103 9 19.1% 1654 35.19 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 70 8 25.8% 1601 51.65 00:00:00 0 0 0.0%
Total 215 473 43 20.0% 9950 46.28 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 51 13 79.7%
Malaysia 32 20 61.5%
Chinese Taipei 6 4 60.0%
Japan 17 13 56.7%
Denmark 40 31 56.3%
Korea 23 19 54.8%
France 10 9 52.6%
Indonesia 6 6 50.0%
Hong Kong 4 4 50.0%
Ukraine 2 2 50.0%
Russia 8 10 44.4%
Thailand 9 12 42.9%
England 29 39 42.6%
Germany 8 11 42.1%
Scotland 6 10 37.5%
Netherlands 5 10 33.3%
Sweden 1 2 33.3%
Canada 2 7 22.2%
South Africa 1 4 20.0%
New Zealand 1 11 8.3%
Guatemala 0 1 0.0%
Jersey 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Lakshya SEN 21-10 / 21-15
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7
1988 Ib FREDERIKSEN Morten FROST HANSEN 8-15 / 15-7 / 15-10