Victor China Open  

Tournament Name: VICTOR China Open 2013
Tournament Dates: 12/11/2013-17/11/2013
Location: China, SHANGHAI
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong Thien How HOON / TAN Wee Kiong
MS CHEN Long WANG Zhengming
WD WANG Xiaoli / YU Yang (F) BAO Yixin / ZHONG Qianxin
WS LI Xuerui WANG Shixian
XD Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 175 CHEN Zhuofu / LU Kai 21-3 / 21-2 Erdenebayar ENKHBOLD / Zolzaya MUNKHBAATAR 345 12
MD
Round 1 57 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-18 / 21-11 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 37
Round 1 58 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 23-21 / 21-17 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 31 33
Round 1 7 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-14 / 21-13 KANG Jun / LIU Cheng 83 30
Round 1 18 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-19 / 23-21 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 32 46
Round 1 4 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-9 / 21-10 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 20 22
Round 1 16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-14 / 21-12 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 42 28
Round 1 19 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-11 / 21-19 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 10 35
Round 1 97 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-15 / 21-15 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 116 37
Round 1 128 FU Haifeng / HONG Wei 21-18 / 21-12 Berry ANGRIAWAN / Ricky KARANDASUWARDI 75 31
Round 1 128 CAI Yun / CHAI Biao 21-14 / 15-21 / 21-17 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 8 52
Round 1 43 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 21-19 / 12-21 / 21-15 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 29 48
Round 1 6 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-11 / 21-17 CHEN Zhuofu / LU Kai 175 39
Round 1 14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-14 / 21-6 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 52 24
Round 1 5 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-16 / 21-18 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 22 28
Round 1 73 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-11 / 21-12 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 41 28
Round 1 11 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 25-23 / 21-15 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 45
Round 2 57 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-15 / 21-13 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 58 32
Round 2 7 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-15 / 21-18 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 18 40
Round 2 4 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-9 / 21-12 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 16 28
Round 2 19 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-18 / 16-21 / 21-19 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 97 66
Round 2 128 CAI Yun / CHAI Biao 21-12 / 21-12 FU Haifeng / HONG Wei 128 24
Round 2 6 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-18 / 21-17 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 43 45
Round 2 14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-18 / 21-18 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 5 37
Round 2 11 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 17-21 / 21-17 / 21-18 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 73 62
Quarter-final 57 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 17-21 / 21-14 / 21-11 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 7 65
Quarter-final 4 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-12 / 21-17 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 19 37
Quarter-final 128 CAI Yun / CHAI Biao 14-21 / 21-10 / 21-14 LIU Xiaolong / QIU Zihan 6 63
Quarter-final 11 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-14 / 18-21 / 21-15 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 14 51
Semi-final 57 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 19-21 / 21-19 / 21-11 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 4 83
Semi-final 11 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 23-21 / 21-17 CAI Yun / CHAI Biao 128 43
Final 57 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-13 / 21-12 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 11 34
MS (qual)
Round 1 63 SON Wan Ho 21-17 / 21-10 GUO Kai 182 41
Round 1 35 Vladimir IVANOV 19-21 / 21-16 / 21-13 GAO Tianyu 425 45
Round 1 38 LEE Dong Keun 21-13 / 21-17 Dieter DOMKE 68 39
Round 1 64 WEI Nan 21-12 / 21-13 HUANG Yuxiang 199 29
Round 1 66 XUE Song 21-11 / 21-18 Kazumasa SAKAI 34 46
Round 1 51 TIAN Houwei 21-19 / 21-17 NG Ka Long Angus 90 42
Round 1 48 CHAN Yan Kit 21-10 / 21-10 Brandon WYNN - MORRIS 1073 23
Round 2 63 SON Wan Ho 21-18 / 21-13 Vladimir MALKOV 52 37
Round 2 35 Vladimir IVANOV 21-16 / 21-16 LEE Dong Keun 38 38
Round 2 66 XUE Song 21-10 / 21-12 WEI Nan 64 35
Round 2 51 TIAN Houwei 21-11 / 21-15 CHAN Yan Kit 48 36
MS
Round 1 32 GAO Huan 21-9 / 21-16 CHOU Tien Chen 25 42
Round 1 10 HU Yun 16-21 / 21-19 / 21-13 Yuekun CHEN 20 66
Round 1 11 PARUPALLI Kashyap 22-20 / 21-15 Boonsak PONSANA 8 45
Round 1 27 Kento MOMOTA 21-18 / 21-16 Marc ZWIEBLER 12 42
Round 1 4 DU Pengyu 21-15 / 21-5 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 16 40
Round 1 23 Sho SASAKI 21-8 / 21-17 Vladimir IVANOV 35 31
Round 1 5 Tommy SUGIARTO 21-19 / 19-21 / 21-10 Viktor AXELSEN 24 59
Round 1 9 WANG Zhengming 21-17 / 21-7 Rajiv OUSEPH 21 37
Round 1 17 CHONG Wei Feng 21-12 / 21-10 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 13 30
Round 1 51 TIAN Houwei 19-21 / 21-16 / 21-14 Tien Minh NGUYEN 7 76
Round 1 15 Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-17 HSU Jen Hao 31 45
Round 1 3 Kenichi TAGO 24-22 / 21-17 XUE Song 66 57
Round 1 14 Takuma UEDA 18-21 / 21-10 / 21-11 Anand PAWAR 30 56
Round 1 29 LIEW Daren 21-17 / 21-12 Jan O JORGENSEN 6 32
Round 1 63 SON Wan Ho 21-18 / 21-19 Ajay JAYARAM 26 46
Round 1 2 CHEN Long 21-13 / 21-10 Eric PANG 33 35
Round 2 10 HU Yun 21-17 / 19-21 / 23-21 GAO Huan 32 84
Round 2 27 Kento MOMOTA 21-11 / 21-12 PARUPALLI Kashyap 11 30
Round 2 4 DU Pengyu 15-21 / 21-11 / 21-8 Sho SASAKI 23 61
Round 2 9 WANG Zhengming 21-15 / 14-21 / 21-18 Tommy SUGIARTO 5 70
Round 2 17 CHONG Wei Feng 14-21 / 21-13 / 21-16 TIAN Houwei 51 74
Round 2 15 Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-17 Kenichi TAGO 3 35
Round 2 29 LIEW Daren 14-21 / 21-17 / 24-22 Takuma UEDA 14 81
Round 2 2 CHEN Long 21-19 / 21-16 SON Wan Ho 63 57
Quarter-final 27 Kento MOMOTA 21-9 / 22-20 HU Yun 10 38
Quarter-final 9 WANG Zhengming 21-17 / 21-8 DU Pengyu 4 36
Quarter-final 17 CHONG Wei Feng 18-21 / 21-14 / 21-16 Sony Dwi KUNCORO 15 62
Quarter-final 2 CHEN Long 21-10 / 14-1 Ret. LIEW Daren 29 33
Semi-final 9 WANG Zhengming 22-20 / 9-21 / 21-6 Kento MOMOTA 27 63
Semi-final 2 CHEN Long 21-18 / 21-7 CHONG Wei Feng 17 48
Final 2 CHEN Long 19-21 / 21-8 / 21-14 WANG Zhengming 9 63
WD
Round 1 11 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-19 / 17-21 / 21-14 Johanna GOLISZEWSKI / Birgit OVERZIER 23 54
Round 1 44 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 21-17 / 21-11 Nicole GRETHER / Charmaine REID 37 26
Round 1 16 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-15 / 14-21 / 21-18 OU Dongni / TANG Yuanting 62 81
Round 1 8 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-7 / 21-11 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 13 27
Round 1 17 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-17 / 21-14 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 22 31
Round 1 7 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-14 / 21-19 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 27 40
Round 1 6 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-19 / 21-19 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 12 42
Round 1 77 Savitree AMITRAPAI / Narissapat LAM 21-19 / 21-16 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 45 38
Round 1 50 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-13 / 21-11 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 26 33
Round 1 104 LUO Ying / LUO Yu 22-20 / 21-16 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 9 59
Round 1 53 Misato ARATAMA / Megumi TARUNO W.O. EOM Hye Won / SHIN Seung Chan 344 0
Round 2 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-7 / 21-10 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 11 24
Round 2 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-13 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 16 53
Round 2 8 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-13 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 17 47
Round 2 7 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-11 / 22-20 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 6 37
Round 2 3 MA Jin / TANG Jinhua 21-8 / 21-13 Savitree AMITRAPAI / Narissapat LAM 77 35
Round 2 50 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-13 / 22-20 Misato ARATAMA / Megumi TARUNO 53 41
Round 2 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 18-21 / 21-17 / 21-17 LUO Ying / LUO Yu 104 85
Round 2 44 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen W.O. JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 5 0
Quarter-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-5 / 21-6 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 44 18
Quarter-final 8 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 16-21 / 21-16 / 21-8 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 4 69
Quarter-final 50 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 16-21 / 21-7 / 21-12 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 2 59
Quarter-final 7 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL W.O. MA Jin / TANG Jinhua 3 0
Semi-final 50 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-15 / 21-7 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 7 33
Semi-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) W.O. TIAN Qing / ZHAO Yunlei 8 0
Final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-13 / 21-7 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 50 31
WS (qual)
Round 1 378 FAN Mengyan 21-17 / 18-21 / 21-18 CHEN Yufei (790*) 59
Round 1 236 HE Bingjiao 21-17 / 21-15 WANG Xinyuan (788*) 25
Round 2 82 HUI Xirui 21-17 / 21-15 FAN Mengyan 378 33
Round 2 113 Nozomi OKUHARA 21-19 / 10-21 / 21-18 QIN Jinjing (402*) 65
WS
Round 1 1 LI Xuerui 21-12 / 21-13 Kaori IMABEPPU 37 34
Round 1 236 HE Bingjiao 19-21 / 23-21 / 21-17 Juan GU 20 72
Round 1 7 Saina NEHWAL 21-14 / 21-19 Nozomi OKUHARA 113 40
Round 1 32 SUN Yu 21-10 / 21-7 Nicole GRETHER 81 31
Round 1 5 SUNG Ji Hyun 14-21 / 21-17 / 21-16 SUO Di 48 86
Round 1 17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-18 / 22-20 SHEN Yaying 378 48
Round 1 40 YAO Xue 21-7 / 21-11 Juliane SCHENK 6 26
Round 1 21 HAN Li 21-12 / 21-15 BAE Yeon Ju 8 42
Round 1 15 Sayaka TAKAHASHI 21-13 / 16-21 / 22-20 DENG Joy Xuan 29 58
Round 1 13 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-18 / 21-10 TAI Tzu Ying 9 32
Round 1 52 Arundhati PANTAWANE 21-14 / 21-18 Eriko HIROSE 14 29
Round 1 3 WANG Yihan 21-14 / 21-18 Minatsu MITANI 11 46
Round 1 22 YIP Pui Yin 21-12 / 27-25 Yui HASHIMOTO 27 56
Round 1 4 WANG Shixian 21-14 / 21-13 Lindaweni FANETRI 16 42
Round 1 82 HUI Xirui 21-13 / 22-20 CHAN Kaka Tsz Ka 28 32
Round 1 2 Ratchanok INTANON 16-21 / 21-14 / 21-8 CHEN Xiao Jia 175 58
Round 2 1 LI Xuerui 21-13 / 21-10 HE Bingjiao 236 28
Round 2 32 SUN Yu 16-21 / 21-15 / 21-17 Saina NEHWAL 7 75
Round 2 5 SUNG Ji Hyun 21-17 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 45
Round 2 21 HAN Li 21-11 / 21-14 YAO Xue 40 27
Round 2 13 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-13 / 21-15 Sayaka TAKAHASHI 15 31
Round 2 3 WANG Yihan 21-13 / 21-10 Arundhati PANTAWANE 52 28
Round 2 4 WANG Shixian 21-11 / 21-16 YIP Pui Yin 22 38
Round 2 2 Ratchanok INTANON 21-16 / 21-10 HUI Xirui 82 35
Quarter-final 1 LI Xuerui 21-16 / 21-18 SUN Yu 32 37
Quarter-final 21 HAN Li 21-13 / 21-15 SUNG Ji Hyun 5 41
Quarter-final 13 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-16 / 18-21 / 21-16 WANG Yihan 3 59
Quarter-final 4 WANG Shixian 24-22 / 21-10 Ratchanok INTANON 2 48
Semi-final 1 LI Xuerui 21-12 / 21-19 HAN Li 21 40
Semi-final 4 WANG Shixian 21-13 / 21-5 Porntip BURANAPRASERTSUK 13 32
Final 1 LI Xuerui 16-21 / 21-17 / 21-19 WANG Shixian 4 68
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-16 / 21-9 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 28 30
Round 1 120 Andrew ELLIS / Lauren SMITH 11-7 Ret. KO Sung Hyun / KIM Ha Na 13 6
Round 1 25 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-23 / 21-16 / 21-19 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 8 60
Round 1 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-15 / 21-17 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 31 35
Round 1 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-7 / 21-8 Johannes SCHOETTLER / Johanna GOLISZEWSKI 171 30
Round 1 81 Marcus Fernaldi GIDEON / Rizki Amelia PRADIPTA 21-18 / 15-21 / 21-17 Max SCHWENGER / Carla NELTE 58 39
Round 1 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 16-21 / 21-18 / 21-19 LU Kai / TANG Jinhua 271 69
Round 1 15 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-16 / 21-13 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 44 37
Round 1 34 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 21-12 / 11-21 / 21-11 Ronald RONALD / Debby SUSANTO 324 42
Round 1 6 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-17 / 21-23 / 21-14 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 20 58
Round 1 22 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 11-5 Ret. SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 33 7
Round 1 11 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 17-21 / 21-16 / 21-15 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 16 48
Round 1 26 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA 21-16 / 21-18 KANG Jun / OU Dongni 127 36
Round 1 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-11 / 20-22 / 21-7 LIU Cheng / BAO Yixin 50 49
Round 1 - CHEN Zhuofu / XIA Huan W.O. LEE Yong Dae / SHIN Seung Chan 59 0
Round 1 3 XU Chen / MA Jin W.O. Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 12 0
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-6 / 21-10 Andrew ELLIS / Lauren SMITH 120 24
Round 2 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-13 / 21-23 / 21-18 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 25 60
Round 2 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-6 / 21-6 Marcus Fernaldi GIDEON / Rizki Amelia PRADIPTA 81 20
Round 2 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 22-20 / 30-28 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 15 59
Round 2 34 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 21-16 / 14-21 / 21-12 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 6 46
Round 2 3 XU Chen / MA Jin 21-14 / 21-12 CHEN Zhuofu / XIA Huan - 23
Round 2 22 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 10-21 / 21-16 / 21-16 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 11 56
Round 2 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-13 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA 26 36
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-11 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 9 35
Quarter-final 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-19 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 52
Quarter-final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-15 / 21-15 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 22 32
Quarter-final 34 KIM Gi Jung / KIM So Yeong W.O. XU Chen / MA Jin 3 0
Semi-final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-9 / 21-11 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 34 25
Semi-final 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN W.O. ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 0
Final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-10 / 5-21 / 21-17 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 4 54
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 70 8 25.8% 2534 81.74 00:41:04 1.99 5 16.1%
MS 30 72 12 40.0% 2577 85.9 00:51:22 1.67 10 33.3%
WD 22 49 5 22.7% 1711 77.77 00:43:46 1.78 3 13.6%
WS 31 69 7 22.6% 2478 79.94 00:44:00 1.82 4 12.9%
XD 25 61 11 44.0% 2170 86.8 00:42:12 2.06 3 12.0%
Total 139 321 43 30.9% 11470 82.52 00:44:35 1.85 25 18.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 62 35 63.9%
Malaysia 12 7 63.2%
Korea 17 12 58.6%
Russia 4 3 57.1%
Thailand 10 8 55.6%
England 5 5 50.0%
Indonesia 13 15 46.4%
Japan 16 20 44.4%
Denmark 6 8 42.9%
Hong Kong 6 8 42.9%
India 3 6 33.3%
New Zealand 1 2 33.3%
Germany 2 12 14.3%
Chinese Taipei 1 7 12.5%
Singapore 0 1 0.0%
Mongolia 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Vietnam 0 1 0.0%
Netherlands 0 2 0.0%
Canada 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-17 / 21-19
2018 Anthony Sinisuka GINTING Kento MOMOTA 23-21 / 21-19
2017 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-16 / 14-21 / 21-13
2016 Jan O JORGENSEN CHEN Long 22-20 / 21-13
2015 LEE Chong Wei CHEN Long 21-15 / 21-11
2014 KIDAMBI Srikanth LIN Dan 21-19 / 21-17
2013 CHEN Long WANG Zhengming 19-21 / 21-8 / 21-14
2012 CHEN Long WANG Zhengming 21-19 / 21-18
2011 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 26-24
2010 CHEN Long BAO Chunlai 9-21 / 21-14 / 21-16
2009 LIN Dan Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-12
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 21-9
2007 BAO Chunlai LEE Chong Wei 21-12 / 21-13
2006 CHEN Hong BAO Chunlai 21-17 / 21-19
2005 CHEN Hong BAO Chunlai 15-12 / 8-15 / 15-9
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-11 / 15-10
2003 LIN Dan Choong Hann WONG 17-16 / 15-12
2002 Choong Hann WONG CHEN Hong 12-15 / 15-5 / 15-9
2001 XIA Xuanze Choong Hann WONG 7-3 / 3-7 / 7-2
1999 DONG Jiong PERMADI Fung 15-2 / 15-7
1997 DONG Jiong LUO Yigang 15-10 / 15-2
1996 PERMADI Fung LUO Yigang 15-12 / 15-9
1995 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9
1994 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-12
1993 Joko SUPRIANTO Ardy B WIRANATA 15-8 / 5-15 / 15-7
1992 Hermawan SUSANTO WU Wenkai 18-13 / 15-9
1991 Allan BUDI KUSUMA Jianhua ZHAO 7-15 / 15-5 / 15-12
1989 Ardy B WIRANATA XIONG Guobao 17-15 / 15-12