Austrian Open  

Tournament Name: Austrian Open 2019
Tournament Dates: 20/02/2019-23/02/2019
Location: Austria, Vienna
Category: International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD GUO Xinwa / LIU Shiwen Joel EIPE / Rasmus KJÆR
MS Mark CALJOUW LI Shifeng
WD LIU Xuanxuan / XIA Yuting Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA
WS WANG Zhiyi Porntip BURANAPRASERTSUK
XD Robin TABELING / Selena PIEK Danny Bawa CHRISNANTA / TAN Wei Han

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 394 Kenya MITSUHASHI / Yoshitaka OGURA 21-10 / 21-15 Jakub BITMAN / Matej HUBÁCEK 141 24
Round 1 334 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 21-9 / 21-11 Jeffrey LAM / Hin Shun WONG 319 16
Round 1 225 George GALVAS / Panagiotis SKARLATOS 9-21 / 22-20 / 21-19 Serdar KOCA / Serhat SALIM 268 40
Round 1 - Philipp DREXLER / Nicolas RUDOLF 18-21 / 21-18 / 21-19 Zach RUSS / Steven STALLWOOD 594 49
Round 1 211 Danny Bawa CHRISNANTA / LOH Kean Hean 21-6 / 21-13 Hannes GERBERICH / Michael SCHAUSBERGER - 21
Round 1 665 Matthew CLARE / Max FLYNN 21-10 / 20-22 / 21-15 Gianmarco BAILETTI / David SALUTT 490 48
Round 1 394 YUAN Ao / ZHOU Bowei 14-21 / 21-12 / 21-16 Andrei ADISTIA / Adi PRATAMA - 46
Round 1 236 Adam GOZZI / Melker Z-BEXELL 21-16 / 24-22 Jannik MACZEJKA / Jakob SORGER - 30
Round 2 394 Kenya MITSUHASHI / Yoshitaka OGURA 21-18 / 21-18 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 334 34
Round 2 - Philipp DREXLER / Nicolas RUDOLF 14-21 / 21-14 / 21-15 George GALVAS / Panagiotis SKARLATOS 225 38
Round 2 211 Danny Bawa CHRISNANTA / LOH Kean Hean 18-21 / 21-15 / 21-11 Matthew CLARE / Max FLYNN 665 39
Round 2 394 YUAN Ao / ZHOU Bowei 21-17 / 21-10 Adam GOZZI / Melker Z-BEXELL 236 22
MD
Round 1 59 Arun GEORGE / Sanyam SHUKLA 21-17 / 20-22 / 21-12 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 87 46
Round 1 211 Danny Bawa CHRISNANTA / LOH Kean Hean 21-14 / 19-21 / 21-19 GUO Ruohan / HUANG Jiawei - 48
Round 1 - GUO Xinwa / LIU Shiwen 21-11 / 20-22 / 21-15 Jeppe BAY / Mikkel MIKKELSEN 107 49
Round 1 394 Kenya MITSUHASHI / Yoshitaka OGURA 21-6 / 21-13 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS 94 21
Round 1 75 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 21-6 / 21-5 Ilya KAMYSHENKOV / Dmitrii RIABOV - 18
Round 1 231 Callum HEMMING / Tom WOLFENDEN 21-12 / 21-8 Alex VLAAR / Dimitar YANAKIEV 106 23
Round 1 100 Joshua HURLBURT-YU / Duncan YAO 18-21 / 21-15 / 21-14 Raphael BECK / Andreas HEINZ 206 47
Round 1 - Philip SEERUP / Jesper TOFT 22-20 / 17-21 / 21-11 Peyo BOICHINOV / Ivan PANEV 99 47
Round 1 105 Daniel NIKOLOV / Ivan RUSEV 21-18 / 21-17 Glib BEKETOV / Mykhaylo MAKHNOVSKIY 226 30
Round 1 147 Supak JOMKOH / Wachirawit SOTHON 21-19 / 23-21 YUAN Ao / ZHOU Bowei 394 31
Round 1 102 Emil HYBEL / Mathias THYRRI 21-23 / 22-20 / 21-15 Robert GOLDING / Brandon Zhi Hao YAP 187 50
Round 1 181 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 23-21 / 21-15 KONA Tarun / LIM Khim Wah 72 33
Round 1 - Daniel LUNDGAARD / Steve OLESEN 21-15 / 21-15 Giovanni GRECO / Kevin STROBL 177 24
Round 1 - Joel EIPE / Rasmus KJÆR 21-12 / 21-19 Vladimir NIKULOV / Artem SERPIONOV 115 27
Round 1 199 LIANG Weikeng / SHANG Yichen 21-13 / 21-9 Philipp DREXLER / Nicolas RUDOLF - 21
Round 1 60 Alexander DUNN / Adam HALL 21-9 / 21-11 Shai GEFFEN / Yonathan LEVIT 189 23
Round 2 59 Arun GEORGE / Sanyam SHUKLA 15-21 / 21-17 / 21-19 Danny Bawa CHRISNANTA / LOH Kean Hean 211 46
Round 2 - GUO Xinwa / LIU Shiwen 21-19 / 21-17 Kenya MITSUHASHI / Yoshitaka OGURA 394 34
Round 2 231 Callum HEMMING / Tom WOLFENDEN 21-14 / 22-20 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 75 35
Round 2 100 Joshua HURLBURT-YU / Duncan YAO 16-21 / 23-21 / 21-18 Philip SEERUP / Jesper TOFT - 52
Round 2 147 Supak JOMKOH / Wachirawit SOTHON 21-18 / 21-19 Daniel NIKOLOV / Ivan RUSEV 105 29
Round 2 - Joel EIPE / Rasmus KJÆR 21-18 / 21-18 Daniel LUNDGAARD / Steve OLESEN - 33
Round 2 199 LIANG Weikeng / SHANG Yichen 21-18 / 21-14 Alexander DUNN / Adam HALL 60 30
Round 2 181 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 21-16 / 21-14 Emil HYBEL / Mathias THYRRI 102 29
Quarter-final - GUO Xinwa / LIU Shiwen 21-10 / 21-13 Arun GEORGE / Sanyam SHUKLA 59 27
Quarter-final 231 Callum HEMMING / Tom WOLFENDEN 21-15 / 21-17 Joshua HURLBURT-YU / Duncan YAO 100 33
Quarter-final 147 Supak JOMKOH / Wachirawit SOTHON 15-21 / 22-20 / 21-16 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 181 51
Quarter-final - Joel EIPE / Rasmus KJÆR 21-14 / 21-18 LIANG Weikeng / SHANG Yichen 199 29
Semi-final - GUO Xinwa / LIU Shiwen 21-19 / 21-11 Callum HEMMING / Tom WOLFENDEN 231 34
Semi-final - Joel EIPE / Rasmus KJÆR 21-17 / 21-15 Supak JOMKOH / Wachirawit SOTHON 147 29
Final - GUO Xinwa / LIU Shiwen 21-15 / 20-22 / 21-16 Joel EIPE / Rasmus KJÆR - 55
MS (qual)
Round 1 378 Giovanni GRECO 21-15 / 21-14 Timo STOFFELEN 853 23
Round 1 628 Saketh UPADHYA 15-21 / 21-16 / 21-15 Peyo BOICHINOV 316 36
Round 1 202 LIU Haichao 21-10 / 21-14 Albin Carl HJELM 229 29
Round 1 616 Yoshitaka OGURA 21-14 / 18-21 / 21-16 Hannes GERBERICH 336 54
Round 1 166 Ivan RUSEV 21-18 / 21-14 David KIM 354 47
Round 1 257 LI Shifeng 21-4 / 21-0 Jeffrey LAM 781 13
Round 1 186 Dimitar YANAKIEV 21-5 / 21-9 CHUN KAR LUNG 338 17
Round 1 769 Henri HURSKAINEN 21-15 / 22-20 Mads THØGERSEN 268 34
Round 1 807 Bobby SETIABUDI 21-10 / 21-10 Kevin Arokia WALTER 145 21
Round 1 261 Julien CARRAGGI 13-21 / 21-15 / 21-16 Alvaro VAZQUEZ 253 40
Round 1 180 Leon SEIWALD 22-20 / 21-5 Michael SCHAUSBERGER 785 26
Round 1 560 Rüdiger GNEDT 21-11 / 21-8 Artem SERPIONOV 454 16
Round 1 339 WENG Hongyang 21-12 / 21-7 Miha IVANIC 162 30
Round 1 778 Glib BEKETOV 18-21 / 23-21 / 21-14 Hin Shun WONG 352 44
Round 1 206 Elias BRACKE 18-21 / 21-12 / 21-14 Adnan EBRAHIM 308 43
Round 1 212 Tobias KUENZI 20-22 / 21-9 / 21-7 Andrey PARAKHODIN 625 39
Round 1 485 Rowan SCHEURKOGEL 21-8 / 21-7 Dmitrii RIABOV 442 22
Round 1 252 Yonathan RAMLIE 21-18 / 21-12 Cristian SAVIN 182 33
Round 1 225 Wolfgang GNEDT 21-14 / 21-18 Luka MILIC 231 32
Round 1 155 Daniel NIKOLOV 21-16 / 11-21 / 21-14 Max WEISSKIRCHEN 218 40
Round 1 350 Valentin SINGER 21-19 / 19-21 / 21-7 Miha IVANCIC 726 41
Round 1 371 Ditlev Jaeger HOLM 21-7 / 21-19 Kyrylo LEONOV 165 30
Round 1 289 Vladimir NIKULOV 21-6 / 21-6 Raymond WEBSTER 573 20
Round 1 184 Muhammed Ali KURT 21-12 / 21-8 Matteo BELLUCCI 417 22
Round 1 420 Yonathan LEVIT 21-8 / 21-3 Ilya KAMYSHENKOV 466 15
Round 1 368 Adi PRATAMA 21-12 / 17-21 / 21-9 B. R. Sankeerth 192 54
Round 1 747 David KRAMER 21-19 / 10-21 / 21-13 Alejandro ALCALA 389 44
Round 1 149 Joran KWEEKEL 21-15 / 21-16 Julien SCHEIWILLER 326 26
Round 1 307 Aram MAHMOUD 18-21 / 21-9 / 21-16 Syabda Perkasa BELAWA 209 51
Round 1 183 Collins Valentine FILIMON 21-9 / 21-9 Karl KERT 589 22
Round 1 394 Talar LAA 21-7 / 21-16 Ivan PANEV 758 22
Round 1 332 Christian ADINATA 21-9 / 21-13 Philipp DREXLER 1866 28
Round 2 378 Giovanni GRECO 21-16 / 21-14 Saketh UPADHYA 628 26
Round 2 202 LIU Haichao 21-17 / 21-8 Yoshitaka OGURA 616 27
Round 2 257 LI Shifeng 21-12 / 21-19 Ivan RUSEV 166 40
Round 2 186 Dimitar YANAKIEV 13-21 / 21-18 / 21-12 Henri HURSKAINEN 769 49
Round 2 807 Bobby SETIABUDI 21-12 / 21-14 Julien CARRAGGI 261 22
Round 2 180 Leon SEIWALD 21-16 / 21-9 Rüdiger GNEDT 560 23
Round 2 339 WENG Hongyang 21-4 / 21-3 Glib BEKETOV 778 15
Round 2 212 Tobias KUENZI 21-15 / 21-19 Elias BRACKE 206 29
Round 2 252 Yonathan RAMLIE 21-13 / 21-10 Rowan SCHEURKOGEL 485 29
Round 2 225 Wolfgang GNEDT 21-15 / 21-18 Daniel NIKOLOV 155 31
Round 2 371 Ditlev Jaeger HOLM 21-10 / 21-12 Valentin SINGER 350 25
Round 2 184 Muhammed Ali KURT 21-11 / 21-11 Vladimir NIKULOV 289 23
Round 2 368 Adi PRATAMA 21-11 / 20-22 / 21-6 Yonathan LEVIT 420 43
Round 2 149 Joran KWEEKEL 21-23 / 21-16 / 21-11 David KRAMER 747 47
Round 2 307 Aram MAHMOUD 21-14 / 21-18 Collins Valentine FILIMON 183 32
Round 2 332 Christian ADINATA 21-13 / 21-17 Talar LAA 394 35
Round 3 202 LIU Haichao 21-11 / 21-8 Giovanni GRECO 378 26
Round 3 257 LI Shifeng 21-14 / 21-15 Dimitar YANAKIEV 186 27
Round 3 807 Bobby SETIABUDI 21-13 / 21-17 Leon SEIWALD 180 30
Round 3 339 WENG Hongyang 21-9 / 21-10 Tobias KUENZI 212 24
Round 3 252 Yonathan RAMLIE 21-18 / 21-18 Wolfgang GNEDT 225 33
Round 3 371 Ditlev Jaeger HOLM 21-12 / 21-13 Muhammed Ali KURT 184 31
Round 3 368 Adi PRATAMA 21-9 / 21-18 Joran KWEEKEL 149 31
Round 3 332 Christian ADINATA 21-17 / 18-21 / 21-17 Aram MAHMOUD 307 59
MS
Round 1 33 Mark CALJOUW 21-13 / 21-5 Adam MENDREK 97 25
Round 1 371 Ditlev Jaeger HOLM 21-18 / 21-15 Jacob NILSSON 107 37
Round 1 100 Emre LALE 22-20 / 22-20 Christian ADINATA 332 43
Round 1 133 Artem POCHTAROV 21-19 / 14-21 / 21-19 Bobby SETIABUDI 807 59
Round 1 79 Raul MUST 21-23 / 21-15 / 21-11 Zvonimir DURKINJAK 112 50
Round 1 202 LIU Haichao 16-21 / 21-7 / 21-17 Sam PARSONS 125 45
Round 1 368 Adi PRATAMA 14-21 / 22-20 / 21-16 Kalle KOLJONEN 86 63
Round 1 93 Gergely KRAUSZ 21-10 / 21-15 Adrian DZIOLKO 120 33
Round 1 99 Teck Zhi SOO 21-23 / 22-20 / 21-8 Rahul Yadav CHITTABOINA 146 53
Round 1 252 Yonathan RAMLIE 21-15 / 12-21 / 21-18 Luka WRABER 87 63
Round 1 142 Alex LANE 21-18 / 21-16 Nhat NGUYEN 104 38
Round 1 102 Maxime MOREELS 15-21 / 21-18 / 24-22 Ade Resky DWICAHYO 82 63
Round 1 339 WENG Hongyang 21-10 / 21-15 Mads CHRISTOPHERSEN 141 31
Round 1 95 Felix BURESTEDT 21-9 / 21-11 Jan LOUDA 150 28
Round 1 111 Michal ROGALSKI 23-21 / 21-12 Bernardo ATILANO 138 37
Round 1 257 LI Shifeng 21-15 / 18-21 / 21-14 Toby PENTY 55 56
Round 2 33 Mark CALJOUW 21-11 / 21-14 Ditlev Jaeger HOLM 371 32
Round 2 133 Artem POCHTAROV 22-20 / 21-19 Emre LALE 100 45
Round 2 202 LIU Haichao 17-21 / 21-17 / 21-11 Raul MUST 79 50
Round 2 368 Adi PRATAMA 21-18 / 16-21 / 21-13 Gergely KRAUSZ 93 60
Round 2 99 Teck Zhi SOO 21-17 / 21-16 Yonathan RAMLIE 252 42
Round 2 142 Alex LANE 18-21 / 21-17 / 21-14 Maxime MOREELS 102 56
Round 2 339 WENG Hongyang 19-21 / 21-8 / 21-12 Felix BURESTEDT 95 60
Round 2 257 LI Shifeng 21-18 / 21-16 Michal ROGALSKI 111 38
Quarter-final 33 Mark CALJOUW 21-12 / 21-17 Artem POCHTAROV 133 38
Quarter-final 202 LIU Haichao 21-9 / 21-6 Adi PRATAMA 368 27
Quarter-final 99 Teck Zhi SOO 19-21 / 21-19 / 21-14 Alex LANE 142 69
Quarter-final 257 LI Shifeng 14-21 / 21-18 / 21-14 WENG Hongyang 339 65
Semi-final 33 Mark CALJOUW 19-21 / 21-17 / 21-7 LIU Haichao 202 59
Semi-final 257 LI Shifeng 12-21 / 21-17 / 21-13 Teck Zhi SOO 99 64
Final 33 Mark CALJOUW 8-21 / 23-21 / 21-9 LI Shifeng 257 59
WD (qual)
Round 1 456 Julie FINNE-IPSEN / Claudia PAREDES 21-10 / 21-9 WU Wei / YANG Manlin - 23
Round 1 - Saranchana CHAIKITTIWAT / Supissara PAEWSAMPRAN W.O. HUNG En-Tzu / LIN Sih Yun - 6
Round 1 - Sonja PEKKOLA / Inalotta SUUTARINEN W.O. Natalie HERBST / Nina SORGER - 0
Round 2 478 Saranchana CHAIKITTIWAT / Supissara PAEWSAMPRAN 19-21 / 21-19 / 21-17 Sonja PEKKOLA / Inalotta SUUTARINEN 819 50
Round 2 - Julie FINNE-IPSEN / Claudia PAREDES W.O. Clara NISTAD / Moa SJOO - 0
WD
Round 1 40 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 21-8 / 21-7 Natalie HERBST / Nina SORGER 437 20
Round 1 456 Julie FINNE-IPSEN / Claudia PAREDES 21-17 / 12-21 / 21-15 Alzbeta BASOVA / Michaela FUCHSOVA 74 52
Round 1 97 Sayaka HOBARA / Natsuki SONE 21-11 / 21-6 Elena KOMENDROVSKAJA / Maria SHEGUROVA 186 23
Round 1 140 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 21-11 / 21-12 Vytaute FOMKINAITE / Gerda VOITECHOVSKAJA 109 19
Round 1 - Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 21-11 / 21-11 Lise JAQUES / Flore VANDENHOUCKE 57 23
Round 1 141 Julie MACPHERSON / Holly NEWALL 21-11 / 16-21 / 21-8 Nikoletta BUKOVICZKI / Daniella GONDA 79 34
Round 1 113 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-9 / 21-19 Sara LUNDGAARD / Mette POULSEN - 35
Round 1 - FENG Jingle / XU Wei 21-7 / 21-15 Wiktoria DABCZYNSKA / Aleksandra GOSZCZYNSKA 116 27
Round 1 331 CHEN Yingying / ZHANG Shuxian 21-4 / 21-11 Agnes KOROSI / Monika RADOVSKA - 25
Round 1 - CHEN Fanghui / QIAO Shijun 21-15 / 21-23 / 21-11 Rutaparna PANDA / Arathi Sara SUNIL 86 61
Round 1 - HE Pan / WEI Yawen 18-21 / 21-17 / 21-15 Amalie Cecilie KUDSK / Elisa MELGAARD - 51
Round 1 73 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 21-12 / 11-21 / 21-13 Klara JOHANSSON / Tilda SJOO - 54
Round 1 - HU Xianglin / WU Qianqian 21-9 / 21-15 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR 340 26
Round 1 - HUNG En-Tzu / LIN Sih Yun 21-19 / 21-10 Katarina GALENIC / Maja PAVLINIC 179 27
Round 1 - Freya REDFEARN / Hope WARNER 22-24 / 23-21 / 21-17 Anne Katrine HANSEN / Marie Louise STEFFENSEN 257 67
Round 1 42 Bengisu ERCETIN / Nazlican INCI 5-21 / 21-14 / 21-18 Saranchana CHAIKITTIWAT / Supissara PAEWSAMPRAN 478 50
Round 2 40 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 22-24 / 21-12 / 21-18 Julie FINNE-IPSEN / Claudia PAREDES 456 56
Round 2 97 Sayaka HOBARA / Natsuki SONE 19-21 / 21-16 / 21-14 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 140 48
Round 2 - Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 21-18 / 21-10 Julie MACPHERSON / Holly NEWALL 141 28
Round 2 113 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-10 / 21-10 FENG Jingle / XU Wei - 24
Round 2 - CHEN Fanghui / QIAO Shijun 21-15 / 14-21 / 24-22 CHEN Yingying / ZHANG Shuxian 331 64
Round 2 73 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 19-21 / 21-13 / 21-11 HE Pan / WEI Yawen - 56
Round 2 - HU Xianglin / WU Qianqian 21-19 / 16-21 / 21-8 HUNG En-Tzu / LIN Sih Yun - 51
Round 2 42 Bengisu ERCETIN / Nazlican INCI 21-17 / 21-9 Freya REDFEARN / Hope WARNER - 44
Quarter-final 97 Sayaka HOBARA / Natsuki SONE 21-16 / 23-21 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 40 35
Quarter-final 113 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 22-20 / 20-22 / 21-14 Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS - 59
Quarter-final 73 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 21-15 / 21-6 CHEN Fanghui / QIAO Shijun - 31
Quarter-final - HU Xianglin / WU Qianqian 15-21 / 21-16 / 21-15 Bengisu ERCETIN / Nazlican INCI 42 55
Semi-final 113 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 28-26 / 21-16 Sayaka HOBARA / Natsuki SONE 97 48
Semi-final 73 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 7-21 / 21-16 / 21-11 HU Xianglin / WU Qianqian - 55
Final 113 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-17 / 21-15 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 73 45
WS (qual)
Round 1 163 Ksenia EVGENOVA 21-19 / 22-20 Freya REDFEARN 537 34
Round 1 321 Holly NEWALL 21-16 / 21-18 Chloe MAYER 564 23
Round 1 229 Tanvi LAD 19-21 / 21-14 / 21-19 Reka MADARASZ 279 42
Round 1 134 Katerina TOMALOVA 21-17 / 21-19 Vytaute FOMKINAITE 196 33
Round 1 385 XU Wei 21-16 / 21-10 HUANG Yu-Hsun 585 27
Round 1 - LIN Sih Yun 21-10 / 21-15 Kati-Kreet MARRAN 172 27
Round 1 - YANG Manlin 15-21 / 21-14 / 21-15 Iben BERGSTEIN 205 51
Round 1 256 Stephanie WIDJAJA 21-14 / 21-11 Natalya VOYTSEKH 152 27
Round 1 - FENG Jingle 21-15 / 19-21 / 21-13 Brid STEPPER 295 43
Round 1 309 Elena KOMENDROVSKAJA 21-12 / 8-21 / 21-12 Ayla HUSER 127 40
Round 1 253 Line CHRISTOPHERSEN 21-9 / 21-17 Marie BATOMENE 128 23
Round 1 1107 WEI Yawen 15-21 / 21-19 / 21-14 Agnes KOROSI 130 41
Round 1 575 Amalie Cecilie KUDSK 21-18 / 21-12 Amy HAYHOE 671 25
Round 1 406 Yui SUIZU 21-7 / 21-14 Katrin NEUDOLT 497 27
Round 1 361 Petra POLANC 21-19 / 21-18 Jenjira STADELMANN 392 29
Round 1 167 Putri Kusuma WARDANI 21-5 / 21-8 Mathilde HAAPANEN 335 23
Round 1 132 Georgina BLAND 21-9 / 21-3 Ina STEFANOVSKA 842 16
Round 1 182 WANG Zhiyi 21-16 / 21-18 LéOnice HUET 296 30
Round 1 399 Wiktoria DABCZYNSKA 21-13 / 21-12 Monika RADOVSKA 307 28
Round 1 327 HUNG En-Tzu 21-12 / 21-11 Soraya AGHAEIHAJIAGHA 166 24
Round 1 - WU Wei 21-11 / 15-21 / 21-15 Laura SAROSI 139 44
Round 1 269 LI Yun 21-10 / 21-11 Prashi JOSHI 135 27
Round 1 126 Maria ULITINA 21-10 / 21-19 Yaelle HOYAUX 140 30
Round 1 149 Daniella GONDA 21-16 / 21-13 Sabina MILOVA 223 24
Round 1 308 Monika SZOKE 21-17 / 19-21 / 21-12 Maja PAVLINIC 258 46
Round 1 234 Yasnita Enggira SETIAWAN 21-14 / 21-14 Helina RÜÜTEL 355 31
Round 1 - Gerda VOITECHOVSKAJA W.O. Freja RAVN - 0
Round 1 - Katarina GALENIC W.O. Theresa ISENBERG - 0
Round 2 321 Holly NEWALL 21-13 / 21-15 Tanvi LAD 229 27
Round 2 385 XU Wei 21-14 / 21-15 Katerina TOMALOVA 134 32
Round 2 - LIN Sih Yun 21-15 / 21-15 YANG Manlin - 33
Round 2 309 Elena KOMENDROVSKAJA 21-23 / 21-13 / 21-11 FENG Jingle - 45
Round 2 253 Line CHRISTOPHERSEN 18-21 / 21-14 / 21-14 WEI Yawen 1107 40
Round 2 575 Amalie Cecilie KUDSK 21-16 / 21-11 Gerda VOITECHOVSKAJA 215 26
Round 2 406 Yui SUIZU 21-23 / 21-17 / 21-16 Petra POLANC 361 49
Round 2 167 Putri Kusuma WARDANI 21-9 / 22-20 Georgina BLAND 132 36
Round 2 182 WANG Zhiyi 21-6 / 21-10 Wiktoria DABCZYNSKA 399 24
Round 2 269 LI Yun 21-18 / 21-12 WU Wei - 28
Round 2 126 Maria ULITINA 21-12 / 21-12 Katarina GALENIC 328 24
Round 2 308 Monika SZOKE 21-15 / 23-21 Daniella GONDA 149 36
Round 2 - Ksenia EVGENOVA W.O. Riya MOOKERJEE - 0
Round 2 - Stephanie WIDJAJA W.O. Amalie HERTZ - 0
Round 2 - HUNG En-Tzu W.O. Ronja STERN - 0
Round 2 - Yasnita Enggira SETIAWAN W.O. Clara AZURMENDI - 0
Round 3 163 Ksenia EVGENOVA 21-16 / 21-18 Holly NEWALL 321 31
Round 3 385 XU Wei 21-8 / 21-8 LIN Sih Yun - 29
Round 3 256 Stephanie WIDJAJA 21-17 / 21-8 Elena KOMENDROVSKAJA 309 33
Round 3 253 Line CHRISTOPHERSEN 21-14 / 21-8 Amalie Cecilie KUDSK 575 20
Round 3 167 Putri Kusuma WARDANI 21-13 / 16-21 / 21-15 Yui SUIZU 406 56
Round 3 182 WANG Zhiyi 21-10 / 18-21 / 21-13 HUNG En-Tzu 327 43
Round 3 269 LI Yun 21-18 / 21-18 Maria ULITINA 126 36
Round 3 234 Yasnita Enggira SETIAWAN 21-18 / 21-12 Monika SZOKE 308 40
WS
Round 1 38 ZHANG Yiman 21-14 / 21-18 Mariya MITSOVA 92 29
Round 1 125 Amalie HERTZ 21-19 / 21-11 Airi MIKKELA 102 32
Round 1 182 WANG Zhiyi 21-13 / 21-16 Aliye DEMIRBAG 61 41
Round 1 85 Fabienne DEPREZ 18-21 / 21-7 / 21-14 Ksenia EVGENOVA 163 45
Round 1 84 Michelle SKØDSTRUP 21-10 / 21-14 Thuy Linh NGUYEN 54 30
Round 1 98 Irina Amalie ANDERSEN 22-20 / 21-17 Martina REPISKA 88 32
Round 1 62 Vaishnavi Reddy JAKKA 21-15 / 17-21 / 21-19 Ozge BAYRAK 69 49
Round 1 269 LI Yun 21-10 / 21-9 Lianne TAN 77 26
Round 1 385 XU Wei 21-11 / 21-11 Jordan HART 108 26
Round 1 116 Riya MOOKERJEE 21-17 / 21-15 Julie Dawall JAKOBSEN 59 32
Round 1 253 Line CHRISTOPHERSEN 17-21 / 21-7 / 21-17 JI Shuting 107 40
Round 1 51 Yulia Yosephin SUSANTO 21-18 / 21-14 Gayle MAHULETTE 93 35
Round 1 256 Stephanie WIDJAJA 21-12 / 10-21 / 21-18 Clara AZURMENDI 114 50
Round 1 67 Porntip BURANAPRASERTSUK 26-24 / 21-13 Putri Kusuma WARDANI 167 39
Round 1 94 Sara PEÑALVER 21-19 / 23-21 Yasnita Enggira SETIAWAN 234 42
Round 1 73 Kristin KUUBA 22-20 / 21-18 Neslihan YIGIT 50 34
Round 2 38 ZHANG Yiman 18-21 / 21-9 / 21-10 Amalie HERTZ 125 48
Round 2 182 WANG Zhiyi 21-17 / 21-12 Fabienne DEPREZ 85 37
Round 2 84 Michelle SKØDSTRUP 21-11 / 22-20 Irina Amalie ANDERSEN 98 36
Round 2 269 LI Yun 21-16 / 19-21 / 21-12 Vaishnavi Reddy JAKKA 62 52
Round 2 385 XU Wei 21-10 / 21-14 Riya MOOKERJEE 116 30
Round 2 253 Line CHRISTOPHERSEN 21-15 / 15-21 / 21-10 Yulia Yosephin SUSANTO 51 52
Round 2 67 Porntip BURANAPRASERTSUK 18-21 / 21-16 / 22-20 Stephanie WIDJAJA 256 67
Round 2 73 Kristin KUUBA 23-25 / 21-16 / 21-11 Sara PEÑALVER 94 51
Quarter-final 182 WANG Zhiyi 21-12 / 21-13 ZHANG Yiman 38 49
Quarter-final 269 LI Yun 18-21 / 22-20 / 21-19 Michelle SKØDSTRUP 84 67
Quarter-final 385 XU Wei 21-15 / 21-15 Line CHRISTOPHERSEN 253 34
Quarter-final 67 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-19 / 21-11 Kristin KUUBA 73 32
Semi-final 182 WANG Zhiyi 19-9 Ret. LI Yun 269 22
Semi-final 67 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-16 / 21-11 XU Wei 385 32
Final 182 WANG Zhiyi 21-18 / 21-10 Porntip BURANAPRASERTSUK 67 42
XD (qual)
Round 1 - LIM Khim Wah / LEE Zhi Qing 21-12 / 21-18 Steven STALLWOOD / Freya REDFEARN - 37
Round 1 - Emil HYBEL / Johanna MAGNUSSON 21-18 / 21-14 Vladimir NIKULOV / Elena KOMENDROVSKAJA - 38
Round 1 - LI hao / HE Pan 21-18 / 21-18 Rüdiger GNEDT / Urska POLC 485 26
Round 1 995 SHANG Yichen / ZHANG Shuxian 21-16 / 21-11 Jona VAN NIEUWKERKE / Flore VANDENHOUCKE 549 26
Round 1 677 Melker Z-BEXELL / Tilda SJOO 21-18 / 21-17 Julien SCHEIWILLER / Jenjira STADELMANN 627 28
Round 1 - WU Yehao / WEI Yawen 21-23 / 21-7 / 21-13 Timo STOFFELEN / Chloe MAYER 618 32
Round 1 608 Andrei ADISTIA / Maria Febe KUSUMASTUTI 18-21 / 22-20 / 21-18 Callum HEMMING / Hope WARNER 1078 47
Round 1 - YUAN Ao / WU Qianqian 21-7 / 21-12 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 312 29
Round 2 - LIM Khim Wah / LEE Zhi Qing 24-22 / 21-15 Emil HYBEL / Johanna MAGNUSSON - 26
Round 2 995 SHANG Yichen / ZHANG Shuxian 17-21 / 21-14 / 21-16 LI hao / HE Pan - 40
Round 2 677 Melker Z-BEXELL / Tilda SJOO 21-18 / 21-16 WU Yehao / WEI Yawen - 28
Round 2 - YUAN Ao / WU Qianqian 21-10 / 21-14 Andrei ADISTIA / Maria Febe KUSUMASTUTI 608 22
XD
Round 1 43 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 23-21 / 21-13 Steve OLESEN / Marie Louise STEFFENSEN - 34
Round 1 130 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-11 / 21-16 Jeppe BAY / Julie FINNE-IPSEN - 26
Round 1 - Jacco ARENDS / Cheryl SEINEN 21-10 / 21-18 Dominik STIPSITS / Serena AU YEONG 309 24
Round 1 128 Danny Bawa CHRISNANTA / TAN Wei Han 21-19 / 21-17 GUO Xinwa / LIU Xuanxuan 144 37
Round 1 108 Matthew CLARE / Victoria WILLIAMS 21-17 / 21-23 / 21-17 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 62 49
Round 1 - Sebastian GRØNBJERG / Isabella NIELSEN 21-19 / 12-21 / 21-11 Jaromir JANACEK / Sabina MILOVA 121 45
Round 1 78 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-14 / 21-17 YUAN Ao / WU Qianqian - 30
Round 1 140 Joel EIPE / Mette POULSEN 21-15 / 17-21 / 21-9 Melker Z-BEXELL / Tilda SJOO 677 43
Round 1 168 Tom WOLFENDEN / Jenny MOORE 21-12 / 21-19 Jakub BITMAN / Alzbeta BASOVA 63 29
Round 1 70 Robin TABELING / Selena PIEK 21-16 / 21-9 Mathias THYRRI / Elisa MELGAARD 112 25
Round 1 - LIU Shiwen / CHEN Yingying 21-13 / 21-14 Miha IVANCIC / Petra POLANC 209 21
Round 1 - LIM Khim Wah / LEE Zhi Qing 21-17 / 21-12 Pawel SMILOWSKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 57 26
Round 1 - LIANG Weikeng / XIA Yuting 21-17 / 21-12 Dmitrii RIABOV / Maria SHEGUROVA 287 27
Round 1 95 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 9-21 / 21-13 / 21-16 SHANG Yichen / ZHANG Shuxian 995 37
Round 1 - GUO Ruohan / CHEN Fanghui 19-21 / 21-17 / 21-10 Oskari LARKIMO / Sonja PEKKOLA 267 41
Round 1 44 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 21-19 / 21-10 Alex VLAAR / Mariya MITSOVA 93 25
Round 2 43 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 21-18 / 21-19 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 130 31
Round 2 128 Danny Bawa CHRISNANTA / TAN Wei Han 21-13 / 21-9 Jacco ARENDS / Cheryl SEINEN - 29
Round 2 108 Matthew CLARE / Victoria WILLIAMS 14-21 / 22-20 / 21-15 Sebastian GRØNBJERG / Isabella NIELSEN - 48
Round 2 78 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-12 / 21-17 Joel EIPE / Mette POULSEN 140 27
Round 2 70 Robin TABELING / Selena PIEK 21-14 / 21-10 Tom WOLFENDEN / Jenny MOORE 168 26
Round 2 - LIM Khim Wah / LEE Zhi Qing 21-13 / 20-22 / 21-15 LIU Shiwen / CHEN Yingying - 40
Round 2 - LIANG Weikeng / XIA Yuting 21-13 / 15-21 / 21-19 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 95 46
Round 2 44 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 20-22 / 21-12 / 21-14 GUO Ruohan / CHEN Fanghui - 44
Quarter-final 128 Danny Bawa CHRISNANTA / TAN Wei Han 21-19 / 21-14 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 43 36
Quarter-final 78 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-18 / 21-16 Matthew CLARE / Victoria WILLIAMS 108 29
Quarter-final 70 Robin TABELING / Selena PIEK 21-18 / 21-7 LIM Khim Wah / LEE Zhi Qing - 24
Quarter-final - LIANG Weikeng / XIA Yuting 13-21 / 21-18 / 26-24 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 44 50
Semi-final 128 Danny Bawa CHRISNANTA / TAN Wei Han 14-21 / 21-19 / 21-17 Adam HALL / Julie MACPHERSON 78 62
Semi-final 70 Robin TABELING / Selena PIEK 21-14 / 21-16 LIANG Weikeng / XIA Yuting - 28
Final 70 Robin TABELING / Selena PIEK 19-21 / 21-16 / 21-12 Danny Bawa CHRISNANTA / TAN Wei Han 128 52
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 2651 85.52 00:34:58 2.45 0 0.0%
MS 31 79 17 54.8% 2864 92.39 00:48:00 1.92 8 25.8%
WD 31 77 15 48.4% 2723 87.84 00:41:43 2.11 3 9.7%
WS 30 70 10 33.3% 2538 84.6 00:40:22 2.1 2 6.7%
XD 31 74 12 38.7% 2690 86.77 00:35:12 2.47 1 3.2%
Total 154 372 64 41.6% 13466 87.44 00:40:03 2.18 14 9.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 7 2 77.8%
Singapore 7 2 77.8%
China 77 28 73.3%
Indonesia 25 11 69.4%
Thailand 9 4 69.2%
Japan 9 4 69.2%
Netherlands 15 7 68.2%
Scotland 8 5 61.5%
Denmark 29 28 50.9%
Chinese Taipei 4 4 50.0%
Vietnam 2 2 50.0%
Greece 1 1 50.0%
U.S.A. 1 1 50.0%
Romania 1 1 50.0%
Sweden 7 8 46.7%
Ukraine 5 6 45.5%
Turkey 5 7 41.7%
Russia 9 13 40.9%
England 13 19 40.6%
Estonia 4 6 40.0%
India 6 10 37.5%
France 3 5 37.5%
Canada 3 5 37.5%
Belgium 4 7 36.4%
Bulgaria 5 10 33.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2020 Max WEISSKIRCHEN Pablo ABIAN 22-20 / 21-15
2019 Mark CALJOUW LI Shifeng 8-21 / 23-21 / 21-9
2018 PARUPALLI Kashyap CHEAM June Wei 23-21 / 21-14
2017 Kanta TSUNEYAMA Pablo ABIAN 21-10 / 12-21 / 21-11
2016 Anders ANTONSEN Kanta TSUNEYAMA 21-9 / 21-17
2015 NG Ka Long Angus Iskandar ZULKARNAIN 14-21 / 21-18 / 21-19
2014 Sourabh VERMA Andre Kurniawan TEDJONO 21-11 / 21-23 / 21-18
2013 Kento MOMOTA Riichi TAKESHITA 21-19 / 21-12
2012 Przemyslaw WACHA Yuhan TAN 14-21 / 21-15 / 21-16
2011 HSU Jen Hao Dmytro ZAVADSKY 21-15 / 21-12
2010 Andre Kurniawan TEDJONO Matthieu LO YING PING 21-12 / 21-11
2009 Kazuteru KOZAI Kay Bin YEOH 21-12 / 12-21 / 21-15
2008 Anand PAWAR Vladislav DRUZCHENKO 21-16 / 21-15
2007 LU Yi QIU Yanbo 16-21 / 21-15 / 21-18
2006 Joachim PERSSON Przemyslaw WACHA 21-15 / 21-10
2004 Przemyslaw WACHA CHIEN Yu-Hsiu 15-13 / 11-15 / 15-8
2003 Przemyslaw WACHA Aamir GHAFFAR 15-10 / 15-13
2002 Ilkka NYQVIST Jonas LYDUCH 7-5 / 7-0 / 7-4
2001 Kenneth JONASSEN Niels Christian KALDAU 15-10 / 15-7
2000 Kasper OEDUM Andreas WOELK 15-4 / 15-7
1999 Niels Christian KALDAU Rehan KHAN 15-10 / 15-10
1998 Jurgen KOCH Boris KESSOV 15-5 / 15-1
1997 Chris BRUIL Nicholas M HALL 15-9 / 15-9
1996 Kenneth JONASSEN Robert NOCK 15-10 / 15-4
1995 Henrik BENGTSSON Jesper OLSSON 15-10 / 15-6
1994 Rikard MAGNUSSON Jesper OLSSON 15-9 / 15-17 / 15-4
1993 Chris BRUIL Thomas JOHANSSON 15-10 / 15-12
1992 Andreij ANTROPOV Rajeev BAGGA 15-12 / 10-0
1991 Rikard MAGNUSSON Peter J. BUSH 15-4 / 15-11
1989 Andreij ANTROPOV Claus THOMSEN 15-18 / 15-10 / 15-12