Victor China Open  

Tournament Name: PICC CHINA OPEN 2005
Tournament Dates: 08/11/2005-13/11/2005
Location: China, Guangzhou
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN
MS CHEN Hong BAO Chunlai
WD YANG Wei / ZHANG Jiewen GAO Ling / HUANG Sui
WS ZHANG Ning XIE Xingfang
XD Nathan ROBERTSON / Gail EMMS LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Semi-final (290*) HUI Wai Ho / LAM Hoi Tak 15-6 / 15-10 WEI Shifeng / XU Dazhong (406*) 0
Semi-final - CHAN Io Chong / LO Ion Weng 15-6 / 15-7 Rahul RAMPERSAD / Justin SIU - 0
Semi-final (74*) Ian PALETHORPE / Kristian ROEBUCK 15-7 / 15-11 LI Rui / ZHANG Yingdong - 0
Semi-final (148*) SHEN Ye / ZHANG Wei 15-5 / 15-6 Eric GO / Ronald SOU (508*) 0
Semi-final (296*) LEUNG Chun Yiu / LO Lok Kei 15-13 / 15-4 LAM Chi Man / LEONG Kin Fai - 0
Semi-final - HE Hanbin / ZHANG Jun 15-4 / 15-3 Denneshsing BABOOLALL / Garron PALMER - 0
Semi-final - GONG Weijie / LU Jian 15-6 / 9-15 / 15-11 Simon ARCHER / David LINDLEY (113*) 0
Semi-final (407*) HU Wenqing / LI Tian 13-15 / 15-12 / 15-5 Sergey LUNEV / Alexej VASILJEV (575*) 0
Final (290*) HUI Wai Ho / LAM Hoi Tak 15-4 / 15-3 CHAN Io Chong / LO Ion Weng - 0
Final (148*) SHEN Ye / ZHANG Wei 15-10 / 15-5 Ian PALETHORPE / Kristian ROEBUCK (74*) 0
Final - HE Hanbin / ZHANG Jun 15-1 / 15-2 LEUNG Chun Yiu / LO Lok Kei (296*) 0
Final - GONG Weijie / LU Jian 15-11 / 15-9 HU Wenqing / LI Tian (407*) 0
MD
Round 1 (1*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-5 / 15-6 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (16*) 0
Round 1 (10*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-13 / 15-6 Choon Eng CHEW / Chung Chiat KHOO (186*) 0
Round 1 (11*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-4 / 15-2 GONG Weijie / LU Jian - 0
Round 1 - XU Chen / ZHENG Bo 15-4 / 15-6 Boyd COOPER / Travis DENNEY (30*) 0
Round 1 (5*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-3 / 15-5 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (37*) 0
Round 1 (20*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 15-8 / 15-13 John GORDON / Daniel A SHIRLEY (19*) 0
Round 1 (2*) CAI Yun / FU Haifeng 5-15 / 15-2 / 15-8 TAN Boon Heong / Thien How HOON (54*) 0
Round 1 - SANG Yang / SUN Junjie 5-15 / 15-12 / 15-2 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN (18*) 0
Round 1 (22*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 15-8 / 15-5 TAM Lok Tin / YAN Chun Yu (284*) 0
Round 1 (17*) Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN 7-15 / 15-11 / 15-13 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (9*) 0
Round 1 (25*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 17-14 / 15-13 Anthony CLARK / Robert BLAIR (40*) 0
Round 1 (4*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-2 / 15-3 SHEN Ye / ZHANG Wei (148*) 0
Round 1 (291*) HAN Sang Hoon / CHUNG Jae Sung 15-4 / 15-2 HUI Wai Ho / LAM Hoi Tak (290*) 0
Round 1 (8*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 11-15 / 15-7 / 15-4 Chieng Hun HONG / Kean Kok NG (53*) 0
Round 1 - HE Hanbin / ZHANG Jun 15-7 / 12-15 / 15-12 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (13*) 0
Round 1 (3*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-10 / 15-8 GUO Zhendong / XIE Zhongbo (29*) 0
Round 2 (1*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-7 / 15-9 Eng HIAN / Flandy LIMPELE (10*) 0
Round 2 - XU Chen / ZHENG Bo 15-8 / 15-17 / 15-4 Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (11*) 0
Round 2 (5*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 12-15 / 15-8 / 15-8 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (20*) 0
Round 2 (2*) CAI Yun / FU Haifeng 15-12 / 15-5 SANG Yang / SUN Junjie - 0
Round 2 (17*) Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN 15-17 / 15-4 / 15-8 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (22*) 0
Round 2 (4*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-11 / 15-13 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (25*) 0
Round 2 (291*) HAN Sang Hoon / CHUNG Jae Sung 15-6 / 15-7 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (8*) 0
Round 2 (3*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-4 / 15-4 HE Hanbin / ZHANG Jun - 0
Quarter-final (1*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-13 / 15-6 XU Chen / ZHENG Bo - 0
Quarter-final (5*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 7-15 / 15-9 / 15-8 CAI Yun / FU Haifeng (2*) 0
Quarter-final (4*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-12 / 15-13 Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN (17*) 0
Quarter-final (3*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-6 / 15-8 HAN Sang Hoon / CHUNG Jae Sung (291*) 0
Semi-final (1*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-12 / 15-3 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (5*) 0
Semi-final (3*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-7 / 15-7 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (4*) 0
Final (1*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 17-16 / 11-15 / 15-13 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (3*) 0
MS
Round 1 (199*) SHI Hong 9-15 / 15-5 / 15-2 Sergey LUNEV - 0
Round 1 (24*) Dicky PALYAMA 15-8 / 15-2 WONG Wai Hong (110*) 0
Round 1 (21*) SHON Seung Mo 15-2 / 15-6 Julian HRISTOV (348*) 0
Round 1 (4*) CHEN Hong 15-1 / 15-1 Georgie CUPIDON (543*) 0
Round 1 - CHEN Tianyu 15-1 / 15-1 Denneshsing BABOOLALL (871*) 0
Round 1 (23*) Bobby MILROY 17-14 / 7-15 / 15-8 HUNG Yuk Wong (183*) 0
Round 1 (54*) CHAN Yan Kit W.O. Andrew SMITH (36*) 0
Round 1 - LO Ion Weng W.O. Taufik HIDAYAT (3*) 0
Round 1 (546*) CHAN Io Chong 15-9 / 12-15 / 15-10 Ashley MOSS (219*) 0
Round 1 (14*) Beng Hong KUAN 15-3 / 15-0 Ronald SOU (843*) 0
Round 1 (166*) QIU Yanbo 15-4 / 15-9 Garron PALMER (515*) 0
Round 1 (8*) Peter Hoeg GADE 15-0 / 15-2 Batkhurel OCHIRPUREV (617*) 0
Round 1 (49*) GONG Weijie 15-0 / 15-7 Rahul RAMPERSAD (1129*) 0
Round 1 (30*) HARIYANTO Agus W.O. WEN Kai - 0
Round 1 (66*) Michael CHRISTENSEN 15-1 / 15-7 Pashupati PANERU (222*) 0
Round 1 (26*) PARK Sung Hwan 15-1 / 15-11 ZHU Weilun (149*) 0
Round 1 (19*) CHEN Yu 15-5 / 15-3 Robert KWEE (120*) 0
Round 1 (109*) LU Yi 15-0 / 15-4 LEONG Kin Fai - 0
Round 1 (9*) LEE Hyun Il 15-11 / 15-4 YOU Hao (153*) 0
Round 1 (86*) Wee Chung PEI 15-1 / 15-0 Justin SIU (530*) 0
Round 1 (12*) Sony Dwi KUNCORO 15-8 / 15-7 Eric GO (229*) 0
Round 1 (34*) Simon SANTOSO 10-15 / 15-8 / 15-7 XIE Xin (228*) 0
Round 1 (6*) BAO Chunlai 15-2 / 15-13 Joachim PERSSON (38*) 0
Round 1 - Stanislav PUKHOV 15-2 / 15-3 LAM Chi Man - 0
Round 1 (10*) Choong Hann WONG 15-4 / 15-2 LU Qicheng (450*) 0
Round 1 - DU Pengyu 15-13 / 15-4 Stuart BREHAUT (68*) 0
Round 1 (13*) NG Wei 15-8 / 15-8 Martyn LEWIS (92*) 0
Round 1 (47*) XIA Xuanze 15-2 / 15-8 John GORDON (141*) 0
Round 1 (18*) CHEN Jin 15-12 / 15-8 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (39*) 0
Round 1 (137*) James CHUA 15-10 / 8-15 / 15-11 LI Yu (71*) 0
Round 2 (1*) LIN Dan 15-5 / 15-5 SHI Hong (199*) 0
Round 2 (24*) Dicky PALYAMA 15-9 / 15-10 SHON Seung Mo (21*) 0
Round 2 (4*) CHEN Hong 17-14 / 15-9 CHEN Tianyu - 0
Round 2 (54*) CHAN Yan Kit 15-4 / 15-7 Bobby MILROY (23*) 0
Round 2 (546*) CHAN Io Chong 15-2 / 15-12 LO Ion Weng - 0
Round 2 (14*) Beng Hong KUAN 15-10 / 7-15 / 15-7 QIU Yanbo (166*) 0
Round 2 (8*) Peter Hoeg GADE 15-7 / 15-10 GONG Weijie (49*) 0
Round 2 (30*) HARIYANTO Agus 15-11 / 15-9 Michael CHRISTENSEN (66*) 0
Round 2 (19*) CHEN Yu 15-6 / 10-15 / 15-8 PARK Sung Hwan (26*) 0
Round 2 (9*) LEE Hyun Il 15-3 / 15-9 LU Yi (109*) 0
Round 2 (12*) Sony Dwi KUNCORO 15-3 / 15-10 Wee Chung PEI (86*) 0
Round 2 (6*) BAO Chunlai 15-2 / 15-11 Simon SANTOSO (34*) 0
Round 2 (10*) Choong Hann WONG 15-6 / 15-8 Stanislav PUKHOV - 0
Round 2 (13*) NG Wei 15-13 / 15-4 DU Pengyu - 0
Round 2 (18*) CHEN Jin 15-12 / 17-16 XIA Xuanze (47*) 0
Round 2 (5*) Kenneth JONASSEN 15-2 / 15-10 James CHUA (137*) 0
Round 3 (1*) LIN Dan 11-15 / 15-4 / 15-1 Dicky PALYAMA (24*) 0
Round 3 (4*) CHEN Hong 15-10 / 17-16 CHAN Yan Kit (54*) 0
Round 3 (14*) Beng Hong KUAN 15-2 / 15-6 CHAN Io Chong (546*) 0
Round 3 (8*) Peter Hoeg GADE 15-3 / 15-2 HARIYANTO Agus (30*) 0
Round 3 (9*) LEE Hyun Il 15-12 / 15-6 CHEN Yu (19*) 0
Round 3 (6*) BAO Chunlai 7-15 / 15-13 / 15-7 Sony Dwi KUNCORO (12*) 0
Round 3 (10*) Choong Hann WONG 15-7 / 15-9 NG Wei (13*) 0
Round 3 (18*) CHEN Jin 15-10 / 15-1 Kenneth JONASSEN (5*) 0
Quarter-final (4*) CHEN Hong 15-5 / 15-8 LIN Dan (1*) 0
Quarter-final (8*) Peter Hoeg GADE 15-4 / 15-8 Beng Hong KUAN (14*) 0
Quarter-final (6*) BAO Chunlai 6-15 / 15-0 / 15-8 LEE Hyun Il (9*) 0
Quarter-final (18*) CHEN Jin 15-13 / 15-13 Choong Hann WONG (10*) 0
Semi-final (4*) CHEN Hong 4-15 / 17-14 / 15-11 Peter Hoeg GADE (8*) 0
Semi-final (6*) BAO Chunlai 15-3 / 15-10 CHEN Jin (18*) 0
Final (4*) CHEN Hong 15-12 / 8-15 / 15-9 BAO Chunlai (6*) 0
WD
Round 1 (11*) DU Jing / YU Yang (F) 15-2 / 15-3 KOON Wai Chee / LI Wing Mui (36*) 0
Round 1 (8*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-0 / 15-6 Kirsteen MCEWAN-MILLER / Rita Yuan GAO (121*) 0
Round 1 (30*) Kellie LUCAS / Kate WILSON-SMITH 15-1 / 15-8 LONG Ying / MAK Ka Lei - 0
Round 1 (3*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-5 / 15-2 Nicole GORDON / Sara RUNESTEN-PETERSEN (40*) 0
Round 1 (29*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 15-11 / 15-11 Evgenia DIMOVA / Anna EFREMOVA (148*) 0
Round 1 (165*) CHENG Shu / LIAO Jingmei 15-9 / 5-15 / 15-7 Tracey HALLAM / Natalie MUNT (18*) 0
Round 1 (27*) Jo NOVITA / Greysia POLII 15-3 / 12-15 / 15-9 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (15*) 0
Round 1 (109*) FENG Chen / PAN Pan W.O. Pernille HARDER / Helle NIELSEN (14*) 0
Round 1 (5*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-0 / 15-3 Shama ABOOBAKAR / Alaa YOUSSEF - 0
Round 1 (71*) TIAN Qing / ZHAO Yunlei 15-11 / 15-12 Britta ANDERSEN / Mette SCHJOLDAGER (34*) 0
Round 1 (4*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-2 / 15-12 Lita NURLITA / Natalia Christine POLUAKAN (43*) 0
Round 1 (303*) CHAU Hoi Wah / WONG Man Ching 15-3 / 15-5 Cynthia CALDERON / Eva RATANASENA - 0
Round 1 (12*) Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS 15-1 / 15-3 LAM Sin Ying / MONG Kwan Yi - 0
Round 1 (24*) Liza SMITH / Suzanne RAYAPPAN 15-12 / 15-7 NG Ka Shun / WONG Sin Yee (285*) 0
Round 2 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 12-15 / 15-7 / 15-6 DU Jing / YU Yang (F) (11*) 0
Round 2 (8*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 15-3 / 15-6 Kellie LUCAS / Kate WILSON-SMITH (30*) 0
Round 2 (3*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-7 / 15-7 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (29*) 0
Round 2 (27*) Jo NOVITA / Greysia POLII 15-13 / 15-7 CHENG Shu / LIAO Jingmei (165*) 0
Round 2 (5*) WEI Yili / ZHAO Tingting 15-9 / 15-7 FENG Chen / PAN Pan (109*) 0
Round 2 (4*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-7 / 15-3 TIAN Qing / ZHAO Yunlei (71*) 0
Round 2 (12*) Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS 15-7 / 15-1 CHAU Hoi Wah / WONG Man Ching (303*) 0
Round 2 (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-1 / 15-1 Liza SMITH / Suzanne RAYAPPAN (24*) 0
Quarter-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-3 / 15-4 Gail EMMS / Donna KELLOGG (8*) 0
Quarter-final (3*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-11 / 15-11 Jo NOVITA / Greysia POLII (27*) 0
Quarter-final (4*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-5 / 15-5 WEI Yili / ZHAO Tingting (5*) 0
Quarter-final (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-1 / 15-7 Ella TRIPP / Joanne NICHOLAS (12*) 0
Semi-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-1 / 15-5 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (3*) 0
Semi-final (2*) GAO Ling / HUANG Sui 15-7 / 1-15 / 17-14 ZHANG Dan / ZHANG Yawen (4*) 0
Final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 15-10 / 15-4 GAO Ling / HUANG Sui (2*) 0
WS (qual)
Quarter-final - CHEN Yulu 11-8 / 11-1 LAM Sin Ying (331*) 0
Semi-final (595*) CHAU Hoi Wah 11-1 / 11-0 Alaa YOUSSEF (885*) 0
Semi-final (618*) LONG Ying 11-3 / 11-3 Eva RATANASENA (126*) 0
Semi-final (323*) Shama ABOOBAKAR 13-10 / 11-8 Cynthia CALDERON (510*) 0
Semi-final (393*) Rong SCHAFER 11-1 / 11-1 Juliette AH-WAN - 0
Semi-final (802*) Evgenia DIMOVA 11-3 / 11-5 Sara Devi TAMANG (210*) 0
Semi-final (407*) TAI Yi 11-0 / 11-4 Diana DIMOVA (172*) 0
Semi-final (408*) LI Wen 4-11 / 11-2 / 11-2 MONG Kwan Yi (482*) 0
Semi-final - CHEN Yulu 11-1 / 11-0 MAK Ka Lei - 0
Final (595*) CHAU Hoi Wah 11-5 / 3-11 / 11-8 LONG Ying (618*) 0
Final (393*) Rong SCHAFER 11-2 / 11-4 Shama ABOOBAKAR (323*) 0
Final (407*) TAI Yi 11-8 / 11-6 Evgenia DIMOVA (802*) 0
Final (408*) LI Wen 11-9 / 11-6 CHEN Yulu - 0
WS
Round 1 (2*) ZHANG Ning 11-6 / 11-3 Anna RICE (28*) 0
Round 1 (39*) JIANG Yanjiao 11-3 / 11-4 TAI Yi (407*) 0
Round 1 (6*) YAO Jie 11-2 / 11-8 SEO Yoon Hee (18*) 0
Round 1 (111*) CHEN Lanting 9-11 / 11-2 / 11-1 Tania LUIZ (57*) 0
Round 1 (3*) WANG Chen 11-4 / 11-3 Rita Yuan GAO (42*) 0
Round 1 (408*) LI Wen W.O. ZHOU Mi (11*) 0
Round 1 (65*) CHEN Li 11-3 / 11-0 Tracey HALLAM (10*) 0
Round 1 (16*) Yu HIRAYAMA 11-7 / 5-11 / 11-6 ZHU Lin (30*) 0
Round 1 (34*) Susan EGELSTAFF 11-0 / 11-9 NG Ka Shun (97*) 0
Round 1 (5*) Huaiwen XU 8-11 / 11-8 / 11-4 LU Lan (32*) 0
Round 1 (44*) WANG Rong 6-11 / 11-7 / 11-3 HWANG Hye Youn (23*) 0
Round 1 (115*) WANG Yihan 11-3 / 8-11 / 11-5 PI Hongyan (4*) 0
Round 1 (45*) YIP Pui Yin 11-6 / 5-11 / 11-4 WANG Lin (87*) 0
Round 1 (9*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-7 / 11-1 CHAU Hoi Wah (595*) 0
Round 1 (54*) Anu NIEMINEN 11-7 / 11-5 Rong SCHAFER (393*) 0
Round 1 (1*) XIE Xingfang 11-1 / 11-8 WONG Sin Yee (90*) 0
Round 2 (2*) ZHANG Ning 11-5 / 11-3 JIANG Yanjiao (39*) 0
Round 2 (6*) YAO Jie 13-11 / 11-1 CHEN Lanting (111*) 0
Round 2 (3*) WANG Chen 11-1 / 11-3 LI Wen (408*) 0
Round 2 (65*) CHEN Li 11-7 / 11-7 Yu HIRAYAMA (16*) 0
Round 2 (34*) Susan EGELSTAFF 4-11 / 11-3 / 11-9 Huaiwen XU (5*) 0
Round 2 (115*) WANG Yihan 11-5 / 11-9 WANG Rong (44*) 0
Round 2 (9*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-6 / 11-5 YIP Pui Yin (45*) 0
Round 2 (1*) XIE Xingfang 11-2 / 11-2 Anu NIEMINEN (54*) 0
Quarter-final (2*) ZHANG Ning 11-4 / 5-11 / 11-8 YAO Jie (6*) 0
Quarter-final (3*) WANG Chen 11-8 / 11-3 CHEN Li (65*) 0
Quarter-final (115*) WANG Yihan 11-5 / 5-11 / 11-9 Susan EGELSTAFF (34*) 0
Quarter-final (1*) XIE Xingfang 11-4 / 11-5 Mia AUDINA TJIPTAWAN (9*) 0
Semi-final (2*) ZHANG Ning 3-11 / 11-5 / 11-5 WANG Chen (3*) 0
Semi-final (1*) XIE Xingfang 11-7 / 11-1 WANG Yihan (115*) 0
Final (2*) ZHANG Ning 3-11 / 11-4 / 11-8 XIE Xingfang (1*) 0
XD (qual)
Quarter-final - GONG Weijie / TIAN Qing 15-1 / 15-3 Ronald SOU / Cynthia CALDERON - 0
Semi-final (900*) HUNG Yuk Wong / MONG Kwan Yi 15-7 / 15-11 LAM Hoi Tak / NG Ka Shun (239*) 0
Semi-final - GONG Weijie / TIAN Qing 15-7 / 15-4 XU Dazhong / ZHANG Jian - 0
Semi-final (215*) CHAN Io Chong / LONG Ying 17-14 / 6-15 / 15-10 YAN Chun Yu / LAM Sin Ying (901*) 0
Semi-final (156*) HE Hanbin / FENG Chen 15-7 / 15-2 HUI Wai Ho / CHAU Hoi Wah (742*) 0
Semi-final - SUN Junjie / PAN Pan 15-13 / 15-12 WONG Wai Hong / YIP Pui Yin (220*) 0
Semi-final - Denneshsing BABOOLALL / Shama ABOOBAKAR 15-6 / 15-3 LO Ion Weng / MAK Ka Lei - 0
Semi-final (248*) Georgie CUPIDON / Juliette AH-WAN 15-10 / 15-13 Garron PALMER / Alaa YOUSSEF - 0
Semi-final (614*) Alexej VASILJEV / Anna EFREMOVA 15-5 / 15-10 Ashley MOSS / Eva RATANASENA (904*) 0
Final - GONG Weijie / TIAN Qing 15-7 / 15-0 HUNG Yuk Wong / MONG Kwan Yi (900*) 0
Final (156*) HE Hanbin / FENG Chen 15-5 / 15-0 CHAN Io Chong / LONG Ying (215*) 0
Final - SUN Junjie / PAN Pan 15-8 / 15-3 Denneshsing BABOOLALL / Shama ABOOBAKAR - 0
Final (614*) Alexej VASILJEV / Anna EFREMOVA 15-13 / 15-8 Georgie CUPIDON / Juliette AH-WAN (248*) 0
XD
Round 1 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-1 / 15-2 Stuart BREHAUT / Tania LUIZ (30*) 0
Round 1 - ZHANG Wei / ZHAO Yunlei 15-7 / 15-9 Andrew BOWMAN / Kirsteen MCEWAN-MILLER (50*) 0
Round 1 (10*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 7-15 / 17-14 / 15-11 XU Chen / YU Yang (F) - 0
Round 1 (120*) ZHENG Bo / ZHAO Tingting 15-1 / 15-3 Kristian ROEBUCK / Ella TRIPP (109*) 0
Round 1 (4*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-3 / 15-6 LIU Kwok Wa / KOON Wai Chee (55*) 0
Round 1 (15*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 15-2 / 15-9 Ian PALETHORPE / Joanne NICHOLAS - 0
Round 1 (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-4 / 15-10 Carsten MOGENSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (174*) 0
Round 1 (54*) Boyd COOPER / Kellie LUCAS 15-13 / 13-15 / 17-16 Alexej VASILJEV / Anna EFREMOVA (614*) 0
Round 1 (71*) Jonas RASMUSSEN / Britta ANDERSEN 15-6 / 15-6 TAM Lok Tin / WONG Man Ching (80*) 0
Round 1 (8*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-9 / 15-1 SUN Junjie / PAN Pan - 0
Round 1 (23*) NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui 15-13 / 15-10 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (29*) 0
Round 1 (6*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-12 / 15-9 HE Hanbin / FENG Chen (156*) 0
Round 1 (13*) Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 11-15 / 15-12 / 17-15 Anggun NUGROHO / Yunita TETTY (12*) 0
Round 1 (27*) Travis DENNEY / Kate WILSON-SMITH 15-10 / 10-15 / 15-12 Robert BLAIR / Natalie MUNT (11*) 0
Round 1 (171*) Julian HRISTOV / Diana DIMOVA 15-9 / 15-10 CHAN Yan Kit / WONG Sin Yee (348*) 0
Round 1 (2*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-10 / 15-9 GONG Weijie / TIAN Qing - 0
Round 2 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-3 / 15-4 ZHANG Wei / ZHAO Yunlei - 0
Round 2 (120*) ZHENG Bo / ZHAO Tingting 15-14 / 15-12 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (10*) 0
Round 2 (15*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 15-12 / 5-15 / 15-12 ZHANG Jun / GAO Ling (4*) 0
Round 2 (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-6 / 15-2 Boyd COOPER / Kellie LUCAS (54*) 0
Round 2 (8*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-11 / 15-4 Jonas RASMUSSEN / Britta ANDERSEN (71*) 0
Round 2 (6*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-5 / 15-8 NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui (23*) 0
Round 2 (13*) Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-6 / 15-7 Travis DENNEY / Kate WILSON-SMITH (27*) 0
Round 2 (2*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-4 / 15-0 Julian HRISTOV / Diana DIMOVA (171*) 0
Quarter-final (120*) ZHENG Bo / ZHAO Tingting 15-9 / 17-15 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (1*) 0
Quarter-final (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-8 / 15-5 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (15*) 0
Quarter-final (6*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-5 / 15-9 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (8*) 0
Quarter-final (2*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 13-15 / 15-4 / 15-4 Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN (13*) 0
Semi-final (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-7 / 15-8 ZHENG Bo / ZHAO Tingting (120*) 0
Semi-final (2*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-10 / 13-15 / 15-6 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (6*) 0
Final (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 15-10 / 15-10 LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung (2*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 1661 53.58 00:00:00 0 0 0.0%
MS 58 128 12 20.7% 2793 48.16 00:00:00 0 0 0.0%
WD 28 60 4 14.3% 1260 45 00:00:00 0 0 0.0%
WS 30 71 11 36.7% 1129 37.63 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 69 7 22.6% 1599 51.58 00:00:00 0 0 0.0%
Total 178 400 44 24.7% 8442 47.43 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 16 9 64.0%
Korea 14 8 63.6%
China 85 51 62.5%
Denmark 22 14 61.1%
Netherlands 6 4 60.0%
England 13 12 52.0%
Canada 3 3 50.0%
Japan 2 2 50.0%
Germany 1 1 50.0%
Finland 1 1 50.0%
Poland 1 1 50.0%
Malaysia 10 11 47.6%
Macau 9 13 40.9%
Russia 4 6 40.0%
Hong Kong 16 30 34.8%
New Zealand 2 4 33.3%
Mauritius 2 5 28.6%
Scotland 2 5 28.6%
U.S.A. 2 5 28.6%
Seychelles 1 3 25.0%
Bulgaria 1 3 25.0%
Australia 3 10 23.1%
France 0 1 0.0%
Chinese Taipei 0 1 0.0%
Egypt 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-17 / 21-19
2018 Anthony Sinisuka GINTING Kento MOMOTA 23-21 / 21-19
2017 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-16 / 14-21 / 21-13
2016 Jan O JORGENSEN CHEN Long 22-20 / 21-13
2015 LEE Chong Wei CHEN Long 21-15 / 21-11
2014 KIDAMBI Srikanth LIN Dan 21-19 / 21-17
2013 CHEN Long WANG Zhengming 19-21 / 21-8 / 21-14
2012 CHEN Long WANG Zhengming 21-19 / 21-18
2011 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 26-24
2010 CHEN Long BAO Chunlai 9-21 / 21-14 / 21-16
2009 LIN Dan Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-12
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 21-9
2007 BAO Chunlai LEE Chong Wei 21-12 / 21-13
2006 CHEN Hong BAO Chunlai 21-17 / 21-19
2005 CHEN Hong BAO Chunlai 15-12 / 8-15 / 15-9
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-11 / 15-10
2003 LIN Dan Choong Hann WONG 17-16 / 15-12
2002 Choong Hann WONG CHEN Hong 12-15 / 15-5 / 15-9
2001 XIA Xuanze Choong Hann WONG 7-3 / 3-7 / 7-2
1999 DONG Jiong PERMADI Fung 15-2 / 15-7
1997 DONG Jiong LUO Yigang 15-10 / 15-2
1996 PERMADI Fung LUO Yigang 15-12 / 15-9
1995 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9
1994 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-12
1993 Joko SUPRIANTO Ardy B WIRANATA 15-8 / 5-15 / 15-7
1992 Hermawan SUSANTO WU Wenkai 18-13 / 15-9
1991 Allan BUDI KUSUMA Jianhua ZHAO 7-15 / 15-5 / 15-12
1989 Ardy B WIRANATA XIONG Guobao 17-15 / 15-12