Japan Open  

Tournament Name: YONEX OPEN JAPAN SUPER SERIES 2007
Tournament Dates: 11/09/2007-16/09/2007
Location: , Japan
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO
MS LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT
WD YANG Wei / ZHANG Jiewen ZHAO Tingting / YU Yang (F)
WS Tine BAUN XIE Xingfang
XD ZHENG Bo / GAO Ling Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (50*) CHIEN Yu Hsun / LIN Yu Lang 21-17 / 21-18 Zhiyuan LIU / Takuma UEDA - 34
MD
Round 1 (1*) CAI Yun / FU Haifeng 21-14 / 21-13 GUO Zhendong / XIE Zhongbo (16*) 25
Round 1 (10*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-13 / 21-13 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (20*) 28
Round 1 (9*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-8 / 19-21 / 21-18 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO (29*) 44
Round 1 (15*) NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 21-14 / 19-21 / 21-16 Anthony CLARK / Robert BLAIR (11*) 45
Round 1 (4*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-13 / 21-7 Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG (17*) 18
Round 1 (50*) CHIEN Yu Hsun / LIN Yu Lang 21-18 / 21-19 Teik Chai GAN / Woon Fui LIN (49*) 35
Round 1 (6*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-16 / 16-21 / 21-16 Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE (26*) 51
Round 1 (14*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 26-24 / 21-17 XU Chen / ZHENG Bo - 49
Round 1 (12*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 21-12 / 21-13 Yen Hui Kendrick LEE / Ronald SUSILO - 24
Round 1 (5*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-13 / 21-17 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (24*) 29
Round 1 (38*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 21-17 / 21-17 Chong Ming CHAN / Thien How HOON (33*) 33
Round 1 (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-11 / 15-21 / 21-16 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (19*) 40
Round 1 (32*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 17-21 / 21-14 / 21-14 SHEN Ye / HE Hanbin (31*) 55
Round 1 (7*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-11 / 14-21 / 21-11 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (56*) 36
Round 1 (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 20-22 / 21-19 / 21-16 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (61*) 43
Round 1 (2*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 18-21 / 21-13 / 21-14 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (13*) 44
Round 2 (10*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 22-20 / 22-20 CAI Yun / FU Haifeng (1*) 42
Round 2 (9*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 16-21 / 21-19 / 21-6 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (15*) 43
Round 2 (4*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-13 / 21-13 CHIEN Yu Hsun / LIN Yu Lang (50*) 18
Round 2 (14*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 17-21 / 21-13 / 24-22 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (6*) 60
Round 2 (12*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 14-21 / 27-25 / 21-18 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae (5*) 61
Round 2 (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 18-21 / 21-7 / 21-12 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (38*) 39
Round 2 (32*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-18 / 21-16 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (7*) 31
Round 2 (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-19 / 21-19 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong (2*) 41
Quarter-final (10*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-17 / 24-22 LEE Jae Jin / HWANG Ji Man (9*) 39
Quarter-final (4*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-17 / 21-6 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (14*) 30
Quarter-final (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-11 / 21-11 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (12*) 24
Quarter-final (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 24-22 / 21-19 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA (32*) 38
Semi-final (4*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 19-21 / 21-13 / 23-21 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (10*) 54
Semi-final (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-13 / 21-16 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (3*) 22
Final (4*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-18 / 21-17 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (8*) 29
MS (qual)
Round 1 (117*) LIAO Sheng Shiun 15-21 / 21-14 / 21-13 Wee Chung PEI (123*) 52
Round 1 (47*) LEE Cheol Ho 21-11 / 14-21 / 21-19 Kwong Beng CHAN (135*) 50
Round 1 (39*) Sho SASAKI 21-15 / 21-16 HSIEH Yu Hsing (75*) 30
Round 1 (42*) Yousuke NAKANISHI 25-23 / 14-21 / 21-12 Stanislav PUKHOV (61*) 61
Round 1 (36*) Chun Seang TAN 21-9 / 21-16 Koichi SAEKI (89*) 26
Round 1 (80*) Kenichi TAGO 21-19 / 21-17 Takuma UEDA (527*) 38
Round 1 (34*) LEE Hyun Il 21-10 / 21-10 Kennevic ASUNCION (140*) 23
Round 1 (192*) Hiroyuki SAEKI 21-23 / 21-15 / 21-10 Zhiyuan LIU - 59
Round 2 (47*) LEE Cheol Ho 21-15 / 21-12 LIAO Sheng Shiun (117*) 25
Round 2 (39*) Sho SASAKI 21-14 / 21-16 Yousuke NAKANISHI (42*) 34
Round 2 (80*) Kenichi TAGO 22-20 / 21-18 Chun Seang TAN (36*) 43
Round 2 (34*) LEE Hyun Il 16-21 / 21-16 / 21-13 Hiroyuki SAEKI (192*) 45
MS
Round 1 (1*) LIN Dan 21-18 / 21-15 Joachim PERSSON (28*) 32
Round 1 (23*) Muhammad Roslin HASHIM 21-17 / 21-16 Yen Hui Kendrick LEE (27*) 36
Round 1 (5*) Peter Hoeg GADE 21-15 / 21-15 Choong Hann WONG (16*) 37
Round 1 (19*) NG Wei 10-21 / 21-6 / 21-11 Kenichi TAGO (80*) 55
Round 1 (4*) LEE Chong Wei 22-20 / 21-8 Muhammad Hafiz HASHIM (12*) 29
Round 1 (14*) Ronald SUSILO 23-21 / 21-16 Sony Dwi KUNCORO (11*) 46
Round 1 (8*) CHEN Jin 21-6 / 14-21 / 21-19 Sho SASAKI (39*) 57
Round 1 (34*) LEE Hyun Il 15-21 / 21-15 / 21-12 Andrew SMITH (32*) 44
Round 1 (17*) PARK Sung Hwan 21-9 / 21-13 Dicky PALYAMA (18*) 33
Round 1 (9*) Kenneth JONASSEN 21-12 / 21-14 LEE Cheol Ho (47*) 30
Round 1 (24*) Kay Bin YEOH 21-16 / 25-23 Shoji SATO (20*) 43
Round 1 (7*) Taufik HIDAYAT 22-20 / 18-21 / 21-13 CHEN Hong (2*) 58
Round 1 (30*) CHAN Yan Kit 21-11 / 21-9 Richard VAUGHAN (31*) 28
Round 1 (6*) CHEN Yu 21-17 / 21-19 Andrew DABEKA (29*) 31
Round 1 (15*) Simon SANTOSO 21-15 / 21-19 Eric PANG (35*) 31
Round 1 (10*) Boonsak PONSANA 21-19 / 12-21 / 22-20 BAO Chunlai (3*) 60
Round 2 (1*) LIN Dan 21-11 / 18-21 / 21-11 Muhammad Roslin HASHIM (23*) 58
Round 2 (5*) Peter Hoeg GADE 21-9 / 21-18 NG Wei (19*) 43
Round 2 (4*) LEE Chong Wei 19-21 / 21-8 / 21-10 Ronald SUSILO (14*) 51
Round 2 (8*) CHEN Jin 21-16 / 21-14 LEE Hyun Il (34*) 42
Round 2 (17*) PARK Sung Hwan 21-17 / 21-19 Kenneth JONASSEN (9*) 39
Round 2 (7*) Taufik HIDAYAT 21-11 / 21-16 Kay Bin YEOH (24*) 27
Round 2 (30*) CHAN Yan Kit 21-18 / 24-22 CHEN Yu (6*) 38
Round 2 (15*) Simon SANTOSO 21-15 / 21-10 Boonsak PONSANA (10*) 30
Quarter-final (1*) LIN Dan 21-16 / 21-19 Peter Hoeg GADE (5*) 40
Quarter-final (4*) LEE Chong Wei 21-7 / 21-16 CHEN Jin (8*) 34
Quarter-final (7*) Taufik HIDAYAT 21-17 / 21-18 PARK Sung Hwan (17*) 40
Quarter-final (15*) Simon SANTOSO 21-16 / 21-16 CHAN Yan Kit (30*) 37
Semi-final (4*) LEE Chong Wei 21-19 / 21-15 LIN Dan (1*) 41
Semi-final (7*) Taufik HIDAYAT 21-14 / 21-16 Simon SANTOSO (15*) 40
Final (4*) LEE Chong Wei 22-20 / 19-21 / 21-19 Taufik HIDAYAT (7*) 65
WD
Round 1 (2*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-5 / 21-11 Yanmei JIANG / Yujia LI (10*) 27
Round 1 (122*) Yasuyo IMABEPPU / Shizuka MATSUO 21-6 / 21-16 Fiona MCKEE / Charmaine REID (26*) 29
Round 1 (8*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-7 / 21-8 LIU Shu Chih / WANG Pie Rong - 18
Round 1 (3*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-6 / 21-7 Li LI / Aiying XING (359*) 25
Round 1 (17*) Nicole GRETHER / Juliane SCHENK 21-15 / 17-21 / 21-11 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (33*) 58
Round 1 (5*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-13 / 21-11 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (16*) 29
Round 1 (52*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-12 / 21-9 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (28*) 19
Round 1 (36*) Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-12 / 21-15 Chew Yen FONG / Hing Yau MOOI (95*) 24
Round 1 (13*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-11 / 21-7 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (15*) 28
Round 1 (6*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 11-21 / 21-18 / 21-9 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (21*) 42
Round 1 (14*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 21-17 / 15-21 / 21-19 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (7*) 64
Round 1 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 21-7 / 21-8 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (25*) 19
Round 1 (9*) Gail EMMS / Donna KELLOGG W.O. Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (20*) 0
Round 1 (240*) Yukina OKU / Megumi TARUNO W.O. Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM (84*) 0
Round 1 (62*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR W.O. Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (27*) 0
Round 2 (2*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-10 / 21-10 Yasuyo IMABEPPU / Shizuka MATSUO (122*) 27
Round 2 (8*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-14 / 21-14 Gail EMMS / Donna KELLOGG (9*) 34
Round 2 (3*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-12 / 21-14 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (17*) 29
Round 2 (52*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 9-21 / 21-19 / 21-15 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (5*) 60
Round 2 - ZHAO Tingting / YU Yang (F) 21-15 / 21-11 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA (36*) 28
Round 2 (6*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-9 / 21-12 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (13*) 28
Round 2 (14*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 21-5 / 21-11 Yukina OKU / Megumi TARUNO (240*) 22
Round 2 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 21-19 / 18-21 / 21-19 Vita MARISSA / Liliyana NATSIR (62*) 56
Quarter-final (2*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-6 / 21-14 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (8*) 30
Quarter-final (3*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-8 / 21-11 HA Jung Eun / KIM Min Jung (52*) 31
Quarter-final - ZHAO Tingting / YU Yang (F) 21-12 / 21-14 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (6*) 33
Quarter-final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 21-14 / 21-9 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (14*) 41
Semi-final (3*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 23-21 / 21-11 ZHANG Yawen / WEI Yili (2*) 34
Semi-final - ZHAO Tingting / YU Yang (F) 20-22 / 21-15 / 22-20 GAO Ling / HUANG Sui (1*) 75
Final (3*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-17 / 21-5 ZHAO Tingting / YU Yang (F) - 35
WS (qual)
Round 1 - Mayu SEKIYA 21-14 / 21-11 Megumi TARUNO (147*) 31
Round 1 (288*) Yukina OKU 21-15 / 21-11 Eva LEE (41*) 25
Round 1 (34*) WANG Lin 21-6 / 21-15 Ekaterina VIKULOVA (87*) 25
Round 1 (82*) Mizuki FUJII 21-10 / 21-11 Charmaine REID (44*) 25
Round 1 (54*) JUN Jae Youn 21-15 / 21-9 JANG(F) Soo Young (51*) 26
Round 1 (45*) KIM Moon Hi 21-14 / 15-21 / 21-5 Weny RASIDI (73*) 40
Round 2 - Mayu SEKIYA 14-21 / 21-11 / 21-8 Yukina OKU (288*) 51
Round 2 (34*) WANG Lin 23-21 / 21-17 Mizuki FUJII (82*) 41
Round 2 (54*) JUN Jae Youn 21-14 / 21-12 Kanako YONEKURA (46*) 33
Round 2 (45*) KIM Moon Hi 21-12 / 17-21 / 21-17 WANG Yihan (57*) 46
WS
Round 1 (1*) ZHANG Ning 21-19 / 21-11 Juliane SCHENK (16*) 33
Round 1 (22*) Tracey HALLAM 21-12 / 17-21 / 21-18 WANG Lin (34*) 56
Round 1 (14*) Tine BAUN 21-14 / 21-15 Huaiwen XU (7*) 32
Round 1 (8*) JIANG Yanjiao 21-15 / 21-9 Ella DIEHL (23*) 29
Round 1 (4*) WANG Chen 21-10 / 21-14 CHENG Shao Chieh (17*) 28
Round 1 (38*) ZHOU Mi 21-19 / 21-9 Adrianti FIRDASARI (40*) 34
Round 1 (6*) LU Lan 21-8 / 18-21 / 21-9 Li LI (24*) 51
Round 1 (35*) Yu HIRAYAMA 17-21 / 21-15 / 21-18 Susan EGELSTAFF (30*) 59
Round 1 (54*) JUN Jae Youn 21-15 / 21-12 Julia Pei Xian WONG (21*) 35
Round 1 (18*) Maria Kristin YULIANTI 21-16 / 22-20 PAI Hsiao Ma (31*) 33
Round 1 (26*) Aiying XING 21-12 / 21-18 Anu NIEMINEN (33*) 33
Round 1 (12*) YIP Pui Yin 21-17 / 21-19 ZHU Lin (2*) 48
Round 1 (11*) YAO Jie 21-11 / 21-15 Mayu SEKIYA - 30
Round 1 (5*) PI Hongyan 21-19 / 21-16 Kaori MORI (15*) 47
Round 1 (9*) Mew Choo WONG 21-11 / 21-18 KIM Moon Hi (45*) 30
Round 1 (3*) XIE Xingfang 15-21 / 21-14 / 21-18 Judith MEULENDIJKS (29*) 55
Round 2 (1*) ZHANG Ning 21-11 / 23-21 Tracey HALLAM (22*) 34
Round 2 (14*) Tine BAUN 14-21 / 21-13 / 21-9 JIANG Yanjiao (8*) 40
Round 2 (4*) WANG Chen 19-21 / 21-9 / 24-22 ZHOU Mi (38*) 67
Round 2 (6*) LU Lan 21-10 / 21-14 Yu HIRAYAMA (35*) 32
Round 2 (54*) JUN Jae Youn 21-18 / 18-21 / 21-16 Maria Kristin YULIANTI (18*) 57
Round 2 (12*) YIP Pui Yin 21-12 / 21-15 Aiying XING (26*) 36
Round 2 (5*) PI Hongyan 21-18 / 21-7 YAO Jie (11*) 39
Round 2 (3*) XIE Xingfang 21-9 / 21-15 Mew Choo WONG (9*) 37
Quarter-final (14*) Tine BAUN 21-13 / 16-21 / 21-18 ZHANG Ning (1*) 49
Quarter-final (6*) LU Lan 21-11 / 12-21 / 21-17 WANG Chen (4*) 45
Quarter-final (54*) JUN Jae Youn 25-27 / 21-6 / 21-8 YIP Pui Yin (12*) 64
Quarter-final (3*) XIE Xingfang 21-15 / 21-16 PI Hongyan (5*) 43
Semi-final (14*) Tine BAUN 21-19 / 21-9 LU Lan (6*) 31
Semi-final (3*) XIE Xingfang 21-9 / 21-17 JUN Jae Youn (54*) 36
Final (14*) Tine BAUN 21-15 / 21-17 XIE Xingfang (3*) 38
XD
Round 1 (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 24-22 / 21-8 Alexandr NIKOLAENKO / Nina VISLOVA (28*) 31
Round 1 (4*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-16 / 22-20 LEE Yong Dae / HA Jung Eun - 35
Round 1 (57*) Jonas RASMUSSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 21-23 / 21-9 / 21-19 Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA (48*) 49
Round 1 (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-17 / 21-18 Vitalij DURKIN / Valeria SOROKINA (34*) 34
Round 1 (9*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-15 / 21-5 Hiroyuki SAEKI / Yasuyo IMABEPPU - 23
Round 1 (6*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-6 / 21-16 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (30*) 27
Round 1 (15*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 21-7 / 21-16 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (26*) 26
Round 1 (27*) HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin 21-10 / 21-12 Howard BACH / Eva LEE (12*) 19
Round 1 (7*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-17 / 21-14 TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh (87*) 23
Round 1 - HAN Sang Hoon / LEE Hyo Jung 21-11 / 21-13 Takuma UEDA / Mayu SEKIYA - 19
Round 1 (5*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-19 / 21-13 Hendra WIJAYA / Yanmei JIANG (32*) 33
Round 1 (22*) Keita MASUDA / Miyuki MAEDA 22-20 / 21-9 LEE Sheng Mu / WANG Pie Rong - 30
Round 1 (8*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-19 / 21-8 Zhiyuan LIU / Mami NAITO - 27
Round 1 - LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 21-14 / 21-15 TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei (45*) 26
Round 1 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-11 XU Chen / ZHAO Tingting (20*) 31
Round 1 - HU Chung Shien / CHENG Wen Hsing W.O. Tim DETTMANN / Annekatrin LILLIE (40*) 0
Round 2 (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-10 / 21-8 HU Chung Shien / CHENG Wen Hsing - 24
Round 2 (4*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-11 / 21-18 Jonas RASMUSSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (57*) 29
Round 2 (9*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-16 / 17-21 / 21-18 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (3*) 58
Round 2 (15*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 21-17 / 21-16 HE Hanbin / YU Yang (F) (6*) 34
Round 2 (7*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 12-21 / 21-16 / 21-16 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin (27*) 38
Round 2 - HAN Sang Hoon / LEE Hyo Jung 21-16 / 22-20 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (5*) 34
Round 2 (8*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 20-22 / 23-21 / 21-15 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (22*) 71
Round 2 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-14 / 21-18 LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi - 30
Quarter-final (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-12 / 21-17 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (4*) 36
Quarter-final (9*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-17 / 21-12 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (15*) 34
Quarter-final - HAN Sang Hoon / LEE Hyo Jung 12-21 / 21-17 / 21-19 Flandy LIMPELE / Vita MARISSA (7*) 49
Quarter-final (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 13-21 / 21-14 / 21-18 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (8*) 49
Semi-final (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-17 / 21-11 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (9*) 40
Semi-final (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-14 HAN Sang Hoon / LEE Hyo Jung - 30
Final (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-19 / 21-14 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (2*) 42
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 75 13 41.9% 2772 89.42 00:37:45 2.37 2 6.5%
MS 31 70 8 25.8% 2540 81.94 00:41:08 1.99 2 6.5%
WD 27 60 6 22.2% 2000 74.07 00:35:00 2.12 3 11.1%
WS 31 72 10 32.3% 2570 82.9 00:41:19 2.01 2 6.5%
XD 30 66 6 20.0% 2369 78.97 00:34:22 2.3 1 3.3%
Total 150 343 43 28.7% 12251 81.67 00:38:01 2.15 10 6.7%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
KIM Moon HiWANG YihanWS Round 2 1 12 View
Chun Seang TANKoichi SAEKIMS Round 1 1 12 View
Aki AKAO / Tomomi MATSUDAYukina OKU / Megumi TARUNOWD Round 2 1 12 View
Mizuki FUJIICharmaine REIDWS Round 1 2 11 View
YANG Wei / ZHANG JiewenZHAO Tingting / YU Yang (F)WD Final 2 11 View
KIM Moon HiWeny RASIDIWS Round 1 3 11 View
Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAMZhiyuan LIU / Mami NAITOXD Round 1 2 11 View
LU LanLi LIWS Round 1 1 10 View
Mayu SEKIYAMegumi TARUNOWS Round 1 2 10 View
CHEN JinSho SASAKIMS Round 1 1 10 View

Biggest Comeback in a Set

Players Opponents Category Round Set Comeback Details
PI HongyanYAO JieWS Round 2 1 8 View
Boonsak PONSANABAO ChunlaiMS Round 1 3 7 View
GAO Ling / HUANG SuiVita MARISSA / Liliyana NATSIRWD Round 2 3 7 View
LU LanWANG ChenWS Quarter-final 3 7 View
Tracey HALLAMWANG LinWS Round 1 3 7 View
YANG Wei / ZHANG JiewenZHANG Yawen / WEI YiliWD Semi-final 1 6 View
Taufik HIDAYATLEE Chong WeiMS Final 2 6 View
LEE Chong WeiLIN DanMS Semi-final 1 6 View
Simon SANTOSOEric PANGMS Round 1 1 6 View
Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAMKeita MASUDA / Miyuki MAEDAXD Round 2 3 6 View

Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 25 13 65.8%
China 40 22 64.5%
Denmark 16 9 64.0%
Indonesia 21 12 63.6%
Hong Kong 9 6 60.0%
Thailand 4 3 57.1%
U.S.A. 5 6 45.5%
Japan 21 28 42.9%
England 4 6 40.0%
Malaysia 11 17 39.3%
Singapore 6 10 37.5%
France 2 4 33.3%
Chinese Taipei 6 14 30.0%
Canada 1 4 20.0%
Netherlands 1 4 20.0%
Russia 1 8 11.1%
Scotland 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
Wales 0 1 0.0%
Philippines 0 2 0.0%
Germany 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10