Syed Modi Memorial India Open  

Tournament Name: Syed Modi India International 2022
Tournament Dates: 18/01/2022-23/01/2022
Location: India, Lucknow
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD MAN Wei Chong / Kai Wun TEE Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA
WD Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA
WS PUSARLA V. Sindhu Malvika BANSOD
XD Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO T. Hema Nagendra Babu / Srivedya GURAZADA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 508 Prem Singh CHOUHAN / Rajesh VERMA 21-18 / 21-19 Gagan . / Sohit HOODA - 28
Round 1 270 Vighnesh DEVLEKAR / Deep RAMBHIYA W.O. Bhavya CHHABRA / Garv SAHNI 940 0
Round 1 - Astitva KALE / Aniruddha MAYEKAR W.O. Kushal RAJ / Prakash RAJ 482 0
Round 1 213 Shyam PRASAD / S. Sunjith (Jr) W.O. Navaneeth BOKKA / SRIKRISHNA SAI KUMAR PODILE 271 0
Round 1 111 Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 21-18 / 19-21 / 21-17 M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 104 63
Round 1 74 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-15 / 21-14 Vasantha Kumar HANUMAIAH RANGANATHA / Ashith SURYA 84 31
Round 1 508 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / LIM Khim Wah 21-18 / 17-21 / 21-12 Siddharth . / Lakshay SAROHA 508 45
Round 1 351 Gaurav DESWAL / Shubham YADAV W.O. Satinder MALIK / Pankaj NATHANI - 0
Round 1 43 Fabien DELRUE / William VILLEGER 21-8 / 21-13 Tushar SHARMA / SINGH Vinay Kumar - 28
Round 1 508 Ayush MAKHIJA / Venkat Gaurav PRASAD 21-14 / 21-19 Shashwat DALAL / Lakshay MALIK - 25
Round 1 41 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 23-21 / 21-9 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM 69 36
Round 1 181 Himanshu MITTAL / Shubham SHARMA W.O. Vikrant CHAWAT / Sandeep CHOUDHARY - 0
Round 1 65 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-10 / 21-6 Ravi . / Chirag ARORA 508 22
Round 1 508 Akshay KADAM / RAJU Mohamed Rehan 21-15 / 21-17 Bhaskar CHAKRABORTY / Kapil CHAUDHARY 351 35
Round 1 15 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-16 / 21-8 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 93 28
Round 2 508 Prem Singh CHOUHAN / Rajesh VERMA W.O. Vighnesh DEVLEKAR / Deep RAMBHIYA 270 0
Round 2 111 Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 21-17 / 21-17 Shyam PRASAD / S. Sunjith (Jr) 213 33
Round 2 74 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 15-21 / 21-17 / 21-8 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / LIM Khim Wah 508 46
Round 2 43 Fabien DELRUE / William VILLEGER 21-13 / 21-18 Gaurav DESWAL / Shubham YADAV 351 31
Round 2 41 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA W.O. Ayush MAKHIJA / Venkat Gaurav PRASAD 508 0
Round 2 65 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-7 / 21-9 Himanshu MITTAL / Shubham SHARMA 181 25
Round 2 15 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-9 / 21-12 Akshay KADAM / RAJU Mohamed Rehan 508 22
Quarter-final 508 Prem Singh CHOUHAN / Rajesh VERMA 21-17 / 21-13 Astitva KALE / Aniruddha MAYEKAR - 24
Quarter-final 74 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-17 / 21-18 Ishaan BHATNAGAR / Saipratheek. K KRISHNAPRASAD 111 33
Quarter-final 41 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 21-16 / 19-21 / 21-19 Fabien DELRUE / William VILLEGER 43 62
Quarter-final 65 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-13 / 21-12 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 15 26
Semi-final 74 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-10 / 21-9 Prem Singh CHOUHAN / Rajesh VERMA 508 23
Semi-final 65 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-16 / 21-12 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 41 33
Final 65 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21-18 / 21-15 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 74 33
MS
Round 1 79 Arnaud MERKLE 21-10 / 21-6 Buwaneka GOONETHILLEKA 235 26
Round 1 118 Kartikey GULSHAN KUMAR 9-2 Ret. Subhankar DEY 59 4
Round 1 24 PRANNOY H. S. 21-14 / 21-18 DANYLO BOSNIUK 130 36
Round 1 127 Priyanshu RAJAWAT W.O. Rahul Yadav CHITTABOINA 120 0
Round 1 92 Chirag SEN 21-9 / 21-6 Ansal YADAV 208 23
Round 1 71 Sergey SIRANT 21-16 / 21-18 Kiran GEORGE 80 38
Round 1 65 SOONG Joo Ven 21-18 / 21-15 S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN 205 41
Round 1 99 Mithun MANJUNATH 21-15 / 21-8 Alap MISHRA 136 34
Round 1 156 Julien CARRAGGI 21-12 / 23-21 Kim BRUUN 78 46
Round 1 76 Ade Resky DWICAHYO 15-21 / 21-19 / 21-18 Sourabh VERMA 37 67
Round 1 143 Adulrach NAMKUL W.O. Tze Yong NG 47 0
Round 1 44 Nhat NGUYEN 7-2 Ret. Sameer VERMA 26 4
Round 1 74 Lucas CLAERBOUT 21-15 / 21-8 Siddharth PRATAP SINGH 140 33
Round 1 159 Raghu MARISWAMY 21-19 / 13-21 / 21-18 Siril VERMA 83 54
Round 1 72 CHEAM June Wei 19-21 / 22-20 / 21-17 Xiaodong SHENG 68 64
Round 1 145 Kaushal DHARMAMER 14-21 / 21-11 / 21-16 Jia Heng Jason TEH 100 63
Round 2 79 Arnaud MERKLE 21-8 / 21-12 Kartikey GULSHAN KUMAR 118 39
Round 2 24 PRANNOY H. S. 21-11 / 16-21 / 21-18 Priyanshu RAJAWAT 127 64
Round 2 71 Sergey SIRANT 18-21 / 22-20 / 21-12 Chirag SEN 92 58
Round 2 99 Mithun MANJUNATH 16-21 / 21-16 / 23-21 SOONG Joo Ven 65 80
Round 2 156 Julien CARRAGGI 21-15 / 21-16 Ade Resky DWICAHYO 76 35
Round 2 44 Nhat NGUYEN 21-17 / 21-12 Adulrach NAMKUL 143 42
Round 2 74 Lucas CLAERBOUT 21-9 / 21-9 Raghu MARISWAMY 159 25
Round 2 72 CHEAM June Wei 21-16 / 21-13 Kaushal DHARMAMER 145 38
Quarter-final 79 Arnaud MERKLE 21-19 / 21-16 PRANNOY H. S. 24 59
Quarter-final 99 Mithun MANJUNATH 11-21 / 21-12 / 21-18 Sergey SIRANT 71 61
Quarter-final 44 Nhat NGUYEN 21-14 / 21-15 Julien CARRAGGI 156 45
Quarter-final 74 Lucas CLAERBOUT 21-11 / 21-19 CHEAM June Wei 72 38
Semi-final 79 Arnaud MERKLE 21-19 / 17-21 / 21-9 Mithun MANJUNATH 99 84
Semi-final 74 Lucas CLAERBOUT 15-21 / 21-18 / 21-15 Nhat NGUYEN 44 84
WD
Round 1 274 Tanishka DESHPANDE / Shruti MUNDADA 21-9 / 21-12 Anuriya DAS / Sanghamitra SAIKIA 324 26
Round 1 258 Rudrani JAISWAL / JAMALUDEEN Anees Kowsar W.O. Shivangi SINGH / Mayuri YADAV - 0
Round 1 - Manidipa DEY / Uthsava PALIT W.O. Kavya GUPTA / Khushi GUPTA 164 0
Round 1 218 Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN / Ashna ROY 21-18 / 21-12 Shenan CHRISTIAN / Lavanya SHARMA 462 28
Round 1 324 Ramya Venkatesh CHICKMENHALLI / APEKSHA NAYAK 21-13 / 21-9 Nikki RAPRIA / Nishu RAPRIA 359 30
Round 1 138 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-4 / 21-5 Deethya JAGADISH G / Sujith P KRISHNAPRIYA 462 16
Round 1 - Kanika KANWAL / Anura PRABHUDESAI 21-13 / 21-13 Janani ANANTHAKUMAR / Divya R.BALASUBRAMANIAN 462 24
Round 1 - Sri Sai Sravya LAKKAMRAJU / Swetaparna PANDA 21-19 / 18-21 / 21-18 Palak ARORA / Unnati HOODA 359 60
Round 1 71 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 21-15 / 21-12 GO Pei Kee / YAP Ling 351 37
Round 1 181 Srivedya GURAZADA / Ishika JAISWAL 22-20 / 21-15 Mehreen RIZA / Arathi Sara SUNIL 300 31
Round 1 112 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-7 / 21-8 Poorvi SINGH / Anisha WASE - 20
Round 1 90 Simran SINGHI / Ritika THAKER W.O. Deeksha CHOUDHARY / Yashica JAKHAR 258 0
Round 1 93 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-1 / 21-4 Mahek NAYAK / Saumya SINGH - 17
Round 1 - Riya MOOKERJEE / Shivani Santosh SINGH W.O. Sanyogita GHORPADE / Shruti MISHRA - 0
Round 1 39 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 21-3 / 21-5 Daksha GAUTAM / Anubha KAUSHIK 462 17
Round 2 274 Tanishka DESHPANDE / Shruti MUNDADA 21-12 / 21-13 Rudrani JAISWAL / JAMALUDEEN Anees Kowsar 258 29
Round 2 218 Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN / Ashna ROY 21-18 / 21-10 Manidipa DEY / Uthsava PALIT - 24
Round 2 138 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-13 / 21-18 Kanika KANWAL / Anura PRABHUDESAI - 29
Round 2 71 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 21-13 / 21-11 Sri Sai Sravya LAKKAMRAJU / Swetaparna PANDA - 27
Round 2 112 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-15 / 21-17 Srivedya GURAZADA / Ishika JAISWAL 181 37
Round 2 93 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-12 / 21-7 Simran SINGHI / Ritika THAKER 90 27
Round 2 39 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 21-14 / 21-9 Riya MOOKERJEE / Shivani Santosh SINGH - 35
Quarter-final 218 Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN / Ashna ROY 13-21 / 26-24 / 21-11 Tanishka DESHPANDE / Shruti MUNDADA 274 57
Quarter-final 138 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing W.O. Ramya Venkatesh CHICKMENHALLI / APEKSHA NAYAK 324 0
Quarter-final 112 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 17-21 / 21-15 / 21-19 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 71 76
Quarter-final 93 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 24-22 / 21-10 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 39 47
Semi-final 138 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-18 / 21-7 Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN / Ashna ROY 218 26
Semi-final 93 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 17-21 / 21-8 / 21-16 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 112 63
Final 138 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-12 / 21-13 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 93 32
WS
Round 1 7 PUSARLA V. Sindhu 21-9 / 21-9 TANYA HEMANTH 132 27
Round 1 79 Lauren LAM 15-21 / 21-16 / 21-16 IRA SHARMA 88 50
Round 1 30 Supanida KATETHONG 21-13 / 21-13 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 113 31
Round 1 349 Kriti BHARADWAJ 21-6 / 21-4 Tanishq MAMILLA PALLI 328 17
Round 1 130 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ 21-15 / 13-21 / 21-18 Isharani BARUAH 296 48
Round 1 325 Ishika JAISWAL 21-8 / 21-15 Riya MOOKERJEE 117 26
Round 1 28 Evgeniya KOSETSKAYA 21-16 / 21-10 VAIDEHI CHOUDHARI 242 28
Round 1 66 Yaelle HOYAUX 21-17 / 21-8 Anura PRABHUDESAI 124 27
Round 1 127 Anupama UPADHYAYA 21-7 / 21-10 Rituparna DAS 107 21
Round 1 183 SMIT TOSHNIWAL 21-13 / 21-10 PURVA BARVE 299 35
Round 1 128 SAMIYA IMAD FAROOQUI 17-21 / 21-11 / 21-10 Shruti MUNDADA 134 48
Round 1 268 Kanika KANWAL 21-15 / 16-21 / 21-6 Disha GUPTA 101 40
Round 1 59 AAKARSHI KASHYAP 21-13 / 21-14 Mugdha AGREY 96 39
Round 1 121 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 21-9 / 21-12 Anjana KUMARI 230 24
Round 1 84 Malvika BANSOD W.O. Ashmita CHALIHA 68 0
Round 1 293 Prerana NEELURI 21-3 / 21-4 GADDE Ruthvika Shivani 267 14
Round 2 7 PUSARLA V. Sindhu 21-16 / 21-13 Lauren LAM 79 33
Round 2 30 Supanida KATETHONG 21-11 / 21-7 Kriti BHARADWAJ 349 26
Round 2 130 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ 21-16 / 21-13 Ishika JAISWAL 325 31
Round 2 28 Evgeniya KOSETSKAYA 21-18 / 21-14 Yaelle HOYAUX 66 31
Round 2 127 Anupama UPADHYAYA 21-12 / 21-19 SMIT TOSHNIWAL 183 43
Round 2 128 SAMIYA IMAD FAROOQUI 21-6 / 21-15 Kanika KANWAL 268 27
Round 2 59 AAKARSHI KASHYAP 21-9 / 21-6 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 121 24
Round 2 84 Malvika BANSOD 21-10 / 21-8 Prerana NEELURI 293 27
Quarter-final 7 PUSARLA V. Sindhu 11-21 / 21-12 / 21-17 Supanida KATETHONG 30 65
Quarter-final 28 Evgeniya KOSETSKAYA 21-8 / 21-14 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ 130 22
Quarter-final 127 Anupama UPADHYAYA 24-22 / 23-21 SAMIYA IMAD FAROOQUI 128 46
Quarter-final 84 Malvika BANSOD 21-11 / 21-11 AAKARSHI KASHYAP 59 42
Semi-final 7 PUSARLA V. Sindhu 21-11 / 0-0 Ret. Evgeniya KOSETSKAYA 28 14
Semi-final 84 Malvika BANSOD 19-21 / 21-19 / 21-7 Anupama UPADHYAYA 127 66
Final 7 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 21-16 Malvika BANSOD 84 35
XD
Round 1 - S. Sunjith (Jr) / Mehreen RIZA W.O. Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 18 0
Round 1 562 M.R. ARJUN / Treesa JOLLY 21-8 / 21-13 Gaurav DESWAL / Anubha KAUSHIK 562 18
Round 1 144 William VILLEGER / Anne TRAN W.O. Rohan KAPOOR / SANJANA SANTOSH 163 0
Round 1 211 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA W.O. Navaneeth BOKKA / Ritika THAKER 254 0
Round 1 56 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 21-18 / 21-7 Kshitiz TYAGI / Maini BORUAH - 21
Round 1 138 Ashith SURYA / Pranjal PRABHU CHIMULKAR 21-14 / 22-20 Siddharth . / Megha Morchana BORA 374 32
Round 1 117 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO W.O. Vighnesh DEVLEKAR / Sanyogita GHORPADE - 0
Round 1 160 Saipratheek. K KRISHNAPRASAD / GAYATRI GOPICHAND PULLELA W.O. Dingku Singh KONTHOUJAM / Priya KONJENGBAM - 0
Round 1 - Balkeshari YADAV / Swetaparna PANDA 21-6 / 21-9 Kirtesh DHINDHWAL / Daksha GAUTAM 562 18
Round 1 272 CHAN Peng Soon / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-16 / 21-13 Santhosh GAJENDRAN / Deethya JAGADISH G - 23
Round 1 292 Akshan SHETTY / Simran SINGHI 21-19 / 21-9 Chirag ARORA / Nishu RAPRIA 562 34
Round 1 374 Kashish SHARMA / Saruni SHARMA W.O. Mayank RANA / Ridhi Kaur TOOR - 0
Round 1 306 T. Hema Nagendra Babu / Srivedya GURAZADA 21-15 / 21-16 Ayush MAKHIJA / Deeksha CHOUDHARY 374 29
Round 1 - Dhruv RAWAT / Shikha GAUTAM 21-13 / 21-12 RAJU Mohamed Rehan / JAMALUDEEN Anees Kowsar 143 25
Round 1 30 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 21-14 / 21-12 Pratik RANADE / Kanika KANWAL 562 29
Round 2 562 M.R. ARJUN / Treesa JOLLY 21-9 / 21-17 S. Sunjith (Jr) / Mehreen RIZA - 24
Round 2 144 William VILLEGER / Anne TRAN 27-25 / 21-14 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 211 47
Round 2 138 Ashith SURYA / Pranjal PRABHU CHIMULKAR W.O. Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 56 0
Round 2 117 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 21-14 / 26-24 Saipratheek. K KRISHNAPRASAD / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 160 43
Round 2 - Balkeshari YADAV / Swetaparna PANDA W.O. CHAN Peng Soon / Zi Xuan VALEREE SIOW 272 0
Round 2 292 Akshan SHETTY / Simran SINGHI 21-3 / 21-10 Kashish SHARMA / Saruni SHARMA 374 18
Round 2 30 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 21-14 / 21-11 Dhruv RAWAT / Shikha GAUTAM - 26
Quarter-final 562 M.R. ARJUN / Treesa JOLLY 24-22 / 21-17 William VILLEGER / Anne TRAN 144 42
Quarter-final 117 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 21-13 / 21-19 Ashith SURYA / Pranjal PRABHU CHIMULKAR 138 31
Quarter-final 292 Akshan SHETTY / Simran SINGHI 21-15 / 22-20 Balkeshari YADAV / Swetaparna PANDA - 34
Quarter-final 306 T. Hema Nagendra Babu / Srivedya GURAZADA W.O. CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 30 0
Semi-final 117 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 18-21 / 21-18 / 21-11 M.R. ARJUN / Treesa JOLLY 562 60
Semi-final 306 T. Hema Nagendra Babu / Srivedya GURAZADA 15-21 / 22-20 / 21-9 Akshan SHETTY / Simran SINGHI 292 60
Final 117 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 21-16 / 21-12 T. Hema Nagendra Babu / Srivedya GURAZADA 306 29
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 22 48 4 18.2% 1699 77.23 00:33:16 2.32 2 9.1%
MS 26 62 10 38.5% 2219 85.35 00:49:07 1.74 8 30.8%
WD 24 52 4 16.7% 1758 73.25 00:33:57 2.16 3 12.5%
WS 29 64 6 20.7% 2134 73.59 00:34:14 2.15 2 6.9%
XD 20 42 2 10.0% 1499 74.95 00:32:09 2.33 2 10.0%
Total 121 268 26 21.5% 9309 76.93 00:36:52 2.09 17 14.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
France 12 3 80.0%
Malaysia 21 7 75.0%
Ireland 3 1 75.0%
Russia 9 4 69.2%
Belgium 2 1 66.7%
Czech Republic 2 1 66.7%
Thailand 2 2 50.0%
Azerbaijan 1 1 50.0%
India 69 86 44.5%
U.S.A. 2 3 40.0%
1 7 12.5%
Ukraine 0 1 0.0%
Denmark 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
Norway 0 1 0.0%
Sri Lanka 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 WANG Tzu Wei Sourabh VERMA 21-15 / 21-17
2018 Sameer VERMA LU Guangzu 16-21 / 21-19 / 21-14
2017 Sameer VERMA SAI PRANEETH B. 21-19 / 21-16
2016 KIDAMBI Srikanth HUANG Yuxiang 21-13 / 14-21 / 21-14
2015 PARUPALLI Kashyap KIDAMBI Srikanth 23-21 / 23-21
2014 XUE Song KIDAMBI Srikanth 16-21 / 21-19 / 21-13
2012 PARUPALLI Kashyap Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-19 / 14-21 / 21-17
2011 Taufik HIDAYAT Sourabh VERMA 21-15 / 21-18
2010 Dionysius Hayom RUMBAKA Suppanyu AVIHINGSANON 14-21 / 21-15 / 21-12
2009 Chetan ANAND Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 19-21 / 21-16