All England  

Tournament Name: Yonex All England Open
Tournament Dates: 03/03/2015-08/03/2015
Location: England, Birmingham
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mathias BOE / Carsten MOGENSEN FU Haifeng / ZHANG Nan
MS CHEN Long Jan O JORGENSEN
WD BAO Yixin / TANG Yuanting WANG Xiaoli / YU Yang (F)
WS Carolina MARIN Saina NEHWAL
XD ZHANG Nan / ZHAO Yunlei Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 56 Fabian HOLZER / Mark LAMSFUSS 21-18 / 21-10 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 91 26
Round 1 269 Markis KIDO / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 21-9 / 21-11 D. Guru Prasad / Venkatesh PRASAD 126 19
Round 1 47 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 21-16 / 21-10 Jagadish YADAV / S. Sanjeeth 137 31
Round 1 38 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 19-21 / 21-14 / 21-12 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 41 44
Round 1 57 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 21-15 / 21-13 Christopher COLES / Paul VAN RIETVELDE 127 30
Round 2 56 Fabian HOLZER / Mark LAMSFUSS 21-15 / 15-11 Ret. Raphael BECK / Andreas HEINZ 40 28
Round 2 269 Markis KIDO / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 21-16 / 21-19 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 43 30
Round 2 38 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-15 / 19-21 / 21-16 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 47 48
Round 2 60 Andrew ELLIS / Peter MILLS 18-21 / 21-11 / 21-14 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 57 48
MD
Round 1 11 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-16 / 21-19 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 1 49
Round 1 81 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-13 / 21-14 Fabian HOLZER / Mark LAMSFUSS 56 28
Round 1 31 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 9-21 / 21-17 / 21-17 CHAI Biao / HONG Wei 7 57
Round 1 - Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-17 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 24 32
Round 1 5 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-9 / 21-17 Andrew ELLIS / Peter MILLS 60 27
Round 1 9 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-11 / 21-18 Matthew NOTTINGHAM / Harley TOWLER 78 29
Round 1 8 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-16 / 21-13 Markis KIDO / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 269 40
Round 1 13 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 22-20 / 21-12 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 33 40
Round 1 38 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-13 / 21-17 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 20 30
Round 1 6 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-6 / 18-21 / 21-17 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 15 68
Round 1 30 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 22-20 / 19-21 / 21-15 CHOI SolGyu / KO Sung Hyun 535 54
Round 1 4 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 14-4 Ret. Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 16 5
Round 1 19 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-18 / 21-12 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 29 35
Round 1 18 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-6 / 21-13 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 28 24
Round 1 84 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 18-21 / 21-17 / 21-14 CAI Yun / LU Kai 17 57
Round 1 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-19 / 21-18 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 12 42
Round 2 11 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-15 / 21-13 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 81 37
Round 2 - Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 19-21 / 21-15 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 31 44
Round 2 9 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-16 / 19-21 / 21-18 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 5 49
Round 2 8 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-15 / 21-11 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 13 46
Round 2 6 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-14 / 21-16 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 38 36
Round 2 4 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-11 / 21-11 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 30 22
Round 2 19 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-14 / 21-19 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 18 40
Round 2 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-17 / 21-14 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 84 42
Quarter-final 11 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-11 / 10-21 / 21-13 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO - 50
Quarter-final 9 FU Haifeng / ZHANG Nan 22-24 / 21-14 / 21-11 LIU Xiaolong / QIU Zihan 8 66
Quarter-final 6 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-15 / 21-16 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 4 31
Quarter-final 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 19-21 / 21-18 / 21-19 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 19 69
Semi-final 9 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-15 / 21-9 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 11 36
Semi-final 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 13-21 / 21-17 / 21-16 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 6 70
Final 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-17 / 22-20 FU Haifeng / ZHANG Nan 9 46
MS (qual)
Round 1 23 Dionysius Hayom RUMBAKA 18-21 / 21-15 / 21-18 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 58 59
Round 1 38 Simon SANTOSO 21-15 / 21-7 Rasmus FLADBERG 47 33
Round 1 53 Anand PAWAR 21-17 / 21-11 Sattawat PONGNAIRAT 67 32
Round 1 46 Ajay JAYARAM 21-13 / 21-14 WANG Tzu Wei 41 32
Round 1 60 Dieter DOMKE 20-22 / 21-17 / 21-7 Petr KOUKAL 52 1
Round 1 71 XUE Song 21-16 / 21-10 Ville LANG 54 36
Round 1 49 Joachim PERSSON 21-19 / 22-20 Misha ZILBERMAN 44 36
Round 1 35 Boonsak PONSANA 21-11 / 21-16 Zi Liang Derek WONG 37 33
Round 2 23 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-14 / 21-17 Simon SANTOSO 38 38
Round 2 46 Ajay JAYARAM 21-9 / 21-10 Anand PAWAR 53 26
Round 2 71 XUE Song 21-18 / 21-16 Dieter DOMKE 60 40
Round 2 35 Boonsak PONSANA 21-16 / 21-17 Joachim PERSSON 49 39
MS
Round 1 1 CHEN Long 12-21 / 21-18 / 21-9 XUE Song 71 61
Round 1 30 HSU Jen Hao 21-18 / 18-21 / 21-9 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 20 65
Round 1 8 CHOU Tien Chen 21-13 / 21-12 PARUPALLI Kashyap 12 33
Round 1 28 Takuma UEDA 21-12 / 21-15 WANG Zhengming 10 38
Round 1 15 Kento MOMOTA 21-18 / 12-21 / 21-15 KIDAMBI Srikanth 5 66
Round 1 18 Marc ZWIEBLER 21-17 / 19-21 / 21-19 LEE Dong Keun 21 96
Round 1 6 LIN Dan 21-14 / 12-21 / 21-16 WEI Nan 27 63
Round 1 13 TIAN Houwei 21-14 / 19-21 / 21-14 Ajay JAYARAM 46 63
Round 1 23 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-12 / 21-12 Tommy SUGIARTO 11 32
Round 1 16 Sho SASAKI 13-21 / 21-15 / 21-16 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 9 61
Round 1 19 PRANNOY H. S. 16-21 / 21-8 / 21-18 Brice LEVERDEZ 29 58
Round 1 22 Rajiv OUSEPH 21-16 / 18-21 / 21-19 SON Wan Ho 4 73
Round 1 31 Scott EVANS 20-22 / 21-18 / 21-17 HU Yun 14 63
Round 1 7 Viktor AXELSEN 21-16 / 21-17 WONG Wing Ki Vincent 25 38
Round 1 35 Boonsak PONSANA 21-19 / 21-16 Kenichi TAGO 17 41
Round 1 2 Jan O JORGENSEN 22-20 / 21-11 NG Ka Long Angus 32 33
Round 2 1 CHEN Long 21-7 / 21-9 HSU Jen Hao 30 41
Round 2 8 CHOU Tien Chen 14-21 / 21-9 / 21-17 Takuma UEDA 28 67
Round 2 15 Kento MOMOTA 9-21 / 21-15 / 21-16 Marc ZWIEBLER 18 64
Round 2 6 LIN Dan 21-15 / 21-19 TIAN Houwei 13 55
Round 2 16 Sho SASAKI 18-21 / 21-14 / 21-18 Dionysius Hayom RUMBAKA 23 66
Round 2 22 Rajiv OUSEPH 17-21 / 21-19 / 21-18 PRANNOY H. S. 19 72
Round 2 7 Viktor AXELSEN 21-8 / 21-7 Scott EVANS 31 28
Round 2 2 Jan O JORGENSEN 28-26 / 21-15 Boonsak PONSANA 35 54
Quarter-final 1 CHEN Long 21-11 / 21-11 CHOU Tien Chen 8 47
Quarter-final 6 LIN Dan 21-18 / 21-19 Kento MOMOTA 15 59
Quarter-final 16 Sho SASAKI 21-14 / 21-11 Rajiv OUSEPH 22 40
Quarter-final 2 Jan O JORGENSEN 24-22 / 21-14 Viktor AXELSEN 7 41
Semi-final 1 CHEN Long 21-13 / 21-12 LIN Dan 6 45
Semi-final 2 Jan O JORGENSEN 21-11 / 21-12 Sho SASAKI 16 41
Final 1 CHEN Long 15-21 / 21-17 / 21-15 Jan O JORGENSEN 2 87
WD (qual)
Round 1 57 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-10 / 19-21 / 21-15 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 52 52
Round 1 169 Lena GREBAK / Maria HELSBOL 21-7 / 21-6 LIM Peiy Yee, Payee / LIM Peiy Zhean 260 21
Round 1 82 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 21-19 / 21-13 Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 109 30
Round 2 37 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 21-15 / 16-21 / 21-19 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 57 56
Round 2 182 Suci Rizky ANDINI / Maretha Dea GIOVANI 21-17 / 9-21 / 21-13 Heather OLVER / Lauren SMITH 33 55
Round 2 82 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 21-16 / 14-21 / 21-16 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 35 53
WD
Round 1 1 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-13 / 19-21 / 21-5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 10 62
Round 1 22 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-12 / 20-22 / 21-14 Amelia Alicia ANSCELLY / SOONG Fie Cho 26 51
Round 1 5 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 15-21 / 21-11 / 21-16 Vivian HOO / WOON Khe Wei 15 72
Round 1 82 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 21-18 / 21-17 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 37 44
Round 1 4 LUO Ying / LUO Yu 21-17 / 21-12 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 23 47
Round 1 70 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-10 / 18-21 / 21-17 Suci Rizky ANDINI / Maretha Dea GIOVANI 182 76
Round 1 7 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-19 / 14-21 / 21-14 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun - 66
Round 1 19 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 23-21 / 19-21 / 21-14 Samantha BARNING / Iris TABELING 25 64
Round 1 34 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 21-15 / 23-21 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 12 41
Round 1 - BAO Yixin / TANG Yuanting 21-13 / 21-14 Sophie BROWN / Kate ROBERTSHAW 63 38
Round 1 17 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-9 / 16-21 / 21-6 Lena GREBAK / Maria HELSBOL 169 52
Round 1 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-13 Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA 29 37
Round 1 - CHAE YuJung / KIM So Yeong 21-9 / 21-13 Anastasiia AKCHURINA / Nina VISLOVA 28 32
Round 1 8 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-19 / 21-10 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 24 44
Round 1 20 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-15 / 21-18 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 14 37
Round 1 - TANG Jinhua / ZHONG Qianxin 21-14 / 21-18 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 50
Round 2 1 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-10 / 21-13 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 22 36
Round 2 5 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-8 / 21-9 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 82 37
Round 2 4 LUO Ying / LUO Yu 16-21 / 21-13 / 21-15 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 70 106
Round 2 7 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-8 / 21-15 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 19 31
Round 2 - BAO Yixin / TANG Yuanting 21-9 / 21-17 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 34 35
Round 2 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-18 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 17 51
Round 2 8 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-17 / 21-19 CHAE YuJung / KIM So Yeong - 56
Round 2 - TANG Jinhua / ZHONG Qianxin 21-9 / 21-12 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 20 31
Quarter-final 1 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 16-21 / 21-12 / 21-9 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 5 62
Quarter-final 7 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-19 / 21-14 LUO Ying / LUO Yu 4 47
Quarter-final - BAO Yixin / TANG Yuanting 24-26 / 21-12 / 21-10 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 3 66
Quarter-final - TANG Jinhua / ZHONG Qianxin 21-19 / 13-21 / 21-11 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 8 73
Semi-final 7 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-14 / 21-12 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 1 36
Semi-final - BAO Yixin / TANG Yuanting 21-10 / 21-14 TANG Jinhua / ZHONG Qianxin - 40
Final - BAO Yixin / TANG Yuanting 21-14 / 21-14 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 7 39
WS (qual)
Round 1 48 KIM Hyo Min 21-11 / 21-6 LIM Peiy Zhean 416 21
Round 1 63 Kristina GAVNHOLT 21-9 / 19-21 / 22-20 Evgeniya KOSETSKAYA 79 43
Round 1 68 Fontaine Mica WRIGHT 21-14 / 21-8 LIM Peiy Yee, Payee 332 23
Round 1 56 Rong SCHAFER 21-19 / 21-19 Ekaterina BOLOTOVA 208 42
Round 1 52 Yui HASHIMOTO 21-17 / 21-14 Jamie SUBANDHI 47 33
Round 1 39 Iris WANG 21-11 / 21-10 Simone PRUTSCH 104 23
Round 1 58 Millicent WIRANTO 21-15 / 21-19 Jana CIZNAROVA 97 35
Round 1 55 Bellaetrix MANUPUTTY 21-9 / 15-21 / 21-14 Kati TOLMOFF 73 42
Round 2 48 KIM Hyo Min 21-14 / 21-15 Kristina GAVNHOLT 63 34
Round 2 68 Fontaine Mica WRIGHT 22-20 / 21-15 Rong SCHAFER 56 44
Round 2 52 Yui HASHIMOTO 21-19 / 17-21 / 21-10 Iris WANG 39 63
Round 2 55 Bellaetrix MANUPUTTY 21-11 / 21-12 Millicent WIRANTO 58 25
WS
Round 1 1 LI Xuerui 21-13 / 21-17 Beiwen ZHANG 12 33
Round 1 18 SUN Yu 21-9 / 16-21 / 21-17 Nitchaon JINDAPOL 22 67
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-7 / 21-16 Akane YAMAGUCHI 16 36
Round 1 30 Karin SCHNAASE 21-17 / 22-20 LIU Xin (F) 11 55
Round 1 3 Saina NEHWAL 21-8 / 21-12 Bellaetrix MANUPUTTY 55 38
Round 1 48 KIM Hyo Min 21-15 / 21-16 Yui HASHIMOTO 52 48
Round 1 5 WANG Yihan 21-15 / 7-21 / 21-19 Nozomi OKUHARA 14 66
Round 1 17 Minatsu MITANI 21-8 / 21-11 Linda ZETCHIRI 32 26
Round 1 20 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-16 / 21-11 Lindaweni FANETRI 41 35
Round 1 6 Carolina MARIN 21-14 / 15-21 / 21-11 Chloe MAGEE 37 56
Round 1 21 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-7 / 19-21 / 21-11 PAI Yu Po 29 52
Round 1 4 SUNG Ji Hyun 21-7 / 21-15 Fontaine Mica WRIGHT 68 31
Round 1 33 HSU Ya Ching 21-14 / 14-21 / 22-20 Michelle LI 13 55
Round 1 7 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-14 Kirsty GILMOUR 27 34
Round 1 10 BAE Yeon Ju 21-13 / 21-13 YIP Pui Yin 26 34
Round 1 2 WANG Shixian 21-17 / 21-3 Line HĂžjmark KJAERSFELDT 35 37
Round 2 18 SUN Yu 21-13 / 21-13 LI Xuerui 1 35
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-10 / 21-8 Karin SCHNAASE 30 37
Round 2 3 Saina NEHWAL 21-15 / 21-15 KIM Hyo Min 48 46
Round 2 5 WANG Yihan 21-23 / 21-6 / 21-16 Minatsu MITANI 17 60
Round 2 6 Carolina MARIN 21-10 / 21-16 Porntip BURANAPRASERTSUK 20 34
Round 2 4 SUNG Ji Hyun 21-14 / 20-22 / 21-13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21 68
Round 2 7 TAI Tzu Ying 21-12 / 21-13 HSU Ya Ching 33 27
Round 2 2 WANG Shixian 21-12 / 13-21 / 21-9 BAE Yeon Ju 10 63
Quarter-final 18 SUN Yu 11-21 / 21-19 / 19-13 Ret. Ratchanok INTANON 8 77
Quarter-final 3 Saina NEHWAL 21-19 / 21-6 WANG Yihan 5 39
Quarter-final 6 Carolina MARIN 21-18 / 22-20 SUNG Ji Hyun 4 52
Quarter-final 7 TAI Tzu Ying 21-18 / 9-21 / 21-19 WANG Shixian 2 65
Semi-final 3 Saina NEHWAL 21-13 / 21-13 SUN Yu 18 50
Semi-final 6 Carolina MARIN 21-18 / 21-11 TAI Tzu Ying 7 40
Final 6 Carolina MARIN 16-21 / 21-14 / 21-7 Saina NEHWAL 3 62
XD (qual)
Round 1 123 Christopher COLES / Sophie BROWN 19-21 / 11-8 Ret. Vladimir IVANOV / Ashwini PONNAPPA 74 26
Round 1 - Marcus Fernaldi GIDEON / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-18 / 21-18 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 132 33
Round 1 179 Kevin Sanjaya SUKAMULJO / Greysia POLII 22-20 / 18-21 / 21-11 Oliver BACZALA / Victoria WILLIAMS 167 43
Round 1 - Ivan SOZONOV / Ekaterina BOLOTOVA 18-21 / 21-19 / 21-12 Agripinna Prima Rahmanto PUTRA / Rizki Amelia PRADIPTA 553 38
Round 1 77 Harley TOWLER / Emily WESTWOOD 14-21 / 21-14 / 21-17 Keigo SONODA / Reika KAKIIWA - 46
Round 2 100 Mathias CHRISTIANSEN / Lena GREBAK 21-18 / 21-15 Marcus Fernaldi GIDEON / Nitya Krishinda MAHESWARI - 32
Round 2 179 Kevin Sanjaya SUKAMULJO / Greysia POLII 21-18 / 21-12 Ivan SOZONOV / Ekaterina BOLOTOVA - 23
Round 2 73 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-17 / 21-18 Harley TOWLER / Emily WESTWOOD 77 33
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-13 Christopher COLES / Sophie BROWN 123 34
Round 1 83 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 21-19 / 19-21 / 21-19 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 260 58
Round 1 6 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 23-21 / 21-15 Max SCHWENGER / Carla NELTE 17 34
Round 1 18 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 13-21 / 21-14 / 23-21 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 12 57
Round 1 13 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-15 / 21-14 XU Chen / MA Jin 3 40
Round 1 26 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-18 / 21-15 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 36 28
Round 1 28 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-19 / 21-13 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 8 39
Round 1 11 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-11 / 21-9 Toby NG / Alex BRUCE 34 23
Round 1 179 Kevin Sanjaya SUKAMULJO / Greysia POLII 21-17 / 18-21 / 21-17 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 22 48
Round 1 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-15 / 21-8 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 19 27
Round 1 73 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-14 / 15-21 / 21-16 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 31 56
Round 1 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-13 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 25 33
Round 1 9 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-15 / 21-14 Mathias CHRISTIANSEN / Lena GREBAK 100 31
Round 1 7 LIU Cheng / BAO Yixin 21-12 / 22-20 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 21 31
Round 1 20 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 21-10 / 21-17 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 30 29
Round 1 2 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-18 Jacco ARENDS / Selena PIEK 23 43
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-14 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 83 41
Round 2 6 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 15-21 / 21-13 / 21-14 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 18 48
Round 2 13 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 15-21 / 21-16 / 21-15 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 26 54
Round 2 11 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-17 / 21-11 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 28 31
Round 2 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-12 / 21-18 Kevin Sanjaya SUKAMULJO / Greysia POLII 179 33
Round 2 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-7 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 73 27
Round 2 9 LU Kai / HUANG Yaqiong 17-21 / 21-17 / 21-19 LIU Cheng / BAO Yixin 7 61
Round 2 2 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-15 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 20 36
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-19 / 25-23 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 6 53
Quarter-final 13 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 20-22 / 21-19 / 21-14 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 11 62
Quarter-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-14 / 18-21 / 21-19 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 5 64
Quarter-final 2 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-15 LU Kai / HUANG Yaqiong 9 44
Semi-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-15 / 21-10 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 13 41
Semi-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-17 / 21-11 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 2 43
Final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-10 / 21-10 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 4 37
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 70 10 33.3% 2535 84.5 00:43:12 1.96 4 13.3%
MS 31 77 15 48.4% 2776 89.55 00:54:33 1.64 14 45.2%
WD 31 73 11 35.5% 2577 83.13 00:50:17 1.65 9 29.0%
WS 30 70 10 33.3% 2419 80.63 00:46:02 1.75 7 23.3%
XD 31 71 9 29.0% 2576 83.1 00:41:29 2 3 9.7%
Total 153 361 55 35.9% 12883 84.2 00:47:09 1.79 37 24.2%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
Ajay JAYARAMWANG Tzu WeiMS Round 1 2 12 View
TIAN Qing / ZHAO YunleiLEE So Hee / SHIN Seung ChanWD Round 1 3 12 View
Hans-Kristian Solberg VITTINGHUSSho SASAKIMS Round 1 1 11 View
SUN YuRatchanok INTANONWS Quarter-final 3 11 View
CHEN LongHSU Jen HaoMS Round 2 1 11 View
Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCKMarkis KIDO / Pia Zebadiah BERNADETXD Round 1 2 10 View
WANG YihanMinatsu MITANIWS Round 2 2 10 View
ZHANG Nan / ZHAO YunleiAik Quan TAN / LAI Pei JingXD Round 2 2 10 View
XUE SongVille LANGMS Round 1 2 10 View
KIM Hyo MinLIM Peiy ZheanWS Round 1 2 10 View

Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 5 0 100.0%
China 50 20 71.4%
Denmark 25 16 61.0%
Chinese Taipei 13 10 56.5%
Indonesia 29 24 54.7%
Japan 19 16 54.3%
India 10 10 50.0%
Korea 13 15 46.4%
Thailand 7 9 43.8%
Germany 8 11 42.1%
England 9 13 40.9%
Czech Republic 1 2 33.3%
New Zealand 1 2 33.3%
Bulgaria 1 2 33.3%
Netherlands 2 5 28.6%
U.S.A. 3 8 27.3%
Ireland 1 3 25.0%
Hong Kong 2 7 22.2%
Malaysia 2 8 20.0%
Russia 1 8 11.1%
Austria 0 1 0.0%
Slovakia 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Lakshya SEN 21-10 / 21-15
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7
1988 Ib FREDERIKSEN Morten FROST HANSEN 8-15 / 15-7 / 15-10