Orléans Masters  

Tournament Name: Orléans Masters 2019
Tournament Dates: 19/03/2019-24/03/2019
Location: France, ORLEANS
Category: BWF Tour Super 100

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Yang / WANG Chi-Lin Akira KOGA / Taichi SAITO
MS Koki WATANABE Thomas ROUXEL
WD Chloe BIRCH / Lauren SMITH HSU Ya Ching / HU Ling Fang
WS Saena KAWAKAMI Kirsty GILMOUR
XD Thom GICQUEL / Delphine DELRUE Ronan LABAR / Anne TRAN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 653 HUANG Di / LIANG Yongwang 21-16 / 21-14 Fabien DELRUE / William VILLEGER 212 31
Round 1 - Eloi ADAM / Kenji LOVANG 16-21 / 21-15 / 21-17 Alex VLAAR / Dimitar YANAKIEV 88 43
Round 1 203 Thomas BAURES / Samy CORVEE 21-14 / 17-21 / 21-6 Maxime BRIOT / Louis DUCROT - 39
Round 1 159 Callum HEMMING / Tom WOLFENDEN 22-20 / 21-17 Andrei ADISTIA / Adi PRATAMA 968 29
Round 1 126 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 21-19 / 21-11 Hauke GRAALMANN / Patrick SCHEIEL 192 29
Round 1 148 Giovanni GRECO / Kevin STROBL 21-10 / 24-22 Vladimir NIKULOV / Artem SERPIONOV 115 28
Round 1 275 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-15 / 21-14 GUO Ruohan / HUANG Jiawei 383 28
Round 1 - YE Yuanpeng / ZHU Junhao W.O. Bilal ELHARAB / Corentin FALH - 0
Round 2 653 HUANG Di / LIANG Yongwang 16-21 / 23-21 / 21-18 YE Yuanpeng / ZHU Junhao 1327 49
Round 2 - Eloi ADAM / Kenji LOVANG 21-19 / 21-17 Thomas BAURES / Samy CORVEE 203 31
Round 2 159 Callum HEMMING / Tom WOLFENDEN 21-16 / 19-21 / 23-21 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 126 52
Round 2 275 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-5 / 21-6 Giovanni GRECO / Kevin STROBL 148 16
MD
Round 1 - Nikita KHAKIMOV / Alexandr ZINCHENKO 21-19 / 8-21 / 21-19 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 17 63
Round 1 287 CHANG Ko-Chi / Fang-Jen LEE 11-21 / 21-18 / 21-17 Supak JOMKOH / Wachirawit SOTHON 96 37
Round 1 57 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-8 / 21-12 Ade Resky DWICAHYO / Azmy QOWIMURAMADHONI 64 22
Round 1 159 Callum HEMMING / Tom WOLFENDEN 21-9 / 23-25 / 21-13 Denis GRACHEV / Pavel KOTSARENKO 77 42
Round 1 51 Ben LANE / Sean VENDY 21-15 / 21-17 Peter BRIGGS / Gregory MAIRS 112 30
Round 1 85 Joshua HURLBURT-YU / Duncan YAO 21-19 / 16-21 / 21-12 Eloi ADAM / Kenji LOVANG - 43
Round 1 54 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 21-17 / 21-14 HUANG Di / LIANG Yongwang 653 31
Round 1 977 Fang-Chih LEE / LU Chia Pin 21-18 / 19-21 / 23-21 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 489 59
Round 1 275 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-14 / 23-21 Pakin KUNA-ANUVIT / Natthapat TRINKAJEE 69 30
Round 1 66 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-18 / 15-21 / 21-11 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 120 50
Round 1 68 KONA Tarun / LIM Khim Wah 21-16 / 21-15 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 207 22
Round 1 90 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS 21-19 / 19-21 / 21-18 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 82 55
Round 1 122 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-14 / 21-16 Krishna Prasad GARAGA / DHRUV KAPILA 80 25
Round 1 67 Alexander DUNN / Adam HALL 21-17 / 25-27 / 21-14 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 55 60
Round 1 71 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 21-14 / 21-9 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 81 25
Round 1 93 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER 21-18 / 21-18 Daniel NIKOLOV / Ivan RUSEV 97 32
Round 2 287 CHANG Ko-Chi / Fang-Jen LEE 22-20 / 21-13 Nikita KHAKIMOV / Alexandr ZINCHENKO - 32
Round 2 57 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-18 / 23-21 Callum HEMMING / Tom WOLFENDEN 159 40
Round 2 51 Ben LANE / Sean VENDY 21-11 / 12-21 / 21-13 Joshua HURLBURT-YU / Duncan YAO 85 46
Round 2 977 Fang-Chih LEE / LU Chia Pin 21-19 / 21-19 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 54 43
Round 2 66 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-16 / 22-20 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 275 37
Round 2 68 KONA Tarun / LIM Khim Wah 21-10 / 21-16 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS 90 26
Round 2 67 Alexander DUNN / Adam HALL 21-14 / 21-19 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 122 32
Round 2 71 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 23-21 / 21-16 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER 93 38
Quarter-final 57 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-18 / 21-9 CHANG Ko-Chi / Fang-Jen LEE 287 28
Quarter-final 977 Fang-Chih LEE / LU Chia Pin 21-17 / 18-21 / 21-19 Ben LANE / Sean VENDY 51 64
Quarter-final 66 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-11 / 14-11 Ret. KONA Tarun / LIM Khim Wah 68 21
Quarter-final 67 Alexander DUNN / Adam HALL 21-14 / 21-14 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 71 31
Semi-final 57 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-11 / 21-13 Fang-Chih LEE / LU Chia Pin 977 37
Semi-final 66 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-13 / 21-11 Alexander DUNN / Adam HALL 67 25
Final 66 LEE Yang / WANG Chi-Lin 16-21 / 22-20 / 21-15 Akira KOGA / Taichi SAITO 57 62
MS (qual)
Round 1 283 Christo POPOV 21-11 / 21-2 Vladimir NIKULOV 280 25
Round 1 196 Chirag SEN 21-18 / 21-7 Luka MILIC 233 24
Round 1 165 Jan LOUDA 21-15 / 21-19 Adel HAMEK 545 34
Round 1 161 Daniel NIKOLOV 21-9 / 21-11 Azmy QOWIMURAMADHONI 128 28
Round 1 200 Elias BRACKE 21-15 / 21-14 Hannes GERBERICH 377 33
Round 1 126 REN Pengbo 21-19 / 22-20 Arnaud MERKLE 211 49
Round 1 226 LI Shifeng 21-14 / 21-15 B. R. Sankeerth 186 40
Round 1 154 Ivan RUSEV 21-16 / 18-21 / 21-19 Max WEISSKIRCHEN 207 59
Round 1 353 Valentin SINGER 21-13 / 16-21 / 21-16 Christian KIRCHMAYR 156 53
Round 1 152 Siddharth PRATAP SINGH 21-16 / 21-18 Joshua MAGEE 133 33
Round 1 261 CHEN Chi Ting 23-21 / 21-14 Joran KWEEKEL 148 41
Round 1 393 Karono KARONO 21-8 / 21-19 Pavel KOTSARENKO 366 28
Round 1 176 Dimitar YANAKIEV 12-21 / 21-17 / 21-12 Milan DRATVA 232 47
Round 1 116 Alex LANE 21-17 / 21-15 Collins Valentine FILIMON 179 34
Round 1 175 Fabio CAPONIO 21-16 / 21-9 Wolfgang GNEDT 253 30
Round 1 305 KAN Chao Yu 21-17 / 21-9 Julien CARRAGGI 258 25
Round 2 283 Christo POPOV 21-14 / 21-18 Chirag SEN 196 31
Round 2 126 REN Pengbo 21-15 / 21-6 Elias BRACKE 200 29
Round 2 226 LI Shifeng 21-12 / 21-17 Ivan RUSEV 154 37
Round 2 152 Siddharth PRATAP SINGH 21-16 / 21-14 Valentin SINGER 353 28
Round 2 261 CHEN Chi Ting 21-17 / 21-9 Karono KARONO 393 34
Round 2 116 Alex LANE 22-20 / 15-21 / 21-16 Dimitar YANAKIEV 176 56
Round 2 305 KAN Chao Yu 21-9 / 16-21 / 21-12 Fabio CAPONIO 175 43
Round 2 - Daniel NIKOLOV W.O. Jan LOUDA - 0
MS
Round 1 129 Harsheel DANI 21-19 / 21-13 Milan LUDIK 91 30
Round 1 152 Siddharth PRATAP SINGH 18-21 / 21-17 / 21-19 CHEN Chi Ting 261 56
Round 1 122 Rosario MADDALONI 21-15 / 21-14 Henri AARNIO 181 30
Round 1 78 Koki WATANABE 22-20 / 21-18 Adrian DZIOLKO 118 43
Round 1 89 Kunlavut VITIDSARN 23-21 / 21-9 Lakshya SEN 76 38
Round 1 106 Michal ROGALSKI 21-19 / 21-14 Xiaodong SHENG 100 32
Round 1 116 Alex LANE 21-16 / 21-17 Sergey SIRANT 74 36
Round 1 226 LI Shifeng 21-17 / 21-15 Maxime MOREELS 99 36
Round 1 52 Ajay JAYARAM 21-11 / 21-12 Georges Julien PAUL 159 24
Round 1 143 SUN Feixiang 21-12 / 21-19 Lars SCHAENZLER 163 37
Round 1 86 Lucas CLAERBOUT 13-21 / 21-16 / 21-15 KAN Chao Yu 305 48
Round 1 73 LIN Yu Hsien 16-21 / 21-17 / 21-12 Christo POPOV 283 53
Round 1 103 Nhat NGUYEN 21-18 / 21-18 Kim BRUUN 93 40
Round 1 161 Daniel NIKOLOV 20-22 / 21-14 / 14-3 Ret. Siril VERMA 115 51
Round 1 111 Kai SCHAEFER 21-17 / 21-15 Sam PARSONS 144 39
Round 1 107 GOH Giap Chin 21-9 / 21-16 Ade Resky DWICAHYO 80 31
Round 2 142 Gatjra Piliang Fiqihilahi CUPU 23-25 / 23-21 / 21-14 Harsheel DANI 129 66
Round 2 92 Mithun MANJUNATH 21-18 / 21-16 Siddharth PRATAP SINGH 152 36
Round 2 48 PARUPALLI Kashyap 21-15 / 21-17 Rosario MADDALONI 122 29
Round 2 78 Koki WATANABE 21-12 / 18-21 / 21-11 Gergely KRAUSZ 96 57
Round 2 89 Kunlavut VITIDSARN 23-21 / 21-11 Lucas CORVEE 46 41
Round 2 77 Luís Enrique PEÑALVER 21-16 / 21-17 Michal ROGALSKI 106 35
Round 2 116 Alex LANE 21-14 / 21-17 Jan LOUDA 165 35
Round 2 226 LI Shifeng 21-12 / 19-21 / 21-18 REN Pengbo 126 69
Round 2 52 Ajay JAYARAM 21-18 / 21-17 GURUSAIDUTT R. M. V. 105 34
Round 2 59 Thomas ROUXEL 14-21 / 21-13 / 21-16 SUN Feixiang 143 63
Round 2 83 Eetu HEINO 21-15 / 19-21 / 22-20 Lucas CLAERBOUT 86 60
Round 2 45 Yu IGARASHI 21-14 / 21-11 LIN Yu Hsien 73 36
Round 2 103 Nhat NGUYEN 21-10 / 21-16 Alexander ROOVERS 84 30
Round 2 61 Toma Junior POPOV 21-18 / 21-15 Daniel NIKOLOV 161 35
Round 2 111 Kai SCHAEFER 21-15 / 21-8 Teck Zhi SOO 72 29
Round 2 29 Mark CALJOUW 21-23 / 21-11 / 21-12 GOH Giap Chin 107 49
Round 3 142 Gatjra Piliang Fiqihilahi CUPU 21-9 / 21-18 Mithun MANJUNATH 92 37
Round 3 78 Koki WATANABE 21-14 / 21-19 PARUPALLI Kashyap 48 44
Round 3 77 Luís Enrique PEÑALVER 23-21 / 9-21 / 21-15 Kunlavut VITIDSARN 89 52
Round 3 226 LI Shifeng 24-22 / 21-15 Alex LANE 116 41
Round 3 59 Thomas ROUXEL 21-10 / 21-17 Ajay JAYARAM 52 35
Round 3 83 Eetu HEINO 22-20 / 24-22 Yu IGARASHI 45 50
Round 3 103 Nhat NGUYEN 21-17 / 15-21 / 21-13 Toma Junior POPOV 61 67
Round 3 29 Mark CALJOUW 21-17 / 21-19 Kai SCHAEFER 111 40
Quarter-final 78 Koki WATANABE 21-10 / 21-16 Gatjra Piliang Fiqihilahi CUPU 142 42
Quarter-final 226 LI Shifeng 21-19 / 21-14 Luís Enrique PEÑALVER 77 38
Quarter-final 59 Thomas ROUXEL 26-28 / 21-14 / 21-18 Eetu HEINO 83 79
Quarter-final 29 Mark CALJOUW 21-13 / 21-18 Nhat NGUYEN 103 43
Semi-final 78 Koki WATANABE 21-16 / 21-19 LI Shifeng 226 47
Semi-final 59 Thomas ROUXEL 21-19 / 23-21 Mark CALJOUW 29 55
Final 78 Koki WATANABE 18-21 / 21-12 / 21-19 Thomas ROUXEL 59 69
WD
Round 1 92 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 22-20 / 21-14 Kuhoo GARG / Saili RANE 425 47
Round 1 215 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 21-11 / 21-16 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 37 27
Round 1 809 Sharone BAUER / Juliette MOINARD 21-18 / 21-13 Judith PETRIKOWSKI / Franziska VOLKMANN 206 31
Round 1 67 Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 21-14 / 23-21 Eva JANSSENS / Kilasu OSTERMEYER 145 38
Round 1 35 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-8 / 21-8 Wiktoria DABCZYNSKA / Aleksandra GOSZCZYNSKA 104 20
Round 1 51 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-17 / 21-14 CHANG Hsin Tien / SUNG Shuo Yun - 30
Round 1 60 Akane ARAKI / Riko IMAI 21-11 / 18-21 / 24-22 YANG Xiaoyu / ZHANG Jinger 591 46
Round 1 308 CHEN Fanghui / HUA Xiaobei 21-13 / 21-10 Vimala HERIAU / Margot LAMBERT 79 27
Round 1 30 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 21-12 / 21-8 Katarina GALENIC / Maja PAVLINIC 132 25
Round 1 38 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-9 / 21-11 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 82 24
Round 1 93 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 21-7 / 21-14 Emily KAN / Isabel ZHONG 52 20
Round 1 74 Silvia GARINO / Lisa IVERSEN W.O. Saranchana CHAIKITTIWAT / Supissara PAEWSAMPRAN 298 0
Round 1 75 Nikoletta BUKOVICZKI / Daniella GONDA W.O. Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 44 0
Round 2 215 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 21-8 / 21-9 Sharone BAUER / Juliette MOINARD 809 26
Round 2 26 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 21-14 / 18-21 / 21-19 Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 67 62
Round 2 35 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-10 / 21-6 Silvia GARINO / Lisa IVERSEN 74 21
Round 2 51 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-19 / 18-21 / 21-14 Akane ARAKI / Riko IMAI 60 64
Round 2 30 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 21-17 / 14-21 / 21-16 CHEN Fanghui / HUA Xiaobei 308 60
Round 2 38 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-14 / 21-7 Nikoletta BUKOVICZKI / Daniella GONDA 75 27
Round 2 18 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-17 / 21-7 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 93 35
Round 2 92 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT W.O. Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 13 0
Quarter-final 215 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 21-10 / 21-18 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 92 40
Quarter-final 35 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 22-20 / 21-15 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 26 49
Quarter-final 51 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 8-21 / 21-18 / 21-17 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 30 76
Quarter-final 38 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-15 / 21-17 Emilie LEFEL / Anne TRAN 18 45
Semi-final 35 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 5-21 / 21-11 / 21-18 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 215 69
Semi-final 51 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 14-21 / 21-18 / 21-10 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 38 64
Final 35 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-18 / 21-17 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 51 45
WS (qual)
Round 1 122 Marie BATOMENE 21-15 / 21-9 Kati-Kreet MARRAN 183 21
Round 1 143 Bening Sri RAHAYU 21-15 / 21-18 Daniella GONDA 140 29
Round 1 118 VAIDEHI CHOUDHARI 21-16 / 21-12 Monika RADOVSKA 335 26
Round 1 137 Yaelle HOYAUX 21-17 / 21-15 Agnes KOROSI 125 32
Round 1 131 Saili RANE 21-14 / 12-21 / 21-10 Laura SAROSI 135 45
Round 1 103 Clara AZURMENDI 21-15 / 21-19 Katerina TOMALOVA 138 29
Round 1 127 Anastasiia SEMENOVA 17-21 / 21-15 / 21-9 Prashi JOSHI 128 51
Round 1 229 Maja PAVLINIC 21-18 / 21-16 Aurum Oktavia WINATA 112 28
Round 2 122 Marie BATOMENE 21-18 / 22-20 Bening Sri RAHAYU 143 37
Round 2 118 VAIDEHI CHOUDHARI 21-14 / 21-14 Yaelle HOYAUX 137 28
Round 2 103 Clara AZURMENDI 21-13 / 21-7 Saili RANE 131 23
Round 2 127 Anastasiia SEMENOVA 21-16 / 21-19 Maja PAVLINIC 229 26
WS
Round 1 28 Kirsty GILMOUR 21-12 / 21-10 Brittney TAM 69 25
Round 1 77 Lianne TAN 21-11 / 21-16 Sara PEÑALVER 95 27
Round 1 59 Sabrina JAQUET 21-16 / 21-19 VAIDEHI CHOUDHARI 118 33
Round 1 72 Mugdha AGREY 21-16 / 20-22 / 21-13 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 76 41
Round 1 37 Ayumi MINE 21-15 / 21-6 Gayle MAHULETTE 92 29
Round 1 62 Ksenia POLIKARPOVA 21-11 / 21-12 Vrushali GUMMADI 100 29
Round 1 53 Neslihan YIGIT 21-9 / 21-12 Crystal PAN 83 28
Round 1 98 Choirunnisa CHOIRUNNISA 21-16 / 24-22 Kate FOO KUNE 101 32
Round 1 103 Clara AZURMENDI 21-11 / 21-13 Anastasiia SEMENOVA 127 21
Round 1 79 QI Xuefei 19-21 / 21-12 / 21-11 Mariya MITSOVA 88 49
Round 1 122 Marie BATOMENE 21-15 / 21-19 Natalia PERMINOVA 89 32
Round 1 80 SUNG Shuo Yun 21-12 / 21-16 Chloe BIRCH 44 29
Round 1 65 Kristin KUUBA 21-12 / 21-17 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 90 27
Round 1 63 Linda ZETCHIRI 14-21 / 21-18 / 21-17 Martina REPISKA 99 49
Round 1 57 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-18 / 21-11 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 70 31
Round 1 35 Saena KAWAKAMI 21-10 / 21-8 Isabel ZHONG 107 20
Round 2 28 Kirsty GILMOUR 25-23 / 21-11 Lianne TAN 77 41
Round 2 59 Sabrina JAQUET 21-10 / 21-19 Mugdha AGREY 72 31
Round 2 37 Ayumi MINE 21-9 / 21-12 Ksenia POLIKARPOVA 62 34
Round 2 53 Neslihan YIGIT 21-12 / 21-14 Choirunnisa CHOIRUNNISA 98 36
Round 2 79 QI Xuefei 22-24 / 21-16 / 21-19 Clara AZURMENDI 103 72
Round 2 80 SUNG Shuo Yun 21-11 / 21-14 Marie BATOMENE 122 32
Round 2 65 Kristin KUUBA 21-10 / 21-15 Linda ZETCHIRI 63 29
Round 2 35 Saena KAWAKAMI 21-18 / 21-11 Porntip BURANAPRASERTSUK 57 38
Quarter-final 28 Kirsty GILMOUR 21-18 / 21-16 Sabrina JAQUET 59 39
Quarter-final 53 Neslihan YIGIT 21-16 / 22-20 Ayumi MINE 37 55
Quarter-final 80 SUNG Shuo Yun 21-12 / 21-16 QI Xuefei 79 40
Quarter-final 35 Saena KAWAKAMI 21-7 / 21-14 Kristin KUUBA 65 25
Semi-final 28 Kirsty GILMOUR 23-25 / 21-17 / 21-12 Neslihan YIGIT 53 71
Semi-final 35 Saena KAWAKAMI 21-15 / 21-13 SUNG Shuo Yun 80 41
Final 35 Saena KAWAKAMI 21-8 / 18-21 / 21-16 Kirsty GILMOUR 28 60
XD (qual)
Round 1 687 HUANG Jiawei / CHEN Fanghui 21-17 / 21-16 KONA Tarun / Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 788 23
Round 1 141 Vladimir NIKULOV / Anastasiia SEMENOVA 22-24 / 21-17 / 21-13 Hauke GRAALMANN / Annabella JÄGER 207 46
Round 1 608 William VILLEGER / Sharone BAUER 21-17 / 21-8 Andreas ZBINDEN / Iris TABELING 1097 26
Round 1 - HUANG Di / ZHANG Jinger 19-21 / 21-7 / 21-15 Kenji LOVANG / Juliette MOINARD - 42
Round 1 - Fabien DELRUE / Vimala HERIAU 17-21 / 21-10 / 21-18 Andrei ADISTIA / Maria Febe KUSUMASTUTI 376 40
Round 1 - LU Chia Pin / SUNG Shuo Yun 21-13 / 21-13 Maxime BRIOT / Margot LAMBERT - 26
Round 1 407 LIM Khim Wah / LEE Zhi Qing 21-13 / 17-21 / 21-15 Rüdiger GNEDT / Urska POLC 369 32
Round 1 1250 ZHU Junhao / HUA Xiaobei 19-21 / 21-14 / 21-11 Daniel HESS / Stine KÜSPERT 259 45
Round 2 687 HUANG Jiawei / CHEN Fanghui 21-12 / 21-13 Vladimir NIKULOV / Anastasiia SEMENOVA 141 22
Round 2 608 William VILLEGER / Sharone BAUER 23-21 / 21-19 HUANG Di / ZHANG Jinger - 32
Round 2 - LU Chia Pin / SUNG Shuo Yun 16-21 / 21-17 / 21-14 Fabien DELRUE / Vimala HERIAU - 50
Round 2 407 LIM Khim Wah / LEE Zhi Qing 19-21 / 21-19 / 21-13 ZHU Junhao / HUA Xiaobei 1250 39
XD
Round 1 11 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 23-21 / 19-21 / 21-11 Andika RAMADIANSYAH / Bunga Fitriani ROMADHINI 149 66
Round 1 508 Ronan LABAR / Anne TRAN 16-21 / 21-7 / 21-15 Jones Ralfy JANSEN / Kilasu OSTERMEYER 300 45
Round 1 65 Alex VLAAR / Mariya MITSOVA 21-17 / 21-17 Jacco ARENDS / Cheryl SEINEN 211 29
Round 1 147 Tom WOLFENDEN / Jenny MOORE 16-21 / 21-11 / 21-8 William VILLEGER / Sharone BAUER 608 40
Round 1 96 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-13 / 21-11 Kevin STROBL / Silvia GARINO 173 20
Round 1 82 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 21-12 / 21-18 Adam HALL / Julie MACPHERSON 88 28
Round 1 37 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-9 / 21-12 Pawel SMILOWSKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 56 25
Round 1 - Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 21-15 / 18-21 / 24-22 LU Chia Pin / SUNG Shuo Yun - 54
Round 1 46 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-9 / 21-11 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 63 25
Round 1 30 Ben LANE / Jessica PUGH 23-21 / 25-23 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 231 35
Round 1 508 DHRUV KAPILA / Kuhoo GARG 21-18 / 21-19 Jan Colin VÖLKER / Eva JANSSENS 215 32
Round 1 32 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-15 / 21-19 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 60 24
Round 1 - LEE Yang / CHANG Hsin Tien 21-16 / 21-11 Renaldi SAMOSIR / Hediana JULIMARBELA 110 29
Round 1 105 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 21-15 / 21-17 CHANG Ko-Chi / LEE Chih Chen 156 22
Round 1 687 HUANG Jiawei / CHEN Fanghui 21-7 / 21-11 Milan DRATVA / Martina REPISKA 121 20
Round 1 407 LIM Khim Wah / LEE Zhi Qing 18-21 / 21-16 / 21-15 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 111 41
Round 2 508 Ronan LABAR / Anne TRAN 21-18 / 21-18 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 11 43
Round 2 147 Tom WOLFENDEN / Jenny MOORE 21-10 / 21-10 Alex VLAAR / Mariya MITSOVA 65 25
Round 2 82 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 21-9 / 11-21 / 21-19 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 96 37
Round 2 - Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 23-21 / 15-21 / 21-16 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 37 72
Round 2 46 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-19 / 21-6 Ben LANE / Jessica PUGH 30 37
Round 2 32 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 23-21 / 21-12 DHRUV KAPILA / Kuhoo GARG 508 31
Round 2 - LEE Yang / CHANG Hsin Tien 14-21 / 24-22 / 21-13 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 105 46
Round 2 687 HUANG Jiawei / CHEN Fanghui 21-19 / 21-13 LIM Khim Wah / LEE Zhi Qing 407 29
Quarter-final 508 Ronan LABAR / Anne TRAN 17-21 / 21-16 / 21-10 Tom WOLFENDEN / Jenny MOORE 147 55
Quarter-final - Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 16-21 / 21-17 / 21-19 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 82 55
Quarter-final 46 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-17 / 21-16 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 32 38
Quarter-final - LEE Yang / CHANG Hsin Tien 21-15 / 19-21 / 21-11 HUANG Jiawei / CHEN Fanghui 687 50
Semi-final 508 Ronan LABAR / Anne TRAN 21-10 / 21-12 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI - 34
Semi-final 46 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 25-27 / 21-19 / 21-19 LEE Yang / CHANG Hsin Tien - 78
Final 46 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-11 / 21-14 Ronan LABAR / Anne TRAN 508 40
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 71 11 36.7% 2634 87.8 00:38:54 2.26 4 13.3%
MS 46 105 13 28.3% 3911 85.02 00:43:50 1.94 7 15.2%
WD 25 57 7 28.0% 1989 79.56 00:40:43 1.95 6 24.0%
WS 31 68 6 19.4% 2420 78.06 00:36:58 2.11 3 9.7%
XD 31 74 12 38.7% 2696 86.97 00:38:52 2.24 3 9.7%
Total 163 375 49 30.1% 13650 83.74 00:40:12 2.08 23 14.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 21 6 77.8%
Turkey 3 1 75.0%
Chinese Taipei 31 13 70.5%
Scotland 7 3 70.0%
England 18 10 64.3%
Spain 5 3 62.5%
China 18 11 62.1%
France 36 27 57.1%
Malaysia 4 3 57.1%
Indonesia 16 14 53.3%
Ireland 4 4 50.0%
Finland 2 2 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Thailand 4 5 44.4%
Bulgaria 6 8 42.9%
Switzerland 3 4 42.9%
India 17 23 42.5%
Estonia 2 3 40.0%
Russia 6 10 37.5%
Netherlands 3 5 37.5%
Canada 3 5 37.5%
Italy 3 5 37.5%
Belgium 2 4 33.3%
Croatia 1 2 33.3%
Austria 1 3 25.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Toma Junior POPOV Mads CHRISTOPHERSEN 23-21 / 21-13
2019 Koki WATANABE Thomas ROUXEL 18-21 / 21-12 / 21-19
2018 Mark CALJOUW Rasmus GEMKE 10-21 / 21-18 / 21-8
2017 Mark CALJOUW Lucas CORVEE 21-6 / 18-21 / 21-11
2016 Emil HOLST Rasmus FLADBERG 21-17 / 21-13
2015 Dmytro ZAVADSKY Andre Kurniawan TEDJONO 24-22 / 21-17