Dutch International  

Tournament Name: FZ FORZA Dutch International 2022
Tournament Dates: 13/04/2022-16/04/2022
Location: Netherlands, Wateringen
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD Alex GREEN / Jonty RUSS
MS Magnus JOHANNESEN Firman Abdul KHOLIK
WD NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam
WS Mohd Khairul MYISHA Siti Nurshuhaini AZMAN
XD LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 21-12 / 21-9 Kevin HARGIONO / Leo HÖLZMER - 19
Round 1 - Sacha LEVEQUE / Kimi LOVANG 21-13 / 21-17 Michael MCGUIRE / Danny ROBSON - 26
Round 1 - Adrian KRAWCZYK / Wiktor TRECKI 21-14 / 19-21 / 21-15 Jesper BORGSTEDT / Oscar REUTERHALL - 50
Round 1 - Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD 21-13 / 21-13 Ludwig AXELSSON / Jacob EKMAN - 23
Round 2 - LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 21-8 / 21-10 Sacha LEVEQUE / Kimi LOVANG - 19
Round 2 - Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD 21-11 / 21-10 Adrian KRAWCZYK / Wiktor TRECKI - 23
MD
Round 1 - Joel HANSSON / Melker Z-BEXELL 21-14 / 21-16 Malik BOURAKKADI / Johannes PISTORIUS - 31
Round 1 - Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT 21-14 / 21-15 Andy BUIJK / Gijs DUIJS - 28
Round 1 - Jack MACGREGOR / Adam PRINGLE 21-15 / 21-13 Noah HAASE / Alex VLAAR - 24
Round 1 - Jaka IVANCIC / Andraz KRAPEZ 21-10 / 21-19 Ivan RUSEV / Iliyan STOYNOV - 27
Round 1 - Eng Keat Wesley KOH / Junsuke KUBO 21-14 / 21-16 Anton KAISTI / Azmy QOWIMURAMADHONI - 23
Round 1 - LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 21-12 / 21-9 Nicolas FRANCONVILLE / Lorrain JOLIAT - 18
Round 1 - William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 21-9 / 21-10 Kelvin HO / Pak Yu NG - 20
Round 1 - Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD 21-10 / 21-13 Dennis KOPPEN / Timo STOFFELEN - 23
Round 2 - Joel HANSSON / Melker Z-BEXELL 21-18 / 22-20 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM - 37
Round 2 - Alex GREEN / Jonty RUSS 21-19 / 24-26 / 25-23 Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT - 63
Round 2 - Marvin DATKO / Patrick SCHEIEL 9-21 / 21-17 / 21-18 Jack MACGREGOR / Adam PRINGLE - 58
Round 2 - CHUA Yue Chern / William JONES 21-11 / 21-17 Jaka IVANCIC / Andraz KRAPEZ - 24
Round 2 - Eng Keat Wesley KOH / Junsuke KUBO 21-13 / 21-9 Joshua APILIGA / Callum SMITH - 20
Round 2 - LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 21-8 / 21-14 Felix HAMMES / Christopher KLAUER - 23
Round 2 - William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 21-19 / 21-8 Kristian HøHoldt KRÆMER / Marcus RINDSHØJ - 35
Round 2 - Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD W.O. Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK - 0
Quarter-final - Alex GREEN / Jonty RUSS 21-19 / 21-12 Joel HANSSON / Melker Z-BEXELL - 31
Quarter-final - CHUA Yue Chern / William JONES 21-11 / 30-29 Marvin DATKO / Patrick SCHEIEL - 39
Quarter-final - LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 21-14 / 21-12 Eng Keat Wesley KOH / Junsuke KUBO - 26
Quarter-final - Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD 21-15 / 21-14 William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR - 33
Semi-final - Alex GREEN / Jonty RUSS 21-16 / 21-19 CHUA Yue Chern / William JONES - 27
Semi-final - Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD 21-19 / 21-13 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald - 35
Final - Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD 21-9 / 21-19 Alex GREEN / Jonty RUSS - 30
MS (qual)
Round 1 - Filip KARLBORG 21-13 / 21-6 Dennis EVERSDIJK - 27
Round 1 - Lars KROS 21-17 / 21-9 Iljo VAN DELSEN - 23
Round 1 - Gustav BJORKLER 21-17 / 21-18 Martin OUAZZEN - 30
Round 1 - Jaiditya Pratap SINGH 21-13 / 21-19 Calle FREDHOLM - 28
Round 1 - Sacha LEVEQUE 21-13 / 21-11 Michael MCGUIRE - 21
Round 1 - Cholan KAYAN 21-6 / 21-15 Tobias RUDOLF - 25
Round 1 - Axel Henrik PARKHØI 21-19 / 14-21 / 21-12 Ludvig Petre OLSSON - 51
Round 1 - Ali Ahmed EL KHATEEB 21-18 / 18-21 / 21-13 Marian LIPTAK - 44
Round 1 - Nadeem DALVI 21-10 / 21-7 Leo HÖLZMER - 19
Round 1 - Yohan BARBIERI 21-16 / 21-15 Zack BOBROWSKI - 32
Round 1 - Felix HAMMES 21-13 / 21-19 Rafael GAVOIS - 25
Round 1 - Alwi FARHAN 21-8 / 21-14 Neil BHABUTA - 23
Round 1 - Andraz KRAPEZ 21-16 / 21-13 Aaron SONNENSCHEIN - 32
Round 1 - Finn ACHTHOVEN 21-13 / 21-18 Adrien SLEGERS - 29
Round 1 - Niels VEENSTRA 21-8 / 21-8 Nicolai CONDRATIUC - 19
Round 1 - Leo VAN GYSEL 21-10 / 20-22 / 21-14 Danny ROBSON - 58
Round 1 - Alberto PERALS 22-20 / 21-11 Joshua APILIGA - 28
Round 1 - Dennis KOPPEN 21-15 / 21-16 Miha IVANCIC - 24
Round 1 - Ciar PRINGLE 21-11 / 21-13 Jesper BORGSTEDT - 20
Round 1 - Christian Faust KJÆR 21-13 / 21-11 Yaro VAN DELSEN - 24
Round 1 - Lorrain JOLIAT 10-21 / 21-19 / 21-19 Patrick ZBINDEN - 48
Round 1 - Richard KUHL 21-17 / 21-15 Robin MESMAN - 27
Round 1 - Kilian MEUSBURGER 18-21 / 22-20 / 21-17 Senne HOUTHOOFD - 52
Round 1 - Jaka IVANCIC 21-18 / 21-19 Charles FOUYN - 32
Round 1 - Rasmus Careø CHRISTENSEN 21-6 / 21-15 Kevin HARGIONO - 28
Round 1 - Kaylan JENSEN 21-12 / 15-21 / 21-14 Karl KERT - 42
Round 1 - Bodhi Ratana Teja GOTAMA 21-11 / 21-13 Thomas SIBBALD - 30
Round 1 - Balazs PAPAI 21-13 / 21-15 Saurya SINGH - 22
Round 1 - Callum SMITH 21-13 / 21-13 Rohan MIDHA - 36
Round 1 - Amaury LIEVRE W.O. Markus BARTH - 0
Round 1 - Sid PALAKKAL 21-5 / 21-17 Samuel CASSAR - 24
Round 1 - Jasper KOPPEN 21-18 / 21-15 James ROBERTSON - 26
Round 2 - Filip KARLBORG 22-20 / 21-15 Lars KROS - 30
Round 2 - Gustav BJORKLER 21-10 / 21-8 Jaiditya Pratap SINGH - 23
Round 2 - Sacha LEVEQUE 21-13 / 21-16 Cholan KAYAN - 40
Round 2 - Axel Henrik PARKHØI 21-6 / 21-7 Ali Ahmed EL KHATEEB - 18
Round 2 - Yohan BARBIERI 21-18 / 21-13 Nadeem DALVI - 33
Round 2 - Alwi FARHAN 21-17 / 21-8 Felix HAMMES - 31
Round 2 - Finn ACHTHOVEN 8-21 / 8-9 Andraz KRAPEZ - 25
Round 2 - Leo VAN GYSEL 21-15 / 21-13 Niels VEENSTRA - 26
Round 2 - Dennis KOPPEN 21-10 / 21-16 Alberto PERALS - 23
Round 2 - Christian Faust KJÆR 21-8 / 21-13 Ciar PRINGLE - 23
Round 2 - Richard KUHL 21-16 / 21-12 Lorrain JOLIAT - 33
Round 2 - Jaka IVANCIC 21-18 / 12-21 / 21-16 Kilian MEUSBURGER - 59
Round 2 - Kaylan JENSEN 21-11 / 21-19 Rasmus Careø CHRISTENSEN - 34
Round 2 - Bodhi Ratana Teja GOTAMA 21-15 / 21-14 Balazs PAPAI - 30
Round 2 - Amaury LIEVRE 21-19 / 21-11 Callum SMITH - 32
Round 2 - Sid PALAKKAL 21-15 / 20-22 / 21-13 Jasper KOPPEN - 44
Round 3 - Gustav BJORKLER 21-10 / 21-14 Filip KARLBORG - 26
Round 3 - Axel Henrik PARKHØI 21-17 / 21-19 Sacha LEVEQUE - 40
Round 3 - Alwi FARHAN 21-13 / 21-9 Yohan BARBIERI - 27
Round 3 - Leo VAN GYSEL 21-19 / 10-21 / 21-13 Finn ACHTHOVEN - 46
Round 3 - Christian Faust KJÆR 21-14 / 21-15 Dennis KOPPEN - 30
Round 3 - Richard KUHL 21-12 / 21-17 Jaka IVANCIC - 36
Round 3 - Bodhi Ratana Teja GOTAMA 21-14 / 21-12 Kaylan JENSEN - 26
Round 3 - Amaury LIEVRE 21-19 / 21-13 Sid PALAKKAL - 39
MS
Round 1 - Joran KWEEKEL 21-7 / 21-18 Leo VAN GYSEL - 31
Round 1 - Gustav BJORKLER 21-15 / 21-13 Batdavaa MUNKHBAT - 23
Round 1 - Ivan RUSEV 21-12 / 21-7 Siddharath THAKUR - 32
Round 1 - Axel Henrik PARKHØI 19-21 / 21-13 / 21-11 Joel KÖNIG - 55
Round 1 - Martin BUNDGAARD 21-12 / 21-18 Milan DRATVA - 33
Round 1 - CHAN Yin Chak 21-12 / 21-9 Mads THØGERSEN - 25
Round 1 - Firman Abdul KHOLIK 21-13 / 21-16 Valentin SINGER - 22
Round 1 - Wolfgang GNEDT 21-7 / 21-14 Mohamed Abderrahime BELARBI - 26
Round 1 - Aram MAHMOUD 21-10 / 21-9 Christian Faust KJÆR - 22
Round 1 - Andraz KRAPEZ 21-15 / 21-13 Albin Carl HJELM - 32
Round 1 - Jia Wei Joel KOH 21-12 / 21-8 Iliyan STOYNOV - 29
Round 1 - Magnus JOHANNESEN 21-18 / 17-21 / 21-12 Bodhi Ratana Teja GOTAMA - 51
Round 1 - Varun KAPUR 21-19 / 21-17 Brian HOLTSCHKE - 39
Round 1 - Jonathan DOLAN 13-21 / 21-17 / 21-6 Johnnie TORJUSSEN - 44
Round 1 - Alwi FARHAN 21-11 / 21-17 Amaury LIEVRE - 33
Round 1 - Julien CARRAGGI 21-15 / 21-13 Richard KUHL - 28
Round 2 - Joran KWEEKEL 21-17 / 21-14 Gustav BJORKLER - 36
Round 2 - Axel Henrik PARKHØI 21-18 / 17-21 / 21-17 Ivan RUSEV - 65
Round 2 - CHAN Yin Chak 21-10 / 21-8 Martin BUNDGAARD - 28
Round 2 - Firman Abdul KHOLIK 21-10 / 21-13 Wolfgang GNEDT - 32
Round 2 - Aram MAHMOUD 21-10 / 21-10 Andraz KRAPEZ - 24
Round 2 - Magnus JOHANNESEN 21-23 / 21-7 / 21-3 Jia Wei Joel KOH - 46
Round 2 - Varun KAPUR 21-13 / 15-21 / 21-17 Jonathan DOLAN - 55
Round 2 - Julien CARRAGGI 21-16 / 19-21 / 21-16 Alwi FARHAN - 68
Quarter-final - Joran KWEEKEL 21-12 / 21-11 Axel Henrik PARKHØI - 29
Quarter-final - Firman Abdul KHOLIK 21-8 / 15-21 / 21-15 CHAN Yin Chak - 50
Quarter-final - Magnus JOHANNESEN 16-21 / 21-16 / 21-11 Aram MAHMOUD - 52
Quarter-final - Julien CARRAGGI 21-3 / 21-16 Varun KAPUR - 28
Semi-final - Firman Abdul KHOLIK 24-22 / 15-21 / 23-21 Joran KWEEKEL - 71
Semi-final - Magnus JOHANNESEN 21-14 / 21-23 / 21-15 Julien CARRAGGI - 60
Final - Magnus JOHANNESEN 21-19 / 21-9 Firman Abdul KHOLIK - 40
WD (qual)
Round 1 - Lise JAQUES / Lien LAMMERTYN 21-7 / 21-8 Manil MAHAJAN / Navya MAHAJAN - 18
Round 1 - Anouk VAN WIJK / Meike VERSTEEG W.O. Selin HÜBSCH / Julia MEYER - 0
Round 1 - Malena NORRMAN / Ronak OLYAEE 21-18 / 21-11 Meerte LOOS / Kelly VAN BUITEN - 24
Round 1 - Emilie DROUIN / Tea MARGUERITTE W.O. Kirsten DE WIT / Alyssa TIRTOSENTONO - 0
Round 2 - Lise JAQUES / Lien LAMMERTYN 24-22 / 21-13 Anouk VAN WIJK / Meike VERSTEEG - 28
Round 2 - Emilie DROUIN / Tea MARGUERITTE W.O. Malena NORRMAN / Ronak OLYAEE - 0
WD
Round 1 - NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan 21-11 / 21-5 Kim SCHMIDT / Zoé SINICO - 20
Round 1 - Kirsten DE WIT / Alyssa TIRTOSENTONO 21-12 / 21-16 Annalena DIKS / Alicia MOLITOR - 25
Round 1 - Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 21-19 / 21-13 Ann-Sofie Husher RUUS / Frederikke LUND - 31
Round 1 - Wiktoria ADAMEK / Karolina WLADZINSKA 21-18 / 17-21 / 21-16 Emilie DROUIN / Tea MARGUERITTE - 52
Round 1 - Mareike BITTNER / Brid STEPPER 21-17 / 19-21 / 22-20 Lise JAQUES / Lien LAMMERTYN - 44
Round 1 - Nika ARIH / Lia SALEHAR 21-16 / 3-2 Ret. Eleanor O'DONNELL / Lizzie TOLMAN - 20
Round 1 - Malena NORRMAN / Ronak OLYAEE 21-18 / 22-20 Nadia FANKHAUSER / Caroline RACLOZ - 35
Round 1 - Rachel ANDREW / Sarah SIDEBOTTOM 21-7 / 21-14 Arina BABRE / Arta PRIEDNIECE - 21
Round 2 - NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan 21-18 / 21-11 Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN - 36
Round 2 - Kirsten DE WIT / Alyssa TIRTOSENTONO 14-21 / 23-21 / 21-17 Anisanaya KAMILA / Az Zahra Ditya RAMADHANI - 68
Round 2 - Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 21-19 / 22-20 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR - 37
Round 2 - INSYIRAH Khan / Zhi Rui Bernice LIM 14-21 / 21-13 / 21-10 Wiktoria ADAMEK / Karolina WLADZINSKA - 53
Round 2 - Iben BERGSTEIN / Imke VAN DER AAR 21-9 / 21-18 Mareike BITTNER / Brid STEPPER - 26
Round 2 - YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 21-7 / 21-11 Nika ARIH / Lia SALEHAR - 25
Round 2 - Malena NORRMAN / Ronak OLYAEE 21-11 / 28-26 Dominika KWASNIK / Kornelia MARCZAK - 38
Round 2 - Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ 21-15 / 21-10 Rachel ANDREW / Sarah SIDEBOTTOM - 27
Quarter-final - NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan 21-13 / 21-17 Kirsten DE WIT / Alyssa TIRTOSENTONO - 37
Quarter-final - Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 21-10 / 21-16 INSYIRAH Khan / Zhi Rui Bernice LIM - 34
Quarter-final - YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 24-22 / 21-9 Iben BERGSTEIN / Imke VAN DER AAR - 35
Quarter-final - Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ 18-21 / 24-22 / 21-15 Malena NORRMAN / Ronak OLYAEE - 54
Semi-final - NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan 21-9 / 21-8 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT - 26
Semi-final - YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 21-7 / 21-13 Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ - 28
Final - NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan 22-20 / 14-21 / 23-21 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam - 69
WS (qual)
Round 1 - Mirjam LINDGARDE 15-21 / 21-18 / 24-22 Samanta GOLUBICKAITE - 48
Round 1 - Chloe MAYER 21-12 / 21-19 Sofia SLOSIARIKOVA - 29
Round 1 - KaterIna MIKELOVÁ 14-21 / 21-14 / 21-19 Pamela REYES - 53
Round 1 - Tasya FARAHNAILAH 21-16 / 14-21 / 21-12 MANSI SINGH - 45
Round 1 - Ruzana RUZANA 21-11 / 21-11 Zoé SINICO - 21
Round 1 - Lucie AMIGUET W.O. Estelle VAN LEEUWEN - 0
Round 1 - Siti Nurshuhaini AZMAN 18-21 / 21-18 / 21-15 Era MAFTUHA - 50
Round 1 - Nadia CHOUKRI 21-13 / 21-17 Brid STEPPER - 28
Round 1 - Gauri SHIDHAYE 11-9 Ret. Jaymie LAURENS - 6
Round 1 - Toni WOODS 21-6 / 21-12 Ieva POPE - 22
Round 1 - INSYIRAH Khan 21-15 / 21-8 Annalena DIKS - 23
Round 1 - Ramona ÜPRUS W.O. Shruthika SENTHIL - 0
Round 1 - Ann-Sofie Husher RUUS 21-8 / 21-10 Elena-Alexandra DIORDIEV - 22
Round 1 - Mohd Khairul MYISHA 26-24 / 21-11 Lauren MIDDLETON - 38
Round 1 - Kaloyana NALBANTOVA 21-18 / 21-14 Alicia MOLITOR - 30
Round 1 - Meike VERSTEEG 21-13 / 21-14 Arina BABRE - 23
Round 2 - Chloe MAYER 21-10 / 21-18 Mirjam LINDGARDE - 29
Round 2 - Tasya FARAHNAILAH 21-17 / 21-14 KaterIna MIKELOVÁ - 32
Round 2 - Ruzana RUZANA 21-10 / 21-10 Lucie AMIGUET - 32
Round 2 - Nadia CHOUKRI W.O. Siti Nurshuhaini AZMAN - 0
Round 2 - Gauri SHIDHAYE 21-15 / 22-24 / 21-12 Toni WOODS - 56
Round 2 - INSYIRAH Khan 21-8 / 21-9 Ramona ÜPRUS - 20
Round 2 - Mohd Khairul MYISHA 21-18 / 21-19 Ann-Sofie Husher RUUS - 34
Round 2 - Kaloyana NALBANTOVA 21-11 / 21-15 Meike VERSTEEG - 23
WS
Round 1 - Jenjira STADELMANN 21-19 / 21-17 Ananya PRAVEEN - 36
Round 1 - Ruzana RUZANA 21-16 / 21-11 Anna BYGUM - 32
Round 1 - Abigail HOLDEN 21-17 / 21-18 Josefine Redkjær JENSEN - 34
Round 1 - Nadia CHOUKRI 21-16 / 12-21 / 21-14 Dounia PELUPESSY - 54
Round 1 - INSYIRAH Khan 21-15 / 14-21 / 21-17 Agnes KOROSI - 51
Round 1 - Gauri SHIDHAYE 21-23 / 21-14 / 21-19 Clara LASSAUX - 60
Round 1 - Siti Nurshuhaini AZMAN 21-4 / 21-11 Helis PAJUSTE - 24
Round 1 - Frederikke LUND 21-12 / 21-8 Emilie DROUIN - 24
Round 1 - Chloe MAYER 14-21 / 21-15 / 21-12 Sabina MILOVA - 43
Round 1 - YEUNG Sum Yee 21-17 / 21-10 Kaloyana NALBANTOVA - 41
Round 1 - Sara BOYLE 21-8 / 21-17 Emily BEACH - 33
Round 1 - Milena SCHNIDER 21-19 / 21-18 Freya REDFEARN - 37
Round 1 - Monika SZOKE 21-14 / 21-14 Nadia FANKHAUSER - 24
Round 1 - Rachel SUGDEN 21-10 / 21-7 Shruthika SENTHIL - 23
Round 1 - Mohd Khairul MYISHA 15-21 / 21-9 / 21-16 Tasya FARAHNAILAH - 55
Round 1 - Amalie SCHULZ 21-9 / 16-21 / 21-10 Anna MIKHALKOVA - 41
Round 2 - Jenjira STADELMANN 21-15 / 21-18 Ruzana RUZANA - 36
Round 2 - Abigail HOLDEN 18-21 / 21-18 / 21-10 Nadia CHOUKRI - 52
Round 2 - INSYIRAH Khan 21-8 / 21-15 Gauri SHIDHAYE - 28
Round 2 - Siti Nurshuhaini AZMAN 21-17 / 21-12 Frederikke LUND - 31
Round 2 - YEUNG Sum Yee 21-16 / 21-8 Chloe MAYER - 28
Round 2 - Milena SCHNIDER 21-19 / 21-7 Sara BOYLE - 31
Round 2 - Monika SZOKE 17-21 / 21-10 / 21-12 Rachel SUGDEN - 43
Round 2 - Mohd Khairul MYISHA 12-21 / 21-9 / 21-12 Amalie SCHULZ - 42
Quarter-final - Abigail HOLDEN 21-10 / 29-27 Jenjira STADELMANN - 39
Quarter-final - Siti Nurshuhaini AZMAN 17-21 / 21-15 / 21-8 INSYIRAH Khan - 54
Quarter-final - YEUNG Sum Yee 21-15 / 21-16 Milena SCHNIDER - 41
Quarter-final - Mohd Khairul MYISHA 23-21 / 21-13 Monika SZOKE - 34
Semi-final - Siti Nurshuhaini AZMAN 21-18 / 21-6 Abigail HOLDEN - 30
Semi-final - Mohd Khairul MYISHA 17-21 / 21-17 / 21-6 YEUNG Sum Yee - 63
Final - Mohd Khairul MYISHA 21-19 / 18-21 / 21-19 Siti Nurshuhaini AZMAN - 65
XD (qual)
Round 1 - Lucas CORVEE / Sharone BAUER 17-21 / 21-15 / 21-12 Marcus RINDSHØJ / Signe SCHULZ - 46
Round 1 - Aymeric TORES / Emilie VERCELOT 21-18 / 21-17 Timo STOFFELEN / Diede ODIJK - 24
Round 1 - Alex GREEN / Estelle VAN LEEUWEN 21-8 / 21-17 Calle FREDHOLM / Amina LYSENKO - 20
Round 1 - Gijs DUIJS / Meerte LOOS 23-21 / 17-21 / 21-16 Lucas RENOIR / Tea MARGUERITTE - 45
Round 1 - Jack MACGREGOR / Sarah SIDEBOTTOM 12-21 / 21-8 / 21-16 Minh Quang PHAM / Caroline RACLOZ - 43
Round 1 - Robert CYBULSKI / Kornelia MARCZAK 21-3 / 21-12 Ali Ahmed EL KHATEEB / Amira HOSSAM ELDIN HASSAN - 17
Round 1 - Andy BUIJK / Kelly VAN BUITEN 21-15 / 21-18 Moritz UNZ / Annalena DIKS - 23
Round 1 - Szymon STOKFISZ / Karolina WLADZINSKA 21-17 / 21-17 Miha IVANCIC / Nika ARIH - 27
Round 2 - Lucas CORVEE / Sharone BAUER 21-15 / 21-13 Aymeric TORES / Emilie VERCELOT - 28
Round 2 - Gijs DUIJS / Meerte LOOS W.O. Alex GREEN / Estelle VAN LEEUWEN - 0
Round 2 - Robert CYBULSKI / Kornelia MARCZAK 21-14 / 22-20 Jack MACGREGOR / Sarah SIDEBOTTOM - 32
Round 2 - Andy BUIJK / Kelly VAN BUITEN 21-16 / 14-21 / 21-18 Szymon STOKFISZ / Karolina WLADZINSKA - 42
XD
Round 1 - Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN 21-13 / 21-13 Brian WASSINK / Alyssa TIRTOSENTONO - 26
Round 1 - Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 21-18 / 21-14 Ludvig Petre OLSSON / Malena NORRMAN - 26
Round 1 - Lucas CORVEE / Sharone BAUER 21-19 / 16-21 / 21-10 Andy BUIJK / Kelly VAN BUITEN - 40
Round 1 - LAW Cheuk Him / YEUNG Nga Ting 21-11 / 21-14 Senne HOUTHOOFD / Lise JAQUES - 26
Round 1 - YEUNG Ming Nok / YEUNG Pui Lam 19-21 / 21-19 / 21-18 Melker Z-BEXELL / Tilda SJOO - 54
Round 1 - Adam PRINGLE / Rachel ANDREW 21-17 / 21-19 Wessel VAN DER AAR / Imke VAN DER AAR - 27
Round 1 - Emil HYBEL / Mai SURROW 21-14 / 21-10 Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT - 23
Round 1 - LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 21-10 / 21-9 Adrian KRAWCZYK / Dominika KWASNIK - 19
Round 2 - Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN 21-13 / 21-16 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN - 32
Round 2 - Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA 23-21 / 21-16 Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK - 38
Round 2 - Lucas CORVEE / Sharone BAUER 21-15 / 21-17 Christopher GRIMLEY / Eleanor O'DONNELL - 34
Round 2 - LAW Cheuk Him / YEUNG Nga Ting 21-11 / 21-8 Robert CYBULSKI / Kornelia MARCZAK - 19
Round 2 - YEUNG Ming Nok / YEUNG Pui Lam 21-11 / 21-7 Gijs DUIJS / Meerte LOOS - 23
Round 2 - Adam PRINGLE / Rachel ANDREW 21-19 / 21-7 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR - 27
Round 2 - Emil HYBEL / Mai SURROW 18-21 / 21-12 / 21-14 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK - 53
Round 2 - LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 21-13 / 21-8 Anton KAISTI / Alzbeta BASOVA - 25
Quarter-final - Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN 21-11 / 21-14 Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA - 26
Quarter-final - LAW Cheuk Him / YEUNG Nga Ting 21-14 / 19-21 / 21-12 Lucas CORVEE / Sharone BAUER - 52
Quarter-final - YEUNG Ming Nok / YEUNG Pui Lam 21-16 / 24-26 / 21-14 Adam PRINGLE / Rachel ANDREW - 48
Quarter-final - LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 21-13 / 21-6 Emil HYBEL / Mai SURROW - 29
Semi-final - Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN 21-18 / 15-21 / 21-15 LAW Cheuk Him / YEUNG Nga Ting - 47
Semi-final - LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 21-8 / 21-14 YEUNG Ming Nok / YEUNG Pui Lam - 27
Final - LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 21-9 / 21-14 Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN - 31
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 22 46 2 9.1% 1662 75.55 00:30:41 2.46 1 4.5%
MS 31 73 11 35.5% 2530 81.61 00:39:00 2.09 4 12.9%
WD 22 50 6 27.3% 1811 82.32 00:37:19 2.21 2 9.1%
WS 31 74 12 38.7% 2606 84.06 00:39:39 2.12 3 9.7%
XD 23 52 6 26.1% 1824 79.3 00:32:42 2.43 0 0.0%
Total 129 295 37 28.7% 10433 80.88 00:36:20 2.23 10 7.8%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 14 2 87.5%
Hong Kong 29 6 82.9%
Indonesia 16 7 69.6%
Singapore 8 4 66.7%
Denmark 36 19 65.5%
France 18 14 56.2%
England 15 12 55.6%
Sweden 15 15 50.0%
Hungary 3 3 50.0%
Ireland 2 2 50.0%
Spain 1 1 50.0%
Netherlands 23 26 46.9%
Poland 7 8 46.7%
Slovenia 6 7 46.2%
Bulgaria 3 4 42.9%
Belgium 5 9 35.7%
Scotland 9 17 34.6%
India 3 6 33.3%
Czech Republic 1 2 33.3%
Egypt 1 2 33.3%
Switzerland 5 12 29.4%
Austria 2 5 28.6%
Great Britain 1 3 25.0%
Germany 3 13 18.8%
Ukraine 0 1 0.0%
1

Category: