Thailand Masters  

Tournament Name: Princess Sirivannavari Thailand Masters 2017
Tournament Dates: 07/02/2017-12/02/2017
Location: Thailand, Bangkok
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD HUANG Kaixiang / WANG Yilyu LU Ching Yao / YANG Po Han
MS Tommy SUGIARTO Kantaphon WANGCHAROEN
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI
WS Busanan ONGBAMRUNGPHAN Aya OHORI
XD ZHANG Nan / LI Yinhui Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 1209 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Sutichon POL-GUL 21-12 / 21-7 Woratat JIANPIPATGUN / Apichasit TEERAWIWAT 1117 21
Round 1 1103 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 21-14 / 21-13 Warit SARAPAT / Panachai WORASAKTAYANAN 1097 31
Round 1 552 Watchara BURANAKUEA / Pongsakorn THONGKHAM 21-18 / 21-18 M Sulton AL HAKIM / Ragawa Tamasuta AYODYA (1216*) 26
Round 1 (954*) ARKORNNIT THAPTIMDONG / Weeraphat PHAKJARUNG 20-22 / 21-16 / 21-14 Nathaniel Ernestan SULISTYO / Jaspar Woon Chai YU 1177 40
Round 1 1117 Charongrat NOBSAMRONG / Kumpon SRIHONG 21-12 / 19-21 / 21-16 Ramadhani AKBAR GUSTI / Hendra TANDJAYA (1198*) 37
Round 1 (534*) Tanawat TOPATTANAKUL / Natchanon TULAMOK 21-6 / 21-18 Gabriel SAMBOUW / Gusti Ahmad Ali SAPUTRA 555 21
Round 1 (958*) Jericho See DARTAGNAN / Androw YUNANTO 21-18 / 21-17 Supakit JANDARA / Peeranut SANGSOMPORN (1224*) 18
Round 1 931 Sukrit MAUNGLAI / Natdanai UAKOOLWARAWAT 21-6 / 21-13 Phakorn CHOTPHINIT / Teerapat KEAWAN 1265 20
Round 2 1209 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Sutichon POL-GUL 25-27 / 21-15 / 21-19 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 1103 68
Round 2 552 Watchara BURANAKUEA / Pongsakorn THONGKHAM 24-22 / 21-19 ARKORNNIT THAPTIMDONG / Weeraphat PHAKJARUNG (954*) 26
Round 2 (534*) Tanawat TOPATTANAKUL / Natchanon TULAMOK 21-15 / 21-16 Charongrat NOBSAMRONG / Kumpon SRIHONG 1117 31
Round 2 931 Sukrit MAUNGLAI / Natdanai UAKOOLWARAWAT 21-13 / 22-20 Jericho See DARTAGNAN / Androw YUNANTO (958*) 28
MD
Round 1 46 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-15 / 21-9 Kittithat CHEIKLINTHES / Piyapat WANNALEE (560*) 23
Round 1 24 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-6 / 21-6 Krisda KOLUM / Kaninpong YOKARD 401 19
Round 1 (356*) Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-12 / 21-14 Songphon ANUGRITAYAWON / Peeranat BOONTUN (523*) 23
Round 1 89 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-15 / 21-19 Krit TANTIANANKUL / Tanupat VIRIYANGKURA 211 37
Round 1 34 Thien How HOON / Kok Siang TEO 21-12 / 16-21 / 21-9 Wachirawit SOTHON / Natthapat TRINKAJEE (543*) 40
Round 1 386 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-13 / 21-13 Takdanai BOONRAWD / Ath CHIENGWONG (526*) 30
Round 1 255 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-16 / 21-17 Altof BARRIQ / Reinard DHANRIANO 159 22
Round 1 100 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 19-21 / 21-10 / 21-14 Yonathan Suryatama DASUKI / Didit JUANG 452 46
Round 1 179 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 21-17 / 21-9 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 235 27
Round 1 62 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 21-12 / 21-10 Sukrit MAUNGLAI / Natdanai UAKOOLWARAWAT 931 28
Round 1 102 Trawut POTIENG / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-15 / 16-21 / 21-12 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 78 48
Round 1 29 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 15-21 / 21-17 / 22-20 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 37 53
Round 1 289 Wannawat AMPUNSUWAN / Inkarat APISUK 21-11 / 21-15 Watchara BURANAKUEA / Pongsakorn THONGKHAM 552 24
Round 1 39 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-7 / 21-9 Tanawat TOPATTANAKUL / Natchanon TULAMOK (534*) 23
Round 1 30 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 21-19 / 21-18 HUNG Ying Yuan / Wei Chen LIU (519*) 30
Round 1 21 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-11 / 21-17 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Sutichon POL-GUL 1209 27
Round 2 24 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-8 / 21-14 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 46 26
Round 2 89 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-18 / 21-13 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO (356*) 39
Round 2 386 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-15 / 0-0 Ret. Thien How HOON / Kok Siang TEO 34 16
Round 2 100 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 15-21 / 21-17 / 24-22 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 255 68
Round 2 62 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 21-11 / 21-11 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 179 30
Round 2 29 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-8 / 19-21 / 21-17 Trawut POTIENG / Nanthakarn YORDPHAISONG 102 53
Round 2 39 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-8 / 17-21 / 21-19 Wannawat AMPUNSUWAN / Inkarat APISUK 289 54
Round 2 21 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-13 / 21-16 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 30 31
Quarter-final 24 LU Ching Yao / YANG Po Han 24-22 / 21-16 LIU Cheng / ZHANG Nan 89 45
Quarter-final 100 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-15 / 21-16 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 386 34
Quarter-final 29 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-18 / 21-17 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 62 32
Quarter-final 39 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-14 / 21-13 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21 33
Semi-final 24 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-16 / 21-17 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 100 39
Semi-final 39 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-8 / 21-17 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 29 33
Final 39 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-19 / 21-23 / 21-16 LU Ching Yao / YANG Po Han 24 74
MS (qual)
Round 1 (947*) Napatarawong SAWASDIVANICHAKORN 21-17 / 21-13 Kunanon PROMCHIENRUT 1531 25
Round 1 (1359*) Muhammad Naim AHMAD FAIRUZLY 21-14 / 21-9 Setthawut JIANTANET 1531 21
Round 1 1378 Phakorn CHOTPHINIT 20-22 / 21-15 / 21-16 Skypet SAINGTHONG (1588*) 37
Round 1 (553*) Ruttanapak OUPTHONG 21-7 / 21-8 Jericho See DARTAGNAN (1589*) 19
Round 1 1531 Supachai CHAISIN 21-8 / 21-12 Ramadhani AKBAR GUSTI (1550*) 18
Round 1 480 Androw YUNANTO 21-11 / 21-15 Puchit ANOTHAISATPORN 1470 25
Round 1 (967*) Naoki YAMAZAWA 21-18 / 21-19 Peeranat BOONTUN (1575*) 39
Round 1 1151 Teerapat KEAWAN 21-12 / 21-10 Tirawat INTAJAK (1561*) 21
Round 1 1744 M Sulton AL HAKIM 21-14 / 21-17 Apinop ARAYACHAROEN 1201 30
Round 1 1181 Supakit JANDARA 21-16 / 21-8 Anthony Ratchanon JONGJUCKKRAPUN 1531 24
Round 2 (947*) Napatarawong SAWASDIVANICHAKORN 18-21 / 21-8 / 21-16 Muhammad Naim AHMAD FAIRUZLY (1359*) 37
Round 2 (553*) Ruttanapak OUPTHONG 21-12 / 21-12 Phakorn CHOTPHINIT 1378 25
Round 2 1531 Supachai CHAISIN 21-12 / 17-21 / 21-19 Aekyuth PAIJIT 1531 42
Round 2 480 Androw YUNANTO 21-16 / 21-13 Thanapat RUNGRATTANAPON 1531 27
Round 2 (967*) Naoki YAMAZAWA 21-10 / 21-10 Vichayapong KANJANAKEEREEWONG 961 25
Round 2 1151 Teerapat KEAWAN 13-21 / 21-17 / 21-11 Praranat PRAPUTTHAM 910 42
Round 2 1341 Kittithat CHEIKLINTHES 21-14 / 21-18 M Sulton AL HAKIM 1744 22
Round 2 1181 Supakit JANDARA 21-19 / 21-17 Krisda KOLUM 1234 35
MS
Round 1 11 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 21-17 Andre MARTEEN 134 37
Round 1 (553*) Ruttanapak OUPTHONG 21-17 / 14-21 / 21-13 Eetu HEINO 91 52
Round 1 853 Chayanin MEKMUSIK 15-21 / 21-19 / 21-5 Nathaniel Ernestan SULISTYO 212 39
Round 1 230 LEE Zii Jia 21-15 / 21-6 Kachain BUARUNG 693 23
Round 1 427 Kunlavut VITIDSARN 21-9 / 21-7 Hemanth M.GOWDA 186 25
Round 1 38 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-11 / 21-3 Chacharit YAOWANIT 261 29
Round 1 448 Karnphop ATTHAVIROJ 21-17 / 21-17 Peeranut SANGSOMPORN 904 22
Round 1 19 Jonatan CHRISTIE 21-12 / 21-13 Naoki YAMAZAWA (967*) 27
Round 1 138 Aditya JOSHI 21-12 / 21-19 Weeraphat PHAKJARUNG 554 29
Round 1 286 Kittipong IMNARK 21-11 / 24-22 Chaiyasit SUKASEM 720 29
Round 1 88 Pratul JOSHI 21-12 / 21-10 Pacharapol NIPORNRAM 492 24
Round 1 142 Kantaphon WANGCHAROEN 21-5 / 21-11 Setthanan PIYAWATCHARAVIJIT 721 18
Round 1 98 Fikri Ihsandi HADMADI 22-20 / 21-15 Phanuwat SRIMANTA 584 40
Round 1 80 Firman Abdul KHOLIK 21-13 / 19-21 / 23-21 Suppanyu AVIHINGSANON 86 86
Round 1 745 Kaninpong YOKARD 21-15 / 21-12 Supakit JANDARA 1181 28
Round 1 196 Kantawat LEELAVECHABUTR 21-12 / 21-11 Yulianto ILHAM SRI 418 28
Round 1 63 Khosit PHETPRADAB 21-4 / 21-13 Kittithat CHEIKLINTHES 1341 20
Round 1 187 Koki WATANABE 18-21 / 21-8 / 21-5 Arun Kumar ASHOK KUMAR 226 40
Round 1 167 Evert SUKAMTA 21-6 / 21-10 Tawan HUANSURIYA 432 29
Round 1 69 Muhammad Bayu PANGISTHU 21-16 / 21-16 Saran JAMSRI 731 28
Round 1 227 Mek NARONGRIT 11-21 / 21-17 / 21-16 Vi Hen TAN 364 49
Round 1 20 Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-15 Satheishtharan RAMACHANDRAN 148 41
Round 1 171 Henrikho KHO WIBOWO 21-7 / 21-10 Supachai CHAISIN 1531 20
Round 1 58 ZHAO Junpeng 21-15 / 21-15 Kandis WANAROON 425 36
Round 1 76 Pannawit THONGNUAM 21-12 / 21-11 Yan Tuck CHAN 334 25
Round 1 27 HSU Jen Hao 21-14 / 20-22 / 21-14 Korakrit LAOTRAKUL 303 84
Round 1 287 Vicky Angga SAPUTRA 21-8 / 21-14 Abhishek YELIGAR 92 25
Round 1 36 Anthony Sinisuka GINTING 21-13 / 21-7 Yodsakorn NUALNOOPLONG 453 24
Round 1 280 Jaspar Woon Chai YU 21-14 / 21-16 Napatarawong SAWASDIVANICHAKORN (947*) 25
Round 1 28 HUANG Yuxiang 21-17 / 21-8 Adulrach NAMKUL 162 29
Round 1 480 Androw YUNANTO W.O. Sourabh VERMA 41 0
Round 1 1151 Teerapat KEAWAN W.O. Sameer VERMA 25 0
Round 2 11 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-16 / 21-18 Ruttanapak OUPTHONG (553*) 32
Round 2 480 Androw YUNANTO 21-14 / 21-14 Chayanin MEKMUSIK 853 27
Round 2 230 LEE Zii Jia 21-8 / 21-9 Kunlavut VITIDSARN 427 26
Round 2 38 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-10 / 21-12 Karnphop ATTHAVIROJ 448 28
Round 2 138 Aditya JOSHI 21-16 / 21-19 Jonatan CHRISTIE 19 38
Round 2 88 Pratul JOSHI 21-16 / 16-21 / 21-12 Kittipong IMNARK 286 56
Round 2 142 Kantaphon WANGCHAROEN 21-10 / 21-14 Fikri Ihsandi HADMADI 98 38
Round 2 80 Firman Abdul KHOLIK 21-5 / 21-11 Kaninpong YOKARD 745 21
Round 2 63 Khosit PHETPRADAB 21-19 / 21-11 Kantawat LEELAVECHABUTR 196 42
Round 2 187 Koki WATANABE 21-14 / 21-14 Teerapat KEAWAN 1151 31
Round 2 69 Muhammad Bayu PANGISTHU 21-11 / 13-21 / 21-11 Evert SUKAMTA 167 53
Round 2 20 Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-7 Mek NARONGRIT 227 25
Round 2 58 ZHAO Junpeng 21-15 / 21-9 Henrikho KHO WIBOWO 171 25
Round 2 27 HSU Jen Hao 21-12 / 21-19 Pannawit THONGNUAM 76 52
Round 2 36 Anthony Sinisuka GINTING 21-8 / 21-13 Vicky Angga SAPUTRA 287 32
Round 2 28 HUANG Yuxiang 21-2 / 21-12 Jaspar Woon Chai YU 280 22
Round 3 11 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-17 / 21-14 Androw YUNANTO 480 31
Round 3 230 LEE Zii Jia 21-19 / 21-14 Ihsan Maulana MUSTOFA 38 44
Round 3 138 Aditya JOSHI 21-19 / 21-10 Pratul JOSHI 88 36
Round 3 142 Kantaphon WANGCHAROEN 25-23 / 21-12 Firman Abdul KHOLIK 80 52
Round 3 63 Khosit PHETPRADAB 21-12 / 21-12 Koki WATANABE 187 37
Round 3 20 Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-14 Muhammad Bayu PANGISTHU 69 31
Round 3 58 ZHAO Junpeng 16-21 / 21-12 / 21-9 HSU Jen Hao 27 47
Round 3 36 Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-15 / 21-12 HUANG Yuxiang 28 62
Quarter-final 230 LEE Zii Jia 21-18 / 21-12 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 11 38
Quarter-final 142 Kantaphon WANGCHAROEN 21-12 / 21-11 Aditya JOSHI 138 34
Quarter-final 20 Tommy SUGIARTO 21-9 / 22-24 / 21-17 Khosit PHETPRADAB 63 74
Quarter-final 36 Anthony Sinisuka GINTING 21-16 / 21-16 ZHAO Junpeng 58 39
Semi-final 142 Kantaphon WANGCHAROEN 15-21 / 21-18 / 22-20 LEE Zii Jia 230 67
Semi-final 20 Tommy SUGIARTO 16-21 / 21-18 / 21-14 Anthony Sinisuka GINTING 36 68
Final 20 Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-11 Kantaphon WANGCHAROEN 142 40
WD (qual)
Round 1 443 Supissara PAEWSAMPRAN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-13 / 21-13 Pitchyapa PHUYADAO / Nichapat TRAIYASUT (728*) 23
Round 1 377 Erina HONDA / Nozomi SHIMIZU 18-21 / 21-16 / 21-11 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 385 40
Round 1 (332*) Pattaranan CHAMNAKTAN / Kittipak DUBTHUK 16-21 / 21-8 / 21-11 Maytinee KUNAANUVIT / Pichamon PHATCHARAPHISUTSIN (731*) 41
WD
Round 1 6 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-4 / 21-9 Cynthia Shara AYUNIDHA / Monika Intan TUTIHARTA (511*) 16
Round 1 119 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 21-15 / 21-4 Saranchana CHAIKITTIWAT / Mesnee LOOG (473*) 21
Round 1 (246*) Della Destiara HARIS / Apriyani RAHAYU 21-16 / 21-17 CHENG Yu Chieh / HU Ling Fang 96 36
Round 1 443 Ade Magnifiro KHASANAH / Rofahadah Supriadi PUTRI 21-13 / 17-21 / 21-12 Kittanut PONGPUEK / Suangsupa SUPPASANG (470*) 41
Round 1 155 BAO Yixin / YU Xiaohan 21-14 / 8-21 / 21-16 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 11 67
Round 1 28 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 21-12 / 18-21 / 21-14 Natcha SAENGCHOTE / Nannapas SUKKLAD 206 52
Round 1 (201*) Greysia POLII / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-14 / 23-21 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 35 45
Round 1 (332*) Pattaranan CHAMNAKTAN / Kittipak DUBTHUK 21-10 / 21-14 Manassiri BOWONWITTHANAKUL / Praphawarin JATUPANAPORN (480*) 23
Round 1 182 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 21-9 / 21-10 Aghisna Fathkul LAILI / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 443 26
Round 1 27 HUANG Dongping / LI Yinhui 16-21 / 21-8 / 21-8 Ruethaichanok LAISUAN / Supamart MINGCHUA (512*) 49
Round 1 161 Natchpapha CHATUPORNKARNCHANA / Sanicha CHUMNIBANNAKARN 20-22 / 21-18 / 21-14 CHEN Su Yu / TANG Wan Yi 192 56
Round 1 15 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-18 / 18-21 / 21-12 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 46 51
Round 1 443 Supissara PAEWSAMPRAN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 19-21 / 21-7 / 21-16 Thanapim KAWEENUNTAVONG / Sarita SUWANNAKITBORIHAN (483*) 43
Round 1 18 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 21-6 / 21-9 Atitaya POVANON / Nootprawee PROMDEJ (477*) 22
Round 1 377 Erina HONDA / Nozomi SHIMIZU 21-11 / 21-15 Fareeda LOOG / walaiphan PATIMON (476*) 25
Round 1 10 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-8 / 21-6 Sararat CHUEBOCA / Thunyathorn THAMNOPAKAO (488*) 22
Round 2 6 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-13 / 21-11 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 119 31
Round 2 (246*) Della Destiara HARIS / Apriyani RAHAYU 21-10 / 21-10 Ade Magnifiro KHASANAH / Rofahadah Supriadi PUTRI 443 22
Round 2 155 BAO Yixin / YU Xiaohan 21-14 / 22-20 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 28 47
Round 2 (201*) Greysia POLII / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-9 / 21-18 Pattaranan CHAMNAKTAN / Kittipak DUBTHUK (332*) 35
Round 2 27 HUANG Dongping / LI Yinhui 14-21 / 21-13 / 21-7 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 182 68
Round 2 15 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-6 / 21-12 Natchpapha CHATUPORNKARNCHANA / Sanicha CHUMNIBANNAKARN 161 28
Round 2 18 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 21-14 / 21-15 Supissara PAEWSAMPRAN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 443 31
Round 2 10 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-8 / 21-10 Erina HONDA / Nozomi SHIMIZU 377 33
Quarter-final 6 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-18 / 21-13 Della Destiara HARIS / Apriyani RAHAYU (246*) 46
Quarter-final (201*) Greysia POLII / Rosyita Eka PUTRI SARI 22-24 / 23-21 / 21-17 BAO Yixin / YU Xiaohan 155 78
Quarter-final 27 HUANG Dongping / LI Yinhui 16-21 / 21-16 / 0-0 Ret. Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 15 51
Quarter-final 10 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-14 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 18 43
Semi-final 6 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-7 Greysia POLII / Rosyita Eka PUTRI SARI (201*) 33
Semi-final 10 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 23-21 / 17-21 / 21-14 HUANG Dongping / LI Yinhui 27 84
Final 6 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 10 46
WS (qual)
Round 1 459 Thamolwan POOPRADUBSIL 22-20 / 21-19 Nuntakarn AIMSAARD 399 32
Round 1 472 Banthita KHAMSAITONG 21-13 / 21-13 Benyapa AIMSAARD 987 23
Round 1 928 Krittaporn JIANTANET 21-13 / 21-13 AZISAH Syafitri Nur 415 25
Round 1 (288*) Natsumi SHIMODA 21-15 / 21-15 Thunyathorn THAMNOPAKAO (979*) 31
Round 1 928 Yee YAP 21-19 / 21-9 Nootprawee PROMDEJ 481 27
Round 1 424 Nattcha CHATPUTTARIN 23-21 / 21-13 Sararat CHUEBOCA (980*) 30
Round 1 928 Suphapich SILPRAKOB 21-16 / 21-14 Nozomi SHIMIZU (982*) 22
Round 1 421 Kunjira KHONGDEE 21-16 / 21-16 Atitaya POVANON 564 29
Round 2 459 Thamolwan POOPRADUBSIL 21-8 / 21-18 Banthita KHAMSAITONG 472 31
Round 2 (288*) Natsumi SHIMODA 21-14 / 21-7 Krittaporn JIANTANET 928 24
Round 2 928 Yee YAP 21-10 / 19-21 / 21-10 Nattcha CHATPUTTARIN 424 42
Round 2 928 Suphapich SILPRAKOB 22-20 / 21-14 Kunjira KHONGDEE 421 27
WS
Round 1 12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-16 / 21-17 Natsuki NIDAIRA 121 49
Round 1 105 GAO Fangjie 24-22 / 21-6 Phittayaporn CHAIWAN 289 40
Round 1 52 Soniia CHEAH 21-13 / 21-13 Thamolwan POOPRADUBSIL 459 33
Round 1 88 CHEN Su Yu 21-14 / 21-16 Piramon CHAMNAKTAN 259 31
Round 1 21 CHEN Yufei 21-14 / 21-16 Yee YAP 928 31
Round 1 86 YEO Jia Min 21-12 / 19-21 / 21-18 Chasinee KOREPAP 197 54
Round 1 46 Pornpawee CHOCHUWONG 21-10 / 16-21 / 21-18 ZHANG Yiman 123 59
Round 1 (288*) Natsumi SHIMODA 17-21 / 21-11 / 21-14 Febby ANGGUNI 112 60
Round 1 179 TANG Wan Yi 21-12 / 21-13 Suphapich SILPRAKOB 928 28
Round 1 76 CHEN Xiaoxin 21-16 / 21-16 Supanida KATETHONG 135 40
Round 1 94 Yulia Yosephin SUSANTO 21-18 / 21-10 Chananchida JUCHAROEN 315 37
Round 1 20 Aya OHORI 21-13 / 21-9 Rui Chen YAP 205 25
Round 1 168 Sarita SUWANNAKITBORIHAN 21-13 / 21-17 Maya CHEN 182 27
Round 1 28 LIANG Xiaoyu 21-5 / 21-18 HU Ling Fang 134 27
Round 1 269 LI Wenmei 21-15 / 21-12 Ornnicha JONGSATHAPORNPARN 267 36
Round 1 16 Nitchaon JINDAPOL 21-12 / 21-11 Jesica MULJATI 153 37
Round 2 12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 13-21 / 21-16 / 21-18 GAO Fangjie 105 73
Round 2 52 Soniia CHEAH 21-19 / 21-19 CHEN Su Yu 88 39
Round 2 21 CHEN Yufei 21-18 / 21-7 YEO Jia Min 86 34
Round 2 (288*) Natsumi SHIMODA 21-17 / 19-21 / 24-22 Pornpawee CHOCHUWONG 46 71
Round 2 76 CHEN Xiaoxin 21-17 / 21-11 TANG Wan Yi 179 33
Round 2 20 Aya OHORI 21-16 / 21-13 Yulia Yosephin SUSANTO 94 39
Round 2 28 LIANG Xiaoyu 22-20 / 21-3 Sarita SUWANNAKITBORIHAN 168 36
Round 2 16 Nitchaon JINDAPOL 21-18 / 21-17 LI Wenmei 269 44
Quarter-final 12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-7 / 21-18 Soniia CHEAH 52 35
Quarter-final 21 CHEN Yufei 21-15 / 21-11 Natsumi SHIMODA (288*) 33
Quarter-final 20 Aya OHORI 21-9 / 21-12 CHEN Xiaoxin 76 41
Quarter-final 16 Nitchaon JINDAPOL 21-15 / 19-21 / 21-14 LIANG Xiaoyu 28 66
Semi-final 12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 18-21 / 22-20 / 21-17 CHEN Yufei 21 79
Semi-final 20 Aya OHORI 21-16 / 21-17 Nitchaon JINDAPOL 16 48
Final 12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-18 / 21-16 Aya OHORI 20 57
XD (qual)
Round 1 735 Sukrit MAUNGLAI / Natchpapha CHATUPORNKARNCHANA 21-17 / 21-10 Piyapat WANNALEE / Thanapim KAWEENUNTAVONG 1271 28
Round 1 (1040*) Kittithat CHEIKLINTHES / Thunyathorn THAMNOPAKAO 14-21 / 21-19 / 21-18 Tanawat TOPATTANAKUL / Supissara PAEWSAMPRAN (1306*) 41
Round 1 (1036*) Weeraphat PHAKJARUNG / Natthakorn JAIAREREE 21-11 / 21-13 Tanakrit CHOKTHANAKUNCHAI / walaiphan PATIMON (1314*) 18
Round 1 (349*) Mek NARONGRIT / Supanida KATETHONG 21-9 / 21-11 Ramadhani AKBAR GUSTI / Rofahadah Supriadi PUTRI (1301*) 21
Round 1 630 Pongsakorn THONGKHAM / Nannapas SUKKLAD 21-13 / 21-9 Ragawa Tamasuta AYODYA / Aghisna Fathkul LAILI (1299*) 19
Round 1 (1032*) Sutichon POL-GUL / Sararat CHUEBOCA 18-21 / 21-9 / 21-17 Ath CHIENGWONG / Suchanya KANCHANASAKA (1302*) 45
Round 1 639 Natchanon TULAMOK / Sanicha CHUMNIBANNAKARN 21-14 / 21-18 Kaninpong YOKARD / Nootprawee PROMDEJ 582 26
Round 1 1203 Warit SARAPAT / Fareeda LOOG 24-22 / 21-18 Kumpon SRIHONG / Suphapich SILPRAKOB (1334*) 31
Round 2 735 Sukrit MAUNGLAI / Natchpapha CHATUPORNKARNCHANA 21-13 / 20-22 / 21-17 Kittithat CHEIKLINTHES / Thunyathorn THAMNOPAKAO (1040*) 51
Round 2 (349*) Mek NARONGRIT / Supanida KATETHONG 21-18 / 21-13 Weeraphat PHAKJARUNG / Natthakorn JAIAREREE (1036*) 24
Round 2 630 Pongsakorn THONGKHAM / Nannapas SUKKLAD 23-21 / 21-19 Sutichon POL-GUL / Sararat CHUEBOCA (1032*) 33
Round 2 1203 Warit SARAPAT / Fareeda LOOG 21-13 / 21-18 Natchanon TULAMOK / Sanicha CHUMNIBANNAKARN 639 27
XD
Round 1 222 Afiat Yuris WIRAWAN / Nadya MELATI 21-10 / 21-11 Hendra TANDJAYA / Cynthia Shara AYUNIDHA 522 20
Round 1 225 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Chasinee KOREPAP 21-12 / 21-7 Jericho See DARTAGNAN / Ade Magnifiro KHASANAH (590*) 19
Round 1 49 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-14 / 21-13 Panachai WORASAKTAYANAN / Ruethaichanok LAISUAN (565*) 29
Round 1 (352*) Tanupat VIRIYANGKURA / Alisa SAPNITI 21-18 / 15-21 / 21-16 Yohanes Rendy SUGIARTO / Dian FITRIANI (547*) 46
Round 1 16 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-18 / 21-19 Tinn ISRIYANET / Pacharapun CHOCHUWONG 142 33
Round 1 157 Supak JOMKOH / Puttita SUPAJIRAKUL 21-11 / 21-8 Didit JUANG / Keshya Nurvita HANADIA 139 23
Round 1 28 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 21-13 / 21-12 Wei Chen LIU / CHENG Yu Chieh (562*) 25
Round 1 (349*) Mek NARONGRIT / Supanida KATETHONG 21-11 / 21-12 Warit SARAPAT / Fareeda LOOG 1203 20
Round 1 (262*) LU Ching Yao / HU Ling Fang 21-12 / 21-14 Pongsakorn THONGKHAM / Nannapas SUKKLAD 630 23
Round 1 (356*) Nanthakarn YORDPHAISONG / Rawinda PRAJONGJAI 21-16 / 22-24 / 21-19 Parinyawat THONGNUAM / Natcha SAENGCHOTE 62 60
Round 1 102 Yan Tuck CHAN / Yuko KAWASAKI 21-15 / 21-16 Nonthawat SATTANAKO / Supamart MINGCHUA (551*) 21
Round 1 15 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-14 / 21-9 Androw YUNANTO / AZISAH Syafitri Nur 522 22
Round 1 (265*) YANG Po Han / HUNG Shih Han 21-11 / 21-7 Sukrit MAUNGLAI / Natchpapha CHATUPORNKARNCHANA 735 20
Round 1 80 Yantoni Edy SAPUTRA / Marsheilla Gischa ISLAMI 5-21 / 21-19 / 21-19 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 37 41
Round 1 93 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-15 / 21-15 HUNG Ying Yuan / LIN Xiao Min (543*) 25
Round 1 12 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-3 / 21-17 Trikusuma WARDHANA / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 522 22
Round 2 222 Afiat Yuris WIRAWAN / Nadya MELATI 21-14 / 21-12 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Chasinee KOREPAP 225 31
Round 2 49 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-14 / 0-0 Ret. Tanupat VIRIYANGKURA / Alisa SAPNITI (352*) 14
Round 2 157 Supak JOMKOH / Puttita SUPAJIRAKUL 21-19 / 22-20 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 16 38
Round 2 28 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 21-16 / 13-21 / 21-15 Mek NARONGRIT / Supanida KATETHONG (349*) 52
Round 2 (262*) LU Ching Yao / HU Ling Fang 16-21 / 21-17 / 21-15 Nanthakarn YORDPHAISONG / Rawinda PRAJONGJAI (356*) 48
Round 2 15 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-3 / 21-9 Yan Tuck CHAN / Yuko KAWASAKI 102 18
Round 2 (265*) YANG Po Han / HUNG Shih Han 21-9 / 21-17 Yantoni Edy SAPUTRA / Marsheilla Gischa ISLAMI 80 25
Round 2 12 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-11 WANG Yilyu / HUANG Dongping 93 36
Quarter-final 49 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-7 / 21-14 Afiat Yuris WIRAWAN / Nadya MELATI 222 27
Quarter-final 28 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 21-17 / 21-18 Supak JOMKOH / Puttita SUPAJIRAKUL 157 44
Quarter-final 15 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-19 / 21-9 LU Ching Yao / HU Ling Fang (262*) 31
Quarter-final 12 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 21-17 YANG Po Han / HUNG Shih Han (265*) 29
Semi-final 49 ZHANG Nan / LI Yinhui 20-20 Ret. Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 28 24
Semi-final 12 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-16 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 15 37
Final 49 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-11 / 20-22 / 21-13 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 12 73
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 68 8 26.7% 2413 80.43 00:36:22 2.21 2 6.7%
MS 61 135 13 21.3% 4649 76.21 00:37:02 2.06 6 9.8%
WD 30 70 10 33.3% 2406 80.2 00:40:40 1.97 4 13.3%
WS 31 69 7 22.6% 2474 79.81 00:43:17 1.84 5 16.1%
XD 29 64 6 20.7% 2228 76.83 00:32:21 2.38 2 6.9%
Total 181 406 44 24.3% 14170 78.29 00:37:51 2.07 19 10.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 35 11 76.1%
Japan 17 9 65.4%
Singapore 8 5 61.5%
Malaysia 12 10 54.5%
Indonesia 52 52 50.0%
India 5 5 50.0%
Brunei Darussalem 1 1 50.0%
Chinese Taipei 13 15 46.4%
Thailand 98 130 43.0%
U.S.A. 1 3 25.0%
Finland 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2020 NG Ka Long Angus Kenta NISHIMOTO 16-21 / 21-13 / 21-12
2019 LOH Kean Yew LIN Dan 21-19 / 21-18
2018 Tommy SUGIARTO LEONG Jun Hao 21-16 / 21-15
2017 Tommy SUGIARTO Kantaphon WANGCHAROEN 21-17 / 21-11
2016 LEE Hyun Il HU Yun 21-18 / 21-19