European Championships  

Tournament Name: European Championships 1996 I
Tournament Dates: 20/04/1996-20/04/1996
Location: Denmark, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND Michael SOGAARD / Henrik SVARRER
MS Poul-Erik HOYER Peter RASMUSSEN
WD Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN
WS Camilla MARTIN Marina YAKUSHEVA
XD Michael SOGAARD / Rikke OLSEN Simon ARCHER / Julie BRADBURY

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (32*) Robert MATEUSIAK / Damian PLAWECKI 15-9 / 15-6 Donal O`HALLORAN / Michael WATT - 0
Round 1 - Dennis LENS / Ron MICHELS 15-7 / 12-15 / 15-3 Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE (40*) 0
Round 1 (58*) Boris KESSOV / Theodoros VELKOS 15-9 / 15-4 Heiki SORGE / Einar VEEDE - 0
Round 1 (273*) Ruud KUIJTEN / Pedro VANNESTE 15-12 / 15-6 Adrian IONESCU / Florin POSTEUCA - 0
Round 1 (55*) Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV 15-2 / 15-2 Ales BABNIK / Andrej POHAR (740*) 0
Round 1 (369*) Michal LOGOSZ / Dariusz ZIEBA 6-15 / 15-6 / 15-11 Andrew GROVES-BURKE / Geraint LEWIS - 0
Round 1 (41*) Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV 15-5 / 15-8 Christian NYFFENEGGER / Stephan WAPP (162*) 0
Round 1 (86*) Michael O`MEARA / Bruce TOPPING 15-7 / 15-2 Aivaras KVEDARAUSKAS / Donatas VIEVESIS - 0
Round 2 (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-6 / 15-7 Pascal BIRCHER / Remy MATTHEY DE L`ETANG - 0
Round 2 (35*) Michael HELBER / Michael KECK 15-6 / 15-13 Jonas Weicheng HUANG / Tryggvi NIELSEN - 0
Round 2 - Dennis LENS / Ron MICHELS 15-8 / 15-6 Daniel GASPAR / Petr JANDA (278*) 0
Round 2 (12*) Simon ARCHER / Chris HUNT 18-14 / 15-6 Henrik ANDERSSON / Johan THOLINSSON (88*) 0
Round 2 (59*) Alastair GATT / Craig ROBERTSON 11-15 / 15-4 / 15-12 Boris KESSOV / Theodoros VELKOS (58*) 0
Round 2 (16*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-1 / 15-1 Ibrahim ALCI / Mert AYDOGMUS - 0
Round 2 (55*) Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV 15-7 / 15-1 Richard BANHIDI / Gyula DR. SZALAI (279*) 0
Round 2 (64*) Julian ROBERTSON / Nathan ROBERTSON 15-5 / 15-6 Lasse LINDELOF / Mikael SEGERCRANTZ - 0
Round 2 (369*) Michal LOGOSZ / Dariusz ZIEBA 15-10 / 15-4 Dmitry MIZNIKOV / Fernando SILVA - 0
Round 2 (13*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-8 / 15-3 Erik LIA / Trond WAALAND (95*) 0
Round 2 (41*) Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV 15-4 / 15-1 Jean-Frederic MASSIAS / David TOUPE - 0
Round 2 (80*) Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS 15-7 / 15-7 Kai MITTELDORF / Uwe OSSENBRINK (42*) 0
Round 2 (76*) Artur KHACHATURJAN / Sergey MELNIKOV 15-11 / 15-10 Michael O`MEARA / Bruce TOPPING (86*) 0
Round 2 (7*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-3 / 15-4 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (51*) 0
Round 2 (32*) Robert MATEUSIAK / Damian PLAWECKI W.O. John Leung (Nigs-2002) / Richard VAUGHAN (396*) 0
Round 2 (53*) Hugo RODRIGUES / Marco VASCONCELOS W.O. Ruud KUIJTEN / Pedro VANNESTE (273*) 0
Round 3 (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-8 / 15-8 Robert MATEUSIAK / Damian PLAWECKI (32*) 0
Round 3 (35*) Michael HELBER / Michael KECK 17-14 / 8-15 / 15-12 Dennis LENS / Ron MICHELS - 0
Round 3 (12*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-4 / 15-8 Alastair GATT / Craig ROBERTSON (59*) 0
Round 3 (16*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-5 / 15-4 Hugo RODRIGUES / Marco VASCONCELOS (53*) 0
Round 3 (55*) Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV 15-11 / 15-11 Julian ROBERTSON / Nathan ROBERTSON (64*) 0
Round 3 (13*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-5 / 15-2 Michal LOGOSZ / Dariusz ZIEBA (369*) 0
Round 3 (41*) Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV 15-7 / 15-12 Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS (80*) 0
Round 3 (7*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-4 / 15-8 Artur KHACHATURJAN / Sergey MELNIKOV (76*) 0
Quarter-final (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-1 / 15-1 Michael HELBER / Michael KECK (35*) 0
Quarter-final (12*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-11 / 15-11 Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (16*) 0
Quarter-final (13*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-1 / 15-9 Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV (55*) 0
Quarter-final (7*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-7 / 15-9 Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV (41*) 0
Semi-final (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-6 / 15-10 Simon ARCHER / Chris HUNT (12*) 0
Semi-final (13*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-8 / 15-6 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (7*) 0
Final (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 10-15 / 15-12 / 18-17 Michael SOGAARD / Henrik SVARRER (13*) 0
MS
Round 1 (1*) Poul-Erik HOYER 15-3 / 15-4 Heiki SORGE (1087*) 0
Round 1 (881*) Michael WATT 15-8 / 15-1 Petr BASA (1097*) 0
Round 1 (64*) Lasse LINDELOF 15-4 / 15-6 Peter J. BUSH (185*) 0
Round 1 (212*) Boris KESSOV 15-5 / 15-3 Tryggvi NIELSEN (470*) 0
Round 1 (36*) Jens OLSSON 15-3 / 15-3 Geraint LEWIS (198*) 0
Round 1 (24*) Joris VAN SOERLAND 15-9 / 15-2 Pedro VANNESTE (49*) 0
Round 1 (46*) Andreij ANTROPOV 15-6 / 15-12 Etienne THOBOIS (108*) 0
Round 1 (77*) Hans SPERRE 15-7 / 15-4 Remy MATTHEY DE L`ETANG (144*) 0
Round 1 (22*) Darren J HALL 15-12 / 15-8 Pontus JANTTI (62*) 0
Round 1 (182*) Erik LIA 15-5 / 12-15 / 15-7 Gyula DR. SZALAI (121*) 0
Round 1 (78*) Dariusz ZIEBA 9-15 / 15-11 / 15-10 Bruce FLOCKHART (56*) 0
Round 1 (51*) Vladislav DRUZCHENKO 18-15 / 4-15 / 15-7 Soren B NIELSEN (25*) 0
Round 1 (89*) Detlef POSTE 15-7 / 18-13 Mihail POPOV (288*) 0
Round 1 (104*) Fernando SILVA 15-11 / 15-10 Artur KHACHATURJAN (284*) 0
Round 1 (32*) Jesper OLSSON 15-6 / 15-13 Andrej POHAR (155*) 0
Round 1 (71*) Daniel ERIKSSON 13-18 / 15-6 / 15-0 Theodoros VELKOS (86*) 0
Round 1 (55*) Thomas WAPP 15-10 / 13-15 / 15-0 Dmitry MIZNIKOV (437*) 0
Round 1 (97*) Colin HAUGHTON 15-5 / 15-6 Craig ROBERTSON (165*) 0
Round 1 (133*) Marek BUJAK 15-5 / 15-7 Peter KREULITSCH (115*) 0
Round 1 (258*) Vadim ITCKOV 15-4 / 15-8 Donal O`HALLORAN - 0
Round 1 (90*) Jyri AALTO 15-5 / 15-6 Mikhail KORCHOUK (118*) 0
Round 1 (20*) Jeroen VAN DIJK 15-9 / 15-9 Jim Ronny ANDERSEN (257*) 0
Round 1 (117*) Aivaras KVEDARAUSKAS 15-12 / 17-15 Jean-Frederic MASSIAS (114*) 0
Round 1 (60*) Pierre PELUPESSY 8-15 / 15-8 / 18-17 Victor MALJUTIN (485*) 0
Round 1 (159*) Richard VAUGHAN 15-10 / 15-5 Florin POSTEUCA (634*) 0
Round 1 (28*) Peter KNOWLES 15-0 / 15-3 Mert AYDOGMUS (975*) 0
Round 1 (105*) Robert LILJEQUIST 15-8 / 15-5 Konstantin TATRANOV (112*) 0
Round 1 (237*) Jacek NIEDZWIEDZKI 18-14 / 15-10 Richard BANHIDI (222*) 0
Round 1 (38*) Oliver PONGRATZ 15-0 / 15-2 Bruce TOPPING (146*) 0
Round 1 (11*) Peter RASMUSSEN 15-2 / 15-4 Rikard MAGNUSSON (26*) 0
Round 1 (37*) Chris BRUIL W.O. John Leung (Nigs-2002) (167*) 0
Round 1 (14*) Martin LUNDGAARD HANSEN W.O. Broddi KRISTJANSSON (341*) 0
Round 2 (1*) Poul-Erik HOYER 15-6 / 15-10 Michael WATT (881*) 0
Round 2 (64*) Lasse LINDELOF 15-9 / 15-6 Boris KESSOV (212*) 0
Round 2 (36*) Jens OLSSON 15-6 / 15-12 Joris VAN SOERLAND (24*) 0
Round 2 (77*) Hans SPERRE 15-12 / 15-3 Andreij ANTROPOV (46*) 0
Round 2 (22*) Darren J HALL 11-15 / 15-6 / 15-5 Erik LIA (182*) 0
Round 2 (37*) Chris BRUIL 18-15 / 14-18 / 15-6 Dariusz ZIEBA (78*) 0
Round 2 (51*) Vladislav DRUZCHENKO 15-9 / 15-8 Detlef POSTE (89*) 0
Round 2 (32*) Jesper OLSSON 15-5 / 15-6 Fernando SILVA (104*) 0
Round 2 (71*) Daniel ERIKSSON 15-4 / 15-9 Thomas WAPP (55*) 0
Round 2 (14*) Martin LUNDGAARD HANSEN 6-15 / 15-9 / 15-2 Colin HAUGHTON (97*) 0
Round 2 (133*) Marek BUJAK 15-8 / 15-10 Vadim ITCKOV (258*) 0
Round 2 (20*) Jeroen VAN DIJK 15-8 / 18-17 / 15-8 Jyri AALTO (90*) 0
Round 2 (60*) Pierre PELUPESSY 15-7 / 15-7 Aivaras KVEDARAUSKAS (117*) 0
Round 2 (28*) Peter KNOWLES 2-15 / 18-13 / 15-7 Richard VAUGHAN (159*) 0
Round 2 (105*) Robert LILJEQUIST 15-6 / 15-2 Jacek NIEDZWIEDZKI (237*) 0
Round 2 (11*) Peter RASMUSSEN 15-5 / 15-5 Oliver PONGRATZ (38*) 0
Round 3 (1*) Poul-Erik HOYER 18-16 / 15-4 Lasse LINDELOF (64*) 0
Round 3 (36*) Jens OLSSON 18-15 / 18-13 Hans SPERRE (77*) 0
Round 3 (22*) Darren J HALL 9-15 / 17-14 / 15-8 Chris BRUIL (37*) 0
Round 3 (71*) Daniel ERIKSSON 18-17 / 15-6 Martin LUNDGAARD HANSEN (14*) 0
Round 3 (20*) Jeroen VAN DIJK 8-15 / 15-5 / 15-11 Marek BUJAK (133*) 0
Round 3 (28*) Peter KNOWLES 15-8 / 15-13 Pierre PELUPESSY (60*) 0
Round 3 (11*) Peter RASMUSSEN 15-0 / 15-8 Robert LILJEQUIST (105*) 0
Round 3 (32*) Jesper OLSSON W.O. Vladislav DRUZCHENKO (51*) 0
Quarter-final (1*) Poul-Erik HOYER 15-11 / 15-10 Jens OLSSON (36*) 0
Quarter-final (32*) Jesper OLSSON 9-15 / 15-5 / 15-12 Darren J HALL (22*) 0
Quarter-final (20*) Jeroen VAN DIJK 15-5 / 15-7 Daniel ERIKSSON (71*) 0
Quarter-final (11*) Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-11 Peter KNOWLES (28*) 0
Semi-final (1*) Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-3 Jesper OLSSON (32*) 0
Semi-final (11*) Peter RASMUSSEN 15-9 / 18-13 Jeroen VAN DIJK (20*) 0
Final (1*) Poul-Erik HOYER 15-5 / 15-11 Peter RASMUSSEN (11*) 0
WD
Round 1 (36*) Brenda CONIJN / Nicole VAN HOOREN 15-7 / 15-9 Mare PEDANIK / Kelli VILU - 0
Round 1 (137*) Nadezhda CHERVJAKOVA / Ella DIEHL 15-5 / 15-3 Judith BAUMEYER / Yvonne NAEF (63*) 0
Round 1 (326*) Maja POHAR / Mateja SLATNAR 7-15 / 15-12 / 15-9 Katarzyna KRASOWSKA / Joanna SZLESZYNSKA - 0
Round 1 (52*) Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-8 / 15-6 Natalja ESIPENKO / Irina KOLOSKOVA (152*) 0
Round 2 (3*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-2 / 15-0 Jitka GASPAROVA / Jaroslava NOVAKOVA - 0
Round 2 (34*) Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN 15-3 / 15-0 Sonya MCGINN / Cristina SAVULESCU(IONESCU) - 0
Round 2 (23*) Maria BENGTSSON / Margit BORG 15-2 / 15-6 Monika BIENKOWSKA / Kinga RUDOLF (558*) 0
Round 2 (36*) Brenda CONIJN / Nicole VAN HOOREN 15-2 / 15-3 Vigdis ASGEIRSDOTTIR / Elsa NIELSEN (59*) 0
Round 2 (31*) Neli BOTEVA / Diana KOLEVA 15-3 / 15-1 Ana FERREIRA / Drifa HARDARDOTTIR - 0
Round 2 (21*) Nichola L. BECK / Joanne DAVIES 15-7 / 15-4 Alexis BARLOW / Anne GIBSON - 0
Round 2 (137*) Nadezhda CHERVJAKOVA / Ella DIEHL 15-11 / 15-6 Virginie DELVINGT / Sandrine LEFEVRE (50*) 0
Round 2 - Mallory GOSSET / Natasha C GROVES-BURKE 6-15 / 15-11 / 15-5 Maja POHAR / Mateja SLATNAR (326*) 0
Round 2 (18*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-10 / 15-4 Andrea DAKO / Adrienn KOCSIS (33*) 0
Round 2 (48*) Jillian HALDANE / Elinor MIDDLEMISS 15-1 / 15-0 Luminita DAN / Adina POSTEUCA - 0
Round 2 (5*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-3 / 15-3 Karen NEUMANN / Nicol PITRO (514*) 0
Round 2 (52*) Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-3 / 15-4 Elaine KIELY / Caroline O`SULLIVAN (429*) 0
Round 2 (17*) Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA 15-2 / 15-8 Victoria WRIGHT / Dobrinka SMILIANOVA - 0
Round 2 (30*) Silvia ALBRECHT / Santi WIBOWO 8-15 / 15-7 / 15-9 Kelly MORGAN / Rachael PHIPPS - 0
Round 2 (6*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-2 / 15-2 Sandra DIMBOUR / Tatiana VERGE - 0
Round 2 (20*) Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN W.O. Sissel LINDEROTH / Camilla WRIGHT (72*) 0
Round 3 (3*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-4 / 15-5 Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN (34*) 0
Round 3 (23*) Maria BENGTSSON / Margit BORG 15-12 / 15-8 Brenda CONIJN / Nicole VAN HOOREN (36*) 0
Round 3 (20*) Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN 15-6 / 15-9 Neli BOTEVA / Diana KOLEVA (31*) 0
Round 3 (21*) Nichola L. BECK / Joanne DAVIES 15-11 / 18-14 Nadezhda CHERVJAKOVA / Ella DIEHL (137*) 0
Round 3 (18*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-3 / 15-3 Mallory GOSSET / Natasha C GROVES-BURKE - 0
Round 3 (5*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-10 / 15-10 Jillian HALDANE / Elinor MIDDLEMISS (48*) 0
Round 3 (52*) Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-10 / 15-3 Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA (17*) 0
Round 3 (6*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-1 / 15-6 Silvia ALBRECHT / Santi WIBOWO (30*) 0
Quarter-final (3*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-10 / 15-5 Maria BENGTSSON / Margit BORG (23*) 0
Quarter-final (20*) Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN 15-0 / 15-1 Nichola L. BECK / Joanne DAVIES (21*) 0
Quarter-final (5*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-10 / 13-15 / 15-6 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (18*) 0
Quarter-final (6*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-6 / 15-4 Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA (52*) 0
Semi-final (3*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-6 / 15-5 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (20*) 0
Semi-final (5*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-12 / 10-15 / 15-4 Julie BRADBURY / Joanne GOODE (6*) 0
Final (5*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 6-15 / 15-12 / 15-10 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (3*) 0
WS
Round 1 (49*) Brenda BEENHAKKER 11-2 / 11-2 Marketa KOUDELKOVA (70*) 0
Round 1 (48*) Kelly MORGAN 11-1 / 11-1 Elsa NIELSEN (88*) 0
Round 1 (127*) Judith BAUMEYER 11-4 / 11-0 Gul SIMSEK (672*) 0
Round 1 (76*) Vlada TCHERNIAVSKAIA 11-0 / 11-2 Tove HOL (241*) 0
Round 1 (17*) Elena RYBKHINA 11-7 / 11-5 Elena NOZDRAN (54*) 0
Round 1 (120*) Stefanie MUELLER 11-1 / 12-11 Karolina ERICSSON (38*) 0
Round 1 (55*) Tanya L WOODWARD 11-1 / 11-4 Caroline O`SULLIVAN - 0
Round 1 (171*) Natalia GORODNICHEVA 8-11 / 11-0 / 5-0 Nicole TUMMER (84*) 0
Round 1 (69*) Adrienn KOCSIS 11-6 / 11-4 Drifa HARDARDOTTIR - 0
Round 1 (130*) Tatiana VERGE 11-5 / 11-6 Luminita DAN (684*) 0
Round 1 (40*) Mette SORENSEN 11-2 / 11-6 Maja POHAR (80*) 0
Round 1 (611*) Mallory GOSSET 11-7 / 12-10 Joanna SZLESZYNSKA (162*) 0
Round 1 (67*) Sandra DIMBOUR 6-11 / 11-5 / 11-8 Ana FERREIRA (142*) 0
Round 1 (30*) Mette PEDERSEN 11-6 / 11-2 Mateja SLATNAR (96*) 0
Round 1 (669*) Irina KOLOSKOVA 11-2 / 11-4 Adina POSTEUCA - 0
Round 1 (56*) Joanne MUGGERIDGE 11-2 / 11-2 Kinga RUDOLF (208*) 0
Round 1 (279*) Gillian MARTIN 11-4 / 11-3 Natasha C GROVES-BURKE - 0
Round 1 (28*) Margit BORG 11-3 / 11-1 Andrea ODOR (79*) 0
Round 1 (174*) Victoria WRIGHT 11-4 / 11-3 Sissel LINDEROTH (201*) 0
Round 1 (116*) Judith MEULENDIJKS 11-0 / 11-7 Santi WIBOWO (91*) 0
Round 1 (122*) Camilla WRIGHT 12-11 / 12-10 Natalja ESIPENKO (123*) 0
Round 1 (132*) Sonya MCGINN 11-8 / 11-3 Kelli VILU (583*) 0
Round 1 (31*) Anne SONDERGAARD 12-9 / 11-8 Elena SUKHAREVA (66*) 0
Round 1 (205*) Anu NIEMINEN 11-4 / 5-11 / 11-7 Heike SCHOENHARTING (97*) 0
Round 1 (52*) Katarzyna KRASOWSKA 11-5 / 11-5 Vigdis ASGEIRSDOTTIR (170*) 0
Round 1 (43*) Alison HUMBY 11-1 / 11-0 Dobrinka SMILIANOVA (161*) 0
Round 1 (64*) Neli BOTEVA W.O. Anne GIBSON (44*) 0
Round 1 (45*) Julia MANN W.O. Elaine KIELY (295*) 0
Round 2 (5*) Camilla MARTIN 11-3 / 11-0 Brenda BEENHAKKER (49*) 0
Round 2 (48*) Kelly MORGAN 11-2 / 11-0 Judith BAUMEYER (127*) 0
Round 2 (17*) Elena RYBKHINA 11-5 / 11-2 Vlada TCHERNIAVSKAIA (76*) 0
Round 2 (120*) Stefanie MUELLER 11-3 / 11-4 Tanya L WOODWARD (55*) 0
Round 2 (22*) Christine GANDRUP 11-2 / 11-4 Natalia GORODNICHEVA (171*) 0
Round 2 (130*) Tatiana VERGE 11-6 / 3-11 / 11-6 Adrienn KOCSIS (69*) 0
Round 2 (40*) Mette SORENSEN 11-3 / 11-8 Neli BOTEVA (64*) 0
Round 2 (45*) Julia MANN 11-2 / 11-2 Mallory GOSSET (611*) 0
Round 2 (30*) Mette PEDERSEN 11-3 / 11-2 Sandra DIMBOUR (67*) 0
Round 2 (56*) Joanne MUGGERIDGE 11-0 / 8-11 / 11-2 Irina KOLOSKOVA (669*) 0
Round 2 (28*) Margit BORG 10-12 / 11-3 / 11-1 Gillian MARTIN (279*) 0
Round 2 (32*) Marina YAKUSHEVA 11-7 / 11-5 Victoria WRIGHT (174*) 0
Round 2 (116*) Judith MEULENDIJKS 11-0 / 11-0 Camilla WRIGHT (122*) 0
Round 2 (31*) Anne SONDERGAARD 12-10 / 11-3 Sonya MCGINN (132*) 0
Round 2 (52*) Katarzyna KRASOWSKA 11-8 / 11-4 Anu NIEMINEN (205*) 0
Round 2 (29*) Catrine BENGTSSON 11-6 / 11-7 Alison HUMBY (43*) 0
Round 3 (5*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-2 Kelly MORGAN (48*) 0
Round 3 (120*) Stefanie MUELLER 11-5 / 9-11 / 11-9 Elena RYBKHINA (17*) 0
Round 3 (22*) Christine GANDRUP 11-3 / 11-2 Tatiana VERGE (130*) 0
Round 3 (40*) Mette SORENSEN 11-6 / 11-3 Julia MANN (45*) 0
Round 3 (30*) Mette PEDERSEN 11-8 / 11-6 Joanne MUGGERIDGE (56*) 0
Round 3 (32*) Marina YAKUSHEVA 11-5 / 11-2 Margit BORG (28*) 0
Round 3 (31*) Anne SONDERGAARD 11-0 / 11-4 Judith MEULENDIJKS (116*) 0
Round 3 (52*) Katarzyna KRASOWSKA 11-2 / 1-0 Catrine BENGTSSON (29*) 0
Quarter-final (5*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-0 Stefanie MUELLER (120*) 0
Quarter-final (22*) Christine GANDRUP 12-10 / 3-11 / 11-5 Mette SORENSEN (40*) 0
Quarter-final (32*) Marina YAKUSHEVA 11-6 / 11-5 Mette PEDERSEN (30*) 0
Quarter-final (31*) Anne SONDERGAARD 9-11 / 11-9 / 11-4 Katarzyna KRASOWSKA (52*) 0
Semi-final (5*) Camilla MARTIN 11-6 / 11-4 Christine GANDRUP (22*) 0
Semi-final (32*) Marina YAKUSHEVA 11-6 / 11-9 Anne SONDERGAARD (31*) 0
Final (5*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-3 Marina YAKUSHEVA (32*) 0
XD
Round 1 (39*) Manuel DUBRULLE / Virginie DELVINGT 14-18 / 15-6 / 15-10 Bruce TOPPING / Sonya MCGINN (667*) 0
Round 1 - Kai MITTELDORF / Kerstin UBBEN 15-2 / 15-8 Mikael SEGERCRANTZ / Anu NIEMINEN - 0
Round 1 - Alastair GATT / Alexis BARLOW 15-5 / 15-1 Ivan SOTIROV / Dobrinka SMILIANOVA (77*) 0
Round 1 - Par-Gunnar JONSSON / Astrid CRABO 15-7 / 15-7 Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA (55*) 0
Round 1 (71*) Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA 15-1 / 15-7 Florin POSTEUCA / Luminita DAN - 0
Round 1 (246*) Michal LOGOSZ / Monika BIENKOWSKA 15-3 / 15-5 Richard BANHIDI / Adrienn KOCSIS (227*) 0
Round 1 (67*) Kenny MIDDLEMISS / Elinor MIDDLEMISS 15-2 / 15-0 Pascal BIRCHER / Yvonne NAEF (548*) 0
Round 1 (17*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 15-9 / 11-15 / 15-13 Julian ROBERTSON / Lorraine COLE (36*) 0
Round 1 (248*) Artur KHACHATURJAN / Ella DIEHL 15-4 / 15-4 Donal O`HALLORAN / Caroline O`SULLIVAN - 0
Round 1 - Geraint LEWIS / Rachael PHIPPS 15-13 / 15-3 Einar VEEDE / Mare PEDANIK - 0
Round 1 (44*) Andrej POHAR / Maja POHAR 15-1 / 15-1 Mert AYDOGMUS / Gul SIMSEK (788*) 0
Round 1 (18*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 15-3 / 15-7 Dmitry MIZNIKOV / Natalja ESIPENKO - 0
Round 1 (669*) Vincent LAIGLE / Sandrine LEFEVRE 18-14 / 5-15 / 15-13 Damian PLAWECKI / Joanna SZLESZYNSKA - 0
Round 1 (384*) Sergey MELNIKOV / Nadezhda CHERVJAKOVA 15-1 / 15-12 Daniel GASPAR / Jitka GASPAROVA - 0
Round 1 (21*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 15-6 / 15-6 Russell HOGG / Jillian HALDANE (86*) 0
Round 1 - Tryggvi NIELSEN / Drifa HARDARDOTTIR 15-12 / 15-12 Theodoros VELKOS / Victoria WRIGHT - 0
Round 1 (42*) Hugo RODRIGUES / Ana FERREIRA 15-7 / 15-5 Heiki SORGE / Kelli VILU (610*) 0
Round 1 (83*) Svetoslav STOYANOV / Diana KOLEVA 15-8 / 15-2 Stephan WAPP / Silvia ALBRECHT - 0
Round 1 - Chris HUNT / Joanne MUGGERIDGE 15-2 / 15-7 Ales BABNIK / Mateja SLATNAR (56*) 0
Round 1 (47*) Stephan KUHL / Nicol PITRO 15-4 / 15-4 Trond WAALAND / Camilla WRIGHT (49*) 0
Round 1 - Dennis LENS / Lonneke JANSSEN 15-7 / 17-14 Craig ROBERTSON / Gillian MARTIN - 0
Round 1 - Richard VAUGHAN / Kelly MORGAN 18-15 / 15-6 Michael O`MEARA / Elaine KIELY (240*) 0
Round 1 (304*) Valerj STRELCOV / Elena NOZDRAN W.O. Arni Thor HALLGRIMSSON / Vigdis ASGEIRSDOTTIR - 0
Round 1 - Adrian IONESCU / Cristina SAVULESCU(IONESCU) W.O. Broddi KRISTJANSSON / Elsa NIELSEN (213*) 0
Round 2 (3*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-3 / 15-6 Manuel DUBRULLE / Virginie DELVINGT (39*) 0
Round 2 - Kai MITTELDORF / Kerstin UBBEN 15-8 / 4-15 / 15-1 Alastair GATT / Alexis BARLOW - 0
Round 2 - Par-Gunnar JONSSON / Astrid CRABO 15-8 / 15-11 Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN (24*) 0
Round 2 (304*) Valerj STRELCOV / Elena NOZDRAN 15-2 / 15-7 Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA (71*) 0
Round 2 (11*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-5 / 15-3 Michal LOGOSZ / Monika BIENKOWSKA (246*) 0
Round 2 (17*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 15-5 / 15-7 Kenny MIDDLEMISS / Elinor MIDDLEMISS (67*) 0
Round 2 (14*) Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD 18-16 / 15-9 Artur KHACHATURJAN / Ella DIEHL (248*) 0
Round 2 (44*) Andrej POHAR / Maja POHAR 15-9 / 9-15 / 18-13 Geraint LEWIS / Rachael PHIPPS - 0
Round 2 (18*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 15-6 / 15-2 Vincent LAIGLE / Sandrine LEFEVRE (669*) 0
Round 2 (27*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-6 / 15-9 Sergey MELNIKOV / Nadezhda CHERVJAKOVA (384*) 0
Round 2 (21*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 15-6 / 15-6 Tryggvi NIELSEN / Drifa HARDARDOTTIR - 0
Round 2 - Nathan ROBERTSON / Joanne NICHOLAS 15-12 / 15-5 Hugo RODRIGUES / Ana FERREIRA (42*) 0
Round 2 - Chris HUNT / Joanne MUGGERIDGE 15-5 / 17-15 Svetoslav STOYANOV / Diana KOLEVA (83*) 0
Round 2 (16*) Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA 15-10 / 18-14 Stephan KUHL / Nicol PITRO (47*) 0
Round 2 - Dennis LENS / Lonneke JANSSEN 15-0 / 15-2 Adrian IONESCU / Cristina SAVULESCU(IONESCU) - 0
Round 2 (7*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-5 / 15-8 Richard VAUGHAN / Kelly MORGAN - 0
Round 3 (3*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-7 / 15-6 Kai MITTELDORF / Kerstin UBBEN - 0
Round 3 - Par-Gunnar JONSSON / Astrid CRABO 15-6 / 15-9 Valerj STRELCOV / Elena NOZDRAN (304*) 0
Round 3 (11*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-8 / 15-10 Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO (17*) 0
Round 3 (14*) Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD 15-6 / 15-6 Andrej POHAR / Maja POHAR (44*) 0
Round 3 (27*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-13 / 15-10 Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN (18*) 0
Round 3 (21*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 15-9 / 15-12 Nathan ROBERTSON / Joanne NICHOLAS - 0
Round 3 (16*) Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA 12-15 / 15-12 / 15-8 Chris HUNT / Joanne MUGGERIDGE - 0
Round 3 (7*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-10 / 15-1 Dennis LENS / Lonneke JANSSEN - 0
Quarter-final (3*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 17-18 / 15-7 / 15-9 Par-Gunnar JONSSON / Astrid CRABO - 0
Quarter-final (11*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 17-16 / 10-15 / 17-16 Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD (14*) 0
Quarter-final (27*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-9 / 15-2 Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON (21*) 0
Quarter-final (7*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 8-15 / 15-6 / 15-7 Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA (16*) 0
Semi-final (3*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-11 / 15-12 Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL (11*) 0
Semi-final (7*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 15-10 Michael KECK / Karen NEUMANN (27*) 0
Final (7*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 18-16 / 15-2 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (3*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 37 79 5 13.5% 1746 47.19 00:00:00 0 0 0.0%
MS 60 134 14 23.3% 3089 51.48 00:00:00 0 0 0.0%
WD 34 74 6 17.6% 1552 45.65 00:00:00 0 0 0.0%
WS 57 123 9 15.8% 1859 32.61 00:00:00 0 0 0.0%
XD 53 115 9 17.0% 2615 49.34 00:00:00 0 0 0.0%
Total 241 525 43 17.8% 10861 45.07 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 58 12 82.9%
Sweden 26 13 66.7%
Netherlands 18 10 64.3%
England 28 16 63.6%
Belgium 3 2 60.0%
Belarus 7 5 58.3%
Germany 17 13 56.7%
Russia 20 16 55.6%
Peru 1 1 50.0%
Canada 1 1 50.0%
Finland 6 7 46.2%
Ukraine 10 12 45.5%
Poland 9 11 45.0%
Wales 5 8 38.5%
Scotland 5 10 33.3%
Norway 4 8 33.3%
Bulgaria 3 6 33.3%
Lithuania 1 2 33.3%
France 7 16 30.4%
Slovenia 3 7 30.0%
Portugal 2 5 28.6%
Switzerland 3 10 23.1%
Ireland 3 12 20.0%
Iceland 1 7 12.5%
Austria 0 1 0.0%
1

Category: