Polish Open  

Tournament Name: 36th Yonex Polish International 2012
Tournament Dates: 22/03/2012-25/03/2012
Location: Poland, Wroclaw
Category: International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV Adam CWALINA / Michal LOGOSZ
MS HSU Jen Hao Dmytro ZAVADSKY
WD Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER Eva LEE / Paula Lynn OBANANA
WS Ai GOTO Neslihan YIGIT
XD Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK Ben STAWSKI / Lauren SMITH

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 2 - Sergiy GARIST / Dmytro KATSARUBA 21-18 / 12-21 / 21-10 Maciej OCIEPA / Marcin OCIEPA - 29
MD
Round 1 - Sergiy GARIST / Dmytro KATSARUBA 14-21 / 21-16 / 21-12 Pavel FOMIN / Ryhor VARABYOU - 32
Round 1 184 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 21-11 / 17-21 / 21-13 Hubert PACZEK / Michal ROGALSKI 293 49
Round 1 - Gary FOX / Ben STAWSKI 21-12 / 21-15 Mateusz DUBOWSKI / Maciej POULAKOWSKI 230 25
Round 1 230 Pawel PIETRYJA / Przernystaw URBAN 15-21 / 21-10 / 21-7 Juraj BRESTOVSKY / Kamil KANAS 383 32
Round 1 100 Christopher COLES / Matthew NOTTINGHAM 21-14 / 21-15 Adrian DZIOLKO / Patryk SZYMONIAK 121 24
Round 1 57 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 21-5 / 21-12 Milosz BOCHAT / MATEUSZ SWIERCZYNSKI - 16
Round 1 133 Jacek KOLUMBAJEW / Pawel PRADZINSKI 21-11 / 21-15 Aleksei KONAKH / Yauheni YAKAUCHUK 202 24
Round 1 44 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 3-0 Ret. Gennadiy NATAROV / Artem POCHTAROV 74 3
Round 2 21 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21-10 / 21-15 Sergiy GARIST / Dmytro KATSARUBA - 21
Round 2 184 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 21-2 / 21-9 Emre VURAL / Ramazan OZTURK 177 18
Round 2 31 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-10 / 21-16 Gary FOX / Ben STAWSKI - 28
Round 2 - LU Chia Pin / LIN Yen Jui 21-14 / 21-8 Pawel PIETRYJA / Przernystaw URBAN 230 19
Round 2 271 Marcus ELLIS / Paul VAN RIETVELDE 22-20 / 21-17 Christopher COLES / Matthew NOTTINGHAM 100 35
Round 2 57 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 23-21 / 21-10 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 37 32
Round 2 133 Jacek KOLUMBAJEW / Pawel PRADZINSKI 21-12 / 21-17 Tomasz PERSONA / Filip PRZYJEMSKI - 19
Round 2 22 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-18 / 21-10 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 44 33
Quarter-final 21 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21-16 / 21-12 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 184 49
Quarter-final 31 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-13 / 21-14 LU Chia Pin / LIN Yen Jui - 22
Quarter-final 57 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 22-20 / 20-22 / 21-19 Marcus ELLIS / Paul VAN RIETVELDE 271 58
Quarter-final 22 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-7 / 21-10 Jacek KOLUMBAJEW / Pawel PRADZINSKI 133 18
Semi-final 21 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21-13 / 21-13 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 31 28
Semi-final 22 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-10 / 21-16 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 57 28
Final 22 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-11 / 21-13 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21 26
MS (qual)
Round 1 219 Artem POCHTAROV 21-14 / 21-15 Milosz BOCHAT - 21
Round 1 484 Maciej POULAKOWSKI 21-18 / 21-14 Filipe TOLEDO 566 25
Round 1 363 Dariusz JANIK 21-13 / 21-13 Pavel FOMIN - 24
Round 1 815 Kyryll NESTERENKO 21-10 / 21-18 Marcin OCIEPA - 20
Round 1 480 Ramazan OZTURK 21-11 / 21-14 Pawel PRADZINSKI 295 25
Round 1 234 Hubert PACZEK 21-7 / 19-21 / 21-13 Dmytro KATSARUBA 659 43
Round 1 287 Mikael WESTERBACK 21-15 / 21-8 Krzysztof GLIJER - 25
Round 1 456 Maximilian KORENY 21-17 / 19-21 / 21-19 Ryhor VARABYOU - 40
Round 1 442 Lukas ZEVL 7-2 Ret. Adam CIOK 804 2
Round 1 - Sergiy GARIST 21-9 / 21-11 Przernystaw URBAN 485 26
Round 1 288 Joshua Green 21-11 / 21-10 Tomasz PERSONA - 24
Round 1 398 Patryk SZYMONIAK 21-14 / 21-12 Lucas ALVES PINTO 391 22
Round 1 448 Emre VURAL 25-23 / 21-12 Mateusz DYNAK 431 36
Round 1 305 Adrian DZIOLKO 21-11 / 21-11 Michael SPENCER-SMITH 278 21
Round 1 233 K. Nandagopal 21-19 / 21-11 Michal ROGALSKI 349 30
Round 1 - SUSKI MICHAL 21-9 / 10-1 Ret. Kamil KANAS 784 14
Round 2 484 Maciej POULAKOWSKI 21-11 / 21-13 DOMINIK ZIETEK - 19
Round 2 232 Jakub BITMAN 21-12 / 15-21 / 21-13 Dariusz JANIK 363 47
Round 2 353 Yauheni YAKAUCHUK 21-9 / 21-18 Kyryll NESTERENKO 815 30
Round 2 480 Ramazan OZTURK 21-12 / 23-21 MATEUSZ SWIERCZYNSKI - 24
Round 2 148 Toby PENTY 24-22 / 21-12 Hubert PACZEK 234 29
Round 2 456 Maximilian KORENY 21-14 / 19-21 / 0-0 Ret. Lukas ZEVL 442 27
Round 2 - Sergiy GARIST 21-18 / 19-21 / 21-19 Jarolim VICEN 187 58
Round 2 288 Joshua Green 21-16 / 21-13 Mateusz DUBOWSKI 544 28
Round 2 448 Emre VURAL 21-8 / 21-9 Adam SOWA - 19
Round 2 233 K. Nandagopal 21-11 / 21-7 Mohmed Misbun MISBUN SHAWAL - 17
Round 3 219 Artem POCHTAROV 21-16 / 21-17 Maciej POULAKOWSKI 484 28
Round 3 353 Yauheni YAKAUCHUK 21-15 / 21-15 Jakub BITMAN 232 34
Round 3 480 Ramazan OZTURK 21-16 / 21-11 Maciej OCIEPA - 28
Round 3 148 Toby PENTY 21-17 / 21-13 Mikael WESTERBACK 287 27
Round 3 456 Maximilian KORENY 21-12 / 21-15 Sergiy GARIST - 26
Round 3 288 Joshua Green 21-16 / 21-19 Patryk SZYMONIAK 398 28
Round 3 305 Adrian DZIOLKO 21-7 / 23-21 Emre VURAL 448 27
Round 3 233 K. Nandagopal 21-8 / 21-12 SUSKI MICHAL - 18
MS
Round 1 20 Pablo ABIAN 24-22 / 21-15 Misha ZILBERMAN 77 47
Round 1 54 Michael LAHNSTEINER 24-22 / 21-12 Joshua Green 288 47
Round 1 53 Niluka KARUNARATNE 21-19 / 14-9 Ret. Luka WRABER 122 38
Round 1 81 Ivan SOZONOV 21-18 / 21-18 Daniel PAIOLA 83 29
Round 1 34 HSUEH Hsuan Yi 21-15 / 21-7 Yauheni YAKAUCHUK 353 33
Round 1 82 Vladimir MALKOV 22-20 / 16-21 / 21-16 Petr KOUKAL 71 61
Round 1 45 Dmytro ZAVADSKY 22-20 / 21-15 David OBERNOSTERER 119 41
Round 1 233 K. Nandagopal 21-9 / 21-15 Stanislav PUKHOV 96 19
Round 1 60 Valeriy ATRASHCHENKOV 21-9 / 16-21 / 21-13 Toby PENTY 148 40
Round 1 97 Sattawat PONGNAIRAT 21-11 / 21-13 Maximilian KORENY 456 27
Round 1 40 HSU Jen Hao 21-11 / 21-9 Michal MATEJKA 116 22
Round 1 48 CHOU Tien Chen 21-4 / 21-7 Ramazan OZTURK 480 17
Round 1 51 Vladimir IVANOV 21-19 / 21-14 Artem POCHTAROV 219 32
Round 1 57 Pedro MARTINS 21-9 / 21-12 Ben BECKMAN 121 23
Round 1 31 Przemyslaw WACHA 21-10 / 21-10 Adrian DZIOLKO 305 25
Round 1 101 Edwin EKIRING W.O. Dicky PALYAMA 55 0
Round 2 20 Pablo ABIAN 21-15 / 21-13 Michael LAHNSTEINER 54 36
Round 2 53 Niluka KARUNARATNE 24-22 / 21-14 Ivan SOZONOV 81 31
Round 2 34 HSUEH Hsuan Yi 21-14 / 20-22 / 21-9 Vladimir MALKOV 82 60
Round 2 45 Dmytro ZAVADSKY 15-21 / 21-7 / 21-7 K. Nandagopal 233 38
Round 2 60 Valeriy ATRASHCHENKOV 21-12 / 21-16 Edwin EKIRING 101 29
Round 2 40 HSU Jen Hao 21-18 / 21-8 Sattawat PONGNAIRAT 97 35
Round 2 51 Vladimir IVANOV 21-13 / 26-24 CHOU Tien Chen 48 46
Round 2 31 Przemyslaw WACHA 19-21 / 21-16 / 21-18 Pedro MARTINS 57 61
Quarter-final 20 Pablo ABIAN 21-17 / 21-12 Niluka KARUNARATNE 53 36
Quarter-final 45 Dmytro ZAVADSKY 8-21 / 21-16 / 21-16 HSUEH Hsuan Yi 34 64
Quarter-final 40 HSU Jen Hao 21-10 / 21-14 Valeriy ATRASHCHENKOV 60 32
Quarter-final 51 Vladimir IVANOV 21-18 / 21-8 Przemyslaw WACHA 31 29
Semi-final 45 Dmytro ZAVADSKY 21-15 / 21-17 Pablo ABIAN 20 47
Semi-final 40 HSU Jen Hao 21-6 / 21-12 Vladimir IVANOV 51 26
Final 40 HSU Jen Hao 21-17 / 21-10 Dmytro ZAVADSKY 45 51
WD
Round 1 - DANCHENKO Anastasiya / Olga ARKHANGELSKAYA 21-16 / 21-17 Yuliya KAZARINOVA / Yelyzaveta ZHARKA 110 38
Round 1 - Alzbeta BASOVA / Agata SWIST 21-12 / 21-11 Magdalena GALEK / Justyna PASTERNAK - 22
Round 1 - Anastasiya DMYTRYSHYN / Darya SAMARCHANTS 21-23 / 21-18 / 21-16 Magdalena WITEK / Martyna POPRZECZKO - 40
Round 1 - Weronika GRUDZINA / Aneta WOJTKOWSKA 21-10 / 21-12 Katarzyn GARBACKA / Kinga RUDOLF - 18
Round 1 - Katarzyna MACEDONSKA / Edyta TARASEWICZ 22-20 / 21-16 Anastasiya CHERNIAVSKAYA / Alena ZIAZIULCHYK - 19
Round 1 57 Maria ULITINA / Natalya VOYTSEKH W.O. Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 38 0
Round 1 44 Alexandra LANGLEY / Lauren SMITH W.O. Selena PIEK / Iris TABELING 49 0
Round 2 29 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 16-21 / 21-12 / 21-11 DANCHENKO Anastasiya / Olga ARKHANGELSKAYA - 56
Round 2 224 Samantha BARNING / Eefje MUSKENS 21-12 / 21-9 Alzbeta BASOVA / Agata SWIST - 20
Round 2 32 Iris WANG / Rena WANG 21-15 / 21-16 Anna NAREL / Aleksandra WALASZEK - 28
Round 2 41 Neslihan YIGIT / Ozge BAYRAK 19-21 / 21-18 / 21-11 Anastasiya DMYTRYSHYN / Darya SAMARCHANTS - 42
Round 2 57 Maria ULITINA / Natalya VOYTSEKH 21-11 / 21-16 Katerina TOMALOVA / Sarka KRIZKOVA 147 22
Round 2 31 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-4 / 21-9 Weronika GRUDZINA / Aneta WOJTKOWSKA - 18
Round 2 44 Alexandra LANGLEY / Lauren SMITH 21-11 / 21-17 Helena LEWCZYNSKA / Hayley Rogers 100 25
Round 2 30 Nicole GRETHER / Charmaine REID 21-4 / 21-7 Katarzyna MACEDONSKA / Edyta TARASEWICZ - 19
Quarter-final 29 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 21-17 / 20-22 / 21-12 Samantha BARNING / Eefje MUSKENS 224 61
Quarter-final 32 Iris WANG / Rena WANG 2-1 Ret. Neslihan YIGIT / Ozge BAYRAK 41 1
Quarter-final 31 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-12 / 21-15 Maria ULITINA / Natalya VOYTSEKH 57 28
Quarter-final 30 Nicole GRETHER / Charmaine REID 21-16 / 21-16 Alexandra LANGLEY / Lauren SMITH 44 43
Semi-final 29 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 21-15 / 21-19 Iris WANG / Rena WANG 32 42
Semi-final 31 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-18 / 21-19 Nicole GRETHER / Charmaine REID 30 47
Final 29 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 21-12 / 23-21 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 31 39
WS (qual)
Round 1 208 Agata SWIST 21-15 / 21-19 Monika SZOKE 331 30
Round 1 - Weronika GRUDZINA 21-10 / 21-16 Alena ZIAZIULCHYK 541 21
Round 1 201 Romina GABDULLINA 21-9 / 21-12 Katarzyna MACEDONSKA 507 25
Round 1 238 Anna NAREL 21-15 / 21-15 Ellinor WIDH 216 28
Round 1 157 Panuga RIOU 21-7 / 21-9 Aleksandra WALASZEK 492 16
Round 1 - Darya SAMARCHANTS 21-14 / 19-21 / 21-19 Hayley Rogers 344 49
Round 1 278 Aneta WOJTKOWSKA 21-14 / 19-21 / 21-10 Anastasiya CHERNIAVSKAYA 508 32
Round 1 211 Yelyzaveta ZHARKA 21-10 / 21-14 Viktoriia VOROBEVA - 23
Round 2 208 Agata SWIST 19-21 / 21-11 / 27-25 Helena LEWCZYNSKA - 46
Round 2 201 Romina GABDULLINA 21-16 / 21-9 Anastasiya DMYTRYSHYN - 25
Round 2 144 Olga ARKHANGELSKAYA 19-21 / 21-8 / 21-6 Sylwia SAWICKA - 36
Round 2 238 Anna NAREL 21-3 / 21-4 Anna GLEBOCKA 524 16
Round 2 157 Panuga RIOU 21-8 / 21-4 Yasmin CURY 127 17
Round 2 167 Achini RATNASIRI 21-9 / 21-8 Katarzyn GARBACKA - 16
Round 2 148 Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE 21-15 / 21-11 Darya SAMARCHANTS - 27
Round 2 278 Aneta WOJTKOWSKA 21-13 / 19-21 / 21-11 Kinga RUDOLF - 28
Round 2 146 Natalya VOYTSEKH 21-14 / 21-10 Katerina TOMALOVA 389 23
Round 2 211 Yelyzaveta ZHARKA 23-21 / 21-19 DANCHENKO Anastasiya 262 37
Round 3 208 Agata SWIST 21-3 / 21-13 Rasa SULNIENE 440 19
Round 3 201 Romina GABDULLINA 21-14 / 21-15 Weronika GRUDZINA - 26
Round 3 144 Olga ARKHANGELSKAYA 21-10 / 21-16 Anna NAREL 238 30
Round 3 167 Achini RATNASIRI 21-15 / 17-21 / 21-19 Panuga RIOU 157 41
Round 3 278 Aneta WOJTKOWSKA 21-13 / 12-21 / 21-12 Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE 148 37
Round 3 146 Natalya VOYTSEKH 21-8 / 21-8 Yelyzaveta ZHARKA 211 21
WS
Round 1 19 Ai GOTO 21-14 / 21-7 Simone PRUTSCH 85 27
Round 1 61 Arundhati PANTAWANE 21-16 / 21-8 Achini RATNASIRI 167 20
Round 1 86 Karyn VELEZ 23-21 / 21-14 Michelle CHAN KY 56 40
Round 1 70 Anu NIEMINEN 21-18 / 21-18 Tatjana BIBIK 75 41
Round 1 38 Susan EGELSTAFF 21-17 / 21-11 Maria ULITINA 120 32
Round 1 90 Akvile STAPUSAITYTE 23-21 / 21-17 Olga ARKHANGELSKAYA 144 46
Round 1 69 Ozge BAYRAK 21-15 / 19-21 / 21-18 Elizabeth CANN 59 57
Round 1 108 Alesia ZAITSAVA 21-19 / 21-11 Sara B KVERNO 105 33
Round 1 89 Iris WANG 15-21 / 25-23 / 21-14 Natalya VOYTSEKH 146 54
Round 1 57 Rena WANG 23-21 / 21-17 Nicola CERFONTYNE 114 45
Round 1 93 Beatriz CORRALES 21-11 / 21-11 Victoria MONTERO 64 27
Round 1 40 Anastasia PROKOPENKO 21-7 / 21-10 Aneta WOJTKOWSKA 278 22
Round 1 122 Karoliine HOIM 18-21 / 25-23 / 21-16 Monika FASUNGOVA 96 58
Round 1 50 Neslihan YIGIT 21-16 / 16-21 / 21-18 Kamila AUGUSTYN 79 59
Round 1 72 Telma SANTOS 21-11 / 21-11 Agata SWIST 208 26
Round 1 37 Larisa GRIGA 21-18 / 20-22 / 21-15 Romina GABDULLINA 201 60
Round 2 19 Ai GOTO 21-10 / 21-14 Arundhati PANTAWANE 61 25
Round 2 70 Anu NIEMINEN 17-21 / 21-17 / 22-20 Karyn VELEZ 86 58
Round 2 38 Susan EGELSTAFF 21-9 / 21-15 Akvile STAPUSAITYTE 90 35
Round 2 69 Ozge BAYRAK 21-12 / 10-21 / 21-13 Alesia ZAITSAVA 108 52
Round 2 57 Rena WANG 21-11 / 21-9 Iris WANG 89 14
Round 2 40 Anastasia PROKOPENKO 21-19 / 21-16 Beatriz CORRALES 93 37
Round 2 50 Neslihan YIGIT 21-14 / 21-10 Karoliine HOIM 122 25
Round 2 37 Larisa GRIGA 21-8 / 21-12 Telma SANTOS 72 25
Quarter-final 19 Ai GOTO 21-11 / 16-21 / 21-11 Anu NIEMINEN 70 43
Quarter-final 38 Susan EGELSTAFF 21-7 / 22-20 Ozge BAYRAK 69 36
Quarter-final 40 Anastasia PROKOPENKO 23-21 / 21-12 Rena WANG 57 43
Quarter-final 50 Neslihan YIGIT 21-16 / 21-16 Larisa GRIGA 37 38
Semi-final 19 Ai GOTO 21-12 / 21-13 Susan EGELSTAFF 38 30
Semi-final 50 Neslihan YIGIT 21-17 / 21-17 Anastasia PROKOPENKO 40 37
Final 19 Ai GOTO 21-9 / 12-21 / 21-7 Neslihan YIGIT 50 38
XD (qual)
Round 2 - Adam SOWA / Magdalena GALEK 21-14 / 21-18 Filip PRZYJEMSKI / Anna GLEBOCKA - 20
XD
Round 1 99 Aleksei KONAKH / Alesia ZAITSAVA 21-11 / 21-7 Milosz BOCHAT / Weronika GRUDZINA - 16
Round 1 - Ryhor VARABYOU / Viktoriia VOROBEVA 19-21 / 23-21 / 21-16 Jacek KOLUMBAJEW / Martyna POPRZECZKO 356 40
Round 1 106 Matthew NOTTINGHAM / Alexandra LANGLEY 16-21 / 21-19 / 21-16 Paul VAN RIETVELDE / Alyssa LIM 132 49
Round 1 47 Valeriy ATRASHCHENKOV / Anna KOBCEVA 21-10 / 21-8 Maciej POULAKOWSKI / Aneta WOJTKOWSKA 164 19
Round 1 111 Gennadiy NATAROV / Yuliya KAZARINOVA 19-21 / 21-12 / 21-10 Pawel PIETRYJA / Justyna PASTERNAK 276 31
Round 1 72 Ben STAWSKI / Lauren SMITH 21-10 / 21-12 Kyryll NESTERENKO / Yelyzaveta ZHARKA - 19
Round 1 - MATEUSZ SWIERCZYNSKI / Magdalena WITEK 22-20 / 21-9 Yauheni YAKAUCHUK / Anastasiya CHERNIAVSKAYA - 20
Round 1 - Patryk SZYMONIAK / Aleksandra WALASZEK 21-19 / 21-19 SUSKI MICHAL / Sylwia SAWICKA - 21
Round 2 22 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-12 / 21-9 Aleksei KONAKH / Alesia ZAITSAVA 99 18
Round 2 - Ryhor VARABYOU / Viktoriia VOROBEVA 21-15 / 21-18 Przernystaw URBAN / Katarzyna MACEDONSKA 382 25
Round 2 43 Wojciech SZKUDLARCZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA 20-22 / 21-6 / 21-9 Matthew NOTTINGHAM / Alexandra LANGLEY 106 46
Round 2 47 Valeriy ATRASHCHENKOV / Anna KOBCEVA 23-21 / 21-19 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 176 30
Round 2 89 Jakub BITMAN / Alzbeta BASOVA 21-11 / 21-19 Gennadiy NATAROV / Yuliya KAZARINOVA 111 24
Round 2 72 Ben STAWSKI / Lauren SMITH 21-12 / 21-17 Roman ZIRNWALD / Elisabeth BALDAUF 46 28
Round 2 - MATEUSZ SWIERCZYNSKI / Magdalena WITEK 21-16 / 21-10 Adam SOWA / Magdalena GALEK - 20
Round 2 26 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-10 / 21-11 Patryk SZYMONIAK / Aleksandra WALASZEK - 16
Quarter-final 22 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-17 / 21-8 Ryhor VARABYOU / Viktoriia VOROBEVA - 18
Quarter-final 47 Valeriy ATRASHCHENKOV / Anna KOBCEVA 21-9 / 21-11 Wojciech SZKUDLARCZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA 43 23
Quarter-final 72 Ben STAWSKI / Lauren SMITH 21-16 / 21-14 Jakub BITMAN / Alzbeta BASOVA 89 21
Quarter-final 26 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-13 / 21-13 MATEUSZ SWIERCZYNSKI / Magdalena WITEK - 17
Semi-final 22 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-15 / 21-13 Valeriy ATRASHCHENKOV / Anna KOBCEVA 47 23
Semi-final 72 Ben STAWSKI / Lauren SMITH W.O. Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 26 0
Final 22 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-15 / 21-11 Ben STAWSKI / Lauren SMITH 72 22
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 22 48 4 18.2% 1643 74.68 00:28:55 2.58 0 0.0%
MS 29 64 6 20.7% 2244 77.38 00:37:23 2.07 4 13.8%
WD 19 42 4 21.1% 1487 78.26 00:33:00 2.37 1 5.3%
WS 31 71 9 29.0% 2538 81.87 00:38:10 2.15 1 3.2%
XD 22 48 4 18.2% 1677 76.23 00:24:49 3.07 0 0.0%
Total 123 273 27 21.9% 9589 77.96 00:33:08 2.35 6 4.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 5 0 100.0%
Jersey 4 1 80.0%
Chinese Taipei 9 3 75.0%
India 5 2 71.4%
Turkey 12 6 66.7%
Spain 4 2 66.7%
Canada 2 1 66.7%
Finland 2 1 66.7%
U.S.A. 10 6 62.5%
Sri Lanka 5 3 62.5%
Netherlands 6 4 60.0%
Scotland 3 2 60.0%
Russia 20 15 57.1%
England 21 16 56.8%
Ukraine 26 20 56.5%
Portugal 2 2 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
Czech Republic 7 8 46.7%
Poland 35 59 37.2%
Belarus 4 8 33.3%
Sweden 1 2 33.3%
Lithuania 1 2 33.3%
Austria 1 6 14.3%
Hungary 0 1 0.0%
Mexico 0 1 0.0%
1

Category: