SINGAPORE OPEN  

Tournament Name: Aviva Open Singapore 2006
Tournament Dates: 05/06/2006-11/06/2006
Location: ,
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
XD Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR Nathan ROBERTSON / Gail EMMS
MD - U39 Flandy LIMPELE / Sigit BUDIARTO Thomas LAYBOURN / Lars PAASKE
MS - U39 Peter Hoeg GADE Kenneth JONASSEN
WD - U39 YANG Wei / ZHANG Jiewen ZHANG Dan / ZHAO Tingting
WS - U39 PI Hongyan Mia AUDINA TJIPTAWAN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Semi-final - Kok Leong AU / Hun Pin CHANG 21-12 / 21-15 CHEN Chih Hao / HSIEH Yu Hsing (80*) 20
Semi-final - Kian Teck KHOO / Bin Latib MUHD AZLIN 21-16 / 21-12 Zhao Jiang Terry YEO / Boon Seong THNG - 20
Semi-final (73*) FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-14 / 21-6 Wilson FRIAS / Alfredo MAILON - 20
Semi-final - Quang Minh NGUYEN / Tien Minh NGUYEN 21-15 / 21-16 Yew Loong Johnathan TANG / Zi Liang Derek WONG - 25
Semi-final - Yunbiao PU / Daniel Yudi KURNIAWAN 21-15 / 21-6 Kwong Beng CHAN / Chong Chieh LOK (166*) 20
Semi-final (415*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-9 / 21-12 Zhi Hui Alvin FU / Yan Sen KOH (585*) 25
Semi-final - Mohd Razif ABDUL RAHMAN / Ying Jin GOH 21-13 / 21-8 Bing GUI / Riky WIDIANTO (661*) 17
Final - Kok Leong AU / Hun Pin CHANG 21-13 / 26-28 / 21-17 Kian Teck KHOO / Bin Latib MUHD AZLIN - 50
Final (73*) FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-17 / 16-21 / 21-15 Quang Minh NGUYEN / Tien Minh NGUYEN - 43
Final (415*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-4 / 21-9 Yunbiao PU / Daniel Yudi KURNIAWAN - 14
MD
Round 1 U39 (1*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-18 / 21-6 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (17*) 30
Round 1 U39 (71*) SHEN Ye / HE Hanbin 21-15 / 17-21 / 21-14 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang (54*) 42
Round 1 U39 (12*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 21-14 / 21-12 Erwin KEHLHOFFNER / Thomas QUERE (48*) 27
Round 1 U39 (107*) Ruben Gordown KHOSADALINA / Aji Basuki SINDORO 21-16 / 21-13 Roman SPITKO / Michael FUCHS (23*) 38
Round 1 U39 (7*) Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO 21-9 / 21-11 Kok Leong AU / Hun Pin CHANG - 17
Round 1 U39 (524*) Rian SUKMAWAN / Eng HIAN 15-21 / 22-20 / 22-20 HWANG Ji Man / JUNG Tae Keuk (92*) 57
Round 1 U39 (149*) Flandy LIMPELE / Sigit BUDIARTO 21-12 / 21-15 Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE (511*) 26
Round 1 U39 (73*) FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-12 / 21-19 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Vountus Indra MAWAN (174*) 22
Round 1 U39 (26*) TAN Boon Heong / Thien How HOON 23-21 / 21-12 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (31*) 43
Round 1 U39 (65*) Jonas RASMUSSEN / Peter BUUR STEFFENSEN 21-16 / 24-22 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS (37*) 30
Round 1 U39 (3*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-13 / 21-7 Chung Chiat KHOO / Mohd Razif ABDUL LATIF (99*) 18
Round 1 U39 (44*) Thomas LAYBOURN / Lars PAASKE 21-15 / 21-7 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (34*) 30
Round 1 U39 (15*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 24-22 / 21-17 GONG Weijie / ZHENG Bo (111*) 45
Round 1 U39 (415*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-16 / 21-16 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (6*) 40
Round 1 U39 (4*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-14 / 21-13 Mohd Razif ABDUL RAHMAN / Ying Jin GOH - 22
Round 1 U39 (16*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo W.O. HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (57*) 0
Round 2 U39 (1*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 19-21 / 21-16 / 21-6 SHEN Ye / HE Hanbin (71*) 51
Round 2 U39 (12*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 17-21 / 21-14 / 21-12 Ruben Gordown KHOSADALINA / Aji Basuki SINDORO (107*) 65
Round 2 U39 (7*) Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO 16-21 / 21-18 / 21-13 Rian SUKMAWAN / Eng HIAN (524*) 48
Round 2 U39 (149*) Flandy LIMPELE / Sigit BUDIARTO 27-25 / 21-18 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (73*) 34
Round 2 U39 (65*) Jonas RASMUSSEN / Peter BUUR STEFFENSEN 21-18 / 23-21 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (3*) 38
Round 2 U39 (44*) Thomas LAYBOURN / Lars PAASKE 21-9 / 21-13 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (15*) 30
Round 2 U39 (415*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-12 / 21-12 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (4*) 26
Round 2 U39 (26*) TAN Boon Heong / Thien How HOON W.O. GUO Zhendong / XIE Zhongbo (16*) 0
Quarter-final U39 (12*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 21-18 / 14-21 / 11-9 Ret. Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (1*) 45
Quarter-final U39 (149*) Flandy LIMPELE / Sigit BUDIARTO 21-12 / 21-19 Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO (7*) 30
Quarter-final U39 (65*) Jonas RASMUSSEN / Peter BUUR STEFFENSEN 21-10 / 21-18 TAN Boon Heong / Thien How HOON (26*) 28
Quarter-final U39 (44*) Thomas LAYBOURN / Lars PAASKE 13-21 / 21-12 / 23-21 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA (415*) 60
Semi-final U39 (149*) Flandy LIMPELE / Sigit BUDIARTO 21-18 / 21-13 Anthony CLARK / Robert BLAIR (12*) 35
Semi-final U39 (44*) Thomas LAYBOURN / Lars PAASKE 17-21 / 21-14 / 21-15 Jonas RASMUSSEN / Peter BUUR STEFFENSEN (65*) 39
Final U39 (149*) Flandy LIMPELE / Sigit BUDIARTO 21-8 / 21-16 Thomas LAYBOURN / Lars PAASKE (44*) 35
MS (qual)
Semi-final (380*) Chong Chieh LOK 18-21 / 21-17 / 21-19 Lloyd ESCOSES - 56
Semi-final (393*) Zulfari ABDULLAH 21-14 / 20-22 / 26-24 Zi Liang Derek WONG (646*) 60
Semi-final (342*) Hock Lai LEE 21-17 / 21-2 Yew Loong Johnathan TANG (911*) 26
Semi-final (462*) HWANG Jung Woon 21-13 / 21-14 Chen Wet LIM (339*) 25
Semi-final (565*) ismail SAMAN 21-11 / 21-15 Mohd Shafiq JAMALUDDIN (283*) 30
Semi-final (943*) Made Citra Darma PERDANA 21-9 / 21-9 Leon HEW (306*) 20
Semi-final - Chao DING 21-15 / 21-11 Wilson FRIAS - 24
Semi-final - J. B. S. Vidyadhar 21-9 / 21-10 Rohan CASTELINO (200*) 26
Semi-final (270*) Mohd Hazif Bin SHAHARUDDIN 21-10 / 21-14 Alfredo MAILON - 25
Semi-final (256*) Beryno Jiann Tze WONG 21-11 / 21-11 Boon Seong THNG - 18
Semi-final - Arolas Jr AMAHIT 21-16 / 21-11 Bing GUI (920*) 25
Semi-final (916*) Riky WIDIANTO 21-18 / 21-15 Vountus Indra MAWAN (312*) 31
Semi-final (396*) Kwong Beng CHAN 21-13 / 22-20 Yong Zhao Ashton CHEN (905*) 35
Final (299*) Li Qun CHONG 21-12 / 20-22 / 21-12 Chong Chieh LOK (380*) 45
Final (213*) Mohd Hazwan JAMALUDDIN 21-18 / 24-22 Zulfari ABDULLAH (393*) 35
Final (250*) CHIN Sheng-Ming 21-18 / 19-21 / 21-18 Hock Lai LEE (342*) 51
Final (565*) ismail SAMAN 21-18 / 21-16 HWANG Jung Woon (462*) 35
Final - Chao DING 21-16 / 21-18 Made Citra Darma PERDANA (943*) 33
Final - J. B. S. Vidyadhar 21-7 / 21-17 Mohd Hazif Bin SHAHARUDDIN (270*) 28
Final (256*) Beryno Jiann Tze WONG 21-7 / 21-12 Arolas Jr AMAHIT - 24
Final (396*) Kwong Beng CHAN 21-12 / 21-14 Riky WIDIANTO (916*) 35
MS
Round 1 U39 (5*) Peter Hoeg GADE 21-15 / 21-12 Mohamad Arif Ab Latif ARIF (166*) 29
Round 1 U39 (155*) Roman SPITKO 22-20 / 21-10 Sho SASAKI (48*) 40
Round 1 U39 (14*) CHEN Yu 21-11 / 21-9 Tommy SUGIARTO (62*) 24
Round 1 U39 (120*) Kenn LIM 15-21 / 21-18 / 22-20 Li Qun CHONG (299*) 59
Round 1 U39 (121*) Ronald SUSILO 21-16 / 18-21 / 21-16 Beng Hong KUAN (16*) 50
Round 1 U39 (41*) Jurgen KOCH 21-17 / 21-12 Anand PAWAR (75*) 35
Round 1 U39 (65*) Tien Minh NGUYEN 21-10 / 21-11 Przemyslaw WACHA (29*) 24
Round 1 U39 (232*) Chun Seang TAN 21-11 / 21-16 Mohd Hazwan JAMALUDDIN (213*) 25
Round 1 U39 (4*) BAO Chunlai 21-14 / 21-17 Bo RAFN (84*) 33
Round 1 U39 (37*) Yen Hui Kendrick LEE 21-11 / 21-13 CHIN Sheng-Ming (250*) 23
Round 1 U39 (21*) Eric PANG 21-11 / 21-12 Yuichi IKEDA (122*) 25
Round 1 U39 (19*) Chetan ANAND 23-25 / 21-9 / 21-13 LIAO Sheng Shiun (78*) 47
Round 1 U39 (116*) Jean-Michel LEFORT 21-13 / 21-17 Chao DING - 30
Round 1 U39 (72*) LEE Cheol Ho 21-9 / 21-16 Mohd Nazree LATIFI (160*) 30
Round 1 U39 (24*) Simon SANTOSO 21-18 / 21-12 Kasper OEDUM (31*) 34
Round 1 U39 (117*) Erwin KEHLHOFFNER 17-21 / 21-18 / 21-15 Quang Minh NGUYEN (185*) 50
Round 1 U39 (15*) Muhammad Hafiz HASHIM 17-21 / 21-8 / 21-6 QIU Yanbo (51*) 47
Round 1 U39 - J. B. S. Vidyadhar 21-15 / 21-16 Scott EVANS (81*) 26
Round 1 U39 (27*) Bjoern JOPPIEN 21-19 / 16-21 / 21-11 Arvind BHAT (53*) 48
Round 1 U39 (197*) Koichi SAEKI 21-15 / 21-16 Azrihanif AZAHAR (156*) 30
Round 1 U39 (6*) CHEN Hong 22-20 / 21-14 HSIEH Yu Hsing (59*) 30
Round 1 U39 (141*) Erwin DJOHAN 17-21 / 21-9 / 21-12 LIEW Daren (170*) 47
Round 1 U39 (47*) LU Yi 21-9 / 21-10 CHONG Wei Feng (195*) 27
Round 1 U39 (54*) Anup SRIDHAR 30-28 / 21-17 Dicky PALYAMA (28*) 42
Round 1 U39 (87*) PARUPALLI Kashyap 21-17 / 21-16 Salim SAMEON (206*) 27
Round 1 U39 (22*) Shoji SATO 21-11 / 21-15 Beryno Jiann Tze WONG (256*) 31
Round 1 U39 (63*) Muhammad Roslin HASHIM 21-17 / 21-9 CHEN Chih Hao (107*) 30
Round 1 U39 (8*) Kenneth JONASSEN 21-7 / 21-12 Kwong Beng CHAN (396*) 28
Round 1 U39 (150*) Yew Thien LAW W.O. Markus Wijanu Dwi CHRISTANTO (99*) 0
Round 1 U39 (94*) Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG W.O. Wee Chung PEI (66*) 0
Round 1 U39 (32*) Andrew SMITH W.O. Sony Dwi KUNCORO (12*) 0
Round 1 U39 (565*) ismail SAMAN W.O. Taufik HIDAYAT (7*) 0
Round 2 U39 (5*) Peter Hoeg GADE 21-15 / 21-13 Roman SPITKO (155*) 42
Round 2 U39 (14*) CHEN Yu 21-11 / 21-12 Kenn LIM (120*) 28
Round 2 U39 (121*) Ronald SUSILO 21-10 / 21-14 Jurgen KOCH (41*) 34
Round 2 U39 (65*) Tien Minh NGUYEN 23-21 / 21-10 Chun Seang TAN (232*) 27
Round 2 U39 (4*) BAO Chunlai 21-12 / 19-21 / 21-10 Yen Hui Kendrick LEE (37*) 46
Round 2 U39 (21*) Eric PANG 21-14 / 21-16 Yew Thien LAW (150*) 29
Round 2 U39 (565*) ismail SAMAN 19-21 / 22-20 / 21-12 Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG (94*) 45
Round 2 U39 (19*) Chetan ANAND 21-14 / 21-9 Jean-Michel LEFORT (116*) 25
Round 2 U39 (24*) Simon SANTOSO 22-20 / 21-9 LEE Cheol Ho (72*) 31
Round 2 U39 (15*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-15 / 21-14 Erwin KEHLHOFFNER (117*) 27
Round 2 U39 (27*) Bjoern JOPPIEN 21-13 / 21-16 J. B. S. Vidyadhar - 28
Round 2 U39 (6*) CHEN Hong 21-14 / 21-14 Koichi SAEKI (197*) 27
Round 2 U39 (32*) Andrew SMITH 21-17 / 21-7 Erwin DJOHAN (141*) 29
Round 2 U39 (54*) Anup SRIDHAR 21-18 / 21-16 LU Yi (47*) 38
Round 2 U39 (22*) Shoji SATO 21-15 / 21-19 PARUPALLI Kashyap (87*) 36
Round 2 U39 (8*) Kenneth JONASSEN 21-9 / 21-16 Muhammad Roslin HASHIM (63*) 40
Round 3 U39 (5*) Peter Hoeg GADE 21-11 / 23-25 / 22-20 CHEN Yu (14*) 66
Round 3 U39 (121*) Ronald SUSILO 21-19 / 15-21 / 21-9 Tien Minh NGUYEN (65*) 71
Round 3 U39 (4*) BAO Chunlai 19-21 / 21-14 / 21-9 Eric PANG (21*) 50
Round 3 U39 (565*) ismail SAMAN 21-18 / 11-21 / 21-15 Chetan ANAND (19*) 49
Round 3 U39 (15*) Muhammad Hafiz HASHIM 25-23 / 21-15 Simon SANTOSO (24*) 42
Round 3 U39 (6*) CHEN Hong 21-16 / 21-11 Bjoern JOPPIEN (27*) 28
Round 3 U39 (54*) Anup SRIDHAR 21-9 / 21-16 Andrew SMITH (32*) 35
Round 3 U39 (8*) Kenneth JONASSEN 21-11 / 21-15 Shoji SATO (22*) 36
Quarter-final U39 (5*) Peter Hoeg GADE 21-19 / 21-16 Ronald SUSILO (121*) 45
Quarter-final U39 (4*) BAO Chunlai 21-11 / 21-11 ismail SAMAN (565*) 24
Quarter-final U39 (6*) CHEN Hong 13-21 / 21-14 / 21-15 Muhammad Hafiz HASHIM (15*) 44
Quarter-final U39 (8*) Kenneth JONASSEN 21-15 / 21-15 Anup SRIDHAR (54*) 35
Semi-final U39 (5*) Peter Hoeg GADE 21-15 / 16-21 / 21-17 BAO Chunlai (4*) 63
Semi-final U39 (8*) Kenneth JONASSEN 25-23 / 19-21 / 21-16 CHEN Hong (6*) 62
Final U39 (5*) Peter Hoeg GADE 21-10 / 21-14 Kenneth JONASSEN (8*) 35
WD
Round 1 U39 (51*) CHANG Yun Ju / CHENG Hsiao Yun 21-12 / 21-15 Fiona MCKEE / Charmaine REID (216*) 35
Round 1 U39 (57*) Diana DIMOVA / Petya NEDELCHEVA 21-8 / 21-9 Sayali GOKHALE / Aditi MUTATKAR (217*) 26
Round 1 U39 (9*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-10 / 10-21 / 21-18 Yanmei JIANG / Yujia LI (18*) 44
Round 1 U39 (12*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 21-16 / 21-16 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (157*) 35
Round 1 U39 (14*) Britta ANDERSEN / Mette SCHJOLDAGER 21-23 / 21-9 / 21-13 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (44*) 55
Round 1 U39 (126*) Chew Yen FONG / Sock Ai OOI 21-13 / 21-14 Molthila KITJANON / Sitee PHUKSAPAISALSILP - 26
Round 1 U39 (26*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 21-10 / 21-18 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (38*) 30
Round 1 U39 (21*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-9 / 21-9 Hing Yau MOOI / Phui Leng SEE (207*) 20
Round 1 U39 (127*) HWANG Yu Mi / KIM Min Jung 21-5 / 21-10 Saina NEHWAL / V. Ruth Misha (215*) 19
Round 1 U39 (6*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-12 / 21-13 Yu Yan Vanessa NEO / Shinta Mulia SARI - 21
Round 1 U39 (39*) ZHANG Dan / ZHAO Tingting 21-4 / 21-10 PAI Hsiao Ma / YANG Hui Ying (208*) 16
Round 1 U39 (22*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-9 / 21-12 Yu Hang OOI / Wai See WONG (245*) 28
Round 1 U39 (550*) Mingtian FU / Lei YAO 21-8 / 21-5 Paula CHAN / Therine Thristie CHAN - 18
Round 1 U39 (10*) Jo NOVITA / Greysia POLII 21-9 / 21-13 Chiou Hwee HAW / Anita Raj KAUR - 26
Round 2 U39 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-7 / 21-9 CHANG Yun Ju / CHENG Hsiao Yun (51*) 19
Round 2 U39 (9*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-13 / 17-21 / 21-11 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (12*) 52
Round 2 U39 (14*) Britta ANDERSEN / Mette SCHJOLDAGER 21-15 / 21-15 Chew Yen FONG / Sock Ai OOI (126*) 30
Round 2 U39 (21*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-11 / 21-9 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (26*) 25
Round 2 U39 (6*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-16 / 21-13 HWANG Yu Mi / KIM Min Jung (127*) 30
Round 2 U39 (39*) ZHANG Dan / ZHAO Tingting 21-13 / 21-15 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (22*) 36
Round 2 U39 (4*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-13 / 21-10 Mingtian FU / Lei YAO (550*) 30
Round 2 U39 (10*) Jo NOVITA / Greysia POLII 22-20 / 21-9 Diana DIMOVA / Petya NEDELCHEVA (57*) 29
Quarter-final U39 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-13 / 21-18 Jo NOVITA / Greysia POLII (10*) 33
Quarter-final U39 (9*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-11 / 21-15 Britta ANDERSEN / Mette SCHJOLDAGER (14*) 28
Quarter-final U39 (21*) ZHANG Yawen / WEI Yili 22-20 / 21-15 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (6*) 43
Quarter-final U39 (39*) ZHANG Dan / ZHAO Tingting 21-18 / 21-11 Gail EMMS / Donna KELLOGG (4*) 40
Semi-final U39 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-11 / 21-19 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (9*) 30
Semi-final U39 (39*) ZHANG Dan / ZHAO Tingting 21-18 / 20-22 / 21-14 ZHANG Yawen / WEI Yili (21*) 52
Final U39 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-18 / 21-18 ZHANG Dan / ZHAO Tingting (39*) 32
WS (qual)
Semi-final (163*) Jwala GUTTA 21-10 / 21-5 Fiona MCKEE (323*) 15
Semi-final (410*) Jiayuan CHEN 21-18 / 14-21 / 21-14 Anna RICE (26*) 50
Semi-final (70*) Yoshimi HATAYA 28-30 / 21-18 / 21-11 Aditi MUTATKAR (136*) 70
Semi-final (112*) Beiwen ZHANG 21-18 / 21-10 Sitee PHUKSAPAISALSILP (497*) 22
Semi-final (90*) Lyddia Yi Yu CHEAH 22-20 / 21-10 LEE Seung Ah (123*) 25
Semi-final (102*) Juan GU 21-14 / 26-24 Shinta Mulia SARI (569*) 28
Semi-final (110*) PAI Hsiao Ma 21-13 / 21-9 Mingtian FU (221*) 22
Semi-final (414*) Anita Raj KAUR 21-16 / 21-13 Melicia KURNIAWAN (159*) 25
Final (410*) Jiayuan CHEN 23-21 / 21-12 Jwala GUTTA (163*) 26
Final (70*) Yoshimi HATAYA 21-14 / 13-21 / 21-18 Beiwen ZHANG (112*) 53
Final (102*) Juan GU 21-11 / 18-21 / 21-16 Lyddia Yi Yu CHEAH (90*) 41
Final (110*) PAI Hsiao Ma 21-16 / 17-21 / 21-13 Anita Raj KAUR (414*) 45
WS
Round 1 U39 (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 21-11 / 21-13 Charmaine REID (37*) 29
Round 1 U39 (30*) Molthila KITJANON 21-19 / 21-10 Jiayuan CHEN (410*) 0
Round 1 U39 (14*) Tracey HALLAM 21-15 / 21-17 Anne Marie PEDERSEN (97*) 34
Round 1 U39 (38*) CHEN Li 21-14 / 21-15 Yu HIRAYAMA (16*) 30
Round 1 U39 (7*) Kaori MORI 21-11 / 21-10 JANG(F) Soo Young (36*) 30
Round 1 U39 (70*) Yoshimi HATAYA 15-21 / 21-19 / 21-14 Weny RASIDI (106*) 63
Round 1 U39 (15*) LU Lan 21-14 / 22-20 CHENG Shao Chieh (11*) 33
Round 1 U39 (20*) Li LI 21-10 / 21-14 Diana DIMOVA (179*) 26
Round 1 U39 (59*) Saina NEHWAL 21-18 / 21-19 CHIEN Yu Chin (77*) 25
Round 1 U39 (19*) Petya NEDELCHEVA 23-21 / 21-17 Juan GU (102*) 37
Round 1 U39 (17*) Kanako YONEKURA 21-10 / 21-19 HWANG Hye Youn (24*) 40
Round 1 U39 (91*) Julia Pei Xian WONG 21-16 / 20-22 / 21-16 YAO Jie (8*) 52
Round 1 U39 (43*) Aiying XING 15-21 / 21-15 / 21-11 HUANG Chia-Hsin (89*) 52
Round 1 U39 (9*) ZHU Lin 21-12 / 21-14 Eriko HIROSE (10*) 38
Round 1 U39 (66*) Tine BAUN 21-13 / 21-19 Simone PRUTSCH (40*) 35
Round 1 U39 (4*) PI Hongyan 21-17 / 21-18 PAI Hsiao Ma (110*) 36
Round 2 U39 (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 21-10 / 21-5 Molthila KITJANON (30*) 19
Round 2 U39 (38*) CHEN Li 21-11 / 16-21 / 21-18 Tracey HALLAM (14*) 51
Round 2 U39 (7*) Kaori MORI 21-19 / 21-13 Yoshimi HATAYA (70*) 43
Round 2 U39 (15*) LU Lan 20-22 / 21-19 / 21-14 Li LI (20*) 55
Round 2 U39 (19*) Petya NEDELCHEVA 21-11 / 21-16 Saina NEHWAL (59*) 32
Round 2 U39 (17*) Kanako YONEKURA 15-21 / 21-15 / 22-20 Julia Pei Xian WONG (91*) 65
Round 2 U39 (9*) ZHU Lin 21-13 / 18-21 / 21-14 Aiying XING (43*) 53
Round 2 U39 (4*) PI Hongyan 21-12 / 21-18 Tine BAUN (66*) 33
Quarter-final U39 (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 21-17 / 21-12 CHEN Li (38*) 31
Quarter-final U39 (15*) LU Lan 22-20 / 21-18 Kaori MORI (7*) 44
Quarter-final U39 (19*) Petya NEDELCHEVA 21-16 / 21-19 Kanako YONEKURA (17*) 42
Quarter-final U39 (4*) PI Hongyan 21-18 / 21-9 ZHU Lin (9*) 38
Semi-final U39 (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 21-8 / 19-21 / 23-21 LU Lan (15*) 57
Semi-final U39 (4*) PI Hongyan 21-18 / 21-11 Petya NEDELCHEVA (19*) 33
Final U39 (4*) PI Hongyan 22-20 / 22-20 Mia AUDINA TJIPTAWAN (6*) 45
XD (qual)
Semi-final (83*) CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 21-14 / 21-13 Keishi KAWAGUCHI / Aki AKAO (135*) 27
Semi-final (336*) Bin Shen TAN / Yu Hang OOI 21-12 / 21-18 Mohd Razif ABDUL RAHMAN / Julia Pei Xian WONG - 20
Semi-final (155*) Muhammad RIJAL / Greysia POLII 21-15 / 17-21 / 21-12 Thien How HOON / Sock Ai OOI (334*) 20
Semi-final - LIN Yu Lang / KU Pei-Ting 19-21 / 21-19 / 21-13 Zhao Jiang Terry YEO / Leman SITI NOOR ASHIKIN - 35
Final (83*) CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 15-21 / 21-16 / 21-4 Mohd Razif ABDUL LATIF / Lyddia Yi Yu CHEAH - 35
Final (336*) Bin Shen TAN / Yu Hang OOI 21-13 / 21-10 Wilson FRIAS / Paula CHAN - 20
Final (155*) Muhammad RIJAL / Greysia POLII 21-4 / 21-9 Alfredo MAILON / Therine Thristie CHAN - 16
Final - LIN Yu Lang / KU Pei-Ting 25-23 / 21-11 LEE Sheng Mu / CHENG Hsiao Yun (284*) 23
XD
Round 1 (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-6 / 21-14 Keita MASUDA / Tomomi MATSUDA (42*) 24
Round 1 (33*) Lars PAASKE / Helle NIELSEN 21-9 / 21-14 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi (83*) 25
Round 1 (140*) Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD 21-15 / 21-9 Yan Sen KOH / Yu Yan Vanessa NEO (171*) 25
Round 1 (7*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 11-6 Ret. Chung Chiat KHOO / Chiou Hwee HAW (122*) 8
Round 1 (113*) HE Hanbin / ZHANG Dan 21-8 / 21-5 HU Chung Shien / CHANG Yun Ju (234*) 16
Round 1 (12*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 21-6 / 21-11 Bin Shen TAN / Yu Hang OOI (336*) 21
Round 1 (153*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 21-18 / 21-18 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (17*) 32
Round 1 (120*) Hendra WIJAYA / Fan Frances LIU 21-19 / 23-21 Peter BUUR STEFFENSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (61*) 36
Round 1 (10*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-18 / 21-12 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG (15*) 31
Round 1 (24*) Jonas RASMUSSEN / Britta ANDERSEN 21-11 / 21-17 Jean-Michel LEFORT / Weny RASIDI (35*) 25
Round 1 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-9 / 21-9 Naoki KAWAMAE / Satoko SUETSUNA (245*) 20
Round 1 (60*) TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 21-12 / 20-22 / 21-12 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (16*) 35
Round 1 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 18-21 / 21-19 / 21-17 HWANG Ji Man / KIM Min Jung - 48
Round 1 (155*) Muhammad RIJAL / Greysia POLII 18-21 / 21-14 / 21-19 V. Diju / Jwala GUTTA (31*) 40
Round 1 (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-15 / 21-16 LIN Yu Lang / KU Pei-Ting - 20
Round 1 (21*) ZHENG Bo / ZHAO Tingting W.O. Anggun NUGROHO / Vita MARISSA (157*) 0
Round 2 (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-18 / 21-15 Lars PAASKE / Helle NIELSEN (33*) 30
Round 2 (21*) ZHENG Bo / ZHAO Tingting 21-14 / 21-9 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (140*) 25
Round 2 (113*) HE Hanbin / ZHANG Dan 21-15 / 22-20 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (7*) 35
Round 2 (12*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 21-16 / 21-17 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (153*) 30
Round 2 (10*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-9 / 21-16 Hendra WIJAYA / Fan Frances LIU (120*) 27
Round 2 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-15 Jonas RASMUSSEN / Britta ANDERSEN (24*) 24
Round 2 (60*) TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 21-19 / 21-16 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (8*) 27
Round 2 (155*) Muhammad RIJAL / Greysia POLII 15-21 / 21-12 Ret. XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (3*) 25
Quarter-final (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-19 / 21-19 ZHENG Bo / ZHAO Tingting (21*) 40
Quarter-final (113*) HE Hanbin / ZHANG Dan 21-17 / 21-18 Robert BLAIR / Natalie MUNT (12*) 35
Quarter-final (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-15 / 21-18 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (10*) 35
Quarter-final (155*) Muhammad RIJAL / Greysia POLII 16-21 / 21-15 / 21-12 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (60*) 39
Semi-final (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-9 / 21-13 HE Hanbin / ZHANG Dan (113*) 30
Semi-final (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-13 / 21-10 Muhammad RIJAL / Greysia POLII (155*) 17
Final (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-16 / 20-22 / 23-21 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (4*) 67
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 63 7 25.0% 2277 81.32 00:35:56 2.26 2 7.1%
MS 59 134 16 27.1% 4782 81.05 00:37:05 2.19 4 6.8%
WD 29 62 4 13.8% 2102 72.48 00:31:19 2.31 0 0.0%
WS 31 70 8 25.8% 2555 82.42 00:38:45 2.13 2 6.5%
XD 28 61 5 17.9% 2179 77.82 00:30:41 2.54 1 3.6%
Total 175 390 40 22.9% 13895 79.4 00:35:13 2.25 9 5.1%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Macau 4 1 80.0%
China 31 14 68.9%
Indonesia 24 11 68.6%
2 1 66.7%
Vietnam 2 1 66.7%
Scotland 2 1 66.7%
Denmark 28 15 65.1%
England 12 7 63.2%
Netherlands 6 4 60.0%
Bulgaria 4 3 57.1%
France 8 8 50.0%
U.S.A. 5 6 45.5%
Japan 13 16 44.8%
Chinese Taipei 16 20 44.4%
India 11 14 44.0%
Germany 3 4 42.9%
Malaysia 32 45 41.6%
Singapore 20 29 40.8%
Austria 1 2 33.3%
Korea 3 8 27.3%
Thailand 1 4 20.0%
Philippines 1 8 11.1%
Ireland 0 1 0.0%
Poland 0 2 0.0%
Canada 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Anthony Sinisuka GINTING Kodai NARAOKA 23-21 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 10-21 / 21-19 / 21-13
2018 CHOU Tien Chen HSU Jen Hao 21-13 / 21-13
2017 SAI PRANEETH B. KIDAMBI Srikanth 17-21 / 21-17 / 21-12
2016 Sony Dwi KUNCORO SON Wan Ho 21-16 / 13-21 / 21-14
2015 Kento MOMOTA HU Yun 21-17 / 16-21 / 21-15
2014 Simon SANTOSO LEE Chong Wei 21-15 / 21-10
2013 Tommy SUGIARTO Boonsak PONSANA 20-22 / 21-5 / 21-17
2012 Boonsak PONSANA WANG Zhengming 21-18 / 21-19
2011 CHEN Jin LIN Dan W.O.
2010 Sony Dwi KUNCORO Boonsak PONSANA 21-16 / 21-16
2009 BAO Chunlai Boonsak PONSANA 21-19 / 16-21 / 21-15
2008 LEE Chong Wei Simon SANTOSO 21-13 / 21-5
2007 Boonsak PONSANA CHEN Yu 21-17 / 21-14
2006 Peter Hoeg GADE Kenneth JONASSEN 21-10 / 21-14
2005 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-3
2004 Kenneth JONASSEN LEE Chong Wei 15-3 / 17-15 / 15-4
2003 CHEN Hong CHEN Yu 11-15 / 15-8 / 15-4
2002 CHEN Hong Ronald SUSILO 15-4 / 15-1
2001 Taufik HIDAYAT Choong Hann WONG 7-5 / 0-7 / 7-1
1999 Harijanto ARBI Taufik HIDAYAT 13-15 / 15-10 / 15-11
1998 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-10 / 15-8
1997 Harijanto ARBI Indra WIJAYA 3-15 / 18-14 / 15-9
1995 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-11 / 3-15 / 15-10
1994 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 15-10 / 4-15 / 15-9
1992 Jianhua ZHAO Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-1
1991 Bambang SUPRIANTO PERMADI Fung 15-9 / 15-8
1990 Kok Keong FOO Jianhua ZHAO 15-8 / 10-15 / 15-9