India Open  

Tournament Name: Yonex Sunrise India Open 2012
Tournament Dates: 24/04/2012-29/04/2012
Location: India, New Delhi
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong
MS SON Wan Ho LEE Chong Wei
WD JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na BAO Yixin / ZHONG Qianxin
WS LI Xuerui Juliane SCHENK
XD Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - G. Gopi Raju / Shivam SHARMA W.O. Bennet ANTONY / P. H. Suraj - 0
MD
Round 1 25 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-17 / 21-12 Bennet ANTONY / P. H. Suraj - 23
Round 1 46 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-19 / 21-15 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 7 39
Round 1 27 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-12 / 21-11 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 52 26
Round 1 5 CHAI Biao / GUO Zhendong 21-9 / 21-7 Mayank BEHAL / K. K. Manjush Mohan - 18
Round 1 16 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-15 / 21-10 KONA Tarun / Arun VISHNU 51 22
Round 1 8 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-9 / 7-2 Ret. Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 23 18
Round 1 14 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-17 / 24-26 / 21-13 LIU Xiaolong / QIU Zihan 15 70
Round 1 30 LIM Khim Wah / GOH V Shem 21-7 / 21-15 G. Gopi Raju / Shivam SHARMA - 17
Round 1 6 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-12 / 21-13 REDDY B. Sumeeth / T. Hema Nagendra Babu - 22
Round 1 21 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21-13 / 21-17 Jishnu SANYAL / ATTRI Manu 91 26
Round 1 13 HONG Wei / SHEN Ye 21-13 / 23-25 / 21-19 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 12 71
Round 1 138 Venkat Gaurav PRASAD / Manish GUPTA 21-14 / 15-21 / 21-15 Jagadish YADAV / S. Sanjeeth - 32
Round 1 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-14 / 21-9 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 47 23
Round 1 29 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS W.O. CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 2 0
Round 2 29 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-18 / 18-21 / 21-19 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 25 61
Round 2 27 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-19 / 21-19 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 46 20
Round 2 16 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 14-21 / 21-17 / 21-14 CHAI Biao / GUO Zhendong 5 44
Round 2 8 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-18 / 21-18 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 14 40
Round 2 22 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-14 / 21-18 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 11 27
Round 2 30 LIM Khim Wah / GOH V Shem 13-21 / 21-19 / 21-18 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 6 49
Round 2 13 HONG Wei / SHEN Ye 21-10 / 21-17 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21 24
Round 2 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-10 / 21-9 Venkat Gaurav PRASAD / Manish GUPTA 138 19
Quarter-final 27 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-12 / 21-12 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 29 30
Quarter-final 16 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-18 / 15-21 / 21-19 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 8 57
Quarter-final 30 LIM Khim Wah / GOH V Shem 21-17 / 16-21 / 21-10 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 22 39
Quarter-final 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 15-21 / 21-17 / 21-12 HONG Wei / SHEN Ye 13 48
Semi-final 27 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-15 / 20-22 / 21-15 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 16 48
Semi-final 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-15 / 21-16 LIM Khim Wah / GOH V Shem 30 33
Final 27 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-17 / 14-21 / 21-14 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 4 53
MS (qual)
Round 1 51 Vladimir IVANOV 21-16 / 21-14 Akshit MAHAJAN 314 24
Round 1 146 Sameer VERMA 21-16 / 21-9 Ivan SOZONOV 78 22
Round 1 60 Anand PAWAR 21-8 / 21-16 K. Nandagopal 173 26
Round 1 46 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-18 / 21-15 Anthony DUMARTHERAY 158 23
Round 1 63 Yong Zhao Ashton CHEN 14-21 / 26-24 / 21-19 PRANNOY H. S. 91 72
Round 1 245 C. Rohit Yadav 23-21 / 19-21 / 21-16 Vladimir MALKOV 80 54
Round 1 57 Suppanyu AVIHINGSANON 21-18 / 21-15 Anup SRIDHAR 102 36
Round 1 79 SAI PRANEETH B. 21-12 / 21-18 KIDAMBI Srikanth 253 24
Round 2 51 Vladimir IVANOV 17-21 / 25-23 / 21-14 Sameer VERMA 146 52
Round 2 46 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-12 / 21-14 Anand PAWAR 60 30
Round 2 63 Yong Zhao Ashton CHEN 21-13 / 21-13 C. Rohit Yadav 245 29
Round 2 57 Suppanyu AVIHINGSANON 19-21 / 21-19 / 23-21 SAI PRANEETH B. 79 58
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-8 / 21-19 HSUEH Hsuan Yi 33 35
Round 1 27 Ajay JAYARAM 21-15 / 17-21 / 21-11 Sourabh VERMA 41 55
Round 1 12 Taufik HIDAYAT 21-11 / 21-19 HU Yun 21 35
Round 1 15 WANG Zhengming 21-17 / 21-15 Dionysius Hayom RUMBAKA 24 39
Round 1 35 HSU Jen Hao 21-17 / 21-8 Sho SASAKI 6 32
Round 1 51 Vladimir IVANOV 21-18 / 21-13 Yong Zhao Ashton CHEN 63 29
Round 1 16 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-15 / 21-15 Simon SANTOSO 9 42
Round 1 49 CHONG Wei Feng 21-7 / 21-16 Suppanyu AVIHINGSANON 57 33
Round 1 30 PARUPALLI Kashyap 21-11 / 21-14 Yuhan TAN 47 32
Round 1 29 Boonsak PONSANA 17-21 / 21-14 / 21-13 LEE Hyun Il 7 57
Round 1 38 Muhammad Hafiz HASHIM 26-24 / 14-21 / 21-13 Kazushi YAMADA 28 62
Round 1 4 CHEN Jin 21-17 / 21-16 WONG Wing Ki Vincent 19 47
Round 1 17 SON Wan Ho 21-12 / 24-22 LIEW Daren 31 43
Round 1 18 Tommy SUGIARTO 21-10 / 21-9 Zi Liang Derek WONG 45 24
Round 1 46 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 16-21 / 21-18 / 21-19 GURUSAIDUTT R. M. V. 42 62
Round 1 5 Peter Hoeg GADE 21-11 / 19-21 / 21-12 Brice LEVERDEZ 37 70
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-16 / 15-21 / 21-5 Ajay JAYARAM 27 47
Round 2 12 Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-11 WANG Zhengming 15 63
Round 2 35 HSU Jen Hao 21-10 / 16-21 / 22-20 Vladimir IVANOV 51 54
Round 2 16 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-13 / 8-21 / 21-12 CHONG Wei Feng 49 46
Round 2 30 PARUPALLI Kashyap 15-21 / 21-14 / 22-20 Boonsak PONSANA 29 63
Round 2 4 CHEN Jin 21-18 / 21-15 Muhammad Hafiz HASHIM 38 47
Round 2 17 SON Wan Ho 21-13 / 21-17 Tommy SUGIARTO 18 40
Round 2 5 Peter Hoeg GADE 21-19 / 22-20 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 46 41
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-16 / 21-13 Taufik HIDAYAT 12 35
Quarter-final 35 HSU Jen Hao 21-19 / 21-18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 16 52
Quarter-final 17 SON Wan Ho 24-22 / 21-18 Peter Hoeg GADE 5 53
Quarter-final 30 PARUPALLI Kashyap W.O. CHEN Jin 4 0
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-13 / 21-7 HSU Jen Hao 35 33
Semi-final 17 SON Wan Ho 21-14 / 19-21 / 21-16 PARUPALLI Kashyap 30 70
Final 17 SON Wan Ho 21-18 / 14-21 / 21-19 LEE Chong Wei 1 66
WD
Round 1 15 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-13 / 21-13 Aparna BALAN / REDDY N. Sikki 72 25
Round 1 14 Vita MARISSA / Nadya MELATI 11-21 / 21-10 / 21-12 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 30 37
Round 1 25 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 19-21 / 21-11 / 21-10 Pradnya GADRE / Prajakta SAWANT 43 44
Round 1 10 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 23-21 / 21-18 LUO Ying / LUO Yu 41 53
Round 1 24 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-12 Nicole GRETHER / Charmaine REID 31 36
Round 1 12 TANG Jinhua / XIA Huan 21-11 / 21-17 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 7 54
Round 1 23 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-13 / 21-4 P. Jyotshna / P. C. Thulasi 173 28
Round 1 13 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 15-21 / 21-13 / 21-9 Vivian HOO / WOON Khe Wei 19 55
Round 1 16 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-12 / 21-14 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 18 30
Round 1 4 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 12-21 / 21-19 / 21-14 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 26 60
Round 1 65 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo W.O. Iris WANG / Rena WANG 33 0
Round 1 9 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI W.O. Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 27 0
Round 1 6 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA W.O. Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 29 0
Round 1 17 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI W.O. Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 46 0
Round 1 20 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA W.O. POON Lok Yan / TSE Ying Suet 11 0
Round 2 3 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-13 / 21-19 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 65 33
Round 2 15 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 17-21 / 22-20 / 21-18 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 9 67
Round 2 6 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-15 / 18-21 / 21-14 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 17 79
Round 2 20 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 16-21 / 21-15 / 21-17 Vita MARISSA / Nadya MELATI 14 49
Round 2 10 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-9 / 21-10 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 25 29
Round 2 24 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 9-21 / 21-14 TANG Jinhua / XIA Huan 12 58
Round 2 23 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 19-21 / 21-14 / 24-22 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 13 64
Round 2 4 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-16 / 21-11 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 16 36
Quarter-final 15 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 18-21 / 22-20 / 21-16 HA Jung Eun / KIM Min Jung 3 71
Quarter-final 6 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 19-21 / 21-13 / 21-14 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 20 63
Quarter-final 10 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-12 / 23-21 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 24 42
Quarter-final 4 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-9 / 21-17 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 23 41
Semi-final 15 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 25-23 / 21-14 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 6 54
Semi-final 10 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 11-21 / 21-18 / 21-19 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 4 78
Final 10 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-17 / 21-18 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 15 51
WS (qual)
Round 1 69 Sabrina JAQUET 22-20 / 23-21 Sayali GOKHALE 122 34
Round 1 31 CHEN Xiao Jia 21-15 / 21-16 Lyddia Yi Yu CHEAH 90 32
Round 1 52 Lianne TAN 21-17 / 21-18 P. C. Thulasi 85 38
Round 1 50 Elizabeth CANN 22-20 / 21-15 Tanvi LAD 135 43
Round 1 134 Neha PANDIT 21-11 / 11-2 Ret. Trupti MURGUNDE - 14
Round 1 68 Arundhati PANTAWANE W.O. TEE Jing Yi 64 0
Round 2 68 Arundhati PANTAWANE 19-21 / 21-13 / 21-18 Sabrina JAQUET 69 46
Round 2 31 CHEN Xiao Jia 21-18 / 21-9 Lianne TAN 52 33
Round 2 58 Nitchaon JINDAPOL 21-11 / 21-11 Elizabeth CANN 50 27
Round 2 134 Neha PANDIT 21-17 / 22-24 / 21-14 Mohita SAHDEV 212 44
WS
Round 1 3 WANG Shixian 21-13 / 21-13 Sapsiree TAERATTANACHAI 38 35
Round 1 20 Ai GOTO 21-16 / 21-17 Porntip BURANAPRASERTSUK 14 32
Round 1 8 Juliane SCHENK 21-16 / 21-11 Adrianti FIRDASARI 40 40
Round 1 58 Nitchaon JINDAPOL 13-21 / 22-20 / 21-14 Eriko HIROSE 23 60
Round 1 5 Saina NEHWAL 21-14 / 21-6 YIP Pui Yin 19 29
Round 1 12 BAE Yeon Ju 21-12 / 21-9 Maria Febe KUSUMASTUTI 34 35
Round 1 6 Tine BAUN 21-15 / 22-20 Sayaka SATO 16 37
Round 1 31 CHEN Xiao Jia 21-17 / 21-11 Aprillia YUSWANDARI 42 45
Round 1 28 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 21-19 TAI Tzu Ying 13 31
Round 1 11 SUNG Ji Hyun 21-19 / 21-7 Susan EGELSTAFF 36 29
Round 1 18 YAO Jie 21-18 / 21-17 Jeanine CICOGNINI 45 34
Round 1 7 JIANG Yanjiao 21-9 / 21-11 Arundhati PANTAWANE 68 26
Round 1 134 Neha PANDIT 21-18 / 9-21 / 21-19 TEE Jing Yi 64 48
Round 1 17 Juan GU 21-23 / 21-19 / 11-6 Ret. Ratchanok INTANON 10 57
Round 1 29 Mingtian FU 21-14 / 21-14 Nicole GRETHER 55 31
Round 1 4 LI Xuerui 21-17 / 18-21 / 21-12 Petya NEDELCHEVA 21 51
Round 2 3 WANG Shixian 21-19 / 21-19 Ai GOTO 20 48
Round 2 8 Juliane SCHENK 21-15 / 21-12 Nitchaon JINDAPOL 58 34
Round 2 12 BAE Yeon Ju 21-19 / 21-10 Saina NEHWAL 5 39
Round 2 31 CHEN Xiao Jia 21-13 / 21-17 Tine BAUN 6 34
Round 2 28 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 22-20 SUNG Ji Hyun 11 40
Round 2 7 JIANG Yanjiao 21-11 / 21-10 YAO Jie 18 27
Round 2 17 Juan GU 21-13 / 21-10 Neha PANDIT 134 25
Round 2 4 LI Xuerui 21-19 / 21-11 Mingtian FU 29 34
Quarter-final 8 Juliane SCHENK 6-21 / 21-10 / 21-16 WANG Shixian 3 61
Quarter-final 31 CHEN Xiao Jia 21-17 / 21-13 BAE Yeon Ju 12 41
Quarter-final 7 JIANG Yanjiao 18-21 / 21-12 / 21-18 PUSARLA V. Sindhu 28 56
Quarter-final 4 LI Xuerui 21-15 / 21-11 Juan GU 17 28
Semi-final 8 Juliane SCHENK 21-16 / 21-13 CHEN Xiao Jia 31 42
Semi-final 4 LI Xuerui W.O. JIANG Yanjiao 7 0
Final 4 LI Xuerui 14-21 / 21-17 / 21-8 Juliane SCHENK 8 47
XD
Round 1 155 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 20-22 / 21-18 / 22-20 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 13 49
Round 1 16 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 13-21 / 21-16 / 21-17 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 27 45
Round 1 44 JIAMING Tao / XIA Huan 21-18 / 21-19 V. Diju / Jwala GUTTA 15 35
Round 1 7 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 13-21 / 22-20 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21 61
Round 1 45 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 16-21 / 21-19 / 21-11 Pranaav Jerry CHOPRA / Prajakta SAWANT 70 57
Round 1 9 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-15 / 21-17 QIU Zihan / LUO Yu - 42
Round 1 11 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-9 / 21-19 Arun VISHNU / Aparna BALAN 61 29
Round 1 49 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 13-21 / 21-19 / 21-18 Jian Guo ONG / LIM Yin Loo 135 50
Round 1 8 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-18 / 21-15 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 68 29
Round 1 14 HE Hanbin / BAO Yixin 21-13 / 21-13 T. Hema Nagendra Babu / P. Jyotshna 156 20
Round 1 30 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-11 / 17-21 / 21-15 ATTRI Manu / REDDY N. Sikki 186 40
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-9 / 17-21 / 21-18 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 24 42
Round 2 16 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 21-12 / 21-14 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 155 27
Round 2 7 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 21-13 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 45 32
Round 2 9 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-6 / 21-15 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN - 19
Round 2 11 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-19 / 21-12 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 56 37
Round 2 8 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-10 / 21-16 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 49 26
Round 2 14 HE Hanbin / BAO Yixin 21-19 / 23-21 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 12 44
Round 2 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-15 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 30 25
Quarter-final 44 JIAMING Tao / XIA Huan 20-22 / 21-14 / 21-10 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 16 54
Quarter-final 9 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-14 / 15-21 / 21-18 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 7 58
Quarter-final 8 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 19-21 / 21-13 / 21-14 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 11 58
Quarter-final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-14 HE Hanbin / BAO Yixin 14 29
Semi-final 9 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-19 / 22-20 JIAMING Tao / XIA Huan 44 47
Semi-final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-7 / 21-14 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 8 29
Final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 12-21 / 21-14 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 9 55
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 27 65 11 40.7% 2346 86.89 00:36:20 2.39 3 11.1%
MS 30 72 12 40.0% 2603 86.77 00:46:54 1.85 7 23.3%
WD 25 62 12 48.0% 2229 89.16 00:49:29 1.8 7 28.0%
WS 29 64 6 20.7% 2261 77.97 00:38:35 2.02 2 6.9%
XD 26 63 11 42.3% 2294 88.23 00:39:58 2.21 1 3.9%
Total 137 326 52 38.0% 11733 85.64 00:42:13 2.03 20 14.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 29 12 70.7%
Korea 24 11 68.6%
Germany 4 2 66.7%
Thailand 19 10 65.5%
Denmark 5 3 62.5%
Singapore 7 6 53.8%
Malaysia 14 13 51.8%
Chinese Taipei 3 3 50.0%
Poland 1 1 50.0%
Netherlands 1 1 50.0%
Jersey 1 1 50.0%
Japan 14 15 48.3%
Indonesia 13 16 44.8%
Russia 4 6 40.0%
Switzerland 2 3 40.0%
Belgium 1 2 33.3%
India 18 44 29.0%
France 0 1 0.0%
England 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Canada 0 2 0.0%
Hong Kong 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Lakshya SEN LOH Kean Yew 24-22 / 21-17
2019 Viktor AXELSEN KIDAMBI Srikanth 21-7 / 22-20
2018 SHI Yuqi CHOU Tien Chen 21-18 / 21-14
2017 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-10
2016 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-15 / 21-18
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 18-21 / 21-13 / 21-12
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-17
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-15 / 18-21 / 21-17
2012 SON Wan Ho LEE Chong Wei 21-18 / 14-21 / 21-19
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-12 / 12-21 / 21-15
2010 Alamsyah YUNUS GURUSAIDUTT R. M. V. 21-13 / 21-18
2009 Taufik HIDAYAT Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 21-19
2008 Boonsak PONSANA Chetan ANAND 21-16 / 21-12
1997 Harijanto ARBI PULLELA Gopichand 15-4 / 15-7