Danish Junior Cup  

Tournament Name: Danish Junior Cup 2021
Tournament Dates: 27/08/2021-29/08/2021
Location: Denmark, Gentofte
Category: Junior International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 Natan BEGGA / Titouan HOAREAU Buster DAM-THOLSTRUP / Jeppe SØBY
MS - U19 Christopher VITTORIANI Amaury LIEVRE
WD - U19 Sofie KARMANN / Benedicte SILLASSEN Tea MARGUERITTE / Anna TATRANOVA
WS - U19 Edith URELL Benedicte SILLASSEN
XD - U19 William Kryger BOE / Clara LØBER Tobias SPILLEMOSE / Emilia NESIC

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Villads LEIT / Frederik SOELBERG 21-13 / 21-13 Remo BLONDET MARTINEZ / Alejandro CHUECA SANCHEZ - 30
Round 1 U19 - Kasper RøJkjæR KJØBSTED / Oskar TØMMING 21-17 / 23-21 Dominik KWINTA / Mikolaj SZYMANOWSKI - 35
Round 1 U19 - Mael CATTOEN / Quentin RONGET 21-10 / 21-19 Tobias KEJ / Sune Juul ØRSKOV - 25
Round 1 U19 - Buster DAM-THOLSTRUP / Jeppe SØBY 21-14 / 21-23 / 21-15 Fabrizio TABINI PINASCO / Adriano VIALE AGUIRRE - 46
Round 1 U19 - Nikolaj LASSEN / Alexander PEDERSEN 21-5 / 17-21 / 21-16 Simon SANDIN / Emil SÖDERDAHL - 39
Round 2 U19 - William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 21-14 / 21-14 Hjalte JOHANSEN / Tobias SPILLEMOSE - 26
Round 2 U19 - Villads LEIT / Frederik SOELBERG 21-18 / 21-17 Ludwig AXELSSON / Tim MÖRK - 28
Round 2 U19 - Nicolas HOAREAU / Lucas RENOIR 21-19 / 21-13 Andreas Jakob LINDKVIST / Jakob Buus NYENG - 30
Round 2 U19 - Natan BEGGA / Titouan HOAREAU 18-21 / 21-7 / 22-20 Kasper RøJkjæR KJØBSTED / Oskar TØMMING - 46
Round 2 U19 - Mael CATTOEN / Quentin RONGET 21-13 / 21-14 Toste ISAKSSON / Alexander STRANDBERG - 29
Round 2 U19 - Buster DAM-THOLSTRUP / Jeppe SØBY 21-15 / 21-16 Kimi LOVANG / Aymeric TORES - 35
Round 2 U19 - Nikolaj LASSEN / Alexander PEDERSEN 21-17 / 19-21 / 21-12 Joakim Thierry ANDERSEN / Vincent Abildtrup RATHMANN - 60
Round 2 U19 - Jacobo FERNANDEZ / Ruben GARCIA 21-7 / 21-18 Steven PÄRNASALU / Robin SCHMALZ - 22
Quarter-final U19 - William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR 21-8 / 21-13 Villads LEIT / Frederik SOELBERG - 19
Quarter-final U19 - Natan BEGGA / Titouan HOAREAU 21-18 / 23-25 / 25-23 Nicolas HOAREAU / Lucas RENOIR - 65
Quarter-final U19 - Buster DAM-THOLSTRUP / Jeppe SØBY 21-19 / 21-11 Mael CATTOEN / Quentin RONGET - 33
Quarter-final U19 - Nikolaj LASSEN / Alexander PEDERSEN 14-21 / 25-23 / 21-17 Jacobo FERNANDEZ / Ruben GARCIA - 55
Semi-final U19 - Natan BEGGA / Titouan HOAREAU W.O. William Kryger BOE / Christian Faust KJÆR - 0
Semi-final U19 - Buster DAM-THOLSTRUP / Jeppe SØBY 21-19 / 21-17 Nikolaj LASSEN / Alexander PEDERSEN - 37
Final U19 - Natan BEGGA / Titouan HOAREAU 21-18 / 21-14 Buster DAM-THOLSTRUP / Jeppe SØBY - 32
MS
Round 1 U19 - Aaron BAI 22-20 / 22-20 Jakob Buus NYENG - 41
Round 1 U19 - Christian Faust KJÆR 21-6 / 21-8 Teodor Ioan CIOROBOIU - 14
Round 1 U19 - Dominik KWINTA 21-13 / 21-9 Vincent Abildtrup RATHMANN - 26
Round 1 U19 - Daniel ROGER 21-17 / 21-12 Tim MÖRK - 27
Round 1 U19 - Simon MOESGAARD 14-21 / 21-15 / 21-16 Quentin RONGET - 38
Round 1 U19 - Alejandro CHUECA SANCHEZ W.O. Edvard HYLANDER - 0
Round 1 U19 - Luca ZHOU 19-21 / 21-15 / 21-18 Jonas KUDSK - 60
Round 1 U19 - Frederik SOELBERG 21-11 / 21-14 Titouan HOAREAU - 29
Round 1 U19 - Nikolaj LASSEN 21-16 / 21-10 Hector REBETZ - 28
Round 1 U19 - Deepak PILLAI W.O. Mario KIRISMA - 0
Round 1 U19 - Sune Juul ØRSKOV W.O. Kim LINELL - 0
Round 1 U19 - Nicki Sjerslev CHRISTENSEN 21-15 / 21-6 Yohan BARBIERI - 29
Round 1 U19 - Simon BARON-VEZILIER 21-16 / 14-21 / 21-12 Oliver SKOVBO - 54
Round 1 U19 - Alexander PEDERSEN 21-18 / 21-19 Carl CLAESSON - 41
Round 1 U19 - Toste ISAKSSON 21-19 / 21-14 Robin SCHMALZ - 30
Round 1 U19 - Ruben GARCIA 19-21 / 21-12 / 21-17 Joakim Thierry ANDERSEN - 55
Round 1 U19 - Andreas Jakob LINDKVIST 21-16 / 23-25 / 21-7 Simon SANDIN - 46
Round 1 U19 - Carlos IGLESIAS W.O. Romeo MAKBOUL - 0
Round 1 U19 - Adriano VIALE AGUIRRE 12-21 / 21-17 / 21-18 Alessandro GOZZINI - 44
Round 1 U19 - Emil SÖDERDAHL 22-20 / 21-16 Emil Holmberg HESSE - 31
Round 1 U19 - Andre IRPOLA 21-14 / 21-11 Frederik PAULSEN - 26
Round 2 U19 - Jacobo FERNANDEZ 23-21 / 21-19 Aaron BAI - 34
Round 2 U19 - Christian Faust KJÆR 21-5 / 21-7 Steven PÄRNASALU - 18
Round 2 U19 - Dominik KWINTA 21-10 / 18-21 / 21-12 Jakob HOUE - 56
Round 2 U19 - Daniel ROGER 21-16 / 11-21 / 22-20 Simon MOESGAARD - 40
Round 2 U19 - Victor ØRding KAUFFMANN 21-8 / 21-5 Alejandro CHUECA SANCHEZ - 18
Round 2 U19 - Luca ZHOU 21-9 / 21-16 Remo BLONDET MARTINEZ - 28
Round 2 U19 - Amaury LIEVRE 21-12 / 21-15 Frederik SOELBERG - 34
Round 2 U19 - Nikolaj LASSEN 21-11 / 21-6 Deepak PILLAI - 27
Round 2 U19 - Nicki Sjerslev CHRISTENSEN 21-15 / 21-13 Sune Juul ØRSKOV - 21
Round 2 U19 - Simon BARON-VEZILIER 21-14 / 23-21 Mikolaj SZYMANOWSKI - 33
Round 2 U19 - Alexander PEDERSEN 21-11 / 21-11 Toste ISAKSSON - 24
Round 2 U19 - Enogat ROY 21-10 / 21-8 Ruben GARCIA - 26
Round 2 U19 - Andreas Jakob LINDKVIST 16-21 / 22-20 / 21-16 Carlos IGLESIAS - 48
Round 2 U19 - Sacha LEVEQUE 21-14 / 21-18 Adriano VIALE AGUIRRE - 33
Round 2 U19 - Emil SÖDERDAHL 21-8 / 21-13 Alexander STRANDBERG - 20
Round 2 U19 - Christopher VITTORIANI 21-6 / 21-12 Andre IRPOLA - 28
Round 3 U19 - Christian Faust KJÆR 21-9 / 21-10 Jacobo FERNANDEZ - 25
Round 3 U19 - Dominik KWINTA 16-21 / 21-14 / 21-15 Daniel ROGER - 40
Round 3 U19 - Victor ØRding KAUFFMANN 21-15 / 21-17 Luca ZHOU - 30
Round 3 U19 - Amaury LIEVRE 21-17 / 21-13 Nikolaj LASSEN - 40
Round 3 U19 - Simon BARON-VEZILIER 21-17 / 21-17 Nicki Sjerslev CHRISTENSEN - 29
Round 3 U19 - Enogat ROY 26-24 / 21-14 Alexander PEDERSEN - 43
Round 3 U19 - Sacha LEVEQUE 21-7 / 21-11 Andreas Jakob LINDKVIST - 25
Round 3 U19 - Christopher VITTORIANI 21-9 / 21-10 Emil SÖDERDAHL - 26
Quarter-final U19 - Christian Faust KJÆR 21-12 / 21-12 Dominik KWINTA - 29
Quarter-final U19 - Amaury LIEVRE 21-11 / 24-22 Victor ØRding KAUFFMANN - 45
Quarter-final U19 - Enogat ROY 21-17 / 21-17 Simon BARON-VEZILIER - 42
Quarter-final U19 - Christopher VITTORIANI 21-18 / 21-15 Sacha LEVEQUE - 41
Semi-final U19 - Amaury LIEVRE 21-13 / 21-23 / 21-5 Christian Faust KJÆR - 46
Semi-final U19 - Christopher VITTORIANI 11-21 / 21-18 / 21-19 Enogat ROY - 57
Final U19 - Christopher VITTORIANI 21-12 / 17-21 / 22-20 Amaury LIEVRE - 56
WD
Round 1 U19 - Sofie KARMANN / Benedicte SILLASSEN 21-10 / 21-17 Kelly BANCHONPANITH / Noemie POULBOT - 32
Round 1 U19 - Anne MADSEN / Frederikke NIELSEN 18-21 / 21-15 / 21-6 Linn WENNERSTEN / Alexandra WINGE - 44
Round 1 U19 - Josefine HAARKJÆR / Amanda ROSTHOLM 21-11 / 21-13 Marion LAWRENCE / Chanel LINNE - 34
Round 1 U19 - Elin BOMAN / Lovisa NEUBER 22-20 / 21-13 Mie ANDERSSON / LæRke HVID - 35
Round 1 U19 - Khushi HARAKAMANI / Ida MELKERHED 21-16 / 21-14 Alberte CHRISTENSEN / Ida Janum RIIS - 25
Round 2 U19 - Tanina MAMMERI / Anouk NAMBOT W.O. Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN - 0
Round 2 U19 - Sofie KARMANN / Benedicte SILLASSEN 21-8 / 21-14 Isabell CHRISTENSEN / Laura FØRBY - 27
Round 2 U19 - Bjarnhild Í BUÐ JUSTINUSSEN / Miriam Í GRÓTINUM W.O. Simona PILGAARD / Anna Siess RYBERG - 0
Round 2 U19 - Sofie Solveig HANSEN / Sofie Amalie LAUSEN 22-20 / 14-21 / 21-19 Anne MADSEN / Frederikke NIELSEN - 63
Round 2 U19 - Josefine HAARKJÆR / Amanda ROSTHOLM 21-9 / 21-14 Mia THORKILDSHØJ / Sanna THORKILDSHØJ - 22
Round 2 U19 - Tea MARGUERITTE / Anna TATRANOVA 21-15 / 21-15 Elin BOMAN / Lovisa NEUBER - 30
Round 2 U19 - Khushi HARAKAMANI / Ida MELKERHED 5-21 / 23-21 / 21-17 Vibse JONASSEN / Anne Sofie LOCHT - 48
Round 2 U19 - Emma Irring BRAÜNER / Emilia NESIC 21-19 / 21-17 Clara LØBER / Mette WERGE - 38
Quarter-final U19 - Sofie KARMANN / Benedicte SILLASSEN 21-19 / 21-8 Tanina MAMMERI / Anouk NAMBOT - 34
Quarter-final U19 - Sofie Solveig HANSEN / Sofie Amalie LAUSEN 21-13 / 21-14 Bjarnhild Í BUÐ JUSTINUSSEN / Miriam Í GRÓTINUM - 29
Quarter-final U19 - Tea MARGUERITTE / Anna TATRANOVA 21-15 / 21-17 Josefine HAARKJÆR / Amanda ROSTHOLM - 28
Quarter-final U19 - Emma Irring BRAÜNER / Emilia NESIC 21-10 / 21-8 Khushi HARAKAMANI / Ida MELKERHED - 23
Semi-final U19 - Sofie KARMANN / Benedicte SILLASSEN 21-19 / 21-10 Sofie Solveig HANSEN / Sofie Amalie LAUSEN - 40
Semi-final U19 - Tea MARGUERITTE / Anna TATRANOVA 21-8 / 21-17 Emma Irring BRAÜNER / Emilia NESIC - 44
Final U19 - Sofie KARMANN / Benedicte SILLASSEN 18-21 / 21-9 / 21-19 Tea MARGUERITTE / Anna TATRANOVA - 48
WS
Round 1 U19 - Ida Janum RIIS 21-11 / 21-16 Alexandra WINGE - 22
Round 1 U19 - Anja STRAUSAK 17-21 / 21-18 / 23-21 Kelly BANCHONPANITH - 59
Round 1 U19 - Isabell CHRISTENSEN 20-22 / 21-10 / 21-10 Mia THORKILDSHØJ - 47
Round 1 U19 - LæRke HVID 21-10 / 21-8 Lovisa NEUBER - 21
Round 1 U19 - Benedicte SILLASSEN 21-2 / 21-2 Chanel LINNE - 19
Round 1 U19 - Sofie KARMANN 21-18 / 21-18 Noemie POULBOT - 24
Round 2 U19 - Mie ANDERSSON W.O. Ania SETIEN - 0
Round 2 U19 - Khushi HARAKAMANI 21-17 / 21-10 Malou YDE-ANDERSEN - 29
Round 2 U19 - Anna TATRANOVA 21-18 / 21-11 Sofie Solveig HANSEN - 28
Round 2 U19 - Ariana MOROMISATO KINA 21-13 / 21-17 Ida Janum RIIS - 21
Round 2 U19 - Edith URELL 21-12 / 21-14 Smilla KRISTENSEN - 27
Round 2 U19 - Anja STRAUSAK 21-12 / 21-7 Linn WENNERSTEN - 21
Round 2 U19 - Anne Sofie LOCHT W.O. Simona PILGAARD - 0
Round 2 U19 - Isabell CHRISTENSEN 21-17 / 21-19 Miriam Í GRÓTINUM - 31
Round 2 U19 - LæRke HVID 21-10 / 21-8 Sofie Amalie LAUSEN - 20
Round 2 U19 - Mirjam LINDGARDE 21-18 / 11-5 Ret. Sofia SLOSIARIKOVA - 22
Round 2 U19 - Benedicte SILLASSEN 21-6 / 21-10 Adhya NANDI - 20
Round 2 U19 - Bjarnhild Í BUÐ JUSTINUSSEN W.O. Lucia RODRIGUEZ - 0
Round 2 U19 - Sofie KARMANN 15-21 / 21-15 / 21-16 Frederikke NIELSEN - 47
Round 2 U19 - Frederikke ØSTERGAARD 15-21 / 21-19 / 21-19 Anna Siess RYBERG - 60
Round 2 U19 - Elin BOMAN 21-7 / 21-12 Sanna THORKILDSHØJ - 19
Round 2 U19 - Emilie DROUIN W.O. Yasmine HAMZA - 0
Round 3 U19 - Mie ANDERSSON 21-18 / 21-18 Khushi HARAKAMANI - 26
Round 3 U19 - Anna TATRANOVA 21-11 / 21-4 Ariana MOROMISATO KINA - 19
Round 3 U19 - Edith URELL 21-6 / 21-9 Anja STRAUSAK - 24
Round 3 U19 - Anne Sofie LOCHT 21-11 / 21-8 Isabell CHRISTENSEN - 21
Round 3 U19 - LæRke HVID 21-12 / 21-17 Mirjam LINDGARDE - 30
Round 3 U19 - Benedicte SILLASSEN 21-9 / 21-9 Bjarnhild Í BUÐ JUSTINUSSEN - 19
Round 3 U19 - Sofie KARMANN 21-11 / 21-15 Frederikke ØSTERGAARD - 28
Round 3 U19 - Elin BOMAN 21-18 / 21-14 Emilie DROUIN - 30
Quarter-final U19 - Mie ANDERSSON 21-15 / 16-21 / 24-22 Anna TATRANOVA - 61
Quarter-final U19 - Edith URELL 21-12 / 21-7 Anne Sofie LOCHT - 23
Quarter-final U19 - Benedicte SILLASSEN 21-11 / 21-17 LæRke HVID - 33
Quarter-final U19 - Sofie KARMANN 21-8 / 21-16 Elin BOMAN - 26
Semi-final U19 - Edith URELL 21-4 / 21-4 Mie ANDERSSON - 23
Semi-final U19 - Benedicte SILLASSEN 21-11 / 21-19 Sofie KARMANN - 34
Final U19 - Edith URELL 21-17 / 21-18 Benedicte SILLASSEN - 24
XD
Round 1 U19 - Tobias SPILLEMOSE / Emilia NESIC 21-12 / 21-6 Carl CLAESSON / Marion LAWRENCE - 23
Round 1 U19 - Andre IRPOLA / Lovisa NEUBER 21-16 / 21-17 Tobias KEJ / Mia ROSENBERG - 28
Round 1 U19 - Simon MOESGAARD / Alberte CHRISTENSEN W.O. Ruben GARCIA / Lucia RODRIGUEZ - 0
Round 1 U19 - Andreas Jakob LINDKVIST / Smilla KRISTENSEN 21-11 / 23-21 Luca ZHOU / Anja STRAUSAK - 25
Round 1 U19 - Mael CATTOEN / Emilie DROUIN 21-16 / 21-15 Buster DAM-THOLSTRUP / Vibse JONASSEN - 28
Round 1 U19 - Daniel ROGER / Amanda ABILDGAARD 21-7 / 21-11 Kimi LOVANG / Anouk NAMBOT - 23
Round 1 U19 - Jonas KUDSK / Anne MADSEN 21-16 / 21-14 Fabrizio TABINI PINASCO / Ariana MOROMISATO KINA - 44
Round 2 U19 - Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER 14-21 / 21-16 / 21-17 Jeppe SØBY / Mette WERGE - 41
Round 2 U19 - Tobias SPILLEMOSE / Emilia NESIC 21-13 / 21-13 Yohan BARBIERI / Noemie POULBOT - 21
Round 2 U19 - Lucas RENOIR / Tea MARGUERITTE 21-15 / 21-13 Andre IRPOLA / Lovisa NEUBER - 25
Round 2 U19 - Simon MOESGAARD / Alberte CHRISTENSEN 18-21 / 21-18 / 21-18 Simon SANDIN / Ida MELKERHED - 38
Round 2 U19 - Natan BEGGA / Tanina MAMMERI 13-21 / 21-11 / 21-15 Andreas Jakob LINDKVIST / Smilla KRISTENSEN - 36
Round 2 U19 - Ludwig AXELSSON / Jessica SILVENNOINEN 21-12 / 21-14 Mael CATTOEN / Emilie DROUIN - 28
Round 2 U19 - Daniel ROGER / Amanda ABILDGAARD 21-17 / 21-13 Oskar TØMMING / Laura FØRBY - 24
Round 2 U19 - William Kryger BOE / Clara LØBER 21-18 / 21-9 Jonas KUDSK / Anne MADSEN - 30
Quarter-final U19 - Tobias SPILLEMOSE / Emilia NESIC 21-12 / 18-21 / 21-11 Hjalte JOHANSEN / Emma Irring BRAÜNER - 33
Quarter-final U19 - Lucas RENOIR / Tea MARGUERITTE 21-13 / 24-22 Simon MOESGAARD / Alberte CHRISTENSEN - 31
Quarter-final U19 - Ludwig AXELSSON / Jessica SILVENNOINEN 21-17 / 18-21 / 21-16 Natan BEGGA / Tanina MAMMERI - 52
Quarter-final U19 - William Kryger BOE / Clara LØBER 21-16 / 21-10 Daniel ROGER / Amanda ABILDGAARD - 30
Semi-final U19 - Tobias SPILLEMOSE / Emilia NESIC 23-25 / 21-18 / 22-20 Lucas RENOIR / Tea MARGUERITTE - 51
Semi-final U19 - William Kryger BOE / Clara LØBER 21-17 / 21-17 Ludwig AXELSSON / Jessica SILVENNOINEN - 28
Final U19 - William Kryger BOE / Clara LØBER 21-16 / 21-18 Tobias SPILLEMOSE / Emilia NESIC - 31
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 19 44 6 31.6% 1630 85.79 00:36:25 2.36 2 10.5%
MS 48 109 13 27.1% 3843 80.06 00:35:01 2.29 1 2.1%
WD 18 40 4 22.2% 1408 78.22 00:35:47 2.19 1 5.6%
WS 32 69 5 15.6% 2342 73.19 00:29:15 2.5 2 6.2%
XD 21 48 6 28.6% 1739 82.81 00:31:54 2.6 0 0.0%
Total 138 310 34 24.6% 10962 79.43 00:33:30 2.37 6 4.3%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 75 49 60.5%
France 27 22 55.1%
Poland 3 3 50.0%
U.S.A. 1 1 50.0%
Spain 3 4 42.9%
Sweden 19 27 41.3%
Italy 2 3 40.0%
7 14 33.3%
Peru 2 7 22.2%
Slovakia 0 1 0.0%
Romania 0 1 0.0%
Estonia 0 3 0.0%
Faroe Islands 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Christopher VITTORIANI Amaury LIEVRE 21-12 / 17-21 / 22-20
2019 Harry HUANG Victor ØRding KAUFFMANN 21-8 / 21-19
2018 Magnus KLINGGAARD Magnus JOHANNESEN 21-7 / 21-19
2017 Christo POPOV Karl Thor SØNDERGAARD 21-16 / 21-13
2016 Toma Junior POPOV Nhat NGUYEN 21-16 / 19-21 / 24-22
2015 Yuta WATANABE Koki WATANABE 12-21 / 21-18 / 21-7
2014 Anders ANTONSEN Ditlev Jaeger HOLM 11-3 / 11-7 / 11-4
2013 Anders ANTONSEN Victor SVENDSEN 22-20 / 15-21 / 21-13
2012 Rasmus Grill NOES Kalle KOLJONEN 21-19 / 21-16
2011 Lucas CORVEE Joshua EIPE 21-17 / 22-20